طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

جزئیات بروز رسانی الگوریتم “possum” گوگل

جزئیات بروز رسانی الگوریتم “possum” گوگل

تمام آنچه شما نیاز دارید درباره به‌روزرسانی موسوم به Possum در الگوریتم جستجوی محلی گوگل بدانید

آیا شما نیز متوجه تغییرات اخیر رتبه‌بندی جستجوی محلی شده‌اید؟ در این مقاله ما قصد داریم درباره به‌روزرسانی جدید گوگل که اصطلاحان متخصصان سئوی محلی آن را Possum می‌نامند، صحبت کنیم.
Possum نامی است که جامعه متخصصان جستجوی محلی برای تغییرات عظیمی که اخیرا در الگوریتم جستجوی محلی گوگل ایجادشده است، انتخاب کرده‌اند. این تغییرات در روز اول ماه سپتامبر در سال جاری اعمال‌شده‌اند.
فیل روزک (Phil Rozek) کسی بود که این اسم را پیشنهاد کرد، دلیلش هم این بود که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها فکر می‌کنند لیستینگ Google My Business آن‌ها از بین رفته است، درحالی‌که این‌طور نیست. آن‌ها فقط فیلتر شده‌اند، این نام برگرفته از نام نوعی موش است و اشاره به آن دارد که این لیستینگ ها از بین نرفته‌اند اما به عبارت عامیانه خود را به موش‌مردگی زده‌اند.

تغییرات ایجادشده به چه صورت بوده‌اند؟

شواهد موجود نشان می‌دهند که این تغییرات تنها رتبه‌بندی 3-pack و Local Finder (شامل نتایج جستجوهای محلی و Google Maps) را تحت تاثیر قرار داده است. صحبت‌های متخصصان حاکی از آن است که یک به‌روزرسانی دیگر دقیقا پس‌ازاین به‌روزرسانی اتفاق افتاده است که موجب شده است تغییراتی در نتایج ارگانیک به وجود بیاید.
هدف از ایجاد این تغییرات در الگوریتم جستجوی محلی علاوه بر ایجاد تنوع در این جستجوها، جلوگیری از رتبه‌بندی اسپم‌ها در نتایج جستجوها نیز می‌باشد.
بر اساس آمارهای دریافتی و گزارش‌ها مشاهده‌شده، این به‌روزرسانی یک تغییر بسیار بزرگ است و بزرگ‌ترین تغییر مشاهده‌شده در جستجوی محلی از سال 2014 تاکنون می‌باشد. یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین جنبه‌های این به‌روزرسانی مربوط به فیلترهای اعمالی گوگل بر نتایج جستجوهای محلی است.

مشخصات تغییرات ایجادشده

1- ایجاد تغییرات اساسی در رتبه‌بندی کسب‌وکارهایی که در خارج از محدوده شهری قرار دارند

جزئیات بروز رسانی الگوریتم "possum" گوگل | الگوریتم جدید گوگل

حتما پیش‌تر مقالاتی را درباره مشکلات مربوط به رتبه‌بندی تجارت‌هایی که در خارج از محدوده یک شهر قرار دارند مطالعه فرموده‌اید. تجارت‌های بسیاری وجود دارند که محل کسب آن‌ها و یا به عبارتی تجارت‌خانه آن‌ها در خارج از مرزهای محدودکننده یک شهر قرار دارد، در رتبه‌بندی‌های قبلی این تجارت‌ها برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوی کلیدواژه‌هایی که شامل نام شهر مربوطه بود، مشکلات اساسی داشتند. این تجارت‌خانه‌ها برحسب نقشه‌های گوگل در Google Maps جزو شهر محسوب نمی‌شدند و ازاین‌رو نمی‌توانستند در جستجوی محلی رتبه خوبی کسب کنند.
پس از ایجاد این تغییرات بسیاری از تجارت‌خانه‌هایی که در خارج از شهرها قرار داشتند تغییرات عظیمی را در رتبه خود درون رتبه‌بندی‌های نتایج جستجوی محلی مشاهده نمودند.
به این مثال توجه کنید: Direct Inspections شرکتی در ساراسوتا است آن‌ها واقعا می‌خواستند برای کلیدواژه‌هایی مانند
“home inspector Sarasota” رتبه بگیرند. آن‌ها خارج از مرزهای طبیعی ساراسوتا بودند و ازلحاظ تکنیکال به منطقه‌ای مربوط می‌شدند که اراضی گُلف گِیت نامیده می‌شد؛ و مانند خیلی دیگر از این موارد، آدرس پستی آن‌ها نیز در ساراسوتا است.

جزئیات بروز رسانی الگوریتم "possum" گوگل | الگوریتم جدید گوگل

در ۶ آگوست، رتبه‌بندی محلی آن‌ها برای عبارت “Home Inspector Sarasota” 31 بود و آن‌ها به این نتیجه رسیده بودند که بدون داشتن آدرسی درون محدوده شهر نمی‌توانند رتبه خود را بهبود دهند و هرچقدر هم که تلاش خود را بیشتر کنند نه‌تنها نتایج مثبتی برای آن‌ها حاصل نخواهد شد بلکه ممکن است افت بیشتری در رتبه آن‌ها حاصل شود. همه فعالان درزمینه سئوی محلی تعداد زیادی از این مشتری‌ها داشته‌اند و دیده‌اند که حتی پس از سال‌ها انجام کارهای درست و مناسب، رتبه‌بندی محلی آن‌ها برای چنین کلمات کلیدی اصلا تغییری نخواهد کرد.
بعد از به‌روزرسانی، رتبه‌بندی این کمپانی به جایگاه ۱۰ رسید (بله ۲۱ پله ارتقا پیدا کردند). دقیقا همین الگوهای یکسان برای همه کسب‌وکارهای دیگری که پیگیری می‌کردم اتفاق افتاد.

2- فیلترگذاری‌های جدید گوگل بر اساس آدرس‌ها و وابستگی (affiliation)

درگذشته پالایه‌های محلی بر روی نتایج محلی اعمال می‌شدند که پروفایل‌هایی را که شماره تلفن‌های مشترکی داشتند و یا دامنه مشترکی داشتند را فیلتر می‌نمودند.برای مثال اگر یک مطب فیزیوتراپی که در آن چند پزشک متفاوت به‌صورت مجزا کار می‌کردند و سه لیستینگ جداگانه برای هر یک از پزشکان و سپس یک لیستینگ برای خود داشته باشد؛ اما همگی آن‌ها شماره تلفن و آدرس وب‌سایت یکسانی داشته باشند و در این صورت تنها یک و یا دو نفر از آن‌ها در نتایج جستجوهای محلی نمایش داده می‌شدند و مابقی فیلتر می‌شدند.
از دید کاربران این کار گوگل بسیار خوشایند است. گوگل مطالب تکراری را فیلتر می‌کند و معتقد است که نمایش دادن تعداد زیادی لینک‌هایی که به مطالب مشابهی ارجاع می‌دهند برای کاربران خیلی مفید نیست و درواقع چیزی که کاربران نیاز دارند یک لیست از اطلاعات متنوع است نه یکسان. برای مثال زمانی که شما به دنبال یک‌دندان پزشک می‌گردید، آیا دوست دارید که نام یک‌دندان پزشک یا یک مطب مشخص را چندین بار ببینید؟
با وقوع این به‌روزرسانی‌ها دیده شد لیستینگ بسیاری از تجارت‌ها به دلیل وجود داشتن یک لیستینگ دیگر برای یک شرکت با فعالیت مشابه در آدرس مشابه، فیلتر شد. در زیر مثالی از این نمونه را بررسی خواهیم کرد.
اگر شما عبارت “personal injury attorney palmdale” را در گوگل جستجو کنید خواهید دید که فرضا ۱۶ نتیجه در Local Finder نشان داده می‌شود. حداقل پنج لیستینگ وجود دارد که آدرس آن کالیفرنیا، پالم دیل، خیابان ۱۰۰۸ W باشد که همه آن‌ها وکلای صدمه شخصی هستند؛

اما در حال حاضر به دلیل به‌روزرسانی‌های جدید گوگل، یکی از آن‌ها در Local Finder نشان داده می‌شود و مابقی آن‌ها فیلتر می‌شوند:

  • Stefyan Law Firm – نشان داده‌شده
  • DeVille Law Group Inc – فیلتر شده
  • iAccidentLawyer – فیلتر شده
  • Nadrich & Cohen – فیلتر شده
  • Wilshire Law Firm – فیلتر شده

البته برای دیدن لیستینگ های فیلتر شده راه‌هایی وجود دارد. اگر شما بخواهید لیستینگ هایی که فیلتر شده‌اند را ببینید کافی است اندکی بر روی نقشه در Local Finder زوم کنید. برای مثال همین لیستینگ هایی که من در بالا به آن‌ها اشاره کردم را نیز با جستجوی عبارت نام‌برده و زوم کردن بر روی نقشه Local Finder خواهید دید.

جزئیات بروز رسانی الگوریتم "possum" گوگل | الگوریتم جدید گوگل

مورد دیگر مربوط به شرکتی که دو لیستینگ مجزا با دو نام مجزا و دو آدرس و تلفن و حتی طراحی سایت مجزا بود. رتبه‌بندی این شرکت را روزانه پیگری کردیم و از ردیاب BrightLocal استفاده کردیم که هرروز از نتایج جستجو عکس می‌گرفت.در نتایج جستجوها هر بار تنها یکی از دو لیستینگ این شرکت نمایش داده می‌شد و این انتخاب به‌صورت راندوم بود، روزی که یکی از آن‌ها نمایش داده می‌شد دیگری نمایش داده نمی‌شد و بالعکس.در ابتدا کمی سردرگم شدم چون نام، آدرس، شماره تلفن و مشخصات آن‌ها کاملا باهم تفاوت داشت. بعدا متوجه شدم که آدرسشان متفاوت است اما در اصل در یک محل یکسان است که به دو شکل آدرس‌دهی شده است. آدرس به این دلیل متفاوت بود که ساختمان دوبر بود و به دو خیابان مجزا راه داشت.

دقت کنید که این فیلترها نوعی جریمه نمی‌باشند بلکه این فیلترها تمهیدات گوگل برای ایجاد فضایی بهتر برای کاربران است. در این فیلترگذاری‌ها گوگل هیچ لیستینگی را حذف نمی‌نماید بلکه بهترین‌ها را انتخاب نموده و آن‌هایی که خیلی مشابه همدیگر هستند را حذف می‌کند.این بررسی‌ها من را به‌یقین درباره اینکه گوگل هوشمندتر و دقیق‌تر از آن است که بتوان آن را فری بداد، رساند؛ زیرا این تجربه نشان داد که گوگل تنها به آدرسی که در Google My Business وارد کرده‌اید کفایت نمی‌کند.بسیاری افراد تلاش کرده‌اند تا با استفاده از دو پلاک متفاوت فیلتر ها را فریب بدهند اما هیچ‌گاه نتوانسته‌اند نتایج خوبی دریافت کنند.
مثال دیگری که می‌خواهم در اینجا برای شما بیاورم تا شما به هوشمند بودن گوگل ایمان بیاورید مربوط به دندان‌پزشکی است که دو مطب جدا در دو ساختمان جدا داشت که در یک خیابان بودند اما آدرس آن‌ها کاملا متفاوت بود و حتی در یک ساختمان نیز نبودند. NAP های مختلف و پزشکان مختلف داشتند، هاست سایت‌ها یکی نبود و حتی گوگل اکانت آن‌ها نیز باهم متفاوت بود. ارتباط این دو مطب تنها این بود که صاحب آن‌یک نفر بود و ازلحاظ فنی شرکت مادری که هردوی این مطب‌ها را شامل می‌شد یکی بود. این دو مورد تنها اشتراکات این دو مطب بودند.
زمانی که لیستینگ به حالت تعلیق رد می‌آید بدان معناست که گوگل از شما جواز کسب می‌خواهد اما گویا گوگل حتی این مسئله که یک شخص صاحب شرکت‌هایی متعدد با تجارت یکسان باشد نیز بررسی‌هایی انجام می‌دهد.درگذشته هر دو کلینیک دندان‌پزشکی این فرد در pack-3 دو رتبه مجزا کسب می‌کردند اما با بروز رسانی‌های جدید تنها یکی از آن‌ها می‌تواند نمایش داده شود و دیگری فیلتر می‌شود
بنده برخی مواقع رتبه‌بندی‌های لیستینگ های مختلف را برای کلیدواژه‌های گوناگون بررسی می‌نمایم. در این بررسی‌ها متوجه شده‌ام که درحالی‌که لیستینگ شرکت حقوقی برای “personal injury attorney” رتبه بندی می شوند، وکلای خصوصی ممکن است در به جای استفاده از آن عبارت کلیدی برای “motorcycle accident attorney” رتبه بندی شوند بگیرند (مانند review هایی که در مورد تصادفات موتور سیکلت صحبت می کنند)

3- موقعیت فیزیکی کاربری که در اینترنت جستجو می کند بیش از پیش اهمیت یافته است

یکی از کمپانی‌ها در تماسی با گروه ما نگرانی خود را از بابت الگوریتم جدید و به‌روزرسانی‌های اعلام نمود، ایشان گفتند که بسیاری از آدرس‌های مربوط به تجارت‌خانه ایشان دیگر در نتایج 3-pack گوگل نمایش داده نمی‌شود. پس از بررسی‌های متعدد ما متوجه شدیم که مسئله اصلی محلی بود که ایشان برای جستجو انتخاب کرده بودند. ایشان جستجوها را در منزل خود که نسبت به محل کار و تجارت‌خانه ایشان فاصله زیادی دارد جستجوها را انجام داده بودند و ازاین‌رو در نتایج جستجوها به دلیل محلی سازی و لحاظ کردن موقعیت کاربر اطلاعات زیادی درباره تجارت‌خانه ایشان نمایش داده نشده بود…
هرچقدر که شما از محل یک تجارت‌خانه فاصله بیشتری داشته باشید، چیزی‌هایی که شما در نتایج جستجوهای گوگل درباره آن تجارت‌خانه می‌توانید پیدا کنید کمتر خواهد بود. هرچقدر که دورتر باشید نقشه گوگل ریزتر و با جزییات کمتری آن محل را به شما نمایش خواهد داد و یا به عبارتی Zoom Out تر خواهد شد. برای مثال اگر شما در Texas باشید و کلیدواژه‌ای به فرم خدمات موردنظر+ شهر موردنظر[مثل دندان‌پزشک+ Alabama، را جستجو کنید ممکن است یک مطب مشخص در رتبه هفتم در لیست شما قرار بگیرد حال‌آنکه اگر فردی همین عبارت را در Richland Hills جستجو کند که در نزدیکی Alabama است، همان مطب برای آن شخص در رتبه اول نمایش داده خواهد شد.
به نظر می‌آید که این به‌روزرسانی جدید محل کاربران را در رتبه‌بندی‌ها شدیدا لحاظ می‌کند، پس اگر شما درصدد بهبود رتبه‌بندی خود هستید باید حتما موقعیت جغرافیایی کاربران هدف خود را در بررسی‌های خود لحاظ کنید. ابزار موجود در وب‌سایت BrightLocal به نام view search رتبه‌بندی from any location می‌تواند شمارا در این بررسی‌ها یاری کند.

4- ایجاد تغییرات چشم‌گیر در نتایج جستجوها به ازای تغییرات جزیی عبارت جستجو و کلیدواژه‌ها

ما گزارش‌ها بسیاری مبنی بر تغییرات اساسی در 3-pack درازای تغییرات جزیی کلیدواژه‌ها و عبارات جستجو دریافت کرده‌ایم. برای مثال درگذشته شما نتایج کاملا یکسانی برای جستجوی عبارات ” فیزیوتراپ تهران” و “تهران فیزیوتراپ” دریافت می‌کردید. حتی اگر شما عبارت “فیزیوتراپ تهران ایران” را نیز جستجو می‌کردید نتایج مشابهی را دریافت می‌نمودید.
از زمانی که به‌روزرسانی‌های جدیدی در الگوریتم جستجوی محلی گوگل ایجادشده‌اند این تغییرات جزیی در عبارات جستجو تغییرات چشم‌گیری را در نتایج به همراه دارند. برای برخی از عبارات جستجو اگر شما نام کشور را در انتهای عبارت جستجو ذکر کنید، برخی از صفحاتی که در جستجوهای بدون نام کشور فیلتر شده بودند، در این حالت نمایش داده می‌شوند.

5- عملکرد فیلترگذاری‌های محلی از فیلترگذاری‌های ارگانیک مستقل شده است

درگذشته اگر گوگل یک طراحی وب سایت را در حالت ارگانیک فیلتر می‌کرد (به‌عنوان‌مثال صفحه‌ای که لیستینگ آن کمپانی به آن ارجاع داده بود را فیلتر می‌کرد)، این مسئله تاثیر منفی بر روی رتبه‌بندی آن وب‌سایت ایجاد می‌نمود.از زمانی که به‌روزرسانی‌های جدید اتفاق افتاده است، من تعداد زیادی از طراحی وب‌سایت‌ها را می‌بینم که رتبه خوبی برای عبارات جستجویی که در آن‌ها رقابت شدیدی وجود دارد به دست آورده‌اند درحالی‌که آن‌ها در حالت ارگانیک به صفحه‌ای لینک داده‌اند که فیلتر شده است.
به‌تازگی یک مورد را بررسی کردم که مربوط به یک کمپانی بود که سایت‌های متعددی داشت. یکی از سایت‌های این کمپانی به دلیل آنکه بسیار شبیه به یکی دیگر از وب‌سایت‌های آن‌ها بود در حالت ارگانیک فیلتر شده بود و وب‌سایت دیگر در نتایج ارگانیک نمایش داده می‌شد. این کمپانی در لیستینگ خود به وب‌سایتی که فیلتر شده بود، لینک داده بود زیرا این وب‌سایت درگذشته در رتبه‌بندی نتایج جستجو رتبه خوبی را دارا بود.پس از انجام به‌روزرسانی‌ها یک بهبود شدیدی در رتبه‌بندی این وب‌سایت ایجاد شد، باوجودآنکه هم چنان URL که در لیستینگ خود به آن لینک داده بود در حالت ارگانیک فیلتر شده بود.
یک مثال دیگر مربوط به یک کمپانی است که پس از به‌روزرسانی‌ها در نتایج رتبه‌بندی دو بار رتبه‌بندی شده است. این کمپانی دو لیستینگ مجزا در گوگل برای خود ایجاد کرده بود اما پیش از بروز رسانی‌های جدید گوگل تنها یکی از آن‌ها در 3-pack رتبه‌بندی می‌شد و دیگری فیلتر می‌شد. تفاوت این دو لیستینگ در آن بود که یکی از آن‌ها به ورژن وب‌سایت دارای WWW. در ابتدای نام آن لینک می‌داد و دیگر به ورژن وب‌سایت بدون WWW به فرم https://domain.com.
گوگل به‌قدر کافی هوشمند شده است که ورژن های مختلف یک طراحی وبسایت را تشخیص دهد و بداند که تمامی آن‌ها متعلق به یک وب‌سایت هستند و ازاین‌رو ورژن های مختلف یک وب‌سایت را اندیس گذاری نمی‌کند. این مثال دیگری است از مجزاتر شدن عملکرد فیلترهای محلی و فیلترهای ارگانیک نسبت به گذشته، از این رو می‌توان گفت که این فیلترها نسبت به حالتی قبلی بسیار کمتر به یکدیگر مرتبط هستند.
خلاصه
نوسانات متعددی که در رتبه‌بندی‌های گوگل مشاهده می‌شود حاکی از آن است که گوگل همچنان درحالی‌که ارزیابی است و سیگنال‌های رتبه بندی مختلف را بررسی می‌کند. سیستم‌هایی که برای بررسی رتبه‌بندی مورداستفاده قرار می‌گیرند همچنان تغییرات زیادی را در نتایجشان نمایش می‌دهند.البته همچنان این امکان وجود دارد که برخی از تغییرات به حالت اولیه بازگردند.بررسی‌های انجام‌شده تا امروز نشان می‌دهند که فیلترها به قوت خود باقی خواهند ماند اما این بررسی‌ها همچنان ادامه دارند تا با بررسی الگوهای بیشتر و موارد بیشتر اطلاعات جامع‌تری را جمع‌آوری نمایم.

[rating itemreviewed=”بروز رسانی الگوریتم “possum” گوگل” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]در این مطلب مطلب جزئیات بروز رسانی الگوریتم “possum” گوگل و آپدیت شدن الگوریتم های گوگل و الگوریتم جدید گوگل و بروز رسانی الگوریتم گوگل[/rating]

دیدگاه ‏خود را بنویسید