طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

بررسی وضعیت سئو در سال 2017 و ماورای آن

بررسی وضعیت سئو در سال 2017 و ماورای آن

بررسی وضعیت سئو در سال 2017 و ماورای آن:

استراتژی‌های کنترل‌شده توسط انسان در مقابل ماشین

می‌دانیم که در حال حاضر نرم‌افزارهای قدرتمند زیادی در رابطه با مدیریت وظایف برای جستجوهای محلی و یا منطقه‌ای وجود دارد، اما آقای Andrew Beckman که مقاله‌نویسی حرفه‌ای است نظیری متفاوت در این زمینه دارد و معتقد است که مدیریت انسانی به‌منظور ثمر دادن و به بار نشستن تلاش‌ها همچنان لازم و بخشی اساسی است. در طول 5 سال گذشته، جهان تجارت دیجیتال پیشرفت خیره‌کننده‌ای را در مبحث پلتفرم‌های جستجوی محلی که به نام SaaS مخفف عبارت (Software-as-a-service) است به خود دیده که هم‌زمان با این قضیه شاهد به وجود آمدن موقعیت‌های ارزشمند مختلفی برای برندهای صاحب فروشگاه‌های فیزیکی هستیم.

به‌طور کل می‌توان گفت، پلتفرم‌های جدید این امکان را برای شرکت‌ها به وجود آورده‌اند تا تمامی اطلاعات مرتبط با فروشگاه‌های یک کسب‌وکار مشخص را (نام، آدرس، شماره تلفن) در یکجا جمع کرده و آن‌ها را به کانال‌های مختلف دلخواه خود تزریق کنند. درحالی‌که پلتفرم‌های مبتنی بر SaaS به فروشندگان اجازه‌ی مدیریت اخبار مربوط به کسب‌وکارهایشان را در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های مرتبط با موتورهای جستجو داده است، برنده‌های مختلف از این امر راضی نبوده و به دنبال این هستند تا در نتایج ارگانیک موتورهای جستجو رتبه‌ی بالاتری را کسب کرده و بتوانند محصولاتشان را به شکل بهتری در معرض دید عموم قرار دهند، اما همیشه چنین مسئله‌ای اتفاق نمی‌افتد.

سئو در سال 2017 | سئوی سایت | آنالیز وب سایت

 

فعالان حوزه‌ی برند بر این نکته واقف‌اند که برای داشتن یک سئو ی موفق و کارآمد استفاده از پلتفرم‌های مبتنی بر سیستم SaaS امری واجب است و نیاز دارد تا منابع انسانی را به‌منظور مدیریت روزانه‌ی آن به‌کارگیریم، مضاف بر اینکه همین مقدار از توجه و صرف انرژی و منبع نیز برای دیگر فعالیت‌های حوزه‌ی سئو که منجر به افزایش رنکینگ ارگانیک می‌شود لازم و اساسی است. این در حالی است که پلتفرم‌های مبتنی بر Saas پیوسته به‌عنوان یک سیستم کلیدی و راه‌حل یاب خودکار معرفی گشته و عنوان می‌شود که نیاز کمی به کمک دارند، بنابراین هزینه کرد منابع داخلی بر روی سیستم مزبور به چند فاکتور اساسی تقسیم می‌شود که برگشت هزینه‌های صورت گرفته و مبلغ کلی استفاده از SaaS از این جمله‌اند. البته انکار این قضیه که استفاده از سیستم‌های اتوماتیک دارای منفعتی نیست اشتباه خواهد بود، ولی به‌طور پایه‌ای هنوز بسیاری از بخش‌ها و قسمت‌های سئو ی محلی نیاز به مانیتور و مدیرت مداوم از جانب انسان دارد که موارد زیر از آن دسته‌اند:

 • آنالیز اخبارمنحصربه فرد یک کسب کار و محل رؤیت آن‌ها در گوگل، بینگ، اپل و غیره.
 • بررسی صحت و درستی اطلاعات و همچنین رتبه‌بندی‌های انجام‌شده
 • درصد قابل‌رؤیت کسب‌وکارهای موجود برای هر جمله و یا کلمه‌ای کلیدی
 • ردیابی انالیزگرایانه، اندازه‌گیری و آنالیز به‌منظور یافتن تنظیمات بهتر برای استراتژی‌های کلیدی
 • مدیریت محتوا و بهبود آن به‌منظور افزایش کارایی سئو و رضایت کاربران
 • مشخص شدن کانال‌هایی که به‌صورت حقیقی باعث ایجاد تعامل می‌شوند.

درحالی‌که پلتفرم‌های مبتنی بر سیستم SaaS راه شمارا برای داشتن یک سئو ی موفق و موثر هموار می‌کنند با استفاده از سرویس‌های مدیریت‌شده‌ای که از تکنولوژی و متخصصان بهره می‌بردند قادر خواهید بود تا سود بزرگ‌تر و سهم بیشتری را در بازار به دست آورید. در اینجا قصد داریم تا سود قابل دریافت از هر بخش را به‌صورت جزءبه‌جزء بررسی کرده و تفاوت‌های موجود را تحلیل کنیم.

استفاده از پلتفرم‌های SaaS در مبحث سئو

تعداد زیادی از پلتفرم‌های مبتنی بر SaaS این اجازه را به فروشندگان بخش برند می‌دهد تا بتوانند داده‌ها و اطلاعات موجود در کسب‌وکار خودشان را در شبکه‌ها و دایرکتوری‌های مختلف به‌صورت مجتمع و قابل‌اطمینان توزیع کنند. همین اطلاعات و داده‌های تجمیع شده با ورود مستقیم به موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی و دایرکتوری‌های مختلف این امکان را برای صاحبان برند خلق می‌کند تا اطلاعات را به‌خوبی توزیع کرده و درنتیجه رتبه‌ای ارگانیک را به دست آورند. یادآوری این نکته مهم و ضروری است که بسیاری از پلتفرم‌های SaaS دارای توافق‌نامه‌هایی به‌منظور تقسیم سود حاصله هستند که باعث می‌شود برنامه‌های قدرتمند غیر رایگانی جهت آشنایی سریع‌تر با اهداف به‌روز و همچنین ارتقاء سطح محتوای موجود باشند. هرچند که چنین برنامه‌هایی را که با سیستم Paid Inclusion کار می‌کنند تنها می‌توان برای افزایش رتبه‌بندی کسب‌وکارهای خود در سایت‌های محلی و کوچک نظیر Yelp,411.Com,Local.Co و… استفاده کرد، زیرا که سایت‌های بزرگ و سرویس‌دهنده‌های قدرتمندی نظیر Google, Bing, Apple این اجازه را به شما نمی‌دهند تا از چنین برنامه‌هایی بهره برده و رنکینگ ارگانیک کسب کنید. در قسمت زیر منافعی را که توسط به‌کارگیری پلتفرم‌های SaaS می‌توانید کسب کنید آورده شده است:

 • اطمینان از وجود محتوای مناسب برای اهداف برنامه‌ریزی‌شده در کسب‌وکار
 • تهیه و انتشار محتوای مرتبط با شبکه‌های اجتماعی
 • امکان دسته‌بندی Citation ها در هزاران دایرکتوری مختلف مورداستفاده
 • استفاده از پین کد جهت تشخیص هویت (باعث می‌شود تا طول و عرض دقیق جغرافیایی را به دست آورید)
 • امکان آنالیز کردن Citation ها (اطمینان خواهید داشت که موارد NAP پیاده شده برای هر دایرکتوری مناسب است.)
 • توانایی جمع‌آوری نظرات گوناگون از منابع مختلف

همچنین شایان‌ذکراست برای اینکه بتوانید داده‌های مختلف را به‌صورت مستقیم به کانال‌های مختلف ارسال کنید، قادرید تا از سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات موجود در چنین پلتفرم‌هایی بهر ه برده و داده‌های مکانی خود را به‌صورت کاملاً دسته‌بندی‌شده و منظم به سرویس‌ها و دایرکتوری‌های هدف تحویل دهید. این خدمات برای شرکت‌هایی که صاحب لیستی از کانال‌های اطلاعاتی نظیر Factual,Acxiom,Infogroup,Neustar هستند و نیاز است داده‌هایشان را انتقال دهند بسیار مفید است. در آخر باید گفت گرچه پلتفرم‌های SaaS به شما کمک کرده تا بخش‌های مختلفی از پروژه‌های سئو را اتوماتیک کنید، اما یک سیستم اتوماتیک و خودکار بیش از این نمی‌تواند کاری را صورت دهد.

سئو در سال 2017 | سئوی سایت | آنالیز وب سایت

استفاده از سرویس‌های مدیریت‌شده + پلتفرم‌های مربوط به تکنولوژی (مدل‌سازمانی)

کاملاً مشهود و مشخص است که استفاده از تکنولوژی، تجارت دیجیتال را مورد تأثیر قرار داده و از خیلی جهات موجبات پیشرفت آن را فراهم ساخته است، اما به‌منظور مدیریت بخش‌های مختلف یک تجارت موفق اعم از شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌ریزهای مربوط به سئو نیاز است تا از منابع انسانی استفاده گردد، منبع انسانی می‌تواند مواردی نظیر داده‌ها، کانال‌های ارتباطی، استراتژی و بازخورد را کنکاش کرده تا بهینگی و سیستم بازگشت سرمایه را تثبیت کند. سرویس‌هایی مانند: Web analytic Google search Consol و همچنین اطلاعات خریداری‌شده نیاز دارند تا از سوی ما آنالیز و تفسیر شوند تا بتوان بهترین تصمیم را اتخاذ کرد. این قضیه در رابطه با محتوا نیز صدق می‌کند و نیاز است تا ایجاد، توزیع و بهینه گردد. همچنین Citation ها نیز باید به‌صورت پیوسته مورد رصد قرار داشته باشند. مضاف بر اینکه نباید فراموش کرد تا بک لینک‌هایی که به‌صورت مشخص دومین برند ما را معرفی می‌کنند به‌صورت کاملاً پیوسته مورد ارزیابی و سنجش قرارداد تا اطمینان حاصل شود که از میزان Authority و رنکینگ مطلوبی برخوردار هستند.

بعد از آپدیت شدن الگوریتم‌های Venice و Penguin شرکت گوگل، شاهد هستیم که به‌طور مداوم فاکتورهای سنتی برای رنکینگ ارگانیک در حال ادغام و متصل شدن به نتایج جستجوهای محلی هستند. اگر زیرک باشیم با زیر نظر داشتن اکوسیستم حاکم بر جستجوهای محلی که به‌صورت دائم در حال عوض شدن است مشخص خواهد شد که تغییرات بیشتری درراه است، از زمانی هم که گوگل سرمایه‌گذاری عظیمی در بخش کراولینگ و رتبه‌بندی طراحی وب‌ سایت‌ ها صورت داده است، نیاز خواهد بود تا فعالان حوزه‌ی برند خود را برای چنین تغییراتی اما ده سازند و با تمرکز بر روی آن موارد جدیدی را که همراه با این تغییرات در حوزه‌های گوناگون سئو مانند سازمان‌دهی‌ها، محتوا و لینک‌ها اتفاق می‌افتد دریابند. به انضمام اینکه امروزه برخی از پلتفرم‌های اتوماتیک سازی موجود این قابلیت رادارند تا اطلاعات برند شمارا به‌طور مجتمع جمع کرده و نگهداری کنند، درواقع جمع‌آوری اطلاعات و ذخیره کردن همه‌ی آن‌ها در یک مکان می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های کاربردی در زمینه‌ی Local listing قلمداد شود. یادآوری این نکته ضروری است که هیچ‌کدام از سیستم‌های اتوماتیک سازی و یا پلتفرم‌های SaaS این قابلیت را ندارند تا به‌خودی‌خود موارد مهم و تأثیرگذار در مبحث سئو را که منجر به افزایش رنکینگ می‌شود به انجام رسانند؛ بنابراین برندها و تجار مرتبط با این قضیه نیاز دارند تا یک استراتژی جامع را به کار گرفته و موارد زیر را لحاظ کنند:

 • یک استراتژی قدرتمند و کاربردی به‌منظور آنالیز و عملیاتی کردن اقداماتی که بتواند باعث افزایش حضور محصولات شما در بازار گردد، همچنین این قابلیت را داشته باشد تا یک سیستم بازگشت سرمایه‌ی مناسب را بر اساس برنامه‌ای کاملاً مدیریتی و موفق برای Local Listing شما به اجرا درآورد.
 • با استفاده از سرویس Web analytics به‌طور مداوم اطلاعات حاصله از Paid Search ها را چک کرده تا به این وسیله از تغییراتی که می‌تواند سودآور باشد خبردار شویم.
 • باید توجه داشت که آنالیز کردن مواردی نظیر ساختمان سایت، لینک‌ها و محتوا به‌عنوان ستون فقرات سئو هستند، پس‌نیاز دارد تا تحت مدیریت و ارزیابی مداوم قرارگرفته تا بتوانید شکار ترافیک‌های ارگانیک را به حداکثر برسانید.

سئو در سال 2017 | سئوی سایت | آنالیز وب سایت

 

همان‌طور که متوجه شدید مدیریت Local listing در حال پیچیده‌تر شدن است که این واقعه باعث می‌شود تا برای به دست آوردن رتبه‌ی بالاتر در موتورهای جستجو نیاز مبرم و شدیدی برای بهینه‌ سازی پارامترهای ارگانیک به وجود آید، در حقیقت بهینه‌سازی پارامترهای ارگانیکی یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند رنکینگ مناسب‌تری را رقم بزند. در ادامه باید گفت درصورتی‌که به یک پلتفرم مبتنی بر SaaS اجازه‌ی بیش‌ازحد در کنترل برنامه‌ها را اعطا کرده‌اید پس‌نیاز است تا خود را آماده‌ی مبارزه کنید: زیرا باید در نظر داشت که بخش‌های دیگری نیز در مبحث سئو به‌منظور افزایش رتبه‌ی سایت وجود دارد و شما تنها با استفاده از یک نرم‌افزار خاص خودتان را در دنیای بزرگ استراتژی‌های سئو دچار مشکل کرده‌اید و بااینکه تیر دانی پر از تیر را در اختیار داشتید با استفاده‌ی تنها یک تیر دچار اشتباه گردیدید.

قرار دادن مدیرت استراتژی‌های محلی سئو در دستان یک انسان به‌صورت ثابت و مداوم می‌توان باعث از بین رفتن مشکلات پیچیده گشته و در طولانی‌مدت اثرات بهتری را به همراه داشته باشد، بنابراین استفاده از پلتفرم‌های SaaS به‌منظور چک کردن کلی و جعبه‌ای مشکلات نمی‌تواند راه حال درستی باشد و به‌طور یقین در برابر یک استراتژی قوی سئو کم خواهد آورد. در این صورت توصیه می‌شود پلتفرم‌های SaaS را به‌منظور آپدیت کردن Local listing های خود به‌کاربرده و از منابع انسانی برای مدیریت برنامه‌ها به‌منظور اطمینان حاصل کردن از کسب بهترین رتبه‌های ارگانیک بهره‌مند شوید. افزون بر این به‌منظور آنالیز و به دست آوردن کارایی در سئو نیاز است تا شخص انجام دهنده فردی حسابگر باشد و این در صورتی است که پلتفرم‌های SaaS چنین امکانی را ندارند و قادر به ارائه‌ی جزئیات نیستند چراکه سیستم پاسخ‌گویی و حسابرسی این پلتفرم‌ها درست در زمان اجرای پروژه خاتمه می‌یابد.

نتیجه‌گیری

در آخر به این نتیجه می‌رسیم که استراتژی‌های قدرتمند سئو نمی‌توانند به‌صورت اتوماتیک اجرا و با استفاده از چنین ابزارهایی که قادر به کسب نتایج رضایت‌بخش نیستند اداره شوند. افزون بر این اگر قصد استفاده نکردن از پلتفرم‌های SaaS را داشته باشیم Authority رنکینگ ارگانیک به دلیل افت محتوای مفید که تصاویر محلی را نیز شامل می‌شود و امکان پاک شدنشان وجود خواهد داشت با کاهش مواجه می‌گردد و این در حالی است که اطلاعات NAP نیز در برابر تغییرات احتمالی آسیب‌پذیر خواهد شد. حال اگر بخواهیم به روش بهتری این مسائله را برای شما توضیح دهیم باید گفت که پلتفرم‌های SaaS به مصباح یک آپارتمان رهن شده هستند، درحالی‌که یک سئوی مدیریت‌شده برخلاف پلتفرم‌های SaaS شمارا صاحب‌خانه می‌کند و در آخر کسی که آپارتمانی را رهن کرده است گرچه نتیجه‌ی رضایت‌بخشی را به دست آورده و برای آن به‌سختی زحمت‌کشیده باشد اما صاحبش نخواهد بود.

پس زمانی که یک استراتژی را اتخاذ می‌کنید در نظر داشته باشید تا منبعی انسانی کار اصلی و حقیقی را انجام دهد و باعث می‌شود که هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت صاحب سود و منفعت شوید. درنتیجه توصیه می‌گردد که صاحبان برند به منافع کوتاه‌مدتی که توسط پلتفرم‌های SaaS ارائه می‌گردد قانع و راضی نگشته و به‌جای آن با استفاده از یک استراتژی مدیرت شده در سئو به دنبال منافع و نتایج بسیار محسوس در بلندمدت باشند.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید