طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

12 راه افزایش درآمد با استفاده از اعتماد بازدیدکنندگان

امروزه کاربران فضای مجازی به این سطح از آگاهی رسیده‌اند که مطالب موجود در بعضی سایت‌های خاص قابل‌اعتماد نبوده و حتی گاهی این سایت‌ها دارای بدافزارهایی نیز هستند. در حقیقت، گروهی از کاربران پیوسته در حال جستجوی نشانه‌هایی برای بررسی قابل‌اعتماد بودن سایت‌ها هستند و همچنین گاهی گروهی دیگر به‌طور ناخودآگاه در یک‌چشم برهم زدن تصمیم می‌گیرند که به یک سایت اعتماد کنند. درهرصورت این پروسه تصمیم‌گیری چند ثانیه طول خواهد کشید. در این زمان کوتاه شما می‌توانید یک مشتری را از دست بدهید یا اینکه یک مشتری وفادار به مشتریان خود اضافه کنید. این موضوع بخصوص در مورد سایت‌های تجارت الکترونیک صدق می‌کند، جایی که مشتریان بیشتر از هر جای دیگر نیاز به امنیت داشته تا بتوانند اطلاعات پرداخت را بدون دغدغه در آن وارد کنند.
فهمیدن میزان درک کاربران آنلاین و نوع نگاه آن‌ها به موضوع اعتماد، یکی از بخش‌های ضروری در فعالیت‌های روزانه مدیران قسمت بازاریابی به‌حساب می‌آید. صرف زمان لازم و فراهم کردن منابع موردنیاز برای بهینه‌ سازی کردن سایت به صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند تا هم خدمات سایت را با انتظارات کاربران همسو کنند و هم میزان اعتماد آن‌ها را به محصولات و سرویس‌های پیشنهادی بالا ببرند. در این مقاله 12 راه اثبات‌شده برای بهینه‌سازی اعتماد به سایت (Site Trust Optimization) را باهم بررسی می‌کنیم.

1) تبلیغات و نحوه ارائه آن

Popup و تبلیغات درون طراحی سایت یک‌راه مناسب برای جذب بیشتر مشتری محسوب می‌شود. اگر کسی اعتقادی غیرازاین داشته باشد احتمالا تاکنون هرگز تجارت آنلاین “از تولیدکننده به مشتری”(B2C) را تجربه نکرده است؛ اما به‌هرحال گاهی ممکن است استفاده از تبلیغات باعث آزار کاربران شده و در مواقعی منجر به کاهش اعتماد آن‌ها به سایت شما شود.
بنابراین نیاز است تا قبل از استفاده از Popup و تبلیغات درون سایتی، یک آنالیز دقیق روی داده‌های حال حاضر و گذشته سایت صورت گیرد. روند جذب مشتری را در طراحی سایت خود بررسی کنید و تلاش کنید تا بهترین زمان و مکان را برای انتشار تبلیغات بیابید تا به بهترین نحو به هدف خود نزدیک شوید. این کار هم باعث افزایش قابلیت اعتمادپذیری سایت شما خواهد شد و هم نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را با استفاده از این تبلیغات افزایش خواهد داد. نکته‌ای که باید تحت هر شرایطی آن را در نظر داشته باشید این است که هرگز در لحظه ورود کاربر به سایت از Popup استفاده نکنید. این کار هم باعث آزار کاربر خواهد شد و هم به‌سرعت او را از سایت شما فراری خواهد داد. ابتدا سعی کنید اعتماد کاربر را در سایت خود جلب کنید سپس تبلیغات خود را به او نشان دهید.

2) چه چیزهایی در دل یک اسم نهفته است؟ یک نکته واقعا مهم

انتخاب یک نام مناسب برای دامنه سایت کار دشواری است؛ اما این بهانه خوبی برای استفاده از یک نام نمایشی، نامناسب و طولانی به‌حساب نمی‌آید زیرا این کار ممکن است باعث شود بازدیدکنندگان احساس کنند که شما قصد کلاه‌برداری از آن‌ها رادارید. کاملا مشخص است که دامنه‌هایی مانند getnewraybanstoday.com یا bigcheaprolex.com برای کاربران بسیار آزاردهنده بوده و بسیار بی‌ارزش هستند. در هردوی این مثال‌ها، به‌سرعت اعتماد بازدیدکنندگان را حتی قبل از مراجعه به سایتتان از دست خواهید داد.

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

3) استفاده از اسکنرهای بدافزار

در بسیاری از موارد، یک سایت توسط بازدیدکنندگان یا ابزارهای خودکار به‌عنوان یک سایت نا امن قلمداد می‌شود بدون اینکه هیچ کار اشتباهی در سایت انجام‌شده باشد. حقیقت این است که: این سایت مستعد ابتلا به بد‌افزارها و ویروس‌ها می‌باشد و معمولا در هنگام رخ دادن این اتفاق ‌صاحبان سایت از این مسئله بی‌خبر هستند. هنگامی‌که صاحبان سایت مشکلات آن را یافته و شروع به حل مشکل می‌کنند، احتمالا دیگر خیلی دیر شده است و این سایت به لیست سیاه سایت‌های غیر قابل اعتماد واردشده است. بررسی مداوم سایت توسط نرم‌افزارهای اسکن بدافزار راه‌حل مناسبی است که به شما کمک می‌کند تا از این اتفاق ناگوار جلوگیری کنید. اگر در پروسه اسکن، بدافزاری را یافتید، می‌توانید فورا با استفاده از راهنماهایی که گوگل برای این منظور فراهم آورده شده جهت رفع این مشکل و رهایی از پیامدهای آن بهره بگیرید.

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

4) استفاده از نظرات دیگران

انجمن‌های بسیار زیادی وجود دارند که عاشق نظر دادن در مورد سایت شما و میزان اعتمادپذیری آن هستند. MyWOT مثال خوبی از این انجمن‌ها است. فقط در سال 2006 کاربران این انجمن بیش از 10 میلیون سایت را مورد نقد و بررسی قراردادند. این تاییدیه‌ها به همراه الگوریتم‌های تامین کننده امنیت وب‌گردی‌ می‌تواند به‌عنوان یک افزونه‌ی وب‌گردی برای کمک به کاربران جهت بررسی امنیت سایت‌ها، در اینترنت ارائه شود. ارسال درخواست برای بررسی سایت به چنین انجمن‌هایی می‌تواند باعث افزایش اعتماد به سایت شما شود؛ زیرا با استفاده از بازخوردهای ارائه‌شده در این انجمن‌ها می‌توانید طراحی وب سایت خود را بهتر بهینه‌سازی کنید. باید در نظر داشته باشید که قبل از ارسال درخواست به این انجمن‌ها ابتدا خودتان سایت را به‌طور کامل بررسی کرده و اشکالات آن را تا حد امکان برطرف کنید. می‌توانید مطمئن باشید که افراد موجود در این انجمن‌ها بسیار باهوش، دانا و صادق هستند و توصیه‌های آن‌ها در اغلب موارد کاملا کارشناسانه و مفید است.

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

5) استفاده از نشان‌های اعتماد

نشان‌های اعتماد شناخته‌شده بسیاری موجود است که صاحبان سایت باید درصدد اضافه کردن آن‌ها به سایت خود باشند. ابزارهای موجود در TrustPilot.com، Truste.com و Symantec (برای تایید SSL) می‌توانند راه درازی را برای افزایش اعتمادپذیری سایت برای شما بپیمایند. هنگامی‌که کاربر به یک سایت مراجعه می‌کند علاقه دارد تا امنیتش تضمین‌شده باشد و وقتی این نشان‌ها را در سایت مشاهده می‌کند نگرانی او برطرف می‌شود.

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

6) در دسترس بودن و پشتیبانی دائمی

ممکن است تمام‌روز منابع کافی برای پشتیبانی کاربران را در اختیار نداشته باشید؛ اما این توجیه مناسبی برای مخفی کردن صفحه ارتباطی شما نیست؛ زیرا بازدیدکنندگان اعتمادپذیری سایت شمارا در چند ثانیه ارزیابی می‌کنند. پس‌نیاز است که از دسترسی سریع آن‌ها به صفحه تماس و پشتیبانی مطمئن شوید.

7) نمایش خدمات پس از فروش

به کاربران القا کنید که شما یک ضمانت کاملا روشن به آن‌ها پیشنهاد می‌دهید. این کار سریعا نشان می‌دهد که شما در وهله‌ی اول یک پیشنهاد ضمانت ارائه داده‌اید و کمک می‌کند تا یک دید مثبت برای بازدیدکنندگان از سایت شما شکل بگیرد و میزان اعتماد آن‌ها به نام تجاری شما افزایش یابد.

8) معرفی دقیق سایت و برند تجاری

زمان مناسبی را برای بهبود صفحه “درباره‌ی ما” صرف کنید تا مطمئن شوید که پیام سایت و برند شما کاملا روشن به بازدیدکننده ارائه داده می‌شود. سایت‌های بسیاری وجود دارد که در آن‌ها اصلا بخش درباره ما وجود ندارد و یا صفحه مربوط به آن حاوی اطلاعات عمومی است که به شکل‌گیری یک دید روشن در مورد سایت و کمپانی ارائه‌دهنده‌ی آن هیچ کمکی نمی‌کند. این صفحه در سایت شما هم برای جلب اعتماد بازدیدکنندگان ضروری است و هم ابزاری برای بازاریابی بهتر به‌حساب می‌آید. هنگامی‌که قصد کردید تا هویت برند تجاری خود را مستحکم کنید، بهتر است مطمئن شوید که طراحی و محتوای صفحه “درباره ما” در طراحی وبسایت شما به‌وضوح پیام تجارت شما را انتقال می‌دهد.

9) ارائه نظرات و تأییدیه‌های مشتریان

امروزه گردش دهان‌به‌دهان یک نظر، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کانال‌های انتشار عقیده به‌حساب می‌آید. معمولا مردم ترجیح می‌دهند از کالا یا خدماتی استفاده کنند که توسط افراد مورد اعتماد آن‌ها امتحان خود را پس داده است. به همین دلیل، انتشار نظرات و تأییدیه‌های مشتریان یک‌راه مناسب است که به مشتریان کمک می‌کند تا راحت‌تر از محصول یا خدمات سایت و برند شما استفاده کنند.

10) ایجاد نوار جستجوی قابل‌اعتماد در سایت

ارائه پیشنهاد‌های بیشتر، از طریق تابع جستجوی سایت یکی از تکنیک‌های رایج در بازاریابی فروش آنلاین به‌حساب می‌آید که بسیار سودمند است. مشکل زمانی پیش می‌آید که شما از این موضوع سوءاستفاده کرده و نتایج نامربوط به مشتریان ارائه دهید. این نتایج کاربران شمارا سردرگم کرده و همچنین موجب می‌شود که به‌تدریج اعتماد خود را به سایت شما از دست بدهند. مطمئن شوید که نتایجی که برای جستجو به کاربر ارائه می‌شود بیشترین ارتباط را با عنوان جستجو شده داشته باشد و همچنین بررسی کنید که نتایج ارائه‌شده دیگر، از قبیل محصول منتخب هفته و محصولات مکمل کاملا واضح و صادقانه به بازدیدکننده ارائه می‌شود. این کار باعث می‌شود تا کاربران شما احساس راحتی و امنیت بیشتری را تجربه کرده و احتمال خرید آن‌ها را بشدت بالا خواهد برد. به‌عنوان‌مثال در شکل زیر تنها دو مورد از 6 نتیجه ارائه‌شده با عنوان جستجو همخوانی دارد که این موضوع باعث فرار مشتریان از سایت خواهد شد.

دوازده نکته در مورد ارتباط میزان فروش با اعتماد مشتری

11) پشتیبانی محتوا به‌طور مداوم

طراحی وبلاگ و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی اغلب به‌عنوان اولویت‌های اولیه در هنگام طراحی سایت به چشم می‌خورند. مطمئنا این‌ها المان‌های مهمی از بازاریابی شمارا تشکیل می‌دهند و می‌توانند پیشنهاد‌های ارزشمندی را به کاربران شما ارائه کنند؛ اما اگر امکانات و منابع کافی برای بروز رسانی مداوم این دو را در اختیار ندارید از آن‌ها استفاده نکنید؛ زیرا با این کار هم درگیر یک ابزار زائد می‌شوید و هم به سایت خود ضربه زده و قابلیت اعتماد برند خود را پایین می‌آورید. اگر حتی هر هفته یک محتوای جدید به‌طور مداوم در وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی شما قرار داده شود هیچ آسیبی به شما وارد نخواهد شد؛ اما داشتن وبلاگ و صفحه اجتماعی متروکه، دارای مطالبی بافاصله‌های 6 ماهه از هم این پیغام را به مشتریان انتقال می‌دهد که شما غیرقابل‌اعتماد و غیرقابل دسترسی هستید.

12) مخفی کردن صفحه ضوابط و قوانین

ممکن است عجیب به نظر بیاید اما صرف وجود یک صفحه ضوابط و قوانین در سایت ممکن است تاثیر منفی بر روند ایجاد اعتماد برای مشتریان داشته باشد. حقیقت این است که این صفحه کمترین بازدید را در میان صفحات سایت شما خواهد داشت و به‌ندرت پیش می‌آید که بازدیدکنندگان سایت، وجود این صفحه را در طراحی سایت بررسی کنند چه برسد که مایل به خواندن آن باشد؛ اما به‌هرحال ممکن است به دلایل قانونی شما موظف به استفاده از آن باشید. پس سعی کنید تا حد امکان آن را از دید مشتریان مخفی کنید.

نتیجه‌گیری

اگر درمجموع پس از خواندن این مقاله یک نکته را بخواهید همراه خود ببرید آن نکته این است:
اعتمادسازی در سایت به‌اندازه بهینه‌سازی سایت و سوق دادن مشتری به‌سوی خرید مهم است. این سه نکته مانند ریسمان درهم‌تنیده‌اند و در کنار هم به شما کمک خواهند کرد تا نرخ مشارکت و تبدیل مخاطب به مشتری را در سایت خود بالا ببرید. زمانی که سیاست اعتمادسازی را در دستور کار قرار می‌دهید باید تلاش کنید تا با مجموعه تغییرات کوچک اما ضروری، در جهت رسیدن به این هدف قدم بردارید. علاوه بر این از این پس باید با دقت به سایت‌های دیگر نگاه کنید و نکات اشاره‌شده در این مقاله را در آن‌ها جستجو کنید و بررسی کنید که آیا این سایت‌ها قادر هستند که در چند ثانیه اعتماد شمارا به خود جلب کنند یا خیر. این کار قطعا به شما کمک خواهد کرد تا با تغییرات در سایت خودکاری کنید که این سایت در نگاه اول قابل‌اعتماد به نظر بیاید و مخاطب با مراجعه به آن احساس راحتی و امنیت را تجربه کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید