طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟

یکی از اتفاقات بد در دنیای سئو ( seo ) ایجاد مشکلاتی است که باعث می‌شود کارها طبق خواسته‌های ما پیش نرود. علت به وجود آمد چنین مشکلاتی گاه می‌تواند زیاده‌روی ما در اتخاذ و عمل به تاکتیک‌های انتخاب‌شده در مبحث سئو ( seo ) باشد و شاید هم به دلیل اشتباهاتی باشد که در گوگل به دلیل ندانستن راهی بهتر انجام می‌دهیم، حتی ایجاد مشکلات می‌تواند به دلیل انتخاب تاکتیک‌های دارای سرنوشت نامعلوم باشد. این مقاله دقیقا به‌منظور راهنمایی شما برای حل چنین مشکلاتی است.

عیب‌یابی

به‌صورت کلی دو راه وجود دارد تا بتوانید مشکلات پیش‌آمده را تشخیص دهید. راه اول زمانی است که یک افت شدید در ترافیک مربوط به جستجوی طراحی سایت شما اتفاق افتاده باشد و در بعضی مواقع می‌توان ان را یک فاجعه نامید و شبیه به شکل زیر است:

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

راه دیگر باخبر شدن از وجود مشکل استفاده از سرویس Google Search Consol است که در زمان رخ دادن مشکلان را به شما اطلاع می‌دهد. اگر این سرویس را ندارید و یا عضو نشده‌اید همین حالا خواندن این مقاله را متوقف به گوگل رفته و ثبت‌نام کنید تا از امکانات آن خود را بهره‌مند سازید. این هم راهنمای مکانی که می‌توانید پیام های خود را در این سرویس مشاهده کنید.

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

بررسی خطاهای دستی پیش امده

وقتی‌که از طریق Google Search Consol از به وجود امدن مشکل و یا خطایی با خبر می‌شوید آن را خطای دستی می نامند که به این معناست شخصی طراحی وب سایت شما را آنالیز کرده و باعث به وجود امدن چنین خطایی در سایت تان شده است. زمانی که چنین عملی اتفاق افتاده باشد این سرویس با پیامی که حاوی توضیحات با اولیت بالاست شما را از به وجود امدن خطا باخبر می‌کند. شکل کلی اغلب خطاهای دستی به وجود امده به این صورت است:

 • Site wide link penalties (خطای گسترده در لینک های سایت)
 • Partial link penalties (خطای جزئی در لینک های سایت)
 • Thin content penalties (وجود خطا به دلیل محتوای نامناسب)

این هم مثالی که وجود خطا را در لینک های سایت را نشان می دهد:

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

این هم مثالی از وجود خطا به دلیل محتوای نامناسب و یا کم‌ارزش:

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان
زمانی که هر کدام از این خطاهای دستی اتفاق افتاده باشد نیاز است تا مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مشخص کردن علت خطا (به عنوان مثال اگر مشکل از لینک ها باشد نیاز است تا مشخص گردد کدام لینک یا لینک ها دارای خطا در گوگل هستند)
 • برطرف کردن خطاها
 • با ثبت فرمی در گوگل به نام Reconsideration Request از آن درخواست حذف کردن خطا را می‌کنیم.

 

بررسی خطاهای الگوریتمی

این‌گونه خطاها زمانی اتفاق می‌افتد که الگوریتم گوگل سایتی را به عنوان یک سایت بی کیفیت تشخیص می‌دهد، در واقع گوگل از الگوریتمش برای شناسایی طراحی سایت های بی‌کیفیت استفاده می‌کرده و رنکینگ چنین پایگاه‌هایی را کاهش می‌دهد. در بخش زیر شناخته‌شده‌ترین الگوریتم ها ی گوگل برای این کار را مشاهده می‌کنید:

 • Panda: تمرکز ان بر روی شناسایی و تشخیص محتوای بی‌کیفیت است
 • Penguin: لینک های بی‌کیفیت را شناسایی می‌کند.
 • Search Qualit: یکی از الگوریتم های شناخته‌شده در زمینه‌ی بررسی کیفیت سایت و صفحات درونی ان
 • Top Heavy Ads: وظیفه‌ی این الگوریتم تمرکز بر روی سایت هایی است که تبلیغات خیلی زیادی را در صفحات خوددارند.
 • Payday Loans (Spammy Sites): شناسایی سایت های تمرین درزمینه‌ی سئو که محتوای آن‌ها تکراری و اسپم هستند، گوگل این‌گونه طراحی سایت ها و اسپم های تولیدی توسط آن‌ها را به عنوان یک امر عادی در نظر می‌گیرد، ولی این دسته از پایگاه‌ها را با یک پیشوند مشخص می‌کند.

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

گوگل به صورت تخصصی این قبیل عملیات‌ها را به عنوان الگوریتم در نظر می‌گیرد و نه یک خطا یا مشکل، به همین دلیل با آن‌ها کنار امده است؛ اما در عمل چیزی که برای شما دردسرساز می‌شود کاهش ترافیک سایت است؛ بنابراین اگر دارای یکی از این الگوریتم های صدمه زننده به ترافیک هستید، باید خودتان این مشکل را برطرف کنید، چون سرویس Google Consol پیغامی را در رابطه با چنین مشکلاتی به شما نمی رساند. شرکت گوگل خبر از انجام به‌روزرسانی‌های جدیدی در الگوریتم ها Penguin،Panda داده است، اما به صورت عملی چنین کاری را هنوز انجام نداده، پس شما نیاز دارید تا مشکلات را خودتان به صورت شخصی برطرف کنید.

لینک هایی که گوگل آن‌ها را دوست ندارد

اگر یک خطای دستی به وجود امده باشد و یا اینکه تصور کنید توسط الگوریتم Penguin مورد صدمه قرارگرفته‌اید، این بخش از مقاله به شما کمک می‌کند تا خودتان تشخیص دهید که کدام‌یک از لینک ها موجود در طراحی سایت چنین مشکلاتی را به وجود اورده اند. همانطور که در این مقاله خواندید گوگل لینک ها را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در امر رتبه‌بندی سایت ها محاسبه می‌کند. به همین دلیل است که سایت های مختلف سعی دارند هر آنچه می‌توانند لینک دریافت کنند، ولی باید بدانید که متاسفانه همه ی لینک ها مفید نبوده و به همین دلیل است که باید سعس کنید بیشتر لینک هایی را در سایت خود قرار دهید که دارای اهمیت باشند؛ بنابراین یک لینک واقعی کمک‌کننده آن لینکی نیست که برای به دست اورده شدندش هزینه‌ای پرداخت‌شده باشد و یا اینکه به دلیل مرجع بودن سایت تان ان لینک را به صورت منبع به پایگاه شما متصل کرده باشند.

تمامی این مباحث به این دلیل است که گوگل از لینک ها به عنوان سیستم نظرخواهی استفاده می‌کند تا محتوای شما را موردبررسی قرار دهد، همین نظرات و امتیازدهی‌هاست که درجه ی اهمیت سایت شما را مشخص می‌کند؛ بنابراین امتیاز و رای بیشتر برابر است با کسب رتبه‌ی بهتر و اهمیت بالاتر، همچنین باید به این نکته اشاره کرد که تمامی رای های موجود در سیستم رتبه‌بندی گوگل که برای رتبه‌بندی محتوای شما استفاده می‌گردد از درجه ی یکسانی برخوردار نبوده و امکان دارد که در پاره ای از مواقع امتیاز حاصله از یک رای برابر با چندین رای دیگر باشد. با این اوصاف می‌توان گفت دلیل اینکه چرا برخی از لینک ها از طرف گوگل مشکل‌ساز تلقی می‌شوند این است که به صورت اساسی ان لینک ها خود را به صورت لینکی بی اهمیت و کم‌ارزش به گوگل معرفی می‌کنند. حال اگر در طراحی سایت تان از این قبیل لینک ها فراوان باشد، کیفیت جستجوی آن‌ها پایین خواهید بود و به همین دلیل گوگل در برابرشان موضع‌گیری کرده و عکس‌العمل نشان می دهد. با درنظر گرفتن این دانسته‌ها ناگاهی به موارد زیر می‌اندازیم که اشاره‌کننده به لینک ها یی است با قابلیت ایجاد مشکل در سایت های استفاده‌کننده از این قبیل لینک های مشکل‌ساز:

 • لینک های خریداری‌شده:

هرگونه پرداختی از طرف شما به عنوان هزینه‌ی اجاره ی لینک به عنوان یک مشکل در گوگل تلقی خواهد شد؛ بنابراین اگر تبلیغاتی را در سایت خود پذیرفته و در قبال ان لینک دریافت کرده اید نیاز است تا با قرار دادن خاصیت “Not Follow” بر روی ان گوگل را از این موضوع باخبر کنید تا چنین لینکی را به عنوان اسپم کننده در جستجوها در نظر نگیرد.

 • سرویس های وب دایرکتوری:

کار اینگونه سرویس ها سازماندهی کردن طراحی وبسایت ها در دایرکتورهای منظم است و تعدادی کمی از آن‌ها هستند که بدون کلک فعالیت می‌کنند (به‌مانند Best of the web,Bussiness.com,Dmoz.org) پس اگر قصد دارید از این سرویس ها لینک دریافت کنید بیاد داشته باشید که بیش از 2 عدد از آن‌ها را بر روی سایت خود فعال نکنید.

 • سرویس های Article Directory:

این‌گونه سایت ها دارای یک سیستم میزبانی هستند که مقالات و محتوای وب شما را نگهداری کرده و لینک انها را در اختیارتان می‌گذارند؛ بنابراین گوگل این دسته از لینک ها را کم اهمیت می‌داند چراکه با آپلود محتوای در سایت دیگر امکان نظرخواهی و بررسی ان توسط کاربران وجود نخواد داشت پس چنین لینک های مناسب سایت شما نیستند.

 • لینک های بین بین‌المللی (از کشورهای که فعالیتی در ان ندارید):

دلیلی ندارد که در طراحی سایت شما لینک های زیادی از کشورهایی وجود داشته باشد که شما در ان فعالیت نمی‌کنید، بنابراین این دسته از لینک ها مشکل‌ساز خواهند بود.

 • ترکیبی از Anchor text های نامناسب:

این‌گونه متن ها باعث می‌شوند تا وضعیت لینک مشخص شود و توضیحاتی در رابطه با آن داده‌شده باشد، گوگل از Anchor text برای درک بهتر محتوای صفحات شما استفاده می‌کند. درگذشته سئو کاران برای پیدا کردن لینک های مرتبط با کلیدواژه‌ای خود از آن‌ها با دستورانی شبیه “Exact match” به‌صورت نادرستی استفاده کرده اند، بنابراین موجود بودن تعداد زیادی از این Anchor text ها دریک سایت باعث شک گوگل در رابطه با راهبرد سئویی اتخاذشده گشته و امکان دارد تا گوگل به عنوان متقلب به شما نگاه کند! در تصویر پایین همین بخش مثالی از یک Anchor text نامناسب آمده است.

 • کدهای کوپنی:

اگر از آن دسته افرادی هستید که با دادن کدهای کوپنی به دیگران برای خود لینک به دست اورده اید، باید بدانید گوگل این‌گونه کدها را نیز به عنوان سیستم پرداخت پول در قبال لینک محسوب می‌کند، پس در صورتی که چنین لینک هایی دارید از شر آن‌ها خلاص شوید!

 • ویجت های بی‌کیفیت:

اگر به افرادی اجازه دهید که در سایت شما ویجت قرار دهند و در قبال ان لینک دریافت کنید، باز هم باید گفت که با مشکل روبرو شده‌اید.

 • ایجاد اسپم های گره‌ای:

اگر با پرداخت پول افرادی را مامور کلیک برو روی طراحی سایت خود و کسب درآمد از این طریق کرده اید، باز هم به عنوان پرداخت پول در قبال لینک در نظر گرفته می شوید.

 • ایجاد اسپم توسط کامنت:

در صورت ورود به وب سایت ها و فروم های مختلف و کسب لینک از آن‌ها برای سایت خود چنین عملی به عنوان یک سئوی کلاه سیاه در نظر گرفته می شود که گوگل ان را دوست نخواهد داشت، بنابراین تا حد ممکن از انجام چنین عملی دوری‌کنید.

 • تبادل لینک:

مشکلی در تبادل لینک بین سایت های همکار و سایت های بزرگ اجتماعی وجود ندارد، اما در صورت تامین شده حجمی بزرگی از لینک های موجود در سایت شما از این طریق هشدار قرمز دریافت خواهید کرد، پس این کار را بیش از حد تکرار نکنید.

 • لینک هایی دیگری که بی‌ارزش هستند:

لیست شرح داده‌شده در قسمت بالا تمامی لینک های مشکل‌ساز را در برنمی‌گیرد و کامل نیست، چون که تشخیص نهایی و تصمیم‌گیری در خصوص لینک ها و اهمیت آن‌ها تنها در اختیار گوگل قرار دارد.

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان
در تصویر بالا نمونه‌ای از یک Anchor text نامناسب را مشاهده می‌کنید، به طور واضح مشخص است که هایپرلینک دران قسمت به صورت کپی تعبیه‌شده است. نویسنده‌ی این مقاله حتی فرصت نکرده و یا دقت این را داشته تا دو کلمه ی “Buy” و “Cars” را در یک جمله بنویسد! شایان ذکر است که وجود Anchor text به عنوان لینک در سایت شما بلامانع است، ولی باید دقت داشته باشید که اگر درصد زیادی از لینک های موجود در سایت تان از این نوع باشد گوگل به شکل معمول به آن نگاه نخواهد کرد و بی شک به چشم یک مشکل ان را خواهد نگریست.

پاک‌سازی لینک های مشکل‌ساز

اگر دارای خطای دستی در لینک های خود هستید و یا تفکرتان این است که توسط سیستم Penguin مورد صدمه قرارگرفته‌اید و شاید هم فکر می‌کنید که هردوی این مشکلات برای شما اتفاق افتاده است، راهی ندارید جز اینکه به پاک‌سازی لینک های موجود خود کنید. برای انجام چنین عملی نیازمند این هستید تا روش های پایه ای ان را بدانید:

 • لیست کاملی از لینک های موجود در طراحی سایت را تهیه کنید، برای انجام این کار می توانید از سرویس Google search Consol بهره ببرید، اما متاسفانه این سرویس لیست تمام و کامل لینک های موجود را ارائه نخواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا اطلاعات موجود در لینک ها را توسط سرویس هایی نظیر: Open Site Explorer,Majestic سئو ( seo ),Ahrefs دریافت کنید. نیاز است تا از تمامی این سرویس ها برای جمع اوری اطلاعات لینک ها استفاده گردد، چراکه هر کدام از آن‌ها اطلاعاتی را استخراج می‌کنند که دیگری توانایی انجام ان را ندارد، پس برای این کار هر 3 سرویس مکمل یکدیگرند.
 • در این مرحله لیست لینک های به دست امده را بررسی کرده و لینک های مشابه را حذف کنید، زیرا با استفاده از هر 3 ابزار یادشده این امکان وجود دارد تا لینک های مشابهی هم یافت شود.
 • شروع به انالیز کردن تمامی لینک های موجود کنید، به یاد داشته باشید که بیش از 2 یا 3 لینک از هر سایت متصل به خود را بررسی نکنید.
 • لینک های مشکل‌دار را مشخص کرده تا به رفع آن‌ها بپردازید.
 • قبل از اینکه به مرحله‌ی بعد بروید از لینک های هر دامین متصل به خود 3 یا 4 بار تست بگیرید.
 • به سایت های مرجع لینک مشکل‌دار رفته و درخواست حذف ان لینک را از سایت خود بدهید.
 • اگر برای حذف لینکی موفق نشده و از سایت مرجع ان لینک پاسخی دریافت نکردید دوباره درخواست حذف دهید تا شانس موفقیت افزایش پیدا کند، اما به خاطر داشته باشید تا بیش از 3 بار درخواست خود را تکرار نکنید.
 • برای هر لینکی که موفق به حذف ان نشدید، ابزار Google disavow را استفاده کنید تا به گوگل اطلاع دهید که از آن لینک ها در سایت شما چشم‌پوشی کند.
 • زمانی که مراحل 7 و 8 را کامل کردید، تقریبا تمامی کارها به انجام رسیده و در پایان راه هستید

در مرحله‌ی 8 من Google disavow tool را معرفی کردم چون باعث خواهد شد بتوانید تمامی لینک هایی را که به نظرتان در حال ایجاد مشکل هستند لیست کنید و به گوگل اطلاع دهید تا آن‌ها را برای شما محاسبه نکند. به طور کل این ابزار شبیه به یک میانبر برای پاک کردن لینک های مزاحم است.
به همین دلیل شاید از خود بپرسید که چرا نیاز است تا برای پاک کردن لینک ها به صورت دستی درخواست حذف ان را داده تا موجب اتلاف وقت گردد؟ ایا نمی توان تمامی لینک های مضر را در Disavow گرداوری کرد؟ جواب اینجاست که شما نیاز دارید تا به صورت دستی درخواست حذف لینک را دهید چون گوگل دوست دارد تا تلاش مضاعفی را از شما ببیند. از دیدگاه گوگل مسولیت مشکلات به وجود امده با شماست و آن‌ها شما را مقصر این امر می‌دانند، به همین دلیل است که دوست دارند به صورت دستی لینک ها را پیدا و حذف کنید تا این مسئله دوباره تکرار نگردد. زمانی که آن‌ها تلاش ما را برای پاک کردن لینک ها به صورت دستی می بینند، درخواهند یافت که شما باتجربه شده‌اید و دیگر از خطوط قرمز آن‌ها عبور نخواهید کرد.

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

روش بازیابی از مشکلات به وجود امده توسط الگوریتم Penguin

مشکلات پیش امده توسط الگوریتم پنگوئن با درخواست تجدید نظر از گوگل حل نشودِ و چنین درخواستی فاقد ارزش خواهد بود، این دقیقا برخلاف رویکرد موجود در خطاهای دستی به وجود امده است. در این سیستم نیاز است تا لینک های مشکل‌دار را پاک‌کرده و منتظر بمانید. الگوریتم Penguin از آن دسته برنامه‌های است که به ندرت اجراشده و تاثیر می‌گذارد و از زمان معرفی شدن ان در سال 2012 تاکنون فقط 5 بار بروزرسانی بر رویش صورت گرفته است. این نکته به آن معناست که دوره‌ی بازیابی از الگوریتم پنگوئن می‌تواند طولانی شود. به همین دلیل گول در حال کار کردن بر روی نسخه‌ی جدیدی از این الگوریتم بوده است که به صورت تئوری از نسخه‌ی قبلی فعال‌تر و کارایی بهتری دارد. اخیرا هم Gary Illyes در نمایشگاه Keynote اعلام کرده که این اپدیت جدید تکمیل‌شده است و اگر طراحی وب سایت هایی در لیست سیاه الگوریتم Penguin قرارگرفته باشند می توانند پروسه ی بازیابی را در مدت زمان کوتاه‌تری طی کنند که تغییر مهمی خواهد بود؛ اما در این لحظه تنها کاری که می‌توان به انجام رساند منتظر بودن است تا این بروزرسانی بر روی الگوریتم پگوئن انجام شود.

شاید سخت ترین بخش این داستان انجایی باشد که با پاک کردن و از بین بردن لینک های مضر دریابید که هیچ‌گونه ضمانتی وجو ندارد که موفق به انجام دادن کامل ان شده باشید! چراکه دانستن و تشخیص دادن تمامی لینک های مختلف و بی‌کیفیت از منظر گوگل نیاز به تجربه‌ی کاری بسیار بالا و چشمانی تیز بین دارد. به همین دلیل است که اهمیت دارد برای تشخیص دادن لینک های بد و مضر بسیار سخت گیرانه و خشن عمل کنید. بهترین کار این است که ریسک پاک کردن لینک های احتمالا مفید را به جان خریده و آن‌ها را حذف کنید زیرا چنین عملی به‌هرحال از کاملا حذف نکردن لینک های مضر بهتر است. پس اهمیت دارد تا پروسه ی پاک‌سازی لینک ها را ادامه داده و به صورت ابزاری از آن بهره ببرید تا اطمینان حاصل کنید که تجارت شما حرکت روبه‌جلو خود را ادامه خواهد داد.

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

محتوایی که گوگل ان را دوست ندارد

در همین مقاله متوجه شدید که گوگل لینک هایی را دوست ندارد و آن‌ها را به چشم تهدید می‌نگرد، عین همین مساله برای محتوای سایت نیز صدق می‌کند، به این معنی که هر محتوایی را نمی‌توان پذیرا بود چون این امکان وجود دارد تا گوگل آن‌ها را به عنوان امتیاز منفی قلمداد کند. در بخش زیر نمونه‌هایی از محتوای غیر اصولی از منظر گوگل را مشاهده می‌کنید.

 • محتوای با حجم کم:

اگر صاحب سایتی هستید که صفحات موجود دران شامل محتوایی در حد چند جمله است و این روند بخش اعظمی از سایت را پوشانده، باید گفت که مورد خشم گوگل هستید!

 • سیستم جمع اوری محتوا (Curated Content)

این قبیل محتوا نیز مورد مقبولیت گوگل قرار ندارد، پس در صورتی که محتوای سایت تان را به‌وسیله‌ی Third party ها به دست اورده و مستقیما از آن استفاده می‌کنید، باز هم مشکل‌ساز خواهد بود.

 • محتوای قرضی (Syndicated Content)

به‌صورت کلی استفاده از چنین محتوایی در سایت بلامانع است، اما نباید درصد زیادی از محتوای موجود را تشکیل داده باشد. در صورت استفاده از چنین محتوایی بدون هیچ‌گونه تغییری گوگل ان را نمی‌پذیرد.

 • محتوای سرقت شده (Scraped Content)

اگر محتوای سایت را از این طریق و با سرقت کردن از دیگر وب سایت های تامین می‌کنید، گوگل شما را به چشم یک دشمن بزرگ نگاه خواهد کرد. چنین عملی یکی از مهم ترین مثال‌های محتوای بی‌ارزش است.

 • Doorway pages

روش کار اینگونه صفحات تقبیح شده است، چرا بخش اعظم آن‌ها تلاش دارند تا به وسیله‌ی ایجاد ترافیک از موتورهای جستجو برای خود بازدیده کننده بیشتری را به دست اورده و در پیان محصولات موجود را به فروش برسانند. این همان صفحاتی است که به صورت داخلی در وب سایت به وجود امده و می‌کوشد تا یک ارتباط سریع و اجباری را با کاربران برقرار کند.

 • محتوای تولیدشده توسط کاربران

این بحث همیشه باعث به و جود آمدن محتوای بی‌کیفیت می‌شود. اگر به کاربران سایت اجازه‌ی کامنت گذاری و نظر دهی را داده اید باید گفت که کار بسیار خوبی کرده اید، اما استفاده از دید گاها و محتوای ایجادشده توسط کاربران باعث ایجاد یک اثر منفی و بی‌کیفیت در طراحی سایت خواهد شد.

 • محتوای متصل شده به تبلیغات

محتوایی باارزشی که به تبلیغات اتصال داده‌شده و یا دارای این‌گونه بحث‌ها باشد اثر خوبی را به‌جای نمی‌گذارد. در این سیستم می تواند تبلیغاتی بالای صحفه قرارگرفته باشد تا کاربر برای رسیدن به محتوای درخواستی خود مجبور به اسکرول کردن شود.

 • سایت هایی که در تجارت الکترونیک فعال هستند

بخش بزرگی از صفحات خود را جهت معرفی تولیدی‌های مختلف قرار می‌دهند: این‌گونه سایت ها به صورت عادی فعالیت تجاری خود را به منظور معرفی برند های مختلف دنبال می‌کنند؛ و به صورت کم‌وبیش به نوشتن توضیحاتی در رابطه با محصولات آن‌ها روی می‌آورند، چنین سایت هایی نیز باید مراقب فعالیت خود باشند.
به واقع می‌توان گفت محتوای اختصاصی چیزی است که گوگل دوست دارد در صفحات طراحی سایت شما وجود داشته باشد. به همین منظور اگر صفحات شما دارای چیزی اختصاصی و باارزش برای کاربران مراجعه‌کننده به سایت شما نباشد، گوگل اجازه نخود داد تا ترافیک زیادی از موتور جستجو برای شما فراهم شود. برای روشن شدن بهتر باید گفت که وجود محتوای زیاد و یا سیستم هدایت خوب در سایت جزو مباحث اختصاصی نیستند.

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

مثال‌هایی در رابطه با یک محتوای اختصاصی:

 • مقالات اختصاصی که به منظور مرتفع کردن مشکلات کاربران نوشته‌شده است.
 • نوشته شدن مشخصات و بررسی‌های یک محصول در سایت توسط کاربران، توجه: کپی کردن چنین نوشته‌هایی از سایت های دیگر متن اختصاصی محسوب نمی‌شود.
 • ویدئوهایی که به صورت آموزشی و مرحله‌به‌مرحله نکاتی را به کاربران آموزش می‌دهند.
 • محتوای جذابی که باعث جذب کاربران زیاد و تعامل آن‌ها می‌شود.
 • آموزش‌هایی که نکات کلیدی یک مبحث را بیان کرده و قبلا در فضای مجازی دیده نشده و یا توسط فرد دیگری تهیه نشده اند.
 • سایت هایی که اجازه‌ی دسترسی کاربران را به مشاوره‌های تخصصی و یا خود متخصصان یک حوزه را می‌دهند.

این بندها تنها مثال‌های کوچکی از یک محتوای خوب هستند، به طور کل می‌توان گفت که گوگل به دنبال اختصاصی کردن طراحی سایت شما است تا چیزهای ویژه ای برای کاربران وجود داشته باشد؛ بنابراین مشکلی نیست که اگر موضوع سایت در رابطه با یک سرویس خوب لوله‌کشی در یک جزیره‌ی دورافتاده باشد. حال اگر حوزه‌ی کاری شما بین املی باشد به طور مثال کل اروپا بنابراین مناقشه‌ی محتوایی هوشمند تر و سخت‌تری خواهید داشت و نیاز است تا خود را برای آن اما ده کنید.

بهبود مستمر کیفیت محتوا

به راحتی می‌توان گفت که اگر توسط الگوریتم پاندا و یا خطای محتوایی مورد صدمه قرارگرفته‌اید نیاز است تا کیفیت محتوا را افزایش دهید؛ اما اگر دارای چنین مشکلاتی در سایت خود نیستید بهتر است تا کیفیت محتوا را بهبود ببخشید. حال در صورتی که صاحب وب سایتی هستید و به طور مستمر کیفیت مطالب موجود را افزایش می‌دهید نیاز است تا در این کار به صورت هسته‌ی مرکزی تیم خود عمل کنید. باید بدانید که جهان موجود کاملا رقابتی است و گوگل محتوای باکیفیت را دوست داشته و به آن ارجحیت می‌دهد پس اگر به رقبای خود اجازه‌ی برتری را بدهید دیگر هیچ پیروزی برای شما نخواهد بود. به همین منظور نیاز است تا وقت و انرژی را برای ارتقاء و به حداکثر رساندن کیفیت طراحی سایت از منظر کاربرانی که به آن مراجعه می‌کنند هزینه کنید. همچنین نیاز است تا بر روی تجارتی که دران حضور دارید تمرکز داشته باشید. اگر توسط خطای محتوای بی‌کیفیت ضربه خورد ابد و اعتقاددارید که این خطا را رفع نموده‌اید پس مرحله‌ی بعد کاملا روشن است یک فرم درخواست تجدیدنظر پرکنید!

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

مراحل بازیابی از الگوریتم Panda

الگوریتم پاندا کمی از الگوریتم Penguin که قبلا در رابطه با آن توضیح داده شد شناسایی بهتری دارد و به همین دلیل گوگلان را به عنوان الگوریتم اصلی مورد استفاده قرار می‌دهد. پس به این معنی است که اگر توسط الگوریتم پاندا در لیست سیاه قرار دارید دیگر نیازی نیست تا برای خلاص شدن از آن و بازیابی سایت خود زمانی طولانی به مدت یک سال را صرف کنید. هرچند که منظور این نیست که به صورت فوری می‌توانید مراحل بازیابی در پاندا را پشت سر بگذارید! روش کار به این صورت است که مشکل را برطرف کرده و بعد از صبر کرده و ببینیم که چه می‌شود. این امکان وجود دارد که ماه‌ها طول بکشد تا گوگل کراول ها را به سراغ شما فرستاده و بهبودهای انجام‌گرفته در سایت را بررسی و سپس الگوریتم پاندا را بر روی ان راه‌اندازی مجدد کند. یکی دیگر از دلایلی که نیاز دارید سایت خود را همیشه بهبود بخشیده و تمام تلاش خود را حتی بیش از نیاز بر روی ان انجام دهید الگوریتم پنگوئن هست که به راحتی از آن خلاص نخواهید شد!

درخواست‌های تجدید نظر

اگر توسط یک خطای دستی ضربه خورده و حال مشکل را برطرف کرده اید یادتان باشد درخواست تجدید نظر را ارسال کنید. چراکه گوگل برطرف شدن اشکال را نخواهد فهمید و این شما هستید که باید به وسیله‌ی این درخواست مرتفع شدن مشکل را به آن‌ها اطلاع دهید. برای ارسال یک درخواست تجدید نظر المانهای کلیدی وجود دارد که در بخش زیر به مهم ترین انها اشاره‌شده است:

  1) قبل از اینکه درخواست را ارسال کنید نهایت تلاش خود را جهت برطرف کردن مشکل گزارش‌شده در گوگل انجام دهید. نه اینکار را نکنید! چراکه اگر بازرس گوگل مشاهده کند سایت شما هنوز پاک‌سازی نشده و نگرانی‌های آن‌ها در این رابطه برطرف نگشته است به طور یقین درخواست شما را رد خواهد کرد. همین رد درخواست باعث خواهد شد تا شانس شما برای قبولی درخواست تجدید نظرتان در مرتبه‌ی بعد افزایش پیدا کند.

متن موجود در فرم تجدید نظر را به صورت کوتاه و حساب‌شده بیان کنید به نحوی که تلاش شما را در راستای حل مشکل منعکس کرده و کارهای انجام‌شده در این زمینه را توضیح دهید، همچنین به آن‌ها توضیح دهید که از این به بعد بر اساس خط مش مشخص‌شده از سوی گوگل حرکت خواهید کرد و دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

  2) شکایتی را در متن ارسالی مطرح نکنید، به طور مثال شکایت این موضوع را نکنید که چرا شما را در لیست سیاه قرار داده اند و صدمه خورده‌اید و یا مطرح نکنید که کسب‌وکار من ضربه خورده است؛ زیرا از دید انها شما باعث بر هم خوردن و ایجاد موج منفی در کارشان شده‌اید و از آن گذشته هر روز هزاران عدد از این تجدید نظرخواهی را بررسی کرده و می‌دانند تا چه رفتاری را داشته باشند، پس در صورت استفاده از این الفاظ به‌جای اینکه دلسوزی آن‌ها را به دست اورید باعث خشمگین‌تر شدنشان خواهید شد.
  3) به خاطر داشته باشید که آن‌ها انسان هستند. پس نمی‌توانید تنها با ارسال یک فرم تجدید نظر به دوستانشان مبدل شوید، اما می‌توانید اینطور توضیح دهید که برای وقت آن‌ها ارزش قائل هستید و نمی‌خواهید که مزاحمتی ایجاد کنید.

اینها موارد پایه ای هستند و نیاز به تمرین و تکرار دارند.

توجه: قبل از اینکه نسبت به ارسال درخواست تجدید نظر اقدام کنید مطمئن شوید که تمام تلاش خود را جهت برطرف کردن نگرانی‌های آن‌ها انجام داده‌اید. اگر نمی‌دانید که مشکل اساسی چیست و چرا گوگل از عملکردتان شاکی است از حرفه‌ای‌های این حوزه کمک بگیرید. در غیر این صورت باعث تلف شدن وقت آن‌ها و خودتان گشته و پروسه ی بازیابی وب سایت خود را به تعویق خواهید انداخت.

 

به هنگام مواجهه با مشکل در سئو چه باید کرد ؟ | سایت سازان

مشکلات مختلف دیگری که امکان رخ دادن دارند

عوارض و مشکلات زیاد دیگری نیز وجود دارند که در این مقاله‌ی کوچک و راهنما نمی‌گنجد. در بیشتر مواقع موارد زیر به دلیل شکل های پیشرفته‌تری از فریب است که سعی در اغفال گوگل دارند. امیدوارم که شما از آن دسته نباشید، در بخش زیر این مشکلات آمده است:

 • تغییر مسیرهای ناگهانی و مخفی:

زمانی این مشکل رخ می‌دهد که قصد دارید به مانند کاربران چندین محتوای مختلف را به خورد گوگل دهید، گوگل چنین عملی را به عنوان یک نه بزرگ به خودش محسوب می‌کند.

 • متن ها و کلمات کلیدی مخفی‌شده:

سئو کاران از این متن ها فقط برای خوراندن محتوای مخفی که کاربران قادر به دیدن انها نیستند (به‌مانند نوشتن متن سفید رنگ در پس‌زمینه‌ی سفید) به گوگل استفاده کرده و یا در صفحات یک سایت کلمه ای کلیدی را به صورت تکرارمی آوردند، توصیه می‌شود این کار را نکنید.

 • اسپم های تولیدشده توسط کاربران:

اگر در سایت تان به کاربران اجازه‌ی ارسال محتوا (UGC) را داده اید بدون اینکه آن را موردبررسی قرار دهید این پیغام را دریافت خواهید کرد. این روش یکی از بهترین مواردی است که می‌توانید برای سایت خود محتوای اختصاصی تولید کنید، ولی باید حواصتان باشد که به طور مداوم تمامی انها را بررسی کرده تا از ورود محتوای مخرب جلوگیری شود.

 • خروج لینک های غیر طبیعی از سایت شما:

در صورت فروش لینک از سایت خود به دیگران برای مقاصد سو و دریافت پول امکان لو رفتن و اگاهی گوگل از این موضوع وجود دارد و برای شما چنین اخطاری را ارسال خواهد کرد.

 • سایت هک شده:

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که گول سعی دارد شما را از یک Third party که برایتان کد هک می‌کند باخبر سازد. وقتی چنین پیغامی را دریافت می‌کنید به این معنی است که اجازه‌ی به‌روزرسانی نرم افزارهای موجود را نداده‌اید.

 • سایت اسپم:

گوگل در ابزار Webmaster این پیغام را صادر کرده و اعلام می‌کند که از یک تکنیک خیلی تهاجمی در جهت تولید اسپم استفاده می‌کنید.

 • هاست مجانی تولید کننده‌ی اسپم:

این پیغام زمانی ارسال می شود که سایت تان از یک هاست رایگان استفاده می‌کند، پس به یاد داشته باشید تا از یک هاست معتبر استفاده کنید.

جمع‌بندی نهایی

بازیابی از یک مشکل (الگوریتم پنگوئن یا پاندا) را باید تنها به عنوان ابتدای راه تصور کرد، و آن را تیری اعلام خطری دانست که از بغل گوش تان رد شده است. تنها به این دلیل که قادر به بازیابی از مشکلات پیش امده هستید نباید تصور کنید که دوباره مشکلاتی برایتان پیش نخواهد آمد. پس باید رفتاری هایی را که موجب ایجاد مشکل می‌شوند فراموش کنید. بیاید فراتر از این تفکر کنیم و کلیه ی تلاش های صورت گرفته جهت رهایی از مشکل به وجود امده را به عنوان راهی برای ترقی و پیشرفت در گوگل در نظر بگیریم. اگر مشکلی در رابطه با محتوای کم‌ارزش پیدا کردید این قضیه را به عنوان اخطاری برای افزودن بر تلاش خود به منظور ارتقاء سطح محتوایی به یاد داشته باشید. اگر دارای مشکلاتی مربوط به لینک هستید انرژی خود را صرف به دست اوردن لینک هایی کنید که باعث بهبود سایت شما می شوند؛ بنابراین می‌توانید از تمامی مشکلات جان سالم به دربرده و شاهد افزایش ترافیک سایت خود در طول زمان باشید.

آیا مطلب فوق توانست نظر شما کاربر گرامی را جلب نماید ؟ لطفا نظر خود را در مورد موضوع مطرح شده به کارشناسان گروه سایت سازان اعلام نمایید تا بتوانیم مطالب مفید تری را در مورد اخبار طراحی سایت و بهینه سازی به شما سروران گرامی ارائه دهیم. تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید