طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

اهمیت محتوای با کیفیت در افزایش رتبه سایت در گوگل

اهمیت محتوای با کیفیت در افزایش رتبه سایت در گوگل

اهمیت محتوا در سئو را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم تا با تاثیر بسیار بالای این مورد در سئو و بهینه سازی سایت آشنا شوید. محتوا و سئو دو عامل جدایی ناپذیر هستند. محتوا را می توان مهم ترین عامل موثر بر سئوی سایت دانست و اگر شما تمام توان و انرژی خود را برای آن صرف کنید مسیر اشتباهی را نرفته اید! در شرایطی که محتوا و سئوی سایت شما در بهترین حالت باشند می توانند شما را به صدر نتایج جستجوی گوگل برسانند. اما برعکس آن هم ممکن است و در صورتی که کیفیت و قوانین مربوط به آن ها رعایت نشوند می توانند منجر به پنالتی و مجازات شوند.

امروزه محتوا به اصلی ترین و مهم ترین عامل در سئو تبدیل شده است. محتوا همه چیز برای سایت شماست و به تنهایی می تواند فرشته ی نجات و یا قاتل سایت شما باشد! برای یادگیری و مطالعه ی بیشتر در زمینه تولید محتوا و بازاریابی محتوا کلیک کنید.

محتوا چیست؟

با وجود بازاریابان و متخصصین زیادی که در این زمینه فعال هستند، ارائه کردن یک تعریف واحد برای محتوا کار ساده ای نیست و می توان آن را غیرممکن دانست! اما در این میان آقای Heidi Cohen با توجه به بیانات و عقاید اکثر فعالین در این حوزه یک تعریف کامل را به ما می دهد:

اطلاعاتی مفید و با کیفیت که در قالب یک داستان و یا سناریو ارائه می شود و اهداف خاصی را دنبال می کند را می توان محتوا نامید. محتوا می تواند با روش های مختلف مانند نوشته، عکس، فیلم، صوت و … ارائه شود.

در حالی که توضیح Heidi Cohen درباره ی محتوا درست است اما ما شاهد هستیم که همیشه محتوای موجود در سایت ها با کیفیت و مناسب نیستند! اگر ما از بحث کیفی محتوا صرف نظر کنیم و با دقت به سایت ها و اپلیکیشن های این روزها دقت کنیم می توانیم انواع زیادی از محتوا را ببینیم. تصویر زیر نمونه ی مناسب و کاملی از محتواهای موجود می باشد:

اهمیت محتوای با کیفیت در افزایش رتبه سایت در گوگل

همانطور که می بینید انواع بسیار زیادی از محتوا وجود دارند که هرکدام در شرایط و محیط خاص خودشان ارائه می شوند و تاثیر خاص خودشان را هم بر کاربران می گذارند. احتمالا الان شما هم می توانید بهترین نوع محتوا برای سایتتان را تصور کنید. اما باید صبر کنید و ادامه ی این مطلب را بخوانید تا با تمام نکات اهمیت محتوا در سئو آشنا شوید.

اهمیت محتوا برای سئو در چیست؟

گوگل به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین موتور جستجوی جهان، بیشترین توجه را برای کسب رتبه های بهتر در خودش جلب می کند. الگوریتم های این موتور جستجوگر طوری طراحی شده اند که ارتباط محتوای سایت با جستجوها را درک کرده و همچنین میزان رضایت کاربران را هم در رتبه بندی ها تاثیر می دهد. این موارد از روش های زیادی توسط گوگل تشخیص داده می شوند و در نهایت سایت و صفحه ای که محتوای بهتر و با کیفیت تری داشته باشد، در رتبه ی نخست نتایج جستجو قرار می گیرد. اما چطور باید بدانیم که بهترین محتوای ممکن را تولید کرده ایم؟ برای این کار کافیست که نکات زیر را در نظر بگیرید و رعایت کنید:

 • محتوا مفید و دارای اطلاعات کافی باشد
 • ارزشمندتر و مفیدتر از محتوای سایت های دیگر باشد
 • به طور کلی سایت شما و آن محتوای مدنظر قابل اعتماد و معتبر باشد
 • کیفیت بالای محتوا از نظر نوشتار و لحن و ظاهر و … بسیار مهم است
 • استفاده از تصاویر و سایر المان های گرافیکی

رعایت این نکات و موارد، پتانسیل و ارزش محتوای شما را برای سئو بالاتر می برد. اما تولید محتوای با کیفیت همه ی ماجرا نیست و برای کامل شدن کارمان باید اقدامات دیگری را هم انجام دهیم.

تا به اینجای کار فهمیدیم که محتوا، اصلی ترین عامل در موفقیت سئوی سایت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سئو می توانید از مطالب و آموزش های مربوط به سئو و بهینه سازی استفاده کنید.

بهینه سازی محتوا

یک مسئله ی بسیار مهم در سئوی سایت می باشد. علاوه بر آن که محتوای سایت ما در سئو تاثیر می گذارد، خود محتوا نیز به سئو و بهینه سازی نیاز دارد! بهینه سازی محتوا در واقع به بالا بردن تاثیر محتوا در سئو گفته می شود که می تواند در بهبود رتبه بندی سایت در گوگل بسیار تاثیرگذار باشد. شما در هنگام ایجاد یک محتوا باید به دو مسئله توجه کنید. اول آنکه مخاطب شما چه چیزی می خواهد بشنود، دوم آنکه شرکت و کمپانی شما چه چیزی را می خواهد بیان کند؟ این دو مورد، نکاتی هستند که سرنوشت شما و محتوای شما را می سازند و هردوی آن ها می بایست در نظر گرفته شده باشند. البته در این میان رضایت کاربران و رسیدن آن ها به نتیجه ی دلخواهشان مهم تر و در اولویت است و همیشه “باید” این مورد را رعایت کنید حتی اگر به قیمت گُم شدن اهداف شرکت و برند خودتان در یک مطلب شود!

چگونه محتوای بهینه تولید کنیم؟

اهمیت محتوا برای سئو بسیار بالاست و برای آن که محتوای ما تاثیر کافی در سئوی سایت بگذارد می بایست محتوای بهینه سازی شده تولید کنیم. در راه تولید محتوای بهینه برای سایت، مراحل و نکاتی باید رعایت شوند که در ادامه آن ها را بیان و بررسی می کنیم:

1. تحقیق برای کلمات کلیدی و انتخاب موضوع

از آن جایی که ما می خواهیم رضایت کاربران را جلب کنیم، باید کلمات کلیدی مناسبی برای مطالب و محتوای سایت انتخاب کنیم تا کاربران به مطالب درست و مرتبط دسترسی پیدا کنند. چند نکته در این زمینه را در زیر بیان کرده ایم:

 • تمرکز بر کلمات کلیدی بلند
 • عدم استفاده از کلمات کلیدی و موضوعات پر جستجو با رقابت بالا!
 • از ابزارهای یافتن و بهبود کلیدواژه ها استفاده کنید
 • کلمات کلیدی و موضوع را با هم تطابق دهید

2. طرح و قالب کلی مناسب برای خوانایی مطلوب

شما باید علاوه بر آنکه بر کیفیت اطلاعاتی محتوا توجه می کنید، به کیفیت خوانایی آن هم توجه کنید! طول مناسب و تعداد جملات کافی برای پاراگراف ها از عواملی هستند که خوانایی یک متن را بالا می برند. استفاده از نمودار ها و تصاویر در میان متن در زمان و فواصل مناسب هم می تواند به درک بهتر و خوانایی بیشتر مطلب کمک کنند.

3. به موضوع بچسبید و کلمات کلیدی را هدف قرار دهید!

موضوع اصلی را در کل مطلب داشته باشید و هرگز از آن دور نشوید. در مطلب و محتوایی که شما آن را تولید می کنید نباید از موضوع اصلی دور شوید تا کاربران از همراهی کردن شما مایوس نشوند! همچنین کلمات کلیدی باید در طول متن و مطلب هدف قرار داده شوند و همواره به آن ها اشاره شود. اولویت این موارد را فراموش نکنید و بدانید که جایگاه هرکدام در کجاست!

4. در نوشته ی خود لینک قرار دهید

علاوه بر آنکه لینک کردن به سایر صفحات سایت خودتان می تواند سئوی داخلی و استراتژی لینک سازی شما را تقویت کند، این امر یک سود دیگر هم دارد. در واقع برای آنکه کیفیت مطالب را بالا ببرید بهتر است به سایر سایت ها به ویژه سایت های بزرگ و معتبر لینک دهید تا باعث اعتبار بخشیدن به مطالب و محتوای سایت خودتان شوید. این کار به اعتبار و مقبولیت محتوا و سایتتان کمک خواهد کرد.

این 4 مورد مواردی هستند که شما باید در حین تولید محتوا آن ها را رعایت کنید تا مطالب و محتوایی مفید برای سایتتان ایجاد کنید.

بهینه سازی محتوا بعد از تولید

پس از آنکه محتوا را تولید کردید، مواردی را باید رعایت کنید تا تاثیر آن بر سئو و رتبه بندی سایتتان بالاتر برود. 3 عامل در این بخش مهم هستند که به شرح زیر می باشند:

 • تگ عنوان
 • توضیحات متا
 • URL

بهینه سازی تگ عنوان

وقتی یک کاربر کلمه یا عبارتی را جستجو می کند، تگ عنوان عبارت قابل کلیکی است که کاربران با کلیک کردن برروی آن می توانند وارد سایت و صفحه ی شما شوند. باید نکات و مواردی را درباره ی این تگ رعایت کنید تا تاثیر بیشتری بر کاربران بگذارد و کیفیت بالایی داشته باشد. در زیر این موارد آورده شده است:

 • کمتر از 60 کاراکتر باشد
 • کلمات کلیدی چندگانه را در عنوان قرار ندهید
 • درباره ی موضوع و مفهوم محتوا باشد
 • در ابتدا کلمات کلیدی را هدف قرار دهد

بهینه سازی توضیحات متا

توضیحات متا همان متن و توضیحات کوتاهی است که در زیر عنوان در نتایج جستجوی موتورهای جستجو نشان داده می شود. در رابطه با توضیحات متا هم موارد و نکاتی می بایست رعایت شوند که ما در این بخش آن ها را به شما خواهیم گفت:

 • کمتر از 160 کارکتر باشد
 • توضیحی کوتاه، مفید، جذاب و تاثیرگذار درباره ی متن و محتوا بدهد
 • کلمات کلیدی را هدف قرار دهد

بهینه سازی URL

همانطور که میدانید URL آدرس صفحه ای خاص است و در اینجا ما درباره ی آدرس صفحه ای که محتوای موردنظر ما در آن قرار دارد حرف می زنیم! خوانایی و قابل فهم بودن URL یکی از عوامل تاثیرگذار در سئو می باشد. سعی کنید که کلمات عنوان اصلی را در URL به کار ببرید تا ارتباط و هماهنگی بیشتری بین آن ها برقرار کنید و کاربران را بیشتر به مطلبتان جذب کنید.

 

در پایان باید یک پاسخ واضح به این سوال بدهیم: اهمیت محتوا در سئو چیست؟

پاسخ این است: محتوای بهینه با بیشترین کارایی و کیفیت، بازدید را بالا می برد، مدت زمان ماندن کاربر در سایت را افزایش می دهد، اعتبار سایت را بهبود می بخشد و … تمامی این ها مواردی هستند که مستقیم و غیرمسقیم بر سئوی سایت تاثیر می گذارند.

در اینجا این مطلب با عنوان اهمیت محتوا در سئو به پایان رسید و امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد و از ما راضی باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

عنوان
تاریخ بازبینی
عنوان
اهمیت محتوای با کیفیت در طراحی وب و سئو
امتیاز
51star1star1star1star1star

دیدگاه ‏خود را بنویسید