طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش دوم – تایپوگرافی

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش دوم – تایپوگرافی

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت را در این مطلب برای شما بیان می کنیم و با آموزش این اصول شما را در بهبود کیفیت کار طراحی سایت همراهی و یاری خواهیم کرد. در بخش اول این آموزش به بیان اصول و دستورالعمل های دیداری و گرافیکی پرداختیم و حالا در بخش دوم از این مطلب می خواهیم به نکات مربوط به زبان و تایپوگرافی بپردازیم.

تا به اینجا اصول مربوط به موارد گرافیکی را یاد گرفتیم و حالا باید با استفاده از زبان و تایپوگرافی مناسب آن را برای کاربر جذاب تر و قابل درک تر و بهتر کنیم.

زبان

زبان در واقع کلماتیست که ما انتخاب می کنیم! با توجه به نوع پروژه و هدف از ان این امر را معین می کنیم و زبان مناسب با کارمان را مورد استفاده قرار می دهیم. پیش از آن که یک پروژه را شروع کنید، مخاطبان و مشتریان خودتان را بشناسید تا بتوانید زبان مناسبی انتخاب کنید و پیام خود را به آن ها برسانید. با تعیین و شناخت مخاطبان خود، علاوه بر انتخاب زبان مناسب می توانید طراحی بهتری نیز داشته باشید چرا که شما علاوه بر متن و کلماتی که در سایت استفاده می کنید، با استفاده از تصاویر و رنگ ها و ساختار سایت نیز با کاربران ارتباط برقرار می کنید. یک پروسه ی ساده و معمول را برای این کار در نظر بگیرید و همیشه پیش از شروع پروژه آن را انجام دهید تا پاسخ این سوالتان را بیابید. من شخصا این سوالات را پاسخ می دهم تا بتوانم سبک و زبان مناسب کار را انتخاب کنم:

 • خودتان چگونه هستید؟ (سلیقه و سبک کارتان چگونه است)
 • ارزش ها و مرزهای شما چیست؟
 • ماموریت و هدف شما چیست؟
 • چه چیزی می خواهید به دست آورید؟
 • چگونه تشخیص می دهید که موفق شده اید یا نه؟!

زبانی که شما انتخاب می کنید باید از نظر ماکروکپی و میکروکپی بررسی شود و مناسب باشد! جنبه ی ماکرو می تواند به شکل خوب و تاثیرگذاری شخصیت برند را شکل بدهد و بسازد. بُعد میکرو می تواند با معین کردن و بهبود بخشیدن اثر متقابل، نیازها و اهداف را برطرف کنند. هردوی این جنبه ها (ماکرو و میکرو) همراه و همگام با سایر بخش های طراحی شما بر ذهن کاربر تاثیر می گذارند و تجربه ی کاربر از سایت شما را می سازند.

یک راه خوب برای انتخاب و استفاده ی خوب از ماکروکپی، تشکیل و ساخت مجموعه ای از کلمات مرتبط به کار و پروژه ی شماست.

ساخت مجموعه کلمات مرتبط به کار و پروژه به شما کمک می کند تادر تمام طول پروژه از کلمات درست و تاثیرگذار و مفید استفاده کنید که منجر به بهبود کیفیت کارتان خواهد شد.

با شناخت ماکروکپی، حالا مسئله ی مهم تمرکز بر میکروکپی است. میکروکپی فعل و انفعالات کار شما را آسان خواهد کرد. میکروکپی باید ارزش های برند شما را به نمایش بگذارد. همه ی ما می دانیم که استفاده از چارچوب ها و روش هایی که امتحان خودشان را پس داده اند بسیار خوب است، پس کاربران و مخاطبانتان را با روش های خام و ناقص خودتان گیج نکنید!

تایپوگرافی

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش دوم – تایپوگرافی

تاثیرگذاری بر کاربران امروزه بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد، چرا که شا باید بتوانید آن ها تحت تاثیر قرار دهید تا جذب شوند و در سایت شما بمانند و … تا به اینجای مطلب گفتیم که زبان چه اهمیت ها و تاثیراتی بر کاربران دارد اما این فقط نیمی از معادله ی مربوط به بخش متن های موجود در سایت است! نیمه ی دیگر را تایپوگرافی کامل می کند. تایپوگرافی یک مفهوم گسترده در رابطه با جنبه ی ظاهری متن ها می باشد که مواردی از قبیل رنگ، فونت، اندازه و … متن های موجود در سایت را شامل می شود.

تایپوگرافی در واقع لباسِ نوشته ی ما است که ما باید با انتخاب لباس و پوششی مناسب و هوشمندانه برای آن ها، تاثیرگذاریشان را بالا ببریم. بیش از 90% از اطلاعات موجود در وبسایت ها و مفاهیمی که مدیران سایت ها می خواهند به کاربران انتقال بدهند، به صورت متن و نوشته است پس “باید” ظاهری مناسب و تاثیر گذار برای آن انتخاب کنید. همه ی این مواردی که بیان شد در یک کلمه خلاصه می شوند: تایپوگرافی

تایپوگرافی به طور کلی می تواند برای تزئین سایت استفاده شود اما به همان اندازه و حتی با اهمیت بیشتری برای تاثیر بر کاربر و انتقال بهتر مفاهیم موردنظر استفاده می شود، در واقع برای بهبود UX

تایپوگرافی در سایت شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • خوانایی متن: فونت و اندازه ی مناسب انتخاب کنید تا متن به راحتی قابل خواندن باشد
 • رنگ: تناسب و هماهنگی بین رنگ متن و رنگ پس زمینه و تم کلی سایت برای بینایی بهتر و تاثیر مثبت بر ذهن کاربر
 • بهبود کارایی: با استفاده از سلسله مراتب مربوط به متن ها و نوشته ها، کارایی را بالا ببرید

تایپوگرافی و زبان به عنوان دو جزء جدایی ناپذیر در طراحی سایت حضور دارند و دست در دست یکدیگر تاثیرگذاری و کیفیت سایت و مطالب شما را بالا خواهند برد. هرکدام از آن ها به صورت جداگانه نیز به شما در طراحی کمک خواهند کرد اما کامل ترین و بهترین عملکرد را زمانی خواهند داشت که در کنار یکدیگر قرار بگیرند. همانطور که گفته شد بخش قابل توجهی از اطلاعات موجود در سایت ها به صورت متن است و وظیفه ی ما در این شرایط این است که با به کارگیری و بهینه سازی همزمان زبان و تایپوگرافی، درک این مفاهیم و اطلاعات را برای کاربران آسان تر کنیم.

نکات و تکنیک های زبان و تایپوگرافی

این نکات و تکنیک های مهم و اصلی را به صورت خلاصه و کوتاه برای شما آورده ایم تا با رعایت و انجام آن ها کیفیت کارتان را بالا ببرید:

 • ساخت مجموعه کلمات مربوط به پروژه! با این کار شناخت و تسلط شما بر کارتان بالا می رود و محتوای با کیفیت تری را تولید خواهد کرد.
 • Call To Action: مطمئن شوید که هر صفحه دارای Call To Action خوبی است. از خودتان بپرسید که کاربران چه چیزی می خواهند و آیا به راحتی به آن دسترسی پیدا می کنند؟
 • فونت و اندازه: در نظر داشته باشید که فونت و اندازه ی متن های بخش های مختلف مناسب باشند و با سایر بخش ها نیز هماهنگی داشته باشند. برای عنوان ها و متن ها فونت و اندازه ی درستی در نظر بگیرید تا کاربران احساس بهتری داشته باشند و همچنین راحت تر به خواندن مطالب شما بپردازند.

کاربران گرامی در اینجا این بخش از مطلب اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت به پایان رسید. امیدواریم این مطلب از سایت سازان مورد توجه و استفاده ی شما قرار گرفته باشد و ما را در قسمت های بعدی این آموزش نیز همراهی کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید