طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمایی کامل بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

راهنمایی کامل بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

نکات بنیادی درباره سئو

این مقاله مقدمه‌ای است بر بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر یا SEO، و SEO اولیه‌ترین نیاز بازاریابی برای یک وب‌سایت است، زیرا اگر یک وب‌سایت از لحاظ سئو بهینه نباشد نمی‌تواند در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر مثل گوگل و یاهو نمایش داده شود و در واقع رویت پذیری خود را از دست خواهد داد.در این فایل آموزش شما درباره سرفصل‌های زیر خواهید آموخت:
1) مفاهیم اولیه سئو و کاربرد آن
2) جستجوی کلیدواژه‌ها و انتخاب کلیدواژه‌های هدف
3) بهترین روش‌های سئوی درون صفحه یا On-Page SEO
4) بهترین روش‌های معماری اطلاعات
5) چگونگی انجام بازاریابی محتوا و لینک سازی
6) تکنیک‌های فنی رایج سئو و چه اهمیتی دارد؟
7) چگونگی ارزیابی و بررسی نتایج حاصل از روش‌های سئو به‌کارگیری شده
8) سایر ملاحظات مربوط به سئو مثل بهینه سازی صفحات برای تلفن همراه، روش‌های سئوی محلی و بین‌المللی و…
پس از مطالعه این مقاله شما می‌توانید درک صحیحی از مفاهیم اولیه بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر، دلیل ارزشمند بودن این مفاهیم و چگونگی کسب بهترین نتایج در دنیای سئو که دائما در حال تغییر و بروز رسانی می‌باشد، به دست بیاورید.

1- سئو چیست ؟

مطمئنا شما با معنا و مفهوم واژه سئو و بهینه سازی آشنا هستید و با توجه به مقالات و محتواهای متعددی که درباره این موضوع در اینترنت موجود می‌باشد، می‌دانید که بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر به چه معناست و یا حتی اگر ندانید هم می‌توانید با انجام یک جستجوی ساده در اینترنت و یا وب سایت ویکی‌پدیا مفهوم این عبارت را بررسی کنید، اما به‌عنوان یک توضیح ساده درباره سئو می‌توان گفت که “سئو به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که به‌منظور بهبود رتبه‌بندی یک وب‌سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر و افزایش رویت پذیری آن به‌صورت رایگان انجام می‌شود، می‌گویند”. در این مقاله ما قصد داریم شما را در پاسخ دادن به سوالاتی مثل :

 • چگونه شما می‌توانید وب سایت خود را برای موتورهای جستجوگر بهینه نمایید؟
 • چگونه می‌توانید تخمین بزنید که چه مقدار زمانی را برای سئوی وب سایت خود باید صرف نمایید؟
 • چگونه شما می‌توانید تکنیک‌های خوب سئو را از تکنیک‌های بد آن تشخیص دهید؟

ممکن است شما به‌عنوان یک تاجر بیشتر علاقه داشته باشید که بدانید چگونه می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های مختلف سئو ترافیک وب‌سایت خود را بهبود داده، به جذب هدفمند مشتریان بپردازید، نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان خود را افزایش دهید و میزان فروش وب سایت خود و در نتیجه سود و درآمد خود را افزایش دهید. این‌ها همان چیزهایی هستند که ما در این مقاله بر روی آن‌ها تمرکز نموده‌ایم تا بتوانیم شما را در بهبود وضعیت تجارتتان به بهترین شکل راهنمایی نماییم.

شاید بپرسید که اصلا چرا باید به سئو سایت اهمیت دهیم؟

درصد بسیار زیادی از افراد برای پیدا کردن چیزهایی که به آن‌ها نیاز دارند در اینترنت جستجو می‌کنند و این افراد می‌توانند مستقیما به وب‌سایت شما هدایت شوند اگر و تنها اگر شما بتوانید با استفاده از روش‌های سئو به صفحه اول نتایج بیایید و در میان اولین نتایج پیشنهادی گوگل به کاربران قرار بگیرید. جذب این ترافیک می‌تواند موجب پیروزی و موفقیت وب‌سایت و همچنین تجارت شما شود.

سئو و بهینه سازی

برای مثال تصور کنید که شما تجارت “لباس کودک” انجام می‌دهید، ترجیح می‌دهید یک بیلبورد در شهر قرار دهید و در آن برای تجارت خود تبلیغاتی انجام دهید ( و هر بار که یکی از افراد شهر با ماشین خود از خیابان عبور می‌کند تبلیغات شما را ببیند، خواه این فرد فرزند کوچکی داشته باشد و به لباس کودک علاقه داشته باشد یا خیر) یا اینکه ترجیح می‌دهید هر بار که یک نفر در اینترنت عبارت “خرید لباس کودک” را جستجو می‌کند، وب سایت شما برای آن فرد نمایش داده شود؟ مطمئنا حالت دوم بسیار بهتر از حالت اول است زیرا زمانی که کسی عبارتی را در اینترنت جستجو می‌کند در واقع به آن محصول علاقه داشته و تمایل به خریدن آن دارد.

سئو و بهینه سازی

بدین ترتیب شما می‌توانید با استفاده از روش‌های سئو با تمامی افرادی که تمایل دارند به خرید و یا دریافت اطلاعات درباره یکی از محصولاتی که شما در کمپانی خود آن‌ها را عرضه می‌کنید ارتباط برقرار نمایید. علاوه بر این شما می‌توانید با کمک کردن و راهنمایی کسانی که در جستجوی کسب اطلاعات بیشتری درباره یکی از محصولات مرتبط با تجارت شما هستند آن‌ها را جذب نموده و اعتماد آن‌ها را جلب نمایید تا بتوانید آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل کنید.
مطمئنا کاربران اینترنت زمانی که می‌خواهند چیزی را به‌صورت اینترنتی خریداری نمایند ترجیح می‌دهند از منابعی و یا وب‌سایت‌هایی خرید کنند که قبلا به آن‌ها مراجعه کرده‌اند و آن وب‌سایت‌ها در حل مشکلات و پاسخ دادن به سوالات به آنها کمک نموده‌اند.

چگونه می‌توان از موتورهای جستجوگر ترافیک دریافت نمود؟

پیش از هر چیز شما باید به خاطر داشته باشید که در میان موتورهای جستجوگر گوگل از اهمیت بیشتری برخوردار است و بخش اعظمی از ترافیک اینترنت را گوگل مدیریت می‌نماید، البته ممکن است برای برخی از تجارت‌های خاص و برخی مناطق مشخص در دنیا این آمار اندکی متفاوت باشد اما برای عمده تجارت‌های دنیا و اغلب مناطق دنیا موتور جستجوگر گوگل نسبت به سایر موتورهای جستجوگر از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار می‌باشد. از این رو تمرکز شما باید همواره بر روی نتایج جستجوهای گوگل و کسب رتبه خوب در نتایج جستجوهای این موتور جستجوگر باشد، از این رو روش‌ها و راه‌کارهای ارائه‌شده در این راهنما برحسب قوانین تعریف‌شده در گوگل است و برای بهبود رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجوهای گوگل موثر خواهد بود.
علاوه بر آنکه نتایج جستجوها در موتورهای جستجوگر دیگر نسبت به نتایج گوگل متفاوت است، نتایج جستجوهای گوگل برای یک عبارت نیز دائما تغییر می‌کند. گوگل دائما قوانین و معیارهای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها را تغییر می‌دهد و الگوریتم‌های جدیدی به الگوریتم جستجو اضافه می‌نماید که روش‌های جدیدی را برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها بکار می‌گیرند. بسیاری از این الگوریتم‌های جدید که در سال‌های اخیر توسط گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها معرفی‌شده‌اند، وب‌سایت‌هایی را که از روش‌ها و راه‌کارهای قدیمی و ساده برای بهبود رتبه وب‌سایت خود استفاده نموده بودند را جریمه کرده و رتبه آن‌ها را در نتایج رتبه‌بندی به‌شدت تنزل داده‌اند. از این رو در سال‌های اخیر استفاده از روش‌های سئوی غیرمطمئن تا حدودی ریسکی و غیرقابل اطمینان شده است.
خب پس باید چه راه‌کاری را در پیش بگیریم؟ چگونه گوگل تشخیص می‌دهد کدام صفحات را باید در جواب جستجوی کاربران برای آن‌ها نمایش دهد؟

چگونه می‌توان از گوگل ترافیک دریافت نمود؟

الگوریتم گوگل بسیار پیچیده است، و مطالب متعددی درباره اینکه گوگل چگونه وب‌سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کند در اینترنت وجود دارد و اگر شما به عملکرد الگوریتم جستجوی گوگل علاقه‌مند هستید می‌توانید آن‌ها را مطالعه نمایید، اما مهم‌ترین نکات درباره رتبه‌بندی‌های گوگل در ادامه به‌صورت خلاصه آورده شده‌اند:

 • گوگل برای هر عبارت جستجوی کاربران مطالبی را در میان تمامی محتواهای موجود در وب‌سایت‌های مختلف جستجو می‌کند که دارای کیفیت بیشتر بوده و بیشترین ارتباط را با عبارت جستجوی کاربر داشته باشند.
 • گوگل میزان ارتباط یک مطلب با عبارت جستجوی کاربر را به‌وسیله کراول کردن (خزیدن) و یا خواندن آن محتوا توسط الگوریتم ها و ارزیابی الگوریتمیک آن محتوا از لحاظ میزان ارتباط محتوا با عبارت جستجوی کاربر، انجام می‌دهد. شاید بپرسید که یک الگوریتم چگونه می‌تواند ارتباط معنایی میان عبارت جستجوی کاربر و یک مطلب را بیابد؟ پاسخ به این سوال ساده است، الگوریتم‌ها از هوش و درک مثل انسان‌ها برخوردار نیستند اما می‌توانند با استفاده از بررسی کلیدواژه‌ها متوجه شوند که یک مطلب درباره چیست و میزان ارتباط آن مطلب با عبارت جستجوی کاربر را دریابند.
 • برای ارزیابی کیفیت یک محتوا الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر پارامترهای مختلفی را لحاظ می‌کنند که از میان تمام این پارامترها مهم‌ترین آن‌ها تعداد و اعتبار دامنه لینک‌های داده‌شده به یک مطلب می‌باشد. برای مثال اگر لینک‌هایی که به مطلب شما داده می‌شود مربوط به وبلاگ‌هایی باشد که هیچ لینکی از سایر وبلاگ‌ها و یا وب‌سایت‌ها دریافت نکرده‌اند، این لینک‌ها نمی‌تواند اعتبار زیادی برای وب‌سایت شما به همراه بیاورد. اما اگر مطلب شما از وب‌سایت‌هایی که بسیار پرطرفدار هستند مثل ویکی‌پدیا لینک دریافت کند این لینک می‌تواند اعتبار زیادی برای مطلب و وب‌سایت شما بیاورد و می‌تواند در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجو بهترین رتبه را کسب نماید.

البته پارامترهای متعدد دیگری نیز وجود دارد که الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر یک وب‌سایت را بر اساس آن‌ها در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه‌بندی می‌نمایند، که در ادامه برخی از آن‌ها نام‌برده شده‌اند:

میزان تعامل کاربران با وب‌سایت شما

میزان تعامل کاربران با بررسی پارامترهایی مثل مدت‌زمانی که کاربران در وب‌سایت شما مانده‌اند و مطلب شما را مطالعه نموده‌اند(طولانی بودن این زمان نشان‌دهنده آن است که مطلب شما برای کاربران مفید بوده است و آن‌ها مفهومی را که به دنبال آن بوده‌اند در مطلب شما یافته‌اند) و یا دفع شدن سریع کاربران از سایت شما و مراجعه مجدد به نتایج جستجو برای یافتن پاسخ‌های بهتر، کلیک نکردن کاربران بر روی لینک وب‌سایت شما در نتایج ارائه‌شده در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر نیز از عوامل تاثیر گذار بر روی میزان تعامل است.

سئو و بهینه سازی

سرعت بارگذاری سایت شما و میزان سازگاری سایت با تلفن‌های همراه

میزان محتواهای منحصربه‌فرد موجود در وب شما

(محتواهایی که ضعیف و کم ارزش نباشند و از وب سایت های دیگر کپی‌برداری نشده باشند)

تعداد فاکتورهایی که الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر گوگل در رتبه‌بندی طراحی وب‌ سایت‌ ها لحاظ می‌کنند بیش از 100 مورد است و این الگوریتم‌ها دائما به‌روز رسانی می‌گردد و عملکرد خود را بهبود می‌بخشند. البته شما برای آنکه بتوانید در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کنید، نیاز نیست که یک متخصص موتورهای جستجوگر باشید.
برای آنکه بتوانید رتبه خوبی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر کسب کنید، نیاز به دانستن تمامی برگ خریدهای موثر در رتبه‌بندی ندارید، و نیاز نیست که با استفاده از روش‌های مهندسی معکوس عوامل موثر در رتبه‌بندی را بررسی کرده و تک‌تک آن‌ها را شناسایی نمایید. برای کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها تنها کافی است که روش‌های و قوانین اثبات‌شده در این زمینه را بدانید و در کار خود لحاظ کنید تا بتوانید وب‌سایت خود را برای موتورهای جستجوگر بهینه کرده و با کسب رتبه خوب در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر ترافیک زیادی را به طراحی سایت خود جذب نمایید.

2- جستجوی کلیدواژه‌ها و انتخاب کلیدواژه‌های هدف

اولین گام در بهینه‌سازی وب‌ سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر این است که شما بدانید دقیقا وب‌سایت خود را می‌خواهید برای چه کلمات و عباراتی بهینه نمایید. این بدان معنی است که شما باید ابتدا تشخیص دهید که کاربران هدف شما چه کلمات و عباراتی را برای یافتن محصولات و خدماتی که شما نیز یکی از ارائه‌کنندگان آن‌ها هستید، در اینترنت جستجو می‌کنند. به این کلمات و عبارات “کلیدواژه‌ها” و یا “عبارات کلیدی هدف” گفته می‌شود، شما با تشخیص این کلیدواژه‌ها و عبارات کلیدی می‌توانید وب‌سایت خود را برای این عبارات بهینه کنید، یعنی کاری کنید که زمانی که یک کاربر یکی از این عبارات یا کلمات را در گوگل جستجو می‌کند، وب‌سایت شما در میان اولین نتایج نمایش داده‌شده توسط موتور جستجوگر در صفحه اول نتایج قرار گیرد.به نظر ساده می‌رسد!!
برای مثال فرض کنید که من یک فروشگاه لباس کودک دارم و می‌خواهم وقتی‌که یکی از کاربران عبارت”لباس کودک” و یا عبارت “خرید لباس کودک” را در اینترنت جستجو می‌کند وب‌سایت من در نتایج جستجوها برای کاربر نمایش داده شود.اما متاسفانه این کار علی‌رغم آنکه کاری ساده به نظر می‌رسد، کاری پیچیده است!! فاکتورهای کلیدی متعددی وجود دارند که باید در بررسی کلیدواژه‌هایی که شما می‌خواهید به‌عنوان کلیدواژه هدف خود انتخاب کنید، آن‌ها را در نظر بگیرید.

در زیر تعدادی از این فاکتورها ذکرشده‌اند:

حجم جستجو:

اولین فاکتوری که در بررسی یک کلیدواژه باید انجام شود حجم جستجو و یا تعداد افرادی است که یک کلیدواژه و یا یک عبارت را در یک دوره زمانی خاص، مثلا یک روز یا یک ماه در اینترنت جستجو می‌نمایند. هرچقدر که حجم جستجوی یک عبارت بیشتر باشد، مقدار ترافیکی که ممکن است این کلیدواژه برای وب‌سایت شما جذب کند، بیشتر خواهد بود (البته بالا بودن حجم جستجوی یک عبارت تضمین‌کننده این نیست که زمانی که شما آن عبارت را در وب‌سایت خود هدف قرار دهید ترافیک وب‌سایت شما افزایش می‌یابد بلکه نشان‌دهنده میزان تقاضا و تعداد مخاطبانی است که آن کلیدواژه را جستجو می‌نمایند). اگر حجم جستجوی یک عبارت کم باشد بدان معنی است که میزان تقاضا برای آن عبارت و تعداد کاربرانی که آن عبارت را جستجو می‌کنند کم است و حتی اگر شما بتوانید وب سایت خود را برای آن عبارت بهینه کنید هم، آن عبارت نمی‌تواند ترافیک زیادی را برای وب‌سایت شما به همراه بیاورد.

سئو و بهینه سازی

مرتبط بودن:

درست است که عباراتی که حجم جستجوی بالایی دارند عبارات بهتری هستند، اما اگر این عبارات کاملا مرتبط با محتوای وب‌سایت شما و تجارت شما نباشند چه؟؟ مرتبط بودن اولین و مهم‌ترین نکته برای انتخاب کلیدواژه‌های هدف است. برای مثال اگر شما وب سایتی دارید که “نرم‌افزار اتوماتیک سازی بازاریابی با ایمیل” را به کاربران می‌فروشید، نمایش داده شدن وب‌سایت شما در نتایج جستجوهای عباراتی که با تجارت شما ارتباطی ندارد مثل”وسایل نگهداری حیوانات خانگی” نمی‌تواند برای شما سودی داشته باشد. اما برای مثال عباراتی مثل “نرم‌افزارهای بازاریابی با استفاده از ایمیل” را در نظر بگیرید، این عبارت با زمینه کاری شما مشابهت بسیاری دارد و می‌تواند تفسیر خوبی از آنچه شما می‌فروشید باشد، اما یک مشکل عمده در رابطه با این عبارت وجود دارد، کسانی که این عبارت را جستجو می‌کنند به دنبال خرید چنین نرم‌افزاری نمی‌باشند تنها می‌خواهند اطلاعاتی درباره آن به دست بیاورند. اما اگر شما به فکر بهینه سازی وب سایت خود برای چنین عباراتی نیز باشید، خالی از منفعت نیست، زیرا ممکن است کسانی که عبارات این چنینی را جستجو می‌کنند در مراحل اولیه جمع‌آوری اطلاعات برای انجام یک خرید در مرحله نهایی باشند، اگر شما بتوانید در همین مراحل ابتدایی نظر آن‌ها را جلب کنید مطمئنا آن‌ها نیز ترجیح می‌دهند از وب سایتی خرید کنند که بارها به آن مراجعه نموده‌اند و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده‌اند خرید کنند.

میزان رقابت و یا میزان دشواری رتبه‌بندی برای یک کلیدواژه

مانند تمامی سرمایه گذاری‌های دیگر شما در سئو و انتخاب کلیدواژه‌ها نیز باید میزان سرمایه موردنیاز و احتمال موفقیت را تخمین بنید تا اگر معقول بود سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید. در سئو سایت بررسی میزان رقابت به معنای ارزیابی تعداد و قدرت سایر وب‌سایت‌هایی که برای رتبه‌بندی در عبارت موردنظر شما در حال رقابت هستند و محاسبه شانس احتمالی شما برای غلبه بر آن‌ها و رتبه‌بندی برای عبارت موردنظر.پیش از هر چیز شما باید بدانید که مشتریان بالقوه شما چه کسانی هستند و آن‌ها چگونه مطلب موردنظر خود را در اینترنت جستجو می‌کنند. شناختن جامعه هدف و یا مشتریان بالقوه امری بسیار ضروری است، زیرا شما باید بتوانید به سوالاتی مثل :

 • مشتریان هدف به چه چیزهایی علاقه دارند؟
 • مشکلی که مشتریان هدف را وادار به جستجو کرده است چیست؟
 • مشتریان هدف با چه زبانی صحبت می‌کنند و از چه زبانی برای توضیح دادن چیزهایی که به آن‌ها نیاز دارند استفاده می‌نمایند؟
 • مشتریان هدف از چه وب‌سایت‌های دیگری خرید می‌کنند (این به معنی شناختن رقبا است) ؟

زمانی که شما بتوانید پاسخ این سوالات را بیابید می‌توانید یک لیست از کلیدواژه‌های احتمالی، وب‌سایت‌هایی که رقیب شما هستند اما درعین‌حال می‌توانند به شما برای یافتن کلیدواژه‌های بهتر کمک کنند را شناسایی کنید. سپس می‌توانید از ابزارهایی که بتوانند شما را در تخمین حجم جستجو، دشواری رتبه‌بندی و شناسایی کلیدواژه‌هایی که دیگر وب سایت ها برای آن‌ها رتبه‌بندی شده‌اند، یاری کنند را مورد استفاده قرار دهید تا بتوانید تصمیمات بهتری برای انتخاب کلیدواژه‌ها بگیرید.

سئو و بهینه سازی
شما می‌توانید برای بررسی کلیدواژه‌های خود از ابزارهایی مثل ابزار جستجوی کلیدواژه‌های گوگل (Google Keyword Planner) و یا ابزارهایی مثل Uber Suggest و یا WordStream’s keyword tool استفاده نمایید. تعداد این ابزارها که می‌توان برای جستجوی کلیدواژه‌ها از آن‌ها استفاده نمود بسیار زیاد است و هریک از آن‌ها می‌تواند اطلاعات مفیدی برای شناسایی کلیدواژه‌های جدید، بررسی حجم جستجوی کلیدواژه‌ها، کلیدواژه‌های مرتبط با کلیدواژه‌های انتخابی شما و میزان رقابت در کلیدواژه‌ها را برای شما نمایش دهد.
علاوه بر این شما می‌توانید از ابزارهایی مثل SEM Rush برای شناسایی کلیدواژه‌هایی که رقبای شما برای آن‌ها رتبه‌بندی شده‌اند استفاده نمایید. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار کلیدواژه‌های اساسی رقبای خود را شناسایی کرده و کلیدواژه‌هایی بیابید که هیچ‌وقت به ذهن خودتان هم خطور نکرده بود.

سئو و بهینه سازی

اگر شما هم‌اکنون یک وب‌سایت دارید مطمئنا ترافیکی را از جانب گوگل دریافت می‌نمایید، اما اگر شما نمی‌دانید که کدام کلیدواژه‌ها برای شما ترافیک جذب نموده‌اند و کدام‌یک از آن‌ها برای وب‌سایت شما هیچ ترافیکی را جذب نکرده‌اند و نیاز به اندکی تغییرات دارند تا بتوانید در نتایج جستجوها رتبه بهتری کسب کنید، من به شما پیشنهاد می‌کنم از ابزارهایی مثل SEM Rush استفاده نمایید تا عملکرد هریک از کلیدواژه‌ها در وب‌سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
البته گوگل بخشی از این اطلاعات را به‌صورت رایگان در ابزار Google Webmaster Tools در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اگر شما تاکنون در این ابزار عضو نشده‌اید سریعا یک اکانت برای خود ایجاد کرده تا بتوانید از امکانات متعدد این ابزار بهره‌مند شوید. این ابزار یک ابزار بسیار قدرتمند از لحاظ سئو است، زیرا علاوه بر آنکه می‌تواند اطلاعاتی درباره هر یک از کلیدواژه‌های موجود در وب سایتتان در اختیار شما قرار دهد می‌تواند بسیاری از مسائل و مشکلات فنی مربوط به سئو در وب‌سایت شما را شناسایی نموده و شما را از وجود آن‌ها آگاه سازد.
پس از اینکه شما ابزار Webmaster Tools را فعال‌سازی نمودید می‌توانید وارد بخش Search Queries شده و عبارات جستجویی که برای وب‌سایت شما ترافیک به همراه می‌آورند را مشاهده نمایید. پس از شناسایی این عبارات شما می‌توانید بر روی آن‌ها تمرکز کرده و مطالب بیشتری را درباره همان موضوعات منتشر کنید و یا به عبارت بهتر وب‌سایت خود را برای آن عبارات تا حد ممکن بهینه و از لحاظ محتوا غنی‌تر نمایید.

سئو و بهینه سازی

زمانی که شما بررسی کردید که کاربران هدف شما به چه زبانی صحبت می‌کنند، مطالب موردنظر خود را چگونه و با چه عباراتی در اینترنت جستجو می‌کنند و سپس بررسی‌هایی بر روی وب‌سایت رقبای خود انجام دادید و کلیدواژه‌هایی که برای آن‌ها ترافیک جذب می‌کردند را شناسایی نمودید و همچنین عبارات و کلیدواژه‌هایی که برای وب‌سایت شما ترافیک جذب می‌کنند را نیز شناسایی کردید، نوبت به آن می‌رسد که شما عباراتی را که بدون شک می‌توانید برای آن‌ها در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کنید را انتخاب نموده و در ادامه راه بر روی آن‌ها تمرکز کنید.

بررسی میزان رقابت برای یک کلیدواژه کاری دشوار است. در حالت کلی برای درک این مفهوم شما باید بدانید که :

 • اعتبار وب‌سایت‌های دیگری که برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر برای این عبارت تلاش می‌کنند چقدر است. برای بررسی اعتبار یک وب‌سایت شما باید تعداد لینک‌های دریافتی وب‌سایت و اعتبار دامنه هریک از این لینک‌ها را موردبررسی قرار دهید و همچنین میزان ارتباط محتوایی مطالب وب سایتی که لینک دریافت کرده و وب سایتی که به آن لینک داده را برسی کنید.
 • بررسی میزان همسو بودن و سازگاری کلیدواژه و مقاله ارائه‌شده و یا به عبارت دیگر بررسی اینکه آیا مقاله ارائه‌شده می‌تواند پاسخ خوبی برای سوال مطرح‌شده کاربر باشد یا خیر.

بررسی این پارامترها کاری مشکل است، و در واقع ارزیابی دستی میزان دشواری رتبه‌بندی برای یک کلیدواژه کاری بسیار سخت می‌باشد. اما ابزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند، البته مشکل اصلی این است که این ابزارها رایگان نبوده و برای استفاده از آن‌ها شما باید هزینه‌ای را متقبل شوید. از جمله ابزارهایی که می‌توانند شما را در ارزیابی دشواری رتبه‌بندی برای یک کلیدواژه یاری کنند می‌توان ابزارهای زیر را نام برد:

 • Moz Keyword Difficulty and SERP Analysis Tool
 • SEMRush Keyword Difficulty Tool
 • Serpiq
 • Canirank
 • Colibri.io
 • Seoprofiler
 • Ultimatenichefinder
 • Advanced Webranking’s Keyword Difficult Tool

3- سئوی داخلی یا On page SEO

زمانی که شما کلیدواژه‌های هدف خود را انتخاب کردید نوبت به آن می‌رسد که کلیدواژه‌های هدف خود را درون محتوای وب‌سایتتان بگنجانید. هر صفحه مجزا از وب سایت شما باید برای خود یک کلیدواژه هدف اصلی و تعدادی کلیدواژه‌های فرعی مرتبط داشته باشد. در ادامه تعدادی از المان‌های اولیه سئوی آورده شده‌اند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها از موتورهای جستجوگر ترافیک دریافت نمایید:

سئو و بهینه سازی

تگ عنوان Title Tag

باوجود آنکه گوگل اخیرا الگوریتم‌هایی ایجاد کرده است که وب سایت هایی را که در آن‌ها استفاده بیش‌ازحد از کلیدواژه‌ها مشاهده می‌شود را جریمه می‌کنند، اما همچنان استفاده معقول و منطقی از کلیدواژه‌ها و عبارات مرتبط با آن‌ها در یک صفحه می‌تواند برای وب‌سایت شما بسیار مفید باشد. مهم‌ترین و تاثیر گذارترین محل برای جای دادن کلیدواژه‌ها در یک صفحه تگ عنوان می‌باشد.تگ عنوان تیتر اولیه صفحه شما نیست، بلکه تیتر اولیه صفحه شما تگ H1 صفحه را تشکیل می‌دهد. تگ عنوان چیزی است که شما در بالاترین نقطه صفحه مرورگر خود درون زبانه مربوط به یک صفحه قادر به مشاهده آن هستید.
طول مجاز تعیین‌شده برای تگ عنوان متفاوت است و بر اساس پیکسل اندازه‌گیری می‌شود نه تعداد کاراکترها، اما در حالت معمول 55-60 کاراکتر از جانب گوگل قابل‌قبول می‌باشد. شما باید کلیدواژه‌های اصلی هر صفحه را در تگ عنوان آن صفحه جای دهید و در صورت امکان تعدادی کلمات دیگر نیز در کنار کلیدواژه‌های اصلی استفاده نمایید تا تگ عنوان شما بامعنی و معقول باشد. به خاطر داشته باشید تگ عنوان اولین و مهم‌ترین چیزی است که کاربر درباره سایت شما درون نتایج جستجوها مشاهده می‌نماید. تگ عنوان درواقع تیتر صفحه شما در نتایج جستجو است و شما باید همیشه در نظر داشته باشید که تگ عنوان را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که حس کنجکاوی کاربر را برانگیزد تا کاربر از میان تمامی تیترهای موجود تیتر صفحه شما را پسندیده و بر روی لینک وب‌سایت شما کلیک کند.

 

سئو و بهینه سازی

توضیحات متا

همان‌طور که گفته شد تگ عنوان به‌عنوان تیتر مطلب شما در صفحه نتایج جستجوها نمایش داده می‌شود، توضیحات متا مطالب نوشته‌شده در کد HTML صفحه هستند که در کد صفحه قرار داده می‌شوند اما در صفحه اصلی نمایش داده نمی‌شوند.
شما می‌توانید تنظیمات وب‌سایت خود را به‌گونه‌ای انجام دهید که توضیحات متای صفحات شما اصلا در صفحه نتایج جستجوها برای کاربران نمایش داده نشوند اما اگر شما بتوانید توضیحات متای صفحات خود را به‌گونه‌ای بنویسید که کاربران را مجاب کند بر روی صفحه شما کلیک کنند، می‌توانید ترافیک بسیاری را با استفاده از همین توضیحات متا به وب‌سایت خود جذب نمایید. به خاطر داشته باشید که کسب رتبه خوب و حضور یافتن وب‌سایت شما در صفحه اول نتایج جستجوها گام اول است، پس‌ از آنکه وب‌سایت شما رویت پذیری به دست آورد حال شما باید کاری کنید که کاربرانی که صفحه شما را می‌بینند بر روی صفحه شما کلیک کرده و وارد صفحه شما شوند تا بتوانید در مراحل بعدی آن‌ها را مجاب به عضو شدن، خرید کردن و یا هر عمل دیگری که مدنظرتان است بکنید.

سئو و بهینه سازی

بدنه اصلی محتوا

بدنه یک مقاله یا متن اصلی آن نیز بخشی بسیار با اهمیت است، شما باید محتوای اصلی خود را به‌گونه‌ای بنویسید که علاوه بر آنکه مملو از اطلاعات بوده و ارزش آن را داشته باشد که دیگر وب‌سایت‌ها به آن لینک بدهد، جذاب نیز باشد تا بتواند نظر کاربران را جلب نموده و آن‌ها تا انتهای مقاله را بخوانند. علاوه بر آن یک مقاله باید به‌گونه‌ای نوشته شود که تمامی سوالات کاربران را پاسخ دهد و رضایت کاربران را جلب نماید. برای آنکه محتوای شما به‌گونه‌ای باشد که از دید موتورهای جستجوگر گوگل نیز بهینه بوده و بتواند رضایت گوگل را نیز جلب نماید باید نکات زیر را در ایجاد هریک از صفحات وب‌سایت خود رعایت کنید:

محتواهای طولانی و منحصربه‌فرد :

در گذشته هیچ محدودیت و الزام خاصی بر روی تعداد کلمات یک مقاله وجود نداشت و تنها کیفیت محتوا برای گوگل اهمیت داشت. یعنی اگر یک وب‌سایت تعدادی مقالات کوتاه اما با کیفیت داشت می‌توانست از وب سایتی که تعداد زیادی مقالات طولانی و بی‌ارزش دارد پیش بیفتد. اما با ظهور الگوریتم جدید گوگل به نام پاندا علاوه بر کیفیت مقالات طول آنها نیز برای گوگل حائز اهمیت شد. پس از ظهور این الگوریتم وب سایت هایی که در آن‌ها تعداد زیادی مقالات کوتاه وجود داشت و محتواهایی در آن‌ها وجود داشت که Duplicate یا به عبارت دیگر کپی از یک وب سایت دیگر و یا صفحه دیگری از همان وب‌سایت بودند، دچار مشکلاتی شدند.
پس اگر وب‌سایت شما از آن دسته وب‌سایت‌هایی است که در آن مطالب کوتاه و یا مطالب تکراری وجود دارد سعی کنید سریعا این مطالب را بهبود داده و مقالات کوتاه را با مقالات بلندتر جایگزین کنید و محتواهای تکراری را حذف نموده و یا از متا تگ Noindex استفاده نمایید تا گوگل فعلا آن‌ها را اندیس گذاری نکند زیرا اگر گوگل متوجه شود که در وب‌سایت شما مطالب تکراری وجود دارد شما را حتما جریمه خواهد نمود.

تعامل با کاربران :

گوگل برای پارامتر تعامل با کاربران ارزش روزافزونی قائل است و تمامی تلاش گوگل بر آن است که وب‌سایت‌ها را مجاب به تولید محتواهایی کند که از هر لحاظ برای کاربران بهینه باشند. برای آنکه محتوای شما با کاربران تعامل خوبی برقرار نماید شما باید محتواهای خود را به‌گونه‌ای تولید کنید که قادر به پاسخ‌گویی تمامی سوالات کاربران در آن زمینه باشند تا بتوانند کاربران را برای زمان بیشتری سرگرم کنند و یا به‌عبارت‌دیگر تعامل بهتری با کاربران برقرار نمایند و کاربران صفحه شما را در فاصله زمانی کوتاهی ترک نکنند. یکی دیگر از پارامترهایی که می‌تواند موجب شود کاربران در فاصله زمانی کوتاهی صفحه شما را ترک کنند، کم بودن سرعت بارگذاری وب‌سایت شما است، برای آنکه سرعت بارگذاری صفحات شما زیاد باشد شما باید المان‌های درون صفحه را تا حد ممکن محدود کنید و همچنین از قرار دادن تبلیغاتی که گاه و بی گاه در جلوی تصویر ظاهر می‌شوند و تمرکز بیننده را به هم می‌زنند بپرهیزید.

ایجاد محتواهای با ارزش :

نیازی نیست تمامی محتواهای قرار داده‌شده در وب‌سایت شما لینک‌های زیادی دریافت نمایند و بارها توسط افراد و وب‌سایت‌های مختلف اشتراک‌گذاری شوند، اما اگر شما در وب‌سایت خود محتواهای متعددی دارید که همگی آن‌ها کم ارزش هستند، این مساله نگران‌کننده است. شما باید پیش از انتشار یک محتوا به این مساله فکر کنید که آیا این محتوا به‌گونه‌ای است که لینک‌هایی از دیگر وب‌سایت‌ها دریافت نماید و توسط دیگران اشتراک‌گذاری گردد. وجود تعداد زیادی صفحه شامل محتوای کم‌ارزش که کسی به آن‌ها لینک نداده و آن‌ها را اشتراک‌گذاری ننموده است در وب‌سایت شما مانع از آن می‌گردد که وب‌سایت شما بتواند در جستجوها رتبه خوبی کسب کند و هم‌چنین موجب می‌شود که اعتبار دامنه شما بسیار کم باشد.

تخصیص‌های ALT

تصاویری که شما در صفحات وب‌سایت خود قرار می‌دهید علاوه بر آنکه در جذب کاربران و برقرار تعامل بیشتر با آن‌ها موثر هستند و برای درک بهتر موضوع مطلب شما به گوگل کمک می‌کنند می‌توانند از طریق جستجوهای تصویری (Image Search) موجب جذب ترافیک بیشتر به وب‌سایت شما گردند. تخصیص ALT یک المان HTML است که به شما کمک می‌کند اطلاعات ثانویه‌ای به تصاویر بیفزایید. این توضیحات ثانویه می‌تواند هم برای موتورهای جستجوگر و هم برای کاربران مفید باشد، مخصوصا برای کاربرانی که قادر به دیدن تصویر نمی‌باشند (باگذشت زمان تصاویر خراب‌شده و یا از دست رفته‌اند و یا سرعت اینترنت برخی کاربران کم بوده و آن‌ها قادر به دیدن تصاویر نمی‌باشند و…). بنابراین وجود توضیحات مفید درباره تصاویر می‌تواند از هر لحاظ برای شما مفید باشد مخصوصا آنکه این توضیحات اضافه به شما شانس دیگری (به‌جز محتوای اصلی) می‌دهند که به موتورهای جستجوگر کمک کنید موضوع اصلی مطلب شما را دریابند.
نیازی نیست که این توضیحات را مملو از کلیدواژه‌ها کنید و یا به‌زور کلیدواژه‌ها را در آن‌ها بگنجانید، اگر امکان استفاده از کلیدواژه‌ها در توضیحات شما وجود داشت شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، در غیر این صورت می‌توانید از آن‌ها صرف‌نظر کنید و هیچ اجباری برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. فقط باید دقت داشته باشید که به هیچ وجه تخصیص ALT را فراموش نکنید و حتما توضیحات مناسب و جامعی را برای هر یک از تصاویر درون مقاله قرار دهید (تصور کنید که می‌خواهید تصویر را برای کسی که آن را نمی‌بیند توضیح دهید).
اگر شما در نوشتن متن‌ها از همان شکل ساده و عادی نوشتار خودتان استفاده نمایید و در واقع همیشه در نظر داشته باشید که شما مطالب را برای انسان‌ها می‌نویسید نه برای موتورهای جستجوگر، می‌توانید مانع از آن بشوید که موتورهای جستجوگر گوگل وب‌سایت شما برای “Over Optimization” جریمه نمایند، به‌عبارت‌دیگر ساده‌نویسی موجب می‌شود که گوگل نتواند شما را به جرم استفاده از روش‌هایی برای فریب دادن موتورهای جستجوگر برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوها، جریمه نماید.

ساختار URLها

یکی دیگر از پارامترهای تاثیر گذار در کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوها ساختار URLها است. ساختار URLها باید تا حد امکان ساده و خوانا باشد یعنی شما باید ساختار URLهای خود را به‌گونه‌ای ایجاد کنید که ساده و توضیحی باشند و تا حد ممکن کوتاه باشند. قابل‌فهم بودن URLها یک پارامتر با اهمیت است، زیرا هرچقدر یک URL کوتاه‌تر و قابل‌فهم تر باشند کاربران راحت‌تر می‌توانند آن‌ها را به خاطر بسپارند. علاوه بر این URLهای طولانی و نامفهوم برای اشتراک‌گذاری سخت‌تر هستند، زیرا در هنگام Copy و Paste کردن آن‌ها ممکن است اشتباهی رخ دهد.
اگر بتوانید کلیدواژه‌های اصلی خود را درون URL صفحه بگنجانید می‌توانید مفید باشد اما هیچ اجباری برای استفاده از کلیدواژه‌ها درون URL وجود ندارد و کاملا اختیاری است. درهرصورت ساده و قابل‌فهم بودن URL مهم‌تر از آن است که کلیدواژه‌ها درون آن گنجانده‌شده باشند.
در انتها به خاطر داشته باشید که اگر مجبور به تغییر ساختار URLها نیستید آن‌ها را تغییر ندهید، حتی اگر URLهای شما به نظر زیبا نیستند. هیچ‌گاه نباید ساختار URL ها را برای گنجاندن کلیدواژه‌ها درون آن‌ها و بهینه‌سازی آن‌ها از لحاظ سئو تغییر بدهید. فقط زمانی مجاز به تغییر ساختار URLها هستید که بدانید آن‌ها تاثیر منفی بر روی کاربران و بر روی تجارت شما می‌گذارند. اگر مجبور به ایجاد تغییر در ساختار URLها شدید دقت کنید که ریدایرکت صحیحی برای آن‌ها استفاده نمایید، استفاده نادرست از ریدایرکت ها یکی از اشتباهات رایج در هنگام طراحی مجدد وب‌سایت است.

Schema Markup

نهایتا زمانی که شما تمامی قواعد و قوانین سئوی درون صفحه را رعایت نمودید و تمام المان‌های سئوی داخلی را موردبررسی قرار دادید می‌توانید یک گام فراتر گذاشته و به گوگل برای درک بهتر محتوای صفحاتتان کمک کنید. Schema markup موجب نمی‌شود که صفحات شما در میان نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه بهتری کسب نماید (Schema markup یک فاکتور رتبه‌بندی نیست) بلکه Schema markup یک نوع نشانه‌گذاری است که به درک بهتر صفحه شما از جانب موتورهای جستجوگر کمک می‌کند.
اگر در نتایج جستجوها هیچ‌یک از دیگر وب‌سایت‌های نمایش داده شده در صفحه نتایج جستجو به‌جز وب‌سایت شما از روش‌های نشانه‌گذاری Schema استفاده نکرده باشد شما می‌توانید به دلیل نمایش دادن چیزهایی مثل ratings و reviews نسبت به دیگر سایت‌ها نرخ کلیک بیشتری را داشته باشید.

4- معماری اطلاعات و لینک دهی داخلی

منظور از معماری اطلاعات چگونگی سازمان‌دهی صفحات درون وب‌سایت شما است، روشی که شما برای سازمان‌دهی مطالب و لینک دهی داخلی میان آن‌ها درون وب‌سایتتان بکار می‌گیرید می‌تواند در رتبه‌بندی صفحات وب‌سایتتان در نتایج جستجوها تاثیر گذار باشد.
دلیل این مساله آن است که موتورهای جستجوگر به‌شدت برای لینک‌های دریافتی یک صفحه ارزش قائل می‌شوند و آن‌ها را به منزله رای اعتماد در نظر می‌گیرند و لینک‌های دریافتی یک صفحه را هم برای درک این‌که موضوع یک مطلب چیست و هم برای بررسی قابل‌اطمینان بودن محتوای صفحه مرجع قرار می‌دهند.
موتورهای جستجوگر متن لینک‌ها که اصطلاحا به آن‌ها انکر تکست گفته می‌شود را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند، اگر شما از عبارات توصیفی در انکر تکست‌های خود استفاده نمایید به گوگل کمک می‌کنید تا ساده‌تر متوجه شود که آن مطلب (مطلبی که انکر تکست به آن ارجاع می‌دهد) در رابطه با چه موضوعی است. البته دقت داشته باشید که نباید کلیدواژه‌ها را به زور درون انکر تکست ها بگنجانید زیرا در این صورت ممکن است الگوریتم پنگوئن شما را جریمه کند.
اگر شما از تمامی نواحی مختلف وب سایتتان به یک صفحه مشخص از وب سایتتان لینک بدهید، موتورهای جستجوگر تصور می‌کنند که آن صفحه از وب‌سایت شما صفحه بسیار با اهمیت برای وب‌سایت شما است. صفحاتی از وب‌سایت شما که بیشترین اعتبار را دارند (صفحاتی که لینک‌های دریافتی بسیاری از دامنه‌های با اعتبار دیگر دارند) می‌توانند به دیگر صفحات وب‌سایت شما برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوها کمک کنند.
بیایید باهم یک مثال ساده را موردبررسی قرار دهیم تا شما بتوانید بیشتر با این مفهوم که چگونه ارزش یک لینک (تعداد و کیفیت لینک‌هایی که به یک صفحه ارجاع می‌دهند) می‌تواند بر معماری وب‌سایت اثر داشته باشد و شما باید چگونه از لینک دهی داخلی استفاده نمایید. تصور کنید که ما یک وب‌سایت “برف‌روبی” داریم :
1- ابتدا ما مطالبی با عنوان “تاثیر برف در هوای سرد زمستان بر روی ساختمان‌ها” ایجاد کرده و در وب‌سایت خود قرار می‌دهیم. این مطلب لینک‌های زیادی از وب‌سایت‌های متعدد دریافت می‌نماید.
2- مطلب “تاثیر برف در هوای سرد زمستان بر روی ساختمان‌ها” در صفحه اصلی وب‌سایت منتشرشده است و سایر صفحات وب‌سایت مطالبی را در برمی‌گیرند که مربوط به شرکت برف‌روبی ما و خدمات مختلفی است که توسط شرکت ما به کاربران ارائه می‌گردد و هیچ وب‌سایت دیگری به هیچ‌یک از این صفحات لینک نمی‌دهد.
3- مقاله “تاثیر برف در هوای سرد زمستان بر روی ساختمان‌ها” در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر برای عبارات متعدد رتبه خوبی کسب می‌نماید، اما سایر صفحات وب‌سایت که تجارت محور هستند نمی‌توانند رتبه خوبی کسب کنند. با لینک دهی از این مقاله به سایر صفحات وب‌سایت که تجارت محور هستند می‌توان به این صفحات اعتبار بخشید و رتبه آن‌ها را در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر بهبود بخشید. باوجود آنکه هیچ‌یک از سایر صفحات نمی‌توانند اعتبار و ارزشی برابر با مقاله “تاثیر برف در هوای سرد زمستان بر روی ساختمان‌ها” کسب کنند اما لینک دادن از این مقاله به آن‌ها رتبه آن‌ها را نسبت به زمانی که هیچ وب‌سایت معتبری به آن‌ها لینک نداده بود، به طرز چشم‌گیری بهبود می‌بخشد.
به این نکته توجه داشته باشید که در مثال فرضی ما صفحه‌ای که بیشترین لینک را در یافت می‌نمود صفحه مربوط به مقاله فرضی “تاثیر برف در هوای سرد زمستان بر روی ساختمان‌ها” بود، اما در عمل باید صفحه‌ای که بیشترین لینک را دریافت می‌کند صفحه اصلی وب‌سایت باشد.
معماری اطلاعات در عمل کاری بسیار دشوار است، مخصوصا برای وب‌سایت‌هایی که بزرگ‌تر هستند و محتواهای بیشتری را در خود جای‌داده‌اند.

نکاتی که در زیر آورده شده‌اند را باید به خاطر بسپارید:

 • اگر می‌خواهید صفحاتی از وب‌سایتتان که بیشترین لینک دریافتی را داشته‌اند شناسایی نمایید می‌توانید از ابزارهایی مثل : Ahrefs، Majestic SEO و یا Moz استفاده نمایید و به بخش Top Pages مراجعه نمایید و گزارش‌های آن را بررسی کنید.
 • صفحاتی که از لحاظ جستجو برای شما اهمیت بیشتری دارند (صفحاتی که شما در آن‌ها اصلی‌ترین کلیدواژه‌های هدف خود را استفاده نموده‌اید) در معماری اطلاعات وب‌سایت خود تا حد ممکن بالا نگه‌دارید : این بدان معنی است که به این صفحات تا حد ممکن از صفحات معتبر وب‌سایتتان که بیشترین لینک دریافتی را داشته‌اند، لینک بدهید.
 • اگر می‌خواهید وب‌سایتتان “معماری اطلاعات حرفه‌ای” داشته باشد باید صفحاتی از وب‌سایتتان که برای شما اهمیت بیشتری دارند و شما می‌خواهید در رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجوگر نتایج بهتری دریافت نمایند تا حد ممکن به صفحه اصلی وب‌سایتتان نزدیک کرده تا کاربران با کمترین تعداد کلیک ممکن از صفحه اصلی به این صفحات برسند و همچنین تا حد ممکن از صفحات معتبر خود به صفحات با اهمیت وب سایتتان لینک بدهید.

5- بازاریابی محتوا و لینک سازی

از آنجایی که الگوریتم‌های گوگل اهمیت زیادی به لینک‌های دریافتی یک وب سایت می‌دهند، داشتن تعداد زیادی لینک از وب‌سایت‌های معتبر در سایت شما می‌تواند برای جذب ترافیک در وب‌سایت شما اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. اگر شما تمامی روش‌های سئوی درون صفحه را موبه‌مو اجرا کنید بدون داشتن لینک از وب سایت‌های دیگر باز هم نخواهید توانست در رتبه‌بندی‌های نتایج موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب نمایید.
راه‌کارهای بسیاری برای جذب لینک به یک وب‌سایت توسط افراد مختلف معرفی‌شده‌اند، اما به دلیل آنکه موتورهای جستجوگر گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر روزبه‌روز دقیق‌تر می‌شوند و عملکرد آن‌ها پیچیده‌تر می‌گردد، به‌کارگیری این روش‌ها بسیار ریسک‌پذیر شده است. باوجود آنکه بسیاری از این روش‌ها می‌تواند در کوتاه‌مدت تاثیر مثبتی داشته باشد اما باز هم مسائل مربوط به جریمه‌های تعیین‌شده از جانب گوگل ما را در استفاده از این روش‌ها دچار تردید می‌نماید.
اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که در دنیای سئو تازه وارد و مبتدی هستند و تصور می‌کنید که با پذیرفتن ریسک این روش‌ها و حتی روش‌های ریسک پذیرتر می‌توانید لینک‌های برگشتی زیادی دریافت نمایید و رتبه خوبی در نتایج جستجوها کسب کنید، باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید و به دلیل آنکه نمی‌توانید ریسک این روش‌ها را به‌درستی ارزیابی نمایید چنین تصمیمات نادرستی را اتخاذ نموده‌اید.
به خاطر داشته باشید که اگر شما سعی کنید که به هر قیمتی برای وب‌سایت خود لینک جذب کنید، نه‌تنها نمی‌توانید تجارت خود را با این روش بهبود دهید بلکه موتور جستجوگر گوگل وب‌سایت شما را به اعماق نتایج جستجوها هدایت خواهد کرد.
یک روش بهتر برای لینک سازی این است که شما بر روی ایجاد محتواهای عمومی‌تر و مفیدتر برای کاربران تمرکز کنید. شما باید بتوانید محتواهایی ایجاد کنید که علاوه برداشتن مخاطبان زیاد و مفید بودن کلیدواژه‌های مدنظرتان را نیز شامل شود و با تجارت شما نیز مرتبط باشد.
فرایند ایجاد محتوای مفید و ارتقا دادن آن یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای لینک سازی است. در ادامه یک راهنمای کامل و گام‌به‌گام برای بازاریابی محتوا آورده شده است. در این راهنما روش‌های مختلف تولید محتوا به‌صورت تاثیر گذار، و روش‌هایی برای کمک کردن به افزایش رویت پذیری این محتوا و کسب رتبه خوب در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر آورده شده است. تمامی رویکردها به‌نوعی نیاز به اجرای سه مرحله نام‌برده شده در زیر دارند:

1- شناسایی کسانی که ممکن است به مطلب شما لینک بدهند و یا آن را اشتراک‌گذاری نمایند

اولین گامی که شما باید برای ایجاد یک محتوای موفق انجام دهید این است که باید کسانی را که ممکن است به آن لینک بدهند و یا آن را به اشتراک بگذارند شناسایی نمایید. ابزارهای بسیاری برای شناسایی افراد با نفوذ در زمینه کاری شما که ممکن است محتوای شما را به اشتراک بگذارند وجود دارد که بهترین آن‌ها BuzzSumo است. ابزارهای مشابه دیگری نیز وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان FollowerWonk، Little Bird و Ahrefs را نام برد.
دلیل اصلی بکار گیری این ابزارها این است که شما بتوانید افرادی را که در زمینه کاری شما هستند و پتانسیل لینک دهی و اشتراک‌گذاری محتواهای شما را دارند را شناسایی کنید و سپس بررسی کنید که این افراد چه نوع مطالبی را اشتراک‌گذاری می‌نمایند و به چه نوع مطالبی لینک می‌دهند. در واقع شما باید ابتدا بررسی کنید که این افراد به چه نوع محتواهایی علاقه‌مند هستند و سپس محتواهایی مطابق با سلیقه آن‌ها تولید نمایید تا آن‌ها محتوای شما را با خوانندگان خود به اشتراک بگذارند.
پس از آنکه افراد بانفوذ در زمینه کاری خود را شناسایی کرده و مطالب مطابق با سلیقه آن‌ها را بررسی نمودید حال باید فکر کنید که شما چه‌کار مثبتی می‌توانید برای این افراد بانفوذ انجام دهید؟ چگونه می‌توانید به آن‌ها در پروژه‌هایشان کمک کنید؟ شما برای رسیدن آن‌ها به اهدافشان چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟ و یا اینکه باید فکر کنید که شما چه نوع محتوایی باید ایجاد کنید که بتواند برای خوانندگانی که این افراد بانفوذ برای آن‌ها محتوا تولید می‌کنند مفید و ارزشمند باشد؟ آیا شما دسترسی به داده‌ها، اطلاعات و یا معلوماتی دارید که بتواند برای آن‌ها در کارشان مفید و تاثیر گذار باشد؟ اگر شما از آن دسته تولیدکنندگان محتوای باشید که در کار خود بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند می‌توانید روابط متقابلی با این افراد بانفوذ ایجاد کنید که هم برای شما و هم برای آن‌ها منافع بسیاری داشته باشد.
پس به خاطر داشته باشید که پیش از تولید یک محتوا ابتدا باید بررسی کنید که آیا ممکن است این محتوا توسط افراد دیگری اشتراک‌گذاری شود؟ افرادی که ممکن است این محتوا را اشتراک‌گذاری نمایند چه کسانی هستند؟ به چه دلیل این افراد باید محتوای شما را اشتراک‌گذاری نمایند؟

2- تعیین کنید که شما قادر به ایجاد چه نوع محتوایی هستید و چگونه می‌توانید آن را ارتقا دهید؟

شما باید توانایی‌های خود را ارزیابی نمایید و بررسی کنید که چه نوع محتوایی می‌توانید تولید کنید که احتمال اشتراک‌گذاری کردن و ارتقا دادن آن توسط دیگران زیاد باشد.
در زیر چند نمونه از محتواهایی که امکان اشتراک‌گذاری آن توسط دیگران زیاد است نام‌برده شده‌اند:

 • ایجاد محتواهایی که می‌توان مشکل مشتریان شما و مشتریان احتمالی آینده شما را حل نماید.
 • استفاده از روش‌های مهندسی معکوس در محتواهایی که تولیدشده‌اند و عملکرد خوبی داشته‌اند: اگر شما مقاله‌های بسیار پرطرفدار را شناسایی نموده و با استفاده از روش‌های مهندسی معکوس مقاله‌ای مشابه آن و حتی چند درجه بهتر از آن تولید کنید احتمال شکست خود را تا حد بسیاری کاهش داده‌اید و به عبارتی مقاله‌ای تولید کرده‌اید که در برابر شکست مقاوم می‌باشد.
 • ارزش دادن به افراد یا محصولات آن‌ها در یک محتوا: مثلا شما می‌توانید محتوایی تولید کنید و در آن بگویید که از فلانی برای حل مشکلم کمک گرفتم و آن شخص را بسیار متخصص و حرفه‌ای جلوه دهید و یا برای مثال بگویید فلان ابزار برای حل مشکل من بسیار مفید بود. مطمئن باشید که اگر شما در مقاله خود منافع افراد دیگر را درگیر نمایید و مقاله شما برای شهرت آن‌ها و یا محصولاتشان مفید باشد آن‌ها مقاله شما را اشتراک‌گذاری خواهند نمود و همچنین برای ارتقا دادن آن به شما کمک خواهند کرد.

3- استفاده از کلیدواژه‌های هدف‌گذاری شده در این مقالات

در انتها باید به خاطر داشته باشید که تا حد امکان از کلیدواژه‌های مناسب در این مقالات استفاده نمایید. این بدان معنی نیست که هرگاه که شما مطلب خوب و مفیدی ایجاد می‌کنید باید آن را مملو از کلیدواژه‌ها کنید، این بدان معنی است که شما می‌توانید از روش جستجوی کلیدواژه‌ها استفاده نمایید تا بررسی کنید افراد در زمینه محتوای تولیدشده شما چه سوالاتی را در اینترنت مطرح نموده‌اند و سپس پاسخ این سوالات را در مقاله خود بیاورید. سعی کنید در مقالات خود با کاربران همزاد پنداری بیشتری انجام دهید و سوالات و مشکلات آن‌ها را در نظر بگیرید. اگر شما بخواهید مقالاتتان محبوبیت زیادی در میان کاربران به دست بیاورد باید سعی کنید مقالاتی ایجاد کنید که برای آن‌ها مفید باشد.

6- تکنیک‌های فنی رایج در سئو

باوجود آنکه در سال‌های اخیر بسیاری از قوانین و قواعد پایه‌ای درباره سئو مثل روش‌های موثر لینک سازی برای بهبود رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر تغییریافته‌اند و بازاریابی محتوا اهمیت روزافزونی یافته است، نکاتی که افراد غالبا به آن‌ها “سئوی سنتی” می‌گویند نیز همچنان در جذب ترافیک از موتورهای جستجوگر ارزش بسیار زیادی دارد. برای مثال همان‌طور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، جستجوی کلیدواژه‌ها روشی بسیار ارزشمند در سئو است و همچنین روش‌های رایجی که به گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر برای درک مفهوم و محتوای یک و رتبه‌بندی محتوای سایت در نتایج جستجوها کمک می‌کنند اکثرا بر پایه کلیدواژه‌ها هستند، از این رو جستجوی کلیدواژه‌ها بسیار رایج و کارآمد است.
سئوی تکنیکال برای وب سایت‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر قواعد و قوانین خاص خود را دارد، اما اشتباهات رایجی وجود دارد که بسیاری از سایت ها مرتکب آن می‌شوند، بررسی و یادآوری آن‌ها می‌تواند حتی برای صاحبان مشاغل متوسط و کوچک نیز مفید باشد.

سئو و بهینه سازی

سرعت سایت

موتورهای جستجوگر تاکید بسیاری بر سرعت وب‌سایت‌ها و اهمیت سرعت بارگذاری وب‌سایت‌ها کرده‌اند. اما نکته امیدوارکننده درباره این موضوع این است که سرعت بارگذاری وب‌سایت‌ها تنها از دید موتورهای جستجوگر با اهمیت نمی‌باشد، بلکه این نکته از دید کاربران نیز بسیار مهم و تاثیر گذار بوده و بالا بودن سرعت بارگذاری وب‌سایت موجب افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتریان می‌شود. ابزارهای متعددی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها سرعت وب‌سایت خود را بررسی نموده و عواملی که موجب می‌شوند سرعت سایت شما کاهش یابد را شناسایی نمایید.

موبایل فرندلی بودن

اگر وب‌سایت شما از آن دسته وب‌سایت‌هایی است که بخشی از ترافیک آن را کاربران تلفن‌های همراه تشکیل می‌دهند و یا شما دوست دارید که چنین کاربرانی را برای وب‌سایت خود جذب نمایید، موبایل فرندلی بودن و یا سازگاری وب‌سایت شما با تلفن‌های همراه می‌تواند در رتبه شما در نتایج جستجوهای کاربرانی که با تلفن‌های همراه در اینترنت جستجو می‌کنند تاثیر گذار باشد.

سئو و بهینه سازی

ریدایرکت ها

استفاده نادرست از ریدایرکت ها می‌تواند در رتبه‌بندی یک وب‌سایت در نتایج جستجوها تاثیرات بدی داشته باشد. برای آنکه شما از مشکلات احتمالی ریدایرکت ها پیش‌گیری نمایید نباید محتوای وب‌سایت خود را از یک URL به URL دیگر منتقل کنید، به‌عبارت‌دیگر اگر محتوایی در آدرس example.com/page دارید و این صفحه ترافیکی را از موتورهای جستجوگر دریافت می‌نماید، نباید این محتوا را به example.com/different-url/newpage.html منتقل نمایید مگر آنکه یک دلیل بسیار منطقی و مهم تجاری مطرح باشد. اما اگر ناچار به انتقال دادن یک محتوا بودید درصورتی‌که این انتقال دائمی بود حتما از ریدایرکت 301 استفاده نمایید و در مواقعی که یک محتوا را به‌صورت موقتی به آدرس دیگری انتقال دهید از ریدایرکت 302 استفاده نمایید، این ریدایرکت به گوگل اعلام می‌کند که این انتقال موقتی بوده و نیازی به انتقال تمام اعتبار و رتبه لینک اولیه به محل فعلی نمی‌باشد.
در حالت کلی ایجاد تغییر در ساختار URL ها می‌تواند موجب مخدوش شدن لینک‌ها و صدمه دیدن ترافیک ارجاعی سایت گردد و همچنین گردش در سایت را برای بازدیدکنندگان شما مشکل می‌کند.

محتوای تکراری یا Duplicate

به روز رسانی الگوریتم جدید گوگل به نام پاندا برای شناسایی محتواهای تکراری و ضعیف انجام‌شده است (منظور از محتوای تکراری قرار دادن مطالب مشابه در چندین صفحه از یک وب‌سایت است)، با ایجاد محتوای تکراری شما به‌جای تمرکز کردن بر روی یک مطلب ارزش آن مطلب را به چند مطلب کم ارزش‌تر تقسیم می‌کنید و این کار باعث می‌شود که شما شانس رتبه‌بندی صفحه خود را در اولین صفحه نتایج جستجوها از دست بدهید و نتوانید بر رقیبانی که تمامی ارزش‌گذاری‌های خود را بر روی یک صفحه انجام می‌دهند غلبه کنید.

سئو و بهینه سازی
وجود محتواهای تکراری متعدد در وب‌سایت شما موجب می‌شود که وب‌سایت شما از هم دید کاربران و هم از دید موتورهای جستجوگر یک وب‌سایت ضعیف و درهم ریخته به نظر برسد، و علاوه بر این‌که ممکن است موتورهای جستجوگر شما را برای این کار جریمه نمایند، کاربران نیز به وب‌سایت شما اعتماد نمی‌کنند.
پارامترهای متعددی وجود دارند که ممکن است عدم در نظر گرفتن آن‌ها توسط شما هنگام ایجاد یک محتوا موجب شود از دید موتورهای جستجوگر محتوای شما یک محتوای تکراری در نظر گرفته شود باوجود آنکه این پارامترها زیاد بوده و بررسی و شناسایی آن‌ها می‌تواند مشکل باشد اما ابزارهایی برای بررسی این مشکلات وجود دارند که می‌توانند در حل این مشکل به شما کمک کنند. برای مثال شما می‌توانید از Google Webmaster Tools برای این کار استفاده نمایید و در قسمت Search Appearance > HTML Improvements بررسی کنید که آیا محتوایی که از دید موتورهای جستجوگر محتوای ضعیف و یا محتوای تکراری در نظر گرفته شود در سایت شما وجود دارد یا خیر.
البته ابزارهای غیر رایگان متعددی نیز وجود دارد که شما می توانید برای بررسی تکراری بودن یا نبودن محتوای وب‌سایتتان به آن‌ها مراجعه نمایید که می‌توان از میان آن‌ها Screaming Frog SEO Spider و Moz analytics را نام برد.

نقشه سایت XML

نقشه سایت XML می‌تواند به گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر برای درک بهتر سایت شما و شناسایی تک‌تک محتواها در آن کمک کند. فقط دقت داشته باشید که اگر در وب‌سایتتان صفحه غیرمفیدی دارید که می‌توانید آن را حذف نمایید پیش از ایجاد نقشه سایت XML آن را حذف نمایید و یا آن را از نقشه سایت خود حذف نمایید. باید بدانید که داشتن نقشه سایت XML تاثیری بر روی رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجوها ندارد تنها می‌تواند به اندیس گذاری صفحات وب‌سایت شما از جانب گوگل یا موتورهای جستجوگر دیگر کمک کند. ابزارهای متعددی وجود دارند که شما می‌توانید برای ایجاد نقشه سایت XML از آن‌ها استفاده نمایید که اکثر آن‌ها رایگان هستند.

Robots.txt، Meta NoIndex و Meta NoFollow

شما می‌توانید با استفاده از Robots.text به موتورهای جستجوگر بگویید که می‌خواهید آن‌ها چه عملکردی نسبت به یک محتوای مشخص داشته باشند، برای مثال ممکن است شما بخواهید یک محتوای مشخص از وب‌سایت شما کر اول نشود، در این صورت باید این مساله را در Robots.text لحاظ کنید. فایل Robots.text به‌صورت اتوماتیک در وب‌سایت شما در آدرس yoursite.com/robots.txt وجود دارد. در عمل استفاده از فایل robots.txt به شما این امکان را می‌دهد که صفحات سایت را تنها مختص کاربران اینترنتی طراحی کرده و ترسی از محتوای تکراری، وجود لینک‌های بسیار در آن صفحه و تاثیر منفی بر سئو سایت نداشته باشید، همچنین به شما این امکان را می‌دهد که صفحات بی‌ارزش و کم محتوا را از دید موتورهای جستجو پنهان کنید تا زمان روبات‌ها در سایت شما برای ایندکس کردن این صفحات هدر نرود. برای چنین اهدافی شما می‌توانید از تگ‌های Meta Nofollow و Meta Noindex استفاده نمایید.

7- چگونه می‌توانید نتایج حاصل از استراتژی‌های سئوی بکار گرفته‌شده را بررسی نمایید؟

شاید این سوال برای شما مطرح شود که زمانی که شما تمامی استراتژی‌های سئوی نام‌برده در این مقاله و یا هر روش سئوی دیگری را بکار بردید چگونه می‌توانید از مفید بودن و موثر واقع‌شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید و چگونه می‌توانید این نتایج را اندازه‌گیری کنید؟!!
پاسخ واضحی برای این سوال وجود دارد و آن‌هم بررسی پارامترهای کلیدی است. البته برای هر پارامتر مورد بررسی فاکتورهای متعددی وجود دارد که برای بررسی عملکرد سئوی وب سایتتان شما باید آنها را در نظر بگیرید.

رتبه‌بندی برای کلیدواژه‌های مشخص

بررسی اینکه وب‌سایت شما در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر برای یک لیست مشخص از کلیدواژه‌ها چه رتبه‌ای کسب می‌کند نمی‌تواند به‌تنهایی بیان‌گر موفقیت و یا عدم موفقیت شما در استراتژی‌هایتان باشد و فاکتورهای دیگر بسیاری در رتبه‌بندی وجود دارند که می‌توانند نتایج را بسیار تحت تاثیر قرار دهند، اما شما می‌توانید تا حدودی به رتبه کسب‌شده در نتایج جستجوها برای بررسی نتایج تکیه کنید و در واقع کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها می‌تواند علائم خوبی برای نشان دادن درستی روش‌ها و استراتژی‌هایی که شما اخذ کرده‌اید باشد.
این بدین معنی نمی‌باشد که شما باید دائما نگران رتبه وب سایتتان در نتایج جستجوها برای عبارات مختلف باشید، بلکه باید به خاطر داشته باشید که هدف نهایی شما جذب ترافیک بیشتر به وب سایتتان و گسترش هرچه بیشتر تجارتتان می‌باشد. برای مثال فرض کنید که شما یک وب سایت برای فروش “تلفن همراه هوشمند” دارید، برای تجارت شما مهم‌تر آن است که رتبه خوبی در نتایج جستجوها در موتورهای جستجوگر برای عبارت “تلفن‌های همراه هوشمند” به دست بیاورید و یا اینکه استراتژی سئویی بکار بگیرید که به شما کمک کند که تلفن‌های همراه هوشمند بیشتر با قیمت‌های مناسب‌تری بفروشید؟ مطمئنا فروش مهم‌تر از رتبه‌بندی است، پس به رتبه‌بندی وب‌سایت به چشم یک پارامتر برای بررسی سلامت وب‌سایت و کمک‌کننده به افزایش فروش نگاه کنید نه چیز دیگری.
ابزارهای متعددی وجود دارند که شما می‌توانید برای بررسی رتبه‌بندی وب سایتتان از آن‌ها استفاده نمایید، اکثر آن‌ها عملکرد یکسانی دارند و اطلاعات مشابهی را در اختیار شما قرار می‌دهند اما بعضی از آن‌ها ویژگی‌های مشخصی دارند که آن‌ها را نسبت به دیگر ابزارها متمایز می‌کند برای مثال برخی از آن‌ها اطلاعات مجزایی درباره رتبه وب‌سایت شما در رتبه‌بندی‌های جستجوهای محلی و یا رتبه‌بندی‌های موبایل در اختیار شما قرار می‌دهند. اما اگر شما در این زمینه تازه‌کار هستید و به‌تازگی با دنیای سئو آشنا شده‌اید من به شما پیش نهاد می‌کنم که از ابزارهایی که استفاده از آن‌ها آسان‌تر می‌باشد استفاده نمایید و در ابتدای امر تنها بر روی پارامترهای معدودی تمرکز نمایید.

ترافیک ارگانیک

ترافیک ارگانیک (ترافیکی که از راه‌های رایگان با استفاده از روش‌های سئو به وب‌سایت هدایت می‌شود و نیازی به پرداخت هزینه برای جذب این نوع ترافیک نمی‌باشد) روش مناسب‌تری برای سنجش سلامت و درستی روش‌ها و استراتژی‌های سئوی اتخاذشده می‌باشد. با بررسی ترافیک ارگانیک وب‌سایت شما می‌توانید درک صحیحی از تعداد بازدیدکنندگانی که به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند و همچنین مسیری که آن‌ها را به وب‌سایت شما هدایت می‌کند، به دست بیاورید.شما می‌توانید برای بررسی ترافیک ارگانیک وب‌سایتتان از ابزارهای آنالیزگر متعدد موجود استفاده نمایید. بیشتر ابزارهای آنالیزگر ترافیک وب‌سایت ابزارهایی هستند که استفاده از آن‌ها رایگان می‌باشد و شما می‌توانید هر یک از آن‌ها را برای این کار انتخاب کنید، اما یکی از بهترین گزینه‌های موجود Google Analytics است.
برای انجام یک بررسی سریع از ترافیک وب‌سایتتان شما می‌توانید در صفحه گزارش‌های اصلی وب سایتتان بر روی “All Sessions” کلیک نمایید تا بتوانید تنظیمات مربوط به بررسی ترافیک ارگانیک وب سایتتان را انجام داده و ترافیکی که از روش‌های رایگان و از طریق موتورهای جستجوگر به وب‌سایت شما جذب‌شده است را مشاهده نمایید.در ادامه شما می‌توانید ترافیک ارگانیک جذب‌شده به هر یک از صفحات وب‌سایت خود را نیز مرود بررسی قرار دهید و ببینید که کدام‌یک از صفحات وب‌سایت شما عملکرد بهتری در جذب ترافیک داشته‌اند و از این صفحات برای ایجاد صفحات جدید ایده بگیرید.

سئو و بهینه سازی
مجددا ذکر می‌کنم که شما در این مرحله باید حتما به خاطر داشته باشید که ترافیک ارگانیک یا همان ترافیک جذب‌شده به وب‌سایت شما از طریق موتورهای جستجوگر را موردبررسی قرار دهید نه چیز دیگری. برای این کار شما حتما باید بر روی گزینه Organic Terafic تیک بزنید، در غیر این صورت شما ممکن است تمام ترافیک رایگان (هر ترافیکی که از روش‌های غیر PPC جذب‌شده باشد) جذب‌شده به وب‌سایت را مشاهده نمایید.

سئو و بهینه سازی
این مساله برای وب‌سایت‌هایی که به‌تازگی شروع به استفاده از سئو کرده‌اند می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد، زیرا در این وب‌سایت‌ها اکثر ترافیک جذب‌شده به وب‌سایت از روشی است که آن را “Branded Queries” یا به‌عبارت‌دیگر “کوئری هایی که نام برند شما در آن ذکرشده” می‌نامند جذب می‌شود یعنی کاربرانی که وب‌سایت شما مراجعه کرده‌اند از طریق نوشتن نام وب‌سایت شما در کادر جستجو به وب‌سایت شما هدایت‌شده‌اند نه طریق جستجوهای عادی.
برای مثال اگر نام تجاری شما “سمین” باشد و شما یک وب‌سایت برای فروش گوشی‌های هوشمند تلفن همراه داشته باشید، اگر کاربری در موتور جستجو عبارت ” تلفن‌های همراه سمین” را جستجو کند و به وب‌سایت شما مراجعه کند branded search انجام داده است اما شما باید به دنبال آن باشید که ترافیکی که از طریق جستجوی عبارت “تلفن‌های همراه هوشمند” به وب‌سایت شما جذب‌شده است را بررسی کنید نه ترافیکی که از روش branded search به وب‌سایت شما مراجعه کرده‌اند. ترافیکی که از طریق روش‌های ارگانیک به وب‌سایت شما جذب می‌شود می‌تواند میزان موفقیت استراتژی‌های نوبتی را نشان دهد.
همان‌طور که در قسمت مربوط به جستجوی کلیدواژه‌ها در این راهنما گفته شد، متاسفانه گوگل دسترسی به اطلاعات مربوط به کلیدواژه‌هایی که کاربران در اینترنت جستجو می‌کنند و میزان ترافیکی که این کلیدواژه‌ها برای وب‌سایت به همراه می‌آورند را محدود کرده است اما شما می‌توانید با بررسی ترافیک هر یک از صفحات می‌توانید به یک دید کلی درباره میزان ترافیک ارگانیک هدایت‌شده برای کلیدواژه‌های مختلف پی ببرید.

مشتریان و فروش ارگانیک

یکی از پارامترهای بسیار مهم در بررسی میزان موفقیت و یا عدم موفقیت استراتژی‌های سئوی بکار گرفته‌شده در یک وب‌سایت، بررسی تعداد مشتریان جذب‌شده، فروش انجام‌شده و میزان سود حاصله از این طریق می‌باشد. پس شما باید بتوانید به این سوال پاسخ دهید که چگونه فعالیت‌های انجام‌شده بر درآمد مربوط به تجارت شما تاثیر گذاشته است.
بهترین و راحت‌ترین راه برای این کار این است که در ابزارهایی مثل Google Analytic اهدافی تعیین کرده و آن‌ها را ردیابی نمایید و سپس ترافیک ارگانیک و اهداف تعیین‌شده خود را در صفحه موردنظر موردبررسی قرار دهید. در واقع این بدین معنی است که شما از میان تمامی افرادی که از طریق ترافیک ارگانیک به وب‌سایت شما هدایت ‌شده‌اند بررسی کنید که چه تعداد از آن‌ها به خریدار و یا مشتری تبدیل‌شده‌اند. این آمار و ارقام در مقابل آمار و ارقام مربوط به افرادی که از راه‌هایی به‌جز ترافیک ارگانیک (ترافیک PPC و یا ترافیکی که با جستجوی نام تجاری شما به وب‌سایت شما جذب‌شده است) به وب‌سایت شما هدایت ‌شده‌اند قرار دارد، شما می‌توانید با بررسی و مقایسه این آمارها اطلاعات مفیدی از میزان ثمربخش بودن استراتژی‌های سئوی خود به دست بیاورید.

8- ملاحظات دیگری که باید برای استراتژی‌های سئوی خود در نظر بگیرید

برای بسیاری از تجارت‌ها داشتن اطلاعاتی درباره مسائل فنی مربوط به سئو، شناسایی کلیدواژه هایی که باید هدف قرار داده شوند و همچنین داشتن استراتژی‌هایی برای آنکه به وب‌سایت از جانب دیگر وب‌سایت‌ها لینک داده شود و مطالب آن‌ها اشتراک‌گذاری شود، کفایت می‌کند. اما برخی از انواع تجارت‌ها وجود دارند که باید توجه خود را معطوف به گونه‌های مشخصی‌تری از جستجوها کنند، برخی از انواع مختلف جستجوها که نیاز به توجه و عملکرد ویژه‌ای دارند عبارت‌اند از:

سئوی بین‌المللی :

برای برخی از تجارت‌ها مساله رتبه‌بندی سایت آن‌ها در نتایج جستجوهای کاربران در کشورهای مختلف و همچنین به زبان‌های مختلف اهمیت دارد و اگر بتوانند در بازارهای بین‌الملل خود را به اثبات برسانند می‌توانند منافع تجارت خود را به‌شدت بهبود دهند. برای سئوی بین‌الملل یا International SEO راهنماهای متعددی در اینترنت وجود دارد که صاحبان این تجارت‌ها می‌توانند با مراجعه به آن‌ها راه کارهای مناسبی را برای تجارت خود بیابند.

سئوی محلی :

برای تجارت‌های کوچک رتبه‌بندی محلی (کسب رتبه خوب در نتایج جستجوهای محلی) می‌تواند بسیار موثر باشد، برای مثال یک فست فود در شهر شاهرود که پیتزاهای خود را با پیک برای مشتریان ارسال می‌کند بیشتر نیاز به این دارد که در نتایج جستجوهای عبارت ” ارسال پیتزا با پیک در شاهرود” رتبه خوبی کسب کند تا در نتایج کلی و یا بین المللی. باوجود آنکه این نوع از تجارت‌ها نیز مانند سایر تجارت‌ها با دریافت لینک از دیگر وب‌سایت‌ها، اشتراک‌گذاری مطالب آن‌ها توسط کاربران، جستجوی کلیدواژه‌ها و اطمینان از این مساله که سایت آن‌ها هیچ مشکل تکنیکالی ندارد می‌توانند ترافیک ارگانیک جذب نمایند اما همچنان راه‌های دیگری نیز برای جذب ترافیک محلی و رتبه‌بندی در جستجوهای محلی وجود دارد که آن‌ها می‌توانند برای رونق کسب‌وکار خود از آن‌ها استفاده نمایند.

موتورهای جستجوگر فروشگاه‌های اپلیکیشن :

اگر شما برای تجارت خود یک اپلیکیشن ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید کاربران تلفن‌های همراه را جذب نمایید و تعامل بهتری با این کاربران برقرار کنید باید بدانید که اگر شما بتوانید در اپلیکیشن تجارت خود را برای موتورهای جستجوگر فروشگاه‌های اپلیکیشن بهینه کنید و در نتایج جستجوها در موتورهای جستجوگر این فروشگاه‌ها رتبه خوبی کسب نمایید، این مساله می‌تواند تاثیر بسزایی در تجارت شما داشته باشد. برای بهبود رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر راه نماهای متعددی در اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها برای کار خود استفاده نمایید.

کلام آخر

اگر این مقاله را تا انتها مطالعه نموده باشید مطمئنا اطلاعات زیادی درباره چگونگی عملکرد موتورهای جستجوگر، چگونگی رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر و همچنین چگونگی جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجوگر به یک وب‌سایت، به دست آورده‌اید. گام بعدی چیست؟
اولویت‌بندی کردن: هیچ سایتی کاملا بی‌نقص نیست و هیچ سایتی وجود ندارد که در تمامی جنبه‌های مختلف بهینه‌ سازی سایت برای موتورهای جستجوگر عملکرد خوبی داشته باشد، همه سایت‌ها نقاط ضعف مشخصی برای خود دارند. پس شما نیز نباید از وب‌سایت خود انتظار بیش از اندازه داشته باشید، باید بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید در واقع باید بر روی مواردی که امکان انجام آن‌ها را دارید و منابع مختلفی برای آن‌ها در دسترس شما قرار دارد تمرکز کنید.
اگر شما در ایجاد و ارتقا محتوا خبره هستید بهتر است بر روی ایجاد محتواهای قوی و با کیفیت تمرکز کنید و هدف‌گذاری‌های خود را بر روی انتخاب کلیدواژه‌ها و تمرکز بر روی آن‌ها قرار دهید.اگر شما یک وب سایت بزرگ و پیچیده دارید، تمرکز خود را بر روی انجام صحیح نکات مربوط به سئوی تکنیکال قرار دهید و یا کسی را که در این زمینه حرفه‌ای باشد برای انجام این کار استخدام نمایید.اگر شما تجارت کوچکی دارید که تنها رتبه‌بندی محلی برای شما می توان سودآور باشد، بر روی نکات مربوط به سئوی محلی و رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای محلی تمرکز نمایید.
به خاطر داشته باشید که هدف از انجام تمامی تلاش‌ها در زمینه سئو ، جذب ترافیک هرچه بیشتر از موتورهای جستجوگر و مشتریان بیشتر برای تجارت شما می‌باشد. همیشه باید در نظر داشته باشید که تنها نکاتی از سئو را مدنظر قرار دهید که می‌تواند برای تجارت شما مفید باشد و برای شما سود آور باشد و نیازی نیست که تمامی نکات مربوط به سئو را موبه‌مو اجرا کنید و هر بار که گوگل توصیه‌های جدیدی برای سئوی وب‌سایت ها منتشر می‌کند به دنبال آن بروید و حتما آن را در کار خود لحاظ کنید بلکه باید فقط و فقط بر روی نکاتی که می‌تواند کار شما را بهبود دهد متمرکز شوید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید