طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آنالیز سئو – بخش اول

آنالیز سئو – بخش اول

آنالیز سئو – بخش اول

در این مقاله، برسی فنی سئو را باهم انجام خواهیم داد و نکاتی را برای شما تشریح می‌کنیم که تیم سئوی ما در بررسی سئو سایت‌های مشتریان به آن‌ها برخورد می‌کند. این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید و حتما نکات گفته‌شده را به کار ببرید.

توجه کنید که اگر پنالتی هستید و یا مشکلات فنی دارید، این مقاله تمام مواردی را که باید بررسی کنید پوشش نمی‌دهد؛ اما مهم‌ترین آن‌ها را شامل می‌شود.

آنالیز سئو - بخش اول | سایت سازان | طراحی سایت

به نظر شما چرا بررسی یک سئو خیلی مهم است؟ چرا باید سئو را مرتبا ارزیابی کنیم؟
با انجام بررسی‌های متوالی، فرصتی به دست خواهید آورد تا بفهمید آنالیز سایت شما چگونه کار می‌کند، چه چیزی کم و یا زیاد است، چه فرصت‌هایی وجود دارد که باید از آن بهره ببرید. سایتها با کاربردهای مختلفی طراحی می‌شوند اما قسمت‌هایی وجود دارد که در آنالیز طراحی سایت‌ ها مشترک است و باید مدام زیر نظر باشند. ازجمله موارد زیر:

1- تکنیک‌های سئو

2- محتوای سئو شده (همان سئو onsite)

3- سئو offsite

تکنیک های سئو اولین نقطه‌ای است که باید ارزیابی را ازآنجا شروع کرد. تجربه به ما می‌گوید که با شروع کردن از این نقطه می‌توان پیشرفت‌های خیلی سریعی داشت و بهترین تجربه را برای کاربران ساخت و مطمئن شویم که همه‌چیز درست پیش می‌رود. قسمت‌های اصلی را که باید بازبینی کرد و در صورت وجود اشکال باید آن را تصحیح کرد عبارتند از:

1- Indexing

اولین چیزی که باید چک شود این است که وضعیت ایندکس شدن طراحی سایت چگونه است و چند صفحه از صفحات سایت توسط موتورهای جستجو روزانه ایندکس می‌شوند. در مقالات گذشته گفتیم که برای اطلاع از ایندکس شدن باید چکار کرد. راه‌کار این بود که در صفحه اول گوگل در قسمت سرچ عبارت site:domain.com” تایپ شود و دکمه اینتر را فشار دهید. در صفحه نتایج تعداد ایندکس ها را مشاهده خواهید نمود. همچنین خواهید دید که کدام صفحه برای موتورهای جستجو خیلی مهم است. بدیهی است که اولین صفحه در نتایج جستجو برای موتورها از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود؛ و به ترتیب صفحات دیگر در اولویت‌های بعدی قرار خواهند گرفت.
یک سوال مهم که مشتریان از ما می‌پرسند این است که چگونه بدانیم در سایتمان چند صفحه وجود دارد؟
ممکن است خودتان تقریبا بدانید که چند صفحه در سایت قرار داده‌اید؛ اما برای کسانی که نمی‌دانند دو ابزار قوی وجود داری. یکی رایگان و دیگری با حق اشتراک.
Xenu که کاملا رایگان است اما تعداد صفحات را به شما به‌صورت دیفالت نمایش نمی‌دهد. باید اطلاعات را در یک صفحه از برنامه اکسل قرار دهید و ببینید که چند ردیف را پرکرده. تعداد ردیف‌ها همان تعداد صفحات سایت شماست.ابزار دیگر که پولی است و باید حق اشتراک بپردازید Screaming Frog است که البته برای 500 URL رایگان است و بیشتر از آن باید 99 دلار سالانه پرداخت کنید.
برای انجام بررسی‌های دقیق شما به هر دو و یا یکی از ابزار بالا نیاز دارید. وقتی‌که تعداد ایندکس ها را مشاهده کردید باید صفحه خانگی سایت در اولویت اول باشد؛ یعنی اولین نتیجه باشد. اگر نبود قطعا مشکل در ساختار لینک‌هاست که بسیار ضعیف هستند و باعث شده که اولویت اول به لینک‌های دیگر داده شود؛ و یا اینکه سایت پنالتی شده است.

2- Robots.txt

اگر ایندکس را بررسی کردید و متوجه شدید که تعداد ایندکس سایت با تعداد صفحات طراحی سایت برابر نیست (مثلا هزارصفحه دارید و فقط هشت‌صد تا ایندکس شده است) یعنی اینکه سئویتان مشکل دارد؛ اما این مشکل را از کجا پیدا کنیم؟ اولین قدم بررسی فایل robots.txt است. این فایل را برای اطمینان از اینکه خزنده ها را بلاک کرده اید یا نه؟ بررسی می‌کنید. همان‌طور که میدانید ایندکس صفحات توسط خزنده ها صورت می‌گیرد که با بلاک کردن آن‌ها قطعا ایندکسی نخواهید داشت. این فایل با سرچ عبارت domain.com/robots.txt در دسترس خواهد بود.

3- Preferred domain

بعضی از سایتها با URL های مختلفی در دسترس‌اند. مثل https://domain.com/، https://www.domain.com/، https://domain.com/، https://www.domain.com/ و شاید در انتهای این URL ها عبارات index.html، index.php، index.asp باشند. برای جلوگیری از گیج شدن گوگل و پنالتی شدن سایت، باید با استفاده از 301Direction تمام این دامنه را به یک نقطه لینک داد و یک نسخه واحد از یک طراحی سایت برای موتورها در دسترس باشد.

4- Sitemaps

یکی از نکات مهمی که باید در نظر بگیرید این ایست که با XML یک sitemap تهیه کنید و آن را برای کنسول سرچ تعریف کنید. چون از تاریخ فوریه 2016، دستور العمل های وبمستری تغییریافته و توصیه‌شده که یک sitemap که قابل‌خواندن توسط انسان باشد را داشته باشید. اگر چنین sitemap ندارید از طریق Xenu می‌توانید آن را تهیه کنید.

 

آنالیز سئو - بخش اول | سایت سازان | طراحی سایت

5- Broken internal links

لینک‌ها منقطع شده هم برای سئو و هم برای کاربران تنفرانگیز است. برای کاربر که غیر قال فهم و خسته‌کننده هستند و قطعا یک کاربر به سایتی که او را اذیت کند وارد نخواهد شد. برای سئو نیز با کاهش شدید رتبه‌بندی همراه خواهد بود. هر لینک باید به صفحه‌ای ختم شود. اگر این‌چنین نشود به‌راحتی سئوی سایتتان از بین می‌رود.ابزار زیادی برای پیدا کردن لینک‌های منقطع یک سایت وجود دارد. Google Search Console، Xenu و Screaming Frog؛ اما Xenu از ابزارهای دیگر سریع‌تر است و کار کردن با آن بسیار راحت‌تر می‌باشد.

6- HTTPS

اینکه یک طراحی سایت باید امنیت بالایی داشته باشد بر هیچ‌کس پوشیده نیست. ولی ما آن را برای شما بازگو می‌کنیم. اگر سایتتان ایمن نیست اولین اقدامی که باید بکنید این است. امنیت سایت را بالا ببرید. در مورد اینکه درصد زیادی از ناشران متن‌ها از اینکه حساب اجتماعی خود را از دست بدهند نظرات موافق و مخالفی وجود دارد؛ اما برای بیشتر طراحی سایت‌ ها این مورد اتفاق میفتد.ممکن است که اکنون به فکر یک تغییر اساسی باشید. به شما توصیه می‌کنیم که این تغییر را زمانی در سایت اعمال کنید که نوسان رتبه‌تان کم باشد و رتبه خوبی داشته باشید. تغییر URL ناامن به یک URL ایمن، اقدامی است در به حداقل رساندن عواقب که باید در اولویت کارتان قرار گیرد.

7- Mobile-friendliness

این روزها با گسترش تلفن‌های هوشمند، طبق آمار و مستندات می‌بینیم که افراد زیادی از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت در اینترنت جستجو می‌کنند. رتبه‌بندی شما در انواع پلتفرم‌ها صورت می‌گیرد. پس باید طراحی سایت تان را برای بازدید افرادی که از طریق تلفن به آن وارد می‌شوند، آماده کنید؛ یعنی هر آنچه را که از طریق دسکتاپ می‌بینند، با موبایل نیز به همان ترتیب ببینند. اگر که در رتبه‌بندی موبایل، جایگاه خوبی نداشته باشید در آینده نیز رتبه شما در دستکتاپ نیز تنزل خواهد کرد.

 

آنالیز سئو - بخش اول | سایت سازان | طراحی سایت

 

 

از طریق ابزار Mobile-Friendly Test می‌توانید سایت خود را تست کنید. اگر با مشکل در نمایش با موبایل به مشکل برخوردید خیلی سریع با توسعه‌دهنده وب خود تماس بگیرید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

8- Google PageSpeed

از چشم گوگل طراحی سایت‌ های با سرعت‌بالا ارزش دیده شدن رادارند. پس اقدامات لازم را برای افزایش سرعت سایتتان انجام دهید. این موضوع به‌قدری اهمیت دارد که خود گوگل ابزاری بانام PageSpeed Insights را تهیه‌کرده که سایت را بررسی کرده و به‌سرعت آن امتیازی از 1 تا 100 می‌دهد. اگر ok را نمایش دهد، امتیاز 65 است. برای یک سایت با سرعت خوب امتیاز از 85 شروع می‌شود؛ و همین‌طور هرچه سرعت‌بالا تر باشد عدد بیشتری را به سایتتان اختصاص می‌دهد. علاوه بر درجه‌بندی سرعت سایت، دستورات لازم را برای رفع مشکل نیز ارائه می‌دهد.
در Google Analytics و در قسمت Site Speed می‌توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید.

9- Real page speed

بحث دیگری که صورت می‌گیرد این است که رفتار کاربران در یک سایت، استاندارد است یا نه؟ آنچه در بالا به‌عنوان امتیاز به‌سرعت سایت ذکر شد، درواقع سرعت لود شدن سایت شما برای کاربران است. هرچه سرعت بالاتر امتیاز بالاتر؛ و از طریق آن می‌توان زمان لود سایت را کاهش و یا اشکالات و ایراداتی که بر روی لود صفحه تاثیر مستقیم دارند را از بین برد.
گوگل بسیار هوشمندانه عمل می‌کند و برای این هم ابزاری را قرار داده. علاوه بر Google Analytics که گفته شد، ابزار رایگان دیگری به نام Web Page Test را دارد که در هر زمان یک صفحه را بررسی می‌کند و با فراخوانی تمام منابع و بررسی زمان فراخوانی، در حل مشکلات مربوطه کارتان را بسیار راحت می‌کند.

10- Internal link structure

بارها تاکید کرده‌ایم که در انتخاب لینک خیلی دقت کنید. هر لینکی که در یک صفحه قرار می‌دهید، ارزش دیگر لینک‌ها را کاهش می‌دهد. این جمله بدان معنی نیست که تمام لینک‌های صفحه‌تان را حذف کنید. برای انتخاب لینک باید ببینید که صفحات مهم برای هم کاربران و هم موتورهای جستجو چه صفحاتی هستند و متنی که آن‌ها را به این صفحات مهم می‌برد، لینک کنید.
اغلب سایت‌هایی را می‌بینیم که حجم زیادی از لینک‌های بدون مقصد را در صفحات مختلف قرار داده‌اند و فکر می‌کنند که با این کار می‌توانند رتبه خود را افزایش دهند غافل از اینکه این لینک‌ها مانند بختک به جان رتبه سایت میفتند و باعث افت شدید رتبه می‌شوند. همچنین زمان لود سایت را بسیار زیاد می‌کنند.با توجه به مطالب گفته‌شده، لینک‌های داخلی را بسازید که موتورها و کاربران را به مهم‌ترین صفحات طراحی وبسایت تان هدایت می‌کنند.

11- Broken external links

اولین نقطه‌ای که می‌توان لینک‌های شکسته خارجی (لینک‌هایی که به صفحه 404 ختم می‌شوند) را یافت، Google Search Console است. این لینک‌ها در اثر اشتباه وبمستر به وجود می‌آیند. هر سایتی از این لینک‌ها دارند؛ اما باید پیدا شوند و از بین بروند.
ما اغلب خطاهایی را که خزنده‌ها با آن مواجه می‌شود را در Google Search Console مشاهده می‌کنیم و می‌بینیم که هیچ اقدامی برای رفع این خطاها صورت نمی‌گیرد. دلیل چیست؟ اگر به این فکر می‌کنید که چقدر ایجاد یک لینک خوب طول می‌کشد و آن را بازمان ایجاد 301Redirect مقایسه می‌کنید، پاسخ خیلی سریع خود را نشان می‌دهد.
این مرحله برای طراحی وب سایت‌ هایی که دستخوش تغییرات جدید شده‌اند بسیار لازم و حیاتی است.

12- عنوان و description تکراری

عنوان و description تکراری نه‌تنها برای سئو بلکه برای کاربران هم خیلی مضر است. برای بررسی این بخش هم می‌توانید از ابزار Screaming Frog استفاده کنید و از طریق آن به‌راحتی و با سرعت هرچه‌تمام‌تر می‌توانید عناوین و تگ‌های description تکراری را پیدا کنید. برای کار کردن با آن، خیلی راحت مانند خزنده‌ها در میان تگ‌های مختلف جابجا می‌شوید و محتویات آن‌ها را بررسی می‌کنید و به‌راحتی تکراری‌ها را یافته و حذف می‌کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید