طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت را در این مطلب برای شما آماده کرده ایم که با مطالعه ی آن می توانید کیفیت طراحی سایت را بالا ببرید و در کارتان موفق تر بشوید. طراحی سایت روز به روز در حال پیچیده شدن است و کم کم باید به سمت انجام این کار به صورت تیمی حرکت کرد و طراحی های انفرادی را منسوخ کرد. داشتن یک راهنمای سبک بسیار مفید خواهد بود تا بتوانید تمامی صفحات یک سایت را در عین تفاوت، با یک سبک و استایل طراحی کنید. همچنین در صورتی که کس دیگری بخواهد کار را کامل کند و یا ادامه بدهد از سبک برند و سایت پیروی خواهد کرد.

راهنمای استایل دهی چیست؟

راهنمای استایل دهی یا همان راهنمای سبک مجموعه ای از المان ها و رنگ ها و گرافیک ها و قوانین از پیش طراحی شده است که طراحان و توسعه دهندگان وب برای انجام یک پروژه از آن ها پیروی می کنند تا در نهایت تمامی بخش های کار انسجام و یکپارچگی داشته باشند. این راهنمای سبک برای کارهایی که به صورت تیمی انجام می شوند بسیار مهم و ضروریست و موجب هماهنگی و انسجام کار در تمامی بخش ها خواهد شد. با استفاده و پیروی از راهنمای استایل دهی در طراحی سایت ، کار شما با سرعت و هماهنگی بیشتری پیش می رود و مسلما برروی کیفیت کار هم تاثیر زیادی خواهد داشت.

1. مطالعه و بررسی برند

در قدم اول و اولین کاری که شما باید بکنید بررسی و مطالعه در رابطه با نام تجاری و برندی است که می خواهید برای آن کار را انجام دهید. شما باید تاریخچه، زمینه ی فعالیت، اهداف و افتخارات آن برند را در نظر بگیرید و از آن ها در طراحی سایت الهام بگیرید. اگر می توانید کدنویسی انجام دهید بهتر است که این اطلاعات و طرح اولیه را با کد HTML بنویسید تا در مواقع نیاز آن ها را به سادگی استفاده کنید. اما اگر امکان کدنویسی ندارید می توانید این کار را با فتوشاپ انجام دهید.

2. تایپوگرافی

بخش زیادی از طراحی سایت و تاثیر آن بر کاربران را تایپوگرافی به عهده دارد. شما باید یک تایپوگرافی مناسب برای کارتان انتخاب کنید چرا که مهم ترین ابزار برقراری ارتباط شما با کاربر و مخاطب است. اندازه و فونت مناسبی را برای بخش های مختلف انتخاب کنید و همچنین برای تگ های H1 تا H6 نیز اندازه و استایل درست در نظر بگیرید. همه ی این ها بر کیفیت طراحی سایت و تجربه ی کاربر تاثیر می گذارند.

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت

3. رنگ ها

با رنگ های اصلی و اولیه شروع کنید، رنگ هایی که بر سایت شما مسلط هستند و پایه ی سایت را می سازند. رنگ های اصلی نباید بیشتر از 3 سایه داشته باشند تا انسجام ظاهر سایت حفظ شود. البته گاهی نیاز به بسته ی دوم و سوم برای جذب و برقراری ارتباط با کاربر دارید که در صورت نیاز باید آن ها را هم در راهنمای سبک طراحی سایت قرار دهید. همچنین از رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری و سیاه برای برجسته کردن نام برند و نمایش دادن بخش های مهم می توانید استفاده کنید.

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت

4. لحن و بیان

شیوه ی بیان و لحن مناسبی را باید برای کارتان انتخاب کنید. با توجه به مخاطبانتان و دسته ای از جامعه که با آن ها سر و کار دارید، زبان و لحن مناسب را به کار بگیرید و آن را در راهنمای استایل دهی نیز قرار دهید تا سایت شما در این زمینه و بخش هم انسجام داشته باشد.

5. آیکون گرافی

آیکون گرافی مبحثی است که به انتخاب نوع و رنگ و ساختار مناسب برای آیکون ها می پردازد. در واقع هر چیزی که به آیکون ها مربوط شود و ظاهر آن ها را می سازد زیر مجموعه ی این بحث قرار خواهد گرفت. با توجه به رنگ و ساختار سایتتان می بایست آیکون های مناسبی را برای سایت انتخاب کنید.

رنگ، ساختار، نوع و دسته بندی آیکون ها را کاملا باید بررسی کنید تا بهترین و سازگار ترین نوع آیکون ها را برای طراحی سایت خود انتخاب کنید.

این موضوع را در راهنمای استایل دهی هم باید ذکر کنید و قرار دهید تا تکمیل و ویرایش صفحات سایت را هماهنگ کند و موجب به هم ریختگی ظاهری در سایت نشود!

6. تصاویر

تصاویر می توانند به تنهایی برای شما هزاران حرف را بیان کنند بی آن که لازم باشد کلمه ای را بنویسید. در نظر بگیرید که در سایتتان (هم در طراحی و هم در محتوا) تصاویر مرتبط و مناسب استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر کاربران بگذارید و بر زیبایی کارتان بیافزایید. بر میزان مرتبط بودن و تاثیرگذاری تصاویر بسیار دقت کنید و وسواس به خرج دهید تا بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشند.

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت

7. فرم ها

فرم ها برای دریافت اطلاعات از کاربران ایجاد می شوند که شما می توانید آن ها را به اشکال مختلف و دلخواه طراحی کنید. برای ایجاد فرم ها ترتیب و سلسله مراتب را رعایت کنید، همچنین زاویه ها و رنگ و استایل کلی نیز مهم هستند. این موارد را در راهنمای سبک طراحی سایت بگنجانید تا فرم هایی یکسان و متحدالشکل در سایت داشته باشید.

8. دکمه ها

دکمه ها ترکیبی از رنگ ها، فرم ها و لحن و بیان هستند که باید تمامی موارد رعایت شده در آن ها را برای دکمه ها در نظر بگیرید و رعایت کنید.

دکمه ها دارای مرز و ساختار هستند و می بایست رنگ نیز داشته باشند، از طرفی متنی بر روی آن قرار می گیرد تا عملکرد آن دکمه را مشخص کند. به همین دلیل است که ویژگی های مربوط به فرم، رنگ و لحن و بیان را باید برای آن ها رعایت کرد.

9. فضاسازی و فاصله ها

فاصله ها را چگونه می توان در راهنمای استایل دهی قرار داد؟! سوال بسیار مهمی است! شما باید فاصله ها را به صورت کاملا وسواسی و جزء به جزء داشته باشید و بنویسید. فاصله ی بین سربرگ ها، عناوین، باکس های متن، فرم ها و دکمه ها را برای هرکدام به صورت جداگانه و دقیق بنویسید تا این نظم در تمامی بخش های سایتتان وجود داشته باشد. داشتن فاصله بندی و فضاسازی درست بسیار مهم است چرا که بر کاربران به صورت مستقیم و با حجم زیادی تاثیر می گذارد و بر درک و تجربه ی کاربر در سایت اثر گذار خواهند بود.

10. بایدها و نبایدها!

آخرین مورد را در رابطه با راهنمای استایل دهی سایت برای شما بیان خواهیم کرد اما بدانید که این نکته اصلا کم اهمیت نیست! لیستی از بایدها و نبایدها در رابطه با نحوه ی طراحی سایت بنویسید تا کسی از خط قرمزهای اصلی عبور نکند! شما برای کارتان محدودیت هایی دارید (به عنوان مثال عدم استفاده از یک رنگ یا عکس و یا زاویه ای خاص) که آن ها همیشه باید رعایت شوند. این موارد را در این راهنما قرار دهید تا کیفیت کارتان هیچوقت کم نشود!

مثال ها…

در زیر چند تصویر نمونه از موارد مختلفی که در لیست قرار می گیرند را برای شما آماده کرده و قرار داده ایم تا تصور ذهنی بیشتری از این کار داشته باشید. این نمونه ها شامل رنگ های اصلی، رنگ باکس ها، اندازه و فاصله ها و .. می باشند.

راهنمای استایل دهی در طراحی سایت
راهنمای استایل دهی در طراحی سایت
راهنمای استایل دهی در طراحی سایت
راهنمای استایل دهی در طراحی سایت

در اینجا این مطلب با عنوان راهنمای استایل دهی در طراحی سایت به پایان رسید و ما امیدواریم که از آن استفاده ی لازم را برده باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید