طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5 برای توسعه ی ریسپانسیو وب در سال 2017

در دو سال گذشته HTML5 توجه زیادی را به خود جلب کرده و با وجود اینکه در این که مدت زیادی از انتشار آن گذشته اما اکثر مرورگر های وب هنوز هم در تلاش هستند تا عملکردها و ویژگی های اساسی معرفی شده آن را پشتیبانی نمایند. البته گوگل کروم و اپرا از دیگر مرورگرها مستثنا هستند و به خوبی بیشترین رنج از ویژگی های HTML5 را پشتیبانی می کنند. و با این وجود توسعه دهندگان وب باید به خوبی مطلع باشند که با استفاده از چه امکاناتی می توانند برنامه هایی تولید کنند که در تمامی مرورگر ها به خوبی به نمایش در بیاید و نباید برای تولید برنامه تنها مرورگر های پیشرو را مدنظر قرار دهند.
سال 2015 برای HTML5 سال بسیار بزرگی بود به این دلیل که تعداد سایت هایی که از ویژگی های ویدئو HTML5 با استفاده از Adobe Flash استفاده کردند به طور شگفت آوری افزایش یافت. دو سایت محبوب که از HTML5 برای نمایش ویدئوهایشان بهره گرفتند YouTube و فیسبوک بودند.
تجارت هایی که در دنیای آنلاین سایزشان تغییر کرده است به خوبی از تغییراتی که HTML5 برای تجارت های الکترونیکی به همراه آورده است آگاه هستند.
گوگل کروم با اعلام اینکه از سپتامبر 2015 دیگر از تبلیغات بر پایه ی فلش پشتیبانی نمی کند، گام بسیار بلندی در جهت دستیابی بیشتر به شفافیت در دنیای تبلیغات برداشت. گوگل اعلام کرد که به جای تبلیغات فلشی از تبلیغات HTML5 و بهینه شده استقبال خواهد نمود. به همین دلیل اشتیاق برای فراگیری HTML5 در ماه های اخیر بسیار زیادتر از قبل شده است.

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

برای توسعه دهندگان وب کار با HTML5 بسیار آسان است. وجود تعداد زیادی آموزش گام به گام، تعداد بی شمار source code برای کار در GitHub، اپلیکیشن های دسکتاپ و موبایل فراوان که با HTML5 تولید شده اند، کتاب ها و کلاس های آموزشی معتبر، همه و همه باعث شده اند که کار با HTML5 به آسانی آب خوردن باشد. همچنین برای کار با HTML5 تعداد بسیار زیادی فریم ورک طراحی شده است که می توان با استفاده از آنها به تولید اپلیکیشن ها و پلت فرم های بسیار شگفت انگیز پرداخت. فریم ورک هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود توسط انجمن های معتبر توسعه دهندگان وب به عنوان محبوب ترین فریم ورک های HTML5 شناخته شده اند و می توانید اطمینان داشته باشید که تک تک این فریم ورک ها امروز مبنای کار هزاران بیزینس بزرگ می باشد.

Foundation

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

Foundation پیشرفته ترین فریم ورک فرانت اند ریسپانسیو در سراسر دنیا به حساب می آید. Foundation اکنون با اختلاف زیاد نسبت به دیگر فریم ورک ها به عنوان محبوبترین فریم ورک در لیست بهترین فریم ورک ها شناخته می شود و از آن به عنوان مدرن ترین و قابل اعتماد ترین فریم ورک HTML5 یاد می کنند. Foundation به دلیل داشتن توانایی ارائه ی یک عملکرد بسیار با کیفیت برای ابزارهای مدرن و نیاز ها برای اپلیکیشن های سفارشی، از دیگر فریم ورک ها متمایز شده است. هسته ی اصلی Foundation بر اساس فریم ورک های وبی طراحی شده است که برای تولید وب سایت ها، قالب های ایمیل و همچنین فریم ورک ها مجزا برای تولید اپلیکیشن های پیچیده و دینامیک ریسپانسیو طراحی شده و پایه ی اصلی آن بوسیله ی الهام از Angular تولید شده است.

فریم ورک Foundation اخیرا به نسخه ی V6 ارتقاء پیدا کرده است و عملکرد های شگفت انگیزی به آن اضافه شده است که شما نمی توانید آنها را در هیچ کدام از فریم ورک های HTML5 به این زودی ها مشاهده نمایید.
دلیل اصلی موفقیت Foundation شاید این باشد که یک شرکت واقعی یعنی ZURB پیوسته از آن پشتیبانی می کند. این کمپانی به کاربران اطمینان داده است که پیوسته از محصول خود پشتیبانی خواهد کرد و همواره با تحقیق در مورد طراحی وب ریسپانسیو به توسعه ی آن خواهد پرداخت تا اینکه کاربران بتوانند با استفاده از Foundation با کیفیت بیشتر و با در دست داشتن ابزارهای بهتر به طراحی وب سایت هایشان بپردازند. استراتژی اصلی Foundation این است که به توسعه دهندگان وب این امکان را بدهد تا بتوانند سایت هایی با اولویت سازگاری با تلفن همراه طراحی کنند که این سایت ها سپس بتوانند به نیاز های دیگر ابزار ها نیز پاسخ بدهند.

Sencha Touch

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

Sencha Touch یکی از برجسته ترین پلت فرم های فرانت اند توسعه ی وب می باشد که به طراحان سایت کمک می کند تا اپلیکیشن های سازگار با موبایل بسیار قدرتمندی را تولید نمایند. استفاده از تکنیک های شتاب دهنده ی سخت افزاری به Sencha Touch کمک کرده است تا بتواند رابط های کاربری تولید نماید که قابلیت های بسیار گسترده ای را برای تلفن های همراه فراهم نمایند.

در حال حاضر بیش از 50 رابط کاربری و قالب مخصوص ابزارهای مختلف توسط این فریم ورک تولید شده است که پلت فرم های محبوب تلفن همراه زیادی از آنها استفاده می نمایند. Sencha Touch تمامی ابزارهای مورد نیاز برای تولید اپلیکیشن های مناسب برای Android ، iOS ، Windows و BlackBerry را (بدون نیاز به هیچگونه ابزار اضافی )در اختیار شما قرار خواد داد.
Sencha به برنامه نویسان اجازه می دهد تا به داده های بک اند دسترسی داشته و با استفاده از آنها به اپلیکیشن های طراحی شده ویژگی های دینامیک و محتواهای خاصی را اضافه نمایند. Sencha دارای پکیجی است که به تمام نیازهای شما برای تولید داده های بصری پاسخ می دهد و با استفاده از این فریم ورک دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای دیگر تولید داده های بصری نخواهید داشت.
پکیج های قالب پیشفرض به شما اجازه می دهند تا بتوانید به سرعت اپلیکیشن های وب و یا اپلیکیشن های ترکیبی هدفمندی تولید نمایید که هدف اصلی آن اجرا بر روی یک پلت فرم خاص باشد.

Onsen UI

Onsen UI دستاوردی بسیار بزرگ برای پاسخ به نیاز های توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایلی می باشد زیرا این فریم ورک منبع باز به منظور توسعه ی اپلیکیشن های ترکیبی موبایل بر اساس HTML5 طراحی و تولید شده است و المان های UI را در اختیار کاربران قرار می دهد که می توان با استفاده از آنها برنامه هایی بومی و با سطح انطباق پذیری بالا تولید نمود. از آنجایی که Onsen با کمک المان های وب ساخته شده است، توسعه دهندگان وب می توانند به راحتی با دانش فعلی خود نسبت به المان های وب، از این ابزار برای تولید اپلیکیشن های مد نظرشان استفاده نمایند.
توسعه دهندگان Onsen به خوبی از اهمیت توسعه ی برنامه های رایانه ای سازگار با سیستم های مختلف آگاهی دارند و می دانند که این موضوع تا چه اندازه برای موفقیت یک اپلیکیشن مهم و حیاتی است. به همین دلیل طراحان Onsen به خوبی این ویژگی را در این فریم ورک گنجانده اند و به دلیل داشتن همین ویژگی شما می توانید Onsen را با هر کدام از فریم ورک های توسعه ای فرانت اند وب ادغام نموده و مورد استفاده قرار دهید. توسعه دهندگان فریم ورک Angular می توانند با استفاده از مزایایی که تگ های سفارشی فریم ورک Onsen فراهم آورده است، برای Angular یک کتابخانه تولید نمایند.
اخیرا Onsen توجه همگان را به صفحه ی Onsen UI 2.0 BETA جلب نموده است که بیشتر در مورد نسخه ی جدید این فریم ورک توضیح داده است. در این توضیحات به روشنی به این موضوع اشاره شده است که هدف Onsen این است که سنتی قدیمی خود یعنی سازگاری برنامه های تولیدی با تمامی ابزارهای اتصال به اینترنت را حفظ نماید و به این ترتیب کاربران Onsen می توانند با همان کیفیت به تولید اپلیکیشن های مد نظرشان بپردازند.

Ionic

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

فریم ورک Ionic (که به تازگی اعلام شده است که به زودی نسخه ی V2 آن به بازار خواهد آمد) یکی از موفق ترین فریم ورک های بر مبنای HTML5 موبایل است که برای تولید اپلیکیشن ها و وب سایت های موبایلی از ترکیبی از HTML5 ، CSS3 و JavaScript بهره گیری می نماید.

هر کسی با توانایی تولید وب سایت از پایه، می تواند با استفاده از Ionic از همان روز آغاز به کار با این فریم ورک، به تولید اپلیکیشن های موبایل بپردازد. یادگیری پایه های اولیه ی این فریم ورک اصلا کار پیچیده ای نیست و کاربران می توانند با استفاده از آموزش های گام به گام که در اینترنت قرار دارد به راحتی کار با این فریم ورک را شروع نماید.
امروزه بیش از 2 میلیون وب سایت و اپلیکیشن موبایل با استفاده از پایگاه داده کدها، انجمن ها و اسناد Ionic تولید شده اند و وجود این اطلاعات باعث شده است که تازه کارها به اندازه ی متخصصان توسعه ی اپلیکیشن در استفاده از Ionic راحت باشند.

Semantic UI

Semantic یک فریم ورک HTML5 ساده است که با بهره گیری از طیف وسیعی از اجزای UI به شما کمک می کند تا با استفاده از نحوه ی کدنویسی سنتی بدون فریم ورک بتوانید به سرعت و به زیبایی به تولید وب سایتتان بپردازید. با استفاده از Semantic می توان به تولید طرح های(layouts) بسیار پیچیده و بسیار ساده پرداخت. همچنین با استفاده از این فریم ورک می توان طرح بندی های موجود را بهبود داد و انتخاب های بیشتری را به آن اضافه کرد.

Bootstrap

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

از میان 100 هزار وب سایت برتر دنیا، بیش از 20% آنها با به کارگیری Bootstrap به عنوان مبنای اولیه، تولید شده اند. این عدد گویای میزان محبوبیت، انعطاف پذیری و قدرت این فریم ورک می باشد. در این فریم ورک شما می توانید به ابزارهایی دسترسی داشته باشید که بدون تولید اجزای دیگر و grid style ها به تولید وب سایت مد نظرتان بپردازید.

اخیرا تیم پشتیبانی کننده از Bootstrap اعلام نموده است که به زودی نسخه ی V4 این فریم ورک را به بازار عرضه خواهد کرد. در این نسخه علاوه بر بهینه تر شدن فریم ورک، مدرن شدن آن هم مد نظر قرار گرفته است. استفاده از فریم ورک Bootstrap هرگز کار پیچیده ای نبوده است. به همین دلیل است که بسیاری از کد نویسان و توسعه دهندگان وب علاقه دارند که از Bootstrap به عنوان فریم ورک HTML5 پیش فرض برای کار خود بهره بگیرند.

SproutCore

SproutCore یکی از قدیمی ترین فریم ورک ها در لیست ما است. اگرچه سرعت پروسه ی توسعه با استفاده از این فریم ورک در سال های اخیر پایین بوده اما با وجود رشد دیگر رقبا، عملکرد خوب این فریم ورک باعث شده است که کاربران به آن توجه ویژه ای داشته باشند. هدف اصلی SproutCore این است که کاربران یک فریم ورک بسیار آسان در اختیار داشته باشند.

HTML KickStart

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

HTML KickStart به دلیل گستردگی المان ها، طرح بندی ها و دیگر فایل های فرانت اندش، از محبوبیت بسیار بالایی نزد کدنویسان HTML5 برخوردار می باشد (برای CSS3 ، HTML5 و jQuery). تمامی این اجزاها به کدنویسان کمک می کند که با دستی باز به سراغ پروژه های خود بروند.

این اجزاها شامل اسلایدها، بخش بندی ها، منوها، دکمه ها، آیکون ها زبانه ها و بسیاری دیگر می باشند و همه ی آن چیزهایی را که برای تولید سریع و موثر اپلیکیشن به آن نیاز است را بدون صرف زمان زیاد، در اختیار شما قرار می دهدند.
بسیاری گزارش کرده اند که از KickStart می توان به خوبی به عنوان فریم ورک برای تولید وایر فریم های HTML5 استفاده کرد و می توان برای طرح بندی های اولیه ی صفحات نیز این ابزار را مورد استفاده قرار داد. طرح بندی هایی که بعضا ساعت ها وقت برای تولید آنها نیاز است، با استفاده از این فریم ورک به راحتی در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

Framework 7

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

همواره برنامه نویس های حرفه ای به دنبال فریم ورک هایی هستند که ابزارها و ویژگی های مد نظرشان را در اختیار داشته باشند. Framework 7 یکی از بهترین گزینه های برنامه نویسان می باشد و آنها می توانند با استفاده از این فریم ورک به تولید برنامه های بسیار جذاب برای هر دو سیستم عامل محبوب موبایل یعنی اندروید و iOS بپردازند. با استفاده از این فریم ورک شما می توانید در یک چشم به هم زدن برای مشتریانتان نمونه سازی های مورد نظرشان را انجام دهید.

مهمترین ویژگی فریم ورک Framework 7 توانایی آن در تولید اپلیکیشن های مخصوص اندروید و iOS با استفاده از HTML5، CSS3 و JavaScript می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید بدون هسچ گونه محدودیت جهانی به تولید اپلیکیشن بپردازید. Framework 7 با تمامی پلت فرم ها سازگاری ندارد. این فریم ورک تنها بر روی iOS و Google Material design تمرکز کرده است تا بهترین تجربه را برای کاربران خود فراهم کند.

jQuery Mobile

بسیار دیده می شود که کاربران در مورد استفاده ها و عملگر های محیط اصلی jQuery Mobile دچار سوء برداشت می شوند. همانطور که می دانید jQuery در حال حاضر بهترین کتابخانه ی جاوا اسکریپت برای تولید صفحات وب می باشد و بسیاری از ویژگی های دینامیک و تعاملی که در وب مشاهده می شود با استفاده از jQuery تولید شده اند. این موضوع ممکن است باعث شود که گمان کنید jQuery Mobile دقیقا همان کتابخانه ها برای اپلیکیشن های وب موبایل می باشد.

jQuery Mobile یک فریم ورک مناسب برای تولید اپلیکیشن های وب می باشد که بر روی کمک به برنامه نویسان جهت تولید اپلیکیشن های وب ریسپانسیو متمرکز شده است که بر روی دستگاه های تلفن همراه، تبلت ها و برخی دسکتاپ ها کار می کند. از میان ویژگی های قابل توجه jQuery Mobile می توان به سیستم ناوبری داخلی بر اساس AJAX ، ابزارها و تکنیک های طراحی ریسپانسیو، sleek UI widgets برای پیشرفت برنامه نویسی به صورت فوری و بسیاری ویژگی های دیگر اشاره نمود.
اگر تا به حال با jQuery Mobile آشنا نشده اید، ما پیشنهاد می کنیم که به آموزش ساده ی این فریم ورک در Miamicoder توجه کنید که در آن Jorge Ramon به طور دقیق و تخصصی در مورد این فریم ورک به کاربران توضیحاتی را ارائه می نماید.
این یکی از بهترین روش های شروع کار با فریم ورک jQuery Mobile می باشد و به این طریق شما می توانید با سینتکس ها و کاربرد های آنها در دنیای واقعی بیشتر آشنا شوید و شاید بعد از یک نگاه دقیق بتوانید با نحوه ی عملکرد این فریم ورک آشنایی کامل پیدا کرده و به آن جذب شوید.

Monaca

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

PhoneGap و Cordova نام های آشنایی در انجمن های برنامه نویسان اپلیکیشن های موبایل می باشد و Monaca فریم ورکی است که به شما کمک می کند تا بتوانید از هر دوی این ها در یک محیط ابری استفاده نمایید و با استفاده از ابزارها و ویژگی های در دسترس، مهارت های برنامه نویسی خودتان را بهبود دهید. Monaca یک فریم ورک قابل تنظیم برای تمامی پلت فرم ها می باشد.

سه ویژگی اصلی Monaca ، همانطور که توسعه دهندگان این فریم ورک نیز به آنها اشاره کرده اند، توانایی توسعه ی برنامه ها در ابر، توانایی استفاده از تمامی ویژگی ها (طراحی، توسعه ی فرانت اند و بک اند، تستینگ، دیباگ کردن ، تولید) و استفاده از آنها در کنار یکدیگر یا به طور جداگانه، و همچنین ترکیب Monaca با هر فریم ورک مد نظر برنامه نویس می باشد.
اسناد بسیار خوبی برای معرفی سریع و همچنین راهنمایی برنامه نویسان برای یادگیری Monaca وجود دارد. در این اسناد سوالات پشتیبانی، مثال های فراوان و همچنین راهنماهای دقیق برای آغاز کار با Monaca فراهم شده است.

Trigger

Trigger یک فریم ورک توسعه ی وب برای تولید اپلیکیشن های موبایل می باشد. در چند سال گذشته بازار اپلیکیشن های موبایلی به بالاترین ترافیک خود رسیده است و در این میان شاهد آن هستیم که فریم ورک های بسیاری برای کمک به برنامه نویسان و اپلیکیشن نویسان ارائه شده است تا این افراد بتوانند بدون صرف زمان زیاد و بدون درگیری با کدنویسی های بسیار پیچیده ایده های برنامه نویسی خود را پیاده سازی نمایند.
Trigger از قابلیت ها و عملکرد های جاوا اسکریپت برای کمک به تولید اپلیکیشن های اندروید و iOS بهره می گیرد. به جای استفاده از محیط های توسعه ای واقعی، با استفاده از سرور ابری داخلی، شما می توانید به راحتی در درون محیط ابری به آزمایش و ساخت اپلیکیشن ها بپردازید.
با استفاده از فریم ورک Trigger شما می توانید بدون اینکه دوباره برنامه ی خود را در فروشگاه های اپلیکیشن وارد نمایید، آن را به روز رسانی کنید. تولید اولین اپلیکیشن شما بوسیله ی Trigger بسیار کار راحتی می باشد و استفاده از Trigger تجربه ی خوشایندی را به همراه خواهد داشت. و اگر شما در مورد نوع برنامه ی خود مطمئن نیستید، Trigger به شما کمک می کند تا به تولید برنامه های بلند مدت بپردازید. با نگاهی به صفحه ی رسمی Trigger می توانید از مثال ها و پروژه های انجام شده توسط این فریم ورک اطلاع پیدا کنید.

Base

Base یکی از سبک ترین و سریع ترین فریم ورک های HTML5 برای تولید وب سایت های ریسپانسیو می باشد. سیستم شبکه ای داخلی به شما کمک می کند که به تولید طرح بندی های شبکه ای (بدون استفاده از کدهای اضافی) بپردازید. برای اطلاع از نحوه ی دقیق عملکرد Base بهتر است به وب سایت رسمی این فریم ورک مراجعه نمایید و از کنسول توسعه ی تعاملی که در این سایت به کاربران ارائه می شود تا مهارت های خود را آزمایش کنند، استفاده نمایید.

Kendo UI

همانطور که از نام این فریم ورک مشخص است، سر و کار این فریم ورک با رابط کاربری می باشد. این فریم ورک توسعه ی وب به طور رایگان و از طریق شرکت Telerik برای تولید اپلیکیشن های دسکتاپی و موبایلی به بازار آمده است.
Kendo UI به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا به بیش از 70 ویجت UI در یک فریم ورک دسترسی داشته باشند. در این فریم ورک تنظیمات مخصوص Angular، پشتیبانی از برنامه نویسان Bootstrap، قابلیت های تلفن همراه و توانایی کار با داده های آفلاین همگی به طور یکجا فراهم شده است. در این فریم ورک 11 قالب پیش ساخته به همراه امکان ساخت قالب های سفارشی به شما کمک خواهند کرد تا به تولید برنامه های مورد نظرتان بپردازید.

Montage

Montage نیز یکی دیگر از فریم ورک های برنامه نویسی وب با استفاده HTML5 می باشد. هزاران هزار برنامه نویس برای تولید اپلیکیشن های تک صفحه ای با عملکرد بسیار بالا و مقیاس پذیر، به Montage وابسته هستند. Montage با ارائه ی الگوها و قواعدی که ارائه می دهد، به شما این امکان را می دهد که به طور کامل اپلیکیشن خود را معماری کنید. از آنجایی که Montage برای ساخت اپلیکیشن ها از محیط وب استفاده می نماید، بسیاری از روش های استاندارد توسعه ای و تعاملات نرم افزاری آن قابل فهم می باشد.
در سال های اخیر توسعه دهندگان Montage از بسیاری از پلاگین ها و کتابخانه ها میزبانی کرده اند. شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی این فریم ورک از امکانات آن و امکان ترکیب شدن دیگر ابزارها با Montage برای تولید اپلیکیشن اطلاع پیدا کنید.

Skeleton

Skeleton فریم ورکی است که از آن برای استارت اولیه ی تولید وب سایت استفاده می شود و استفاده از آن برای تولید یک وبسایت کامل با اجزای پیچیده ی رابط کاربری منطقی به نظر نمی رسد. Boilerplate فریم ورک Skeleton، محیطی عالی برای آغاز کار کسانی است که به دنبال تولید اولین اپلیکیشن خود هستند و به یک رویکرد ساده برای تولید صفحات طراحی سایت نیاز دارند. برای کار با این فریم ورک کافی است که کتابخانه ی آن را دریافت نمایید و به ستاپ های اضافی نیازی نخواهد بود.

CreateJS

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

CreateJS مجموعه ای از کتابخانه های جاوا اسکریپت و ابزارها است که برای کار با HTML5 طراحی شده اند. این فریم ورک این امکان را فراهم می کند که برنامه نویسان بتوانند از طریق HTML5 محتواهای تعاملی غنی با استفاده از تکنولوژی باز وب تولید نمایند. کتابخانه های این فریم ورک به نحوی طراحی شده اند که بتوانند به طور مستقل کار کنند. همچنین این امکان وجود دارد که با استفاده از ترکیبی از این کتابخانه ها به نیازهای برنامه نویسی پاسخ داد.

چهار کتابخانه ی این فریم ورک عبارتند از :

  • EaselJS : این یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت است که کار با المان کانواس (Canvas) HTML5 را آسان می کند.
  • TweenJS : با استفاده از این کتابخانه ی جاوا اسکریپت می توان در HTML5 به تولید انیمیشن پرداخت و از JavaScript استفاده نمود.
  • SoundJS : کتابخانه ای از جاوا اسکریپت می باشد که به شما اجازه می دهد تا به آسانی و به طور موثر با بخش صوت HTML5 کار کنید.
  • PreloadJS : یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت است که شما را قادر می سازد که دارایی های خود را مدیریت کرده و آنها را با هم هماهنگ کنید.

هر کدام از این کتابخانه ها می توانند به طور مستقل از هم به کار گرفته شوند. همچنین شما می توانید تعدادی از آنها را با هم ترکیب کرده و مورد استفاده قرار دهید تا به آنچه که برای تولید اپلیکیشن مورد نظرتان نیاز است دست پیدا کنید. CreateJS نقطه ی اوج هر چهار فریم ورک اشاره شده با هم می باشد.

iio Engine

بخش توسعه ی بازی های HTML5 هر روز در حال پیشرفت می باشد و تعداد زیادی از مردم وقت خود را به بازی در رایانه ها و تلفن های همراهشان می گذرانند و برنامه نویسان اکنون در حال آموزش و به کار گیری ابزارهای مورد نیاز برای تولید این بازی ها برای جذب مخاطبان هستند. iio Engine فریم ورکی برای کار با بخش کانواس HTML5 می باشد و با استفاده از این موتور، برنامه نویسی شما هم سریعتر و هم با کیفیت تر دنبال خواهد شد.

FireShell

بهترین فریم ورک های رایگان HTML5

تیم ها و افراد مختلف به دنبال ابزارهای قابل اعتماد برای برنامه نویسی های فرانت اند خود می باشند. این افراد می توانند با استفاده از FireShell به راحتی و با خیالی آسوده به تولید برنامه های خود بپردازند. امکان ادغام آسان ویژگی ها، سیستم تحویل محتوای jQuery و همچنین پشتیبانی HTML5 Shiv و Modernizr از برنامه نویسی های اپلیکیشن فرانت اند مدرن به همراه هزاران ویژگی دیگر تنها بخشی از ویژگی های فوق العاده ی FireShell می باشند.

Jo

Jo یکی از سبک ترین فریم ورک های موجود برای تولید اپلیکیشن های HTML5 می باشد. Jo طوری طراحی شده است که بتواند با PhoneGap، Chrome ، Safari ، Opera ، FireFox ، iOS ، Android ، BlackBerry 10 ، Tizen و Windows Phone 8+ کار کند. انعطاف پذیری، لایه های داده ی سبک و رابط کاربری مناسب جاذبه های Jo برای جلب نظر برنامه نویسان به استفاده از این فریم ورک می باشد.

52 Framework

اگر چه به اندازه ی کافی به 52 Framework توجه نشده است اما این فریم ورک مبنای کار پروژه های بسیار بزرگی بوده است و موارد زیادی در این فریم ورک وجود دارد که می تواند برای تمامی برنامه نویسان بسیار جذاب باشد. در این فریم ورک ویژگی هایی از جمله شبکه بندی های(grid) مناسب برای کار ، تعاملات ساده ی وبلاگی که امکان تولید محتواهای دینامیک را فراهم می کند، و همچنین بسیار ویژگی های وابسته به HTML5 که برای تولید وب سایت های پیچیده و اپلیکیشن های سخت مورد نیاز است، دور هم گردآوری شده اند.

LimeJS

به عنوان یکی از سر راست ترین فریم ورک ها برای تولید بازی ها می توان به LimeJS اشاره کرد. این فریم ورک به طور خاص برای برنامه نویسان HTML5 تولید شده است تا توانایی تولید بازی ها را در آنها به شدت افزایش دهد. اگرچه این پروژه به اندازه ای که انتظار می رفت فعال عمل نکرد اما بسیاری از انجمن های آنلاین به طور فعالانه در مورد امکانات LimeJS به بحث و گفتگو می پردازند. از این رو ما نیز به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد دارید به تولید بازی بپردازید، نگاهی به این فریم ورک هم بیاندازید و از امکانات آن مطلع شوید.
انجمن های HTML5 برای برنامه نویسان
در حال حاضر ما تنها نگاهی سطحی به قابلیت های پلت فرم های وب انداخته ایم و بسیار مهم است که برای موفقیت در برنامه ریزی همواره به روز باشیم. بهترین راه برای به روز بودن توجه به انجمن های آنلاین و مطلع شدن از آخرین تکنیک ها و اخبار برنامه نویسی می باشد. اگر انجمن های مورد نظر توسط تولید کنندگان فریم ورک ها هدایت و پشتیبانی شود می تواند نقش پر رنگی در پیشرفت شما ایفا نماید. در اینجا توصیه می کنیم که به انجمن هایی که در ادامه معرفی می شود توجه ویژه ای داشته باشید:

  • StackOverflow :

این انجمن به دلیل حرفه ای بودن و عدم وجود مطالب بی استفاده در آن معروف شده است. در این انجمن شما می توانید سوالاتتان را مطرح کنید و همچنین به سوالات دیگران پاسخ دهید و همواره از آخرین اتفاقات پیرامون HTML5 مطلع باشید.

  • Reddit :

در این انجمن آخرین آموزش ها و مقالات پیرامون HTML5 به همراه دموهایی از نحوه ی استفاده ی آخرین ویژگی های اضافه شده در دسترس کاربران قرار داده شده است. این انجمن برای پرسیدن سوالات نیز فوق العاده است.

  • HTML5 Bookmarks :

این انجمن همانند یک سرویس اطلاع رسانی روزانه برنامه نویسان را از آخرین تغییرات و یافته های مربوط به HTML5 مطلع می کند. در این انجمن شما می توانید از طریق آرشیو به موارد مورد نیاز برای برنامه نویسی های خود دست پیدا کنید.

  • HTML5 Weekly :

این انجمن یک خبرنامه ی هفتگی برای برنامه نویسان HTML5 می باشد که طی چند سال اخیر به طور فعال به کار خود ادامه داده است و در آن بیش از 100000 کاربر هر هفته از آخرین اتفاقات دنیای HTML5 مطلع می شوند.
در پایان اگر نقطه نظر خاصی در مورد تکنیک های خاص و فریم ورک های HTML5 مطلبی به نظر شما می رسد می توانید آن را در بخش نظرات این مطلب با کارشناسان سایت سازان در میان بگذارید.