طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

تفاوت لینک‌های داخلی (Internal) و لینک‌های خارجی (External)

تفاوت لینک‌های داخلی (Internal) و لینک‌های خارجی (External)

یک مسئله بسیار مهم و تاثیر گذار در سئو، درک تفاوت‌های میان استراتژی‌های ایجاد لینک‌های داخلی و خارجی به‌عنوان بخشی از بازاریابی دیجیتال است. در استراتژی سئو طرح‌ریزی‌شده به‌منظور بهبود رتبه یک سایت در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر، هر نوع از لینک‌ها کاربردها و جایگاه‌های مخصوص به خودشان رادارند.

لینک‌های داخلی و خارجی: تفاوت‌های میان آن‌ها

لینک‌های خارجی لینک‌هایی هستند که از یک دامنه (Domain) خاص به یک دامنه کاملا مجزا ارجاع می‌دهند. مثل لینک‌هایی از وب‌سایت شما که به طراحی وب‌ سایت دیگری ارجاع می‌دهند تا به کاربران صفحاتی را نشان دهند که می‌توانند در آن‌ها اطلاعاتی مضاف بر آنچه شما در اختیار آن‌ها قراردادید پیرامون مسئله موردنظرشان به دست آورند. به لینک‌هایی که از سایر وب‌سایت‌ها به وب‌سایت شما ارجاع می‌دهند نیز لینک‌های خارجی گفته می‌شود البته این لینک‌ها معمولا بانام لینک‌های دریافتی (inbound) ذکر می‌شوند تا با مفهوم لینک‌هایی که از سایت شما به دیگر سراچه‌ها ارجاع می‌دهند اشتباه گرفته نشوند.
لینک‌های داخلی تنها به داخل طراحی سایت شما اشاره می‌کنند و یا به‌عبارت‌دیگر تنها کاربران را به مطالب درون سایت خودتان ارجاع می‌دهند. برای مثال نوار منوی موجود در صفحه شما شامل تعداد زیادی لینک‌های داخلی است و همچنین لینک‌هایی که از داخل یک صفحه وب‌سایت شما به محتوای صفحه دیگری از وب‌سایت شما ارجاع می‌دهند نیز مثال دیگری از لینک‌های داخلی هستند.
به‌طور خلاصه می‌توان گفت:

  • لینک‌های خارجی: لینک‌هایی که به یک دامنه کاملا مجزا ارجاع می‌دهند.
  • لینک‌های داخلی: لینک‌هایی که به محتوای همان دامنه‌ای که خود در آن قرار دارند ارجاع می‌دهند.

تفاوت لینک‌های داخلی (Internal) و لینک‌های خارجی (External)

استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی برای بهبود سئو

هم لینک‌های داخلی و هم لینک‌های خارجی می‌توانند برای بهبود سئو مورداستفاده قرار بگیرند. در زیر روش‌هایی که شما می‌توانید از این لینک‌ها در استراتژی سئو خود بهره ببرید بیان‌شده‌اند:

  • لینک‌های خارجی (inbound) می‌توانند بر میزان بازدید از سایت شما تاثیر بسزایی داشته باشند:

دریافت لینک از سایت‌های دیگر یک منبع اصلی جذب بازدیدکنندگان و هدایت ترافیک به طراحی سایت شما می‌باشد و علاوه بر این موجب بهینه‌ سازی سایت شما برای یک الگوریتم بسیار اساسی موتورهای جست‌وجوگر گوگل نیز می‌گردد. البته این مسئله وابسته به کیفیت وب سایتی است که به شما لینک داده است، در برخی مواقع زمانی که یک وب‌سایت به وب‌سایت شما لینک می‌دهد بد بودن محتوای آن می‌تواند نتایج منفی برای شما داشته باشد.

برای تقویت و بهبود لینک‌هایی که به وب‌سایت شما ارجاع می‌دهند باید محتوای سایت خود را باکیفیت‌تر کرده و مطالب غنی و مرتبطی را در سایت خود قرار دهید. به سایت‌های دیگر پیشنهاد بدهید که در طراحی وبسایت آن‌ها یک پست میهمان یا guest post ایجاد کنید و در آن به وب‌سایت خودتان لینک بدهید. یکی دیگر از راه‌هایی که با آن می‌توانید نرخ لینک‌های داخلی و یا همان inbound link های خود را بهبود دهید آن است که در سایت خود اینفوگرافیک هایی که در آن‌ها با کدهای HTML لینک‌هایی جاسازی‌شده است را در سایت خود قرار دهید تا سایر سایت‌ها بتوانند آن‌ها را کپی کرده و مورداستفاده قرار دهند و همچنین می‌توانید به وب مستر ها پیام بدهید و از آن‌ها بخواهید که به وب‌سایت شما لینک بدهند و بسیاری راه‌های دیگر …

  • لینک‌های خارجی می‌توانند برای خوانندگان مفید باشد اما برای وب‌سایت شما منفعتی ندارد:

لینک‌هایی که به سایتهای دیگر ارجاع می‌دهند برای خوانندگان بسیار مفید هستند؛ اما باید به خاطر داشته باشید که نباید زیاد به سایت‌های دیگر لینک بدهید، باوجودآنکه این کار ممکن است برای خوانندگان شما بسیار مفید باشد و آن‌ها را با منابع اطلاعاتی جدیدی آشنا کند و اطلاعات جامع و مفیدی در اختیار آن‌ها بگذارد اما این کار ازلحاظ استراتژی سئو کاری معقول نیست زیرا شما با این کار ترافیک خود را به سراچه‌هایی که به آن‌ها ارجاع داده‌اید هدایت می‌کنید و این کار کمک به سئوی آن‌ها می‌کند اما تاثیر مثبتی بر سئو شما ندارد.

  • لینک‌های داخلی چهارچوب اصلی سئوی شمارا تشکیل می‌دهند:

لینک‌های داخلی مزایای زیادی برای سئوی شما دارند. زمانی که اسپایدر های موتورهای جست‌وجوگر طراحی سایت شمارا پیدا می‌کنند آن‌ها لینک‌ها را دنبال می‌کنند تا بتوانند سایر صفحات وب‌سایت شمارا کشف کنند، آن‌ها لینک‌ها را دنبال می‌کنند تا بتوانند در یک بازدید صفحات مرتبط بسیاری را درباره مطلب مورد جست‌وجو شناسایی کرده و آرشیو کنند.
البته شما می‌توانید به صفحات وب‌سایت خودتان لینک ندهید و منتظر بمانید تا موتورهای جست‌وجوگر آن‌ها را خودبه‌خود پیدا کنند. مطمئنا آن‌ها صفحات وب‌سایت شمارا پیدا خواهند کرد اما این مسئله ممکن است هفته‌ها و یا حتی ما ه ها طول بکشد زیرا موتورهای جست‌وجوگر با توجه به نرخ روزافزون ایجاد مطالب و صفحات جدید بسیار پرمشغله هستند.
علاوه بر این لینک‌های داخلی ساختار وب‌سایت شمارا شکل می‌دهند. یک ساختار لینک دهی داخلی منطقی هم ازلحاظ دیداری جذاب‌تر است و هم تاثیرات مثبت بسیاری دارد. این کار کمک می‌کند تا محتوای درون وب‌سایت شما سازمان‌دهی پیدا کنند و همچنین به بازدیدکنندگان کمک می‌کنند که بتوانند اطلاعات موردنظرشان را به‌سرعت پیدا کنند. ایجاد یک منوی مرتب و یک نقشه سایت مختصر می‌تواند هم به کاربران و هم به اسپایدر ها کمک کند تا بتوانند مطالب را به‌سادگی در سایت شما پیدا کنند.

تفاوت لینک‌های داخلی (Internal) و لینک‌های خارجی (External)

لینک‌های مخدوش شده را پیداکرده و ترمیم کنید

یکی از مشکلاتی که می‌تواند موجب تضعیف سئوی شما گردد لینک‌های مخدوش شده است. لینک‌های مخدوش شده لینک‌هایی هستند که دیگر به‌درستی کار نمی‌کنند. برای مثال زمانی که صفحه‌ای که یک لینک به آن اشاره می‌کند حذف‌شده باشد و یا به محل دیگری انتقال‌یافته باشد آن لینک دیگر نمی‌تواند به‌درستی کار کند و کاربران را به محلی که در نظر دارد هدایت کند، به چنین لینک‌هایی لینک‌های مخدوش شده می‌گویند. وجود یک یا دو لینک مخدوش شده نمی‌تواند سئوی شمارا به طرز چشم‌گیری تحت تاثیر قرار دهد و رتبه شمارا تضعیف کند اما وجود تعداد زیادی از این لینک‌ها می‌تواند صدمه اساسی به سئوی شما بزند.
شناسایی و تعمیر چنین لینک‌هایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای شناسایی این لینک‌ها در وب‌سایتتان می‌توانید از ابزارهایی همچون Broken Link Checker استفاده کنید. این ابزارها به‌صورت رایگان قابل‌دسترسی هستند و به‌سادگی وب‌سایت شمارا اسکن می‌کنند و لینک‌های مخدوش شده را شناسایی کرده و شمارا از محل آن‌ها آگاه می‌سازند. سپس شما می‌توانید به صفحاتی که این لینک‌ها در آن‌ها قرار دارند بروید و آن‌ها را حذف یا تعمیر کنید.
لینک‌ها تنها یکی از صدها پارامتر موثر در رتبه‌بندی هستند
متخصصان سئو می‌دانند که لینک‌ها تنها یکی از پارامترهای موثر در سئو هستند و تعداد پارامترهایی که بر اساس آن‌ها گوگل و سایر موتورهای جست‌وجوگر سایت شمارا رتبه‌بندی می‌کنند بین 100 تا 200 متغییر است؛ اما باید به خاطر داشته باشید باوجوداینکه لینک‌ها تنها یکی از 100 تا 200 پارامتر موثر هستند اما بسیار با اهمیت می‌باشند. باوجودآنکه ساخت لینک‌ها و مراقبت از آن‌ها بسیار زمان‌بر است و نیاز به تلاش بسیاری دارد اما نتایجی که برای شما به ارمغان می‌آورد و ترافیکی که به طراحی سایت شما هدایت می‌کند ارزش تمام این تلاش‌ها و زحمات را خواهد داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید