طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

بررسی کیفیت محتوای سایت با استفاده از KPI ها

بررسی کیفیت محتوای سایت با استفاده از KPI ها

بررسی کیفیت محتوای سایت با استفاده از KPI ها را در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد تا سایت با کیفیت تری داشته باشید. بسیاری از مدیران سایت ها در حال تولید بی وقفه ی محتوا بدون مشخص کردن هدفی خاص برای محتوا هستند! اگر می خواهید شروع به ساخت محتوا و مطالب با کیفیت برای سایتتان کنید باید پیش از شروع، سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

  • من و برند من را به چه چیزی می رساند؟
  • این محتوا کاری قابل ملاحظه و اندازی گیری برای من انجام می دهد؟
  • چه کسانی به سمت این محتوا جذب خواهند شد؟
  • چگونه موفقیت محتوا را بررسی کنم؟
  • مقرون به صرفه ترین راه تولید آن چیست؟

بعد از بررسی سوالات بالا، اگر پاسخ ها همراه و هماهنگ با سیاست و هدف و بودجه ی شما بودند نسبت به تولید آن اقدام کنید، در غیر این صورت نیاز به تفکر و تمرکز بیشتری خواهید داشت.
نکته ی بعدی بررسی کردن کارایی و کیفیت محتوای تولید شده است و سوال مهمی که ایجاد می شود نحوه ی بررسی محتوا می باشد. شاخص کلیدی عملکرد یا همان KPI ، معیار ما برای بررسی پُست ها، پادکست ها، مقالات و مطالعات موردی و وبینارها هستند. در ادامه به معرفی معیارها برای هر کدام خواهیم پرداخت.

پست ها

مدت زمان حضور در صفحه

مدت زمان حضور کاربر در صفحه نکته و معیار بسیار مهمی برای گوگل است. محتوای شما باید دارای طول مناسب، کیفیت و خوانایی خوبی باشد تا کاربر را در صفحه نگه دارد. به طور میانگین صفحات برتر در گوگل داری 1140 الی 1285 کلمه هستند و می توان این مقدار را یک میزان خوب و مناسب دانست.

خودتان مطلب را بخوانید تا ببینید خواندن آن به صورت کامل و خلاصه هر کدام چقدر زمان می برد. بهتر است کاربر را حداقل 40-50 ثانیه در صفحه نگه دارید.

بررسی میزان ترافیک سایت

بازدید و ترافیک سایتتان را بررسی کنید. ترافیک سایت شما از کجا می آید؟ از موتورهای جستجو؟ از لینک هایی در سایت های دیگر؟ به طور کلی این که بازدیدکنندگان چطور به سایت شما دست پیدا می کنند بسیار مهم است و می تواند نشان دهنده ی تاثیر گذاری و نقاط قوت و ضعف کارتان باشد.

شما می توانید ترافیک ورودی سایتتان را با ابزارهایی مانند Google Analytics, Majestic, SEMrush On Page SEO Tracker, و Google Webmaster Tools بررسی و آنالیز کنید.

پادکست ها

مشترکین جدید

به دست آوردن مشترکین نشانه ی بسیار خوبیست. می توان این نتیجه را گرفت که شما در مسیر درستی قرار دارید و توانسته اید کاربران را جذب و راضی کنید. ادامه دادن به همین روند و بهبود آن موجب می شود تا کاربران فعلی برای قسمت های بعدی باز هم به سایت بیایند و حتی کاربران جدیدی به کارهای شما علاقه مند شوند. مشترکین و دنبال کننده ها اصلی ترین و مهم ترین معیار در بررسی پادکست ها هستند و با دیدن تعداد و همچنین بالا رفتن روز به روز آن ها می توانید به کیفیت کارتان نگاه مثبتی داشته باشید.

دانلود ها

تعداد دانلود شدن پادکست ها معیار مهم بعدی در بررسی کیفیت و کارایی آن ها است. برخی کاربران ترجیح می دهند تا به جای دنبال کردن شما اقدام به دانلود کردن و گوش کردن به آن ها به صورت آفلاین کنند. همچنین از طرفی می توانید تعداد دانلود های هر قسمت را هم به صورت جداگانه بررسی کنید تا بدانید کدام یک از قسمت های شما بیشتر مورد علاقه ی کاربران قرار گرفته است.

با بررسی تعداد دانلودهای هر قسمت و میزان محبوبیت آن ها علاقه ی کاربرانتان نسبت به موضوعات و سبک ها را متوجه می شوید و می توانید برای کارهای آینده هم از این موضوع ایده بگیرید.

زمان گوش دادن

اگر کاربران پس از شروع شدن پادکست شما، بلافاصله یا پس از زمان کوتاهی دست از شنیدن آن برداشتند یعنی یک مشکل وجود دارد! یا عنوان پادکست با محتوا یکسان نیست و یا اینکه شما به اندازه ی کافی کاربران را جذب و سرگرم نکرده اید. همچنین این اتفاق در اکثر مواقع به دلیل تبلیغات زیاد رخ می دهد! پس سعی کنید تا کیفیت کارتان را به کسب درآمد از طریق تبلیغات نفروشید!

تابستان گذشته شرکت اپل امکان بررسی و مشاهده ی جزئیات عملکرد کاربران در هنگام گوش دادن به پادکست ها را به سازندگان آن داد تا بتوانند با بررسی این موارد به کیفیت بهتری دست پیدا کنند.

مقالات و مطالعات موردی

اشتراک گذاری

به اشتراک گذاشته شدن و بازنشر شدن مقالات شما توسط خودتان و کاربران بسیار مهم است. بیشتر از هرچیز دیگری در رابطه با شبکه های اجتماعی، به تعداد بازدید و بازنشر شدن مقالاتتان اهمیت بدهید. این که چند چشم مقالات و مطالب شما را پیگیری می کنند امری بسیار مهم در روند کار و نتیجه ی کارتان خواهد بود.

برای بررسی این مسئله می توانید از ابزارهای آنالیز و تحلیل شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

ارجاعات و یادآوری برند شما

با مقالات و مطالب منحصر به فردتان علاوه بر جذب کاربران به سمت سایتتان به صورت مستقیم، می توانید منبعی برای سایت های دیگر باشید. در واقع استفاده از نام شما در بیان و اثبات یک مسئله ترافیک و همچنین اعتبار بالایی را به سایت شما می بخشد.

مدت زمان حضور در صفحه + ترافیک سایت

مانند پُست ها، مقالات هم باید به اندازه ی کافی کامل، جذاب و مفید باشند تا بتوانند کاربران را به سمت سایت بکشند و آن ها را به مدت زمان مناسب در سایتتان نگه دارند. همچنین با هدایت کاربران از صفحه ی مقالات به سایر بخش ها می توانید اعتبار و قدرت سایتتان را بالا ببرید و حتی آن ها را راضی به همکاری و خرید از خودتان کنید.

وبینار (Webinar)

بررسی کیفیت محتوای سایت با استفاده از KPI ها بسیار مهم است چرا که نتیجه ی کار شما به این امر بستگی دارد و شما باید شاخص های کلیدی عملکرد را بدانید آن ها را در مورد محتوای سایت مورد بررسی قرار دهید. ما در این مطلب به بررسی کیفیت محتوای سایت پرداختیم و وبینارها به عنوان آخرین بخش این مطلب بیان خواهند شد.

ثبت نام

تعداد افرادی که در وبینار شما ثبت نام می کنند می تواند از مهم ترین معیارهای کیفیت محتوای سایت در زمینه ی وبینار باشد. اگر تعداد افراد ثبت نام کرده از آن چه شما انتظار داشته اید کمتر است امکان دارد که عنوان و توضیحات خوبی را برای آن در نظر نگرفته باشید! همچنین برای اطلاع رسانی بهتر و پر بازده تر می توانید از تمامی ابزار ها مانند ایمیل، شبکه های اجتماعی و … استفاده کنید تا کاربران بیشتری را جذب کنید.

برای آن که بدانید وبینار به خوبی تبلیغ شده و نتیجه ی خوبی کسب کرده اید یا خیر، می توانید تعداد بازدیدهای صفحه ی مربوط را با تعداد ثبت نام ها مقایسه کنید تا متوجه این موضوع شوید.

شرکت کنندگان واقعی

تعداد نفرات ثبت نام کننده ملاک اصلی نیست! ثبت نام در وبینارها کار ساده ای است و تعداد زیادی از کاربران ممکن است این کار را انجام دهند اما همه ی آن ها در زمان مقرر در آن شرکت نمی کنند. عوامل زیادی می توانند باعث عدم شرکت کاربران در ای وبینارها باشند اما مسئله ی اصلی این است که شما در واقع می توانید فقط از کسانی که در آن شرکت کرده اند انتظار بازدهی داشته باشید.

رها کردن

علاوه بر  موردی که تا کنون گفته شد شما می بایست تعداد نفراتی که وبینار شما را نیمه کاره رها کرده اند و رفته اند را هم مورد بررسی قرار دهید. این کار کیفیت اجرا و همچنین ارتباط محتوای وبینار با عنوان آن را برای شما مشخص خواهد کرد.

همچنین مدت زمان وبینار هم بسیار مهم است. با بررسی اطلاعات مربوط به ماندن یا ترک کردن توسط کاربران می توانید این موضوع را هم مورد بررسی قرار دهید تا از کیفیت کارتان بیشتر مطلع باشید.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان بررسی کیفیت محتوای سایت با استفاده از KPI ها به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید و این مطلب مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید