طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

بازاریابی عصبی: علم، هنر و فرصت

بازاریابی عصبی: علم، هنر و فرصت

بازاریابی عصبی: علم، هنر و فرصت

اگر شما بتوانید ذهن را بخوانید چه می‌شود؟ من بیش‌ازپیش مجذوب بازاریابی عصبی و دانش توانایی خواندن ذهن مشتریان شدم.
اگرچه، بازاریابی عصبی موضوع جدیدی نیست اما در دهه اخیر تبلیغ‌کنندگان، توسعه‌دهندگان محصول و بازاریابان برای اولین بار از علم روانشناسی اجتماعی، در مورد آنچه ما می‌خریم استفاده کردند. شرکت‌ها آموختند که چگونه از رفتارهای اساسی بشر و علم درک واکنش مصرف کنندگان به کمپین های بازاریابی، محصولات و نقوش چشم فریب، استفاده کنند.

بدون شک، تحقیقات در مورد بازارهای سنتی، برای شرکت‌های بزرگ موفقیت‌های زیادی به ارمغان آورده است. به همین دلیل شرکت‌ها بدون هیچ مسئله‌ای میلیون‌ها دلار صرف چنین مطالعاتی می‌کنند؛ اما با توجه به توسعه تکنولوژی و علوم جدید، آن‌ها امیدوارند پاسخ‌های دقیق‌تری در مورد رفتار مصرف‌کنندگان، نسبت به محصولات و یا خدمات خود پیدا کنند.

بازاریابی عصبی: علم، هنر و فرصت | سایت سازان | طراحی سایت

هیچ شرکتی نمی‌خواهد در تولید محصولش که در آن بسیار سرمایه‌گذاری کرده است، شکست بخورد. به همین دلیل شرکت‌های بزرگ، کار در زمینه بازاریابی عصبی را شروع کردند. بازاریابی عصبی رشته‌ای می‌باشد که به دنبال درک تاثیر محرک‌های بازاریابی بر مردم، به‌وسیله مشاهده و تفسیر واکنش‌های احساسی‌شان است. این رشته بر فرآیندهای عاطفی که در مغز تمایل به تصمیم‌گیری در مورد خرید چیزی می‌کند، متمرکز می‌شود. (توضیح بهتر آن، عبارت » خرید آنی» می‌تواند باشد. واکنش‌های عصبی مصرف‌کنندگان به محصولات، آگهی‌های بازرگانی، علامت‌های تجاری و… استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب، شرکت‌ها از درخواست بالای مشتریان و سود بسیار زیاد اطمینان پیدا می‌کنند. اگرچه ممکن است خدمات و محصولات مختلف از سوی آن‌ها ارائه شود اما هدف همه‌ی کسب‌وکارها مشترک است: درک ذهن مشتریان به‌طوری‌که بتوانند آن‌ها را به آنچه خودشان تمایل دارند سوق دهند.

بازاریابی عصبی قادر است که دقیقا همان کاری را که مدنظر است، انجام دهد. با استفاده از روش‌ها و ابزارهایی مانند EEG یا MRI، بازاریابی عصبی سیگنال‌های الکتریکی را از مغز می‌خواند و آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و سپس با استفاده از آن‌ها به نیازهای مشتریان پاسخ می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، یک ابزار اندازه‌گیری استاندارد استفاده‌شده توسط بازاریابی عصبی EEG (نوار مغز) می‌باشد که فعالیت الکتریکی مغز را اندازه‌گیری و تحلیل می‌کند.

این‌گونه کار می‌کند:

هنگامی‌که از ما خواسته می‌شود به چیزی فکر کنیم، مغز ما به سمت قشر حرکتی سفر می‌کند و پاسخ گفتاری خود را ایجاد می‌کند. این فرایند خیلی سریع اتفاق می‌افتد و EEG می‌تواند هر حرکت را ضبط نماید. در طول نیمه دوم، از زمانی که مغز ما یک محرک را دریافت می‌کند و قبل از آن واکنش نشان می‌دهد، چیزی وجود دارد که کاملا عصبی اتفاق می‌افتد و از کنترل خارج است (در ناخودآگاه). این عمل که قبل از فیلتر آگاهانه ما انجام می‌شود به دلیل تعصب و یا مسئولیت‌های اجتماعی است. EEG امواج الکتریکی و حافظه مربوط به احساسات و توجه را که به فعالیت در مناطق خاصی از مغز مشغول هستند را بی‌درنگ می‌خواند. این موضوع جذاب می‌باشد، اما نیمه دوم بینش دقیقی از چگونگی حس یک فرد در هنگام تماشای یک مکان تجاری و یا فکر به یک محصول را می‌دهد.
بازاریابان عصبی ادعا می‌کنند که چنین روشی مقرون‌به‌صرفه تر است، اما حتی مهم‌تر و بسیار کارآمدتر از روش‌های سنتی مانند گروه‌های تمرکز می‌باشد. یک آزمون با استفاده از روش علوم اعصاب مانند EEG به هزاران نفر برای به دست آوردن یافته‌های دقیق نیاز ندارد بلکه تنها به یک نمونه بیست نفره نیاز دارد. اگرچه تفاوت‌هایی بین زنان و مردان و یا کودکان و سالمندان وجود دارد، اما در این آزمون، حجم نمونه کم می‌باشد زیرا مغز ما به‌طور قابل‌توجهی مشابه هستند.
مخالفان این نظریه از استفاده از بازاریابی عصبی و تغییر جمعی مصرف‌کنندگان می‌ترسند. بااین‌حال، این آزمون برخلاف استراتژی‌های سنتی می‌تواند شرکت‌هایی را با اطلاعات ارزشمند مشخص کند. با استفاده از ابزار بازاریابی عصبی می‌توان به طراحی محصولات، نگاه، عملکرد و احساس قبل از حتی آماده به بازار شدن آن‌ها، به حداقل رساندن خطر و به حداکثر رساندن تمام منابع دست‌یافت.

 

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید