طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : افزایش محبوبیت و تعداد لینک‌های دریافتی

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : افزایش محبوبیت و تعداد لینک‌های دریافتی

فصل 7 – افزایش محبوبیت و تعداد لینک‌های دریافتی

برای موتورهای جستجویی که کلان شهر وب را پیمایش می‌کند، لینک‌ها همانند خیابان‌هایی در میان صفحه‌ها هستند. موتورهای جستجو با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های پیچیده، می‌توانند نحوه‌ی ارتباط صفحات با یکدیگر ر راه‌های ارتباطی میان آن‌ها را بیابند.از اواخر دهه‌ی 90 میلادی به بعد، موتورهای جستجو لینک‌ها را به‌عنوان نشانه‌ای از محبوبیت و اهمیت یک صفحه قلمداد کردند؛ بنابراین دریافت لینک با متدهای مختلف توسط متخصصان سئو در دستور کار قرار گرفت و متدهای آن روزبه‌روز متنوع‌تر و حرفه‌ای‌تر شد.لینک‌ها همه‌چیز سئو نیستند اما متخصصان این حوزه اعتقاد دارند که بخش بزرگی از الگوریتم‌های موتورهای جستجو متاثر از عواملی هستند که با تولید لینک در ارتباط است.

موتورهای جستجو با آنالیز لینک‌هایی که به یک صفحه داده‌شده، می‌توانند محبوبیت طراحی سایت را نزد مخاطبان بررسی کرده و از آن به‌عنوان معیاری برای شناسایی سایت‌های اسپم، قابل‌اعتماد و پرقدرت استفاده کنند. سایت‌های قابل‌اعتماد به سایت‌هایی لینک می‌دهند که آن سایت‌ها نیز قابل‌اعتماد باشند درحالی که سایت‌های اسپمی به‌ندرت از طرف سایت‌های قابل اعتماد و محبوب لینک دریافت می‌نمایند.

سیگنال‌هایی که می‌توان از لینک‌ها دریافت نمود

سیگنال‌های دریافت شده توسط موتورهای جستجو

موتورهای جستجو لینک‌ها را چگونه و با چه معیارهایی ارزش‌گذاری می‌کنند؟ برای پاسخ به این پرسش، باید به واکاوی المان‌های مجزای لینک‌ها بپردازیم و بررسی کنیم که موتورهای جستجو چگونه این المان‌ها را ارزیابی می‌نمایند. ما دقیقا نمی‌دانیم که موتورهای جستجو کدام معیارها را برای این کار مورد استفاده قرار می‌دهند اما از طریق آنالیز داده‌های به دست آمده، سال‌ها تجربه و تست‌هایی که انجام داده‌ایم می‌توانیم فرضیات بسیار نزدیک به واقعیات را به شما ارائه کنیم. در ادامه فهرستی از فاکتورهای ارزشمند در این زمینه ارائه‌شده که توجه به آن‌ها خالی از لطف نیست. این سیگنال‌ها (و بسیاری دیگر از سیگنال‌ها) توسط متخصصان سئو هنگام اندازه‌گیری ارزش لینک‌ها و ارزیابی پروفایل لینک یک سایت، باید مورد توجه قرار ‌گیرند.

محبوبیت جهانی

هر چه یک سایت محبوب‌تر و مهم‌تر باشد، لینک‌هایی که از آن سایت به سایت‌های دیگر ارسال می‌شوند وزن بیشتری خواهند داشت. سایتی مانند ویکی‌پدیا هزاران لینک از سایت‌های مختلف دریافت می‌نماید. این مطلب نشان می‌دهد که احتمالا این سایت یک سایت محبوب و مهم در نزد کاربران به‌حساب می‌آید. برای جلب اعتماد و کسب اعتبار در نزد موتورهای جستجو، مطمئنا به کمک دیگر سایت‌ها به‌منظور لینک دهی به سایتتان نیاز خواهید داشت. هر چه این سایت‌ها محبوب‌تر باشند بهتر می‌توانند به بهبود سایت شما کمک کنند.

محبوبیت محلی و منحصر به یک زمینه‌ی خاص

مفهوم محبوبیت محلی اولین بار توسط موتور جستجوی Teoma مطرح شد که اعتقاد داشت لینک‌هایی که از سایت‌های مرتبط با زمینه‌ی محتوایی سایت دریافت می‌شوند بیشتر از لینک‌هایی که از دیگر سایت‌های عمومی و غیر مرتبط دریافت می‌شوند اهمیت دارند. برای مثال اگر سایت شما محصولات کشاورزی ارائه می‌دهد، یک لینک از سایت انجمن کشاورزان کشور برای این سایت بسیار ارزشمندتر از لینکی است که از یک سایت اخباری به آن ارسال می‌شود.

متن لینک یا انکر تکست

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی استفاده می‌نمایند، متن لینک یا anchor text است. اگر تعداد زیادی لینک به صفحه‌ای با کلیدواژه‌های درست اشاره کنند، این صفحه پتانسیل خوبی برای کسب رتبه‌ی مناسب برای عبارت هدف‌گیری شده در انکر تکست، خواهد داشت.

میزان اعتماد به سایت

جای تعجب نیست که اینترنت مملو از سایت‌های اسپم شده باشد. برخی از تخمین‌ها نشان می‌دهند که 60% از سایت-های موجود در اینترنت اسپمی هستند. برای دور ماندن از این‌گونه محتواهای غیر مرتبط، موتورهای جستجو از سیستم‌هایی برای اندازه‌گیری قابلیت اعتماد به سایت‌ها استفاده می‌کنند که بسیاری از آن‌ها بر پایه‌ی گراف لینک آن سایت‌ها بنا شده‌اند. دریافت لینک از دامنه‌های بسیار قابل‌اعتماد، می‌تواند امتیازات مثبت زیادی در این سیستم‌ها برای یک سایت به همراه داشته باشد. دانشگاه‌ها، وب‌سایت‌های دولتی و سازمان‌های معتبر دامنه‌هایی هستند که قابلیت اعتماد بالایی دارند.

ردیابی لینک‌ها

لینک‌های اسپم اغلب دو موضوع را برای موتورهای جستجو روشن می‌کنند. اول اینکه وب‌سایتی که به یک وب‌سایت اسپم لینک می‌دهد احتمالا خودش نیز اسپم است. دوم اینکه بسیاری از لینک‌‌هایی که از یک سایت اسپم به دیگر سایت‌ها ارسال می‌شود در حقیقت به یک سایت اسپم دیگر ارسال شده است؛ بنابراین موتورهای جستجو با بررسی این لینک‌ها می-توانند مجموعه‌ای را پیدا کنند که همگی اسپم هستند؛ بنابراین بسیار مهم است که سایت‌هایی که از آن‌ها لینک دریافت می‌کنید یا به آن‌ها لینک ارسال می‌نمایید را به‌خوبی بشناسید و از سلامت آن‌ها مطمئن باشید.

تازگی لینک

سیگنال‌های یک لینک در طول زمان انقضا پیدا می‌کنند. سایت‌هایی که زمانی از محبوبیت برخوردار بوده‌اند ممکن است پس از مدتی کنه شوند و در نهایت نیاز به دریافت لینک‌های جدید پیدا کنند. از این‌رو بسیار مهم است که یک سایت پیوسته بتواند لینک‌های جدید دریافت نماید. به همین ترتیب موتورهای جستجو پیوسته با بررسی لینک‌های جدید میزان محبوبیت حال حاضر سایت‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و آن‌ها را رتبه‌بندی می‌نمایند.

اشتراک‌گذاری‌ در شبکه‌های اجتماعی

در سال‌های اخیر در میزان اشتراک‌گذاری محتوا از طریق شبکه‌های اجتماعی یک انفجار رخ‌داده است. اگرچه دسته‌بندی لینک‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی با دیگر لینک‌ها از نگاه موتورهای جستجو متفاوت است اما این لینک‌ها نیز برای رتبه‌بندی‌ها حائز اهمیت هستند. بحث‌های زیادی در مورد میزان تاثیر لینک‌های شبکه‌های اجتماعی در الگوریتم‌های جستجو، در بین متخصصان این حوزه صورت گرفته است، اما هیچ‌کس نمی‌تواند روند افزایشی تاثیر گذاری این لینک‌ها را بر نتایج جستجو انکار نماید.

میزان قدرت اشتراک‌گذاری‌ها در شبکه‌های اجتماعی

فیس‌بوک، توییتر و گوگل پلاس چگونه معادلات را بر هم زدند؟

در سال‌های 2011 و 2012 افزایش چشمگیری در میزان اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی و تاثیر آن‌ها بر جستجوها مشاهده شد. به‌طور خاص گوگل، تلفیق تعداد زیادی از سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی با سیگنال‌های جستجو را آغاز نموده است. نتایج جستجوها برای کاربرانی که محتوایی را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و … به اشتراک گذاشته بودند، با توجه به آن اشتراک‌گذاری‌ها شخصی‌سازی می‌شد. پس از آن نتایج مرتبط با محتواهای اشتراک‌گذاری شده توسط آن‌ها، در نتایج جستجوهایشان اولویت داده می‌شد. این نتایج ممکن بود همواره در 10 نتیجه‌ی اول نباشند، اما بدون شک آن چیزی بودند که جستجو کننده به دنبال آن گشته است.پتانسیل نهفته در تغییر رویه بازاریاب‌ها به سمت شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است.

فردی با یک دایره‌ی شبکه‌های اجتماعی بزرگ که محتواها و مطالب زیادی را اشتراک‌گذاری می‌کند، با احتمال بیشتری نسبت به دیگران ممکن است در نتایج جستجو با محتوای خودش روبرو شود. برای ناشران، بسیار سودمند است که محتوایشان توسط افرادی با مخاطب‌های زیاد به اشتراک گذاشته شود. برای کاربران گوگل، این موضوع در مورد اشتراک‌گذاری‌های گوگل پلاس کاملا صادق است.آیا اشتراک گذاری‌های اجتماعی با لینک‌ها برابرند؟
به‌طور خلاصه می‌توان گفت: خیر. اگرچه شواهدی مشاهده‌شده که توییت‌ها، لایک‌ها و پلاس‌ها بر رتبه‌بندی‌ها تاثیر گذار بوده‌اند اما در حال حاضر لینک‌ها به‌مراتب برتر و پایدارتر از دیگر متدها در محبوبیت محتوای شما تاثیر می‌گذارند.

مبانی اولیه تولید لینک

تولید لینک یک هنر است. همواره از آن به‌عنوان چالش برانگیزترین بخش سئو یاد می‌شود اما بدون شک برای موفقیت در سئو همواره به آن نیاز خواهید داشت. تولید لینک اغلب به خلاقیت، نفوذ بالا و اغلب بودجه‌ی مناسب نیاز دارد. هرگز دو مجموعه‌ی تولید لینک با یکدیگر برابر نخواهند بود و نحوه‌ی ساخت لینک هر کس به ساختار طراحی وب‌ سایت او وابسته است. در ادامه به سه روش برای دریافت لینک اشاره می‌کنیم:

1) لینک‌های طبیعی

لینک‌هایی که به‌طور طبیعی توسط سایت‌ها و صفحات مختلف به محتوا با کمپانی شما داده‌شده است. این لینک‌ها نیاز به اقدام خاصی در سئو ندارد، مگر تولید محتوای بسیار ارزشمند و توانایی آگاهی‌رسانی به دیگران در مورد آن محتوا.

2) لینک‌هایی که با ارسال درخواست به شما داده می‌شوند

این لینک‌ها با ارسال ایمیل به وبلاگ نویسان برای دریافت لینک، ارسال سایت به دایرکتوری‌ها و یا پرداخت برای دریافت لیستی از هر نوع لینک به دست می‌آید. این درخواست‌ها معمولا با یک گذاره‌ی ارزشی و توضیح در مورد اینکه چرا لینک دادن به شما به سود آن‌ها خواهد بود، صورت می‌پذیرد.

3) لینک‌های خود ساخته

صدها هزار سایت وجود دارد که از طریق ارائه‌ی کتاب، ارائه‌ی نظر در بخش نظرات و یا تولید یک پروفایل شخصی برای کاربران، به‌طور غیرمستقیم آن‌ها را وادار می‌کنند که روی لینک‌های درونی سایت کلیک نمایند. این لینک‌ها ارزش کمی‌ دارند اما به‌طورکلی می‌توانند برای برخی سایت‌ها تاثیر گذار باشند. در مجموع موتورهای جستجو پیوسته در حال کاهش ارزش این نوع لینک‌ها بوده و کسانی را که از این موقعیت سوءاستفاده نمایند، جریمه خواهند کرد. امروزه این قبیل لینک‌ها اغلب با عنوان لینک‌های اسپمی شناخته‌شده و باید از آن‌ها با احتیاط کامل استفاده نمود.

شروع کار یک مجموعه‌ی تولید لینک

همانند تمامی فعالیت‌های بازاریابی، اولین قدم در تشکیل یک مجموعه‌ی تولید لینک، ترسیم یک استراتژی مطمئن و تبیین صحیح اهداف آن است. متاسفانه اندازه‌گیری میزان تولید لینک، یکی از دشوارترین فعالیت‌ها در سئو به‌حساب می‌آید. اگرچه موتورهای جستجو هر لینک را با معیارهای ریاضی و دقیق ارزش‌گذاری می‌کنند اما دسترسی به متد دقیق این ارزش‌گذاری‌ها برای افراد غیرممکن است.سئو بر تعدادی از سیگنال‌ها بناشده تا یک مقیاس مشخص برای رتبه‌بندی‌ تولید نماید. با توجه به اطلاعاتی که در بالا به آن‌ها اشاره نمودیم این سیگنال‌ها عبارتند از:

رتبه‌بندی برای وا‌ژه‌های مرتبط در جستجوها

یکی از بهترین راه‌ها تخمین ارزش‌گذاری صفحات توسط موتورهای جستجو، این است که کلیدواژه‌هایی را که صفحه‌ی موردنظر، آن‌ها را هدف قرار داده را جستجو نمایید (بخصوص آن کلماتی که در تگ عنوان و سرتیترها مشاهده می‌شوند). برای مثال اگر شما قصد دارید برای عبارت “خرید خانه” رتبه‌ی مناسبی به دست آورید، دریافت لینک از صفحاتی که در حال حاضر رنکینگ خوبی با این عبارت دارند می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

میزان قدرت و اعتبار دامنه

قدرت و اعتبار دامنه (Domain Authority) پارامتری است که کاملا به جستجوها وابستگی دارد و مشخص می‌کند که یک دامنه با چه احتمالی می‌تواند برای یک عبارت، رتبه‌ی مناسب کسب نماید. این پارامتر با آنالیز گراف دامنه و مقایسه‌ی دامنه باده‌ها هزار جستجوی گوگل محاسبه می‌شود.

لینک‌های برگشتی رقبا

با بررسی لینک‌های برگشتی وب‌سایتی که اکنون با عبارت هدف شما در رتبه‌ی مناسبی قرارگرفته است، اطلاعات ارزشمندی به دست خواهد آمد که می‌تواند در راه پیشرفت رتبه‌بندی بسیار کمک‌کننده است. کارشناسان سئو با استفاده از ابزارهایی مانند Open Site Explorer می‌توانند لینک‌های دیگر سایت‌ها را بررسی نموده و دامنه‌ی آن‌ها را در مجموعه‌ی لینک سازی خودشان مورد هدف قرار دهند.

تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه

با توجه به فرمول اصلی رتبه‌بندی سایت‌ها، ارزشی که یک لینک برای یک صفحه به همراه دارد با قرار گرفتن در کنار دیگر لینک‌ها در صفحه کاهش می‌یابد. از این‌رو هنگامی‌که تمامی شرایط دیگر برابر است، لینکی که از یک صفحه با تعداد لینک کم دریافت می‌شود، بهتر از لینکی است که از یک صفحه دریافت می‌شود که هم‌زمان تعداد زیادی لینک به صفحات دیگر نیز ارسال نموده است.

پتانسیل ارجاع ترافیک

تولید لینک نباید صرفا برای موتورهای جستجو انجام گیرد. لینک‌هایی که به‌منظور جذب مقدار زیادی ترافیک به سایت تولید می‌شوند، هم موتورهای جستجو را هدف می‌گیرند و هم تعداد قابل توجهی مخاطب مرتبط را به سایت وارد می‌نمایند که این هدف هر بازاریاب در هر حوزه‌ای است. این فاکتوری است که شما می‌توانید بر اساس تعداد بازدیدها از طریق آنالیز سایت، آن را تخمین بزنید. اگر به این آنالیزها دسترسی ندارید، سرویس‌هایی مانند Google Trends می‌توانند تخمینی از ترافیک سایت به شما ارائه نمایند.

با استفاده از آنالیزهای انجام‌گرفته روی سایتتان باید بتوانید میزان موفقیت مجموعه‌ی لینک سازی سایتتان را بررسی نمایید.موفقیت هنگامی حاصل می‌شود که شما در میزان ترافیک، رتبه‌ی سایت و تعداد لینک‌های دریافتی پیشرفت کرده باشید. اگر پس از داشتن مجموعه‌ی تولید لینک موفق، این فاکتورها افزایش پیدا نکردند، در آن زمان شما نیاز دارید تا لینک‌های باکیفیت‌تری را هدف قرار دهید و یا صفحات سایتتان را بهینه‌سازی نمایید.

چند نمونه از استراتژی‌های لینک سازی

از مشتریانتان بخواهید تا به شما لینک بدهند

اگر شرکایی دارید که به‌طور منظم با آن‌ها همکاری می‌نمایید و یا مشتریانی دارید که به برند شما وفادار هستند، می‌توانید با ارسال نشان عضویت، روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید (این نشان یک آیکون گرافیکی است که به سایت شما لینک شده است). درست همان‌طور که مشتریان تی‌شرت با برند شما را بر تن می‌کنند و اتومبیل‌ها از برچسب تبلیغاتی شما استفاده می‌نمایند، لینک‌ها نیز تاثیری مشابه در محیط وب خواهند داشت.

برای کمپانی خود یک وبلاگ بسازید و آن را به محیطی سرگرم‌کننده تبدیل نمایید

این استراتژی محتوا و تولید لینک، آن‌قدر محبوب و ارزشمند است که مشخصا توسط مهندسان گوگل به وبمسترها توصیه‌شده است.

ایجاد محتوایی که به‌صورت ویروسی منتشر شود و لینک‌های طبیعی به همراه آورد

در دنیای بهینه سازی از این موضوع با عنوان linkbait یاد می‌شود. اگر محتوای شما به‌اندازه‌ای سرگرم کننده باشد که خودبه‌خود بدون توصیه‌ی شما از طرف کاربران به اشتراک گذاشته شود، می‌تواند به‌صورت ویروسی گسترش یابد. برای مثال اخیرا یک خانم قمی با تولید کلیپ‌های خنده‌دار توانسته خود را در فضای مجازی مطرح کند. اکنون کاربران پی‌درپی به دنبال کلیپ‌های جدید او هستند تا آن را میان دوستان خود به اشتراک گذاشته و شاد شوند. این خانم توانسته نه‌تنها در مدت کوتاهی تعداد زیادی کاربر به دست آورد بلکه از طریق تبلیغات پول بسیاری نیز به دست آورده است. اکنون سایت‌های دیگر برای تامین محتوایی جذاب در سایت خود کلیپ‌های این خانم قمی را در سایتشان بازنشر می‌دهند که تمامی این‌ها برای او سودآور خواهد بود. تمامی این‌ها باعث شده که این خانم به‌سرعت شهرت پیداکرده و کلیپ‌های او در رتبه‌‌های بالای رده‌بندی کلیپ‌های هم تراز خود به چشم بخورد.

محتوایی با ارزش خبری تولید کنید

جلب‌توجه مطبوعات، وبلاگ نویسان و رسانه‌های خبری موثر روش بسیار خوبی برای دریافت لینک به شمار می‌آید. برای این کار می‌توانید محصولی را به‌صورت رایگان پخش نمایید، یک محصول جدید ارائه دهید و یا یک موضوع بحث برانگیز بیان نمایید.

خرید لینک

گوگل و بینگ پیوسته به دنبال کاهش نفوذ لینک‌هایی هستند که با پرداخت پول تولیدشده‌اند و بر نتایج جستجوی طبیعی آن‌ها تاثیر گذار هستند. اگرچه تشخیص تمامی این لینک‌ها برای گوگل و بینگ غیرممکن است اما این موتورهای جستجو پیوسته زمان و منابع زیادی را برای یافتن این‌گونه لینک‌ها مصرف می‌نمایند. سایت‌هایی که با پرداخت پول لینک-های خود را به‌صورت غیرمعمول تهیه می‌نمایند، با خطر جریمه‌های سنگین روبرو بوده و در صورت تشخیص داده شدن این موضوع توسط موتورهای جستجو ممکن است لینک‌ها و دامنه‌ی آن‌ها برای همیشه تحریم شوند. باوجود این تلاش‌ها، خرید لینک گهگاه کارآمد است.

از این‌رو متخصصان سئو سایت خواستار افزایش جریمه‌ها برای این‌گونه از تولید لینک هستند.این کاملا به شما بستگی دارد که به‌عنوان یک فعالیت سئو، کدام‌یک از متد‌های بالا را برای تولید لینک و رسیدن به منافع آن دنبال کنید. به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی، عاقلانه است که تا جایی که می‌توانید یک پروفایل لینک گسترده و متنوع تولید نمایید، چراکه این کار موجب خواهد شد که به بهترین نتایج در جستجوها دست پیدا کنید. در نظر داشته باشید که هر الگوی تولید لینک که غیراستاندارد، غیرطبیعی و دستکاری‌شده باشد، در نهایت با پیشرفت الگوریتم‌های موتورهای جستجو شناسایی‌شده و جریمه خواهد شد.

دیدگاه ‏خود را بنویسید