طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای انتخاب دامنه مناسب برای سایت

راهنمای انتخاب دامنه مناسب برای سایت

راهنمای انتخاب دامنه سایت عنوان مطلبیست که تصمیم گرفتیم برای شما کاربران عزیز در سایت سازان قرار دهیم. انتخاب دامنه از ابتدایی ترین مراحل در طراحی سایت می باشد که تاثیر بسیار بالایی در موقیت و سرعت پیشرفت سایت شما خواهد داشت. به طور کلی دو قدم ابتدایی برای شروع طراحی سایت ، انتخاب هاست و دامنه مناسب است! نام دامنه ی شما به طور مستقیم بر میزان ترافیک، حجم و تعداد دفعات سرچ شدن، تبلیغات، لینک های ارجاعی و … تاثیر دارد که ما نمی توانیم این موارد را نادیده بگیریم.

نکات و موارد زیادی را می بایست در انتخاب دامنه در نظر بگیرید و رعایت کنید. ما در این مطلب این نکات را به شما خواهیم گفت تا با دانش و آگاهی کافی این کار را انجام دهید.

منحصر به فرد و با اصالت

نامی که شما برای دامنه انتخاب می کنید باید کاملا منحصر به فرد باشد. این حرف به این معناست که با شنیدن نام دامنه ی شما کابران باید یک برند خاص در نظرشان بیاید و شما را از دیگر شرکت ها متمایز کند. با توجه به این نکته استفاده از کاراکترهای جانبی و اعداد کار درستی نیست و اصالت شما را زیر سوال می برد.

حالا این مورد  را با یک مثال برای شما توضیح میدهیم! به عنوان مثال فکر کنید که شما می خواهید یک وب سایت درباره پاستا بسازید.

  • Pasta-shop.com نمی تواند ایده ی مناسبی برای سایت شما باشد. این نام پتانسیل برند شدن ندارد، به دلیل خط فاصله ای که دارد در ذهن نمی ماند.
  • PastaAficionado.com منحصر به فرد است و قابلیت برند شدن را دارد اما بیان آن سخت است و در ذهن نمی ماند.
  • PastaLabs.com یک نام کامل و ایده آل است! منحصر به فرد و ساده برای بیان کردن است. همچنین پتانسیل برند شدن را هم دارد.

سادگی در بیان

نامی که شما برای دامنه انتخاب می کنید باید برای بیان ساده باشد و به قول معروف در دهان بچرخد. این مسئله را بی اهمیت در نظر نگیرید و حتما آن را در انتخاب دامنه سایت رعایت کنید. اهمیت این موضوع به خاطر آن است که نام سایت و برند شما همواره باید بیان بشود و یا توسط کاربران تایپ شود. همچنین با توجه به این که لینک ها تاثیر بالایی در ترافیک سایت دارند ، نام سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربران در خواندن آن دچار مشکل نشوند و با یک نگاه ساده بتوانند موضوع کسب و کار شما را درک کنند.

اهمیت این مورد آنقدر بالا هست که در عین سادگی ما یک بخش را به آن اختصاص دادیم. باز هم تاکید می کنم که این موضوع را ساده و بی اهمیت در نظر نگیرید!

هرچه کوتاه تر بهتر!

سومین نکته از نکاتی که در راهنمای انتخاب دامنه سایت برای شما خواهیم گفت، کوتاه کردن نام دامنه است! هرچه نام دامنه ی شما کوتاه تر باشد ، تایپ کردن، بیان کردن، به اشتراک گذاشتن و خواندن آن سریع تر و راحت تر خواهد بود و همین می تواند تاثیر مثبت زیادی برای شما و کارتان داشته باشد.

.com

انتخاب پسوند .com برای سایت بسیار پر فایده است!

بیش از 20 سال از به وجود آمدن دنیای اینترنت می گذرد و من هنوز به .com اعتقاد دارم و بر آن تاکید می کنم. استفاده از آن می تواند اعتبار بالایی به سایت و برند شما ببخشد و شما را بزرگ و بین المللی جلوه می دهد. اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار بزرگ هستید و افق های بزرگی را برای خودتان در نظر گرفته اید، بدون تردید باید از دات کام استفاده کنید.

در صورتی که دامنه ی مورد نظر شما در این سرویس در دسترس نبود، از .net و .co و یا دامنه ی ملی کشورتان استفاده کنید.

پا در کفش دیگران نکنید!

شما در هنگام انتخاب دامنه سایت باید مراقب شرکت ها و برندهای دیگر باشید! نامی که شما برای دامنه انتخاب می کنید نباید نام یک شرکت دیگر و یا شبیه به آن باشد. گمراه کردن کاربران از این طریق کار اشتباهیست چرا که اصالت خودتان را زیر سوال می برد. همچنین صاحب آن شرکت می تواند از راه های قانونی اقدام به شکایت از شما کند چرا که شما از نام شرکت و برند آن ها سوء استفاده کرده اید!

نقاشی کنید!

نام دامنه را طوری انتخاب کنید که افراد با دیدن و شنیدن نام دامنه ی شما به سرعت یک تصویر واضح از کسب و کارتان در ذهنشان بسازند. از نوع و اسم کار و فعالیتتان در نام دامنه استفاده کنید تا معرف شما باشد. البته این یک ایده ی کلی و ساده است و شما می توانید با روش های مختلف و استفاده از کلمات گوناگون به یک نقاش ماهر در ذهن مشتریانتان تبدیل شوید!

باز هم سئو و کلمات کلیدی!

استفاده از کلمات کلیدی می تواند برای شما مفید باشد! اگرچه گوگل مدت هاست که دیگر به استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه ها اهمیت نمی دهد اما وجود این کلمات در لینک سازی ها برای شما مفید خواهند بود.

البته به نظر شخصی من این مسیر رفتنی نیست! به جای استفاده از کلیشه های قدیمی و تکراری ، استفاده از اسم های خلاقانه و ناشناخته را ترجیح می دهم! به عنوان مثال به جای استفاده از نام غذای خاص و یا استفاده از کلمات غذا، خوراک و … می توان دامنه ای با نام gusto.com ساخت! gusto در زبان ایتالیایی به معنای مزه است.

با تغییرات کنار بیایید

اگر دامنه موردنظر شما در دسترس نیست، به سادگی و با اعمال تغییراتی که تاثیری در کیفیت آن نداشته باشد می توانید از این مشکل عبور کنید. مثلا می توانید کلمه ی shop را به آخر دامنه تان اضافه کنید و یا به جای .com از .net استفاده کنید. به نکاتی که در بالا گفته شده توجه کنید اما خشک و بی انعطاف نباشید. مثل آب حرکت کنید و اگر به مانع برخوردید مسیرتان را پیدا کنید.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان راهنمای انتخاب دامنه سایت به پایان رسید. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و ما را با نظراتتان راهنمایی کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید