طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای ایجاد URL مناسب برای سئو

راهنمای ایجاد URL مناسب برای سئو

سئو و URL ها

آیا ساختار URL ها تاثیری بر سئوی یک وب‌سایت دارد؟ بله تاثیر دارد. نکات و ریزه‌کاری‌های بسیاری برای ایجاد URL ها وجود دارد که همه آن‌ها بر سئوی وب‌سایت تاثیر گذارند و شما باید در طراحی URL ها برای محتوای ایجادشده در طراحی سایت تمامی این نکات را لحاظ کنید.

1- ایجاد URL های ساده و خوانا

مهم‌ترین مسئله درباره یک URL سادگی و خوانا بودن آن است و همچنین یکی از قوانین تعیین‌شده توسط گوگل برای ساخت URL ها بدین‌صورت است: ” ساختار URL های یک طراحی سایت باید تا حد ممکن ساده و خوانا باشد.”
ساختار یک URL باید منطقی بوده و برای یک بیننده (یک انسان) قابل‌درک و قابل‌خواندن باشد. در زیر دو نمونه URL آورده شده است که نمونه اول خوانا و قابل‌درک بوده و نمونه دوم نامفهوم و پیچیده است:
www.example.com/SEO-advice-for-beginners
www.example.com/index.php?id_sezione=360&sid=4j3898enno0223bns983201djis03
پس URL های ما باید به فرم نمونه اول باشند. در URL ها باید از کلمات و جملات با مفهوم و حقیقی استفاده شود که برای افراد قابل‌فهم باشد مخصوصا زمانی که در یک متن دیگر و یا یک ایمیل کپی می‌شوند. پس به‌هیچ‌وجه از الگوهای تصادفی طولانی که شامل ترکیبی از حروف و اعداد هستند برای ساخت URL ها استفاده نکنید زیرا در صورت غیرقابل فهم بودن یک URL احتمال آنکه کسی بر روی آن کلیک کند بسیار ضعیف خواهد بود.
URL ها باید تا حد امکان کوتاه باشند تا کاربران بتوانند آن‌ها را به خاطر بسپارند، مخصوصا زمانی که می‌خواهیم از URL ها در منابع غیر آنلاین مثل کاتالوگ‌ها و بروشورها و … استفاده کنیم.

2- استفاده از هایفن‌ها برای جدا کردن کلمات در URL ها

نشانه‌گذاری یک نکته کلیدی برای افزایش خوانا بودن یک URL است. گوگل پیشنهاد کرده است که در URL ها برای نشانه‌گذاری از هایفن‌ها استفاده شود. برای مثال در URL زیر مشاهده می‌شود که به‌جای استفاده از آندرلاین‌ از هایفن استفاده‌شده است: www.example.com/SEO-advice-for-beginners.

3- تمام URL ها باید با حروف کوچک نوشته شوند

اگر در یک URL از حروف بزرگ استفاده شود، این حروف به‌صورت خودبه‌خود به حروف کوچک تغییر داده می‌شوند. در برخی مواقع اگر سیستم‌عامل مورداستفاده شما لینوکس یا یونیکس باشد، لینک‌های مشابهی که تنها تفاوت آن‌ها در بزرگ و کوچک بودن حروف آن‌ها است مثل لینک‌های example.com/webpage و example.com/webpage ممکن است لینک‌های مجزایی در نظر گرفته شوند که به دو صفحه مختلف ارجاع می‌دهند.

4- استفاده از حروف اضافه و حروف تعریف در URL ها

درگذشته توصیه می‌شد که حروف اضافه و حروف تعریف مثل an، a، the در URL استفاده نشوند؛ اما استفاده از آن‌ها ایرادی ندارد و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، تنها چیزی که بسیار حائز اهمیت است آن است که URL ها دارای معنا و مفهوم منطقی باشند.

راهنمای ایجاد URL مناسب برای سئو | سئو در بهینه سازی URL

5- نیاز نیست که URL ها کاملا مشابه تیترها باشند

بهتر است URL ها نسبت به تیترها اندکی فشرده‌تر و خلاصه‌تر باشند برای مثال اگر شما از عبارت “25 super-useful SEO best practice tips forbeginners”به‌عنوان تیتر مقاله خود استفاده نمودید، می‌توانید URL را اندکی خلاصه‌تر به‌صورت: 25-SEO-best-practice-tips-for-beginners تعریف کنید.

6- کلیدواژه‌ها باید در ابتدای URL ها قرار بگیرند

استفاده از کلیدواژه‌های یک صفحه در ابتدای URL آن صفحه می‌تواند ازلحاظ سئو سایت بسیار حائز اهمیت باشد اما به خاطر داشته باشید که استفاده از کلیدواژه‌ها در ابتدای URL نباید طوری باشد که باعث شود URL نامفهوم شود و همچنین نباید URL مناسب برای سئو انباشته از کلیدواژه‌ها شود.

7- استفاده از دامنه و یا زیر دامنه واحد

متخصصان امور رتبه‌بندی معتقدند که اگر یک کمپانی می‌خواهد که وب‌سایتش در رتبه‌بندی رتبه خوبی کسب کند و محتوای آن عملکرد خوبی در رتبه‌بندی داشته باشد بهتر است که تمام اجزای طراحی وب سایت به‌صورت یکجا بر روی یک دامنه ریشه و یک زیر دامنه قرار گیرد.
شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد زمانی که یک کمپانی محتوای خود را از یک زیر دامنه به یک زیر فولدر انتقال می‌دهد در رتبه‌بندی آن‌ها و همچنین در ترافیک وب‌سایت بهبود چشم‌گیری حاصل می‌گردد.

8- هرچقدر که تعداد فولدرها کمتر باشد بهتر است

بر اساس آنچه Moz درباره تقسیم‌بندی‌ها و اسلش ها در URL گفته است، زیاد بودن اسلش‌های یک URL مشخصا صدمه‌ای به کارایی وب‌سایت شما نمی‌زند اما یک عمق کاذب به طراحی سایت شما می‌دهد که عمل اندیس گذاری صفحات شمارا مشکل‌تر و پیچیده‌تر می‌کند.

9- در URL ها باید از بن فعل استفاده گردد

در ساختار یک URL بهتر است بجای خود فعل از ریشه فعل استفاده گردد؛ مثلا به‌جای استفاده از فعل “Applying” باید از ریشه این فعل یعنی “Apply” در ساختار URL استفاده شود.

10- از ایجاد URL های متعدد که به یک مطلب واحد ارجاع می‌دهند، بپرهیزید

URL هایی که به‌شدت پیچیده هستند و در آن‌ها پارامترهای متعددی وجود دارد می‌توانند موجب شوند که ربات‌های گوگل دچار مشکل شوند زیرا چنین URL هایی موجب می‌شوند که تعداد زیادی URL هایی که به محتوای یکسانی ارجاع می‌دهند، تولید شوند.
گوگل در فایل راهنمای خود یک لیست بزرگ از دلایلی که ممکن است موجب شود که چنین مشکلی ایجاد شود، آورده است.
این دلایل مشتمل بر موارد آورده شده در لیست زیر هستند:

  • تولید مستندات به‌صورت دینامیک
  • تولید تقویم و سالنامه به‌صورت دینامیک
  • پارامترهای غیر مرتبط در URL ها مثل پارامترهای ارجاعی
  • تفکیک کردن پارامترها
  • وجود پارامترهایی که ممکن است در سئو URL ها مشکلاتی ایجاد کنند مثل session ID ها
  • استفاده از فیلترهای افزایشی بر روی یکسری از آیتم‌ها. انجام بررسی‌های متعدد بر روی یک سری مشخص از آیتم‌ها و یا نتایج جستجوها، مخصوصا اگر شما بخواهید کاربران را بر اساس معیارهای مشخصی که افزایشی نیز هستند فیلتر کنید (مثلا: هتل‌های نیویورک که چشم‌انداز خوبی دارند)، تعداد لینک‌ها در وب‌سایت شما به طرز عجیبی افزایش می‌دهد.

چگونه مشکلات مربوط به URL ها را برطرف کنیم؟

در زیر چند توصیه از گوگل برای حل مشکلات مربوط به URL ها آورده شده است:

  • از یک فایل obots.txt استفاده کنید تا بتوانید دسترسی ربات‌های گوگل را به URL ها مشخص مثل URL های دینامیک و URL هایی که نتیجه جستجو را ایجاد می‌کنند، محدود کنید.
  • هیچ‌گاه ازsession ID ها در URL ها استفاده نکنید و به‌جای آن‌ها از ‌cookie ها استفاده کنید.
  • با حذف پارامترهای غیرضروری URL ها را کوتاه کنید.
  • وب‌سایت خود را بررسی کرده و لینک‌های مخدوش شده را شناسایی نمایید و سپس آن‌ها را حذف نموده یا تعمیر کنید.

نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد از منابع و مراجع متعددی برگرفته‌شده‌اند، شامل توصیه‌های خود گوگل، راهنمای Moz و راهنمای Gov.uk.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus[rating itemreviewed=” راهنمای ایجاد URL مناسب برای سئو” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]این مطلب راهنمای ایجاد URL مناسب برای سئو و همچنین آدرس سایت و تاثیر آن بر سئو سایت و نکات مهم در سئو URL ها و سئو در بهینه سازی URL ها می پردازیم و…[/rating] nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید