طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی

نقش شبکه‌های اجتماعی در سئو و پاسخ به این سوال که سئو چگونه تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد، موضوعی است که موردبحث سئوکاران تازه‌کار قرار می‌گیرد. در این بخش قصد داریم تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو را به‌طور خلاصه بررسی کنیم و راهکاری برای اجرای بهترین اقدامات برای تاثیر گذاری بیشتر بر سئو را ارائه دهیم.
نقش شبکه‌های اجتماعی در استراتژی بازاریابی، مدام در حال تغییر است. مردم اغلب به سئو بادید یک بازاریابی عمومی می‌نگرند. اگر می‌خواهید وارد دنیای بازاریابی دیجیتال شوید، این نکته را بدانید که سئو، تمام بخش‌های بازاریابی را شامل نمی‌شود، اما رشته‌های مهمی از بازاریابی اینترنتی را شامل می‌شود.
در این مقاله و در سایر مقالات با همین موضوع، با مخفف‌هایی برخورد خواهید کرد که در زیر برای شما لیست شده‌اند.

  • (SEO (search engine optimization
  • (SEM (search engine marketing
  • (PPC (pay per click
  • (SMM (social media marketing
  • (SMO (social media optimization

هرکدام از موارد بالا به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر هم تاثیر گذارند. تفاوت هرکدام از این رشته‌ها را باید درک کنید. چون نقش هر یک از آن‌ها در طی سال‌ها تغییر می‌کند.
در چند سال اخیر این‌گونه فرض می‌شد که بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بهینه‌ سازی شبکه‌های اجتماعی مستقیما سئو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و کمپین SEM و PPC افزایش رتبه هر صفحه را به همراه خواهد داشت. تجار و آژانس‌های جهانی، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را جزئی از استراتژی سئو خود قرار داند تا از این طریق به گوگل در شناخت محتوای باکیفیت، محبوب و تاثیر گذار، کمک کنند. شرکت‌ها کمپینی را برای کلمات کلیدی که می‌خواستند در آن‌ها رتبه بگیرند راه انداختند.
باوجود اینکه برخی از بازاریابان با تاثیر مستقیم شبکه‌های اجتماعی بر رتبه‌بندی موفق نیستند، خیلی از متخصصان این تاثیر مستقیم را قبول دارند. خصوصا با پخش ویدئویی در دسامبر 2010 که در آن بیان شد شبکه‌های اجتماعی تاثیر خیلی زیادی در رتبه‌بندی دارند.جالب‌توجه است که Google’s Matt Cutts با پخش ویدئویی در سال 2013 بیان کرد که الگوریتم‌های گوگل از هیچ قسمتی از شبکه‌های اجتماعی برای رتبه‌بندی استفاده نمی‌کنند.
استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کجای اصطلاح سئو گنجانده‌شده است؟ بیایید باهم چند دلیل را بررسی کنیم:

  • گوگل در سال 2013 گفته است که الگوریتم‌هایش هیچ استفاده‌ای از شبکه‌های اجتماعی نمی‌کنند. این یعنی گوگل گنجایش ایندکس کردن هر آنچه را که در شبکه‌های اجتماعی قرار دارد را ندارد.
  • همه ما این را میدانیم که URL ها و پروفایل‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی قرار دارند، همیشه در صفحه اول از نتایج گوگل قرار می‌گیرند. پس ایجاد یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی و انتخاب نام مناسب برای آن صفحه و پروفایل، برای سئو کردن خیلی مهم می‌باشد.
  • ویدئویی در سال 2010 بر اساس اجحاف بر گوگل و Bing منتشرشده است. جستجوگر بینگ، اخباری را در تکذیب بیاناتش که شبکه‌های اجتماعی در جستجوگر بینگ رتبه‌بندی می‌شوند را منتشر نکرده است؛ اما چرا باید به جستجوگر بینگ توجه داشته باشیم؟ حدود 30 در از جستجوها در ایالات‌متحده، در بینگ انجام می‌شود و پلتفرم‌ها و وسایلی مانند اپل، Kindle Fire، Amazon Fire Phone، ایکس باکس و توییتر شهرت و اعتبار خود را توسط بینگ به دست آورده‌اند.

به‌علاوه، خود شبکه‌های اجتماعی به‌نوعی موتور جستجوگر هستند. خیلی راحت در شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و … می‌توان در مورد تجارت و یا مدل و حتی غذا و لباس، می‌توان جستجو کرد و صفحات مربوطه را پیدا کرد.مطمئن باشید که مشتریان در شبکه‌های اجتماعی به دنبال پروفایل شما خواهند گشت و دیر یا زود صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی، در صفحه نتایج نمایش داده خواهند شد.

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان
همان‌گونه که متن یک محتوا می‌تواند در صفحه اول گوگل نمایش داده شود، پروفایل هر شخص و هر شرکت می‌تواند در صفحه اول نمایش داده شود به شرطی که پروفایل، پروفایلی پرطرفدار باشد. حتما در مورد یک لغت و یا یک شخص در اینترنت جستجو کرده‌اید و دیده‌اید که صفحات ویکی‌پدیا و یا یک باشگاه خبرگزاری در صفحه اول نمایش داده‌شده است.با توجه به این مطالبی که ذکر شد، همیشه در پروفایل و در متن‌هایی که در صفحات اجتماعی منتشر می‌کنید، از کلمات کلیدی استفاده کنید و قواعد تولید محتوای منحصربه‌فرد را در شبکه‌های اجتماعی نیز به کار ببرید. این را در ذهن داشته باشید که گوگل باوجوداینکه ظرفیت ایندکس کردن همه‌ی پروفایل‌ها را ندارد، ولی بیشتر آن‌ها را ایندکس می‌کند.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، در نظر داشتن مکان جغرافیایی‌تان است. چیزی که در فیس‌بوک و پست‌های اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی برای هر شخص و هر برند می‌توان یافت، مکان جغرافیایی است. همچنین در پست‌هایی که قرار می‌دهید، قابلیت‌های کامنت گذاری، لایک کردن، به اشتراک گذاشتن قرار دهید.

تنظیم یک استراتژی مؤثر در شبکه‌های اجتماعی

مهم نیست که حوزه کاری یا صنعتی که در آن مشغول کار هستید چیست. آن چیزی که مهم است داشتن یک استراتژی مؤثر بر اساس سه رکن زیر است:

  • ایجاد رابطه
  • گفتگو کردن
  • هماهنگ بودن

این سه رکن اساسی را در ادامه باهم بررسی می‌کنیم و می‌بینیم که چگونه باید از آن‌ها در کار خود استفاده کنیم.

ایجاد رابطه

مرحله اول در تعیین یک استراتژی در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد رابطه موثر با جامعه هدف است. برای این کار لازم است بدانید که با چه کسانی روبه‌رو هستید. بر اساس حدس و گمان کار نکنید. دقیق باشید. می‌توانید از هر ابزاری برای آنالیز جامعه هدفتان استفاده کنید تا ببینید که با چه کسانی طرف هستید. ابزارهای قوی که می‌توانید استفاده کنید، فیس‌بوک و Google Analytics است؛ که در ادامه به شما خواهیم گفت چگونه از این ابزار استفاده کنید.
استفاده از فیس‌بوک برای بررسی پروفایل مشتریان
در حالت ایده آل، بهتر است که 3 تا 4 پروفایل داشته باشید. در این قسمت باید فالوور های خود را ارزیابی کنید. این تعداد از فالوور ها تمام جامعه هدف شما نیستند؛ اما معمولا این مقدار می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان واقعی خود را شناسایی کنید. روش کار این است که بررسی کنید و ببینید مخاطبان شما چه ویژگی‌هایی دارند. برای شروع، می‌توانید فهرستی از ایمیل‌هایی افرادی را که در خبرنامه‌های شما ثبت‌نام کرده‌اند را تهیه کنید.
این فهرستی که تهیه‌کرده‌اید را در قسمت Facebook Audience Insights مورد آنالیز و بررسی قرار دهید. وارد قسمت Ads Manager در فیس‌بوک شوید؛ و بر روی Audience کلیک کنید.

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

سپس در قسمت create audience بر روی custom audience کلیک کنید:

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازانراهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

در pop up بازشده بر روی Customer File

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان
سپس یکی از آپشن های آپلود را انتخاب کنید:

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

وقتی لیست ای میل آپلود شد، بر روی Audience Insight کلیک کنید:

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

سپس با انتخاب A Customer Audience برای فیس‌بوک تعیین کنید که می‌خواهید مخاطبان را ارزیابی کنید:

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

مرحله بعد، انتخاب نوع مخاطبینی که می‌خواهید آنالیز کنید است. در این مثال لیست ایمیل‌هاست:

 

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

 

به‌محض انتخاب نوع مشتریان برای آنالیز، فیس‌بوک دموگرافیکی تهیه می‌کند که محدود نیست به جنسیت، سطح تحصیلات، میزان درامد، تعداد و سن فرزندان و اطلاعات دیگر:

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

ممکن است که نتایج آنالیز، مورد انتظار شما نباشد چون دقیقا به دنبال همچنین افرادی نیستید و یا به دلیل نوپا بودن کسب‌وکارتان هنوز مخاطبی ندارید. در این مورد شما جامعه هدف خود را شناسایی کرده‌اید و در آینده این اطلاعات برای شما مهم و حیاتی خواهد بود و باید سطح مناسبی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی را انتخاب کنید.

انتخاب سطح مناسب حضور در شبکه اجتماعی

سوال اساسی که باید از خود بپرسید این است که چه تعداد صفحه و پروفایلی را می‌خواهید مدیریت کنید؟ اگر تازه‌کارید و یا تجارت بزرگی ندارید، پیشنهاد ما 3 تا 5 صفحه است. اگر هم که سرمایه و یا زمان برای مدیریت صفحات بیشتری دارید، پیشنهاد ما با توجه به این شرایط 8 تا 10 صفحه است.
وقتی‌که تصمیم گرفتید که چه تعداد صفحه داشته باشید، اکنون باید صفحه اصلی را ایجاد نمایید و دیگر صفحات را به آن لینک دهید. تعداد صفحات متفاوت در شبکه‌های اجتماعی مختلف، مزیت‌های متفاوتی دارد. به‌عنوان‌مثال در Google+ نتایج جستجوها همراه با مکان جغرافیایی هستند. همچنین اگر از Gmail برای کار خود استفاده می‌کنید، می‌توانید جدیدترین به‌روزرسانی‌ها و ایمیل‌ها را تنها با کلیک بر روی یک دکمه مشاهده نمایید.

راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی | سایت سازان

و خیلی مزیت‌های دیگر که در شبکه‌های اجتماعی مختلف برای کاربران مهیا شده است و نباید از آن‌ها غافل شوید.
داشتن یک صفحه در فیس‌بوک ضروری است. چون فیس‌بوک هم مانند یک موتور جستجو عمل می‌کند و مردم می‌توانند در آن در مورد یک برند یا محصول جستجو کنند و هم از طریق آن می‌توانید بازدید بیشتری را به دست بیاورید. نمایش نتایج در فیس‌بوک، همانند نمایش در Google+ است. فیس‌بوک، اطلاعات کلی در زمینه دموگرافیک (اطلاعات آماری) در اختیارتان قرار می‌دهد.
اکنون‌که تصمیم گرفته‌اید که از کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی و در چه سطحی استفاده کنید، باید در مورد نوع محتوایی که می‌خواهید برای مخاطبانتان قرار دهید تصمیم بگیرید. به این فکر کنید که چه قالبی از اطلاعات برای کار و مخاطبتان کاربرد دارد؟
بررسی‌هایی که در مورد هزار برند مختلف انجام‌شده است، نشان می‌دهد که آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلفی مانند یوتیوب، فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام، Google+ و لینکدین فعال هستند؛ اما شبکه‌های اجتماعی بزرگ و کوچک زیادی وجود دارند که شما بسته به نوع کار و جامعه هدفتان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که قطعا سطح فعالیت در این شبکه‌ها نیز متفاوت است. ممکن است یک شبکه کوچک اجتماعی، شمارا بیشتر در معرض دید قرار دهد و ترافیک بیشتری را برایتان جذب کند و یا یک شبکه اجتماعی بزرگ مثل فیس‌بوک شمارا به این هدفتان برساند. به‌هرحال تصمیم با خودتان است.

 گفتگو کردن

شبکه‌های اجتماعی همانند یک خیابان دوطرفه هستند. در این خیابان هم شما می‌توانید با مخاطبتان ارتباط برقرار کنید و هم آن‌ها می‌توانند با شما در ارتباط باشند. ارتباط با مخاطب از طریق محتوا و مطالبی که برای آن‌ها قرار می‌دهید است. کامنتهایی که آن‌ها قرار می‌دهند، همان ارتباط مشتریان با شما است. پس دراین‌ارتباط دوطرفه باید دو مورد را در نظر بگیرید. یکی اینکه باید به آنچه را که به شما میگویند کاملا گوش دهید و مورد دیگر صمیمت در رابطه و گفتن واقعیت‌ها در مورد برند است.
برای اطمینان از اینکه مطلبی را که در صفحه‌تان قرار می‌دهید، مطلب مناسبی باشد، تعیین هدف برای استفاده از هر سطح از شبکه‌ها است. برای این کار به دنبال پاسخ به این سوالات باشید: آیا می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد خود برند یا فروش آن ارائه دهید؟ آیا می‌خواهید مشتری‌های بیشتری را جذب کنید و یا مشتری‌های قدیمی را نگه‌دارید؟ ارتباطات در هر شبکه اجتماعی، باید بر اساس اهداف از پیش تعیین‌شده‌تان باشد.

هماهنگ بودن

بخش مهم و اساسی در تعیین استراتژی شبکه‌های اجتماعی، ایجاد یک برنامه عمومی است تا برای نوع محتوایی که قرار می‌دهید، ایده‌های متفاوتی داشته باشید و این ایده‌ها هماهنگ با استراتژی‌تان باشد. بر همین اساس می‌توانید تعداد و نوع ترافیکی که ایجاد می‌شود را تخمین بزنید.
فرمت و زمانی را که می‌خواهید محتوا را در صفحه قرار دهید، مواردی هستند که هنگام ایجاد یک جدول برای انجام کارهایتان، باید در نظر بگیرید. موارد زیر را حتما مدنظر داشته باشید:

  • محتوا باید هم‌زمان در بلاگها، وب‌سایت، مجلات و پروفیلتان منتشر گردند
  • همان روزی که محتوا را تولید کردید، منتشر کنید
  • بعد از یک روز
  • هفته بعد
  • دو هفته بعد
  • ماه بعد
  • روزهای خاص
  • قرار دادن پست را به‌طور پیوسته انجام دهید

وقتی جدول زمان‌بندی برای انتشار مطالب را تعیین کردید، به ترتیب در سطح شبکه‌هایی که در آن‌ها عضو هستید، منتشر کنید. پس‌ازاین کار، چیزی که باید در نظر بگیرید، میزان گردش مطالب در بین کاربران است. به‌عنوان‌مثال، در توئیتر خیلی سریع مطالب دست‌به‌دست می‌شوند و می‌توانید مطمئن باشید که محتوایتان موردتوجه واقع‌شده است.
در فرمتی که برای محتوا تعیین می‌کنید موارد زیر را حتما لحاظ کنید:

  • عنوان + لینک
  • متن مناسب
  • اینفوگرافی
  • ویدئو
  • تصاویر و عکس‌های مناسب
  • گیف

پس از تعیین فرمت دلخواه و تولید منظم محتوا، اکنون می‌توانید در مورد چگونگی پخش آن‌ها در سطح شبکه‌های اجتماعی تصمیم بگیرید. به‌عنوان‌مثال، آیا می‌خواهید که ابعاد تصاویر را برای پلتفرم‌های مختلف تنظیم کنید و یا می‌خواهید تصویر را با صرف‌نظر از نوع پلتفرم منتشر کنید؟
ابعادی که برای عکس‌ها در نظر گرفته می‌شود به‌صورت زیر است:

  • در اینستاگرام: 1080*1080
  • در فیس‌بوک: 940*788
  • توئیتر: 512*1024

شاید به هر دلیلی مجبور باشید که فقط یک اندازه را در نظر بگیرید. در این مورد پیشنهاد ما انتخاب اندازه تصویر در ابعاد اینستاگرام است. دلیل این پیشنهاد این است که این اندازه از عکس، چون مربعی می‌باشد، در تمام پلتفرم‌ها اعم از موبایل و تبلت و کامپیوترهای خانگی، به شکل مناسبی نمایش داده می‌شود.

نتیجه‌گیری

بهترین استراتژی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی، در نظر گرفتن مکانی که قرار دارید نیست. چیزی که باید به آن توجه کنید این است که به چه سمتی درحرکت هستید. این مقاله، همه اطلاعات و روش‌های استفاده از شبکه‌های اجتماعی را شامل نمی‌شود. هدف ما تاکید بر استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کسب شهرت و پیشرفت در کار است. با یک مقاله نمی‌توان تمام نکات و دستورالعمل‌ها را بیان کرد.
شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، رفتاری بسیار مشابه با موتورهای جستجو دارند، این بدین معنی است که به‌زودی خیلی از بخش‌های سئو در شبکه‌های اجتماعی انجام خواهد گرفت. بعلاوه، سئو مقاصد رتبه‌بندی و جستجو را خیلی بیشتر از نمایش یک‌چیز صرفا بر اساس یک کلمه کلیدی، جلو می‌برد. این روزها عبارات کلیدی و هدفی که در پس جستجو قرار دارد، موضوع مهم است. قرار دادن عبارات کلیدی در متن و عنوان پست‌هایتان، خیلی مهم‌تر از تعیین فرمت برای محتویات است.
به‌طورکلی هرچه بیشتر مطلب تهیه کنید و هرچه بیشتر بنویسید، رتبه بالاتری را کسب خواهید کرد و اطلاعات بیشتری راجع به جامعه هدفتان به دست خواهید آورد. نکته کلیدی این است که مخاطبان خود را خوب بشناسید تا بدانید که با قرار دادن چه مطالبی آن‌ها را بیشتر به سمت خود جذب می‌کنید. نتیجه این کارها، جذب بیشتر افراد است و هرچه افراد بیشتری را به خود جذب کنید، سریع‌تر به اهداف خود دست خواهید یافت.

 

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید