طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

الگوریتم پالیخ (Palekh) در موتور جستجوی یاندکس

الگوریتم پالیخ (Palekh) در موتور جستجوی یاندکس

ایجاد الگوریتم جدید یاندکس به نام Palekh برای بهبود نتایج جستجوی کوئری‌های طولانی

تیم طراحی جستجوگر یاندکس در وبلاگ روسی خود اعلام کردند که الگوریتمی به‌منظور بهبود نتایج جستجوی عبارات جستجوی بلند (بیش از 4 کلمه) ایجاد کرده‌اند. این الگوریتم جدید Palekh نام دارد. این نام برگرفته از نام یک شهر بسیار مشهور در روسیه است که سمبل آن مرغ آتش است.
مرغ آتش پرنده‌ای با دمی طولانی است و یاندکس که بزرگ‌ترین موتور جستجوگر روسیه است، از این نام (با اشاره به دم طولانی پرنده و تشبیه آن به عبارات طولانی) برای نام‌گذاری الگوریتمی که برای بهینه‌ سازی نتایج جستجوهای عبارات جستجوی طولانی طراحی نموده است، استفاده کرده است. عبارات جستجوی طولانی شامل کلمات متعددی هستند، اخیرا چنین عبارات جستجویی در میان جستجوهای صوتی بیشتر مشاهده می‌شوند. یاندکس در توضیحات خود پیرامون این الگوریتم بیان داشته است در هرروز، 100 میلیون از عبارات جستجو شده در اینترنت در گروه عبارات جستجوی طولانی قرار می‌گیرند.
الگوریتم پالیخ (Palekh) این امکان را برای جستجوگر یاندکس فراهم می‌نماید که به‌جای انجام عملیات جستجو برحسب کلمات مشابه، معنای نهفته در هر عبارت طولانی جستجو را دریابد و جستجوها را به‌صورت معنایی انجام دهد. این الگوریتم ممکن است برای شما یادآور الگوریتم RankBrain گوگل باشد.
برخی متخصصان این مسئله را از گروه یاندکس پرسیدند که آیا این الگوریتم مشابه الگوریتم RankBrain گوگل است، آن‌ها پاسخ دادند که:” باوجودآنکه این دو الگوریتم به نظر بسیار مشابه می‌آیند اما چون ما نمی‌دانیم که تکنولوژی نهفته در الگوریتم RankBrain گوگل به چه صورت است، با قطعیت نمی‌توانیم تشابه یا عدم تشابه این دو استراتژی را تایید یا تکذیب کنیم”.

الگوریتم پالیخ (Palekh) در موتور جستجوی یاندکس | الگوریتم جدیدالگوریتم پالیخ (Palekh) از شبکه‌های عصبی به‌عنوان یکی از 1500 فاکتور رتبه‌بندی استفاده نموده است. سخنگوی گروه یاندکس اعلام کرد که: ” ما شبکه عصبی خود را به‌گونه‌ای آموزش داده‌ایم که بتواند ارتباط یک عبارت جستجو با یک مطلب را حتی بدون داشتن کلمات مشابه شناسایی نماید”. او دراین‌باره افزود : “ما این کار را با نگاشت کلمات میلیاردها عبارت جستجو به اعداد و قرار دادن آن‌ها در فضای 300 بعدی انجام داده‌ایم و در این فضا هر یک از مستندات بردار مربوط به خود را دارد”.
گروه یاندکس در پاسخ به این سوال که آیا از ماشین لرنینگ (یادگیری ماشین) استفاده نموده‌اند یا خیر، پاسخ دادند که از روش‌های ماشین لرنینگ استفاده نموده‌اند و همچنین گفته‌اند که : “آموزش‌های داده‌شده به شبکه عصبی مورداستفاده به‌زودی موجب پیشرفت‌هایی در پاسخگویی به عبارات جستجوی سوالی خواهد شد” آن‌ها دراین‌باره افزودند که:” بسیاری از اهداف دیگر در کار ما وجود دارد که این اهداف با آموزش دادن به شبکه عصبی مورداستفاده پیگیری خواهد شد، زیرا تحقیقات ما نشان داده‌اند که داشتن اهداف بیشتر منجر به نتایج موثرتری خواهد شد”.

[rating itemreviewed=”الگوریتم پالیخ (Palekh) در موتور جستجوی یاندکس” rating=”9.5″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”13/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]در این مطلب در مورد الگوریتم پالیخ (Palekh) در موتور جستجوی یاندکس و الگوریتم های موتور جستجوی گوگل و الگوریتم جدید یاندکس و الگوریتم های جستجو و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید