طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش اول – اصول دیداری و گرافیکی

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش اول – اصول دیداری و گرافیکی

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت را در این مطلب برای شما بیان می کنیم و با آموزش این اصول شما را در بهبود کیفیت کار طراحی سایت همراهی و یاری خواهیم کرد. ما این آموزش را در 3 بخش به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد و در هر کدام از این بخش ها به موارد و نکات طراحی تجربه کاربری خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اصول و دستورالعمل دیداری

ویژگی های دیداری و گرافیکی از موارد مهم و تاثیرگذار در تجربه ی کاربر هستند. اصول مربوط به گرافیک از جمله مواردی هستند که در طراحی و ساختار هرچیزی تاثیرگذار هستند و طراحی سایت نیز در این قضیه استثناء نیست! اما در اینجا منظور از اصول دیداری یا گرافیکی چیست و چه چیزهایی را شامل می شود؟ هرچیز قابل دیدن در سایت زیر مجموعه و تحت تاثیر این اصول است و می بایست از این دستورالعمل ها برای آن ها استفاده کرد! آیکون ها، خط ها، مرزها، تصاویر، نمودارها و … از موارد دیداری در صفحه هستند که می بایست اصول و دستورالعمل های دیداری را در رابطه با آن ها رعایت کرد.

اصول گرافیکی موارد و بخش های مختلفی دارند که ما در ساده ترن سطح و اولیه ترین سطح آن کار می کنیم که شامل نقاط ، خطوط و سطوح می شود.

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش اول – اصول دیداری و گرافیکی

طراحی UX رشته و مبحث تازه و جوانی است اما این به معنای بی ارزش و یا بی هویت بود آن نیست! با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده، یک اشتباه کوچک از شما و یا عدم توجه به یک مورد در هر قسمت از طراحی UX در بخش مربوط به خودش به کار شما و کیفیت آن صدمه خواهد زد!

در دانشگاه ها و آموزشگاه ها توجه زیادی به اصول اولیه ی طراحی می شود. برای بالا بردن دانش دانشجویان در این رابطه، برروی یک نمونه (شئ یا تصویر) تمرکز کرده و ابتدا بر نقاط، سپس خطوط و بعد از آن بر سطوح آن توجه می شود تا دید و بینش آن ها گسترش یابد.

شما اگر می خواهید که در زمینه ی طراحی پیشرفت کنید و یک طراح سایت خوب باشید این دانش و توانایی خود را افزایش دهید. با نقاط و خطوط و سطوح تمرین کنید و دید خودتان را توسعه دهید تا با ذهن باز تر و خلاقیت و تسلط بیشتری کار کنید. باید بدانید با هر کدام از آن ها به تنهایی چه چیزهایی می توانید بسازید و سپس با ترکیب آن ها به موارد جدید و خلاقیت برسید.

شما باید بتوانید اجزای سازنده هر چیز را تشخیص دهید و به عبارتی بتوانید آن را در ذهنتان تجزیه کنید! هر جزء سازنده بر ذهن کاربر تاثیر می گذارد و شما باید تمام موارد را در نظر بگیرید تا بتوانید هر آیتم و به طور کلی یک پروژه را به خوبی طراحی کنید.

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش اول – اصول دیداری و گرافیکی

با ترکیب این المان ها می توانید موارد زیادی را مانند نمودارها، نوارهای لغزنده، قاب ها و … بسازید.

شما با تسلط بر این مفاهیم و تکنیک ها می توانید هر المانی که نیاز دارید را بسازید و دستتان در کار باز تر خواهد بود. اینجاست که شما قادر خواهید بود بخش ها جدید برای UI بسازید و به آن بیافزایید. شما به عنوان یک طراح می توانید تمام یک تجربه ی عالی و دلچسب را با کم ترین ابزار و امکانات برای کاربران بسازید.

از قرار دادن المان ها و موارد اضافه خودداری کنید! طبق گفته ی یکی از طراحان بزرگ، بالاترین کیفیت زمانی به دست می آید که شما نتوانید آیتمی را از صفحه حذف کنید.

نمونه هایی از استفاده ی اصول دیداری و گرافیکی

یک نمونه ی بسیار عالی و فوق العاده در رابطه با استفاده از نقاط و خطوط و سطوح، وب سایت آقای Josh Worth است که در بخشی از آن به نام ” اگر ماه فقط یک پیکسل بود ” به استفاده از این فلسفه پرداخته است. آقای Josh Worth در رابطه با آن می گوید که این مدل را به عنوان یک نمونه ی حرکت افقی در منظومه ی شمسی ساخته است که در آن ساده ترین المان ها (از یک نقطه گرفته تا خطوط و سطح ها) مورد استفاده قرار گرفته اند تا مشخص شود هر جزء دارای اهمیت و کاربرد خاص خوش است.

در این ساختار نقاط، خطوط و سطوح نشانگر و سازنده مواردی هستند که در زیر آن ها را بیان می کنیم:

  • نقاط در اندازه های مختلف سیارات را می سازند
  • خطوط مسیر حرکت و راه رسیدن به هر سیاره را مشخص می کنند
  • یک صفحه ی کلی نیز در پس زمینه ی همه ی آن ها به عنوان فضای منظومه ی شمسی وجود دارد.

از دیگر مثال هایی که برای استفاده ی ساده و کاربردی از نقاط و خطوط و صفحات می توانیم به شما معرفی کنیم، برنامه ی Onetime است که در آن استفاده ای خوب و کاربردی از نقاط و سطح ها شده است.

نکات و تکنیک های اصول دیداری و گرافیکی

ساده و آسان کردن درک و کاربری سایت به نفع ما خواهد بود. همانطور که نرم افزارها و برنامه ها امروزه رو به سادگی می روند، سایت ها و طراحی آن ها نیز می بایست ساده تر شوند. از پروسه های پیچیده و پرهیز کنید تا کاربران را سردرگم نکنید. در یک بیان ساده می توانیم بگوییم که از قرار دادن و ساختن موارد اضافی دوری کنید و در صورت وجود آن ها را حذف کنید. به عنوان آخرین نکته در بخش اول از آموزش اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت باید به استفاده ی مجدد از آیتم ها اشاره کنیم. با این کار و استفاده از آیتم های معین و مشخص و یکسان برای موارد مشابه، کاربران را از نظر ذهنی و احساسی راحت تر خواهید کرد و آن ها تجربه ی بهتری در سایت شما خواهند داشت.

کاربران گرامی در اینجا این بخش از مطلب اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت به پایان رسید. امیدواریم این مطلب از سایت سازان مورد توجه و استفاده ی شما قرار گرفته باشد و ما را در قسمت های بعدی این آموزش نیز همراهی کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

عنوان
تاریخ بازبینی
عنوان
اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت - بخش اول
امتیاز
51star1star1star1star1star

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید