طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش سوم – طراحی روایتی یا Narrative Design

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش سوم – طراحی روایتی یا Narrative Design

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت را در این مطلب برای شما بیان می کنیم و با آموزش این اصول شما را در بهبود کیفیت کار طراحی سایت همراهی و یاری خواهیم کرد. در بخش اول این آموزش به بیان اصول و دستورالعمل های دیداری و گرافیکی پرداختیم و در بخش دوم نکات مربوط به زبان و تایپوگرافی را گفتیم. حالا در بخش پایانی این آموزش به موارد مربوط به طراحی روایتی خواهیم پرداخت. ما به عنوان طراحان UX تجربیات را در طول زمان گسترش می دهیم.

طراحی روایتی یا Narrative Design چیست

طراحی سایت علاوه بر ویژگی ها و جذابیت های ظاهری می بایست ذهن کاربر و ناخودآگاه مخاطب را جذب کند و به خودش درگیر کند! برای این امر بهتر است که طراحی شما دارای یک روایت یا داستان باشد. زنجیره وار بودن طراحی سایت شما و بخش های مختلف آن می تواند بر تاثیر آن و تجربه ی کاربری از سایت شما بسیار اثر گذار باشد.

زمان و ریتم دو عامل و نکته ی مهم در طراحی سایت هستند! این که کاربر را در هر بخش چقدر نگه دارید و با چه ریتم و روندی آن را به بخش های بعدی هدایت کنید مهم است! شما می توانید روند ورود یک کاربر تا آخرین لحظه ای که بخواهد از سایت خارج شود را مانند یک فیلم در نظر بگیرید. یک فیلم نباید در تمامی سکانس ها بسیار تند و یا بسیار آرام و کُند باشد! هر بخش و هر قسمت نیاز به سرعت و ریتم خاص خودش دارد و تاثیر خاص خودش را هم بر بیننده می گذارد.

ما به عنوان طراح و مدیر یک سایت وظیفه داریم که کاربران را در سریع ترین زمان ممکن به آنچه که نیاز دارند و می خواهند برسانیم. این به معنای آن نیست که ما بخواهیم به صورت شتاب زده اطلاعات را به کاربر ارائه دهیم بلکه باید در زمانی مناسب این کار را انجام دهیم و از هدر دادن وقت پرهیز کنیم.

یک ایده ی بسیار خوب که برای زمان بندی و انتخاب ریتم مناسب در طراحی سایت می توانید از آن استفاده کنید، هرم معکوس است.

هرم معکوس اصطلاحی رایج در بین نویسندگان به ویژه مقاله نویسان است. در این تکنیک ابتدا یک نتیجه گیری کلی از آنچه قرار است بیان شود ارائه می شود و سپس اطلاعاتی که آن نتیجه گیری را می سازند بیان می شود و در انتها جزئیات و اطلاعات بیشتر و تکمیلی ارائه می شود. ایده اصلی در این تکنیک آن است که خوانندگان باید بتوانند مفهوم و منظور و هدف اصلی را درک کنند.

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش سوم – طراحی روایتی یا Narrative Design

تکنیک هرم معکوس در یک بیان ساده و خلاصه:

  • شروع با اطلاعاتی که کاربران نیاز دارند بدانند (آن ها را به مفید بودن این مطلب امیدوار کنید تا قانع شوند که در این صفحه بمانند)
  • اطلاعات اضافی اما غیرضروری را بیان کنید
  • با اطلاعات مفید و کلیدی به پایان برسانید تا تاثیر لحظات پایانی را بر کاربرانتان بیشتر کنید

بخواهید یا نخواهید برای موفقیت مجبورید که تمام نکاتی که در این 3 بخش از اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت بیان شد را رعایت کنید. ما اطلاعات را برای کاربران بیان می کنیم و با ساخت و ایجاد شرایط ظاهری مناسب محیط را دلنشین تر و جذاب تر می کنیم و در عین حال باید روند و ریتم خوبی را برای داستان حضور کاربران در سایت انتخاب کنیم.

نکات و تکنیک های طراحی روایتی یا Narrative Design

نکات مربوط به طراحی روایتی را به صورت کوتاه و خلاصه برای شما آورده ایم:

  • پیش از شروع کار و در همان ابتدا ساختار و روندی که در پروژه می خواهید پیاده کنید را برای خودتان بسازید. این کار را به سادگی می توانید بر روی کاغذ رسم کنید تا تسلط کامل بر کارتان داشته باشید. همچنین در مراحل بعدی و برای درک بیشتر ایده ای که دارید، می توانید از ابزارهای نمونه سازی دیجیتال برای بصری سازی فکرتان استفاده کنید.
  • هرم معکوس! مهم ترین پیام برای هر صفحه را پیدا کنید و با استفاده از پیام مورد نظر صفحه را ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که کاربران معمولا اطلاعات زیادی در آن زمینه ندارند پس سعی کنید که به آن ها یک دید کلی بدهید تا به سایت و صفحه ی شما جذب شوند.
  • همه چیز داستان است! هر سایت و هر موضوع داستان خاص خودش را دارد و شما باید فکر و جستجو کنید تا داستان خودتان را پیدا کنید! از فضا و رنگ ها و آیتم ها استفاده کنید تا داستان سایت و صفحاتتان را بسازید.

هرگز این نکات را فراموش نکنید و هرگز نا امید نشوید. هر لحظه برای انجام این کارها و نکات اقدام کنید خوب و مفید خواهد بود. روش ها و سبک های مختلفی برای طراحی تجربه کاربری وجود دارند که هرکدام به روش و شیوه ی خاص خودشان کاربران را تحت تاثیر قرار می دهند. استفاده ی درست و به جا از هر کدام این روش ها می تواند خوب و نتیجه بخش باشد. به یاد داشته باشید که شناخت مخاطب و شناخت پروژه و کار بسیار مهم است و شما با توجه این مفاهیم می بایست شیوه ی مناسب و درستی را برای کارتان انتخاب کنید.

 

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت به پایان رسید. امیدواریم این مطلب از سایت سازان مورد توجه و استفاده ی شما قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید