طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

تحقیقات نشان داده اند کاربران به پسوندهای جدید دامنه ها اعتماد نمی کنند !

تحقیقات نشان داده اند کاربران به پسوندهای جدید دامنه ها اعتماد نمی کنند !

پسوندهای جدید دامنه ها

قبل از اینکه یک کاربر به وب سایت شما علاقه مند شود و یا حتی قبل از اینکه تصمیم به باز کردن لینک طراحی سایت خود بگیرد و یا از صفحه ی اصلی سایتتان بازدید نماید، ابتدا نگاهی به دامنه ی سایتتان می اندازد و به این فکر می کند که آیا این سایت مناسب اوست یا خیر! هدف از بیان این مطلب توجه به استفاده از کلید واژه ها و یا برند تجاری در دامنه نیست. در اینجا قصد داریم که به بررسی تاثیر پسوندهای دامنه های مختلف بر نحوه ی رفتار مخاطب ها بپردازیم.
از سال 2014 صدها پسوند دامنه ی جدید بوجود آمد تا روند تولید وب سایت های جدید را آسان تر کند. برای مثال پسوند هایی برای هر دسته بندی خاص، مانند دامنه ی کشورهای خاص (مثلا پسوند .ir) یا دامنه ی مربوط به شرکت ها (.company) و یا پسوندی برای سایت های حراجی (.blackfriday) .
نمی توان به این پسوند ها به عنوان بخش کوچکی از دامنه ی یک سایت نگاه کرد. تحقیقات اخیر نشان داده است که این پسوند ها در دامنه ی یک سایت مفهوم مشخصی را برای کاربران تداعی می نمایند. وجود این پسوندها در دامنه ی سایت می تواند برای کاربر بیانگر قابلیت اعتماد یک سایت باشد و یا او را نسبت به اصالت سایت به شک بیاندازد.
یک پسوند دامنه می تواند در نقش یک فاکتور مهم در اقبال عمومی نسبت به سایت ایفای نقش کند و بر نرخ کلیک، میزان ترافیک و سئو یک سایت تاثیر گذار باشد. در اینجا این سوال مطرح است که آیا استفاده از این پسوندهای جدید می تواند در بهبود رتبه ی سایت در نتایج جستجوها تاثیر داشته باشد؟ آیا پذیرفتن ریسک تغییر پسوند دامنه و مواجه شدن با چالش اعتماد به سایت منطقی است؟

بررسی تحقیقات انجام شده درباره ی پسوندهای موجود در دامنه ها

این تحقیق بر اساس نتایج بدست آمده از 1000 کاربر که به صورت تصادفی در انگلستان انتخاب شده اند ارائه شده است.
سوال :
به کدامیک از دامنه ها بیشتر اعتماد می کنید؟ دامنه هایی با پسوند های ‘.co.uk’ و ‘.com’ یا دامنه هایی با پسوند های جدید مانند ‘.eu’, ‘.biz’, ‘.fashion’, ‘.london’ و ‘.digital’؟
نتایج نشان می دهد که 77.6% از افراد با سنین بین 25 تا 34 سال به سایت هایی که دارای پسوند های ‘co.uk’ و ‘.com’ هستند نسبت به دیگر پسوند ها بیشتر اعتماد می کنند. همچنین نتایج نشان می دهد که 61% از افراد با سنین 55 تا 64 سال نیز به دامنه هایی با پسوند های ‘co.uk’ و ‘.com’ اعتماد بیشتری دارند. همچنین مشخص شد که زنان (74%) در مقایسه با مردان (67.3%) اعتماد بیشتری به سایت هایی با دامنه های ‘co.uk’ و ‘.com’ نشان می دهند.
در مجموع این تحقیق نشان داد که 75% از شرکت کنندگان در این نظر سنجی به دامنه هایی با پسوند های ‘co.uk’ و ‘.com’ بیشتر از دیگر پسوند ها اعتماد می کنند. این تفاوت زیاد در رفتار کاربران بسیار مهم است. این نشان می دهد که کاربران بیشتر به وب سایت هایی اعتماد می کنند که بصورت سنتی از پسوند های دامنه ی ‘co.uk’ و ‘.com’ استفاده کرده اند. این تحقیق یک نتیجه ناامید کننده برای کمپانی هایی داشت که قصد داشتند با استفاده از پسوند های جدید پیشرفت مناسبی در بهینه سازی سایتشان داشته باشند.

به چه دلیل تجارت ها علاقه مند به استفاده از پسوند های جدید هستند؟

هزینه ی کمتر. صادقانه می توان گفت که یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از پسوند های جدید، تفاوت قیمت زیاد آنها با پسوند های ‘co.uk’ و ‘.com’ می باشد. سایت های با پسوند های دامنه سنتی، بسته به میزان محبوبیت کلیدواژه های استفاده شده در آن و پتانسیل جذب ترافیک آن کلیدواژه، ممکن است چندین هزار دلار در سال هزینه پرداخت کنند. اما با استفاده از پسوند های جدید این هزینه می تواند به زیر صد دلار کاهش پیدا کند.
توانایی اضافه کردن کلیدواژه ها. تا قبل از بوجود آمدن پسوند های جدید، شرکت ها با استفاده از تاکتیک های مختلف مانند اضافه کردن کلمه ی ‘agency’ به برندشان یا جابجا کردن چند حرف در یک کلیدواژه تلاش می کردند تا از دیگران متفاوت باشند و در عین حال یک نام دامنهی مرتبط با کلیدواژه های استفاده شده تولید نمایند. با ظهور پسوند های جدید دامنه ی انتخاب این شرکت ها برای داشتن یک نام دامنه ی مرتبط و مناسب بسیار وسیعتر شد. در گذشته ممکن بود که یک نام دامنه با پسوند com. توسط یک شرکت دیگر انتخاب شده باشد و شما دیگر نمی توانستید از آن نام استفاده کنید اما اکنون می توانید از آن نام با پسوندی متفاوت استفاده نمایید.

  • بر اساس گزارشات گوگل می توان گفت که هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند که استفاده از پسوند های دامنه جدید از نظر سئو می تواند موجب ضعف یک وب سایت شود.
  • در مورد پسوند های مخصوص دامنه های کشور ها، می توان گفت که استفاده از آنها می تواند در هدف گیری کاربران با توجه به ناحیه جغرافیایی آنها مفید باشد.

توجه داشته باشید که بر اساس الگوریتم موتورهای جستجو، استفاده از کلیدواژه ها در پسوند دامنه ها، هیچ تاثیری در جستجوها نخواهد داشت.

کاربران وب سایت ها در لحظه و بصورت آنی در مورد وب سایت ها قضاوت می کنند

عدم اعتماد نسبت به پسوند های دامنه های جدید به دلیل برداشت های شخصی نسبت به اصالت سایت ها بوحود آمده است. از طرفی اعتماد سازی یکی از مهمترین اهداف تجارت های آنلاین به شمار می آید. استفاده از آدرس هایی با پسوند های غریب می تواند کاربران را از سایت دور کند زیرا کاربران با این آدرس ها هیچ آشنایی ندارند و نمی توانند به چیزی که از آن اطلاعات کافی ندارند اعتماد کنند.
اگر به نظر بیاید که آدرس یک وب سایت از قابلیت اعتماد کمتری برای کاربران برخوردار است، کاربران علاقه کمتری به کلیک بر روی لینک آن وب سایت خواهند داشت و آن وب سایت قبل از اینکه شانس آن را داشته باشد که پیشنهادات خود را به کاربران ارائه نماید، بخش زیادی از بازدیدکنندگانش را از دست می دهد. تحقیقات نشان می دهد که کاربران در کمتر از 500 میلی ثانیه در مورد یک سایت قضاوت می کنند.
کاربران قبل از اینکه به ترکیب صفحه و یا رابط کاربری یک وب سایت توجه کنند، به آدرس آن وب سایت توجه خواهند کرد. با وجود رقبای فراوان آنلاین، این امکان وجود دارد که شرکت هایی که از پسوند های جدید برای نام دامنه ی خود استفاده می کنند مقدار زیادی از ترافیکشان را در مقابل شرکتی که از پسوند com. استفاده می کند از دست بدهند. با استناد به این استدلال می توان گفت که در مورد سئو سایت و نتایج سایت در رتبه بندی های نتایج موتورهای جستجو، اگر نرخ کلیک سایت شما با افت روبرو شود، رنکینگ شما نیز رشد نزولی خواهد داشت.

پسوند های جدید را امتحان کنید (اگر شهامت کافی دارید)

این کاملا به شما بستگی دارد که چه تصمیمی در مورد بهبود سایتتان بگیرید. بی اعتمادی بوجود آمده نسبت به پسوند های جدید ناشی از عدم آگاهی و شناخت مخاطبان نسبت به این دامنه ها است. در صورتی که تحقیقی مشابه آنچه در این گزارش به آن اشاره شد در 10 سال آینده انجام شود، ممکن است نتایجی کاملا متفاوت را گزارش نماید. اما تا آن زمان برای شناخته شدن این دامنه ها باید هزینه هایی پرداخت شود. به هر حال ما در زمان حاضر زندگی می کنیم و باید با توجه به شرایط حاضر تصمیم گیری کنیم.
آیا حاضر به پذیرفتن ریسک استفاده از پسوندهای جدید هستید؟ به خاطر داشته باشید که استفاده از این پسوند ها در درجه ی اول به کاربر نشان می دهد که شما در زمینه ی کاریتان تازه کار هستید و احتمالا خدماتی جدید ارائه می کنید. بنابر این کاربران ممکن است برای بررسی این خدمات به سایت شما مراجعه نموده و محتوای شما را بررسی نمایند. آیا قصد ندارید در کارتان ریسک کنید؟ اگر قصد خطر کردن ندارید بهتر است حود را برای مبارزه کردن با رقبا با استفاده از دامنه هایی با پسوند های ‘.com’ و ‘.co.uk’ آماده کنید.
حقیقت این است که وب سایت شما مورد اعتماد کسانی قرار خواهد گرفت که به اولین شاخص اعتماد سایتتان یعنی دامنه ی سایت اعتماد داشته باشند. در هر حال به خاطر داشته باشید که این موضوع به خودی خود نمی تواند رتبه ی سایت شما را در نتایج جستجوها بهبود دهد اما بطور غیر مستقیم می تواند اثراتی بر آن داشته باشد. آیا در تجارت شما پسوند دامنه ی جدیدی بوجود آمده است؟ اگر چنین است می توانید آن را در بخش نظرات این مطلب ذکر کنید تا پیرامون آن به بحث و گفتگو بپردازیم.