طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آیا می توان به طور کامل به ابزار Google Search Console اعتماد کرد؟

آیا می توان به طور کامل به ابزار Google Search Console اعتماد کرد؟

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

تعداد پایگاه داده هایی که تمامی نرم افزارهای بهینه ساز موتور های جستجو به آن اعتماد داشته باشند از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کند. Google Search Console شاید مهمترین آنها باشد. با استفاده از Google Search Console گاهی می توانید کارهایی انجام دهید که با استفاده از دیگر ابزارها قادر به انجام آنها نیستید. برای مثال با استفاده از Google Search Console می توانید مسئولیت برخی از لینک هایی که به سایت شما داده شده است را نپذیرید که این امکان فقط در این ابزار موجود است. بنابراین برای استفاده از این امکان مجبور هستیم که به این ابزار اعتماد داشته باشیم. اما مانند تمامی منابع اطلاعاتی دیگر بهتر است این ابزار را نیز مورد تست و آزمایش قرار دهیم تا میزان اعتماد پذیری آن را مشخص نماییم. در اینجا قصد داریم تا نحوه ی عملکرد این ابزار را یک بار برای همیشه ارزیابی کنیم و ببینیم که تا چه میزان می توانیم به این ابزار وابسته شویم.
آزمایش پایگاه داده
قبل از ورود به این بحث بهتر است که یک آنالیز سریع بر روی نحوه ی بررسی موضوع داشته باشیم. به طور کلی دو مفهوم کلی در رابطه با نحوه ی آنالیز ها وجود دارد: اعتبار سنجی داخلی و اعتبار سنجی خارجی.

  • اعتبار سنجی داخلی به این معنی است که داده های خروجی به خوبی با آنچه گوگل در مورد سایت شما می داند مطابقت دارد یا خیر.
  • اعتبار سنجی خارجی به این معنی است که آیا داده های خروجی به خوبی وب را تشریح می کند یا خیر.

این مفاهیم برای درک مباحث مطرح شده در این مقاله بسیار مهم هستند. بسته به موضوعی که ما به عنوان متخصصان سئو در حال بررسی آن هستیم، ممکن است یکی از این مفاهیم از دیگری اهمیت بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید که سرعت سایت یک فاکتور بسیار مهم برای رتبه بندی ها است و ما قصد داریم تا به مشتریانمان در این مورد کمک کنیم. در اینجا ما باید بیشتر به اعتبار سنجی داخلی معیار “time spent downloading a page” در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) اهمیت بدهیم زیرا بدون توجه به اتفاقی که برای کاربران واقعی می افتد، اگر گوگل تصور کند که صفحه مورد نظر کند است، رتبه ی صفحه از دست خواهد رفت. ما به معیار کنسول جستجوی گوگل در این رابطه اعتماد می کنیم زیرا مطمئن هستیم که این فاکتور نشان دهنده ی آن چیزی است که گوگل از سایت مشتری ما برداشت خواهد کرد. از طرف دیگر، در صورتی که قصد داشته باشیم از یافته شدن لینک های بد توسط گوگل جلوگیری کنیم، باید اعتبار بخش “links to your site”را مد نظر قرار بدهیم زیرا اگر چه ممکن است گوگل از بعضی از لینک های نامناسب اطلاع داشته باشد اما ما قصد داریم تا مطمئن شویم که گوگل هیچ کدام از لینک های دیگر ما را به عنوان لینک نامناسب قلمداد نمی کند. بنابراین بسته به اینکه نمونه های لینک کنسول جستجوی گوگل تا چه حد می تواند لینک های موجود در وب را به طور مناسب توصیف نماید، ممکن است ما از این ابزار استفاده نکنیم و از ترکیبی از ابزار های دیگر به جای آن بهره بگیریم ( مانند Open Site Explorer و Majestic و Ahrefs) که این امر می تواند پوشش بهتری از لینک های وب را برای ما فراهم کند.
نکته اینجاست که ما می توانیم داده های کنسول جستجوی گوگل را از چند دیدگاه متفاوت مورد ارزیابی قرار دهیم و از این رو می توانیم دریابیم که در چه مواردی می توانیم به نتایج کنسول جستجوی گوگل اعتماد کنیم و در چه مواردی بهتر است از دیگر ابزارها نیز بهره بگیریم.

بخش اول : بهبود HTML

به عنوان یکی از پرکاربردترین ویژگی های کنسول جستجو، گوگل لیستی از خطاهای رایجی را که در هنگام پیمایش سایت ها در HTML یافته است را به کاربران ارائه کرده است. این بخش در آدرس Search Appearance > HTML Improvements قرار دارد و بسیاری از خطاهایی را که طراحان سایت ممکن است در کدهای HTML سایتشان انجام دهند را آورده است. از جمله ی این خطاها می توان به عناوین مشابه، توضیحات مشابه و دیگر پیشنهادات قابل اجرا در کد HTML اشاره کرد. خوشبختانه این مثال به ما اجازه می دهد تا ابزار کنسول جستجوی گوگل را از دیدگاه های مختلف بررسی کنیم. کنسول جستجوی گوگل ممکن است در یک وب سایت توضیحات مشابهی را بیابد در حالی که برای آنها از تگ کانونیکال و یا ریدایرکت استفاده نشده باشد. اساسا ربات های گوگل به سایز حروف حساس نیستند و برای مثال می توانند هر دوی آدرس های Page.aspx/ و page.aspx/ را بدون تغییر سایز حروف بیابند. اکنون قصد داریم بررسی کنیم که آیا این پیشنهاد گوگل از نظر داخلی و خارجی اعتبار دارد یا خیر.
اعتبار سنجی خارجی: در این مورد، اعتبار سنجی داخلی به نحوی است که بررسی شود آیا داده مورد نظر همانطور که صفحات در اینترنت ظاهر می شوند صفحه را توصیف می کند یا خیر. این لیست اصلاحات بسته به نرخ پیمایش سایت شما توسط ربات های گوگل ممکن است بسیار قدیمی باشد. گاهی ممکن است شما مشکل را برطرف کرده باشید اما کنسول جستجو همچنان خطای قبلی را برای سایت شما به نمایش بگذارد که این نشان می دهد ربات گوگل پس از برطرف شدن خطا هنوز سایت شما را پیمایش نکرده است.
این موضوع اصلا تعجب آور نیست. گوگل نمی تواند هر بار که شما اصلاحاتی در سایتتان انجام دادید این بخش از کنسول جستجو را برای شما به روز کند. اما به هر حال این موضوع یکی از مشکلات کنسول جستجو است که باید به آن توجه شود. بسیاری از اخطارهایی که از طرف کنسول جستجو به شما داده می شود ممکن است مسائلی را بیان کند که شما یا توسعه دهنده ی سایتتان آنها را حل کرده باشید.

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)
اعتبار سنجی داخلی : اینجا جایی است که بحث بسیار هیجان انگیز می شود. در حالی که اصلا شگفت آور نیست که گوگل پیوسته سایت شما را پیمایش نمی نماید، پس منطقی است که انتظار داشته باشیم که نتایج پیمایش های گذشته ی گوگل به دقت در کنسول جستجو بازتاب داده شود.
با انجام یک جستجو در گوگل با حروف بزرگ می توان دریافت که گوگل چه برخوردی با آدرس های مختلف از خود نشان می دهد. گوگل نتایج را به نسخه ای از آدرس ارجاع می دهد که در آن حروف استفاده شده کوچک هستند. این موضوع نشان می دهد که گوگل هم از اصلاح مسیر با استفاده از ریدایرکت 301 اطلاع دارد و هم این موضوع را در اندیس گذاری های خود لحاظ می نماید. همانطور که قابل تصور است، این موضوع ما را با یک مشکل مواجه می کند. توصیه های کنسول جستجو جهت بهبود HTML نه تنها ممکن است تغییرات اعمالی شما در سایتتان را نشان ندهد، بلکه ممکن است حتی اطلاعاتی را هم که گوگل از آن اطلاع پیدا کرده را نیز منعکس نکند. با توجه به این موضوع بهتر است پس از انجام هر اصلاح علاوه بر استفاده از امکانات کنسول جستجوی گوگل، یک بار سایت خود را شخصا پیمایش کنید.

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

بخش دوم :بهبود HTML

معیار بعدی که قصد داریم آن را بررسی کنیم، شاخص اندیس گذاری گوگل (Google’s Index Status) است. این شاخص تعداد دقیق صفحاتی از سایت شما را که توسط موتورجستجوی گوگل اندیس گذاری می شوند را به شما نشان می دهد. این بخش در آدرس Google Index > Index Status قابل مشاهده است. این معیار خاص را می توان تنها با اعتبار سنجی داخلی مورد ارزیابی قرار داد زیرا این شاخص به طور خاص تنها اطلاعات داخلی ارائه شده توسط گوگل را به ما نشان می دهد. راه های مختلفی وجود دارد که می توان بوسیله ی آنها این موضوع را بررسی نمود:
1) می توانیم تعدادی که توسط کنسول جستجو ارائه شده را با site: commands مقایسه کنیم
2) می توانیم تعدادی که توسط کنسول جستجو ارائه شده را با تعداد لینک های داخلی که به صفحه اصلی در بخش لینک های داخلی داده شده اند مقایسه کنیم (برای هر کدام از صفحات یک لینک به صفحه ی اصلی در نظر بگیرید)

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)
ما هر دو مورد را بررسی می کنیم. مشکل اصلی با این معیار اطمینان دقیق از آن چیزی است که اندازه گیری می شود. زیرا کنسول جستجو به شما اجازه می دهد تا نسخه های مختلف از جمله http، https ، www و بدون www را بطور مستقل در آن وارد نمایید. بنابر این کمی گیج کننده است که شاخص اندیس گذاری کنسول جستجو کدام یک از این نسخه ها را شامل خواهد شد. در برداشت های ما مشخص شد که هنگامی که در نسخه های مختلف هیچ تداخلی وجود نداشته باشد، شاخص اندیس گذاری به نظر کاملا با درخواست های site:site.com در گوگل مطابقت خواهد داشت، بخصوص در سایت های کوچک این موضوع دقیقتر هم هست. هر چه سایت بزرگتر باشد، نوسانات این اعداد بیشتر خواهد بود، اما این موضوع می تواند با تقریبی که توسط site: command زده می شود برطرف گردد.
ما متوجه شدیم که استفاده از متد شمارش لینک ها بسیار می تواند پیچیده باشد. برای مثال در یک سایت مورد آزمایش 1587 صفحه بر اساس آنچه کنسول گوگل گزارش کرده است توسط گوگل اندیس گذاری می شوند اما صفحه ی اصلی این سایت دارای 7080 لینک داخلی است. به نظر می رسد که مشکل این آمار در نحوه ی محاسبه ی لینک های داخلی است و کمتر این مشکل را می توان به شاخص اندیس گذاری کنسول جستجو نسبت داد.
به نظر می رسد که در این مورد می توان نتیجه گرفت که شاخص اندیس گذاری قابل اعتماد ترین معیار در دسترس است زیرا در واقع این معیار است که صفحاتی که توسط گوگل اندیس گذاری می شوند را نشان می دهد.

بخش سوم : لینک های داخلی

بخش لینک های داخلی را می توانید در ادرس Search Traffic > Internal Links بیابید. به نظر می آید که این فاکتور به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد اما می توان با استفاده از آن در مورد داده های کنسول جستجو قضاوت کرد. اگر لینک های داخلی شما به گوگل نشان دهند که چه چیزی در سایتتان اهمیت بالایی دارد، بنایر این لینک های داخلی می توانند برای گوگل مشخص کنند که شما در سایتتان به چه بخش هایی اهمیت بیشتری می دهید. این بخش می تواند به خوبی تفاوت بین آنچه گوگل در سایت شما می بیند و آنچه در واقعیت در سایت شما موجود است را نشان دهد.
آزمایش این معیار نسبتا ساده است. تعداد لینک های داخلی را از کنسول جستجوی گوگل می گیریم و آنها را با پیمایش های کامل سایت مقایسه می کنیم. سپس می توانیم مشخص کنیم که پیمایش گوگل کامل انجام شده است و تمامی سایت را نمایان می کند یا خیر.

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

گوگل همانند پیمایشگرهای استاندارد سایت شما را از طریق صفحه اصلی سایتتان پیمایش نمی کند. ربات های گوگل کار پیمایش را توسط ترکیبی از لینک های خارجی، لینک های داخلی، نقشه سایت، ریدایرکت ها و … انجام می دهند. این نحوه ی پیمایش می تواند تصویری کاملا متفاوت از سایتتان را به نمایش بگذارد. در واقع تحقیقات روی نمونه های مختلف نشان داده است که یک پیمایش کامل در سایت صدها لینک داخلی را که توسط گوگل کشف نشده بودند را پیدا می کند. صفحات ناوبری، مانند صفحات دسته بندی در وبلاگ، به ندرت مورد پیمایش قرار می گیرند.
در چنین مواردی باید به اعتبار سنجی داخلی توجه داشته باشیم. به عبارت دیگر آنچه گوگل در مورد سایت ما می داند اهمیت دارد. توصیه می شود که اعداد گوگل را با پیمایش خودتان مقایسه کنید تا دریابید که آیا محتوای مهمی وجود دارد که در لینک دهی های داخلی از قلم انداخته باشید یا خیر.

بخش چهارم : لینک های ورودی به سایت

داده های لینک همواره یکی از مهمترین معیار ها تجارت های الکترونیک است. لینک های خارجی همچنان به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی شناخته می شود و گوگل این موضوع را پی در پی اعلام کرده است. اکنون قصد داریم تا بررسی کنیم که داده های لینک کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console’s link data) چگونه محاسبه می شوند. در این آنالیز ما لینک هایی که توسط کنسول جستجو معرفی شده اند را با لینک هایی که از Ahrefs ، Majestic و Moz بدست می آیند مقایسه می کنیم تا مشخص کنیم که آیا این لینک ها هنوز فعال هستند یا خیر. به منظور یک بررسی منصفانه در این تحقیق تنها سایت هایی را مورد بررسی قرار می دهیم که تعداد بک لینک های آنها کمتر از 1000 لینک باشد تا این که تصویر روشنی از نحوه ی کار کنسول جستجوی گوگل برای ما بدست آید. لیست های کنسول جستجو هم بخش “sample links” و هم بخش “latest links” در موضوع لینک های موجود (live links) ضعیف ترین عملکرد را برای تمامی نمونه سایت ها داشتند و هرگز عملکرد بهتری در مقایسه با Moz ، Majestic و Ahrefs از کنسول جستجو در هیچ یک از نمونه ها مشاهده نشد.

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)
در اینجا قصد داریم کاملا واضح و صادقانه در مورد عملکرد Moz در این تست خاص بحث کنیم. از آنجاکه Moz اندیس گذاری کوچکتری دارد به نظر می آید که لینک های باکیفیت و با ماندگاری بیشتر را پوشش دهد. انجام تست روی ابزارهای Majestic و Ahrefs در کنار آنچه از ابزار Moz بدست آمد نتایج متفاوتی را از نتایج کنسول جستجوی گوگل گزارش می کند. در رابطه با اعتبار سنجی خارجی- باید گفت که این داده ها به خوبی منعکس کننده ی اتفاقات وب است- کنسول جستجو در اندیس های شخص ثالث بهتر عمل می کند.
اما در رابطه با اعتبار سنجی داخلی چطور؟ آیا کنسول جستجو اطلاعات به روزی را در مورد اندیس گذاری های بک لینک ها به ما ارائه می کند؟ به نظر می رسد که کنسول جستجو و گوگل در این مورد با هم سازگار هستند زیرا به ندرت دیده می شود که لینکی را که گوگل دیگر اندیس گذاری نمی کند، کنسول جستجو در گزارشات به آن اشاره کند. ما به طور تصادفی 100 ها URL که دیگر در اینترنت یافت نمی شوند را انتخاب کردیم تا مشخص کنیم که آیا ربات گوگل هنوز از ذخیره های قدیمی استفاده می کند یا خیر. در حالی که نمی توان مطمئن بود که این گزارش نشان دهنده ی یک دسته ی کامل از اندیس گذاری های گوگل در ارتباط با سایت شما است اما می توانیم مطمئن باشیم که گوگل تمایل دارد که تنها نتایجی را گزارش کند که با آخرین داده های بدست آمده همخوانی داشته باشد.

بخش پنجم : تجزیه و تحلیل ترافیک جستجو (Search Analytics)

Search Analytics مطمئنا یکی از مهمترین و پرکاربردترین بخش های کنسول جستجوی گوگل است. بسیاری از کاربران همواره در مورد صحت و دقت داده های ارائه شده در این بخش تردید دارند اما در اینجا قصد داریم که به بررسی این موضوع بپردازیم.

تجزیه و تحلیل های تجربی

بخش Search Analytics فرصت منحصر به فردی را به ما می دهد تا یک طراحی آزمایشی را به کار بگیریم تا به این طریق تخمین بزنیم که داده ها تا چه اندازه قابل اعتماد هستند. برخلاف برخی از معیارهایی که مورد آزمایش قرار دادیم، می توانیم واقعیت را با ارائه کلیک های کاربران تحت شرایط خاص در هر صفحه از طراحی سایت کنترل نماییم.

برای این منظور مطالعه ای را ترتیب دادیم که به نحو زیر کار می کند :

1) یک سری صفحه با محتواهای چرند تولید می شود.
2) از منابع داخلی به آنها لینک داده می شود تا روند اندیس گذاری آنها تسهیل شود.
3) از چند داوطلب درخواست شود که با عبارت های چرند به کار رفته در آن صفحه ها جستجوهایی انجام دهند که به ناچار همخوانی دقیقی را با محتوایی که تولید کرده ایم داشته باشد.
4) شرایط را تغییر می دهیم به طوری که داوطلبان در شرایط مختلف جستجوها را انجام دهند که مشخص شود آیا Google Search Console کلیک ها و تاثیرات آنها را تنها در شرایطی خاص ردیابی می کند یا خیر.
5) از داوطلبان خواسته شود که بر روی آن نتایج کلیک کنند.
6) اعمال داوطلبان ضبط شود.
7) این داده ها با داده هایی که از Google Search Console بدست می آید مقایسه می شوند.

ما تصمیم گرفتیم که برای بررسی قابلیت اطمینان این تست از 5 حالت متفاوت استفاده کنیم :

1) کاربران با استفاده از مروگر کروم و اتصال به حساب کاربری گوگل جستجو را انجام دهند.
2) کاربران بدون استفاده از حساب کاربری گوگل و بصورت ناشناس با استفاده از مرورگر کروم جستجوها را انجام دهند.
3) کاربران با استفاده از تلفن های همراه جستجوها را انجام دهند.
4) کاربران بدون استفاده از حساب کاربری گوگل و با استفاده از مرورگر فایرفاکس جستجوها را انجام دهند.
5) کاربران در طول مدت یک روز در 5 زمان مختلف جستجوها را انجام دهند.
ما امیدوار بودیم که این جستجوهای مختلف به سوالات خاص ما در مورد متدهایی که گوگل برای جمع آوری داده از Google Search Console استفاده می کند، پاسخ دهد. اما نتایج بدست آمده کاملا نا امید کننده بود.

نتایج تجربی

Google Search Console تنها دو مورد از 84 مورد را ثبت کرد و تقریبا هیچ کدام از کلیک ها را ثبت نکرد. با بدست آمدن این نتایج ما فورا به طراحی این آزمایش شک کردیم. شاید گوگل داده های این صفحه را ثبت نمی کرد؟ شاید تعداد داده های ما به حد نساب لازم برای ثبت داده ها نرسیده بود؟ و سوالاتی از این دست.
متعصفانه هیچ کدام از گمانه زنی های بالا صحیح نبود. در حقیقت تعدادی از صفحه هایی که ما به طور آزمایشی ایجاد کردیم توسط صدها فرد ناشناس بازدید شدند. علاوه براین صفحات بسیاری در سایت تاثیرات و کلیک های کمی را ثبت کردند و هنگامی که این داده ها را با داده های Google Analytics مقایسه کردیم، در واقع تعداد کلیک های ثبت شده بسیار کم بود. این شواهد نشان می دهد که برای عباراتی که کمتر توسط کاربران جستجو می شوند، حتی بدون توجه به شرایط کاربران، نمی توان بر داده های Google Search Console اعتماد کرد.
با این حساب می توان گفت که Google Search Console از دیدگاه خارجی معتبر نیست. به عبارت دیگر آمار های تاثیرات (impressions) و کلیک ها در Google Search Console قابل اعتماد نیستند و به درستی تاثیرات و کلیک هایی که در گوگل اتفاق افتاده است را منعکس نمی کنند. این نتایج ما را راضی نکرد. شاید در آزمایش انجام گرفته برخی از محدودیت ها موجود بوده که از دیدگاه ما غیر قابل پیشبینی هستند و روی این نتایج تاثیری مستقیم گذاشته اند.

تجزیه تحلیل های مقایسه ای (Comparative analysis)

گام بعدی ما برای مقایسه ی داده های Google Search Console با دیگر منابع این است که بررسی کنیم که آیا می توانیم بین داده های به نمایش درآمده و اندازه گیری های ثانویه ارتباطی بیابیم و با این یافته ها می توانیم مشخص کنیم که آزمایش های اولیه Google Search Console به چه دلیل نتایج ضعیفی را ارائه داده اند؟ ساده ترین کار، بررسی مقایسه ی انجام گرفته بین Google Analytics و Google Search Console است. در تئوری گزارشات کلیک ها توسط Google Search Console باید کاملا همانند گزارشات ارائه شده توسط Google Analytics باشد. حال اگر کاملا نتایج با هم منطبق نبود حداقل نتایج باید ارتباط مشخصی با هم داشته باشند. به دلیل نگرانی در مورد مقیاس پروژه ی آزمایش تصمیم بر این شد که ابتدا مجموعه ی بزرگتری از سایت ها مورد بررسی قرار گیرد.
متاسفانه نتایج بدست آمده بسیار با هم تفاوت داشتند. اولین سایت نمونه در حدود 6000 کلیک در هر روز از طریق جستجوهای ارگانیک گوگل دریافت می کرد(بر اساس Google Analytics). ده ها صفحه با صدها کلیک ارگانیک در ماه (بر اساس Google Analytics) 0 کلیک را از دیدگاه GOOGLE SEARCH CONSOLE دریافت کرده بودند. اما در این مورد، ما توانستیم عامل مقصر را بیابیم و این عامل نحوه ی ردیابی این کلیک ها بوده است.
Google Search Console کلیک ها را بر اساس URL ها در نتایج جستجوها ردیابی می کند(هنگامی که بر روی /pageA.html کلیک می شود). فرض کنیم که /pageA.html به /pagea.html ریدایرکت می شود. اگر ربات گوگل این ریدایرکت ها را در نظر نگیرد بنابراین بخش جستجوی گوگل همچنان آدرس قدیمی را خواهد داشت، اما در Google Analytics کلیک برای آدرس جدید ثبت می شود. در اولین سایتی که مورد بررسی قرار گرفت مشخص شد که داده های Google Analytics و Google Search Console با ضریب 0.52 با هم ارتباط دارند.
برای روشن شدن موضوع ما ویژگی های(properties) دیگر را نیز مورد بررسی قرار دادیم. بعد از آنالیز دیگر ویژگی ها، ضریب همبستگی بین Google Analytics و Google Search Console محدوده ای بین 0.94 تا 0.99 را برای صفحات لندیگ ارگانیک نشان داد. این وابستگی به نظر بسیار قوی است.
در نهایت ما یک تجزیه تحلیل مقایسه ای دیگر را نیز انجام دادیم تا اعتبار داده های رتبه بندی Google Search Console را تخمین بزنیم. به طور کلی تعداد کلیک هایی که توسط یک سایت دریافت می شود باید تابع تعداد تاثیراتی که دریافت نموده و رتبه ی آن در صفحات نتایج موتورهای جستجو باشد. اگر چه به طور واضح می توان گفت که این تصویری ناقص از تمامی فاکتورها است اما به نظر می رسد که اگر ما از تعداد تاثیر ها (impressions) و کلیک ها مطلع باشیم می توانیم کیفیت رتبه بندی دو مجموعه را با هم مقایسه کنیم. در تئوری، متد ردیابی رتبه ای که بهتر کلیک ها را پیش بینی کند، عملکرد بهتری خواهد داشت.

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

تصویر بالا نشان می دهد که نتایج حتی به هم نزدیک هم نیست. متد Standard rank tracking تعداد کلیک ها را بسیار بهتر از Google Search Console تخمین می زند. می دانیم که داده های رتبه بندی Google Search Console یک موقعیت متوسط را نشان می دهد که می توان گفت یک تصویر غلط را ارائه می کند. سناریوهای متعددی وجود دارد که این موضوع را اثبات می کند اما در اینجا یکی از آنها را توضیح می دهیم. فرض کنید که شما یک محتوای جدید اضافه کرده اید و کلیدواژه ی شما از رتبه ی 80 شروع به رتبه بندی کرده است. سپس این رتبه به 70 کاهش می یابد و کم کم پایین می آید تا به رتبه ی 1 می رسد. حال فرض کنید که یک محتوای دیگر تولید کرده اید که در رتبه ی 40 قرار گرفته است و هیچ تزلزلی ندارد. برای این دو محتوا گزارش Google Search Console نشان می دهد که هر دو در رتبه ی متوسط 40 قرار دارند. محتوای اولی هنگامی که در رتبه ی 1 قرار می گیرد ترافیک خوبی جذب می کند در حالی که محتوای دوم هیچ ترافیکی جذب نمی کند. این مورد نشان می دهد که داده های میانگین Google Search Console اشکالات مهمی دارند و تا زمانی که متدهای گوگل برای جمع آوری داده های رتبه بندی در Google Search Console تغییر نکند داده های ارائه شده توسط Google Search Console در مورد رتبه بندی ها بیانگر حقیقت نخواهند بود.

اصلاحیه (Reconciliation)

حال چگونه می توانیم داده های بدست آمده از نتایج تجربی را با نتایج بدست آمده از مقایسه ها مطابقت دهیم؟
1) در بهترین حالت می توان گفت که داده های اثر (Impression data) گمراه کننده هستند و در بدترین حالت باید گفت که این داده ها غلط می باشند : می توانیم مطمئن باشیم که تمامی داده های اثر به طور کامل ثبت نشده و بطور کامل در داده های Google Search Console منعکس نشده اند.
2) داده های کلیک نسبتا دقیق هستند : از این داده ها می توان به عنوان یک معیار نسبی قابل اعتماد استفاده کرد اما نمی توان آن را به عنوان یک داده ی خاص مطلق در نظر گرفت.
3) داده های کلیک می توانند به شما نشان دهند که چه URLهایی رتبه بندی می شوند اما نمی توانند به شما بگویند که این پروسه با استفاده از کدام صفحه در سایت اتفاق می افتد.
درک درست از رابطه های ابزارهای مختلف می تواند بسیار ارزشمند باشد. برای مثال اگر متوجه شدید که داده های کلیک شما در Google Search Console با داده های کلیک در Google Analytics متناسب نیست، به احتمال بسیار زیاد سایت شما از ریدایرکت هایی استفاده می کند بطوری که هنوز ربات گوگل نتوانسته این ریدایرکت ها را بیابد و یا آنها را در پروسه اعمال کند. این موضوع نشان می دهد که در این ابزارها مشکلات پایه ای وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.

سخن پایانی

Google Search Console داده های بسیار ارزشمندی فراهم می کند که وبمسترهای باهوش با استفاده از این داده ها تصمیمات بازاریابی آینده ی خود را پی ریزی می کنند. با این حال باید این داده ها را با نگاهی تیزبینانه بررسی کنیم و مطمئن شویم که این داده ها از دقت و اعتبار کافی برخوردار هستند. همچنین باید با دقت فراوان از رویه ی مناسبی پیروی کنیم که در آن از داده های معتبری استفاده کرده ایم. علاوه بر اینها نباید با استفاده از نتایجی که غیر قابل اعتماد هستند و از داده های ضعیف بدست آمده اند در مورد روند کارمان نتیجه گیری کنیم و بر مبنای آن به تصمیم گیری در مورد آینده ی بازاریابی کسب و کارمان بپردازیم. مهمترین موضوع در این رابطه اعتبار سنجی است. اگر به ابزارهای کافی دسترسی دارید، از آنها استفاده کنید تا بوسیله ی آنها اعتبار داده های Google Search Console را بسنجید و به این طریق مطمئن شوید که شما و تیم همراهتان با استفاده از داده های قابل اعتماد به کارتان ادامه می دهید.

نوشته های مرتبط