طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آیا هنوز هم کیفیت ترافیک سایت موضوع مهمی است؟

آیا هنوز هم کیفیت ترافیک سایت موضوع مهمی است؟

آیا کیفیت ترافیک سایت اهمیت دارد؟

روزهای اولیه‌ی تبلیغات پرداختی به ازای هر کلیک را به خاطر بیاورید! به زمانی برگردید که هر کس تلاش می‌کرد تا به نحوی با هر نمایش کلیپ و یا هر تبلیغی بیشترین و بهترین ترافیک را جذب کند! آن روزها بهترین روزهای بازاریاب‌هایی بود که کار تبلیغات انجام می‌دادند؛ اما امروزه بهینه‌سازی کیفیت ترافیک در گروی بهینه‌سازی تجربیات کاربران (user experience) است و این تغییر رویه باعث هدفمندتر شدن بازاریابی شده است.اگر در حال حاضر شما یک صفحه‌ی قدرتمند و یا تجربه‌ی خوبی در سایت داری ندارید، تبدیل به مشتری کردن کلیک‌هایی که از طریق تبلیغات به دست می‌آورید کار بسیار سختی خواهد بود

اگر کاربرانی که روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند به مشتری تبدیل نشوند و از شما خرید نکنند، دیگر مهم نیست که آن کلیک‌ها تا چه حد باکیفیت بوده‌اند.این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که شما نرخ تبدیل مخاطب به مشتری خود را بهینه‌سازی نکرده باشید و اگر این بهینه‌سازی انجام شود، نرخ تبدیل مخاطب به مشتری برای شما افزایش خواهد یافت.

برای روشن شدن قضیه بهتر است آن را در قالب یک موقعیت فرضی به شما ارائه دهیم:

در این سناریو فرض می‌کنیم که شما در سامانه‌ی AdWords گوگل یک آگهی منتشر کرده‌اید. طراحی سایت شما بسیار عالی است و در حال حاضر به‌طور میانگین برای هر کلیک 4 دلار پرداخت می‌کنید؛ بنابراین شما بر روی مجموعه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌اید که با پرداخت 20000 دلار برای شما 5000 کلیک تولید کرده است. زیاد بد نیست! بسیار خوب، این میزان ترافیک اصلا بد نیست به‌شرط آنکه این ترافیک کاملا از جامعه‌ی هدف شما جذب‌شده باشند. این موضوعی است که کار راکمی پیچیده می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که 76% از بودجه‌ی سایت‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند، تبلیغات آن‌ها در جستجوها درازای جستجوی عباراتی به نمایش گذاشته می‌شوند که هرگز هیچ مشتری‌ای برای سایت هزینه کننده فراهم نمی‌کنند.

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

به‌عبارت‌دیگر 76% از هزینه‌های شما صرف جذب ترافیکی شده است که این افراد هرگز به مشتریان شما تبدیل نخواهند شد؛ یعنی در مجموعه‌ای که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید 15000 دلار به هدررفته است.البته همواره احتمال آن وجود دارد که بعضی از این کلیک‌ها بصورت تصادفی اتفاق افتاده باشد؛ و یا کلیک صحیح بوده اما کاربر از محصول شما راضی نبوده و خرید انجام نداده است. در مورد اینکه چرا افراد غیر مرتبط روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند بسیار می‌توان سخن گفت؛ اما در حقیقت، از میان 5000 بازدیدکننده‌ی فرضی تنها 1250 نفر از آن‌ها مشتریان بالقوه هستند.

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

 

این به این معنی است که هزینه‌های شما به‌طور موثر فقط برای این افراد پرداخت‌شده است. این آمار اصلا خوب نیست و بدتر از آن این است که هنگامی‌که شما برای هر کلیک 4 دلار پرداخت می‌کنید یعنی درواقع برای هر کلیک مرتبط 16 دلار پرداخته‌اید. حال می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا با انجام آزمودن‌هایی می‌توان به این وضعیت سروسامان داد؟

A/B تستینگ (A/B Testing)

در این روش دو نسخه از یک صفحه‌ی وب را باهم مقایسه می‌شوند تا بررسی شود که عملکرد کدام صفحه بهتر است. معمولا این دو صفحه را با نشان دادن آن‌ها به بازدیدکنندگان مشابه مورد ارزیابی قرار می‌دهند. آن صفحه‌ای که نرخ تبدیل مخاطب به مشتری بهتری داشته باشد برنده است و بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.فرض می‌کنیم که شما بهترین شیوه‌ بازاریابی را در دستور کار خود قرار داده‌اید و تست A/B را در هنگام هدایت ترافیک روی سایت انجام داده‌اید. به خاطر داشته باشید که اگرچه شما 5000 کاربر را مورد تست قرار داده‌اید اما درواقع 25% از آن‌ها به‌اندازه‌ی کافی علاقه نشان می‌دهند که به مشتری شما تبدیل شوند.

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

حال تعداد 1250 کاربر مرتبط را به دو صفحه‌ی A و B هدایت می‌کنیم به‌طوری‌که به هر صفحه 625 کاربر اختصاص می‌یابد.

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایتکیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

فرض کنید با بررسی ترافیک مرتبط متوجه می‌شوید که 100 مشتری از بخش A (نرخ 16% تبدیل) و 120 مشتری از بخش صفحه‌ی جدید B (نرخ 19% تبدیل) برای شما به‌دست‌آمده است:

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

بنابراین مشخص می‌شود که بازدیدکنندگان هدف شما با صفحه‌ی جدید جایگزین ارتباط بیشتری (تقریبا 20% بیشتر) برقرار کرده‌اند. اگر فرض کنیم که برای هر کلیک 5 دلار هزینه کرده باشید، با این آزمودن هزینه‌ی 25 دلاری برای هر کلیک را به 20.83 دلار برای هر کلیک کاهش داده‌اید و این یعنی نتایج آزمودن برای شما بسیار سودمند بوده است.

نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

اما نه… به خاطر داشته باشید که در این فرضیه ما 5000 کلیک داشتیم نه 1250 کلیک؛ بنابراین آزمودن شما به این صورت است که از میان دودسته‌ی 2500 تایی برای صفحه‌ی A و B، 100 مشتری از صفحه‌ی اول حاصل‌شده است.

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

120 مشتری از صفحه‌ی جایگزین و درنتیجه نرخ تبدیل مخاطب به مشتری برای صفحه‌ی اول 4% بوده و برای صفحه‌ی دو به 4.8% رسیده است.

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

دیده می‌شود که همچنان با این حساب نیز نرخ تبدیل مخاطب به مشتری 20% رشد را نشان می‌دهد و بنابراین این تست موفق بوده و می‌توان گفت که صفحه‌ی دوم بهتر از صفحه‌ی اول است. با این محاسبات مشخص می‌شود که شما برای هر کلیک منجر به خرید 83.33 دلار هزینه پرداخت کرده‌اید.

به خاطر داشته باشید که هزینه‌ی هر تبدیل مخاطب به مشتری در صفحه‌ی اول در تست فقط 25 دلار برای یافتن مخاطب هدف محاسبه‌شده بود. اگر بجای تستینگ، بر روی افزایش کیفیت ترافیک تمرکز کنید و فقط برای 27% از 3750 کلیک بی‌فایده هزینه نکنید، هزینه‌ی هر کلیک برای جذب یک خرید به 80 دلار کاهش پیدا می‌کند.

حال… اگر شما پرداخت برای جذب ترافیک اشتباه را متوقف کنید چه می‌شود؟

روشن است که اگر تبلیغات شما منجر به جذب ترافیک اشتباه می‌شود (که اکثر هزینه‌های تبلیغات در این بخش به هدر می‌رود) تستینگ بهترین راه برای بهبود عملکرد فروش کمپانی شما به‌حساب نمی‌آید؛ اما این بررسی‌ها فقط یک فرضیه بود. مهم پاسخ به این سوال است که آیا به‌راستی شما می‌توانید با بهبود کیفیت ترافیک، نرخ تبدیل مخاطب به مشتری خود را بهبود دهید؟
این تاکتیک توسط افراد زیادی طی سال‌های طولانی تست شده و مشخص‌شده است که بهبود کیفیت ترافیک بصورت نمایی بر روی نرخ تبدیل مخاطب به مشتری تاثیرگذار خواهد بود.

در اینجا یک مورداستفاده از این تاکتیک را باهم بررسی می‌کنیم:

کیفیت ترافیک سایت | افزایش ترافیک و بازدید سایت

برای این مورد خاص با استفاده از این تاکتیک، تنها در مدت چند هفته، کاهش نرخ هزینه‌ی تبلیغاتی هدررفته از 91% به 68%، هزینه‌ی تبدیل مخاطب به مشتری را از 160 دلار به 39 دلار رسانده است.این تغییرات فقط مربوط به این مورد خاص نیست و موارد بسیاری همانند این مورد یافت می‌شود؛ بنابراین باید گفت که بهتر است هنگام آزمودن ترافیک مناسب و مرتبط، آزمودن‌ها باید بسیار موثر انجام شوند.بسیار خوب. بااین‌همه کدام مهم‌تر است؟ بر روی کدام مورد باید بیشتر تمرکز کرد؟ ترافیک یا تستینگ؟
اگر شما مجموعه‌ای دارید که هزاران بازدیدکننده‌ی مرتبط بسیار عالی برای شما فراهم می‌کند، بهتر است تستینگ را شروع کرده و تا می‌توانید از میان کلیک‌ها مشتری جذب کنید؛ اما اگر همانند اکثریت تجارت‌ها از این امکان برخوردار نیستید، به نظر می‌آید بخش قابل‌توجهی از بودجه‌های تبلیغاتی شما صرف جذب ترافیک اشتباه می‌شود.

شما می‌توانید به‌سرعت بهترین نتایج را با پالایش ترافیک خود به دست بیاورید. با این سه مورد کار را آغاز کنید:

  • مخاطب خود را تعریف کنید. انتظار دارید چه کسانی از سایت شما بازدید کنند؟ مشکل اصلی در جذب این بازدیدکننده‌ها در کجای کار قرار دارد؟ آیا تبلیغات شما بخشی از این مشکلات است؟
  • مخاطب خود را هدف قرار دهید. آیا به‌راستی مخاطب درست را هدف قرار داده‌اید؟ آیا جمعیت مناسبی در حوزه‌ی دسترسی خود فراهم کرده‌اید؟
  • بررسی و آنالیز انجام دهید. آیا کلیک‌هایی دارید که منجر به فروش شده و برای شما مشتری فراهم می‌کنند؟ آیا کانال‌های بازاریابی در اختیاردارید که بعضی از آن‌ها از دیگر کانال‌ها بهتر عمل می‌کنند؟ آیا نتایج به‌دست‌آمده، هزینه‌های شمارا توجیح می‌کند؟

نتیجه‌گیری

آیا کیفیت افزایش ترافیک و بازدید سایت همچنان اهمیت دارد؟ البته! در حقیقت می‌توان گفت که برای اکثر تجارت‌ها بهینه‌سازی ترافیک از تستینگ سایت مهم‌تر است. البته اگر شما زمان و منابع کافی برای کاربر روی ترافیک و تستینگ دارید، بهتر است هر دو را هم‌زمان دنبال کنید؛ اما اگر همانند اکثر کمپانی‌های دیگر منابع کافی در اختیار ندارید بهتر است سریع‌ترین مسیر افزایش سودآوری، یعنی سئو ترافیک را در دستور کارتان قرار دهید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید