طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

تغییرات ایجادشده در SERP

تغییرات ایجادشده در SERP

تغییرات ایجادشده در SERP: درک اهداف کاربران و بهینه‌سازی برای کسب رتبه بهتر

صفحات نتایج موتورهای جستجوگر گوگل یا SERP ها دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند نیاز کاربران را به بهترین شکل برآورده نمایند، وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند به‌صورت منظم ترافیک ارگانیک و طبیعی خود را افزایش دهند باید بتوانند در صفحه اول نتایج و در بالاترین رتبه ممکن باقی بمانند.
تصور کنید که بررسی‌های شما در BrightEdge نشان بدهد که 51% از ترافیک وب‌سایت شما از طریق روش‌های ارگانیک به طراحی سایت شما جذب‌شده است، پس تغییرات SERP یک عامل نگران‌کننده برای شما خواهد بود. این عامل برای تمامی وب‌سایت‌هایی که بخش عمده ترافیک آنها ترافیک ارگانیک است، عاملی بسیار موثر و سرنوشت‌ساز است.
موقعیت وب‌سایت شما در SERP و همچنین تعداد وب‌سایت‌هایی که در نتایج جستجو بالاتر از وب‌سایت شما قرار می‌گیرند و مطالب خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، تعداد کلیک‌هایی که وب‌سایت شما دریافت می‌کند را تعیین می‌کنند.دانستن اینکه کاربران هنگامی که یک عبارت مورد جستجوی مشخص را در گوگل تایپ می‌کنند دقیقا به دنبال چه چیزی هستند، عاملی است که بر روی نرخ کلیک یک طراحی سایت بسیار موثر است؛ زیرا با دانستن این مطلب شما می‌توانید پیش‌بینی کنید که پس از جستجوی یک مطلب کاربران بر روی کدام لینک‌ها کلیک خواهند کرد و کدام نوع از مطالب می‌تواند نظر کاربران را جلب کرده و خواسته‌های آن‌ها را برآورده کند.
گوگل تلاش‌های بسیاری درزمینه درک منظور کاربران انجام داده است زیرا قصد دارد به بهترین نحو ممکن رضایت آن‌ها را جلب نماید. از این‌رو پیشنهاد می‌شود وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند موقعیت خود را در SERP بهبود دهند درزمینه درک منظور و مقصد کاربران قدم بردارند؛ زیرا از این طریق علاوه بر جلب رضایت گوگل می‌توانند رضایت کاربران را نیز جلب نموده و تعداد بیشتری از کاربران را به وب‌سایت خود جذب نمایند.

جدیدترین تغییرات مشاهده‌شده در SERP ها

گوگل با ایجاد تغییرات جدید در SERP ها توجه بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها را به خود جلب کرد. این تغییرات شامل حذف آگهی‌های تبلیغاتی یا همان ads از نوار کناری و افزایش فضای اختصاص داده‌شده به ads در بالای نتایج ارگانیک برای برخی عبارات مورد جستجوی خاص می‌باشد.
اما آنچه که صاحبان وب‌سایت‌ها و دارندگان نام‌های تجاری معتبر باید بیشتر به آن توجه کنند افزایش تاکید گوگل بر درک منظور و هدف کاربران و اعمال آن در SERP ها است.
سال‌ها است که همه ما علائم این کار را در گوگل مشاهده می‌کنیم. برای مثال گوگل برخی از عبارات مورد جستجو را چیز مشخصی تفسیر می‌کند و تعبیر و تفسیر خاصی را برای برخی عبارات فرض می‌کند. به همین دلیل است که شما زمانی که یک عبارت مورد جستجو را به دو شکل مختلف در گوگل وارد می‌کنید ممکن است نتایج متفاوتی دریافت کنید.

تغییرات ایجادشده در SERP | سئو سایت | serp چیست | سرپ چیست

Micro Moment

اخیرا گوگل تلاش می کند تا نظر طراحان وب‌سایت‌ها را به Micro Moment ها جلب کند. Micro Moment ها زمانی رخ می‌دهند که یک کاربر ناخودآگاه می‌خواهد به یک نیاز پاسخ دهد و به سمت یک تلفن هوشمند، لپ تاپ، تبلت و یا کامپیوتر رفته و در لحظه نیاز به فهمیدن، یادگیری، کشف، خریدن و یا بررسی یک‌چیز داند. این لحظه‌ها غنی از قصد و هدف هستند زمانی که تصمیمات گرفته می‌شوند و ارجحیت‌ها شکل می‌گیرند.خوب است به این تغییر به چشم یک آپشن دیگر در چک لیست خود نگاه نکنیم بلکه آن را به شکل دریچه‌ای به‌سوی حصول جهان‌بینی جدیدی در عرصه SERP و بهینه‌سازی کلیدواژه‌ها در نظر بگیریم.
وب‌سایت‌های موفق درزمینه بهینه‌ سازی برای SERP ها، وب سایت‌هایی هستند که می‌دانند چگونه در زمان طرح‌ریزی استراتژی‌هایشان بر روی خواسته کاربران تمرکز کنند و Micro Moment ها را در کار خود لحاظ کنند. این وب‌سایت‌ها قادر خواهند بود که روز به روز ترافیک خود را افزایش داده و به طبع آن فروش خود را افزایش دهند.
این سیستم جدید نیاز دارد که وب‌سایت‌ها کاربران خود را دقیق‌تر بشناسند و از خواسته‌های درونی آنها آگاهی بیشتری داشته باشند و از این طریق بتوانند استراتژی‌های خود را به‌گونه‌ای بچینند که بهتر به نیازهای کاربران پاسخ دهند.
چگونه درک خواسته‌های کاربران و یا استراتژی‌های متمرکز بر روی خواسته‌های کاربران بر SERP ها اثر خواهد گذاشت؟
گوگل تلاش می‌کند تا SERP هایی ایجاد کند که با خواسته‌ها و تمایلات کاربران مطابقت داشته باشد. اخیرا گوگل با تاکید بر Micro Moment ها یک گام دیگر در این جهت برداشته است.
گوگل بر چهار نوع از Micro Moment ها تاکید بسیاری کرده است و وب‌سایت‌ها باید خود را با آن مطابقت دهند تا بتوانند موفق شوند:

  • لحظاتی که کاربر فکر می‌کند ” می‌خواهم … را بخرم”
  • لحظاتی که کاربر فکر می‌کند” می‌خواهم … را بدانم”
  • لحظاتی که کاربر فکر می‌کند”می‌خواهم به … بروم”
  • لحظاتی که کاربر فکر می‌کند”می‌خواهم … را انجام دهم”

گوگل می‌خواهد به این درک برسد که زمانی که کاربر یک عبارت مورد جستجو را وارد می‌کند و آن عبارت دریکی از این چهار گروه نام‌برده قرار می‌گیرد و به شکل “می‌خواهم … را انجام دهم” است، دقیقا چه قصد و هدفی دارد.علاوه بر این گوگل اخیرا صفحات AMP جدیدی را معرفی کرده است که این صفحات بر روی تلفن‌های همراه به سرعت بارگذاری می‌شوند و به کاربران کمک می‌کند که سریعا و در لحظه بتوانند پاسخی که به دنبال آن هستند را بیابند. علاوه بر این تاکید گوگل بر موبایل فرندلی شدن طراحی وب سایت‌ ها نیز نشان دهنده آن است که گوگل سعی دارد وب‌سایت‌ها را درزمینه درک بهتر منظور کاربران و Micro Moment ها بهبود بخشد.

تغییرات ایجادشده در SERP | سئو سایت | serp چیست | سرپ چیست

خوب است این مساله را در قالب یک مثال بررسی کنیم. برای مثال اگر شما دو عبارت “bedroom ideas” (ایده طراحی اتاق‌خواب) و “how to decorate a bedroom” (چگونه دکوراسیون یک اتفاق خواب را طراحی کنیم) در گوگل جستجو کنید به دلیل آنکه عبارت دوم بیشتر به عبارت “می‌خواهم … را انجام دهم” نزدیک است و نشان دهنده یک Micro Moment است گوگل در بالای SERP ها یک کارت یا یک کادر که در آن علاوه بر یک پاسخ سریع یک تصویر نیز به شما نمایش داده است را ارائه می‌دهد. علاوه بر این زمانی که عبارت “how to …” یا “چگونه … انجام دهم” به ابتدای عبارت جستجو اضافه می‌شود گوگل آگهی‌های تبلیغاتی و یا همان ads را به ابتدای صفحه SERP اضافه می‌کند و تصور می‌کند که چنین کاربرانی تمایل به خرید اسباب و اثاثیه جدید برای منزلشان دارند.
اگر وب‌سایت‌ها بخواهند در جهت متمرکز شدن بر روی خواسته‌های کاربران کار کنند و خود را با تغییرات جدید در SERP ها همسو سازند باید از همکاری و همسو کردن چند دپارتمان مختلف بازاریابی استفاده کنند.
افراد و اعضای مربوط به بخش PPC و سئو باید گرد هم آورده شوند تا بتوانند یک وب‌سایت را از لحاظ متمرکز بودن بر روی قصد و هدف کاربران بهینه‌سازی کنند تا آن وب‌سایت بتواند رتبه‌ای مناسب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر به دست آورد.
طراحان وب‌سایت‌ها و نویسندگان باید زمان مناسب برای تولید انواع مختلف محتوا را شناسایی کنند و محتوا را در زمان مناسب تولید و انتشار دهند تا مطمئن شوند که محتوای تولیدشده توسط آن‌ها می‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد و با قصد و هدف کاربران همسو و سازگار باشد. طراحان سایت حرفه‌ای‌تر آن‌هایی هستند که قادرند قصد و هدف کاربران را در Micro Moment های مختلف بهتر درک کنند و بدین طریق آن‌ها قادر خواهند بود وب‌سایت خود و محتوای خود را به گونه ای طراحی کنند که در SERP های مختلف در بهترین رتبه ممکن قرار گیرد.

چگونه باید وب سایت های مختلف خود را با SERP های متمرکز بر روی قصد و هدف کاربران تطبیق دهند؟

1- بررسی و مطالعه قصد و هدف کاربران در Micro Moment های مختلف

طراحان وب‌سایت‌ها و مدیران وب‌سایت‌ها و تمامی کسانی که می‌خواهند وب‌سایت آن‌ها در SERP جایگاه خود را پیدا کند، باید از آنچه که کاربران هدف آن‌ها در Micro Moment ها در نظر دارند اطلاعات جامع، کامل و دقیقی به دست آورند؛ زیرا Micro Moment ها حساس‌ترین و مهم‌ترین لحظاتی هستند که کاربران در آن لحظات تصمیم می‌گیرند که چه‌کار کنند، چه چیزی را جستجو کنند و آن را به چه شکل و روالی جستجو کنند. درک صحیح این لحظات و مطالعه آن‌ها کلید اساسی کسب موفقیت در SERP ها است.
به کاربران خود نگاه کنید، ببینید کاربران شما چه کسانی هستند، بررسی کنید که مصرف‌کنندگان و یا خوانندگان محتوای شما بیشتر چه گروه‌هایی هستند، مخصوصا داده‌هایی که مربوط به صفحات بهینه‌سازی شده برای تلفن‌های همراه می‌باشند. بررسی کنید که چه چیزی این افراد را به وب‌سایت شما آورده است و کدام گروه از افرادی که به وب‌سایت شما مراجعه کرده‌اند به مشتری تبدیل‌شده‌اند و همچنین بررسی کنید که کدام گروه از محتواهای تولیدشده توسط شما عملکرد بهتر و قوی‌تری داشته‌اند و موفق‌تر ظاهرشده‌اند.
سعی کنید تمامی Micro Moment های مختلف که ممکن است یک فرد را به وب‌سایت شما بیاورد، بررسی کرده و تمامی شرایط مختلف را بررسی کنید. ممکن است یک طراح وب‌سایت که یک وب‌سایت مربوط به فروش لوازم منزل را مدیریت می‌کند تنها بر روی گروه “می‌خواهم … بخرم” تمرکز داشته باشد اما این کار اشتباه است زیرا این فرد باید علاوه بر این گروه، گروه‌های “می‌خواهم … بدانم” و “می‌خواهم … را انجام بدهم” را نیز در نظر بگیرد.
این موارد نباید نادیده گرفته شوند، مخصوصا مورد “می‌خواهم … بدانم” که همواره پیش از خرید ممکن است توسط فرد خریدار چنین عبارتی جستجو شود.

2- ایجاد یک لیست از کلیدواژه‌ها حول آنچه شما از قصد کاربران درک کرده‌اید

این لیست کلیدواژه‌ها باید با دقت زیادی و با استفاده از روش‌ها و ابزارهای جستجوی کلیدواژه‌ها انتخاب گردند و شما باید عبارات کلیدی که بسیار مورد توجه کاربران بوده و کاربران در حین جستجوها و بررسی‌هایشان در اینترنت آنها را همواره استفاده می‌کنند را شناسایی کنید.
تمامی Micro Moment هایی که کاربران در طول مسیر جستجوی آن‌ها در اینترنت پشت سر می‌گذارند را در بررسی‌های خود لحاظ کنید. برای مثال کاربرانی که در ابتدای مسیر جستجوی خود در اینترنت هستند بیشتر عباراتی به فرم “می‌خواهم … را بدانم” را جستجو می‌کنند و در Micro Moment های آن‌ها بیشتر عباراتی به فرم “می‌خواهم … را بدانم”، “چگونه راجع به … اطلاعاتی به دست آورم” و یا “… چیست” در ذهن آن‌ها می‌گذرد، درحالی‌که کاربرانی که در انتهای مسیر هستند و محصول مورد نظر خودشان را شناسایی و اطلاعات کافی راجع به آن به دست آورده‌اند بیشتر عباراتی به فرم ” می‌خواهم … بخرم” و یا “چگونه … را بخرم” را جستجو می‌کنند و در Micro Moment های آن‌ها چنین عباراتی به ذهنشان خطور می‌کند.

3- بررسی کنید که برای کلیدواژه‌های شما در SERP چه چیزی نمایش داده می‌شود

بررسی کنید که برای عبارات کلیدی که شما در نظر گرفته‌اید آیا گوگل در SERP نقشه و یا کادر پاسخ سریع ارائه می‌دهد یا خیر. ببینید که آیا برای کلیدواژه شما آگهی‌های تبلیغاتی یا Ads نمایش داده می‌شود یا خیر، سپس تعداد نتایج ارگانیک که در SERP وجود دارد را برسی کنید. هر چقدر که اطلاعات بیشتری از آنچه در SERP نمایش داده می‌شود داشته باشید طراحی یک استراتژی هدف برای شما آسان‌تر خواهد بود.

4- بهینه‌سازی محتوا با در نظر گرفتن طرح کلی SERP

علاوه بر اینکه تمامی محتوای یک وب‌سایت باید از لحاظ سئو سایت پایه بهینه‌سازی شود تا بتواند رتبه‌بندی طراحی سایت را بهبود داده و ترافیک ارگانیک را به وب‌سایت هدایت کند، باید بررسی کنید تا در فرصت‌های مناسب در آگهی‌های تبلیغاتی یا همان ads، کادر پاسخ سریع و تمامی امکاناتی که برای نمایش یک وب‌سایت در بالای نتایج ارگانیک وجود دارد استفاده نموده و در آن‌ها شرکت کند.
با کسب اطمینان از آنکه شما جنبه‌های درست بهینه‌سازی محتوای را مورد استفاده قرار داده‌اید شما می‌توانید مطمئن باشید که در سایت شما در بالاترین رتبه ممکن در SERP قرار خواهد گرفت و با سئو در جهت درک خواسته‌ها و اهداف کاربران در Micro Moment ها برای کاربران بسیار جذاب و خوشایند خواهد بود.

5- همکاری متخصصان سئو و PPC در کنار هم

اگر شما بر مساله بهینه‌سازی برای SERP تاکید دارید و قصد دارید که وب‌سایت شما در رتبه‌بندی، سایر وب‌سایت‌ها را پشت سر بگذارد، نیاز است که این دو دپارتمان مختلف بازاریابی برای موتورهای جستجوگر را کنار هم بیاورید. نیاز است این دو دپارتمان کنار هم کار کنند تا به‌خوبی متوجه شوند که نیاز کاربران چیست و کاربران دقیقا در Micro Moment ها چه چیزی می‌خواهند و خواسته‌های کاربران را برآورده کنند.
گوگل مرتبا درحالی‌که تطبیق دادن SERP‌های خود به منظور همسو کردن آن با بازاریابی متمرکز بر روی قصد و هدف کاربران است. گوگل می‌خواهد به این هدف نایل شود که در یک لحظه لیستی از وب‌سایت‌هایی که همه آنها قادر هستند نیاز کاربر را برآورده کنند فراهم کند و وب‌سایت‌هایی که گوگل را در نایل شدن به این هدف کمک کنند و قادر باشند که درک درستی از نیاز کاربران به دست آورده و پاسخ مناسبی به آن بدهند، از جانب گوگل تشویق خواهند شد.
با آنالیز دقیق Micro Moment ها و اعمال آن بر نتایج ارائه‌شده به کاربران، وب‌سایت‌ها می‌توانند محصولات خود را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجوگر بهینه کنند و بدین طریق می‌توانند در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر موفقیت‌های بیشتری کسب کنند.

[rating itemreviewed=”تغییرات ایجادشده در SERP” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]در این مطلب در مورد تغییرات ایجادشده در SERP می گوییم و serp چیست ؟ و همچنین صفحه نتایج موتورهای جستجو چیست؟ و سئو سایت و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید