javascript

آموزش JavaScript – بخش اول

با سلام امروز در خدمت شما دوستان عزیز هستیم با مقدمه و معرفی JavaScript

 

پیش نیاز :

آشنایی با HTML


JavaScript چیست؟

در قسمت آموزش HTML ، با زبان طراحی صفحات وب آشنا شديد. به وسيله امکانات زبان HTML ، می توانید انواع صفحات وب را با کليه اجزای مورد نياز از قبيل نوشته ها ، جداول ، تصاوير ، فرم ها و … را ايجاد کنید. اما HTML صرفا يک زبان طراحی است و توانايي برنامه سازی ، کنترل فرم ها ، پاسخ به رويدادهای برنامه و عملکرد کاربران و … را ندارد.
به همين دليل بايد از يک زبان برنامه نويسی در صفحات وب استفاده کرد. Java Script يکی از زبان های برنامه نويسی اسکريپتی است ، که اولين بار توسط شرکت Netscape Communicator عرضه کننده مرورگر معروف Netscape ارائه شد.


خصوصيات مهم JavaScript :

  • JavaScript يک زبان برنامه نويسی اسکريپتی است. به اين زبان ها در اصطلاح سمت کاربر ( Client Side ) می گويند. در مقابل زبان های مثل ASP.NET ابتدا توسط سرور ارسال کننده وب اجرا شده و سپس نتايج خروجی به زبان HTML برای اجرا در مرورگر فرستاده می شود. به اين زبان ها در اصطلاح سمت سرور ( Server Side ) می گويند.
  • زبان های اسکريپتی ، جزء زبان های برنامه نويسی سبک هستند.

کامپايل : برنامه های نوشته شده به زبان های برنامه نويسی مثل VB , C یا #C در هنگام اجرا ابتدا توسط کامپايلر به طور کامل خوانده شده و اشکال زدايي می شوند و در صورت عدم وجود اشکال ، اجرا خواهند شد. اما برنامه های نوشته شده به زبان های اسکريپتی ، به صورت خط به خط توسط مرورگر خوانده شده و اجرا می شوند .


برخی از امکانات Java Script :

  • Java Script به طراحان وب ، يک ابزار برنامه نويسی ساده و کارا می دهد.
  • Java Script به رويدادهای مختلف در صفحه واکنش نشان می دهد . برای مثال می توان يک تابع Java Script تعريف کرده تا در هنگام وقوع يک رويداد مثل کليک بر روی يک دکمه يا لود شدن صفحه ، اجرا شود .
  • Java Script می تواند اطلاعات ارسالی يک فرم را اعتبار سنجی و کنترل نموده و در صورت صحيح بود ، آنها را به سرور ارسال کند . اين کار باعث جلوگيری از ورود اطلاعات نادرست به سرور و کاهش ترافيک آن می شود .
  • Java Script توانايي تشخيص نوع و نسخه مرورگر مورد استفاده کاربر را داشته و می تواند بر حسب آن نوع مرورگر خاص ، تنطيمات و صفحات ويژه ای را بارگذاری نمايد .
  • Java Script توانايي خواندن و نوشتن اطلاعات مورد نياز مرورگر را بر روی کامپيوتر بازديد کننده صفحه را داراست ، که در اصطلاح به اين کار ايجاد و خواندن Cookie می گويند .
  • Java Script می تواند انواع کادرهای اخطار ، تاييد و دريافت ورودی را به کاربر نمايش دهد .

تفاوت Java و Java Script :

در کل زبان های Java و JavaScript شباهتی ندارند تنها دارای ساختار دستوری مشابه به هم هستند.
Java يک زبان شی گرا قدرتمند برای برنامه نويسی بر روی پلتفرم های مختلف است اما JavaScript يک زبان ساده اسکريپت نويسی در مرورگر های وب است.