طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آموزش سئو برای تجارت های کوچک

آموزش سئو برای تجارت های کوچک

راهنمایی کامل به منظور بهبود محلی سئو (SEO) برای تجارت های کوچک

آیا تابه‌حال از گوگل برای یافتن چیزی نزدیک به محل زندگی خودتان استفاده کرده‌اید؟ مکان‌هایی مانند “کلیدسازی”، ” بیمارستان” یا “سینما”؟ اگر تجارت شما مانند یک فروشگاه یک آدرس فیزیکی دارد، باید از سئو محلی به‌منظور جذب مشتری‌های جدید استفاده کنید.
سئو محلی به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق کلمات کلیدی مربوط به محل تجارتتان که توسط مشتریان جستجو می‌شود به این مشتریان دسترسی پیدا کنید؛ مشتریانی که از دستگاه‌هایی استفاده می کنند که دارای مکان یاب جغرافیایی است. سئو محلی همچنین رتبه‌‌ی طراحی سایت شما را در صفحات Google Maps بهبود می دهد. برای مثال استودیوی هنری نیویورک (The Art Studio NY)، یک مدرسه نقاشی با رتبه‌ ی بالا در نیویورک است و رتبه‌‌ی اول را در جستجوی عنوان “painting classes nyc” به خود اختصاص داده است.

painting-classes-sitesazan

چگونه می توانیم به یک رتبه‌‌ی خوب در جستجو های محلی دست پیدا کنیم؟

بر اساس بررس های سایت Moz.com فاکتور های اصلی اثر گذار بر رتبه بندی در جستجوهای محلی به صورت زیر است:

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

بر اساس سایت MOZ سیگنال های در صفحه (on-page signals) از قبیل NAP (name, address, phone، متا تگ های بهینه سازی شده، عنوان ها و قدرت دامنه ازمهمترین فاکتورها (20.3%) در سئو محلی به حساب می‌ آید.
در اینجا چند مورد از بهترین اقدامات برای داشتن سئو محلی مناسب ارائه شده است:

1) لیست Google My Business خود را فعال کنید

Google My Business ارتباط بین تجارت شما و مشتریانتان را برقرار می کند. به قسمت Google My بروید و صفحه Google My Business خود را ایجاد کنید. گوگل یک کد فعال سازی به آدرس شما ارسال خواهد کرد و شما به سادگی این کد را در قسمت Google My Business وارد می‌ کنید. این پروسه ممکن است 1 یا 2 هفته طول بکشد. زمانی که حساب کاربری خود را راه اندازی کردید، مطمئن شوید که نام، آدرس و شماره تلفن شما صحیح وارد شده باشد. دسته بندی مناسب تجارت خود را انتخاب کرده و یک توضیح خاص و وسوسه برانگیز از کار خود بنویسید. چند عکس با کیفیت آپلود کنید و همچنین ساعات کارتان را ذکر کنید؛ و از همه مهمتر از مشتریان در مورد کسب و کار خود نظر سنجی کنید. گوگل اطلاعات کسب و کار شما را در ستون سمت راست مانند شکل به نمایش می گذارد:

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

2) استفاده اطلاعات تماس مناسب

مطمئن شوید نام تجاری، آدرس و شماره تلفن محل هر کدام از شعب در سایت (صفحه اصلی، صفحه ارتباط با ما، پانویس و …) به درستی قرار داده شده باشد. این کار را در سایت های دیگر مانند Google My Business، فیس بوک و … انجام دهید.
از هدرهای بلند شامل آدرس و کد پستی استفاده کنید:

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو
از نقشه در صفحه اصلی استفاده کنید:

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

3) نقشه گوگل

یک نقشه گوگل در طراحی سایت خود جاسازی کنید. می توانید نقشه را در پانویس یا قسمت ارتباط با ما قرار دهید. از نقشه ای که نقطه قرار گیری خودتان را نشان می دهد استفاده نکنید بلکه از نقشه ای که نشان دهنده محل کلی شما است بهره بگیرید.(actual Google Plus local listing)

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

4) استفاده از تگ جغرافیایی (Geo tag)

اگر محل کار شما خاص است از تگ جغرافیایی استفاده کنید. این تگ می تواند از طریق ابزار های آنلاین مانند geo tag تولید شود و در تمامی صفحات وب سایت گنجانده شود. این تگ ها به موتور های جستجو این اجازه را می‌ دهد که مکان شما را بیابد و در بخش جستجوی محلی رتبه‌‌ی سایت شما را بهبود دهد.

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

5) ریچ اسنیپت های (snippet) مرتبط با کسب‌وکار طراحی کنید

می‌توانید از الگوهای نشانه‌دار برای نام، آدرس و شماره تلفن، مختصات جغرافیایی و اسنیپت های مرتبط با کسب‌وکار مانند اسنیپت رویداد، اسنیپت مدرسه و… استفاده کنید. این ریچ اسنیپت ها به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای سایت شما را بهتر درک کرده و ستون محلی شما را برای جستجوهای محلی مرتبط بیشتری به نمایش درآورند.
می‌توانید فرمت صحیح الگوها را در آدرس https://schema.org/docs/schemas.html بیابید. قسمت تولید الگو در آدرس https://www.microdatagenerator.com/ نیز می‌تواند برای تولید سریع الگو مفید باشد. برای بررسی اینکه الگو و اسنیپت شما به‌درستی اعمال‌شده‌اند می‌توانید از ابزار تست گوگل استفاده کنید.
https://search.google.com/structured-data/testing-tool
برای مدرسه نقاشی استودیو هنری نیویورک، اسنیپت مناسب به این صورت است:

 • اسنیپت (snippet) کسب‌وکار محلی: (نام مدرسه، شماره تلفن، مکان، ساعات کاری)

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

 • اسنیپت مدرسه: اطلاعاتی در مورد مدرسه ارائه می‌دهد.

 

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

 • اسنسپت رویداد: برنامه زمان‌بندی کلاس‌ها را نمایش می‌دهد. هر رخداد/کلاس در نتایج جستجو به‌صورت زیر نشان داده می‌شود.

 

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

 • اسنیپت شخص: این اسنیپت برای سازنده صفحه ساخته می‌شود تا اطلاعات او را نمایش دهد.

 

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

6) بهینه‌سازی متا تگ‌ها و محتوای صفحات برای کلمات کلیدی محلی

متا تگ‌های عنوان و توضیحات: این تگ‌ها شامل شهر و استان شما خواهند بود. این کار می‌تواند نرخ کلیک سایت شما (clickthrough rate) را در جستجوهای محلی با رشد قابل‌توجهی مواجه کند.
New York Art Studio – Art Studio NYC – The Art Studio NY

تگ سر تیتر (Heading): شما باید در تگ سر تیتر H1 نام شهر خود را بگنجانید.

 

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو
محتوای صفحه: اغلب این نکته نادیده گرفته می‌شود اما مهم است که محل تجارت در محتوای صفحه گنجانده شود. مطمئن شوید که در هرجایی از سایت که منطقی به نظر می‌رسد محل کسب‌وکار شما به نمایش درآمده باشد.
لوگو: لوگوی سایت باید با کلمات کلیدی محلی بهینه شود. برای مثال: لوگوی سایت موسسه زیبایی و هر زیر سایت مرتبط با بررویکردهای زیر بهینه سازی شده است:

 • نام فایل نشان‌واره ویرایش شد تا از کلمات کلیدی محلی استفاده شود
 • تمامی تگ‌های لوگو ویرایش شد تا از کلمات کلیدی محلی استفاده شود

 

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو
تگ Alt عکس: متن Alt نیز باید شامل شهر محل کار شما باشد.

 

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو

7) برای هر مکان یک صفحه وب جداگانه ایجاد کنید

اگر تجارت شما در نقاط مختلف انجام می‌شود و چند مکان مجزا دارد، بهتر است برای هر مکان به‌صورت مجزا یک صفحه ساخته شود و در آن از محتواهای غنی مربوط به آن محل استفاده شود. به‌عنوان‌مثال موسسه زیبایی (The Beauty Institute) از چند زیر دامنه برای هرکدام از مدارس خود در مکان‌های مختلف استفاده کرده است: Ambler, Philly, Allentown, and Stroudsburg.
بجای استفاده از محتوای یکسان برای تمامی محل‌ها در صفحات مشابه و تنها تغییر مکان در سایت، بسیار مهم است که برای هر مکانی محتوای منحصر به آن ناحیه نوشته شود. در اینجا برای منحصربه‌فرد کردن محتوا برای مناطق مختلف چند ایده ارائه‌شده است:

 • نظرات و توصیفات مشتریان از شهرهای مختلف اضافه شود.
 • در خدمات خود برای شهرهای مختلف تمایز قائل شوید. پیشنهاد‌ها خود را بر اساس شهر، نوع سرویس و محصولات در هر منطقه متمایز کنید و برای هر شهر برنامه و تقویمی جداگانه داشته باشید.
 • در رویدادهای محلی شرکت کنید و پشتیبان آن‌ها شوید. در مورد این رویدادها در سایت خود بنویسید تا محتوای مربوط به آن ناحیه ایجاد کرده باشید.
 • از کارشناسان محلی نظرخواهی کرده و محتوای خاص مربوط به شهر و محصول تولید کنید.
 • برای هر ناحیه یک وبلاگ بسازید تا محتوای سایتتان را به‌روز نگه‌دارید. نام شهر را در تگ‌های Alt برای عکس‌ها و ویدئوها وارد کنید و در نظر داشته باشید که از هر مطلبی رونوشت تهیه کنید.

8) سایت خود را در دایرکتوری‌های محلی وارد کنید تا به سایت شما استناد شود

دایرکتوری‌های محلی منابعی مفید برای دریافت این استنادات است. این استنادات حتی اگر به‌صورت لینک نباشند نیز بسیار مفید هستند زیرا باعث می‌شوند که به‌صورت مداوم اطلاعات شما در سایت‌های مختلف به نمایش درآید. البته در نظر داشته باشید که دایرکتوری های بی گیفیت که تعداد زیادی اسپم را شامل می شوند بر کار شما تاثیر منفی خواهند گذاشت و از آن ها دوری کنید.
برای تجارت‌های دارای چند محل یا چند شغل مختلف، باید لینک دقیقی به صفحه موردنظر داده شود. برای مثال شما باید تمامی استنادات در Philadelphia را به صفحه مربوط به Philadelphia در سایت خود لینک دهید.

آموزش سئو برای تجارت های کوچک | بهینه سازی سایت و سئو
برای یافتن استناداتی که به شما ارجاع داده‌شده است می‌توانید از ابزارهایی مانند Bright Local و Yext استفاده کنید تا بتوانید تمامی آن‌ها را به‌یک‌باره با سایت خودسازگار کنید. همچنین می‌توانید از این ابزارها جهت بررسی استنادات رقبای خود نیز استفاده کنید. همچنین برای دریافت استنادات جدیدی که به رقبای شما شده است می‌توانید از ابزارهای Mention و Google Alerts استفاده کنید.

9) از مشتریان بخواهید که نظراتشان را در سایت شما قرار دهند

نظرات مشتریان، بخصوص اگر از پایگاه‌های معتبر مانند Google My Business، Yelp و فیس بوک ارسال‌شده باشند، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بر رتبه سایت شما داشته باشند. تلاش نکنید که به‌یک‌باره تعداد زیادی نظر دریافت کنید زیرا ممکن است گوگل به سایت شما مشکوک شود.

10) در پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی مکان خود را ذکر کنید

فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل پلاس و پینتریست محبوب‌ترین سایت‌های اجتماعی هستند که شما می‌توانید با انتشار مطالب در آن‌ها محل تجارت خود را ترویج دهید. هرکجا که می‌توانید اطلاعات تماس خود را ذکر کنید و مطمئن شوید که این اطلاعات با وب‌سایت شما سازگار بوده و به‌طور مناسب ذکر می‌شوند. فعال‌سازی شبکه‌های اجتماعی یک فاکتور تاثیر گذار در رتبه‌ ی محلی سایت بوده و اگر محل کار شما مشخص باشد نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما قابل‌اعتماد بوده و کاملا سلامت است.

 

در این مطلب با عنوان آموزش سئو برای تجارت های کوچک سعی کردیم تا به آموزش سئو برای شما کاربران عزیز بپردازیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی وبسایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید