طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش چهارم – robots.txt و مشکلات و Error ها

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش چهارم – robots.txt و مشکلات و Error ها

آموزش گوگل وب مستر تولز را در بخش چهارم و پایانی با شما کاربران عزیز ادامه خواهیم داد. در بخش قبل آموزش گوگل وب مستر تولز به بررسی و آموزش امکانات کنسول جستجوی گوگل پرداختیم. در بخش پایانی این آموزش می خواهیم چند نکته ی مهم در استفاده از این ابزار برای شما بیان کنیم تا با استفاده از این نکات و همراهی با سایت سازان به موفقیت و هدفی که دارید برسید.

 

robots.txt

وقتی که شما یک سایت می سازید ممکن است که نخواهید بعضی از صفحه ها توسط موتور های جستجوگر پیدا و نمایش داده بشوند. صفحات سایت توسط ربات ها و خزنده های موتورهای جستجو شناخته می شوند. شما می توانید برای جلوگیری از پیدا شدن و نمایش این صفحات از یک فایل robots.txt استفاده کنید. با نوشتن و ایجاد کد های دستوری شما به هدفتان خواهید رسید.

فایل robots.txt توسط ربات های موتور های جستجوگر معتبر مانند گوگل شناسایی و تاثیر داده می شود اما ممکن است توسط ربات ها و موتور های جستجویی که اعتبار کمتری دارند ، شناسایی نشده و یا تاثیرش اعمال نشود!

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش چهارم – robots.txt و مشکلات و Error ها

برای بررسی و چک کردن فایل robots.txt سایت خود ، وارد صفحه ی کنسول جستجوی گوگل شوید و در بخش داشبورد بر روی قسمت Crawl کلیک کنید و سپس گزینه ی robots.txt Tester را انتخاب کنید. شما در این قسمت می توانید ببینید که فایل robots.txt سایت شما شامل چه چیز هایی می شود و همچنین می توانید در آن تغییر ایجاد کنید.

با اعمال تغییر در فایل robots.txt شما باید آن را به سایتتان تاثیر دهید که به کمک کنسول جستجوی گوگل این کار بسیار ساده است. پس از انجام تغییرات ، در همان صفحه در گوشه ی پایینی شما دکمه ی Submit را می بینید. با زدن این دکمه شما امکان دانلود فایل جدید را دارید و می توانید آن را دانلود و به جای فایل قدیمی آپلود کنید.

در نظر داشته باشید که برای استفاده از این امکان و تغییر در فایل robots.tx می بایست سایت خود را در گوگل وبمستر تولز ثبت و تایید کرده باشید که برای این منظور می توانید از مطالب زیر استفاده کنید.

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش اول

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش دوم 

ثبت تغییرات در گوگل

هر تغییری که در سایت و صفحات سایت شما رخ بدهد توسط گوگل شناسایی می شود. برای سرعت بخشیدن به این عمل شما می توانید خودتان این تغییر را به گوگل اطلاع دهید و در همان لحظه تغییرات ایجاد شده در گوگل ثبت می شود.

برای این منظور به صفحه ی گوگل وبمستر تولز رفته و در بخش داشبورد و از قسمت Crawl گزینه ی Fetch as Google را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز می شود یک کادر در میانه ی صفحه مشاهده می کنید که شما می توانید URL صفحه ای که در آن تغییر ایجاد کرده اید را وارد کنید تا گوگل آن را پردازش کرده و تغییرات را ثبت کند.

پس از کامل شدن پردازش توسط گوگل شما باید Submit to Index را انتخاب کنید که برای شما دو انتخاب به ارمغان می آورد. گزینه ی اول Crawl Only This URL می باشد که تنها همان صفحه را برای شما پردازش و ثبت می کند. گزینه ی دوم Crawl This URL and its Direct Links هست که منجر به بررسی و ثبت تمام صفحات سایت خواهد شد.

مشکلات و Error ها

هیچ کس دلش نمی خواهد که در سایتش مشکلی وجود داشته باشد اما گاهی مشکلاتی وجود دارند که ما آن ها را نمی بینیم و متوجه آن ها نمی شویم مگر اینکه کسی ما را از وجود آن ها مطلع کند. اما قبل از آنکه کسی آن ها را پیدا کنید ، شما می توانید با استفاده از کنسول جستجوی گوگل نسبت به پیدا کردنشان اقدام کنید و آن ها را برطرف سازید.

برای استفاده از گوگل وبمستر تولز به منظور یافتن مشکلات سایت باید از بخش داشبورد برروی Crawl کلیک کنید و Crawl Errors را انتخاب کنید.

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش چهارم – robots.txt و مشکلات و Error ها

پس از وارد شدن به صفحه ی مربوط به Error ها تصویری مشابه با تصویر بالا خواهید دید. مشکلات و Error ها را به صورت جداگانه برای شما نمایش می دهد و می توانید با کلیک برروی هرکدام از جزئیات و اطلاعات بیشتری درباره ی آن بهره مند شوید.

از این امکان کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید و با برطرف کردن مشکلات سایتتان ، طراحی سایت و کارآیی آن را بهبود ببخشید.

کاربران گرامی در اینجا بخش چهارم و پایانی از این مطلب آموزشی با عنوان آموزش گوگل وب مستر تولز به پایان رسید. امیدواریم این مطلب از سایت سازان مورد توجه و استفاده ی شما قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید