طراحی سایت تهران، سیدخندان به سمت رسالت شرق، خیابان کابلی (دبستان)، نبش کوچه آگاهی، پلاک ۴ ، واحد ۱۵
02188471521   ۰۲۱۴۰۸۸۱۰۳۸

روش های بهبود طراحی سایت

روش های بهبود طراحی سایت

با رعایت 13 روش ساده طراحی سایت خود را بهبود ببخشید

ظراحی وب‌ سایت شما چگونه به نظر می‌رسد، آیا می‌دانید که نحوه‌ی استفاده از مواردی همچون: رنگ‌ها، قلم‌ها و تصاویر باعث ایجاد تفاوت در سایتتان شده و می‌تواند مشخص‌کننده‌ی موفقیت (جذب کاربران متعدد، پایین بودن نرخ ترک سایت از جانب کاربران) و یا شکست (افت شدید کاربران سایت، فروش پایین محصولات) باشد. آیا تمایل دارید تا کاربرانتان بلافاصله و بعد از ورود به سایت آنجا را ترک کنند؟ در این صورت می‌توانید با دشوار کردن مسیر دسترسی کاربران به مقصودشان به این هدف برسید! اما اگر خواهان توقف کاربرانتان به مدت طولانی در سایت و کلیک کردن بر روی لینک خرید هستید، این 13 روش ساده را دنبال کنید.

1) لزوم ایجاد و به کاربردن لوگوی حرفه‌ای و تروتمیز متصل به صفحه‌ی Home

Tiffany Monhollon یکی از مدیران بخش تجارت محتوا در Reach Local می‌گوید ” به کاربردن لوگوی مناسب یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجارت برای یک برند است، بنابراین از وجودش در سایت خودتان اطمینان حاصل کنید.” او در ادامه می‌افزاید” لوگوی سایت باید دارای کیفیت تصویری خوب بوده و در قسمت سمت چپ بالایی هر صفحه از سایت به‌کاررفته باشد” همچنین توصیه می‌کند” لوگوی سایت را به صفحه‌ی ابتدایی (Home) متصل کرده باشید تا کاربران بتوانند در هرزمانی و به‌راحتی به صفحه‌ی اول سایت منتقل شوند”

2) استفاده از سیستم Navigation قابل‌درک

آقای Brian Gatti که با یکی از شرکت‌های فعال درزمینهٔ ی تجارت دیجیتال به نام Inspire business concept همکاری نزدیک دارد می‌گوید ” به‌طورمعمول گزینه‌های سیستم اصلی Navigation در یک منوی افقی و در موازات بخش بالایی سایت تعبیه می‌شوند ” ایشان بر این باور است که اضافه کردن سیستم دوم و فرعی Navigation در بخش پایینی سیستم اول و یا در قسمت Sidebar می‌تواند کمک‌کننده باشد. در ادامه این سؤال مطرح می‌گردد که چرا استفاده از Navigation قابل‌درک برای سایت امری ضروری است؟ در جواب به این سؤال آقای Gatti معتقد است “وجود یک سیستم Navigation غیرقابل‌درک و مجهولانه در سایت باعث سردرگمی کاربران و درنتیجه خروج انحا از وب‌سایت می‌شود.” بنابراین به‌جای قرار دادن لینک‌های متعدد و متن‌های اطلاعاتی در صفحات کم‌اهمیت سایت و یا در قسمت بالایی صفحه‌ی Home و صفحات Landing Page می‌توان چنین مواردی را در بخش پایینی سایت و در قسمت Footer قرارداد.

3) دوری کردن از وجود آشفتگی و به‌هم‌ریختگی در سایت

Paolo Vidali که یکی از اعضای ارشد و طراح استراتژی‌های بخش تجارت دیجیتالی در DragonSeach است دراین‌باره می‌گوید ” امروزه به دلیل راحتی در استفاده از موارد بصری نظیر تصاویر و ویدئوها در وب‌سایت قابل پیش‌بینی است که وب‌سایت‌هایی وجود داشته باشند که به دلیل وجود حجم زیادی از تصاویر در آن‌ها پردازش اطلاعاتی را برای کاربران دشوار کرده و ذهنشان را دچار سر درگمی ‌کنند.” بنابراین باید توجه داشت که برای حفظ و جذب کاربران جدید نیاز است تا از به کاربران موارد گیج‌کننده که چشمان کاربران را از بخش‌های مهم سایت دور می‌کنند اجتناب کنید این موارد می‌تواند ترکیبی از CTA ها و تصاویری باشد که صفحات را دچار به‌هم‌ریختگی می‌کنند.

پس برای اینکه از وجود آشفتگی در صفحات Landing page دوری شود نیاز دارید تا به کاربر بردن لینک‌ها و گزینه‌های مختلف را در Header و Footer به حداقل رسانده و اجازه‌ی تمرکز کاربران را بر روی طراحی سایت به وجود آورید. در ادامه آقای Ian Lurie مدیریت شرکت Protent.inc که فعالیت گسترده‌ای در بخش تجارت آنلاین دارد، یکی دیگر از موارد اساسی برای صفحات را جلوگیری از طولانی شدن پاراگراف‌ها می‌داند و توصیه می‌کند که پاراگرافی را بیش از 5 یا 6 خط ادامه ندهید.

بهبود طراحی سایت

4) به کاربران اجازه‌ی تازه کردن نفس بدهید

در این زمینه خانم Hannah Spencer که یک طراح گرافیک برای آژانس طراحی سایت و تجارت آنلاین به نام Coalition Technologies است توضیح می‌دهد که “ایجاد فضاهای مناسب میان پاراگراف‌ها و تصاویر برای بازدیدکنندگان مثبت بوده و اجازه می‌دهد تا همه‌ی موارد را به‌درستی درک کرده و زمان کافی را برای بررسی دقیق محصولات و پیشنهادهای موجود در سایت داشته باشند.” همچنین کنترل فضاهای سفید موجود در Layout سایت موجب تمرکز بیشتر کاربران بر روی مطالب سایت می‌شود. در ادامه‌ی مطلب آقای Paul Novoa مؤسس و مدیر Novoa Media می‌افزاید ” با توجه به حجم مضاعف مطالب بصری در وب‌سایت‌ها و موبایل واژه‌ی کم به زیاد تبدیل‌شده است؛ بنابراین با کنترل فضاهای سفید می‌توان نظر کاربران را جلب کرده و عواید وب‌سایت را افزایش داد.”

5) استفاده از رنگ‌ها نیاز به استراتژی دارد

“بهره‌گیری متناسب و ظریف از رنگ‌های طبیعی این قابلیت را به سایتتان می‌دهد تا به صورتی کاملاً شیک و مدرن به نمایش گذاشته‌شده و از ظاهری تمیز و موزون برخوردار باشد ” این صحبت توصیه‌ای از آقای Mark Hoben مدیر بخش طراحی وب در Egenica است، این آژانس بخشی از گروه تجاری Expedia بوده که اعتقاد به استفاده از رنگ‌ها در وب‌سایت به‌صورت هوشمند و حساب‌شده دارد. آقای Hoben در ادامه می‌افزاید ” به‌کارگیری خط تیره‌های ریز و کوچک رنگی برای Headline ها و موارد گرافیکی کلیدی به شما برای هدایت کاربران به محتوای مهم سایت کمک می‌کند ” همچنین بهره‌گیری از یک پالت رنگی برای تکمیل کردن لوگو و اجزای دیگر تشکیل‌دهنده‌ی سایت یکی از موارد مهمی است که نیاز به توجه دارد ”

6) سرمایه‌گذاری برای عکاسی مناسب و حرفه‌ای

“بازدیدکنندگان وب‌سایت قادر هستند تا تنها در چند ثانیه عکس‌های معمولی را تشخیص داده و سایتتان را با این احساس که شرکت شما یک شرکت معمولی و پیش‌پاافتاده است ترک کنند ” این اخطار از جانب آقای Zane Schwarzlose مدیر بخش ارتباطات در کمپانی معتبر Fahrenheit Marketing است. ایشان می‌افزاید ” اگر دارای یک شرکت معتبر هستید و مایلید تا اعتبار خودتان را به کاربران اثبات کنید نیاز است تا با صرف هزینه عکس‌های سایت را حرفه‌ای کرده و این موضوع را به کاربرانتان نشان دهید ” همچنین آقای Gatti این توصیه را دارد که ” حتماً با صرف هزینه عکاسی‌های موجود را حرفه‌ای کرده و یا از عکس‌های حرفه‌ای از پیش تهیه‌شده استفاده کنید ” چراکه بهره‌گیری از عکس‌های حرفه‌ای می‌تواند چشمان کاربران را به خود معطوف کرده و درنتیجه موجب توجه کاربران به مطالب نوشته‌شده شود.

باید توجه داشت که به‌کارگیری عکس‌های باکیفیت ضعیف و یا تصاویری که دارای موضوع یکسان با مطالب نوشته‌شده نیستند از درجه‌ی پایین‌تری نسبت به مطالب بدون تصویر برخوردارند. راهکاری برای عکاسی مؤثرتر: اگر تمایل دارید تا توجه کاربر را به بخشی از یک متن و یا دکمه‌ی ثبت‌نام جلب کنید می‌توانید با استفاده از تصویر شخصی که با آن بخش اشاره می‌کند این کار را به انجام برسانید؛ زیرا ما به‌طورمعمول به چهره‌ی انسان‌های دیگر حساس هستیم و زمانی که پی می‌بریم فردی به نقطه‌ای خیره شده است ما نیز به آن نقطه نگاه خواهیم کرد. این توصیه را خانم Elie khoury مؤسس و مدیریت آژانس Woopra که خدمات آنالیز را به مشتریان ارائه می‌دهد دارد.

7) استفاده از فونت‌هایی که در دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف به‌راحتی قابل‌خواندن هستند

اگر قصد صحبت در رابطه با فونت را داشته باشیم به خاطر سپردن این نکته برای ما ضروری است که یک وب‌سایت می‌تواند دارای کاربران گوناگونی باشد که توسط دستگاه‌های مختلفی آن را مشاهده می‌کنند، پس باید توجه داشت کاربران نه‌تنها می‌توانند از یک لپ‌تاپ برای ورود به سایتتان استفاده کنند بلکه قادر هستند تا به‌وسیله‌ی دستگاه‌های موبایل نیز به سایت واردشده و به مشاهده‌ی آن بپردازند.

“شاید به‌کارگیری فونت‌های درشت بهتر خوانده شدن متن را در کامپیوتر و لپ‌تاپ که از مانیتورهای بزرگ برخوردارند راحت‌تر کند اما نمی‌توان انتظار داشت تا چنین فونتی برای گوشی‌های موبایلی نیز به‌خوبی قابل تطبیق و نمایش باشد ” این سخن را آقای Novoa بر زبان آورده و تأکید دارد تا به‌جای چنین فونت‌هایی از یک فونت کلی (Universal) و قابل تطبیق با کلیه‌ی دستگاه‌ها استفاده نمایید. در ادامه نیز آقای Ethan Giffin که مدیریت Groove Commerce را بر عهده دارد توصیه‌هایی برای به‌کارگیری فونت‌های مناسب آماده کرده که به شرح زیر است.

  • از فونتی استفاده کنید که به‌راحتی قابل‌خواندن بوده و دارای سایزی کمتر از 11 نباشد
  • اگر در حال استفاده از فونت‌های مخصوص وب هستید به خاطر داشته باشید که بیش از دو نوع فونت را به‌منظور بارگذاری بهتر و سریع‌تر وب‌سایت به کار نگیرید.

خانم Lurie که قبلاً در رابطه با ایشان در این مقاله صحبت شد نیز توصیه‌هایی برای کاربرد بهتر فونت دارد که به شرح زیر است.

  • اگر طراحی سایت به نحوی است که عرض صفحه قفل‌شده و ثابت می‌باشد، باید از فونتی استفاده کنید که حداکثر 15 الی 20 کلمه را در یک خط پشتیبانی کند.
  • اگر عرض وب‌سایت ثابت نبوده و شناور است می‌توانید از فونتی استفاده کنید که 15 الی 20 کلمه را در یک خط با نمایش پیکسلی 900 تا 1000 داشته باشد.

web-design-sitesazan-min

8) کلیه‌ی صفحات را به‌مانند صفحه‌ی Landing page طراحی کنید

در این خصوص آقای Michael Freeman مدیر ارشد و متخصص آنالیز از کمپانی ShoreTel.inc که خدمات تلفنی VOIP، سرویس‌های ابری و سیستم‌های تلفنی تجاری را به مشتریانش ارائه می‌کند توضیح می‌دهد که ” اغلب وب‌سایت‌ها دارای نوعی از طراحی هستند تا کاربران را از طریق صفحه‌ی Home خودشان جذب کرده و آن‌ها را هدایت کنند، اما واقعیت این است که حجم زیادی از بازدیدهای یک وب‌سایت و جذب کاربر از طریق صفحه‌ی Home صورت نمی‌گیرد بلکه از صفحات دیگر سایت نشئت‌گرفته‌اند، بنابراین در طراحی سایت باید توجه داشت کاربران امکان دارد از طریق هر صفحه‌ای واردش شوند و نیاز است تا اطلاعات کلیدی در تمامی صفحاتش موجود باشد ”

9) احترام به Fold

در یک تحقیق جالب زمانی که در رابطه با راه‌کارها و شگردهای طراحی بهتر سایت از متخصصان CIO.com سؤال شد همگی آن‌ها به‌سرعت پاسخ دادند: CTA را همراه با درج شماره تلفن و آدرس ایمیل (درصورتی‌که تمایل دارید مشتریان تماس تلفنی برقرار کرده و یا برایتان ایمیل ارسال کنند) در بالاترین اولویت طراحی قرار دهید. اگر تصاویر موجود در صفحه‌ی Home را در نظر بگیریم، ” من توصیه می‌کنم تا از قرار دادن یک اسلایدر تمام صفحه چشم‌پوشی کرده و به‌جای آن از اسلایدرها و مجموعه‌ای از تصاویر بهره ببرید که 3/2 از عرض صفحه را پوشانده و قابلیت نمایش در بالای خط Fold را داشته باشد ” توصیه‌ای از Aron Watters مدیر کمپانی LeaHub که درزمینه‌ی طراحی سایت و SEO فعالیت می‌کند.

10) طراحی Responsive- که به‌صورت خودکار نحوه‌ی نمایش سایت را تعیین کند

آقای Jayme Pretzloff مدیر بخش تجارت آنلاین در Wixon jeweler بر این باور است که ” به‌جای طراحی سایت‌های مختلف برای دستگاه‌های گوناگون می‌توان از یک طراحی Responsive برای تنظیم خودکار سایت با مرورگرها استفاده نمود که باعث می‌شود کاربران تجربه‌ی بهتری از کار با سایت داشته باشند ” درنتیجه رضایتمندی کاربران می‌تواند بازدیدکننده‌ی بیشتر و ترافیک افزون‌تری را برای سایت شما ایجاد کند.

11) بهره‌گیری از Flash را فراموش کنید

زمانی که از آقای Darrell Benatar مدیریت UserTesting.com در رابطه با استفاده از Flash در طراحی سایت سؤال کردند این پاسخ داده شد ” به لطف رقابت مداوم شرکت‌های Apple و Adobe درزمینه‌ی فناوری Flash روزگار خوش آن به‌عنوان استانداردی برای صفحات وب به‌آرامی در حال پایان یافتن است، بنابراین چرا در واگنی خود را اسیر کنیم که قدیمی شده و گزینه‌های بهتر و کاراتری برای استفاده در وب‌سایت که User friendly نیز هستند وجود دارد.” ایشان می‌افزاید: به‌جای استفاده از Flash می‌توان HTML5 را به کاربرد که در حال کسب محبوبیت بیشتری برای استفاده در صفحات وب است، این تکنولوژی توانایی سازگاری با انواع سیستم‌عامل‌های موبایلی بدون نیاز به افزونه را داراست و حتی می‌تواند به‌راحتی خودش را با موتورهای جستجوی تطبیق دهد، همین خصوصیات است که HTML5 را در مرتبه‌ی بالاتری از Flash قرار می‌دهد.

12) ایجاد تغییرات در دکمه‌ها (Buttons) را فراموش نکنید

در رابطه با دکمه‌های به‌کاررفته در وب‌سایت آقای Watters بر این باور است که ” در فرم‌های ثبت‌نام یا فرم‌های ارسال زشت‌ترین بخش همان دکمه‌هایی است که برای انجام عملیات در پایین فرم قرار دارد که می‌تواند چهره‌ی سایت را مخدوش کند.” بنابراین ایشان به طراحان وب‌سایت توصیه می‌کنند که در هنگام طراحی فرم‌های اینترنتی دکمه‌هایش را به نحوه‌ی طراحی کنند که در زمان قرارگیری نشانگر موس بر رویش حالتی خاص به‌مانند تغییر رنگ، تغییر نما، تغییر مختصات قلم را از خود بروز دهد.

13) طراحی خود را قبل از به‌کارگیری آزمایش کنید

خانم Lindsey Marshal که پست مدیر تولید در کمپانی Red Clay Interactive را بر عهده دارد در این رابطه می‌گوید ” هرچند که برای طراحی سایت خود زحمت‌کشیده و CTA های مختلفی را در آن به‌کاربرده باشید و یا از جلوه‌های رنگی مناسبی استفاده کرده باشید در آخر نیاز است تا سایت طراحی‌شده را تست و بهینه‌سازی کنید، چراکه رعایت این قضیه می‌تواند تأثیر بسزایی برایتان به همراه داشته باشد ” ایشان در ادامه توضیح می‌دهند که ” خودم به‌عنوان یکی از مدیران بخش کاربران شرکت نام‌آشنای مایکروسافت در طراحی موتور جستجوی Bing شاهد بوده‌ام که تنها مبلغ 80 میلیون دلار برای طراحی و آزمایش یک نوع خاص از سایه‌روشن آبی‌رنگ هزینه شده است.

” در آخر نیز آقای Mike Johnson مدیر بخش کاربران در Nerdery که شرکتی فعال درزمینه‌ی تولید است می‌افزاید ” به‌کارگیری کاربران برای تست، انجام تست‌های متعدد و یک آنالیز ساده می‌تواند در طراحی وب‌ سایتی قدرتمند سودمند واقع گردد، چراکه بهره‌گیری از چنین تست‌هایی بازخورد کاربران واقعی را برایتان مشخص خواهد کرد.”

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید