طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آنچه که سرنوشت سئو را تعیین می کند خواسته کاربران است

آنچه که سرنوشت سئو را تعیین می کند خواسته کاربران است

سئو و بهینه سازی سایت

در سال های اخیر توجه به نیازها و خواسته های کاربران به منظور جلب رضایت آنها به یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی های نتایج جستجوها تبدیل شده است و گوگل شروع به بهبود دادن رتبه و ارزش دهی محتواهایی کرده است که با نیاز ها و خواسته های کاربران سازگاری دارند.
به عبارت دیگر می توان گفت که در سئوی مدرن همه چیز حول محور رضایت کاربران می گردد، و اگر شما بخواهید حضور آنلاین خود را پررنگ تر کنید باید بر روی پارامترهای کلیدی مختلفی که می تواند موجب شود کاربران از وب سایت شما رضایت بیشتری داشته باشند، متمرکز شوید. به خاطر داشته باشید که هر چقدر بتوانید رتبه بهتری در نتایج جستجوها کسب نمایید خواهید توانست در دنیای تجارت دیجیتال عملکرد موفق تری از خود نشان دهید.
از این رو ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را به شما بیاموزیم که با استفاده از آنها خواهید توانست درک بهتری از علایق و سلایق کاربران خود بدست آورید و به عبارت دیگر بتوانید کاربران خود را بهتر درک نمایید. دانستن این نکات به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر به رتبه بهتری دست بیابید.

شخصیت کاربران شما باید سئوی وب سایت شما را جهت دهی نماید

تمامی بازاریابان دیجیتال بسیار علاقه دارند که به ذهن کاربران خود نفوذ کنند و از این رو روش ها و آزمون های متعددی برای این منظور طراحی شده اند و بسیاری از بازاریابان دیجیتال آنها را مورد استفاده قرار می دهند. از جمله این روش ها می توان به آزمون A/B و ابزارها و روش های متعدد آنالیز رفتار کاربران اشاره نمود. با استفاده از این روش ها می توان رفتار کاربران را آنالیز نموده و همچنین می توان بررسی کرد که کاربران پس از مشاهده مطلب ما چه عکس العملی از خود نشان داده اند. شما می توانید برای نفوذ به ذهن کاربران و شناسایی افکار کاربران هدف خود از یک فرم نظر سنجی کاربران استفاده نمایید.
شما می توانید با استفاده از اطلاعات بدست آمده از فرم نظر سنجی کاربران یک نقشه کلی برای نفوذ به ذهن کاربران و شناسایی افکار آنها طراحی کنید. برای مثال شما می توانید با استفاده از این اطلاعات متوجه شوید که کاربران شما کدام دسته از محتواهای شما را بیشتر می پسندند و یا متوجه شوید کاربران به دنبال چه اطلاعات و محتواهای دیگری هستند و سپس محتواهای با کیفیتی در همان زمینه ایجاد نمایید تا بتواند علاوه بر حل مشکلات کاربران، آنها را بیش از پیش به محتواهای خود علاقه مند نمایید. علاوه بر این شما می توانید با استفاده از اطلاعات کسب شده از نظر سنجی تغییراتی در نوع و کیفیت محصولات و خدماتی که ارائه می نماید ایجاد نمایید تا بتوانید محصولات و خدمات خود را هرچه بیشتر برای کاربران خود مطلوب نمایید.
شما می توانید پروسه نظر سنجی کاربران را در ابتدا بر روی کاربرانی که در گذشته با شما مراوده اقتصادی انجام داده اند (از شما خرید کرده اند) و یا مشتریان ایده آل خود پیاده سازی نمایید. برای مثال شما می توانید سوالاتی درباره محصولات و یا خدمات خود از آنها بپرسید، اینکه کیفیت خدمات و محصولات شما چگونه بوده است و محصولات و خدمات شما در چه زمینه ای توانسته است مشکلات آنها را برطرف نماید، سپس می توانید نتایج کسب شده را به تمام جامعه آماری خود تعمیم دهید.

شما می توانید در نظر سنجی های خود سوالاتی از قبیل سوالات زیر را مطرح نمایید :

 • شما در گذشته کدام یک از محصولات و خدمات ما را مورد استفاده قرار داده اید؟
 • نقاط ضعف محصولات و خدمات ارائه شده توسط ما به شما چیست؟
 • آیا شما همچنان از محصولات و خدمات ما استفاده می نمایید؟ اگر جواب بله است، کدام نقاط قوت محصولات ما باعث شده است که شما به مشتری دائم ما تبدیل شوید؟ اگر جوا خیر است کدام نقاط ضعف محصولات ما موجب شده است که شما دیگر از محصولات و خدمات ما استفاده ننمایید؟
 • شما چه راه حل هایی را برای بهبود خدمات و محصولات ما پیشنهاد می کنید؟

اطلاعات بدست آمده از فرم نظر سنجی کاربران به شما کمک می کند که محتوای وب سایت خود و همچنین کیفیت محصولات و خدمات خود را برای کاربران هدف خود مطلوب تر نمایید. برای مثال شما باید نوع، شکل و محل قرار گیری محتواهای موجود در طراحی وب سایت خود را بر اساس سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و بسیاری پارامترهای دیگر مربوط به کاربران هدف خود تعیین نمایید. به خاطر داشته باشید که اگر شما بخواهید که محتوای شما به گونه ای عمل کند که دسته خاصی از کاربران (کاربران هدف) را جذب نموده و آنها را به مشتری تبدیل نماید، باید محتواهای خود را برای همان دسته از کاربران شخصی سازی نمایید.

شناسایی قصد و هدف کاربران

امروزه هدف اصلی موتورهای جستجوگر آن است که مرتبط ترین محتواها را با سوالات کاربران به آنها ارائه نماید. در گذشته روش کار موتورهای جستجوگر متفاوت بود و جستجوها بیشتر بر اساس کلید واژه ها انجام می شد اما امروزه آن روش قدیمی منسوخ شده است و روش مدرن جستجوهای موتورهای جستجوگر به کلی جای روش قدیمی را گرفته است. در روش جدید جستجوهای موتورهای جستجوگر از الگوریتم های جدیدی استفاده شده است که مبنای آنها یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ است، این الگوریتم ها نیز از کلید واژه ها استفاده می نمایند اما کلیدواژه های مد نظر این الگوریتم ها کلیدواژه های LSI می باشد، استفاده از این کلیدواژه ها موجب می گردد که الگوریتم های جستجوی جدید بتوانند نتایجی ارائه کنند که با عبارت جستجوی کاربران ارتباط و سازگاری بیشتری داشته باشد و در واقع بتوانند نتایج با کیفیت تری را به کاربران ارائه نمایند.
هر بار که کاربری مطلبی را در گوگل جستجو می کند گویی که سوالی از گوگل می پرسد، اگر شما بتوانید متوجه شوید که کاربران هدف شما چه سوالاتی را از گوگل می پرسند خواهید توانست محتوای وب سایت خود را برای آن سوالات بهینه سازی نمایید. این سوالات در واقع قصد و نیت کاربران شما را نشان می دهند و با بررسی این سوالات شما خواهید توانست به قصد و نیت اصلی کاربران خود پی ببرید. شما باید بتوانید محتواهایی ایجاد نمایید که بتواند به سوالات اصلی کاربران شما پاسخ دهد و در عین حال بتواند زمانی که کاربری این سوال را در گوگل مطرح می نماید در نتایج جستجوها برای کاربران ظاهر گردد.
شما باید بتوانید محتواهایی تولید کنید که پاسخگوی نیاز کاربران شما باشد و بتواند به سوالات اصلی کاربران شما پاسخ دهد. چگونگی انجام این کار بسته به نوع تجارت شما و زمینه فعالیت شما می تواند متفاوت باشد اما شما باید در ابتدا بتوانید قصد و نیت نهفته در عبارت جستجوی کاربر را متوجه شوید، برای مثال به نمونه های زیر توجه نمایید:

 • زمانی که کاربری عبارت “رستوران در اطراف من “را در گوگل جستجو می کند، شما می توانید از این عبارت جستجو به این نکته پی ببرید که ” کاربر گرسنه است، کاربر قصد ندارد آشپزی کند و کاربر به دنبال جایی در اطراف محل فعلی خود است تا در آنجا غذا بخورد”.
 • زمانی که کاربری عبارت ” بهترین آرایشگاه مردانه” را جستجو می کند، شما می توانید از این عبارت جستجوی به این نکته پی ببرید که “کاربر یک مرد است، کاربر به دنبال یک آرایشگاه مردانه قابل اعتماد می گردد”.
 • زمانی که کاربری عبارت ” اطلاعاتی درباره رییس جمهور آمریکا” را جستجو می کند، شما می توانید از این عبارت جستجوی به این نکته پی ببرید که “کاربر به سیاست علاقه مند است و می خواهد درباره سیاست و ریاست جمهوری آمریکا بیشتر بداند”.

ممکن است شما تصور کنید که کاربران مختلف از جستجوی عبارت جستجوی یکسان هدف و قصد متفاوتی دارند، این مطلب تا حدودی درست است اما قصد و هدف کاربران از جستجوی یک عبارت را می توان در چند گروه مختلف تقسیم کرد و سپس برای هر دسته با توجه به قصد و هدف آنها شخصی سازی های متفاوتی انجام داد.

قصد و هدف کاربران و جستجوی کلیدواژه ها

اگر شما می خواهید تجارت شما توسعه بیابد و حضور آنلاین تجارت شما بیش تر از قبل پر رنگ شود تا بتوانید مشتریان جدیدی را جذب نمایید، باید بر روی قصد و هدف کاربران خود متمرکز شوید و نیازهای کاربران خودتان را در نظر بگیرید. روش شناسایی قصد و هدف اصلی کاربران در دنیای بازاریابی دیجیتال از طریق بررسی کلیدواژه ها و عبارات جستجویی است که کاربران هنگامی که به دنبال یک محصول یا یک سرویس در اینترنت می گردند، آن را در گوگل جستجو می نمایند. هر عبارت جستجویی که کاربران در اینترنت جستجو می کنند درواقع یک سوال است که آنها از گوگل می پرسند.
افراد برای یافتن پاسخ سوالات خود به گوگل مراجعه می نمایند، در واقع آنها سوالات خاصی می پرسند و انتظار دریافت پاسخ های خاصی را نیز دارند. گوگل با تغییراتی اساسی که در الگوریتم های خود ایجاد نموده است نشان داده است که به رضایت کاربران و دادن پاسخ هایی کاملا مرتبط و منطقی به سوالات آنها اهمیت ویژه ای می دهد. منفعتی که ایجاد اینگونه تغییر رویه ها برای گوگل دارد آن است که موجب افزایش هرچه بیشتر استفاده کاربران از سرویس آنها می گردد و باعث می شود که کاربران بیشتر و بیشتر به سرویس های گوگل مراجعه نمایند.
با وجود آنکه در روش های جدید جستجوهای گوگل که به جستجوی معنایی شهرت یافته است، جستجوی کلیدواژه ها همچنان یک مولفه تاثیر گذار و مهم در جستجوها می باشد اما طریقه بکارگیری این مولفه اندکی تغییر یافته است زیرا گوگل طریقه مدیریت و بکارگیری کلیدواژه ها در جستجوها را تغییر داده است. در این روش جدید محتواهایی که در اطراف کلیدواژه ها قرار دارند و همچنین استفاده از کلماتی که دارای ارتباط معنایی با کلیدواژه ها می باشند در متن نیز می توانند در میزان رویت پذیری محتوا در نتایج جستجوها تاثیر گذار باشند، در واقع پارامترهای دیگری بجز کلیدواژه های اصلی وجود دارد که می توان با توجه به آنها محتواهای یک وب سایت را از لحاظ سئو بهینه سازی نمود. در زیر نکاتی وجود دارد که می توان با توجه به آنها محتواهایی تولید نمود که بیشتر بر روی قصد و هدف کلی کاربران متمرکز باشند و با خواسته کاربران سازگاری داشته باشند.

سئوی معنایی و موتورهای جستجوگر

جستجوی معنایی موضوعی است که اخیرا ذهن مدیران گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر را بسیار به خود مشغول ساخته است، در مقوله جستجوی معنایی موتور جستجوگر به موقعیت و چگونگی استفاده از هر واژه در عبارت جستجو و همچنین ارتباط میان واژگان مختلف در یک عبارت جستجو نیز توجه می کند و تمامی این پارامتر ها نیز در نتایج جستجو ارائه شده تاثیر گذار می باشند.
استفاده ترکیبی از کلیدواژه ها و عباراتی که با کلیدواژه ها دارای ارتباط معنایی می باشند در یک متن موجب می شود که علاوه بر بالا رفتن خوانایی متن شما، حضور آنلاین شما پررنگ تر گردد و شما بتوانید در رتبه بندی های نتایج جستجو ها رتبه بهتری کسب نمایید. علاوه بر این استفاده از این روش موجب می شود که شما مجبور به استفاده بیش از حد از کلیدواژه های تکراری در متن خود نباشید و همچنین موجب می شود که متن شما برای موتورهای جستجوگر بهینه تر گردد و این بهینه تر شدن جنبه های مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره می نماییم:

 • استفاده از یک مجموعه کلیدواژه های اصلی و یک مجموعه کلیدواژه های مرتبط در یک متن موجب می گردد که کاربران یک مفهوم را با هر کلیدواژه ای که در اینترنت جستجو نمایند، مطلب شما آن را پوشش داده و در نتایج جستجوها برای آن کاربران نمایش داده شود.
 • استفاده از یک مجموعه کلیدواژه های ثانویه که با کلیدواژه های اولیه مرتبط هستند موجب می گردد که موتورهای جستجوگر بتوانند درک بهتری از متن شما کسب کنند و بهتر بتوانند میزان ارتباط مطلب شما با موضوع جستجوی کاربران را درک نمایند و لذا متن شما بتواند در رتبه بندی ها رتبه بهتری کسب نماید.

زمانی که کاربران موضوعی را در گوگل جستجو می نمایند، الگوریتم های پیشرفته گوگل با بررسی ارتباط میان کلمات می توانند به درک بسیار عمیقی از آنچه کاربر در جستجوی آن است دست یابد و این درک بسیار بیشتر از گذشته است زیرا در آن زمان موتورهای جستجوگر تنها به بررسی کلیدواژه های موجود در یک عبارت جستجو و ارائه نتایجی که حاوی آن کلیدواژه ها در متنشان باشند کفایت می نمودند. به عبارت دیگر می توان گفت که سئوی معنایی یا جستجوی معنایی، تمام عبارت جستجو را در نظر می گیرد و تک تک اجزا عبارت جستجو را در بررسی ها مورد توجه قرار می دهد و تنها به کلیدواژه ها کفایت نمی کند. برخی از متخصصان معتقدند که موتورهای جستجوگر جستجوهای گذشته یک کاربر و جستجوهای مشابه کاربر را نیز مورد بررسی قرار می دهند و با توجه به آنها برای یک عبارت جستجو شده توسط کاربر نتایجی را ارائه می نمایند.

چگونه برای سئوی معنایی به جستجوی کلیدواژه ها بپردازیم؟

از آنجایی که مفهوم اصلی نهفته در پس سئوی معنایی و جستجوی معنایی درک هرچه بهتر مفهوم نهفته در عبارات جستجوی کاربران و ارائه محتواهایی مطابق با خواسته کاربران است، شما برای آنکه بتوانید در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشید باید بتوانید کاربران خود را بشناسید، نیاز های آنها را درک کنید و محتواهایی برای حل مسائل و مشکلات آنها تولید نمایید. یکی از راه های شناسایی و درک کاربران استفاده از فرم های نظر سنجی و انجام بررسی های آماری بر روی جامعه هدف است.
زمانی که شما بتوانید مشکلات کاربران را دریابید و بدانید که کاربران هدف شما به دنبال پاسخ کدام سوالات هستند و زمانی که سوالاتی را در گوگل به عنوان عبارت جستجو مطرح می کنند به دنبال حل کدام مسائل و مشکلات خود هستند، می توانید محتواهای با ارزشی ایجاد نمایید که بتواند پاسخگوی نیاز کاربران شما باشد. برای آنکه بتوانید چنین محتوایی ایجاد کنید باید ابتدا جستجوهایی در این زمینه انجام دهید تا مطمئن شوید که مسیر انتخابی شما برای تولید محتوا صحیح است و می تواند نتایجی که شما انتظار دارید را ارائه دهد.
خب پیش از آنکه یک پست بری وبلاگ خود تولید کنید، یک اینفوگرافیک ایجاد کنید و یا یک مقاله برای وب سایت خود بنویسید باید ابتدا یک نقشه کلی برای مطلب مورد نظر خود بکشید و در آن نقشه تعیین کنید که موضوع محتوایی که می خواهید تولید کنید چیست، مفاهیمی که می خواهید محتوای تولید شده شما آن را پوشش بدهند چه چیزهایی هستند و شما می خواهید محتوای تولید شده توسط شما چه کلیدواژه هایی را پوشش دهد. ایجاد چنین نقشه ای می تواند 10 دقیقه زمان از شما بگیرد اما می تواند از اتلاف زمان و هزینه های زیادی پیشگیری نماید.

موارد مهم در سئو

خب بیایید نگاهی دقیق تر به مراحلی که شما باید در این پروسه طی کنید بیاندازیم و بررسی کنیم که در هریک از این مراحل شما باید از چه ابزارهایی استفاده نمایید. همان طور که گفته شد نقشه شما باید تمامی المان های اصلی مورد نیاز برای ایجاد یک محتوای سازگار با سئوی معنایی را شامل شود که این المان ها عبارتند از:

 • عنوان
 • مفاهیم
 • کلیدواژه ها

1) عنوان

شما باید ابتدا بر اساس نظر سنجی های انجام شده از کاربران و شناختی که از شخصیت کاربران هدف خود دارید فکر کنید که چه محتوایی برای طراحی سایت شما مناسب است. برای تعیین عنوان محتوایی که می خواهید تولید کنید باید دقت کنید که کاربران هدف شما به دنبال چه مفاهیمی هستند و شما چگونه می توانید آنها را به وب سایت خود جذب نمایید. شما باید به دنبال آن باشید که متوجه شوید کاربران هدف شما چه عبارات جستجویی را در گوگل جستجو می نمایند و یا چه سوالاتی را از گوگل می پرسند. می توانید برای کسب اطلاعات مفیدی از نیازها و سوالات کاربران به وب سایت هایی همچون Quora و Reddit مراجعه کنید و یا با توجه به سوالاتی که کاربران در بخش کامنت ها در وب سایت شما مطرح کرده اند و یا مطالبی که در تماس های تلفنی که با شما برقرار نموده اند از پشتیبانان وب سایت شما پرسیده اند دریابید که کاربران به دنبال پاسخ چه سوالاتی می باشند. پس از آنکه شما متوجه شدید که کاربران به دنبال چه موضوعاتی هستند می توانید آن موضوعات را به عنوان موضوع اصلی محتوایی که می خواهید برای وب سایت و یا وبلاگ خود تولید نمایید انتخاب کنید.

2) مفاهیم

گام بعدی شناسایی مفاهیمی است حول موضوع اصلی انتخاب شده که شما می خواهید محتوای شما آنها را پوشش دهد. انتخاب این زیر شاخه ها یا مفاهیم بسیار مهم است زیرا این مفاهیم انتخابی تعیین می کند که کدام کلیدواژه ها در محتوای شما مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
در این مرحله نیز شما باید مجددا بررسی کنید که کاربران به دنبال جواب چه سوالاتی هستند و به طور جزیی تر به سوالات کاربران حول موضوع انتخاب شده نگاه کنید. با بررسی جزیی تر سوالات و مسائل مطرح شده در نظر سنجی ها توسط کاربران شما خواهید توانست مفاهیم کلیدی مناسبی را حول موضوع اصلی بیابید که بتوانید درباره آنها محتواهایی را تولید نمایید. این مفاهیم باید علاوه بر آنکه با سوالات و موضوعات مورد نظر کاربران مرتبط است، با موضوع تجارت شما نیز مرتبط باشد و در واقع این مفاهیم و موضوعات باید بتواند ضمن پاسخگویی به نیازهای کاربران آنها را به مشتریانی برای وب سایت شما مبدل نماید.
یکی از ابزارهایی که من به شخصه در این مرحله از جستجوی کلیدواژه ها برای سئوی معنایی مورد استفاده قرار می دهم SEMRush می باشد. این ابزار یک ورژن رایگان دارد که می تواند برای کار شما مفید و کافی باشد و نیاز به پرداخت هزینه عضویت و عضو شدن برای استفاده از امکانات این ابزار نیست. در تصویر زیر بخش های اصلی که باید برای جستجوی کلیدواژه ها در سئوی معنایی مورد استفاده قرار دهید مشخص شده اند.

موارد مهم در سئو

3) کلیدواژه ها

نهایتا شما خواهید توانست یک لیست از کلیدواژه هایی که با مفهوم کلی و موضوعاتی که مشتریان شما به دنبال آن ها هستند را فراهم خواهید نمود. این کلیدواژه ها و عبارات کلیدی باید با موضوع اصلی محتوای شما، مفاهیم و زیر شاخه های تعیین شده و همچنین مسائل و موضوعات مربوط به تجارت شما سازگاری داشته باشند، در عین حال این کلیدواژه ها باید منحصر به فرد و خاص باشند. ابزاری که من استفاده از آن را در این مرحله به شما توصیه می نمایم LSIGraph.com می باشد. در زیر من یک اسکرین شات از این ابزار برای شما قرار داده ام.

موارد مهم در سئو

نتیجه گیری

از آنجایی که بازاریابی دیجیتال و تجارت در دنیای دیجیتال تنها با جلب نظر کاربران ممکن است، شما باید مطمئن شوید که هر محتوایی که در وب سایت خود قرار می دهید برای کاربران جذاب است و می تواند نظر آنها را جلب نماید. برای جلب نظر کاربران شما باید محتواهایی تولید کنید که بتواند نیازهای آنها را پاسخ دهد و در جهت جلب رضایت آنها باشد. شما باید قادر باشید که منافع تجاری خود را نیز در محتواها بگنجانید و این کار زمانی ممکن است که شما منافع تجاری خود را با حل مسائل و مشکلات کاربران پیوند دهید.
جستجوی کلیدواژه ها برای سئوی معنایی این امکان را برای شما ایجاد می کند که در زمان و هزینه های خود صرفه جویی های بسیاری انجام دهید و محتواهایی تولید نکنید که برای شما منافعی را در پی نداشته باشند. استراتژی های سئو و بهینه سازی در آینده همگی مبتنی بر نیازها و خواسته های کاربران می باشد و اگر شما می خواهید که در زمینه سئو عملکرد موفق تری داشته باشید باید با قدرت هرچه بیشتر بر روی جلب رضایت کاربران متمرکز شوید.
با استفاده از نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد شما می توانید محتواهایی تولید کنید که کاملا با آنچه که کاربران به دنبال آنها هستند مطابقت داشته باشد، این امر موجب می شود که شما بتوانید ترافیک بیشتری را به وب سایت خود جذب نمایید و حضور آنلاین شما پررنگ تر خواهد شد، که این مسائل همگی منجر به ایجاد سود آنلاین هرچه بیشتر برای تجارت شما خواهد گردید.

نوشته های مرتبط