طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

الگوریتم پنگوئن نسخه 4

الگوریتم پنگوئن نسخه 4

الگوریتم پنگوئن نسخه 4: نظرات یک تامین کننده محتوا درباره این الگوریتم

نزدیک به دو هفته است که الگوریتم پنگوئن نسخه 4 رسما مورداستفاده قرارگرفته است. امروز من می‌خواهم به‌عنوان یک بازاریاب در یک کمپانی تولید محتوا یک گام به عقب گذاشته و نظرات خودم را در مورد این الگوریتم مطرح کنم. در این مقاله قصد دارم نظرات خودم را راجع به الگوریتم پنگوئن 4 و تاثیرات آن بر سئو بیان کنم. پس بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای به سراغ نظراتم می‌روم که در زیر لیست شده‌اند:

  • پنگوئن بجای کاهش رتبه‌ی طراحی سایت ، ارزش لینک‌ها را پایین می‌آورد. این اقدام گامی برای بهبود روابط بازاریابان و صاحبان سایت‌ها با گوگل است.
  • من فکر می‌کنم که هکرهای کلاه‌سیاه و کلاه خاکستری با ظهور این الگوریتم با مشکل بزرگی مواجه می‌شوند زیرا این الگوریتم لینک‌های اسپم را بی‌ارزش می‌کند. ازاین‌رو کار اندکی سخت‌تر شده و باید تمرکز همگان بر روی ایجاد لینک‌های خوب باشد زیرا این امر بسیار حیاتی و بااهمیت است.
  • الگوریتم پنگوئن 4 جلوی سئوی منفی (NSEO) را می‌گیرد و این اقدام الگوریتم پنگوئن 4 که ارزش لینک‌های اسپم را می‌کاهد موجب می‌شود که روش‌های NSEO نتوانند موثر واقع شوند.
  • الگوریتم پنگوئن به‌زودی از ارزش خاصی برخوردار می‌شود و من فکر می‌کنم که هیچ الگوریتمی نمی‌تواند تا مدت‌ها جای این الگوریتم را بگیرد و به این خوبی پیشرفت کند.
  • لینک‌ها برای الگوریتم‌های گوگل و کل وب حیاتی هستند. پنگوئن 4 لینک‌ها را تقویت خواهد کرد و موجب ایجاد مطالب بهتر و لینک‌های باارزش‌تر می‌گردد.

الگوریتم پنگوئن نسخه 4.0 | بررسی الگوریتم گوگل

آیا این پیش‌بینی‌ها به‌اندازه کافی جامع بوده‌اند؟ پس بیایید نتایج را بررسی کنیم.
الگوریتم پنگوئن بجای کاهش رتبه (مجازات) سایت‌ها، لینک‌ها را کم‌ارزش می‌کند و این اقدام موجب می‌شود تا وب محیط بهتری شود. گوگل قصد تنبیه اسپم‌ها را دارد؛ اما الگوریتم‌های پنگوئن نباید قسمتی از این پروسه باشد. پنگوئن هرگز نباید تنبیهی باشد و هرگز نباید موجب تنزل رتبه سایت‌ها شود.
اگر این الگوریتم ساختار تنبیهی پیدا کند (حتی اگر گوگل از این دید به این مسئله نگاه نکند) می‌تواند به ایجاد ترس، عدم اطمینان، شک، سرخوردگی، اطلاعات غلط و یک رابطه به‌کلی منفی بین بازاریابان، کارفرمایان و صاحبان سایت با گوگل منجر شود. این رابطه ضعیف و همچنین عدم آگاهی صاحبان وب از مدت‌زمان بازیابی وب‌سایتشان و مدتی که طول می‌کشد تا پس از به‌روزرسانی و ایجاد محتوا جدید سایت آن‌ها مجددا به رویه قبلی بازگردد موجب می‌شود که عدم اطمینان آن‌ها و امتناع از همکاری کردن با گوگل کردن افزایش یابد.
الگوریتم پنگوئن 4 با کاهش رتبه و ارزش لینک‌های اسپم و امتناع از تنزل رتبه کلی طراحی وب سایت جلوگیری می‌کند و این خبر خیلی خوبی است و دقیقه همان چیزی است که صاحبان وب، بازاریابان و طراحان سئو انتظار داشتند. اگر صاحبان وب‌سایت‌ها و طراحان بدانند که گوگل به دنبال آن نیست تا اسپم‌ها را به‌منظور تنزل رتبه سایت آن‌ها پیدا کند بلکه تنها به دنبال آن است که اسپم‌ها را پیداکرده و تنها رتبه‌ خود آن‌ها را تنزل دهد، سعی می‌کنند تا خودشان اسپم‌ها را حذف کنند.
متن زیر توسط Danny Sullivan علیه گست بلاگینگ در سال 2014 منتشرشده است که می‌تواند شاهد خوبی بر ادعاهای مطرح‌شده در رابطه با الگوریتم پنگوئن 4 باشد:
” من فکر می‌کنم مشکل کار اینجاست که طراحان سایت‌ها فکر می‌کنید فعالیت‌های مثبت آن‌ها از طرف گوگل با هیچ امتیاز مثبتی روبه‌رو نمی‌شود و هیچ تشویقی را در پی ندارد. بهتر است گوگل برای این مسئله چاره‌ای بیندیشد. گفته‌شده است پست‌هایی که تنها در آن‌ها اهداف سئو مطرح باشد و سایت‌ها فقط برای بهبود سئو خود آن پست‌ها را ایجاد کرده باشند اسپم هستند و صاحبان سایت‌هایی که چنین پست‌هایی را ایجاد می‌کنند تنبیه خواهند شد. تنبه کردن افراد حتی از تشویق نکردن آن‌ها نیز فاجعه‌آمیزتر است. این مسئله ترس عمومی از تنبیه شدن توسط گوگل را افزایش می‌دهد و صاحبان وب‌سایت‌ها دائما دچار تردیدی خواهند بود که اگر کاری انجام دهند از طرف گوگل تنبیه خواهند شد.

الگوریتم پنگوئن نسخه 4.0 | بررسی الگوریتم گوگل

من فکر می‌کنم هدف گوگل آن است که شمارا به ساختن لینک‌هایی هدایت کند که در آن‌ها تنها اهداف منافع طلبانه وجود ندارد بلکه آن لینک‌ها ارزشمند هستند و سپس از این لینک‌ها برای تصمیم‌گیری و بررسی آنکه کدام سایت‌ها به کدام‌یک برتری دارند استفاده کند.این کار گوگل موجب می‌شود که دیگرکسی قادر به ساختن لینک نباشد به‌جز آن‌هایی که سال‌ها در این زمینه کارکرده‌اند و همواره پشتیبانی گوگل را با خود داشته‌اند. پس چرا گوگل به‌وضوح نمی‌گوید که هر فعالیتی در جهت ساختن لینک‌ها توسط هرکسی می‌تواند موجب شود که آن فرد توسط گوگل تنبیه شود؟ چرا گوگل مسئله را آسان و راحت به این شکل بیان نمی‌کند؟
این مسئله که گوگل سایت‌ها را با توجه به لینک‌های آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند همچنان مطرح است. آیا گوگل انتظار دارد که سایت‌ها شروع به ساخت لینک‌ها کنند و منتظر بمانند تا به طرز شگفت‌آوری لینک‌های آن‌ها موجب تنبیه آن‌ها نشود و موجب شود که رتبه آن‌ها ارتقا یابد؟
خب شاید این مسئله برای برخی افراد قابل انجام باشد اما برخی دیگر که بسیار لایق هستند ممکن است در این روش کار تنبیه و یا حتی حذف شوند. خب حالا برنامه گوگل برای حل این مسئله چیست؟”

شاید حق با ایشان بود و ایشان حرف‌های درستی راجع به گوگل و عدم مدارای گوگل با لینک‌ها و وب‌سایت‌ها می‌زدند. مخصوصا آنکه لینک‌ها نقش اساسی در وب بازی می‌کنند و برای ادامه حیات وب بسیار حائز اهمیت هستند؛ اما الگوریتم پنگوئن 4 این مسئله را به‌خوبی حل کرد، به‌واقع ایجاد این الگوریتم مانند برداشتن یک گام در جهت صحیح است. گوگل نباید انتظار داشته باشد تا تمام وب خود را با الگوریتم‌های گوگل وفق دهند بلکه باید الگوریتم‌های خود را به‌گونه‌ای طراحی کند که با وب وفق داده‌شده باشند.الگوریتم پنگوئن این تقاضاها را پاسخ داد و توانست باعث بهبود روابط و ارتباطات میان صاحبان وب، طراحان سئو و بازاریابان با گوگل گردد.

این تغییر (کاستن ارزش لینک‌ها بجای تنزل رتبه کلی سایت) قرار نیست منجر شود تا نیاز به دست‌کاری‌ها و تغییرات اساسی به وجود بیاید، تنها یک زنجیره منطقی از قوانین است که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید:
اکنون‌که گوگل به‌جای تنبیه کردن سایت‌هایی که در آن‌ها لینک‌های اسپم وجود دارد تنها از ارزش این لینک‌ها می‌کاهد، ریسک ایجاد لینک‌هایی که به آن‌ها اسپم گفته می‌شود کمتر شده است یعنی ترس طراحان از طراحی لینک‌هایی که ممکن است بنا به دلایلی اسپم شود کمتر شده است.
با توجه به آنکه الگوریتم پنگوئن عملکرد بلادرنگی دارد بررسی اینکه کدام لینک‌ها خوب هستند و اسپم نیستند و می‌توانند موجب ارزش بخشیدن به یک صفحه گردند، کار آسانی است و تنها کاری که باقی می‌ماند ساختن تعداد زیادی لینک‌های این‌چنینی و دست‌کاری الگوریتم‌ها است.
اما باید به شما بگویم این مسئله غیرممکن است. چنین کاری انجام‌شدنی نیست!

الگوریتم پنگوئن نسخه 4.0 | بررسی الگوریتم گوگل

به نظر می‌رسد که این زنجیره منطقی بسیار ساده است و به‌آسانی می‌توان از آن پیروی کرد؛ اما من به شما می‌گویم گروه مهندسان رتبه‌بندی سایت‌ها در گوگل و همچنین گروه شناسایی اسپم‌ها پیش از من و شما این مسئله را کشف کرده‌اند و چنین دست‌کاری‌هایی را غیرممکن ساخته‌اند.
من فکر می‌کنم مشاهده و پیش‌بینی نتایج الگوریتم پنگوئن به این سادگی که در بالا گفته شد نخواهد بود؛ زیرا:
1- بلادرنگ بودن به این معنی نیست که تغییرات به‌صورت آنی قابل‌مشاهده هستند
2- اثرات کاهش ارزش خیلی کمتر از اثرات تنزل رتبه بوده و تشخیص آن‌ها ساده نیست
3- الگوریتم پنگوئن دانه‌دار (granular) شده است و هر صفحه را به‌صورت مجزا موردبررسی قرار می‌دهد که تشخیص تغییرات را نسبت به حالتی که کل سایت را یکجا بررسی می‌کرد مشکل‌تر شده است.
اثرات الگوریتم پنگوئن 4 نسبت به تمام ورژن های الگوریتم پنگوئن که تاکنون موجود بوده‌اند کمتر محسوس است. ازنظر من برای بررسی اثرات این الگوریتم باید بسیار دقیق‌تر وجدی‌تر از پیش عمل کنیم. البته بررسی اثرات این الگوریتم بسیار مشکل است و نمی‌توان به‌سادگی تشخیص داد که آیا یک لینک از وب‌سایت ما در معرض کاهش ارزش توسط الگوریتم پنگوئن قرارگرفته است یا خیر.
اما برخی افراد همچنان فکر می‌کنند که راه‌هایی وجود دارد که می‌توان بدان طریق اثرات الگوریتم پنگوئن بر روی یک لینک را بررسی نمود و آن را ایزوله کرده تا اثرات ایجاد تغییرات و دست‌کاری‌های انجام‌شده در یک لینک و یا در الگوریتم را به‌منظور بهبود نتایج مورد مشاهده قرارداد؛ اما ازنظر من این مسئله عملی نخواهد بود.
ایده دست‌کاری کردن اصلا ایده خوبی نیست و از ابتدای ظهور الگوریتم‌های پنگوئن نیز این ایده عملی نبوده است.
من به شما توصیه می‌کنم به‌جای صرف زمان‌بر روی کشف چگونگی نفوذ در این الگوریتم و دست‌کاری آن و پیدا کردن راه‌هایی برای بهینه‌ سازی یک سایت در مقابله با این الگوریتم، شروع به ایجاد محتوای خوب و باارزش کنید و به‌طور مناسب کیفیت محتوای خود را تقویت کنید تا بتوانید رتبه خوبی در رتبه‌بندی کسب کنید.
برخی افراد حتی باور دارند که می‌توانند الگوریتم را هک کرده و آن را دست‌کاری کنند، اما این کار غیرممکن است فکر دست‌کاری کردن و هک کردن الگوریتم را از سرخودتان بیرون کنید و فقط به فکر ترفیع درجه و رتبه سایت خود از طریق روش‌های درست و منطقی باشید.

الگوریتم پنگوئن نسخه 4.0 | بررسی الگوریتم گوگل

سئوی منفی (NSEO) نمی‌تواند در حضور این الگوریتم شانسی برای ادامه حیات داشته باشد

مفهوم کلی و تمامی جزییات سئوی منفی در الگوریتم پنگوئن در نظر گرفته‌شده است و ایده ایجاد لینک‌های اسپمی که به یک وب‌سایت دیگر اشاره می‌کنند کاری است که عملا نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که الگوریتم پنگوئن جدید تنها ارزش لینک‌هایی را اسپم هستند می‌کاهد و وب‌سایت مربوطه را برای این منظور تنبیه نمی‌کند پس ایجاد لینک‌های اسپمی و انتصاب آن‌ها به رقیبانتان علاوه بر اینکه کاری غیراخلاقی است، عملا کاری بی‌نتیجه نیز می‌باشد زیرا ضرری به آن‌ها وارد نمی‌کند و تنها وقت و انرژی شمارا تلف می‌کند.
حتی اگر برفرض محال تصور کنید که این روش‌ها تاثیر گذار نیز باشند، باید به خاطر داشته باشید که هیچ راهی برای ضرر زدن به رقبای شما وجود ندارد که بهتر از ایجاد محتوا باارزش توسط شما، عمل کند. البته تاثیر گذار بودن یا نبودن لینک‌های اسپم و استفاده از روش سئوی منفی همواره در ابهام بوده است.
با توجه به آنکه ساختن لینک‌های اسپم کاری ساده و کنترل کردن آن‌ها کاری ساده‌تر است اگر این لینک‌ها بتوانند موجب ضرر زدن به برخی افراد بشوند می‌توانند تاثیرات بسزایی در وب داشته باشند.
اما الگوریتم پنگوئن 4 و ایده کم‌ارزش کردن لینک‌های بد می‌تواند تاثیرات سئوی منفی را به‌کلی از بین ببرد تنها راهی که برای به‌کارگیری روش‌های سئو منفی وجود دارد آن است که شما بتوانید برای رقیبان خود مشکلی بتراشید که برای آن مجازات شوند و این مشکل به‌گونه‌ای باشد که الگوریتم پنگوئن قادر به شناسایی آن نباشد؛ اما با به‌روزرسانی‌های جدید پنگوئن روش‌های سئوی منفی کاملا بی‌اثر شده‌اند و نمی‌توان دیگر از آن روش‌های قدیمی استفاده نمود.
من از این الگوریتم جدید بسیار راضی هستم و سعی دارم به‌جای خراب کردن کار دیگران شروع به بهبود کار خودم بکنم شما نیز همین شیوه را در پیش بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید