طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

چگونه به یک توسعه دهنده ی فول استک (Full-Stack) تبدیل شویم؟

چگونه به یک توسعه دهنده ی فول استک (Full-Stack) تبدیل شویم؟

چگونه به یک توسعه دهنده ی حرفه ای تبدیل شویم ؟ احتمالا این سوالیست که ذهن شما را درگیر کرده است! ما در این مطلب به شما خواهیم گفت که برای فول استک ( full stack ) شدن به چه چیزهایی نیاز دارید. توسعه دهندگان حرفه ای و یا همان فول استک ها در کارها و شرکت ها، به ویژه در استارت آپ ها مانند یک جواهر ارزشمند هستند! آن ها با توانایی ها و تجربیات خود می توانند یک پروژه را از شکست به موفقیت برسانند. حالا سوال اینجاست که آیا شما باید هدف فول استک شدن را داشته باشید یا خیر!

آیا من باید حرفه ای و فول استک ( full stack ) شوم؟

اصطلاح full stack برای کسی به کار می رود که حداقل با تمام موارد و توانایی های لازم برای شروع و به نتیجه رساندن یک کار آشنا باشد و بتواند آن ها را انجام دهد. البته نیازی نیست که شما در تمامی آن ها حرفه ای و فوق العاده باشید اما باید بتوانید تا حد قابل قبولی از پس آن ها بر آیید. پس اگر می خواهید مدیریت یک تیم و پروژه را به عهده بگیرید و در نقش یک لیدر ظاهر شوید، باید full stack باشید و از پس کارهای مختلف و بخش های مختلف آن مانند طراحی سایت و سئوی سایت و … بر آیید.

برای فول استک شدن چه چیزهایی را باید یاد بگیرید؟

اگر تصمیمتان را برای حرفه ای شدن گرفته اید، این ها مواردی هستند که شما باید با آن ها آشنا باشید و بتوانید به خوبی انجام دهید:

توسعه ی FRONT-END

ابتدایی ترین موارد آن است که شما HTML , CSS و JavaScript را به خوبی بلد باشید. به عنوان نکات مثبت و نقاط قوت می توان تسلط بر AngularJS و jQuery را هم بر موارد ابتدایی اضافه کرد. به طور کلی شما باید با هرچیزی که برای طراحی و توسعه ی یک طراحی ظاهری ( front-end ) لازم است را بدانید و بتوانید آن را انجام دهید.

توسعه ی BACK-END

شما هرگز نمی توانید ادعا کنید که حرفه ای و فول استک هستید اما از عهده ی توسعه و ساخت back-end بر نیایید! برای این کار نیاز دارید که زبان های برنامه نویسی JAVA, Python, Ruby, Node.js, و PHP را بلد باشید. برخی می گویند که بهتر است در یک یا دو مورد از این زبان ها بسیار قوی باشید اما به نظر من بهتر است که دانش کاری خود را بالا ببرید و با استفاده از تمام این زبان ها بتوانید نهایتا هر پروژه ای را کامل کنید.

دیتابیس

شما باید بر دیتابیس تسلط کامل داشته باشید چرا که دیتابیس مکانیست که تمام اطلاعات و داده های شما در آن ذخیره می شود و در صورت نیاز شما باید بتوانید اقدامات خودتان را از این مکان انجام دهید. آشنایی با مباحث (MySQL, NoSQL (MongoDB, Redis), graph (Neo4j و سایر ذخیره سازی های وب برای شما به عنوان یک حرفه ای الزامیست.

دیتابیس مبحث مهم و در عین حال جذابیست. حتما به سراغش بروید و در دنیای آن غرق شوید…

طراحی پایه

شاید بهتر باشد به شما بگویم که منظور من از طراحی پایه، همان ساختن تجربه ی کاربر است! شما به عنوان یک فول استک و رهبر یک تیم باید بدانید که چطور رضایت حداکثری کاربرانتان را جلب کنید و آن ها را به وجد آورید. طراحی مفهومی و در عین حال جذاب و کاربردی، اصلی ترین موارد قابلِ ذکر برای ایجاد یک تجربه ی کاربر خوب در سایت است. اطلاعات خود در این زمینه را به حداکثر برسانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تجربه کاربری می توانید 3 مطلب تخصصی سایت سازان در این زمینه را مطالعه کنید:

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش اول

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش دوم

اصول طراحی تجربه کاربری در طراحی سایت – بخش سوم

ساخت اپلیکیشن

شما باید توانایی ساخت و توسعه ی اپلیکیشن ها را داشته باشید تا بتوانید از حداکثر پتانسیل موجود بهره برداری کنید و به اهداف مورد نظر برسید. ساخت و توسعه ی اپلیکیشن ها نیازمند دانش و تخصص ویژه ی خودشان است و شما باید به دنبال یادگیری آن ها بروید. اگر این امکان را دارید که در قالب یک تیم این اقدام را انجام دهید، می توانم ادعا کنم که شانس به شما رو کرده است تا از تجربه و دانش سایر افراد استفاده کنید.

DEVOPS

شما باید بتوانید در Good DevOps فعالیت کنید و در واقع باید تجربه ی این کار را داشته باشید. به عنوان یک فول استک آشنایی با چنین فضایی و توانایی استفاده و بهره برداری از آن برای شما و شخصیت کاریتان لازم است.

GIT

اگر شما در حال حاضر با Git آشنایی دارید بسیار عالیست! اما اگر این آشنایی در شما وجود ندارد باید به سراغ آن بروید تا بتوانید با استفاده از آن تغییرات در برنامه نویسی ها را پیگیری کنید. Git و GitHub را پیگیری کنید و در زمانی مناسب به گسترش توانایی و آشنایی خود با آن بپردازید.

داشتن دانش پایه ی کامپیوتر!

شما به عنوان یک فول استک بهتر است که اطلاعات و توانایی هایی در حوزه ی الگوریتم ها و ساختارهای داده کامپیوتر داشته باشید. برخی این توانایی را اجباری می دانند اما برخی دیگر آن را یک نکته ی مثبت به حساب می آورند. به هر صورت داشتن این اطلاعات می تواند روزی به کمک شما بیاید!

 

در اینجا این مطلب با عنوان چگونه به یک توسعه دهنده ی حرفه ای تبدیل شویم به پایان رسید که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد و از ما راضی باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی وبسایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید