طراحی سایت تهران، سیدخندان به سمت رسالت شرق، خیابان کابلی (دبستان)، نبش کوچه آگاهی، پلاک ۴ ، واحد ۱۵
02188471521   ۰۲۱۴۰۸۸۱۰۳۸

آموزش JQuery – بخش اول

JQuery

با سلام امروز در خدمت شما دوستان عزیز هستیم با مقدمه و معرفی JQuery

 

پیش نیاز :

آشنایی با HTML
آشنایی با JavaScript


JQuery چیست؟

JQuery یک کتابخانه JavaScript سبک‌وزن چند مرورگری است که برای ساده سازی نوشتن اسکریپ‌ های سمت مشتری ، در HTML طراحی شده و امروزه محبوب‌ ترین کتابخانه JavaScript در حال استفاده است.

JQuery نرم‌افزار باز متن و رایگان است که تحت دو پروانه (GPL) و (MIT) منتشر می‌شود. دستور زبان JQuery به گونه‌ای طراحی شده است که عملِ هدایت به پرونده را آسان‌ تر کرده باشد. می‌توان با آن حرکات انیمیشین ایجاد و از رویدادهای صفحه استفاده کرد و به وسیله آن می‌توان نرم‌افزارهای مبتنی بر Ajax را ایجاد و توسعه داد.


نحوه استفاده از کتابخانه jQuery :

همانطور که گفتیم ، jQuery دارای یک کتابخانه استاندارد و آماده می باشد. شما باید برای استفاده از jQuery ، فایل این کتابخانه را به صفحه خود متصل کنید. کتابخانه jQuery در یک فایل مجزا که از نوع فایل های JavaScript و با نام jQuery.js است ، نگهداری می شود. شما برای اتصال فایل این کتابخانه به صفحه مورد نظرتان از دو روش می توانید استفاده کنید :

  1. دانلود فایل کتابخانه jQuery بر روی کامپیوتر و یا سرور سایت خودتان و سپس اتصال آن به صفحه.
  2. استفاده از فایل کتابخانه jQuery بر روی سرورهای آنلاین مثل سرور Microsoft یا Google.

1- در روش اول شما باید جدیدترین فایل کتابخانه jQuery را از سایت www.jQuery.com دانلود کرده و سپس آن را در پوشه اصلی سایت خود قرار دهید. سپس با استفاده از یک تگ <Script> که در قسمت <Head> صفحه قرار می دهید ، فایل کتابخانه را به صفحه متصل کنید. در قسمت زیر این روش را نشان داده ایم :

Syntax< head >
    < script type = ” text/javascript ”   src=”jquery.js” >   < /script >
< /head >

2- در روش دوم ، شما لینک دسترستی به فایل کتابخانه jQuery  ، که بروی سرور مورد نظرتان است را در یک تگ <Script>  و در قسمت <Head> صفحه قرار می دهید. در این حالت صفحه در هنگام لود شدن ، به سرور وصل شده و از کتابخانه آنلاین استفاده می کند. در قسمت زیر هر 2 لینک و طریقه استفاده از آنها را نمایش داده ایم :

Syntax ( سرور مایکروسافت )< head >
    < script type = ” text/javascript ”   src=”http://ajax.microsoft.com/ajax/jquery/jquery-1.4.2.min.js ” >   < /script >
< /head >

 

Syntax ( سرور گوگل )< head >
    < script type = ” text/javascript ”   src=”http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.min.js ” >   < /script >
< /head >

پس از اتصال کتابخانه jQuery به صفحه خودتان ، هر زمان که یک متد jQuery را فراخوانی می کنید ، برنامه Source آن متد را از کتابخانه دریافت کرده و سپس اجرا می نماید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید

رای به سایت سازان