طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

تاثیر محتوای دیداری در افزایش نرخ تبدیل

تاثیر محتوای دیداری در افزایش نرخ تبدیل

5 روش بکار گیری محتوای دیداری به منظور افزایش نرخ تبدیل (CR Conversion Rates)

من برای خرید یک لباس مشخص کاملا آماده بودم و انگشت من بر روی دکمه “اضافه به سبد خرید بود” اما همچنان مطمئن نبودم که آیا انتخاب درستی انجام داده‌ام یا خیر؟!
با وجود آنکه تمامی تصاویر وب سایت کاملا حرفه‌ای و هیجان انگیز بودند اما هیچ‌کدام آن‌ها واقعی نبودند و هیچ کدام از تصاویر با استفاده از سایز واقعی یک انسان طراحی نشده بودند و من نمی‌دانستم که در ازای پرداخت هزینه خرید این لباس، آیا لباسی دریافت خواهم کرد که برای من کاملا اندازه خواهد بود و برای من مناسب خواهد بود یا خیر؟
نهایتا من آن لباس را نخریدم و CR (تبدیل کاربر به مشتری) در آن وب سایت اتفاق نیافتاد و من لباس دیگری را از وب سایت دیگری خریداری نمودم.

ایجاد محتوای دیداری (تصاویر) نامناسب می تواند با سرعتی باورنکردنی نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان را در وب سایت شما کاهش دهد.
نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان برای برندهایی که از محتوای دیداری یا در واقع تصاویر و اینفوگرافیک ها و … به صورت معمول برای تجارت خود استفاده می‌کنند، 7 برابر بیشتر از برندهایی است که از محتواهای دیداری در کار خود استفاده نمی‌کنند. پس می‌توان گفت که با استفاده از ایجاد محتوای دیداری می‌توان به روش‌های مختلفی نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان را افزایش داد. محتوای دیداری علاوه بر آنکه قابلیت اشتراک گذاری دارد و می‌توان آن را در محل‌های مختلفی به اشتراک گذاشت، می‌تواند برای شما اعتبار اجتماعی کسب کند و شما می‌توانید از محتوای دیداری برای آنکه با روشی خیلی سریع و خلاصه مزایای و ویژگی‌های محصولات خود را به محصولات دیگر کمپانی‌ها توضیح دهید استفاده نمایید. در واقع تمامی آنچه که شما می‌خواهید برای تبلیغ و توصیف محصولات خود استفاده کنید می‌تواند با استفاده از محتوای تصویری بسیار بهتر و تاثیر گذارتر به کاربران ارائه گردد.
بدون شک ایجاد محتوای تصویری مناسب موجب افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان می‌گردد، اما تاکید می‌کنم که محتوای دیداری تنها زمانی می‌تواند تاثیر گذار باشد که به درستی بکار بسته شود.

در ادامه این مقاله 5 روش صحیح بکارگیری محتواهای دیداری آورده شده است :

5 روش برای افزایش نرخ تبدیل وب سایت با استفاده از محتوای دیداری

1) استفاده از ویدیوها

تبلیغات ویدیویی محصولات (استفاده از ویدیوها در صفحه محصولات)

نتایج تحقیقات محققان بازاریابی دیجیتال بر روی ایجاد محتواهای ویدیویی نشان داده است که این محتواها موجب افزایش نرخ تبدیل بازدید کنندگان به مشتریان می گردد. آمارها نشان می‌دهد که 73% از افراد بالغ در آمریکا ترجیح می‌دهند که پیش از سفارش دادن یک سرویس و یا یک خریدن یک محصول، یک ویدیو درباره آن مشاهده نمایند که آن را توضیح دهد. در سال 2012 آمارهای موجود در زمینه استفاده از محتواهای ویدیویی نشان داده بودند که وب سایت هایی که از اینگونه محتواها برای توصیف محصولات خود استفاده می‌نمایند افزایش 20% در نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتریان خود داشته‌اند. البته مطمئنا این نرخ افزایش یافته است، زیرا با افزایش سرعت اینترنت در سال‌های اخیر و مساله دانلود و مشاهده این ویدیوها که در گذشته به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت یک معضل به‌حساب می‌آمد امروزه دیگر مساله تاثیر گذاری نمی‌باشد. امروزه تماشای ویدیو ها شیوه مورد علاقه افراد برای کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف می‌باشد. می‌توان از یوتیوب به‌عنوان سندی بر مفید بودن استفاده از ویدیوها استناد نمود، مطمئنا گوگل سرویس یوتیوب را تنها برای ایجاد سرگرمی برای کاربران ایجاد نکرده است و این سرویس منافعی برای این کمپانی دارد.
اما این مساله اندکی پیچیده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد و شما نمی‌توانید چنین معادله‌ای را برای محتواهای ویدیویی و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان در نظر بگیرید: { ویدیو = تبدیل بازدیدکننده به مشتری}، ویدیوها تنها زمانی می‌توانند چنین بازده ای داشته باشند که در بهترین قسمت از بهترین صفحه‌های محصولات شما قرار بگیرند. برای مثال اگر شما ویدیوها را در صفحات محصولاتی که بسیار پرطرفدار هستند و در کنار دکمه “خرید محصول” قرار دهید ویدیوها می‌توانند بهترین عملکرد و بهترین بازده را داشته باشند. پس به خاطر داشته باشید که زمانی که شما ویدیوها را در محل درستی در صفحات وب‌سایت خود قرار دهید، ویدیوها موجب می‌شوند که کاربران مدت بیشتری در وب‌سایت شما بمانند، تعامل بیشتری با وب‌سایت شما برقرار کنند و احتمال خرید کردن آن‌ها از وب‌سایت شما به‌شدت افزایش می‌یابد.
اما سوالی که در اینجا برای اکثر کاربران مطرح می‌شود آن است که ویدیوها باید درباره چه موضوعی باشند؟ خب در نظر بگیرید که کاربران وب‌سایت شما چه چیزهایی می‌خواهند و چه چیزهایی باعث نارضایتی آن‌ها از وب‌سایت و کسل کننده شدن آن برای کاربران می‌گردد؟ مطمئنا هیچ یک از کاربران تمایلی به مطالعه یک توضیح مفصل درباره محصولات شما ندارد و تحقیقات نشان داده است که اکثر بازدید کنندگان وب سایت ها تنها 25% از محتوای یک صفحه را مشاهده می‌نمایند. پس بهتر است بجای ایجاد یک متن طولانی درباره خصوصیات و ویژگی‌های متمایزکننده محصولات شما از دیگر محصولات و مزایای استفاده از هر یک از محصولات، یک ویدیو درباره عملکرد آن محصول و مزایای آن ایجاد کنید.
دقت داشته باشید که کاربران تمایلی به دانستن اینکه شما از چه تکنولوژی هایی در کار خود استفاده می‌کنید ندارند بلکه می‌خواهند بدانند تکنولوژی‌هایی که شما در کار خود آن‌ها را استفاده نموده‌اید چگونه می‌تواند مشکلات آن‌ها حل کند و زندگی را برای آن‌ها آسان‌تر نماید.
باید در ساخت این ویدیوها کاملا صادقانه رفتار نمایید و هیچ وعده‌ای به مشتریان ندهید که محصولات شما قادر به برآورده کردن آن‌ها نباشند. شما باید چشم انداز صحیحی از محصولات خود برای بیننده و مخاطبتان ایجاد کنید و توقعات غیرواقعی در کاربران ایجاد نکنید، عدم توجه به این امر موجب می‌شود که نرخ بازگشت (محصولاتی که توسط مشتری خریداری شده‌اند و به دلیل عدم رضایت برای شما پس فرستاده شده‌اند) محصولات شما بسیار زیاد شود.

افزایش نرخ تبدیل

استفاده از ویدیوها در صفحه فرود یا Landing Pages

زمانی که درآپ باکس شروع به فعالیت کرد (6 سال پیش)، اندکی پس از شروع فعالیت یک ویدیو در صفحه اصلی منتشر نمود که این ویدیو موجب ایجاد 33% افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان شد. آن‌ها از این رویکرد استفاده نمودند و با ایجاد ویدیوهای خلاقانه‌تر این نرخ تبدیل را روز به روز افزایش دادند.شما برای آنکه بتوانید بهترین ویدیوها را برای کاربران خود نمایش دهید نیاز به داشتن اطلاعاتی درباره کاربران دارید تا متناسب با آن اطلاعات ویدیوهایی را برای آن‌ها نمایش دهید. برای مثال شما می‌توانید نکاتی مثل آنچه در زیر آورده شده است را برای تقسیم‌بندی کاربران به گروه‌های مختلف برای نمایش ویدیوهای مختلف برای آن‌ها استفاده نمایید:

 • آیا این کاربر در گذشته از وب سایت شما خرید کرده است یا خیر؟
 • فاصله کاربر تا نزدیک‌ترین شعبه کمپانی شما (اگر شما دارای یک کمپانی بزرگ هستید که فروش غیر آنلاین را نیز پشتیبانی می‌کند و شعبات متعددی دارد) چقدر ات؟
 • شرایط آب و هوایی روزهای اخیر و نمایش اطلاعات مختلف در روزهای هفته در مقایسه با تعطیلات آخر هفته.
 • نمایش محصولاتی که تخفیف خورده‌اند و متناسب با صفحاتی که کاربر آن‌ها را مشاهده کرده است و یا محصولاتی که کاربر قبلا از وب سایت شما خریداری نموده است می‌باشند.

برخی از وب سایت ها که تعداد کاربران آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد (بیش از صد هزار کاربر دارند) هزاران طرح و برنامه مختلف برای نمایش ویدیوهای مختلف به کاربران بر اساس داده‌های مربوط به آن‌ها دارند و برای هر دسته از کاربران متناسب با داده‌های مربوط به آن‌ها ویدیوها مختلفی را نمایش می‌دهند.

2) به کاربران نشان دهید که چگونه باید از محصولات و سرویس‌های شما استفاده نمایند

گشت زنی در محصولات (Product tours) پیش از خرید

روش‌های مختلفی برای نمایش طرز کار یک محصول به کاربران وجود دارد، حتی بدون استفاده از ویدیوها، برای مثال شما می‌توانید از ترکیب تصاویر و متن‌های کوتاه پشت سر هم امکان یک گشت زنی کوتاه در یک محصول برای کاربران ایجاد نمایید. ایجاد تورهای مجاری برای محصولات (Virtual product tour) می‌تواند تاثیر زیاد بر روی کاربران داشته باشد. البته شما باید دقت کنید که این کار را به درست‌ترین شکل ممکن انجام دهید تا مشاهده آن‌ها برای کاربران خسته‌کننده نباشد و آن‌ها را مجذوب خود کند.
بیشتر کمپانی‌ها امکان دستیابی به تورهای مجازی محصولات خود را پس از خرید برای کاربران فراهم می‌کنند اما من به شما می‌گویم که این تورهای مجازی هیجان‌انگیز را از دسترس کاربران خود دور نکنید، مشاهده این تورهای مجازی موجب جذب هرچه بیشتر کاربران به محصولات شما می‌شود و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان را در وب‌سایت شما به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد.
شما باید تورهای مجازی محصولات خود را در مراحل ابتدایی چرخه خرید کاربر به آن‌ها ارائه کنید، برای مثال می‌توانید در همان صفحه اولیه محصول که کاربر برای مشاهده محصول به آن مراجعه کرده است یک دکمه CTA قرار دهید، متن روی این دکمه می‌تواند چیزی مثل ” می‌خواهید بدانید این دستگاه چگونه کار می‌کند؟” و یا ” دوست ندارید اندکی با طرز کار این دستگاه آشنا شوید؟” باشد. در زیر یک نمونه تور مجازی آورده شده است که شما می‌توانید با الهام گرفتن از آن برای محصولات خود تورهای مجازی جذابی ایجاد کنید.یک تصویر متحرک در این قسمت از مقاله وجود دارد. لطفا چیزی مشابه آن ایجاد کرده و در مقاله قرار دهید.

3) از شبکه اجتماعی Pinterest برای نیل به اهداف خود استفاده کنید

استفاده از شبکه اجتماعی Pinterest ممکن است برای تمامی کسب‌وکارها ایده مناسبی نباشد اما اگر شما از آن دسته تجارت‌هایی هستید که مخاطبان هدف شما خانم‌ها هستند به هیچ وجه Pinterest را دست کم نگیرید.
بسیاری از بازاریابانی که در زمینه بازاریابی دیجیتال خبره هستند و بسیار هوشمندانه در این زمینه عمل می‌کنند تمرکز خود را بر روی Pinterest بیشتر کرده‌اند و بسیاری از آن‌ها درباره Pinterest می‌گویند که جمعیت کاربران این شبکه اجتماعی روز به روز درحال افزایش است و بیشتر کاربران آن را زنان تشکیل می‌دهند (70% کاربران آن زن هستند).
Pinterest یک شبکه‌ی اجتماعی تقریبا نوپا است که دارای سبک منحصر به فرد خود می‌باشد به همین دلیل کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. پینترست مانند اینستاگرام مبتنی بر عکس است، در پینترست این قابلیت وجود دارد که به تعداد نا محدودی آلبوم عکس ایجاد کنید و به اشتراک بگذارید، در این شبکه هیچ نوع محدودیتی برای تعداد عکس‌ها، تعداد و عنوان آلبوم ها، فرمت تصاویر وجود ندارد.
می‌توان از این شبکه مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات و بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکار خود و یا جذب و تشویق کاربران پینترست برای بازدید از سایت خود استفاده کنید. به‌عنوان مثال شما با استفاده از بوک مارک می‌توانید به صفحه اصلی سایت خود مراجعه کنید و تصویری از آن تهیه کنید، تصویر گرفته شده را انتخاب کنید و در آلبوم و دسته‌ای که دوست دارید قرار دهید و آن را به راحتی پین کنید به این ترتیب نظر کاربران به سمت سایت شما جلب می‌شود.
شما می‌توانید با قرار دادن تصاویر زیبا و گیرا از کالاها و خدمات خود رویای داشتن کالا و تجربه استفاده کردن از خدمات را در کاربران ایجاد کنید و مشتریان خود را جذب کنید. درست است که کار کردن با پینترست اندکی مشکل‌تر از کار کردن با دیگر شبکه‌های اجتماعی رایج است و نیاز دارد که شما دست از انجام کارهای کلیشه‌ای بردارید و افکار خود را بروز کنید اما مطمئنا نتایجی که با استفاده از فعالیت در این شبکه اجتماعی حاصل می‌شوند بسیار چشم‌گیر خواهند بود.فراموش نکنید که فقط از تصاویری استفاده کنید که از نظر کیفیت و اندازه مناسب باشند استفاده از عکس‌های کوچک و بی‌کیفیت از جذابیت شما می‌کاهد.

افزایش نرخ تبدیل

4) کسب اعتبار با استفاده از شبکه‌های اجتماعی

ایجاد اعتبار اجتماعی با استفاده از توییتر و اینستاگرام

کسب اعتبار اجتماعی از بسیاری دیگر از ابزارهایی که برای جلب مشتریان استفاده می‌شود بسیار با اهمیت‌تر است و تقریبا می‌توان گفت که هیچ ترفندی نمی‌تواند جای آن را بگیرد. برای مثال زمانی که یک مشتری یا یک فرد دیگری که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کند از محصولات و خدمات شما تعریف می‌کند، این مساله بسیار تاثیر گذار تر از آن است که شما صدها آگهی تبلیغاتی متنوع برای جلب نظر مشتریان ایجاد نمایید. شاید باور نکنید اما 40% کاربران توییتر می‌گویند که آن‌ها یک خرید انجام داده‌اند به دلیل آنکه یک فرد تاثیر گذاری یک توییت درباره آن محصول منتشر کرده است.
پس شما باید سعی در جلب توییت های خوب درباره محصولاتتان از جانب افراد با نفوذ و حتی کاربران باشید. سپس این توییت ها را ذخیره سازی (save) کنید، برای این کار بر روی سه نقطه در زیر توییت کلیک کنید و سپس بر روی گزینه “copy link to tweet,” کلیک کرده و URL مورد نظر را بوک مارک کنید. سعی کنید این کار را به گونه ای انجام دهید که تمام متن آن به درستی ذخیره شود در غیر این صورت ممکن است کاربران تصور کنند که این توییت ها جعلی هستن و شما برای فریب دادن آنها این توییت ها را ایجاد کرده اید. شما می‌توانید این توییت ها را مجددا توییت کنید و یا اگر این توییت ها مخصوص به یک محصول خاص هستند می‌توانید لینک آن را در وب سایت خود در صفحه مربوط به محصول مورد نظر و در نزدیکی دکمه “خرید” قرار دهید.
شاید از خودتان سوال کنید که چرا اعتبار اجتماعی تا این حد تاثیر گذار است؟ مشتریان ترجیح می‌دهند که حرف‌های مشتریان دیگری که مثل خودشان هستند را بشنوند و حرف‌های آن‌ها را نسبت به بازاریابان بیشتر و بهتر باور می‌کنند. مشتریان شما با دیدن رضایت کسانی که از شما خرید کرده‌اند نگرانی خود را بابت محصولات شما فراموش می‌کنند و باور می‌کنند که محصولات شما واقعا خوب هستند و این مساله موجب می‌شود که نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان در وب‌سایت شما افزایش بیابد.
یکی دیگر از راه‌های جلب اعتماد اجتماعی استفاده از تصاویری است که کاربران برای شما استفاده می‌کنند، شما می‌توانید از کاربرانی که از شما خرید کرده‌اند بخواهید که تصاویری از اجناسی که از شما خریداری کرده‌اند برای شما ارسال کنند‌ و شما آن تصاویر را انتشار دهید و همچنین شما می‌توانید از مشتریان خود خواهش کنید که تصاویر را در اینستاگرام خود منتشر کنند (تصاویر مربوط به لباس، کفش و کیف و …) و شما تصاویر مربوط به اینستاگرام آن‌ها را در صفحه خرید محصولات خود برای جلب اعتماد دیگر کاربران استفاده نمایید.اگر شما همچنان درباره تاثیراتی که اینستاگرام می‌تواند بر روی نرخ تبدیل کاربران به مشتریان شما داشته باشد مردد هستید، خوب است بدانید که آمارها نشان می‌دهد که میزان نرخ تعامل برندهای مختلف با کاربران در اینستاگرام 10 برابر بیشتر از میزان تعامل این برندها با کاربران در فیس بوک می‌باشد.

5) این قوانین برای تمامی تجارت‌ها صادق است

فرقی نمی‌کند که تجارت شما مربوط به چه محصولاتی باشد و شما بخواهید کدام دسته از محصولات را به کاربران بفروشید، این قوانین برای تمامی تجارت‌ها صادق است:

  • استفاده دقیق از ویدیوها و قرار دادن آن‌ها در بهترین محل ممکن موجب می‌شود که فروش کمپانی شما افزایش یابد. دقت داشته باشید که باید ویدیوهایی ایجاد کنید که جالب و سرگرم کننده باشند و در عین حال موجب سوق دادن کاربران به سمت منافع شما شوند.
  • یک ویدیوی خوب و مفید از طرز کار محصول خود در مراحل اولیه پروسه خرید کاربران (پیش از آنکه کاربران تصمیم بگیرند که می‌خواهند محصولات شما را خریداری نمایند یا خیر) برای آن‌ها قرار دهید و آن‌ها را از قابلیت‌ها و طرز کار محصول خود مطلع سازید و این فرایند را به مرحله انتهایی پروسه خرید (پس از آنکه کاربر آن محصول را خریداری نمود) موکول نکنید.
  • از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید و این کار را بسیار با دقت و هوشمندانه انجام دهید.
  • به خاطر داشته باشید که Pinterest یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی است که شما می‌توانید برای جلب نظر کاربران و افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان از آن استفاده نمایید.
  • استفاده از توییتر و اینستاگرام می‌توانند برای شما اعتبار اجتماعی کسب کند و کسب اعتماد اجتماعی موجب می‌شود که ترس کاربران برای خرید از شما کمتر شود و آن‌ها بتوانند به‌راحتی به شما اعتماد نمایند و این مساله موجب افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان می‌شود.
  • به خاطر داشته باشید که میزان تعاملی که اینستاگرام با کاربران برقرار می‌کند بسیار بهتری و بیشتر از میزان تعامل فیس‌بوک با کاربران می‌باشد.
  • دقت کنید که تمام محتواهای دیداری که شما در وب سایت خود و یا هر شبکه اجتماعی دیگری منتشر می‌کنید باید کاملا حقیقی باشد و باید چشم انداز درست و واقع گرایانه ای از محصولات شما به کاربران ارائه دهد.
سخن پایانی

کاربران وب سایت شما و مشتریان به دنبال کسب اطلاعات درباره محصولات هستند و آن‌ها ترجیح می‌دهند که به ساده‌ترین، سریع‌ترین و سرگرم کننده ترین شکل ممکن این اطلاعات را دریافت نمایند. یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین روش‌ها برای ارائه آنچه کاربران می‌خواهند به آن‌ها، استفاده از محتواهای دیداری می‌باشد. اگر شما بتوانید آنچه کاربران می‌خواهند را به آن‌ها بدهید آن‌ها نیز در ازای آن، آنچه را که شما می‌خواهید به شما می‌دهند و این بدان معنی است که اگر شما بتوانید اطلاعات خوب و سودمندی را به شکلی جذاب برای کاربران ارائه کنید خواهید توانست که نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان را در وب‌سایت خود افزایش دهید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید