طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

یک بررسی سریع 15 دقیقه‌ای برای بهبود سئو

یک بررسی سریع 15 دقیقه‌ای برای بهبود سئو

بهبود سئو

کار برای متخصصان سئو پایان یافتنی نیست. اگر تمام عمرتان را صرف بهبود سایت خود شود، بازهم می‌توانید نکاتی بیابید تا با استفاده از آن‌ها سایتتان را پربارتر کنید؛ اما برای کسانی که قصد ندارند تمام عمر خود را صرف آزمودن نکات مختلف کنند، یک راهنمای 15 دقیقه‌ای فراهم‌شده تا به‌وسیله‌ی آن بتوانند به بررسی طراحی سایت خود بپردازند.
توجه: در این راهنما از نرم‌افزارهای بروز استفاده‌شده است. ازجمله این نرم‌افزارها می‌توان به WebSite Auditor برای جستجوهای وب‌سایت، برسی خطاهای سایت، رفع اشکال از لینک‌های خراب، بررسی عنوان‌ها و متا تگ‌ها، بهینه‌ سازی مطالب صفحات وب و عکس‌ها و… اشاره کرد. بجای استفاده از ابزارهایی جهت جستجوی مجزای صفحات، جستجوی کلمات کلیدی و آنالیز لینک‌ها، از نرم‌افزار WebSite Auditor استفاده‌شده است اما شما می‌توانید از هر ابزاری که علاقه دارید استفاده کنید.

سایت خود را به‌طور دقیق بررسی و بهینه‌سازی کنید

بهینه‌ سازی سریع می‌تواند مفید باشد، اما یک بهینه‌سازی جامع در سایت، زمانی که بحث سلامت سایت مطرح است، کار بسیار ارزشمندی بشمار می‌آید. با واردکردن URL سایت خود در ابزارهای بررسی سایت (crawling tool)، کار بررسی سلامت سایت را آغاز کنید. مطمئن شوید که ابزارهای شما تمامی منابع موجود در طراحی سایت را بررسی می‌کند (JavaScript, CSS Images, Video, Flash و …). این بررسی‌ها ممکن است چند دقیقه بیشتر زمان‌بر نباشند اما زمان دقیق آن بسیار به سایت شما وابسته است.

مشکلات مربوط به قابل جستجو بودن و قابلیت اندیس گذاری شدن سایت را برطرف کنید

هر نوبت که طراحی وب سایت خود را بررسی می‌کنید، باید تاثیر تمامی پارامترها را بر فاکتور قابل جستجو بودن سایت توسط موتورهای جستجو، به‌طور کامل بررسی شود. منظور از قابل جستجو بودن (Crawlability) این است که موتورهای جستجو بدون هیچ مانعی تمامی صفحات سایت را برای عنوان جستجو شده بازرسی کرده و از لابه‌لای مطالب و لینک‌ها به‌آسانی عبور کند. ازجمله مشکلات رایج در این راستا وجود یک نقشه سایت ضعیف، خطاهای robots.txt و خطاهای مربوط به کدهای موجود در HTTP است.

 • نقشه سایت خود را بررسی کنید

اگر از ابزار یا پلاگین برای مدیریت خودکار نقشه سایت استفاده می‌کنید، باید بتوانید به‌صورت خودکار نقشه سایت XML و یا بازیابی، نمایش و اعتبارسنجی نقشه را انجام دهید. اگر از ابزارهای تولید نقشه سایت استفاده نمی‌کنید، باید به‌صورت دستی سلامت نقشه سایت را بررسی کنید. درهرصورت شما باید بررسی کنید که نقشه سایت دقیق و به‌روز باشد. هر بار که نقشه سایت را به‌روزرسانی می‌کنید، در کنسول جستجوی گوگل خطاهای آن را بررسی کنید. به آدرس
Crawl > Sitemaps and then click the Add/Test Sitemaps بروید و URL نقشه سایت خود را وارد کرده و روی گزینه Test کلیک کنید. بررسی کنید که گوگل هنگام تجزیه‌وتحلیل نقشه سایت شما با چه خطاهایی مواجه می‌شود.

 • به بررسی robots.txt بپردازید

اندیس دهی به یک صفحه ممکن است به دلایل مختلفی مسدود شده باشد. برای مثال ممکن است از تگ “noindex” در بخشآن استفاده‌شده باشد، در هدر HTTP تگ X-Robots موجود باشد یا اینکه ممکن است فایل robots.txt شما به‌خودی‌خود موجب مسدود شدن طراحی وبسایت شما شده باشد. با استفاده از ابزارهای بهینه‌سازی، ساختار فایل robots.txt خود را بررسی کرده و ببینید که آیا در آن صفحه‌های مهم سایت شما مسدود شده‌اند یا خیر. اگر این‌طور است باید اجازه اندیس گذاری برای این صفحات را در این فایل صادر کنید. اگر به‌طور خاص با JavaScript یا CSS به مشکل خورده‌اید، پیشنهاد می‌شود که از گوگل جهت بررسی این منابع، به‌وسیله اضافه کردن این سه خط کد در فایل robots.txt، استفاده کنید:

 

User-Agent: Googlebot

Allow: .js

Allow: .css

 • سایت خود را به‌منظور برطرف کردن خطاهای موجود آزمایش کنید

خطاهای مربوط به کد HTTP به‌آسانی شناسایی می‌شوند و این نوع خطاها زمینه‌ساز بسیاری از خطاهای اندیس گذاری صفحات هستند. شما می‌توانید سایت خود را به‌منظور یافتن خطاها به‌وسیله ابزارهای بهینه‌سازی یا از طریق رفتن به آدرس Crawl > Crawl Errors در کنسول جستجوی گوگل، بررسی کنید.شما می‌توانید هر خطای 4XX را که یافتید به‌وسیله تعمیر لینک‌های داخلی برطرف کنید یا با اعمال redirects 301 که مخاطب را به صفحه مشابه می‌برد این مشکل را مرتفع سازید. (این اقدام بخصوص در مورد سایت‌های تجارت الکترونیک مفید است). همچنین مطمئن شوید که در وهله اول سایت شما از page set up 404 برای لینک کردن مخاطبان به صفحات مهم سایت استفاده می‌کند.

 • از گوگل (و دیگر موتورهای جستجو) بخواهید تا مجددا سایت شمارا بررسی کند

هر بار که این تغییرات ضروری را در طراحی سایت خود اعمال کردید از گوگل (و دیگر موتورهای جستجو) بخواهید تا تمامی سایت شمارا مجددا بازبینی و بررسی کند. این کار به شما نشان خواهد داد که آیا صفحات موردنظرتان اندیس گذاری می‌شوند و خطاهای سایت از بین رفته است یا خیر. برای این کار از طریق کنسول گوگل به آدرس Crawl > Fetch as Google رفته و URL صفحات بروز شده را وارد کنید و روی دکمه Fetch کلیک کنید.

دچار خطاهای رایج Redirect نشوید

زمانی که صفحه‌هایی از سایت حذف‌شده یا آدرس آن‌ها تغییر می‌کند، بازدیدکنندگان دیگر به‌درستی به‌سوی این صفحات فرستاده نمی‌شوند و این موضوع یک مشکل اساسی در زمینه سئو به وجود می‌آورد.

بعضی از این خطاها عبارت‌اند از:

 • 302 redirects

این خطابه موتورهای جستجو می‌گوید که شما موقتا برای زمان کوتاهی بازدیدکنندگان را بازگشت می‌دهید اما صفحه مورد جستجو به‌زودی به حالت قبل بازخواهد گشت. خطای 302 بسیاری از کیفیت‌های به‌دست‌آمده (رتبه‌ی صفحه، مقدار ترافیک و …) را حفظ می‌کند اما خطای 301 این‌چنین نیست. درصورتی‌که در حال تست کردن صفحات جدید سایت هستید استفاده از 302 redirects بلامانع است اما در غیر این صورت باید از 301 استفاده شود.

 • بروز کردن متا

اضافه کردن کدهایی به داده‌های متا که کاربران را به‌صورت خودکار به صفحات دیگری هدایت می‌کنند منجر به meta refresh خواهد شد. برخی افراد سودجو سعی می‌کنند از این قابلیت برای هدایت کاربران به صفحاتی غیر مرتبط با موضوع جستجو استفاده کنند. این‌گونه سایت‌ها توسط موتورهای جستجو پیگیری شده و جرائمی برای آن‌ها اعمال می‌شود.

 • مشکل” Rel=”canonical

اگر شما مطالب تکراری در چند صفحه مختلف دارید، باید به موتورهای جستجو نشان دهید که کدام مطلب به‌عنوان مرجع شما انتخاب‌شده است و باید به‌عنوان canonical URL معرفی گردد. هیچ صفحه‌ای نباید بیش از یک‌بار به‌عنوان canonical URL معرفی شود. اکثر ابزارهای بررسی سایت این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که صفحات rel=”canonical” را در زیر زبانه‌های Redirect مشاهده کنید.

رفع خطاهای نشانه‌گذاری در HTML و CSS

خطاهای کد نویسی سرعت سایت شمارا پایین می‌آورند و زمانی که بازدیدکنندگان در بازدید از سایت شما با وقفه‌های غیرمنتظره مواجه شوند، سئو سایت شما با سرعتی بسیار زیاد سقوط می‌کند. بازرسی‌های منظم به شما کمک می‌کند تا این مشکلات را یافته و برای برطرف کردن آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از این مسائل با استفاده از صفحات بسیار طولانی، صفحات دارای فریم و صفحاتی که در آن اخطار و خطاهای W3C موجود است، اتفاق می‌افتد.

مشکلات لینک‌ها و URL های خود را رفع کنید

یکی از راه‌های جبران لینک‌های ازدست‌رفته، یافتن لینک‌های برگشتی خراب و رفع مشکلات آن‌ها است. به‌وسیله ابزارهای بررسی خود این لینک‌ها را یافته و به صاحبان سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند این مشکل را اطلاع دهید یا با تولید 301 redirects این لینک‌ها را به صفحه به‌روزرسانی شده ارجاع دهید.
در اینجا به برخی از بهترین شیوه‌ها به‌منظور برطرف کردن مشکلات لینک‌ها و URL های اشاره‌شده است:

 • لینک دادن به سایت‌های خارجی را محدود کنید

زمانی که 100 لینک خارجی در یک صفحه موجود باشد، موتورهای جستجو این سایت را به‌عنوان یک هرزنامه در نظر می‌گیرند؛ بنابراین بهتر است تعداد لینک‌ها را در هر صفحه محدود کنید.

 • از redirect ها کمتر استفاده کنید

در اولین فرصت redirect های 301 و 302 را برطرف کرده و بازدیدکنندگان را به صفحه مقصدشان هدایت کنید. هر چه تعداد لینک‌های شما بیشتر باشد سهم شما از جستجوها بیشتر خواهد بود.

 • URL های دینامیک را تغییر دهید

خواندن URL هایی که به‌صورت دینامیک تولیدشده‌اند اغلب بسیار سخت بوده و برای مخاطب مشخص نیست که سر تیتر دقیقا کجاست. سعی کنید URL های دینامیک را تغییر دهید تا سایت شما کاربرپسند تر شود.

 • URL های طولانی را کوتاه‌تر کنید

شواهد اخیر نشان می‌دهند که URL های دارای 35 تا 40 کاراکتر، در فهرست‌های جستجو بالاتر قرار می‌گیرند. طبیعی است که URL های طولانی نیز می‌توانند از رتبه¬ی خوبی برخوردار شوند اما درمجموع بهتر است هرکجا که می‌توانید مختصرتر بنویسید.

تگ‌های عنوان، متا و هدر خود را بازبینی کنید

بازنویسی یک توضیح متای بد یا تغییر یک تگ عنوان خوب و تبدیل آن به یک تگ عنوان عالی به زمان زیادی نیاز ندارد. هدف از تولید تگ عنوان یا توضیحات متا این است که بازدیدکننده (ربات‌ها) از محتوای صفحه شما مطلع شوند. هرکجا که ممکن است از یک یا دو عبارت کلیدی در این تگ‌ها استفاده کنید.

در اینجا به برخی از بهترین شیوه‌ها اشاره‌شده است:

 • برطرف کردن مشکل عنوان‌های خالی یا طولانی و توضیحات متا

در صورت اینکه عناوین و توضیحات متا در سایت شما بهینه نباشند اکثر ابزارهای بهینه‌سازی سئو این مشکل را به شما یادآوری می‌کنند. مطمئن شوید که تمامی عنوان‌های شما دارای تعداد کاراکتر مناسبی باشند (50 تا 60 کاراکتر برای عنوان¬ها و 150 تا 160 کاراکتر برای توضیحات متا).

 • از عناوین و توضیحات متای تکراری استفاده نکنید

این مشکلی است که سایت‌های تجارت الکترونیک بسیار از آن رنج می‌برند. مطالب تکراری باعث سردرگمی موتورهای جستجو شده و این موضوع به رتبه‌بندی نشدن صفحات مشابه می‌انجامد؛ بنابراین تلاش کنید تا محتواهای شما تا حد امکان از یکدیگر متمایز باشند.

 • عبارات خرید را هدف قرار دهید

تگ H1 یکی از برگ خریدهای مهم برای رتبه‌بندی به‌حساب می¬آید. سعی کنید عبارت‌های خرید که ممکن است توسط مشتریان جستجو شود را در آن بگنجانید. جدا از زیر تیترهای عمومی اجتناب کنید (H2,H3 و…). از این تیترها برای گنجانده کلمات کلیدی ثانویه استفاده کنید.

محتوای خود را بهینه‌سازی کنید

از زمان راه‌اندازی الگوریتم پاندا، محتوای باکیفیت به‌عنوان یک فاکتور مهم برای شناسایی سایت‌های عالی به‌حساب می‌آید. به‌عبارت‌دیگر، همواره باید بررسی کنید که در هر صفحه از سایت شما به‌اندازه‌ی کافی مطلب موجود بوده و این مطالب خاص و باارزش باشند. می‌توانید از ابزارهای دستور زبان و یک جستجوگر سرقت‌های ادبی (و دیگر ابزارهای بهبود سایت) برای بهبود سایت خود نیز استفاده کنید.
در اینجا راهکارهایی در این رابطه ارائه‌شده است:

 • محتواهای کم‌حجم را شناسایی کنید

برای اینکه مطمئن شوید در هر صفحه به‌اندازه کافی مطلب مرتبط وجود دارد، می‌توانید از فیلتر تعداد کلمات استفاده کنید. این کار را می‌توان با کلیک راست‌بر روی عنوان هر ستون و اضافه کردن ستونی بانام شمارنده کلمات انجام دهید. حال بررسی کنید که هر صفحه به‌اندازه یک یا دو پاراگراف مطلب در خود جای‌داده باشد (سعی کنید در هر صفحه حداقل 250 کلمه وجود داشته باشد). در هنگام بررسی متن می‌توانید خوانا بودن و قالب‌بندی صحیح مطلب را مجددا بررسی کنید.

 

یک بررسی سریع 15 دقیقه‌ای برای بهبود سئو | سئو و بهینه سازی سایت

 • مطالب تکراری اصلاح‌شده

به نفع شماست که مطمئن شوید تمامی عناوین و توضیحات از یکدیگر متمایز باشند. مطالب تکراری موتورها را در شناخت مطلب اصلی سردرگم می‌کند. به‌عبارت‌دیگر موتور جستجو نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام صفحه را باید در رتبه‌بندی بالاتر قرار دهد. اغلب موتورهای جستجو هیچ‌کدام از دو صفحه را در رتبه‌بندی‌ها بالا نمی‌آورند.

یک بررسی سریع 15 دقیقه‌ای برای بهبود سئو | سئو و بهینه سازی سایت

 • بررسی عکس‌های موجود در سایت

جستجو برای عکس‌های معیوب در طراحی سایت یک اقدام مناسب است اما شما باید عکس‌های بدون تگ Alt را نیز اصلاح کنید زیرا این تگ فرصت خوبی برای کسب سئو بهتر است.

 

یک بررسی سریع 15 دقیقه‌ای برای بهبود سئو | سئو و بهینه سازی سایت
نتیجه‌گیری
این‌یک شروع خوب است و با این اقدامات می‌توانید مطمئن باشید که سایت شما مناسب بوده و در سلامت کامل به سر می‌برد. البته اگر کمی بلند پروازانه تر از این فکر می‌کنید (و البته زمان این کار را نیز در اختیاردارید) می‌توانید

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید