طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

الویت ایندکس شدن و سئوی موبایل بر دسکتاپ

الویت ایندکس شدن و سئوی موبایل بر دسکتاپ

اندیس گذاری گوگل با اولویت موبایل و مرگ سئوی دسکتاپی

این موضوع می تواند به طور کامل روند کار بهینه سازی درونی سایت برای موتورهای جستجو را تغییر دهد.
گوگل روند اندیس گذاری سایت ها با اولویت تلفن های همراه را آغاز کرده است. این موضوع نحوه ی رتبه بندی سایت ها را در نتایج موتورهای جستجوگر تغییر می دهد؛ اما در این میان یک نکته در مورد اندیس گذاری با اولویت تلفن های همراه وجود دارد که روند بهینه سازی وب سایت باید با توجه به آن پیگیری شود.

اندیس گذاری با اولویت سازگاری با تلفن همراه چیست؟

در حال حاضر گوگل سایت های مختلف را پیمایش می کند تا آنها را اندیس گذاری کند. به این معنی که از یک ربات پیمایشگر استفاده می کند که با جستجو در سایت های مختلف همانند یک کاربر به تمامی لینک های داخلی و صفحات سر می زند و از آنها بازدید می کند. در گذشته، گوگل همانند یک کاربر رایانه (دسکتاپ) به پیمایش سایت ها می پرداخت؛ اما اکنون گوگل از نگاه کاربران تلفن های همراه به پیمایش سایت ها می پردازد.

این تغییر رفتار تفاوت های بسیاری را پدید می آورد. در شروع کار،طراحی وب سایت شما ممکن است برای کاربران تلفن های همراه بسیار متفاوت از آنچه که برای کاربران رایانه ها به نمایش درمی آید، ظاهر گردد. در برخی موارد، لینک هایی که در نسخه ی دسکتاپ سایتتان به نمایش در می آیند ممکن است در نسخه ی موبایلی سایت ظاهر نشوند. این موضوع یک نکته ی منفی برای سایت شما خواهد بود، زیرا ربات های گوگل دیگر به آن صفحات دسترسی نخواهند داشت و در نتیجه، سایت شما ممکن است در رتبه بندی های موتورهای جستجو در رتبه های پایینتری نسبت به گذشته قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که گوگل از تعدادی فاکتور برای تخمین محل قرارگیری لینک شما در نتایج جستجو استفاده می کند.

اگر ربات های گوگل دریابند که لینک های شما برای کاربران تلفن همراه به خوبی به نمایش درنمی آیند و یا سرعت بارگذاری این لینک ها بسیار پایین است، قطعا رتبه ی شما پایینتر خواهد رفت. در نهایت باید گفت که هنگامی که در حال بهینه سازی سایتتان برای موتورهای جستجوگر هستید، بهتر است ابتدا آن را برای کاربران تلفن های همراه بهینه کنید. در حال حاضر رویه ی صحیح اینگونه است باید در طراحی ها به کاربران تلفن همراه اولویت داده شود.

به چه دلیل گوگل از اندیس گذاری ها با اولویت تلفن همراه استفاده می کند؟

اگر از تغییر جهت گوگل نسبت به کاربران تلفن های همراه شگفت زده شده اید و دلیل آن را نمی دانید، می توانید پاسخ را به سادگی در اینجا بیابید. اکنون تلفن همراه همه چیز است. این کوتاه ترین پاسخ برای این سوال است. پاسخ تفضیلی به این پرسش کمی پیچیده تر می شود. در ابتدا ذکر این نکته مهم است که اخیرا تعداد کاربرانی که با بوسیله ی تلفن همراه از اینترنت استفاده می کنند از کاربران رایانه ها بیشتر شده است و این روند همچنان ادامه دارد. گوگل تا الان هم دیر با موج استفاده از تلفن همراه، همراهی کرده است.

علاوه بر این گوگل بیان کرده که تعداد جستجوهای انجام شده از طریق تلفن های همراه، مدت هاست که از تعداد جستجوهای انجام شده از طریق رایانه ها بیشتر شده است. بنابر این منطقی به نظر می رسد که ربات های گوگل سایت ها را از نگاه کاربران تلفن های همراه پیمایش کند تا گوگل بتواند رضایت اکثریت را جلب کند.

در صورتی که سایت شما با تلفن همراه سازگار نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر سایت شما یک سایت پاسخگو به تمامی ابزارها (به اصطلاح ریسپانسیو) نباشد، ممکن است از خودتان بپرسید که چه اتفاقی برای سایتتان خواهد افتاد؟ نگران نباشید. ربات های گوگل همچنان نسخه ی دسکتاپ سایت شما را پیمایش می کنند با این تفاوت که این کار را از نگاه یک کاربر تلفن همراه انجام می دهند؛ یعنی سایت شما همچنان می تواند اندیس گذاری شود.
توصیه می شود که هرچه سریعتر از یک قالب ریسپانسیو برای سایتتان استفاده کنید. امروزه هر فرد یا شرکتی که قصد دارد اطلاعات خود را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه کند باید از پلت فرم سازگار با تلفن های همراه استفاده کند.

چه اتفاقی برای محتواهای توسعه پذیر می‌افتد؟

ززبرای این محتواها یک اتفاق جدید افتاده است. در گذشته با قرار دادن محتوا در لینک هایی که با عنوان “ادامه مطلب” دیده می شدند، از دریافت اندیس گوگل توسط این محتواها جلوگیری می شد. با استفاده از اندیس گذاری های جدید گوگل، این مشکل هم برطرف شده است. بر اساس گفته ی یکی از مهندسان گوگل به نام Gary Illyes، محتواهایی که در زبانه ها و لیست های آکاردئونی قرار گرفته اند از همان وزنی برخوردار خواهند بود که محتواهای صفحه ی اصلی برخوردارند.

گوگل به این نتیجه رسیده است که محتواهای توسعه پذیر، سازگاری بیشتری با پلت فرم های تلفن همراه دارد؛ زیرا صفحه ی نمایش تلفن همراه کوچک است و نباید تمامی محتوا را یکجا در یک صفحه به کاربران نمایش داد. به همین دلیل اخیرا کمپانی های مختلف وب مسترها را به استفاده از این امکان تشویق می نمایند و به این طریق هم در سئو پیشرفت می کنند و هم سایتی کاربر پسندتر ارائه می دهند.

آیا اندیس گذاری با توجه به سازگاری با تلفن های همراه تغییرات قابل توجهی در رتبه بندی ها بوجود می آورد؟

آیا تغییر در نحوه ی اندیس گذاری تاثیر قابل توجهی بر رتبه ی سایت ها خواهد داشت؟ در یک جمله می توان گفت، نه. به گفته ی Gary Illyes و همراه او Paul Haahr، اندیس گذاری های با اولویت تلفن های همراه تاثیر قابل توجهی بر رتبه بندی ها نخواهد داشت؛ اما با این وجود این نکته هم بیان شد که برای قضاوت در مورد تغییرات در رتبه بندی ها بسیار زود است. آنها اظهار کردند که در صورتی که اگر سایتی مورد پسند کاربران تلفن های همراه نباشد، نباید در آینده انتظار داشت که برای کلید واژه های مشخص رتبه ی مناسبی کسب کند.

از چه زمانی اندیس گذاری های گوگل با اولویت سازگاری با تلفن همراه آغاز می شود؟

گوگل اکنون کار راه اندازی پیمایشگرها با اولویت پیمایش صفحات سازگار با تلفن همراه را آغاز کرده است. با این حال حداقل برای اجرای کامل این پروژه چند ماه زمان نیاز است. اکنون گوگل از نسخه های اولیه پرده برداری کرده است و معلوم نیست که تست های نهایی تا چه زمانی ادامه خواهند داشت. ظاهرا کمپانی گوگل هنوز در مورد عملکرد صحیح کدها به جمع بندی نهایی نرسیده است.
گوگل اظهار کرده است در صورتی که هر بخشی از کار تکمیل گردد سریعا آن را رونمایی خواهد کرد و از آن برای ارائه خدمات بهتر به کاربران تلفن های همراه بهره خواهد گرفت.

چگونه می توان از آنچه که پیمایش گر های موبایلی گوگل در صفحه می بینند مطلع شد؟

اگر در حال حاظر یک یا چند وب سایت را مدیریت می کنید، ممکن است با دیدن آنچه که ربات های موبایلی در صفحه ی شما می بینند متعجب شوید. خوشبختانه برای اطلاع از این موضوع نیازی نیست که به حدس و گمان بپردازید. فقط کافی است نگاهی به کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) بیاندازید و بر روی گزینه ی crawl در سمت چپ منوی کناری کلیک کنید. در منویی که نمایان می شود روی گزینه ی Fetch as Google کلیک کنید.

صفحه ای که به نمایش درمی آید این فرصت را به شما می دهد که به عنوان ربات گوگل به سایت خودتان سر بزنید و متوجه شوید که از نگاه ربات های گوگل سایت شما به چه صورت است. برای اینکه از دید ربات های موبایلی سایت خود را بررسی کنید، باید از منوی کناری دکمه ی Fetch گزینه ی mobile smartphone را انتخاب نمایید.
بر روی دکمه ی Fetch and Render کلیک کنید و سپس این ابزار به شما نشان خواهد داد که هنگامی که ربات موبایلی گوگل وارد سایت شما می شود با چه المان ها و مطالبی روبرو خواهد شد. این کار به شما نشان خواهد داد که سایتتان تا چه اندازه برای کاربران تلفن همراه خوشایند و کاربرپسند است.

آیا امکان دارد که دو روش اندیس گذاری با هم انجام شود؟

در نهایت، گوگل یکی از اندیس ها را مد نظر قرار خواهد داد. جای تعجب نیست که این اندیس، اندیس موبایلی خواهد بود. البته، در دوره ی رونمایی از اندیس گذاری موبایلی، گوگل از هر دو روش اندیس گذاری استفاده کرده است. زیر مجموعه ی کوچکی از کاربران نتایج را از طریق اندیس گذاری های انجام گرفته با توجه به اولویت تلفن های همراه مشاهده کرده اند و در تمامی این مدت اکثر کاربران نتایج را از طریق اندیس گذاری ها با توجه به نسخه ی دسکتاپی دریافت نموده اند.

حقیقت این است که کاربران نمی دانند اکنون دقیقا با توجه به کدام اندیس گذاری نتایج جستجوها به آنها ارائه می گردد و اکنون این رویه کاملا تصادفی است. هرچه اعتماد گوگل به اندیس گذاری های موبایلی بیشتر شود، نقش اندیس گذاری های دسکتاپی کمرنگ و کمرنگ تر می شود و در نهایت شاهد این خواهیم بود که اندیس گذاری ها تنها با اولویت سازگاری صفحات با تلفن های همراه انجام خواهد شد.

نوشته های مرتبط