طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

تفاوت http با https چیست ؟

تفاوت http با https چیست ؟

تفاوت http با https چیست ؟

ممکن است شنیده باشید که مردم شمارا ترغیب می‌کنند تا طراحی سایت خود را به رمزگذاری امنیتی HTTPS تغییر دهید. گوگل اعلام کرده است که HTTPS یک سیگنال رتبه‌بندی است و عدم‌تغییر می‌تواند به رتبه‌بندی شما یک ضربه به‌تمام‌معنا بزند و معنایش این است که ترافیک کمتر کسب‌وکار کمتر را به وجود می‌آورد.اما یک محصول می‌تواند که حدود 100 $ در هرسال تفاوت قیمت پیدا کند؟ و اگر چنین است، چگونه این اتفاق می‌افتد؟
بیایید با آن روبه‌رو شویم تا همین اواخر، HTTPS واقعا فقط با طراحی سایت‌ های تجارت الکترونیک برای صفحات پرداخت مورداستفاده قرار می‌گرفت. همه‌چیز می‌تواند گیج‌کننده باشد و سوال بسیاری از صاحبان کسب‌وکار این است که حتی بدون هیچ زحمتی تعویض به HTTPS ارزش دارد یا نه؟
بنابراین، اجازه دهید با استدلال به این ماجرا نگاه کنیم؛ اما اول‌ازهمه، کار دقیق HTTPS چیست؟

HTTPS چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

HTTP مخفف پروتکل انتقال ابرمتن است. این‌یک پروتکل است که اجازه می‌دهد تا ارتباط بین دستگاه‌های مختلف ایجاد شود. اغلب، برای انتقال داده‌ها از یک وب سرور به مرورگر برای مشاهده صفحات طراحی وب سایت استفاده می‌شود.مشکل این است که HTTP داده‌های رمزگذاری شده نیست و می‌توان آن‌ها را توسط اشخاص ثالث جمع‌آوری کرد و درعین‌حال بین دو سیستم منتقل کرد.این را می‌توان با استفاده از یک نسخه امن به نام HTTPS که در آن “S” مخفف امن شده است.این شامل استفاده از یک گواهینامه SSL است.
“SSL” مخفف لایه امن سوکت است که یک اتصال امن رمزگذاری بین وب سرور و مرورگر وب ایجاد می‌کند.
بدون HTTPS، هرگونه اطلاعات به تصویب رسیده ناامن است. این امر به‌ویژه برای سایت‌هایی که در آن داده‌های حساس در سراسر اتصال به تصویب رسیده است مناسب است، مانند طراحی سایت‌ های تجارت الکترونیک که پرداخت کارت اینترنتی دارند و یا مناطق ورود که نیاز کاربران را وارد می‌کند و اعتبار خود اصل مهمی است.

تفاوت http با https چیست ؟ | سایت سازان | طراحی سایت

فرایند تعویض به HTTPS چیست؟

اگر شما با باطن یک طراحی وب‌سایت آشنا هستید، پس تعویض به HTTPS در عمل نسبتا ساده است. گام‌های اساسی به شرح زیر است:

 • خرید یک گواهینامه SSL و یک آدرس IP اختصاص داده‌شده از شرکت میزبانی وب خود.
 • نصب و پیکربندی گواهی اس اس ال.
 • انجام کامل بازگشت به بالا از سایت خود درصورتی‌که شما نیاز به برگرداندن دارید.
 • پیکربندی لینک‌های داخلی سخت در طراحی وب‌ سایت شما، از HTTP به HTTPS.
 • به‌روزرسانی هر کتابخانه کد، مانند جاوا اسکریپت، آژاکس و هر پلاگین شخص ثالث.
 • تغییر مسیر لینک‌های خارجی شما به HTTPS، مانند کنترل کردن فهرست‌های دایرکتوری.
 • به‌روزرسانی برنامه‌های کاربردی htaccess، مانند وب سرور آپاچی، لایت اسبید، پیکربندی Nginx و خدمات اینترنت (مانند ویندوز وب سرور) و تغییر مسیر ترافیک HTTP به HTTPS.
 • اگر شما از یک شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده می‌کنید، تنظیمات SSL CDN خود را به‌روزرسانی کنید.
 • اجرای تغییر مسیر 301 بر اساس صفحه به صفحه.
 • تمام لینک‌هایی که شما در بازاریابی ابزارهای اتوماسیون استفاده می‌کنید به‌روزرسانی کنید، مانند لینک ایمیل.
 • به‌روزرسانی هر یک از صفحات فرود و لینک‌های جستجو پرداخت.
 • راه‌اندازی یک سایت HTTPS در کنسول جستجوی Google و Google Analytics.

ازنظر راه‌اندازی گواهی اس اس ال – نقاط یک و دو بالا – نسبتا ساده است و شرکت میزبانی وب خود قادر است به شما کمک کند.
همچنین در نظر داشته باشید که برای یک طراحی سایت کوچک این نسبتا ساده خواهد بود برخی از موارد فوق نمی‌خواهند که در سناریوهایی مانند کتابخانه کد و CDN ها اعمال شوند. بااین‌حال، برای یک سایت بزرگ‌تر، این‌یک رویداد غیر بدیهی و سخت است که باید توسط وب مستر باتجربه‌ای اداره شود.تا این مرحله، تنها تصمیم شما این است که آیا شما می‌خواهید از یک SSL استفاده کنید که دارای نوار امن» مرورگر سبز است. این نوع از SSL معمولا نیاز به‌نوعی از تأیید هویت قبل از اینکه صادر شود دارد. این‌یکی از دلایل آن‌ها برای تمایل به هزینه بیشتر است. علاوه بر این تفاوت، گواهینامه‌های SSL تحت اصل کار می‌کنند.
اگر شما ازلحاظ فنی ماهر نیستید، احتمالا نیاز به کمک برای مراحل بالا خواهید داشت. پس اگر لازم است برگردید و مراحل را دوباره بخوانید.می‌گویند برای یک طراحی سایت کوچک، برای موارد کمتر از 50 صفحه، نمی‌خواهند که این روند بیش‌ازحد طولانی شود. بااین‌حال، برای سایت‌های بزرگ‌تر، به‌روزرسانی کامل از لینک و تغییر مسیر صفحه باید توسط یک برنامه‌نویس باتجربه انجام شود تا نتیجه لازم از کار گرفته شود.

تفاوت http با https چیست ؟ | سایت سازان | طراحی سایت

در مورد تعویض به HTTPS

به عبارت ساده، مورد قوی و قابل‌قبول برای تعویض به HTTPS این است که شما وب‌سایت خود را امن‌تر می‌سازید و البته که امنیت در سایت‌ها مورد بسیار مهمی است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت.مطمئنا، محدودیت‌هایی در این مورد وجود دارد. HTTPS مانند یک فایروال برنامه‌های تحت وب نیست. از آن برای جلوگیری از حک شدن وب‌سایت خود استفاده نکنید. این برای جلوگیری از ایمیل‌های ارسال نیست.
اگر شما در حال استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS)، مانند ورد پرس هستید، یا اگر شما هرگونه ورود دیگری از هر نوع اطلاعات حساس میزبان دارید، پس از راه‌اندازی یک ورود امن HTTPS حداقل احتیاط مطلق را رعایت کنید.درواقع، HTTPS قیمت پایه از امنیت این روزها است. این حداقل چیزی است که می‌توانید به بازدیدکنندگان خود ارائه دهید.گذشته از امنیت، HTTPS اعتماد را نیز بهبود می‌بخشد.

با توجه به تحقیقات انجام‌شده توسط GlobalSign، بیش از 80 درصد از پاسخ‌دهندگان خرید خود را رها می‌کردند اگر می‌دیدند که در طراحی سایت از هیچ HTTPS استفاده نمی‌شد.
این برای بازرگانان تجارت الکترونیک خوب است، اما HTTPS بهبود تبدیل و اعتماد برای کسب‌وکارهایی که پرداخت آنلاین دارند را ندارد؟ شواهدی وجود دارد که استفاده از مهروموم امنیت می‌تواند این امر را بیش از 40 درصد بهبود بخشد.این امنیت را تنها برای بازدیدکنندگان سایت خود انجام ندهید، این کار را برای گوگل هم انجام دهید. امنیت شرط مهم گوگل در این روزها است. به همین دلیل است که شرکت HTTPS به‌عنوان یک عامل رتبه‌بندی ذکرشده است.
بنابراین بزرگ‌ترین دلیل برای تغییر به HTTPS این است که در آینده به اثبات وب‌سایت خود بپردازید دیر یا زود دارد اما باید تلاش خود را برای این تبدیل انجام دهید و مطلقا ناامید نشوید.

موردی برای تعویض به HTTPS

تحقیقات اخیر نشان داده است که برای طراحی وب‌سایت‌ های B2B کوچک‌تر، جذب HTTPS کم است.دلایل این جذب کم عبارت‌اند از: عدم آگاهی از اهمیت رو به رشد SSL یا پیچیدگی ادراک از تعویض به HTTPS و به‌طور خاص، تاثیر بالقوه سئو منفی. بهینه‌سازی سایت یکی از ملاحظات مهم به‌ویژه برای وب‌سایت‌هایی که در فکر ارتقاء رتبه هستند است. طبق نظریه‌ای که می‌گوید: چیزی که شکسته است را تعمیر نمی‌کنند»
این راه آسانی برای همدردی با این نقطه است. درواقع، تحقیقاتی که در بیش از 540 کسب‌وکار B2B بریتانیا انجام شد نشان داد که جذب تعویض به HTTPS در محدوده 2 تا 3 درصد بوده است. هرچند، همبستگی قوی بین استفاده از SSL و گرفتن یک رتبه بالاتر وجود ندارد.عوامل دیگر، مانند بهینه‌ سازی صفحه، تعداد بررسی گوگل، تعداد کل صفحات و تعداد لینک دهنده‌ها، به‌مراتب بیشتر از داشتن رتبه بالا با استفاده از تعویض به HTTPS بوده است.در کوتاه‌مدت، به نظر مارید که HTTPS به‌عنوان یک عامل رتبه‌بندی انتخاب می‌شود که در حال حاضر از اهمیت کمی برخوردار است.

تفاوت http با https چیست ؟ | سایت سازان | طراحی سایت

نظر شخصی من این است که اگر طراحی وب‌ سایت شما هر تاثیر قابل‌توجهی با استفاده از HTTPS ندیده است، پس شما هرگونه تاثیر منفی قابل‌توجهی را تجربه می‌کنید، اگر در حال حاضر یا در آینده از آن استفاده کنید.بااین‌حال، این با یک هشدار امنیتی و بهداشتی شدید می‌آید. شکست در این تغییر می‌تواند شمارا به یک تغییر الگوریتم ناگهانی مجبور کند. بدترین مورد این خواهد بود که برای دیدن رتبه‌بندی خود همه‌چیز را یک‌شب متلاشی کنید و دیگر چیزی نداشته باشید.البته گوگل اطلاع داده است که این امر معمولا یک‌شب اتفاق نمی‌افتد و لازم نیست از چیزی بترسید.
یک احتمال داده می‌شود که برای تعامل با یک توسعه‌دهنده ماهر به همه‌چیز مانند برنامه‌ریزی و سند نیاز داریم به‌طوری‌که شما می‌توانید به‌سرعت در صورت حرکت گوگل به HTTPS سیگنال‌های بااطلاع کوتاه‌تری داشته باشید.این‌یک ایده خوب به‌خصوص برای سایت‌های بزرگ‌تر است. همان‌طور که در بالا ذکر شد، تغییرات سئو موردنیاز، مانند به‌روزرسانی لینک‌های داخلی، مسائل بی‌اهمیتی نیست و در مورد به‌روزرسانی htaccess، این باید توسط یک فرد غیر فنی انجام شود. اگر این کار باعجله و یا توسط یک توسعه‌دهنده که مهرت کمتری دارد انجام شود، شما می‌توانید یک ضربه بزرگ به رتبه‌بندی خود را تجربه کنید.
همچنین در نظر داشته باشید که بعید است که یک به‌روزرسانی الگوریتم بک شبه جریمه‌های سنگینی در پی داشته باشد، از توسعه‌دهندگان ماهر درخواست می‌شود همه‌چیز را در نظر داشته باشند و هزینه‌ها را برآورد کنند. برنامه‌ریزی برای تغییر در حال حاضر می‌تواند یک حرکت محتاطانه باشد، صرف‌نظر از اینکه شما این تغییر را بلافاصله یا باکمی تامل پیاده‌سازی می‌کنید.اما ارزش تکرار را دارد که بگوییم شکست در مورد تعویض با به تعویق انداختن این امر اجتناب‌ناپذیر است.HTTPS یک سطح پایه از امنیت طراحی  وب‌سایت را ارائه می‌دهد. این‌که آیا شما باید به HTTPS تغییر دهید یا نه یک تصمیم فزاینده‌ای توسط الگوریتم جستجوی گوگل محور است.
تعویض به HTTPS برای وب‌سایت‌های کوچک‌تر نسبتا ساده است. ولی برای وب‌سایت‌های بزرگ‌تر، ازنظر سئو و نیاز به کارکنان فنی ماهر برای ایجاد تغییرات، کمی پیچیده‌تر می‌شود،بااین‌حال، روشن است که برای تعویض به HTTPS باید با تامل و فکر تصمیم‌گیری کنید و اگر مطمئن نیستید مهاجرت خود راکمی به تعویق بیندازید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید