طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

برای بهینه سازی فقط طراحی ریسپانسیو سایت کافی است ؟!

برای بهینه سازی فقط طراحی ریسپانسیو سایت کافی است ؟!

برای بهینه سازی فقط طراحی ریسپانسیو سایت کافی است ؟! این مطلب از سایت سازان را مطالعه کنید تا متوجه شوید در کنار طراحی ریسپانسیو به چه چیزهای دیگری نیاز دارید.

در همین ابتدای کار باید به شما بگوییم که طراحی ریسپانسیو برای سئو و بهینه سازی سایت شما اصلا کافی نیست! با توجه به این که در حال حاضر اهمیت طراحی برای موبایل ها از اهمیت طراحی دسکتاپ پیشی گرفته است، شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه و بیشترین بهره برداری از شرایط را داشته باشید. در این میان و در شرایط امروزه، سرعت بارگذاری صفحات از اهمیت زیادی برخوردار شده اند. بسیاری از صفحات که توسط موبایل ها باز می شوند زمانی بیش از 7 ثانیه نیاز دارند تا به طور کامل بارگذای شوند! در دنیای امروز و شرایط موجود بهترین راه حل پیش روی شما صفحات AMP هستند.

برای بهینه سازی فقط طراحی ریسپانسیو سایت کافی است ؟!

برای بهینه سازی فقط طراحی ریسپانسیو سایت کافی نیست !

نه تنها طراحی ریسپانسیو کافی نیست بلکه در حال حاضر می توان فقط از یک طراحی موبایل برای سایت استفاده کرد!! البته این کار تنها برای کاربران مفید است و از نظر استاندارهای موتورهای جستو به مشکل بر خواهید خورد پس بهتر است که یک طراحی ریسپانسیو همراه با صفحات مخصوص برای موبایل ها (AMP) داشته باشید.

مزایای طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو برای شما مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت که به برخی از آن ها در زیر اشاره می کنیم:

 • بر روی تمامی دستگاه ها به صورت کامل نمایش داده می شود
 • از ایجاد یک سایت مستقل برای موبایل ارزان تر خواهد بود
 • سایت در حالت آفلاین نیز با استفاده از HTML5 نمایش داده می شود

یا وجود این که طراحی سایت ریسپانسیو مزایای زیادی را برای شما به ارمغان می آورد اما نقص ها و اشکالاتی هم دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

 • سرعت بارگذاری آن نسبتا پایین است
 • طراحان باید برای لمس صفحات بهینه سازی کنند! ( به عنوان مثال مشخص کردن تفاوت میان لمس برای کلیک و یا اسکرول کردن صفحه)
 • برخی محتواها و اطلاعات صفحات باید برای دستگاه های کوچک بهینه شوند ( مثلا جدول ها و نمودارها )

با توجه به آنچه که گفته شد امروزه بسیاری از سایت ها و صفحات در حال استفاده و کوچ کردن به سمت صفحات AMP هستند.

AMP یک راه حل ساده است یا یک شاه کلید؟!

قبل از هرچیزی باید به شما بگوییم که AMP را برای صفحات بلاگ و اخبار استفاده کنید نه برای همه ی صفحاتتان! از آن جایی که صفحات AMP بسیاری از استایل ها وجلوه های گرافیکی را به شما نمایش نمی دهند پس نمی توان در هر صفحه ای از چنین نعمتی بهره برد!!! در حال حاضر و با شرایطی که برای این صفحات داریم نمی توانیم آن ها را به عنوان یک شاه کلید و یا یک معجزه در نظر بگیریم. ترکیبی از یک طراحی واکنش گرا و استفاده از صفحات شتاب دهنده ی موبایل، احتمالا بهترین کاریست که شما برای سئو و بهینه سازی سایت می توانید انجام دهید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید صفحات AMP چگونه کار می کنند! این صفحات با استفاده از اطلاعات ذخیره شده در حافظه پنهان گوگل ( Google’s cache ) بارگذاری می شوند و به نمایش در می آیند.

استفاده از Web Application ها

با وجود آن که سایت های بسیار کمی از این تکنولوژی استفاده می کنند اما این می تواند یک راه حل کاملا موفق و کاربردی باشد! وب اپلیکیشن ها یک برنامه هستند که برای اجرا نیازی به دانلود و نصب آن ها ندارید! آن ها می توانند بر روی مرورگرها و در قالب یک سایت اجرا شوند. مزایای این اپلیکیشن ها را در زیر بیان کرده ایم:

 • کار کردن به صورت آفلاین
 • سرعت بارگذای مناسب و قابل رقابت با AMP
 • دسترسی بر روی تمامی دستگاه ها و مرورگرها
 • انتقال سریع بین صفحات
 • پشتیبانی از تلفن های همراه قدیمی
 • قابل ثبت توسط موتورهای جستجو و لینک گذاری
 • توانایی ارسال اعلان ها

این مورد از نظر کارایی و سرعت و همچنین تجربه ی کاربر بسیار خوب و کاربری می باشد اما یک اشکال و مسئله ی بزرگ درباره ی آن وجود دارد که قیمت و هزینه ی آن است! این کار برای شما هزینه طراحی زیادی را خواهد ساخت و به احتمال فراوان برای حفظ و بهبود آن نیز مجبور می شوید یک طراح وب حرفه ای استخدام کنید.

AMP یا Web Applicatiin؟

به احتمال زیاد در حال حاضر بزرگترین سوال در ذهن شما همین است که به سمت صفحات AMP بروید و یا آن که از وب اپلیکیشن ها استفاده کنید! همانطور که گفتیم AMP برای بخش خبر و بلاگ فایده دارد و اگر می خواهید ترافیک بیشتری را به سمت سایتتان بکشید، می توانید بر روی اینگونه صفحات حساب ویژه ای باز کنید. در حالتی دیگر و در صورتی که می خواهید کاربر از تمامی امکانات و جلوه های گرافیکی در سایت بهره مند شود و تحت تاثیر آن ها قرار بگیرد باید به سمت وب اپلیکیشن ها بروید!

از نظر طراحی AMPها یک فاجعه هستند چرا که بخش زیادی از استایل ها و ویژگی های گرافیکی را از بین می برند، به همین دلیل می توان Web Application ها را برتر دانست!

برخی شایعات می گویند که AMP به عنوان یکی از معیارهای گوگل می تواند به شما مزایا و سود بیشتری نسبت به وب اپلیکیشن ها بدهد اما این در حد شایعه است و نمی توانیم به طور قطع بگوییم که وب اپلیکیشن ها تاثیر مثبت بر سئو ندارند!

در اینجا این مطلب با عنوان برای بهینه سازی فقط طراحی ریسپانسیو سایت کافی است ؟! به پایان رسید و امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد و از ما راضی باشید. تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی وب سایت و سئو و بهینه سازی سایت آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید