طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل انتقال از HTTP به HTTPS

راهنمای کامل انتقال از HTTP به HTTPS

انتقال از HTTP به HTTPS امری مهم برای شرایط و پیشرفت سایت شماست که احتیاج به آشنایی با برخی نکات و رعایت کردن مواردی دارد تا به محتوا و ساختار اصلی سایت شما آسیبی وارد نشود! شناخته شدن به عنوان یک وب سایت امن، از جمله ملاک ها و معیارهای گوگل برای بهبود جایگاه سایت ها می باشد. گوگل امتیازهای زیادی را برای سایت های دارای پیشوند HTTPS در نظر گرفته است. از جمله ی این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعلام کردن HTTPS به عنوان یکی از ملاک های سئو
 • بررسی و ایندکس کردن سریع تر صفحات HTTPS نسبت به HTTP
 • آسان و ارزان تر نشان دادن تغییر و انتقال به HTTPS نسبت به گذشته
 • نشان گذاری کردن صفحات HTTP به عنوان صفحات غیر ایمن در مرورگر Chrome

با توجه به مزیت های صفحات HTTPS هر کسی تشویق می شود تا به سمت این تغییر برود اما در هنگام انتقال از HTTP به HTTPS باید مراقب باشید تا به سایت شما آسیبی وارد نشود و دچار اشتباه نشوید!

HTTPS چیست؟

این کلمه در واقع از افزوده شدن یک S به انتهایHTTP به وجود آمده است! HTTP از عبارت Hypertext Transfer Protocol گرفته شده است که به معنای “پروتکل انتقال ابرمتنی” می باشد و حرف S در انتهای این عبارت از اضافه شدن کلمه secure می آید. با داشتن HTTPS شما سه لایه ی محافظتی برای کاربران خواهید داشت:

 • Authentication  یا احراز هویت: تضمین می کند که کاربران دقیقا به وب سایت مورد نظر متصل شده اند و واسطه ای در میان کاربر و سایت اصلی وجود ندارد.
 • Encryption یا رمز گذاری: اطلاعات مبادله شده را رمز گذاری می کند و تضمین کننده ی امن بودن مکالمه خواهد بود به طوری که می توانید مطمئن باشید مکالمات و اطلاعات رد و بدل شده تحت نظارت نبوده است!
 • Data integrity یا یکپارچگی داده: تضمین می کند که اطلاعات ارسال شده از مبداء با اطلاعات دریافت شده در مقصد یکسان است و تغییری در آن ها ایجاد نشده باشد.
راهنمای کامل انتقال از HTTP به HTTPS

دلایل و انگیزه های زیادی برای انتقال به HTTPS وجود دارد! به عنوان مثال امنیت بیشتر، پشتیبانی از به روز رسانی های جدید در همه ی مرورگر ها، مفید بودن برای سئو و بهینه سازی و … می تواند از جمله ی این دلایل باشند.

قبل از انتقال به HTTPS

وب سایت را بررسی کنید و یک نقشه طراحی کنید!

تمامی بخش های وب سایت را مورد بررسی قراردهید. از مطالب و برگه ها و تصاویر گرفته تا افزونه ها و کدهای اضافه شده و … یک لیست از تمای بخش های سایت تهیه کنید چرا که بعد از انتقال به HTTPS ممکن است احتیاج به انجام اقداماتی برای هر بخش داشته باشید.

رنکینگ ها

ممکن است با انتقال از HTTP به HTTPS در گوگل دچار تغییر رنکینگ و جایگاه شوید! اما اگر همه ی اقدامات لازم را به درستی و کامل انجام دهید لازم نیست نگران باشید زیرا خیلی زود به جایگاه خودتان باز می گردید. برای آن که مطمئن شوید تغییرات شما را دچار افت جایگاه نکرده است باید رنکینگ سایتتان را چند روز مورد برسی قراردهید (مثلا یک هفته) تا متوجه شوید وب سایت شما در چه رتبه و جایگاهی قرار دارد.

استفاده از ابزارها و امکانات درست برای گسترش

بعد از آن که سایت را بررسی کردید و یک نقشه ی کلی تهیه کردید باید بهترین امکانات و روش را برای انتقال استفاده کنید. برای انجام این کار 3 راه پیش روی شماست:

 • اگر به اندازه ی کافی شجاع هستید و حاضرید عواقب کارتان را هم بپذیرید می توانید به صورت ناگهانی و یکباره تمامی تغییرات را اعمال کنید به نسخه ی جدید سایتتان بفرستید. البته در این صورت تمامی باگ ها و اشکال های احتمالی که به وجود خواهند آمد را خودتان باید با سختی زیاد پیدا کنید و برطرف کنید.
 • راه حل دوم که کمی کنترل شده تر است، انتقال وب سایت و اجرای آن پس از تست کردن است.
 • راه سومی که دارید و پر هزینه ترین و زمان بر ترین راه است، ایجاد یک محیط آزمایشی برای پیاده سازی آزمایشی است و پس از کامل کردن تمامی بخش ها و بررسی تمام آن ها، پروژه را در محل اصلی پیاده کنید.

راه حل سوم بهترین کاریست که می توانید انجام دهید. با وجود هزینه و زمان بیشتری که باید صرف کنید اما ریسک و مشکلات آن بسیار کمتر و در حد صفر است.

گواهی HTTPS را دریافت کنید

یک ارائه دهنده ی گواهی معتبر را انتخاب کنید و اقدام کنید. گوگل پیشنهاد می دهد که با یک گواهینامه با کلید 2048 بیتی شروع کنید. اگر گواهینامه ی شما 1024 بیتی است نسبت به ارتقاء آن اقدام کنید.

با توجه به نوع دامنه و تعداد دامنه های اصلی و فرعی سایتتان باید اقدام به دریافت یک گواهی نامه ی  single ، multi-domain یا wildcard کنید. پس از دریافت گواهی نامه از آن بهترین استفاده را ببرید و مطمئن شوید که از پیکر بندی درستی استفاده می کنید.

بررسی موارد مربوط به سئو

پس از آن که سایت را بررسی کردید و نقشه را آماده کردید و گواهی نامه را هم دریافت کردید، باید مسائل مربوط به سئو را در نظر بگیرید و کار را در این زمینه پیش ببرید. تمامی صفحات سایت شما می بایست به نسخه ی HTTPS ریدایرکت شوند تا هیچ کاربری به صفحات سایت شما با پیشوند HTTP هدایت و وارد نشود. در صورتی که هر دو نسخه برای صفحات سایت شما وجود داشته باشند با مسائل و مشکلات مربوط به محتوا و مطالب کپی و مشابه روبرو خواهید شد.

پس از رسیدگی به موارد مربوط به ریدایرکت کردن باید مسائل و نکاتی را بررسی و چک کنید:

پیشگیری از مسائل ثبت و نمایش اشتباه!

برای آن که گوگل را متوجه تغییرات در سایتتان کنید و گوگل بفهمد که شما سایت را به HTTPS انتقال داده اید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • فایل robots.txt را بازخوانی کنید تا مطمئن شوید صفحات HTTPS را محدود نکرده اید.
 • صفحات HTTPS را برای هر تگ ایندکس نشده ای مورد بررسی قرار دهید.

تمامی بررسی های لازم را دوباره انجام دهید تا موردی از قلم نیافتاده باشد. در این مرحله منطقیست که با استفاده از ابزارهای مختلف، گوگل را به بررسی و بازدید مجدد از سایتتان دعوت کنید.

رهایی از ریدایرکت های غیرضروری

بعد از آن که سایت را به HTTPS منتقل کردید نیاز به ریدایرکت کردن دارید اما برخی از آن ها ضروری نیستند و احتیاجی به انجام این کار نیست. به عنوان مثال اگر آدرس سایت شما با www شروع می شود و شما آن را بر روی نسخه ی بدون www ریدایرکت کرده اید و حالا می خواهید به نسخه ی HTTPS بدون www انتقال دهید، باید ببینید حذف کدام زنجیره به بهبود سرعت سایت شما کمک می کند.

ریدایرکت کردن مسئله ی بسیار مهمیست! انتقال به صفحات درست و همچنین سرعت صفحات بسیار مهم هستند که اگر این مسائل به خوبی مدیریت و حل نشوند منجر به سقوط شما در موتورهای جستجو خواهند شد.

تگ ها

تگ ها عوامل بسیار مهمی در راهنمایی و یا گم راه شدن گوگل هستند. پس از تغییر به HTTPS باید مراقب باشید که تگ ها هم به URL درستی متصل باشند. اگر سایت شما از تگ های rel=alternate یا hreflang استفاده می کند باید از صحت آن ها اطمینان حاصل کنید.

رفع مشکلات مربوط به محتوای مخلوط

وقتی که سایت شما به HTTPS منتقل می شود تصاویر، فایل ها و … که در HTTP آپلود شده اند همچنان به همان شکل قبلی باقی می مانند و منجر به تولید محتوای مخلوط خواهند شد که این مسئله سطح امنیت شما را پایین خواهد آورد و همچنین باعث نمایش اخطارهای نامطلوب در مرورگر برای کاربران خواهد شد.

شرایطی که ممکن است پیش بیاید عدم بارگذاری تصاویر و فیلم ها و.. است و همچنین امکان عملکرد و سوئ استفاده ی راحت تر را برای هکرها و حمله های اینترنتی فراهم می کند. برای داشتن عملکرد و شرایط مناسب در این زمینه می بایست موارد زیر دارای آدرس HTTPS و یا آدرسی مربوط به HTTPS داشته باشند:

 • تصاویر، فیلم ها و تمامی فایل های داخلی سایت
 • فونت ها
 • فریم ها
 • جاوااسکریپت ها و CSSهای درونی سایت
 • تصاویر و فونت ها و فایل های موجود در جاوااسکریپت ها و CSSها
 • تگ های Open Graph
 • هر URL که به اطلاعات ساختاری سایت مرتبط باشد
 • تمامی لینک های داخلی سایت

شمارنده های شبک های اجتماعی

استفاده از آیکون های شبکه های اجتماعی و امکان منتشر کردن مطالب در شبکه های اجتماعی از طریق کاربران یکی از امکاناتی است که می تواند برای شما و سایتتان بسیار مفید باشد. این آیکون ها و ابزارها تعداد دفعات باز نشر شدن هر مطلب را در هر شبکه می توانند به نمایش بگذارند اما پس ا منتقل شدن سایت شما به HTTPS تعداد منتشر شدن مطالب به عدد صفر باز می گردد! شما چاره ای به جز رها کردن آن اعداد ندارید مگر آن که بتوانید با یک هک هوشمندانه خودتان آن اعداد را اضافه کنید!

کاملا آماده باشید!

تمامی مواردی که تا به اینجا بیان شد را بررسی کنید که انجام شده باشد و هر کدام را برای بار دوم با جزئیات بررسی کنید که نقصی در آن ها وجود نداشته باشد. شما می بایست تمامی این مراحل را طی کنید تا سایتتان آماده ی اجرا و دارای عملکردی بی نقص باشند. وب سایت شما باید در آماده ترین حالت اجرا شود تا مشکلی وجود نداشته باشد، اما باید آمادگی روبرویی با مشکلات و باگ ها را داشته باشید.

پس از انتقال!

حالا که سایت شما به HTTPS رسیده است وقت آن است که کارهای لازم را انجام دهید. برای بازدید و بررسی دوباره ی سایت اقدام کنید و مطمئن شوید تمام صفحات و لینک ها شرایط خوب و مدنظر شما را دارند. آدرس جدید سایت خود را با HTTPS در کنسول جستجوی گوگل ( گوگل وب مستر تولز ) ثبت کنید تا گوگل متوجه تغییر و انتقال سایتتان بشود. همچنین نقشه ی سایت را بازسازی و بازنویسی کنید تا برای این مورد هم مشکلی پیش نیاید!

تمامی موارد گفته شده در این مطلب را به خوبی اجرا و تست کنید تا مطمئن شوید که انتقال از HTTP به HTTPS را کامل و به درستی انجام داده اید.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان انتقال از HTTP به HTTPS به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید و این مطلب مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید