طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : تاثیرات سایت کاربر پسند بر رتبه‌ بندی آن در نتایج جستجو

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : تاثیرات سایت کاربر پسند بر رتبه‌ بندی آن در نتایج جستجو

فصل 6 – تاثیر طراحی وب سایت برای بالا بردن رنکینگ سایت

موتورهای جستجو به‌طور مداوم در تلاش هستند تا عملکرد خود را بهبود داده و بهترین نتایج را برای جستجوهای انجام شده توسط کاربران، فراهم کنند. موتورهای جستجو ایده‌های بسیار خوبی در مورد صفحات و سایت‌های مناسب ارائه می‌دهند که معمولا جستجو کنندگان از آن‌ها راضی می‌شوند. این صفحات و سایت‌ها چند صفت مشترک دارند :

1) به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و در آن‌ها به جستجو پرداخت و محتوای آن را درک نمود
2) اطلاعاتی مستقیم و عملی را فراهم می‌آورند که کاملا با عنوان جستجو همخوانی دارد
3) دارای طراحی حرفه‌ای بوده و با مرورگرهای مدرن سازگار هستند
4) محتوایی باکیفیت، قابل قبول و معتبر ارائه می‌دهند
باوجود پیشرفت‌های شگفت‌آوری که در فن‌آوری اتفاق افتاده است، موتورهای جستجو هنوز هم نمی‌توانند همانند انسان متن بخوانند، تصاویر را ببینند و یا به تماشای فیلم‌ها بپردازند. موتورهای جستجو برای کشف ارزش محتوا و رتبه‌بندی آن، به بررسی نحوه‌‌ی ارتباط کاربران با صفحات و سایت‌ها پرداخته و از این اطلاعات کیفیت و تناسب محتوا و صفحه را طبقه‌بندی می‌نمایند.

تاثیر نحوه‌ی استفاده‌ی سایت و ارتباط کاربران با آن (Usability and User Experience) بر رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجو

تعداد محدودی متغیر وجود دارد که موتورهای جستجو با توجه به آن‌ها رتبه‌بندی را انجام می‌دهند. این متغیرهای عبارتند از کلیدواژه‌ها، لینک‌ها و ساختار سایت. با این حال، از طریق الگو‌های لینک سازی، معیارهای مشارکت کاربر و یادگیری ماشین، معیارهای قابل‌توجه دیگری نیز توسط موتورهای جستجو استخراج‌شده و با توجه به آن ارزش یک صفحه در مقایسه با دیگر صفحات تخمین زده می‌شود. قابلیت استفاده‌ی آسان (Usability) و نحوه‌ی ارتباط کاربران با سایت (user experience) در مرتبه‌ی دوم پارامترهای موثر بر رنکینگ موفق در نتایج جستجو قرار دارند. این فاکتورها منافعی غیرمستقیم اما قابل اندازه‌گیری برای محبوبیت خارجی سایت به همراه دارند که موتورهای جستجو آن‌ها را به‌عنوان سیگنالی در جهت بهبود کیفیت طراحی سایت دریافت می‌کنند.

سیگنال‌های یک محتوای با کیفیت‌‌‌‌‌

1) معیارهای مشارکت کاربران

هنگامی‌که یک موتور جستجوگر یک صفحه‌ی نتایج را برای شما به نمایش می‌گذارد، به بررسی نحوه‌ی برخورد شما با این نتایج پرداخته و رتبه‌بندی ارائه‌شده را امتیازدهی می‌نماید. اگر شما اولین لینک را انتخاب کنید و فورا بر روی خروج کلیک کرده و لینک دوم را انتخاب نمایید، این نشان می‌دهد که لینک اولی برای شما راضی کننده نبوده و پاسخی مناسب به جستجوی شما ارائه نداده است. موتورهای جستجو به دنبال “کلیک‌های طولانی” هستند، جایی که کاربر پس از کلیک بر روی یک لینک در زمان کوتاهی برای تلاش مجدد دوباره به صفحه‌ی نتایج جستجو باز نمی‌گردند. با بررسی میلیون‌ها میلیون جستجویی که هر روز اتفاق می‌افتد، موتورهای جستجو یک پایگاه داده‌ی عظیم برای قضاوت در مورد کیفیت نتایجی که به کاربران ارائه داده‌اند، بدست آورده و از آن برای بهبود نتایج بهره می‌برند.

2) یادگیری ماشین (Machine Learning)

در سال 2011 گوگل به‌روزرسانی پاندا را در الگوریتم جستجوهای خود را معرفی نمود و اعلام کرد که با این الگوریتم جدید نحوه‌ی قضاوت در مورد کیفیت سایت‌ها بسیار متفاوت با گذشته خواهد بود. گوگل این فرآیند را با استفاده از رتبه-بندی هزاران سایت که توسط افراد به‌صورت دستی انجام گرفت، آغاز نمود. پس از آن گوگل با استفاده از یادگیری ماشین به تقلید از نحوه‌ی ارزیابی انسان پرداخت. هنگامی‌ که رایانه‌های گوگل توانستند به‌طور دقیق آنچه انسان‌ها آن را محتوای بی‌کیفیت قلمداد می‌کنند را تشخیص دهند، این الگوریتم در سراسر اینترنت بر روی تمامی سایت‌ها به اجرا درآمد. با این الگوریتم چیزی در حدود 20% از نتایج جستجوهای گوگل تغییر کرد.

3) الگوهای لینک سازی

موتورهای جستجو دریافتند که می‌توانند از ساختار لینک‌های یک سایت به‌عنوان معیاری از محبوبیت آن سایت استفاده کنند. هر چه کیفیت سایت بالاتر باشد و لینک‌های بیشتری دریافت کند، نتیجه گرفته می‌شود که آن محتوا سودمندتر از دیگر محتواهای هم‌ردیف خود بوده است. امروزه الگوریتم‌های آنالیز لینک به‌طور قابل ملاحظه‌ای پیشرفت داشته‌اند و همچنان از این اصول پیروی می‌نمایند.همه‌ی توجهات مثبت و هیجاناتی که در اطراف یک محتوا در یک سایت به وجود می‌آید، برای موتورهای جستجو این مفهوم را ارسال می‌کند که این محتوا و لینک‌های آن برای کاربران ارزشمند بوده است. زمان‌بندی، منبع، انکر تکست و تعداد لینک‌هایی که به یک سایت جدید ارسال می‌شوند، همگی فاکتورهایی هستند که پتانسیل یک سایت برای نمایش در نتایج جستجو را نشان می‌دهند.

محتوای حرفه‌ای برای موفقیت در رقابت جستجوها

توسعه‌ی یک محتوای حرفه‌ای در سایت ممکن است تکراری ترین پیشنهاد در دنیای سئو باشد. محتوای جذاب و مفید برای بهینه-سازی موتورهای جستجو لازم و ضروری است. هر جستجویی که انجام می‌شود در پس خود هدفی را دنبال می‌کند؛ یافتن چیزی، یادگرفتن، حل مساله، خرید، تعمیر، درمان یا فهمیدن یک موضوع و … موتورهای جستجو صفحات وب را در نتایج جستجو به نحوی قرار می‌دهند تا هدف جستجو را به بهترین شکل پاسخ داده شود. تولید محتوا باهدف پاسخگویی به نیازهای جستجو کنندگان، می‌تواند شانس شما را برای کسب رتبه‌ی مناسب افزایش دهد.

بررسی جنبه‌های مختلف اهداف جستجو

  • جستجوهای تبادلی (Transactional Searches)

شناسایی کسب‌وکار محلی، خرید آنلاین و یا انجام یک کار.
جستجوهای تبادلی الزاما منجر به خرید نمی‌شوند. ثبت‌نام برای یک حساب کاربری آزمایشی رایگان در یک سایت نرم‌افزاری، ساخت یک حساب کاربری Gmail و یا جستجوی بهترین رستوران غذاهای سنتی در یک محل خاص، همگی در شاخه‌ی جستجوهای تبادلی طبقه‌بندی می‌شوند.

  • جستجو به‌منظور یافتن آدرس

بازدید از یک مقصد از پیش تعیین‌شده و یا یافتن منبع یک URL خاص.
این جستجوها باهدف یافتن یک آدرس مشخص و یک وب‌سایت خاص انجام می‌گیرد. در بعضی موارد، کاربر ممکن است URL دقیق را نداند و از طریق موتور جستجو این URL را پیدا کند.

  • جستجوهای اطلاعاتی

این جستجوها رنج وسیعی از جستجوها، از وضعیت آب‌وهوا گرفته تا فاصله‌ی زمین تا خورشید را شامل می‌شوند. وجه مشترک تمامی این جستجوها این است که هیچ‌کدام از آن‌ها در درجه‌ی اول تجاری نبوده و طبیعتی غیر معامله‌ای دارند. به‌عبارت‌دیگر خود اطلاعات مدنظر است و هیچ تعامل دیگری در پس این کلیک‌ها و خواندن‌ها وجود ندارد.پاسخ به این نیازها به شما بستگی دارد. خلاقیت، نوشته‌های باکیفیت، استفاده از مثال‌های مناسب و استفاده از تصاویر و محتواهای چندرسانه‌ای می‌تواند به ارزشمندی محتوا کمک کنند و بهترین تطبیق با یکی از اهداف نام‌برده شده را شکل دهند. پاداش شما، رضایت جستجو کنندگانی خواهد بود که تجربه‌ی مثبت خود را از طریق مشارکت در سایت شما و لینک دادن به آن نشان می‌دهند.

دیدگاه ‏خود را بنویسید