طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

ارتباط سئو و تجربه کاربری

ارتباط سئو و تجربه کاربری

در ابتدا لازم است که بدانید منظور ما از تجربه کاربری همان حس خوبی است که در بازدیدکننده با توجه به مطالعه مطالب شما، القا می‌شود. این حس وقتی به دست می‌آید که مطالبتان مفید باشد و دانشی را به بازدیدکننده بیفزاید و بازدیدکننده دقیقا همان مطلبی که به دنبالش بوده است را پیدا کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای افزایش سئو باید به تجربه کاربری نیز توجه نمود.
در زمان‌های گذشته تنها کاری که برای سئو انجام می‌دادند استفاده از کلمات کلیدی بود و توجهی به تجربه کاربری نمی‌شد. سئو نیز همانند بقیه علوم در طول زمان دچار تغییراتی زیادی شده و بیشتر فعالیت‌هایی که درگذشته سئوی سایت را قدرت می‌بخشید ممکن است امروز باعث پنالتی شدن سایت شود. اینکه رتبه یک طراحی سایت برای بازاریابی بسیار مهم است بر کسی پوشیده نیست؛ اما آنچه مهم‌تر است این است از این طریق باید به کسب‌وکار رونق بخشید و مشتریان زیادی را جذب کرد و به کاربران برای رسیدن به اهدافشان کمک کرد.

ارتباط سئو و تجربه کاربری | سایت سازان
در این سیر تکاملی که در سنوات گذشته برای سئو اتفاق افتاده، موتورهای جستجو خیلی بهتر تکامل‌یافته‌اند که همین پیشرفت‌های سئو باعث پیشرفت موتورهای جستجو شده است. با افزایش موفقیت‌های روزافزون در تجارت الکترونیک، اسپمرها همیشه به دنبال بهترین راه با موانع کمتر بوده‌اند تا رتبه خود را افزایش دهند. ازاین‌رو موتورهای جستجو نیز به مقابله با اسپمرها بر خواسته و هرروز موانع زیادی را در مقابل آن‌ها قرار داده‌اند.همیشه سئوی هوشمندانه پیشاپیش موتورهای جستجو بوده است و همین پیشرفت سئو باعث شده که الگوریتم‌های مختلفی برای مقابله با اسپمرها به وجود آیند.الگوریتم‌های پاندا، پنگوئن، مرغ مگس‌خوار و همه الگوریتم‌های دیگر به کار گرفته‌شده توسط موتورهای جستجو، بازاریابان اینترنتی را به تمرکز بر روی نیازهای مشتریان وادار کرده‌اند.
پس این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که همیشه باید بر روی مشتریان تمرکز کرد و باید آن‌ها را برای آنچه می‌خواهند یاری کنید. با این استراتژی است که می‌توانید پیشرفت کنید. این را نیز بدانید که به هیچ طریق نمی‌توان موتورهای جستجو را گول زد. دیر یا زود دست فریب‌دهندگان رو خواهد شد چراکه هرروز الگوریتم‌ها در حال آپدیت شدن هستند و درنهایت این اسپمرها هستند که پنالتی می‌شوند.

تجربه کاربر، نقدی بر سئو

در زمینه بهینه‌سازی UX، تنها چیزی که موردنیاز است، سطح تخصص خودتان است. وقتی‌که در یک حوزه متخصص باشید می‌توانید اطلاعاتی مفید در اختیار کار بران قرار دهید و با برآورده کردن انتظارات بازدیدکننده‌ها، عواطف و احساسات آن‌ها را به کار بگیرید و درنتیجه بازدیدکننده بیشتری را به سایت خود بکشانید. پس تمام قواعد بهینه‌سازی UX را باید کامل یاد بگیرید و به کار ببرید.

ارتباط سئو و تجربه کاربری | سایت سازان

 

در بهینه‌سازی UX، تمرکز بر روی بازدیدکنندگان است. هر آنچه را که در بازاریابی اینترنتی انجام می‌دهید باید مطابق خواسته کاربران باشد. با پیشرفت موتورهای جستجو، نیاز کاربران برای آن‌ها تعریف‌شده است و موتورها دقیقا می‌دانند که نیاز کاربران چیست.موتورهای جستجو تنها اطلاعات موردنیاز کاربران را نمایش نمی‌دهند. کار آن‌ها بسیار پیچیده است. موتورها حتی رفتار بازدیدکننده‌ها را بررسی می‌کنند. بر همین اساس الگوریتم‌هایی که طبق آن کار می‌کنند روزبه‌روز پیشرفته می‌شود و بیشترین اطلاعات مربوط به عبارات سرچ شده را نمایش می‌دهند و سعی می‌کنند که اطلاعات بی‌فایده را نمایش ندهند.
با توجه به توضیحات داده‌شده قطعا باید متوجه شده باشید که میگوییم محتوای باکیفیت تولید کنید و احساسات بازدیدکنندگان را برانگیزید به این دلیل است تا بیشتر به سایتان سر بزنند. وقتی‌که این اتفاق بیفتد، یعنی بازدیدکننده بیشتری به سایت شما سر بزند، طراحی سایت شما در دسته سایت‌های مفید قرار می‌گیرد و در نمایش نتایج توسط گوگل، شانس اینکه در صفحه اول قرار بگیرید بیشتر است. کاربران نیز بیشتر بر روی لینک‌های صفحه اول کلیک می‌کنند. نتیجه این می‌شود که قدرت و اعتبار شما افزایش میابد.
بهینه‌سازی UX تنها به این دلیل که موتورهای جستجو به ما میگویند این کار را انجام دهید، صورت نمی‌گیرد. سئویی که با راه و روش‌های درست انجام شود، مطابق نیازهای گوگل و بینگ (Bing) و به دنبال راه و روشی برای بهبود تجربه کاربری است. یک دلیل این موضوع این است که وظیفه موتورهای جستجو جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز کاربران است. اگر موتورهای جستجو ببینند که طراحی وب سایت شما خیلی سریع بسته‌شده است، فقط متوجه می‌شوند که سایت خیلی سریع بسته‌شده است بدون اینکه دلیل را بفهمند. این روشی منطقی است. چراکه اگر مطلبی مفید نباشد و کاربر احساس کند که وقت خود را بامطالعه یک وب‌سایت تلف می‌کند، خیلی سریع صفحه را میبندد.وظیفه سئو کاران این است که رفتارهای کاربران را بررسی کنند و ببینند که چرا یک صفحه خیلی زود بسته می‌شود و پس از پیدا کردن مشکل، نسبت به رفع آن اقدام کنند.

اقداماتی که برای سئو UX بهتر است انجام شوند

شما مجبور نیستید که متخصص سئو شوید تا بهترین تجربه را برای کاربران فراهم آورید؛ اما باید یک سری اطلاعات کلی را در مورد سئو بدانید تا تلاش‌هایی که برای سئو انجام می‌دهید، مثمر ثمر واقع شود.قبل از اینکه ادامه این مطلب را مطالعه فرمایید، این نکته را در ذهن داشته باشید که همه این اقدامات ممکن است برای بازدیدکنندگان شما و یا حوزه‌ای که شما کار می‌کنید مناسب نباشد و حتی نتایج بدی داشته باشد. نکات کلی را باید بدانید و باید بیشتر تحقیق کنید تا بتوانید بهترین اقداماتی که در ادامه همین مطلب عنوان خواهد شد را در حوزه خود به کار ببرید.

پیدا کردن کلمات کلیدی

برای هر بازاریابی اینترنتی و در کل برای هر فعالیت اینترنتی، بهترین و اولین نقطه شروع، پیدا کردن کلمات کلیدی مربوط به آن فعالیت است. همان‌طور که میدانید از طریق این کلمات کلیدی است که می‌توانید به بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو بگویید که قرار است در این محتوا در مورد چه مسائلی صحبت شود. این مورد باید در هر حوزه‌ای انجام شود. قبل هر چیزی باید نکاتی را در مورد کلمات کلیدی بدانید تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام کلمات کلیدی برای کار شما مناسب است.

زبان جستجو کننده:

کلمات کلیدی دیدگاه باارزشی در مورد اینکه سرچ کننده‌ها چگونه در مورد محصول ما فکر می‌کنند را به ما می‌دهند. همچنین زبان مخصوص به هر کسب‌وکار، دید وسیعی به شما می‌دهد. هر سرچ کننده‌ای از جزئیات هر صنعتی مطلع نیست و همچنین لغات رسمی مربوط به هر حوزه‌ای از تجارت را نمی‌دانند. با استفاده از کلمات کلیدی است که بازدیدکننده‌ها می‌توانند منظور خود را بیان کنند و بگویند که چه می‌خواهند. این اطلاعات دید شمارا نسبت به حوزه کاریتان وسیع می‌کند و از این طریق می‌توانید عناوینی را که می‌خواهید در مورد آن‌ها مطلب بنویسید را لیست کنید و از این اطلاعات کسب‌شده تک‌تک لغات متنتان را پیدا کنید.

هدف سرچ کننده‌ها از جستجو:

هر عبارت جستجو شده می‌تواند با اهداف و منظورهای متفاوتی سرچ می‌شود. چون یک عبارت ممکن است چندین معنی داشته باشد. در مطالب قبلی گفتیم که در این موارد باید تمام حالات ممکن را در نظر بگیرید و سپس اقدام به تولید محتوا کنید. بسیار مراقب باشید. شما می‌خواهید مخاطب را به صفحه‌ای وارد کنید که در آن اطلاعاتی را به دست آورد. عنوان متنتان باید کاملا واضح و قابل‌درک باشد تا بازدیدکننده بداند که این مطلب دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن می‌گشت.

کاربران را ترغیب کنید تا بر روی مطلب شما کلیک کنند

ارتباط سئو و تجربه کاربری | سایت سازان

 

سئو فقط افزایش رتبه نیست. بهینه‌سازی علاوه بر رتبه، اهداف دیگری من‌جمله افزایش تعداد کلیک بر روی مطالب و سراچه‌تان، انجام می‌شود. پس باید مطالب متنوع و جذابی را تولید و منتشر کنید تا با سایت‌هایی که در رتبه‌بندی در رتبه‌های بالاتری قرار دارند، رقابت کنید. مطمئن باشید هرچند که طراحی سایت شما تازه تاسیس شده است، بازهم می‌توانید در بین برترین‌ها قرار بگیرید و رتبه‌ای بهتر از سایتهایی که از شما قوی‌تر هستند را کسب کنید.

شما باید توجه همه را به خود جلب کنید و کاربر را تشویق کنید از بین لینک‌هایی که می‌بیند، لینک سایت شمارا انتخاب کند و بر روی آن کلیک کند. برای این کار باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 تگ عنوان:

درون تگ عنوان متنی قرار می‌گیرد که عنوان صفحه و مطلب شماست. شما باید با حدودا 70 کاراکتر سرچ کننده را تشویق کنید تا بر روی سایت شما کلیک کند. پس باید برای عنوان صفحه خیلی حساسیت به خرج دهید و هوشمندانه عمل کنید. کلماتی را به کار ببرید که یک اطلاعات کلی در مورد مطالب بدهد و همچنین کاربر را راغب به کلیک بر روی آن کند.

URL:

آدرس URL و رشته از حروف که به دنبال آن می‌آیند، از تگ عنوان پیروی می‌کنند و مطابق آن ساخته می‌شوند. این رشته‌ها نشانه‌هایی را به سرچ کننده نشان می‌دهد که از طریق آن می‌توانند دریابند که این لینک مطابق نیاز آن‌هاست و درنتیجه بر روی آن کلیک می‌کنند. پس از طریق آن است که مخاطب می‌فهمد که با کلیک بر روی این لینک مطلب موردنیازش را به دست خواهد آورد و اگر URL و رشته‌های به دنبال آن ازنظر کاربران مفید نباشد، سایت شما نادیده گرفته می‌شود.

Meta Descriptions:

این مورد دقیقا بعد از URL در صفحه نتایج نمایش داده می‌شود. در این قسمت با حدود 150 کاراکتر باید اطلاعات کلی و مفید و مهم‌ترین نکات در مورد مطالبی که در ادامه آن مطلب قرار دارد را به مخاطب می‌دهید تا بامطالعه آن، کاربر بفهمد که این لینکی که می‌خواهد روی آن کلیک کند در مورد چه موضوعی است. این قسمت حتی از متن محتوا نیز مهم‌تر است. پس برای نوشتن خلاصه محتوا، خیلی مراقب باشید و خیلی جذاب بنویسید.

سررشته مطلب را نگه‌دارید

طبق مطالب گفته‌شده اولین کاری که باید انجام دهید این است که بازدیدکننده را به طراحی سایت خود وارد کنید؛ اما این‌همه کار نیست. باید بازدیدکننده را نگه‌دارید و کاری کنید که در سایت بماند. هیچ شخصی دوست ندارد وقت خود را تلف کند. هرکسی که در اینترنت به دنبال چیزی است و باید خیلی سریع به هدف خود برسد. کاری که باید انجام دهید این است که در چند ثانیه به کسی که مطلب شمارا می‌خواند بگویید که این مطلب دقیقا همان چیزی است که او نیاز دارد. اگر کاربر مطلبتان را بی‌فایده بداند، خیلی سریع صفحه را خواهد بست و این یعنی فاجعه.

ارتباط سئو و تجربه کاربری | سایت سازان

 

منظور ما از اینکه میگوییم سررشته را نگه‌دارید یعنی اینکه مطلبتان باید در مورد آن عنوانی باشد که برای مطلبتان انتخاب کرده‌اید. نباید مطالب بی‌ربط را بنویسید. باید کاری کنید تا مخاطب مجاب شود که متن را انتها بخواند و حتی به قسمت‌های دیگر طراحی سایت سر بزند و در کل سایت شمارا سایتی مفید و قابل‌استفاده بداند. فرقی نمی‌کند حوزه کاریتان چیست. در هر حوزه‌ای که کار می‌کنید باید این نکات را در نظر بگیرید. در اینجا لازم است که مواردی را حتما در نظر بگیرید:

ID سایت:

یکی از اولین چیزهایی که بازدیدکنندگان به آن توجه می‌کنند، ID و لوگوی شماست. لوگو باید به‌راحتی قابل دید باشد و نباید در میان انبوهی از متن‌ها پنهان باشد. خیلی بهتر است که لوگویی را در حوزه کاریتان انتخاب کنید که مطابق نیاز مخاطبتان باشد؛ یعنی لوگو مرتبط با کسب‌وکارتان باشد.

تگ‌های هدر (header):

جدا از لوگو، بازدیدکننده‌ها خیلی به عناوین مطالبی که می‌خوانند توجه می‌کنند و از طریق این عناوین است که تصمیم می‌گیرند که آیا این مطلب به دردشان می‌خورد یا نه؟ تگ‌های هدر (که همان تگ‌های H1 تا H6 می‌باشند) باید پیامی در مورد تگ عنوان را به مخاطب برسانند. اگر متن‌هایتان بسیار طولانی باشد، می‌توانید با این تگ‌ها، در بین متن، برای جلوگیری از خستگی و یکنواختی متن، وقفه بیندازید. هر بازدیدکننده‌ای به دنبال پاسخی منظم و خاص برای سوالات خود است و تگ‌های هدر بسیار مفید هستند تا به آن‌ها کمک کنید.

ناوبری (Navigation):

یکی دیگر از مواردی که بازدیدکننده‌ها برای اینکه بفهمند سایتی که بر روی آن کلیک کرده‌اند، برایشان مفید است یا نه منوهای سایت است. نیاز و انتظارات بازدیدکننده را با لینک‌های فروش و خدمات پنهان نکنید؛ یعنی باید هر چیزی را که برای مخاطبانتان مفید است را در منوهای اصلی سایت قرار دهید. خدماتتان را در تگ‌های مربوط به خودشان قرار دهید و لینک آن را در منوهای اصلی بگذارید. منوهای اصلی بهترین مکان‌ها برای استفاده از کلمات کلیدی است.

ارتباط سئو و تجربه کاربری | سایت سازان

بهینه‌سازی محتوا:

محتواها همان پاسخ موردنیاز کاربران هستند. بارها و بارها تاکید کرده‌ایم که محتوا را برای مخاطبانتان بنویسید و در متن محتوا لینک‌هایی قرار دهید که مخاطب را به صفحاتی هدایت کند که در آن اطلاعات مفیدی را که به آن نیاز دارد، پیدا کند. برای هر متنی که می‌نویسید هدفی داشته باشید. چون مخاطب باهدفی خاص متن شمارا مطالعه خواهد کرد.

سریع باشید

سرعت به‌طور فزاینده از مواردی است که سئو را قدرت می‌بخشد. صرف‌نظر از اینکه چه پلتفرمی (موبایل، تبلت و یا کامپیوتر شخصی) به وب‌سایت شما مراجعه می‌کند، سرعت لود سایت باید بالا باشد. این چیزی است که هر مخاطبی در هر حوزه‌ای به آن نیاز دارد. حتی موتورهای جستجو نیز به این نکته اهمیت می‌دهند و اگر سرعت لود پایین باشد، شمارا در صفحه نتایج نمایش نخواهند داد. این موضوع را در ذهن داشته باشید که بازدیدکننده‌ها و جستجو کننده‌ها بی‌حوصله هستند و دوست دارند لینکی که بر روی آن کلیک می‌کنند خیلی سریع لود شود. در مورد سرعت طراحی سایت باید موارد زیر را در خاطر داشته باشید:

فشرده‌سازی عکس‌ها:

عکس‌های با حجم زیاد باعث اشغال شدن پهنای باند و درنتیجه زیادشدن زمان لود خواهند شد؛ مخصوصا اگر که عکس باکیفیت HD باشد؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید کیفیت را فدای سرعت کنید؛ یعنی به خاطر بالا نگه‌داشتن سرعت، کیفیت عکس‌ها را پایین بیاورید. در عوض مطمئن باشید که عکس‌ها با فرمت مناسب jpg, gif, bmp ذخیره‌شده باشند. برای کاهش حجم عکس‌ها از نرم‌افزارهایی استفاده کنید که حجم عکس بدون افت کیفیت کاهش می‌دهند.

ساده‌سازی کدها:

تکنولوژی هرروز در حال پیشرفت است. امروزه می‌توان خیلی از کارها را با نوشتن کدهای چندخطی انجام داد. برای طراحی سایتتان از کمترین کدهای ممکن استفاده کنید تا بر سرعت سایت خود بیفزایید.

سرورهای سریع:

یکدیگر از عواملی که بر سرعت سایت میفزاید، هاستها یا همان سرورها هستند. هرچه فضای سرور اشغال‌شده باشد، سرعت وب‌سایت نیز کاهش میابد. سعی کنید سرورهای اختصاصی برای خود تهیه کنید.در انتها، لازم به ذکر که تمام موارد بالا با صبر و بردباری و عشق ورزیدن به کار اتفاق خواهد افتاد. حوزه‌ای را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. به دنبال علایق خود گام بردارید و درنهایت مطمئن باشید که به‌زودی موفق خواهید شد.

 

ارتباط سئو و تجربه کاربری | سایت سازان

 

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید