طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

تفاوت طراحی سایت اختصاصی با طراحی سایت بر پایه سیستم های مدیریت محتوا

تفاوت طراحی سایت اختصاصی با طراحی سایت بر پایه سیستم های مدیریت محتوا

برای مشاهده دسته بندی های طراحی وب سایت و سفارش طراحی به صفحه طراحی سایت مراجعه نمایید.

دوستان گرامی در این مطلب قصد دارم در مورد مسئله ای که شاید برای خیلی از شما سوال باشد توضیحاتی ارائه بدهم.

اگر قصد طراحی سایت داشته باشید یا بخواهید در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید، اگر با شرکت های مختلفی که در این زمینه فعالیت می کنند در ارتباط باشید یا به وب سایت هایی که خدماتی مثل طراحی سایت یا سئو و بهینه سازی سایت ارائه می دهند سری زده باشید، قطعا توضیحات متفاوتی در این موضوع که طراحی سایت اختصاصی برای شما بهتر است یا طراحی سایت مبتنی بر سیستم های مدیریت محتوا شنیده اید، این طور نیست ؟

اگر تمایل دارید تا پاسخ سوالات ذهنی خود در این زمینه را به دست آوردید با ما همراه باشید.

در ابتدا اجازه دهید تا کمی در مورد هر کدام از این موارد توضیحاتی ارائه بدهم بعد به مقایسه و بیان نقاط قوت و ضعف هر کدام از این موارد بپردازیم.

معنای طراحی سایت اختصاصی چیست ؟

افراد زیادی در این زمینه با ما تماس گرفته اند که آیا وب سایتی که به صورت اختصاصی طراحی نشود یعنی این که اون وب سایت مختص ما نیست و می توان آن سایت را به شخص دیگری نیز واگذار کرد ؟ قطعا خیر !

فرض کنید شما قصد طراحی سایت فروشگاهی دارید، تمامی وب سایت های فروشگاهی از لحاظ امکانات تقریبا شبیه هم هستند مگر اینکه شما ایده خاصی یا امکانات خاصی داشته باشید که بخواهید آن ها را هم به فروشگاه خود اضافه کنید. منظور از طراحی سایت اختصاصی یعنی این که شرکت x تمامی کدهای لازم برای برپایی این فروشگاه را نوشته و به عنوان محصول اختصاصی که هیچ شرکت دیگری این کدها را در اختیار ندارد به مشتریان خود ارائه می دهد که شاید امری منطقی نیز باشد چرا که با همون گروه نوشتن دوباره کدها تقریبا تکرار مکررات خواهد بود. اگر وب سایت درخواستی شما از جمله سایت هایی باشد که قبلا برنامه نویسی اختصاصی آن صورت گرفته، تقریبا می توان گفت تنها کاری که انجام می شود طراحی قالب برای این سیستم فروشگاهی اختصاصی می باشد. اما فرض کنید قصد طراحی سایتی  دارید که ایده آن نو بوده و تا به حال مشابه آن را هیچ شرکتی انجام نداده است، در این حالت طراحی اختصاصی یعنی این که سایت شما از ۰ تا ۱۰۰ برای شما و با توجه به ایده شما برنامه نویسی خواهد شد.

در حالت کلی  طراحی سایت به صورت اختصاصی یعنی این که کدهایی که وب سایت شما با آن راه اندازی خواهد شد مختص اون شرکت بوده و در دسترس شرکت یا گروه دیگری نیست.

معنای طراحی سایت مبتنی بر سیستم های مدیریت محتوا و یا سیستم های آماده چیست ؟

در طراحی مبتنی بر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مثل وردپرس، جوملا، دروپال و … و یا مثلا سیستم های فروشگاهی مثل ووکامرس، اپن کارت، مجنتو، پرستاشاپ و … شرکت های دیگر همه چیز را از صفر برنامه نویسی نمی کنند و علت به وجود امدن همچنین سیستم هایی هم همین هست که دیگر برنامه نویسان و شرکت ها بتوانند به راحتی با توجه به خواسته هایشان این سیستم ها را ارتقا داده و در نهایت سایت مورد نظر را طراحی نمایند. در ادامه مطلب به منظور راحتی از این سیستم ها با عنوان سیستم های جهانی یاد خواهم کرد. در این حالت نیز تقریبا کاری که انجام می شود این هست که قالب اختصاصی برای سیستم مورد نظر نوشته می شود.

کاربری که وارد سایت می شود (کاربر عادی) هیچ تفاوتی بین یک طراحی اختصاصی سایت و طراحی که از طریق سیستم های جهانی صورت می گیرد احساس نخواهد کرد و این اختصاصی بودن و یا غیر اختصاصی بودن تقریبا می توان گفت مربوط به Backend (باطن سایت) می باشد. تمام کارها و امکاناتی که بتوان در طراحی سایت اختصاصی لحاظ کرد در طراحی سایت مبتنی بر سیستم های نیز می توان انجام داد و برعکس.

مقایسه طراحی سایت اختصاصی با طراحی سایت مبتنی بر سیستم های جهانی

چرا بعضی از شرکت ها طراحی سایت به صورت اختصاصی را توصیه می کنند و برخی از شرکت ها طراحی سایت مبتنی بر سیستم های جهانی ؟ چرا بعضی از شرکت ها به بدگویی در مورد سیستم های جهانی می پردازند و بالعکس ؟ چرا معمولا شاهد دیدگاهی منصفانه بین این دو حالت نیستیم ؟

اجازه بدهید برای پاسخ به این سوالات، این مسئله را از چند تقطه نظر بررسی نماییم:
امنیت وب سایت طراحی شده یکی از مهم ترین معیارهایی است که باید به آن توجه کرد. افراد بسیار زیادی ادعای امنیت پایین سیستم های جهانی را دارند، آیا این ادعا صحیح است ؟ افراد زیادی هم مدعی این هستند که طراحی سایت اختصاصی امنیت بسیار بالایی دارد، این ادعا تا حدی می تواند صحیح باشد ؟

به عنوان مثال وردپرس که یکی از سیستم های مدیریت محتواست را در نظر می گیریم. شرکت ها معروف بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که از وردپرس در طراحی سایت استفاده کرده اند به عنوان مثال : NASA ، CNN ، TED ، Harvard University ،  Forbes ، Play Station ، Sony ، Ebay ، Facebook ، Mozilla ، LinkedIn، Mercedes Benz  و … اشاره نمود.

همه این وب سایت هایی که به آن ها اشاره شد نیز امنیت پایینی دارند ؟ به نظر شما یک سیستم ضعیف با امنیت پایین می تواند به این اندازه در دنیا شناخته شده و پس از سال ها محبوب باقی بماند ؟ به نظر شما این ادعا ضعف نمی تواند به گونه ای غرض ورزی یا ضعف شرکت ها در استفاده درست از این سیستم ها باشد ؟

علت این که برخی ها با مسئله کم امن بودن این سیستم ها مواجه هستند استفاده از قالب های غیراستاندارد و نال شده ، استفاده از افزونه های غیر استاندارد و دارای حفره های امنیتی و … می باشد.

اگر در طراحی وب سایت شما از قالب و افزونه های استاندارد شود، اگر شرکتی که طراحی سایت شما را انجام می دهد به نکات تخصصی مورد نیاز در طراحی دقت نماید، مطمئن باشید مشکلی  در این زمینه نخواهید داشت.

یکی از مهمترین مسئله ها در زمینه امنیت وب سایت، به روز بودن می باشد. پس در طراحی سایت حتما به این امر توجه فرمایید. زبان های برنامه نویسی، فریمورک های زیر مجموعه و … هر ساله به روزرسانی می شوند، ایرادات و باگ های آن ها حل شده و قابلیت های زیادی به آن ها اضافه می گردد.

یکی از مهمترین برتری این سیستم های جهانی سهولت در به روزرسانی آن ها می باشد. مسئله ای که در طراحی سایت اختصاصی چندان به آن توجه نمی شود.

مسئله امنیت در سیستم های جهانی به این علت مورد توجه قرار گرفته اند که اکثر این سیستم ها متن باز بوده و همه می توانند در سراسر دنیا به صورت رایگان آن ها را دانلود کرده و به بررسی کدهای آن ها بپردازند. حفظ امنیت در این شرایط مسئله بسیار سختی بوده و نشان دهنده قدرت این سیستم ها می باشد.

وب سایت شما چه به صورت اختصاصی طراحی گردد و چه از سیستم های جهانی استفاده شود اگر نکات تخصصی مربوطه به درستی رعایت شوند ، بدون شک وب سایتی ایده آل خواهید داشت.

عنوان
تاریخ بازبینی
عنوان
تفاوت طراحی سایت اختصاصی با طراحی سایت بر پایه سیستم های مدیریت محتوا
امتیاز
51star1star1star1star1star

دیدگاه ها (3)

رضا علیپور

عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

پوریا

لایک کاملا منصفانه و بی طرف خدا خیرتون بده

بهزاد

سلام
من خودم برنامه نویس هستم از خواندن مطلب سایتتون لذت بردم. کاملا منطقی و بدون اغراق و جانب داری بیان کردید ای کاش همه شرکت های طراحی سایت دید درستی نسبت به این قضیه به مشتری ها بدند و فقط به فکر جذب مشتری نباشند. زنده باشید

دیدگاه ‏خود را بنویسید