طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP)

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP)

هیچ کسب‌وکاری اهمیت اینکه محتوای وب‌سایت آن‌ها به‌خوبی نمایش داده شود و با سرعت‌بالا بر روی موبایل بارگذاری شود را انکار نمی‌کند. ولی با متغیرهایی مانند سرعت اینترنت و اندازه صفحه‌نمایش، دسترسی به صفحات وب‌سایت با موبایل یک چالش بزرگ است.
گوگل همیشه بر روی کاربران تمرکز می‌کند و تجربه‌ی کاربران همیشه مهم‌ترین فاکتور ارزیابی بوده است. تجربه‌ی کاربران همیشه با سرعت بارگذاری صفحات شروع می‌شود. در تعدادی از کشورها که سرعت اینترنت خوب است، سرعت بارگذاری صفحات فقط به تکنولوژی طراحی و توسعه وب‌سایت بستگی دارد. هر دفعه که باز شدن صفحه زمان زیادی ببرد، صاحب سایت یک بازدیدکننده یا خریدار را از دست می‌دهد و همچنین فرصت کسب درآمد از تبلیغات و یا مشترکین را نیز از دست می‌دهد.
کمی پیش‌ازاین، گوگل عنوان “موبایل پسند” را برای نتایج جستجوی موبایل برگزید. این عنوان به طراحی سایت‌ هایی افزوده می‌شد که به‌خوبی با کاربران با موبایل پاسخگو بودند و تجربه‌ی خوب در کار با موبایل را رقم می‌زدند. این عنوان هم‌اکنون حذف‌شده است زیرا گوگل می‌گوید که 85 درصد نتایج جستجو برای موبایل، معیارهای موبایل پسند بودن رادارند.
توسعه‌ی اخیر برای ارتقا نتایج جستجوی موبایل و تجربه‌ی کاربران موبایل پروژه‌ی صفحات پرسرعت موبایل است که خلاقیتی با امکان تغییر منبع آن است و دارای این قابلیت است که منتشرکنندگان می‌توانند محتوای مناسب با موبایل‌ را بهینه سازی کنند و با سرعت بارگذاری شود. صفحات پرسرعت موبایل راهی برای ساخت وب‌سایت‌هایی به محتوای ثابت است که سریع بارگذاری می‌شوند.

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP) | صفحات بهینه | ریسپانسیو

تفاوت بین صفحات موبایل پسند و صفحات پرسرعت موبایل با سؤال‌های زیر قابل‌فهم می‌شود.

صفحه موبایل پسند چیست؟

صفحات موبایل پسند، صفحاتی هستند که دارای طراحی وب پاسخگو (RWD) هستند. طراحی وب پاسخگو یک طراحی سایت است که به سمت هدفی می‌رود که بهترین نمایش را در دستگاه‌های مختلف از کامپیوتر شخصی و تبلت تا موبایل را تهیه کند. به‌ویژه، هماهنگ شدن با عرض پنجره نمایش جستجوگر، نه‌تنها در نمایش متن بلکه در نمایش ویژگی‌های صفحه نیز از اهداف آن است.

صفحات پرسرعت موبایل چیست؟

صفحات پرسرعت موبایل، صفحاتی هستند با منبع باز که توسط گوگل در اکتبر 2015 آغاز به کارکردند. صفحات پرسرعت موبایل، صفحاتی با وزن کم هستند تا بتوانند خیلی سریع بر روی گوشی‌های همراه بازشوند. صفحات سازگار پرسرعت موبایل از مجموعه‌ای از HTML و تعدادی تعمیم دهنده (Extensions) تشکیل‌شده است. صفحات پرسرعت موبایل یکی از در دست رس‌ترین چارچوب‌ها برای ساختن صفحات موبایل با سرعت بارگذاری بالا است.

چگونه یک وب‌سایت می‌تواند به صفحات موبایل پسند داشته باشد؟

وب‌سایت می‌تواند پاسخگو و یا موبایل پسند باشد اگر به آن ابزار پاسخگویی به رسانه (Media Queries) را اضافه کنیم.
ابزار پاسخگویی به رسانه امکان نمایش محتوا را بر اساس دستگاه کاربر می‌دهد بدون اینکه هیچ تغییری در محتوا ایجاد کند. این تکنیک CSS است که در نسخه CSS3 معرفی‌شده است. ابزار پاسخگویی به رسانه به صفحات این اجازه را می‌دهد که از قوانین مدل‌های متفاوت CSS بر اساس ویژگی‌هایی مانند عرض، ارتفاع و رنگ استفاده کنند. ابزار پاسخگویی به رسانه یک اصطلاح منطقی است که دو حالت درست یا غلط دارد.
برای مثال:

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP) | صفحات بهینه | ریسپانسیو

وقتی ابزار پاسخگویی به رسانه صحیح باشد، قوانین مرتبط با آن مدل اجرا می‌شوند و قوانین نرمال پشت‌ هم اجرا می‌شوند.

چگونه یک وب‌سایت به صفحه سازگار با صفحات پرسرعت موبایل تبدیل می‌شود؟

دستورالعمل تبدیل کردن به صفحه سازگار با صفحه پرسرعت موبایل را می‌توان از دستورالعمل آورده شده در آدرس https://www.ampproject.org/docs/get_started/create.html دنبال کرد. ولی صفحات پرسرعت موبایل باید هم‌زمان موبایل پسند هم باشند.
آیا مشکلات دوگانگی محتوا برای صفحات پاسخگو به وجود می‌آید؟
خیر، هر مشکل دوگانگی محتوا به دلیل موبایل پسند بودن صفحات به وجود نمی‌آید.

آیا مشکلات دوگانگی محتوا برای صفحات پاسخگو به وجود می‌آید؟

صفحه‌ی موبایل پسند همان صفحه اصلی وب‌سایت است که قابلیت نمایش‌های متفاوتی دارد؛ و هرکدام با توجه به دستگاهی که وب‌سایت با آن‌ها باز می‌شود نمایش داده می‌شود. صفحات پرسرعت موبایل از مخزن صفحات پرسرعت موبایل گوگل نمایش داده می‌شوند. صفحات پرسرعت موبایل لینک‌های دسترسی متفاوتی دارند؛ بنابراین باید مشکل دوگانگی محتوا باید در نظر گرفته شود و حل شود. مخزن صفحات پرسرعت موبایل گوگل یک شبکه تحویل محتوای بر اساس نماینده (proxy) است تا بتواند همه صفحات پرسرعت موبایل دارای اعتبار را تحویل دهد. گوگل صفحات پرسرعت موبایل را با باز و بسته کردن بررسی می‌کند و آن‌ها را مخفی می‌کند و عملکرد آن‌ها به‌صورت خودکار ارتقا می‌دهد.

چگونه می‌توانم مشکل دوگانگی محتوای صفحات پرسرعت موبایل را حل کنم؟

اگر صفحه شما سازگار با صفحات پرسرعت موبایل است و شما هر دو نسخه‌ی صفحات پرسرعت موبایل و معمولی آن رادارید، لینک‌های زیر را اضافه کنید.بر روی هر نسخه غیر پرسرعت برای موبایل آن به نسخه‌ی پرسرعت آن برای موبایل اشاره‌کنید تا گوگل و سایر پایگاه‌ها از آن مطلع باشند.
برای صفحات پرسرعت موبایل مستقل که نسخه عادی ندارند، صفحه پرسرعت باید خودش را در نسخه مستقل این‌گونه مشخص کند:

  • چگونه می‌توانم صفحات سازگار با صفحات پرسرعت موبایل را اعتبارسنجی کنم؟

می‌توانید در آدرس زیر آن‌ها را اعتبارسنجی کنید.
https://validator.ampproject.org/

  • چگونه می‌توانم موبایل پسند بودن وب‌سایت را تست کنم؟

می‌توانید میزان موبایل پسند بودن سایت خود را در آدرس زیر بررسی کنید.
https://testmysite.thinkwithgoogle.com/intl/en-in

آیا موبایل پسند بودن جز فاکتورهای رتبه‌بندی است؟

بلی، از زمان بیست و یکم آوریل 2015، گوگل موبایل پسند بودن را جز فاکتورهای رتبه‌بندی قرارداد. موبایل پسند بودن جز فاکتورها باقی می-ماند و صفحات پرسرعت موبایل نیز باید پاسخگو باشند.

آیا صفحات پرسرعت موبایل جز فاکتورهای رتبه‌بندی است؟

خیر، صفحات پرسرعت موبایل به گفته‌ی جان مولر آنالیزور روندهای وب گوگل، هنوز جز فاکتورهای رتبه‌بندی نیست.
چگونه صفحات موبایل پسند و صفحات پرسرعت موبایل از هم متمایز می‌شوند و در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند؟
در هجدهم نوامبر 2014، گوگل برچسب موبایل پسند را به نتایج جستجوی خود اضافه کرد. ولی اخیرا گوگل اعلام کرده است:

  • برای منظم کردن نتایج جستجو، ما برچسب موبایل پسند بودن را حذف می‌کنیم ولی همچنان این ویژگی برای رتبه‌بندی استفاده می‌شود.

گوگل صفحات پرسرعت موبایل را به‌عنوان بالاترین ویژگی SERP موبایل معرفی کرده است. در آگوست 2016 گوگل نمایش اولیه حمایت صفحات پرسرعت موبایل را در صفحه کلیه نتایج جستجو در g.co/ampdemo منتشر کرد. این نمایش تنها شامل بهترین‌ها نبود. صفحات پرسرعت موبایل با آیکون در نتایج جستجو نشان داده می‌شوند.

تأثیر اندازه صفحه و زمان بارگذاری آن چیست؟

صفحات پرسرعت موبایل می‌تواند اندازه صفحات را بسیار کاهش دهد و این موضوع در شکل زیر قابل‌مشاهده است. تعداد درخواست‌ها برای بازیابی صفحه نیز کاهش می‌یابد. صفحات پرسرعت موبایل CTR را ارتقا می‌دهد و تعداد بازدیدکننده‌های تکراری را افزایش می‌دهد.
رئیس تکنولوژی و محصولات واشنگتن‌پست جراد دیکر بیان کرد صفحات پرسرعت موبایل تعداد کلیک‌ها را 50 درصد بهبود داده است. او همچنین افزود:

  • واشنگتن‌پست روزانه 1000 مقاله در صفحات پرسرعت موبایل منتشر می‌کند و مزایای آن از قبل مشاهده‌شده است. زمان بارگذاری به‌صورت متوسط 400 میلی‌ثانیه است و 88 درصد نسبت به صفحات موبایل قدیمی ارتقا داشته‌اند. این باعث شده است که خوانندگان زیادی مقالات ما را بخوانند زیرا می‌دانند با سرعت زیاد باز می‌شوند.

صفحات پرسرعت موبایل نتایج خیلی خوبی در نگه‌داشتن خواننده‌ها داشته است. قبلاً 51 درصد خوانندگان مقالات در مدت هفت روز دوباره به سایت سر می‌زدند و این آمار در رابطه با صفحات پرسرعت موبایل به 63 درصد رسیده است.
این‌یک تست عملکرد است که بر روی نسخه موبایل پسند و صفحه پرسرعت موبایل با لینک یکسان انجام‌شده است:

  • خلاصه عملکرد صفحات پاسخگو:

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP) | صفحات بهینه | ریسپانسیو

  • خلاصه عملکرد نسخه پرسرعت موبایل با لینک یکسان:

 

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP) | صفحات بهینه | ریسپانسیو

آیا گوگل بر اساس صفحه پرسرعت موبایل و موبایل پسند بودن در مشاعره جستجو و آنالیزها گزارشی می‌دهد؟

بلی، گوگل گزارش کاربردی بودن برای موبایل در مشاوره جستجو برای مشکلات موبایل پسند بودن و یا پاسخگو بودن می‌دهد. مشکلات مرتبط با صفحات پرسرعت موبایل نیز در مشاوره جستجو در قالب نتایج جستجو قابل‌دسترسی است. آنالیزها و تحلیل‌های گوگل می‌تواند به صفحات پرسرعت موبایل اضافه شود.

بررسی صفحات پرسرعت موبایل (AMP) | صفحات بهینه | ریسپانسیو
گوگل بیان کرد از زمانی که بر روی صفحات پرسرعت موبایل برای کاربران موبایل کار می‌کنند، شاهد استقبال بی‌نظیر جهانی فرای خبرها بوده‌اند مانند تبلیغات آنلاین سرگرمی، سفر و غیره بوده‌اند. امروز بیش از 150 میلیون اسناد صفحات پرسرعت موبایل در گوگل وجود دارد و هر هفته بیشتر از 4 میلیون به آن‌ها اضافه می‌شود. با افزایش سریع تعداد کاربران موبایل صفحات پرسرعت موبایل روزبه‌روز برای طراحی وب سایت‌ های جستجوگر مهم‌تر می‌شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید