طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت

کلمات کلیدی چیست وچرا برای سئو یک وب سایت بسیار بااهمیت هستند و می‌توان گفت که کلمات کلیدی ستون اصلی سئوی یک وب‌سایت را تشکیل می‌دهندکلمات کلیدی باید به‌گونه‌ای باشند که با علایق و سلایق کاربران مختلف و عبارات مختلفی که افراد برای جستجوی یک مطلب در اینترنت استفاده می‌کنند، مطابقت داشته باشند.درواقع سئو علم شناخت کاربران، درک آن‌ها و پیش‌بینی آن‌ها است.هرچقدر که یک متخصص سئو در این زمینه حرفه‌ای‌تر باشد، می‌تواند در جستجوی کلمات کلیدی عملکرد بهتری داشته باشد و کلمات کلیدی بهتری را برحسب شناختی که از کاربران دارد انتخاب نماید.

دو پارامتر مهم برای جستجوی کلمات کلیدی:

Keyword Search Volume (حجم جستجو کلمه کلیدی):

تعداد کاربرانی که در یک ماه آن کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می‌کنند.

Keyword Difficulty (سختی کلیدواژه):

شدت رقابت در میان وب‌سایت‌های مختلف برای آن کلمه کلیدی و میزان سختی رتبه‌بندی برای آن کلمه کلیدی.سئو نیز نوعی تجارت است، اما برخلاف اکثر انواع تجارت‌ها که در آن‌ها افراد با پارامترهای قابل‌اندازه‌گیری سروکار دارند، در سئو اندازه‌گیری پارامترها مشکل‌تر است و برای اندازه‌گیری برخی پارامترها به ابزارهای آماری طراحی‌شده به این منظور، نیاز است.

Google Keyword Planner:

اکثر افراد برای انجام این اندازه‌گیری‌ها از Google Keyword Planner استفاده می‌کنند که این ابزار علاوه بر آنکه داده‌هایی محدود دارد و نتایجی برحسب داده‌های مربوط به Pay Per Click یا کلیک‌هایی که برای آن‌ها پول پرداخت‌شده ارائه می‌دهد.به‌تازگی امکانات خود را برای کاربرانی که برای عضویت در آن هزینه‌ای پرداخت نکنند محدود کرده است.ما در این مقاله شمارا با ابزارهای دیگری آشنا خواهیم کرد که برای شما در جستجوی کلمات کلیدی بسیار مفید خواهند بود ابزارهایی که اکثر آن‌ها رایگان بوده و می‌توان گفت که حتی اطلاعات بهتر و کامل‌تری نسبت به Google Keyword Planner در اختیار شما قرار خواهند داد.

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

کدام‌یک از انواع کلمات کلیدی برای شما مناسب‌تر هستند؟

در حالت کلی می‌توان کلمات کلیدی را در دو گروه زیر دسته‌بندی کرد:

  • کلمات کلیدی مربوط به بازرگانی و تبلیغات که به آن‌ها Commercial Keywords گفته می‌شود و می‌توانند برای شما منافع تجاری داشته باشند.
  • کلمات کلیدی که می‌توانند برای شما لینک و ترافیک جذب کنند که به آن‌ها informative keywords گفته می‌شود.

هدف ایجاد اکثر وب سایت ها رسیدن به منافع تجاری است و برای فروش محصولات و تبلیغات طراحی می‌شوند. به همین دلیل باید برای آن دسته از کلمات کلیدی که قادر به جذب مشتریان هستند، رتبه‌بندی شوند و هرچقدر که رتبه کسب‌شده توسط آن‌ها بهتر باشد فروش آن‌ها بهتر خواهد شد و لذا رتبه آن‌ها در رتبه‌بندی‌های گوگل برای آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

انتخاب کلمات کلیدی

در هنگام انتخاب کلمات کلیدی باید بیش از همه مشتریان و سلایق آن‌ها را در این زمینه لحاظ کنید، باید بدانید که مشتریان بالقوه شما (کاربران اینترنت که هم‌اکنون مشتری شما نیستند اما ممکن است شما بتوانید آن‌ها را به‌عنوان یک مشتری به طراحی سایت خود جذب کنید) زمانی که به دنبال محصولی مشابه آنچه شما تولید می‌کنید (و یا خدماتی که شما ارائه می‌دهید) در اینترنت می‌گردند، چه عناوین و عباراتی را در موتورهای جستجوگر جستجو می‌کنند و از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌نمایند.زمانی که کاربران محصولی را برای خرید در اینترنت جستجو می‌کنند معمولا از کلماتی مثل خریدن، ارزان‌قیمت، مقرون‌به‌صرفه و … استفاده می‌نمایند، این کلمات به کاربران کمک می‌کنند تا بتوانند منظور خود را بهتر بیان کنند.

اما متاسفانه این کلمات به دلیل آنکه جزو دسته کلمات کلیدی بازرگانی و تبلیغاتی یا Commercial هستند، رقابت در کلمات این گروه بسیار شدید است.برای مثال کلمات کلیدی “خرید” و “کم‌هزینه” جزو دسته کلمات کلیدی هستند که در آن‌ها رقابت بسیار شدید بوده.به عبارت بهتر می‌توان گفت که این‌ها جزو سخت‌ترین کلمات کلیدی ازلحاظ رتبه‌بندی در نتایج جستجوها هستند.اما درهرصورت شما باید برای رتبه‌بندی وب‌سایت خود برای این کلمات کلیدی تلاش کنید و اگر می‌خواهید که وب‌سایت شما برای شما منافع تجاری و اقتصادی داشته باشد به‌هیچ‌وجه نباید از این کلمات کلیدی صرف‌نظر کنید.علاوه بر کلمات کلیدی بازرگانی و تبلیغاتی شما باید از کلمات کلیدی که می‌توانند برای شما ترافیک جذب کنند نیز استفاده کنید. شاید به نظر شما این کلمات کلیدی نتوانند برای شما سودآور باشند اما این‌یک تفکر اشتباه است.

روش‌های Pay Per Click

اگر شما بخواهید که رتبه خوبی در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر کسب کنید باید وب‌سایت شما از محبوبیت و اعتبار خوبی برخوردار باشد. برای کسب محبوبیت و افزایش ترافیک اگر بخواهید از روش‌های Pay Per Click استفاده کنید بسیار هزینه‌بر خواهد بود پس بهتر است بتوانید ترافیک طبیعی به وب‌سایت خود جذب کنید. این کار علاوه برافزایش ترافیک و محبوبیت وب‌سایت شما باعث می‌شود لینک دهی‌ها نیز به وب‌سایت شما افزایش یابد که این امر موجب افزایش اعتبار دامنه شما خواهد شد.

کنید که شما یک وب‌سایت فروش تراکتور دارید. اگر یک مقاله در این وب‌سایت منتشر کنید که در آن انواع تراکتورها را نام‌برده و مقایسه کرده باشید و در آن به محصولات کمپانی خود لینک بدهید درواقع یک مقاله با اهداف تجاری و بازرگانی ایجاد کرده‌اید تا بتوانید مشتریانی برای خود جذب کنید.در این صورت اگر مقاله شما ازلحاظ محتوایی غنی باشد ممکن است سایر افراد در مقالاتشان به مقاله شما لینک بدهند و تعدادی از افراد نیز مقاله شمارا اشتراک‌گذاری کنند.

کلمات کلیدی نوع Commercial

اما اگر شما یک مقاله با موضوع عمومی‌تر مثلا درباره محصولات کشاورزی و ارزیابی‌های انجام‌شده درزمینه کشاورزی ایجاد کنید و در وب‌سایت خود قرار دهید، بازدیدکنندگان این مقاله و یا جامعه هدف آن بزرگ‌تر و جامع‌تر از جامعه هدف مقاله اول خواهد بود و تعداد افراد بیشتری برای مطالعه این مقاله به وب‌سایت شما مراجعه خواهند نمود. چنین مقالاتی می‌تواند موجب افزایش ترافیک، اعتبار طراحی وب‌سایت شما و همچنین شهرت یافتن برند شما شوند.پس مقاله دوم باوجودآنکه نمی‌تواند برای شما مشتریان زیادی را جذب کند و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان در آن کم است اما می‌تواند برای شما در جهت ایجاد یک نام تجاری مشهورتر مفید باشد.اگر شما اهداف کوتاه‌مدت داشته باشید، کلمات کلیدی نوع Commercial می‌توانند کافی باشند اما برای اهداف بلندمدت شما به هر دو نوع کلمات کلیدی نیاز خواهید داشت.

بررسی کلمات کلیدی ازلحاظ ساختار

یکی از موثر ترین پارامترها در حجم جستجو و دشواری کلمات کلیدی، ساختار و طول آن‌ها می‌باشد.آن دسته از کلمات کلیدی که حجم جستجوی آن‌ها بسیار زیاد و یا بسیار کم باشد، کلماتی هستند که رتبه‌بندی برای آن‌ها کار مشکلی است. علاوه بر این دو گروه، رتبه‌بندی برای کلماتی که حجم جستجوی آن‌ها تغییر باشد مثل “لباس‌های تابستانی” و یا “چکمه چرمی” نیز کاری دشوار است.

از دیگر عواملی که بر روی حجم جستجوی یک کلمه کلیدی تاثیر می‌گذارد می‌توان طول کلمه کلیدی را نام برد. طول یک کلمه کلیدی هم بر حجم جستجو و هم بر رقابت و سختی رتبه‌بندی برای آن کلمه کلیدی در نتایج جستجو، تاثیرگذار است.طول کلمه کلیدی با حجم جستجو و با سختی رتبه‌بندی رابطه عکس دارد یعنی با طولانی‌تر شدن کلمه کلیدی مدنظر شما، حجم جستجو و سختی رتبه‌بندی برای آن کاهش می‌یابد.

کلمات کلیدی بر اساس طول آن‌ها سه دسته هستند:

1) کلمات کلیدی کوتاه که 2 یا کمتر از دو کلمه را شامل می‌شوند.

2) کلمات کلیدی متوسط که بیش از دو و کمتر از 4 کلمه را شامل می‌شوند.

3) کلمات کلیدی طولانی که بیش از 4 کلمه را شامل می‌شوند.

عبارات کلیدی ازلحاظ ساختاری سه دسته از کلمات را شامل می‌شوند: کلمات اصلی، کلمات توصیفی، کلمات دنباله. کلمات اصلی مهم‌ترین کلمات هستند که عمده‌ترین بخش جستجوی کاربران را تشکیل می‌دهند و دو گروه دیگر کلمات تنها برای توضیح و یا ایجاد ارتباط بین کلمات اصلی استفاده می‌گردند.

کلمات کلیدی کوتاه:

کلمات کلیدی برای بهینه سازی وب سایت تنها از یک کلمه اصلی تشکیل می‌شوند. رتبه‌بندی یک وب سایت برای چنین کلماتی، کاری بسیار سخت و گاهی حتی غیر ممکن است؛ زیرا حجم جستجوی این کلمات بسیار زیاد است و بسیاری از وب سایت ها برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوی این کلمات تلاش می‌کنند. این مسئله رتبه‌بندی برای این کلمات را بسیار سخت می‌کند.

کلمات کلیدی متوسط:

این دسته از کلمات کلیدی، همان دسته‌ای است که شما باید بر روی آن تمرکز کنید. حجم جستجوی این کلمات کلیدی نیز زیاد است اما از حجم جستجوی کلمات کلیدی کوتاه بسیار کمتر است. به همین دلیل رقابت در این کلمات کلیدی در میان وب‌سایت‌ها کمتر است و شما می‌توانید به رتبه‌بندی برای این عبارات امید داشته باشید.

کلمات کلیدی طولانی:

این دسته شامل عباراتی است که بیش از 4 کلمه را شامل می‌شوند. رتبه‌بندی برای این گروه از کلمات کلیدی کاری آسان است اما به خاطر کم بودن حجم جستجوی آن‌ها، حتی اگر بتوانید در نتایج رتبه‌بندی آن‌ها رتبه خیلی خوبی هم‌کسب کنید بازهم ترافیک زیادی به وب‌سایت شما هدایت نخواهد شد. استفاده از این کلمات کلیدی زمانی می تواند برای شما مفید باشد.تعداد زیادی از آن‌ها را به‌صورت هم‌زمان استفاده نمایید و وب‌سایت خود را برای تعداد زیادی از آن‌ها بهینه سازی کنید.شما در هنگام جستجوی کلمات کلیدی باید هر دو پارامتر حجم جستجو و سختی رتبه‌بندی را در انتخاب خود لحاظ کنید.

بهتر است عباراتی را انتخاب کنید که حجم جستجوی بالا و تا حد امکان سختی رتبه‌بندی کمتری داشته باشند.چنین عباراتی در گروه کلمات کلیدی با طول متوسط یافت می‌شوند. پس‌ازآنکه شما تعدادی کلمه کلیدی شناسایی کرده و انتخاب نمودید باید بررسی کنید که از میان آن‌ها کدام ها بهینه‌تر هستند و بر روی آن‌ها تمرکز کنید.اگر در میان عباراتی که انتخاب نموده‌اید.عباراتی وجود دارد که حجم جستجوی کمتری دارد باید حتما سختی رتبه‌بندی آن نیز کمتر باشد تا ازلحاظ منطقی آن کلمه کلیدی، کلمه مناسبی در نظر گرفته شود؛ یعنی شما باید هردوی این پارامترها را برای بررسی‌های خود و تصمیم‌گیری درباره یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید.

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

انتخاب ایده اولیه مناسب برای انتخاب کلمات کلیدی

در هنگام جستجوی کلمات کلیدی شما نیاز به داشتن ایده‌های اولیه متعدد برای جستجو دارید تا در فرایند جستجو بتوانید عملکرد خوبی داشته باشید. با توجه به آنچه در بخش قبل گفته شد، شما تا حدودی متوجه شدید که به چه نوع کلمات کلیدی‌هایی نیاز دارید. حال باید بتوانید تمامی آن عباراتی را که می‌توانند برای وب‌سایت شما مفید باشند و درفروش شما تاثیر مثبتی ایجاد کنند شناسایی نمایید.برای افراد غیرحرفه‌ای در این زمینه معمولا پیشنهاد می‌شود که از نام محصولات خود شروع کنند.یعنی ابتدا نام محصولات خود را به‌عنوان کلمه کلیدی در نظر گرفته و شروع به کار کنند تا بتوانند با استفاده از ابزارهای موجود در زمینه جستجوی کلمات کلیدی، کلمات کلیدی مرتبط با محصولات خود را شناسایی و در مراحل بعدی مورداستفاده قرار دهند.

چگونه کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنیم؟

در ادامه بسیاری از ابزارهایی که می‌توانند در پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به شما کمک کنند آورده شده‌اند:

1- گوگل

می‌توان به جستجوگر گوگل به چشم یک ابزار برای جستجوی کلیدواژه‌ها نگاه کرد. هنگامی‌که شما یک کلمه را در گوگل تایپ می‌کنید گوگل به‌صورت خودکار برای شما پیشنهاد‌هایی را نمایش می‌دهد. این قابلیت Auto Complete گوگل می‌تواند به‌عنوان یک ابزار برای جستجوی کلمات کلیدی مورداستفاده قرار بگیرد.
علاوه بر این، گوگل قابلیت دیگری نیز دارد که می‌توان برای جستجوی کلمات کلیدی از آن استفاده کرد.

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

2- ویکی‌پدیا

اگر به نتایج جستجوهای خود در گوگل توجه کنید، خواهید دید که ویکی‌پدیا همواره یکی از اولین نتایج ارائه‌شده توسط گوگل (و یا سایر جستجوگرها) در صفحه نتایج جستجو است. امروزه ویکی‌پدیا به یکی از بزرگ‌ترین منابع اطلاعاتی در سراسر دنیا تبدیل‌شده است.البته منابع اطلاعاتی بسیار دقیق‌تر و بهتری نیز در اکثر موضوعات وجود دارد، اما ویکی‌پدیا به دلیل جامع بودن و مشتمل بودن عناوین بسیار در میان کاربران از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است و توانسته است به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع اطلاعاتی در سرتاسر دنیا شناخته شود.

زمانی که شما یک کلمه و یا یک عبارت را در کادر جستجوی ویکی‌پدیا وارد می‌کنید، این دانشنامه برای شما یک صفحه از توضیحات و اطلاعات مربوط به آن موضوع نمایش می‌دهد، در بخش فهرست مطالب (Table of content) موضوعات مشابه و زیرگروه‌های آن موضوع نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید از این فهرست برای گرفتن ایده‌های جدید برای جستجوی کلیدواژه‌ها استفاده نمایید.

3- Quora، Yahoo! Answers و فروم ها

وب سایت های Yahoo! Answers و Quora در سال‌های اخیر در میان کاربران شهرت و محبوبیت بسیاری یافته‌اند و بسیاری از کاربران پاسخ سوالات خود را در این وب‌سایت ها جستجو می‌کنند. علاوه بر این هر یک از صنایع و تجارت‌ها برای خود فروم هایی دارند که در آن کاربران سوالات خود را مطرح کرده و سایرین پاسخ می‌دهند و به‌عنوان یکی از منابع اطلاعاتی بسیار مفید برای کاربران در نظر گرفته می‌شوند.شما باید در نظر داشته باشید که کاربران با همان ادبیاتی که یک سوال را در یک فروم مطرح می‌کنند، در موتورهای جستجوگر نیز با همان ادبیات جستجو می‌نمایند و لذا احتمال آنکه دقیقا همان عبارت را به‌عنوان عبارت جستجو در موتور جستجوگر وارد کنند زیاد است.شما می‌توانید از این وب‌سایت ها استفاده کنید تا بتوانید دریابید که کاربران به چه شکلی یک مطلب را در اینترنت جستجو می‌کنند.

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

در این وب سایت ها بررسی کنید که کاربران اینترنت در هفته یا ماه اخیر چه سوالاتی را مطرح کرده‌اند و با این کار با موضوعات روز که در آن دوره زمانی کاربران بیشتر به آن‌ها توجه دارند آشنا خواهید شد. با این کار شما می‌توانید محتوایی برای وبسایت خود ایجاد کنید که برای شما ترافیک زیادی جذب کند.یک ابزار فوق‌العاده برای جستجو در فروم ها وجود دارد، BoardReader.com وب سایتی است که شما می‌توانید با استفاده از آن کلمات کلیدی را در فروم ها جستجو کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمه کلیدی مدنظر خود را در کادر جستجوی آن وارد کنید تا بتوانید از ایده های متعددی که در فروم های مختلف در رابطه با کلمه کلیدی مدنظر شما وجود دارد استفاده کنید.

4- گوگل ترندز (Google Trends) و گوگل کورولیت (Google Correlate)

حجم جستجوی کلمات کلیدی پارامتری است که در آن تغییرات بسیاری رخ می‌دهد و مقدار آن همیشه ثابت نیست. یک متخصص سئو باید از این تغییرات مطلع باشد و آن‌ها را پیگیری کند، برای مثال یک متخصص سئو باید بداند که در چه زمان‌هایی حجم جستجوی یک کلمه کلیدی زیاد شده و در چه زمان‌هایی کم می‌شود و متناسب با این کم‌وزیاد شدن‌ها تغییراتی در وب سایت خود و استراتژی‌هایی که برای بهینه سازی وب سایت خود به کار می بندد، ایجاد کند.لذا پیشنهاد می‌شود که در ابتدای کار جستجوی کلمات کلیدی از گوگل ترندز به‌منظور بررسی یک کلمه کلیدی استفاده شود.اگر نمودار حجم جستجوی یک کلمه کلیدی افزاینده باشد، یا به‌عبارت‌دیگر حجم جستجوی آن کلمه کلیدی در حال افزایش باشد، باید قبل از آنکه حجم جستجوی آن ماکزیمم شود و وب‌سایت‌های متعددی شروع به رقابت در آن کلمه کلیدی بکنند، باید مطلبی درباره آن منتشر کنید.

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

گوگل ترندز (Google Trends)

اما اگر نمودار از نقطه ماکزیمم خود گذشته باشد و نمودار حالت کاهنده (شیب نزولی) داشته باشد، یعنی آن کلمه کلیدی دوران محبوبیت خود را سپری کرده و حجم جستجوی آن رو به کاهش است و ایجاد مطلبی در آن زمینه نه ازلحاظ حجم جستجو و نه ازلحاظ میزان رقابت به‌صرفه نیست.BoardReader.com می‌تواند به شما بگوید که بیشتر حجم جستجوی یک کلمه کلیدی مربوط به کجاست (مربوط به چه کشور، منطقه و کدام دسته از افراد است) و بعلاوه به شما ایده‌های خوبی برای ایجاد کلمات کلیدی دیگر می‌دهد.

گوگل کرولیت جزیی از گوگل ترندز است.این ابزار از یک درجه‌بندی بین 1- و 1 برای نمره داده به میزان مشابهت و ارتباط کلمه کلیدی که شما وارد کرده‌اید با سایر کلمات استفاده می‌نماید. درواقع این ابزار به شما می‌گوید که دو کلمه کلیدی تا چه حد باهم ارتباط معنایی داشته و از لحاظ افزایش و کاهش حجم جستجوها نیز آن‌ها را بررسی می‌کند.

5- Google Keyword Planner

اکثر افراد برای جستجوی کلمات کلیدی تنها Google Keyword Planner را می‌شناسند؛ اما این ابزار یک ایراد عمده دارد و آن‌هم محدود بودن داده‌های آن است. ابزار Google Keyword Planner اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که مبتنی برداده ها و آمارهای مربوط به AdWords است.زمانی که شما کلمه کلیدی مدنظر خود را در این ابزار جستجو می‌کنید اطلاعات مربوط به حجم جستجو و میزان رقابتی که این ابزار برای کلمه کلیدی واردشده ارائه می‌دهد، بر اساس داده‌های ارگانیک نمی‌باشد.بلکه تنها داده‌های Pey per click را در نظر می‌گیرد. علاوه بر این ابزار Google Keyword Planner یک ابزار رایگان نمی‌باشد و برای استفاده از آن ملزم به پرداخت هزینه هستید. پس دو مشکل عمده برای استفاده از این ابزار وجود دارد.بااین‌وجود این ابزار همچنان می‌تواند برای شناسایی ایده‌های مناسب برای جستجوی کلمات کلیدی، ابزار خوبی باشد.

 

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت
با مراجعه به این ابزار می‌توانید در بخش “Search for new keyword and ad group ideas” دو گزینه زیر را مشاهده کنید:

Ad Group ideas:

در این بخش یک لیست از آگهی‌های تبلیغاتی که با کلمه کلیدی واردشده مرتبط هستند نمایش داده می‌شوند.

Keyword ideas:

در این بخش، یک لیست از کلمات کلیدی که به کلمات کلیدی مدنظر شما مرتبط هستند برای شما نمایش داده می‌شوند.اکثر افراد تنها از Keyword ideas استفاده می‌نمایند اما استفاده از AD group ideas نیز می‌تواند برای شما اطلاعات مفیدی فراهم کند.برای مثال اگر شما کلمه کلیدی “گربه خانگی” را انتخاب نموده باشید، در بخش Keyword ideas کلمات کلیدی مرتبط با این کلمه برای شما نمایش داده می‌شوند که همه آن‌ها شامل هر دو کلمه “گربه” و “خانگی” هستند.

گزینه Ad Group Ideas

اما اگر شما گزینه Ad Group Ideas را نیز انتخاب نمایید یک لیست از تمامی کلمات کلیدی مرتبط را به شما ارائه خواهد کرد برای مثال در لیست شما ممکن است عبارات “گربه‌های اصیل” و یا “غذای گربه” نیز مشاهده شود.پس با استفاده از گزینه Add Group Ideas شما می‌توانید علاوه بر پیشنهاد‌هایی که بر اساس کلمه کلیدی اصلی دریافت می‌کنید، کلمات کلیدی دیگری که با کلمه کلیدی اصلی شما ازلحاظ معنا و مفهوم مرتبط هستند را نیز در لیست خود مشاهده کنید. این عبارات بسیار ابتکاری خواهند بود و وب‌سایت‌هایی که در رقابت با شما هستند ممکن است اصلا از وجود این کلمات کلیدی اطلاعی نداشته باشند.

6- Keyword Shitter

این ابزار ظاهر و عملکردی بسیار ساده دارد اما درعین‌حال ابزاری بسیار قوی است. باوجود سادگی و سهولت در استفاده این ابزار اطلاعات بسیار مفید و سودمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد.اگر شما یک کلمه کلیدی به‌عنوان ورودی به این ابزار بدهید، یک لیست عظیم از پیشنهاد‌ها را برای شما ارائه خواهد کرد. این ابزار برای شما امکان محدود کردن و اضافه کردن کلمات را با استفاده از فیلترهای منفی و مثبت موجود در آن فراهم می‌کند.برای مثال اگر شما یک کلمه را در فیلتر منفی قرار دهید، در کلمات کلیدی که به شما پیشنهاد می‌کند آن کلمه را به‌هیچ‌وجه نخواهید دید و نتایج شامل آن کلمه از میان نتایج اصلی حذف می‌شوند.بررسی و دسته‌بندی تمامی نتایج ارائه‌شده توسط این ابزار کار دشوار و زمان‌گیری است، اما ارزش اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌دهد بسیار بیشتر از زمان و انرژی صرف شده توسط شما می‌باشد.

Google Keyword Planner

در استفاده از این ابزار باید اندکی بیشتر دقت و احتیاط چاشنی کار خود کنید، زیرا در برخی مواقع ممکن است این ابزار کلمات کلیدی غیر مرتبطی را به شما ارائه بدهد.زمانی که لیست کلمات کلیدی پیشنهادی این ابزار را دریافت نمودید می‌توانید مجددا به ابزار Google Keyword Planner مراجعه کنید و این عبارات پیشنهادی را موردبررسی قرار دهید و ببینید که کدام‌یک از آن‌ها می‌توانند برای شما مفیدتر باشند، سپس آن‌ها را به لیست اصلی خود اضافه نمایید.

7- Keywordtool.io

ابزار Keywordtool.it یکی دیگر از ابزارهای بسیار قوی برای جستجوی کلمات کلیدی است. این ابزار قابلیتی دارد که با استفاده از آن می‌توانید در موتورهای جستجوگر مختلف یک کلمه کلیدی را جستجو نمایید. برای این کار شما می‌توانید پس از واردکردن کلمه کلیدی در کادر جستجوی آن با استفاده از گزینه‌های موجود در بالای کادر جستجو یکی از موتورهای جستجوگر Google، Bing، Amazon، YouTube و App Store را انتخاب کنید تا کلمه کلید واردشده، فقط در موتور جستجوی موردنظرتان موردبررسی قرار بگیرد.این ابزار یک قابلیت ویژه دارد که در سایر ابزارها نمی‌توان چنین قابلیتی را یافت، زمانی که شما یک کلمه کلیدی را در این ابزار جستجو می‌کنید این ابزار با اضافه کردن کلماتی به ابتدا و انتهای آن کلمات کلیدی پیشنهادی بسیاری را برای شما ارائه می‌کند، کلمات اضافه‌شده بر اساس حروف الفبا مرتب‌شده هستند و این ابزار برای هر یک از حروف الفبا پیشنهاد‌هایی را ارائه می‌دهد.

8- SEMRush

این ابزار به شما در بررسی و ارزیابی رقبا با استفاده از روش‌های مهندسی معکوس کمک خواهد کرد. این ابزار یک قابلیت ویژه دارد که آن را به یک ابزار بسیار مفید تبدیل می‌کند و آن‌هم ارائه دو آمار مجزا برای نتایج ارگانیک و نتایج Pey-Per-Click در یک وبسایت است.این ابزار برای انجام کنکاش مخفیانه در سایر وبسایت ها و مخصوصا آن‌هایی که در رقابت با شما هستند و بررسی روش‌هایی که آن‌ها در استراتژی‌های خود استفاده کرده‌اند، می‌تواند بسیار مفید باشد.این ابزار همچنین تمام کلمات کلیدی که یک وب‌سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر برای آن‌ها رتبه‌بندی شده است.رتبه وب‌سایت برای هر یک از آن کلمات و میزان ترافیک دریافتی از هریک از آن کلمات را، نمایش می‌دهد. این ابزار تنها ابزاری است که به‌وسیله آن می‌توانید کلمات کلیدی ابتکاری و جدیدی که دیگر وب‌سایت‌ها برای بهینه سازی وب سایت خود استفاده کرده اند را شناسایی کنید.

ارزیابی کلمات کلیدی و شدت رقابت وب سایت ها برای آن کلمات

با استفاده از ابزارهایی که تا اینجا برای شما گفته شد، شما می‌توانید یک لیست از کلمات کلیدی در رابطه با موضوع موردنظر خود بیابید، حال باید بررسی کنید که کدام‌یک از این کلمات برای کار شما مناسب‌تر هستند و ارزش هر یک از آن‌ها را موردبررسی قرار دهید.ابزار Google Keyword Planner تا چند ماه پیش امکانات بسیاری را برای کاربران ارگانیک فراهم می‌نمود و اگر من این مقاله راکمی پیش‌تر نوشته بودم حتما به شما توصیه می‌کردم که در این مرحله از جستجوهای خود از Google Keyword Planner برای بررسی ارزش کلمات کلیدی که شناسایی نمودید استفاده کنید.

 

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

خدمات Ad words

اما به دلیل آنکه اخیرا در طی تغییرات ایجادشده در این ابزار بسیاری از امکانات رایگان آن دیگر برای کاربران ارگانیک رایگان نیست و گوگل آن را بیشتر به کاربرانی که از خدمات Ad words استفاده می‌نمایند اختصاص داده است، من دیگر این ابزار را به شما پیشنهاد نمی‌کنم و به‌جای آن ابزارهای دیگری را در ادامه به شما معرفی خواهم نمود که می‌توانید با استفاده از آن‌ها اطلاعات خوب و مفیدی از کلمات کلیدی مدنظر خود به دست بیاورید.

در این بخش از پروسه جستجو نیاز است که شما حجم جستجو و دشواری هریک از کلمات کلیدی‌هایی که در قسمت قبل با کمک ابزارهای مختلف انتخاب کردید را ارزیابی کنید. علاوه بر این شما باید تخمینی بزنید از مقدار کار و تلاش موردنیاز برای رسیدن به رتبه‌های خوب در نتایج جستجوهای گوگل و برای انجام این کار باید از روش‌های آنالیز رقبا و بررسی نقاط قوت و ضعف وب سایت آن‌ها استفاده کنید.

برای بررسی کلمات کلیدی از چه ابزارهایی باید استفاده نماییم؟

برای بررسی کلمات کلیدی ابزارهای متعددی وجود دارد که برخی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر تنها با پرداخت هزینه به شما امکاناتی را ارائه می‌دهند. لذا شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای بررسی کلمات کلیدی را با استفاده از ابزارهای رایگان انجام دهید اما بهتر است که در این مرحله اندکی هزینه کرده و از برخی ابزارهای غیر رایگان که به شما امکانات بهتری را ارائه می‌دهند استفاده نمایید.

1- بررسی حجم جستجوی کلمات کلیدی با استفاده از ابزار Keywordtool.io

درگذشته اولین گزینه‌ای که برای بررسی حجم جستجوی کلمات کلیدی همواره Google Keyword Planner بود، اما به دلیل تغییراتی که اخیرا در آن ایجادشده است بهتر است برای بررسی حجم جستجوی کلمات کلیدی از دیگر ابزار موجود در این زمینه استفاده نمایید.ابزار Keywordtool.io می‌تواند امکانات مشابهی را برای شما فراهم کند و علاوه بر آن تمامی امکانات آن رایگان است. مسئله‌ای که این ابزار را به یک ابزار بسیار ارزشمند مبدل می‌کند آن است که داده‌های موجود در این ابزار بسیار مشابه با داده‌های Google Keyword Planner می‌باشند.
اطلاعاتی که توسط این ابزار می‌توان به آن‌ها دست‌یافت به شرح زیر می‌باشند:

  • حجم جستجو (تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی مدنظر شما در مدت‌زمان یک ماه توسط کاربران مختلف در سراسر جهان در اینترنت جستجو می‌شود)
  • CPC (cost-per-click یا هزینه‌ای که افراد برای دریافت کلیک در آن کلمات کلیدی پرداخت کرده‌اند)
  • رقابت در Ad Word ها (تعداد افرادی که برای دریافت کلیک در آن کلمات کلیدی مشخص هزینه‌ای را پرداخت کرده‌اند)

داده‌های PPC:

این اطلاعات برحسب داده‌های PPC هستند اما می‌توانند به شما کمک کنند تا بررسی کنید که یک کلمه کلیدی چقدر در بین وب‌سایت‌های مختلف موردتوجه است و چه تعدادی از وب‌سایت‌ها می‌خواهند برای آن کلمه کلیدی رتبه‌بندی شوند.این ابزار نیز مشابه ابزار Keyword Shitter برای شما یک فیلتر منفی و یک فیلتر مثبت ایجاد کرده است که برای شما این امکان را فراهم می‌کند واژه‌های مشخصی را حذف و یا اضافه کنید. در بالای کادر جستجوی آن نیز گزینه‌های متعددی برای فیلتر کردن جستجوها به Google، Bing، Amazon، YouTube و یا App Store دارد.

2- Moz Keyword Explorer، بررسی سختی رتبه‌بندی برای یک کلمه کلیدی

بررسی سختی رتبه‌بندی برای یک کلمه کلیدی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر یکی از گام‌های اصلی در جستجوی کلمات کلیدی است. ابزار Keywordtool.io حجم جستجوی یک کلمه کلیدی را برای شما فراهم می‌کند اما نمی‌تواند اطلاعاتی از میزان سختی رتبه‌بندی برای یک کلمه کلیدی در اختیار شما قرار دهد به همین دلیل نیاز است تا مجددا ارزیابی کلمات با استفاده از Moz Keyword Explorer انجام شود.
این ابزار اطلاعاتی خوبی درزمینه های ذکرشده در زیر برای شما فراهم می‌نماید:

سختی رتبه‌بندی (Difficulty):

سختی پشت سر گذاشتن وب‌سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند و برای رتبه‌بندی در این کلمه تلاش کرده‌اند.

احتمال موفقیت (Opportunity):

ارزیابی تعداد کلیک‌های رایگان یا ارگانیک دریافتی.

پتانسیل (Potential):

ترکیبی از اطلاعات دو بخش قبلی.این ابزار در کنار ابزار قبلی که نام‌برده شد می‌تواند به ما بگوید که از یک کلمات کلیدی دقیقا چه انتظاراتی می‌توانیم داشته باشیم، یعنی به‌عنوان‌مثال چه حجمی از ترافیک را انتظار داشته باشیم و یا چه مقدار تلاش برای رسیدن به یک رتبه احتمالی در نتایج جستجوی آن کلمات کلیدی نیاز است. الگوریتم‌های ارزیابی دشواری این ابزار بسیار دقیق و قوی هستند و من اکیدا استفاده از آن را به شما توصیه می‌کنم.یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این ابزار آن است که استفاده از آن کاملا رایگان می‌باشد.

کافی است تنها یک اکانت در Moz ایجاد کنید و سپس این ابزار به شما امکان بررسی 5 کلمات کلیدی را در هرروز می‌دهد.علاوه بر این آنالیزها همان‌طور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید این ابزار سه آنالیز مازاد برای کلمات کلیدی‌های موردنظر شما ارائه می‌دهد که شامل: کلمات کلیدی‌های پیشنهادی (keyword suggestions)، آنالیز نتایج جستجوها (SERP analysis) و اشاره مختصر به کلمات کلیدی‌ها (keyword mentions) می‌باشد.

راهنمای کامل جستجوی کلمات کلیدی سایت | کلمات کلیدی برای سئو وب سایت

3- Moz Bar، اعتبار سنجی

هرکسی که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت دارد باید حتما ابزار Moz Bar را داشته باشد فرقی نمی‌کند که آن شخص بخواهد جستجوی کلیدواژه‌ها را انجام دهد یا اصلا فعالیتی در این زمینه نداشته باشد. این ابزار یک افزونه رایگان است و شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای آن را از Google Web Store تهیه نمایید.این ابزار برای شما اعتبار دامنه و اعتبار صفحه را در هر وب سایت نمایش خواهد داد.در هنگام جستجو در گوگل، شما به ازای هر جستجو می‌توانید بدون انجام حتی یک کلیک اضافی اعتبار 10 دامنه اول پیشنهادی گوگل را توسط این ابزار مشاهده نمایید. بدین طریق شما اگر کلمات کلیدی مدنظر خود را جستجو کنید می‌توانید اعتبار رقبا را بررسی کنید.

4- ارزیابی صفحه اول نتایج جستجو با چشم

در فرایند جستجوی کلیدواژه‌ها اکثر افراد فکر می‌کنند که باید فقط به ابزارهای موجود در این زمینه تکیه کرده و از آن‌ها در تمامی مراحل جستجو استفاده نمایند؛ اما جستجوی کلیدواژه‌ها تنها مبتنی بر استفاده از ابزارها نمی‌باشد بلکه نیاز است تا افراد اندکی نیز خود را در این فرایند درگیر نموده و برخی از ارزیابی‌ها را به‌صورت غیر اتوماتیک (بدون استفاده از ابزارها) انجام دهند.اگر شما قصد دارید که فرایند جستجوی کلیدواژه‌ها را تمام و کمال انجام دهید باید حداقل یک‌بار خودتان به صفحه اول نتایج جستجوی کلیدواژه مدنظرتان مراجعه نموده و 10 لینک اولی که گوگل به شما پیشنهاد می‌دهد را بررسی نمایید.

نتایج جستجوها

این 10 لینک اول رقبای اصلی شما برای استفاده از آن کلیدواژه هستند، پس خوب است که شما حداقل یک‌بار به صفحه آن‌ها مراجعه کرده و کار آن‌ها را از نزدیک بررسی کنید. به این کار ارزیابی چشمی گفته می‌شود.این کار به شما یک دید کلی از رقبا می‌دهد، هنگام بررسی‌های چشمی شما باید ببینید که آیا تعداد وب‌سایت‌های معتبر در صفحه اول نتایج جستجوها زیاد است.آیا مقالات باکیفیت در این وب‌سایت‌ها زیاد است؟ اگر وب‌سایت‌های معتبر زیادی در صفحه اول نتایج وجود داشته باشند و اگر مقالات زیادی در زمینه مدنظر شما منتشر کرده باشند احتمال آنکه شما بتوانید در صفحه اول نتایج جستجوها رتبه‌بندی شوید بسیار کم خواهد بود.

کلمه کلیدی

اگر شما کلمه کلیدی مدنظر خود را در موتور جستجوگر جستجو کنید و نتایج خوبی دریافت نکنید، مثلا در صفحه اول نتایج شما لینک‌های مربوط به صفحات پرسش و پاسخ (فروم ها) و وبلاگ‌های کم اعتبار و … مشاهده کنید، نشان‌دهنده آن است که درباره آن موضوع هیچ مطلب جامع و خوبی وجود ندارد و اگر شما مقاله‌ای در آن زمینه ایجاد کنید.خواهید توانست به‌سادگی رقبا را پشت سر گذاشته و رتبه خوبی در نتایج جستجوها کسب کنید.ایجاد مقالات و مطالب جامع در موضوعاتی که مقالات جامعی درباره آن‌ها وجود ندارد می‌تواند موجب شود که شما بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید و رتبه خوبی در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر کسب کنید.

5- ارزیابی اعتبار یک لینک با Ahrefs

پس از انجام تمامی مراحل و ارزیابی اولیه رقبا و نوبت به آن می‌رسد که شما اعتبار 10 رقیب اصلی خود را موردبررسی قرار دهید، برای این کار باید لینک‌های دریافتی آن‌ها را موردبررسی قرار دهید.لینک‌ها عامل اصلی کسب اعتبار توسط یک وب‌سایت و یکی از فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی یک وب‌سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر می‌باشند.برای آنکه بتوانید در رتبه‌بندی از رقبای خود پیشی بگیرید باید بتواند لینک‌های آن‌ها را بررسی نموده و در تعداد و ارزش لینک‌های دریافتی عملکرد بهتری نسبت به رقبای خود داشته باشید. ابزار Ahrefs می‌تواند به شما دررسیدن به این هدف کمک کند.ابزار Ahrefs می‌تواند برای بررسی لینک‌های دریافتی عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و نتایج دقیق و قابل‌اعتمادی را برای شما ارائه نماید؛ اما مشکلی که برای استفاده از آن وجود دارد این است که برای استفاده از این ابزار شما باید هزینه‌ای را پرداخت کنید.

یک پیشنهاد

باوجود غیر رایگان بودن این ابزار من به شما پیشنهاد می‌کنم که از آن استفاده نمایید زیرا این ابزار می‌تواند امکانات خوبی را برای شما فراهم نماید،امکاناتی که هیچ‌یک از ابزارهای دیگر نمی‌تواند به شما ارائه کند.بدون آنکه اطلاعات کافی از اعتبار رقبای خود داشته باشید نمی‌توانید اطمینان حاصل کنید که آیا می‌توانید در نتایج جستجوی یک کلیدواژه رتبه خوبی کسب کنید یا خیر.وب‌سایت‌هایی که تازه تاسیس هستند برای دریافت لینک از دیگر وب سایت ها و وبلاگ‌ها اندکی با مشکل مواجه می‌شوند. اگر بتوانید دیگران را مجاب کنید که به محتوای شما لینک بدهند یک گام اصلی در جهت موفقیت برداشته‌اید.

برای مدیریت لینک‌های دریافتی خود باید همواره دو چیز را در نظر داشته باشید:

  • تعداد لینک‌ها
  • اعتبار لینک‌ها

بیشتر بودن تعداد لینک‌های دریافتی نمی‌تواند به تنها نشانه برتری یک وب‌سایت باشد، بلکه علاوه بر تعداد لینک‌ها اعتبار آن‌ها نیز یک پارامتر مهم است که در زمان ارزیابی لینک‌های دریافتی باید لحاظ شود. اگر شما بتوانید یک لینک از یک وب‌سایت معتبر دریافت کنید، این لینک می‌تواند با ده‌ها لینک دریافتی از وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های نه‌چندان معتبر برابری کند.پس دقت داشته باشید که اگر یک وب‌سایت تعداد زیادی لینک دریافتی داشته باشد.این بدان معنا نیست که شما برای رقابت با آن نیاز دارید که همان تعداد لینک دریافتی داشته باشید و در غیر این صورت نخواهید توانست از آن وب سایت سبقت بگیرید.

زیرا تعداد فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی بسیار زیاد هستند و همه آن‌ها می‌توانند بر رتبه‌بندی وب‌سایت شما بسیار تاثیرگذار باشند.اما اگر برای کلمات کلیدی مدنظر ما چندین وب سایت در رتبه‌بندی وجود دارند که تعداد لینک‌های برگشتی آن‌ها بیش از 100 است و اعتبار دامنه آن‌ها بیش از 50 است، این مسئله نشان‌دهنده آن است که کلمات کلیدی مدنظر ما کلمات کلیدی بسیار دشواری است و نفوذ در رتبه‌بندی نتایج جستجوی این کلمات کلیدی کاری بسیار مشکل است.

سخن پایانی

سئو شاخه‌ای از علم نیست بلکه بیشتر شبیه یک تخصص است که به‌صورت تجربی حاصل می‌گردد، پس به‌جای آنکه آن را به‌عنوان شاخه‌ای از علم بنامیم بهتر است به آن به چشم یک تخصص و کاری که با کسب تجربه می‌توان در آن حرفه‌ای‌تر شد در نظر بگیریم.موضوع جستجوی کلمات کلیدی‌ها نیز به همین صورت است و مانند سایر تخصص‌ها در این مسئله نیز ما نیاز به یک نقطه شروع امن و مطمئن داریم که احتمال شکست ما را کاهش دهد.اگر این نقطه شروع (انتخاب کلمات کلیدی) را به‌صورت تصادفی و بدون بررسی انتخاب کنیم، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ایم و احتمال شکست در چنین روشی زیاد خواهد بود.

جستجوی کلمات کلیدی

جستجوی کلمات کلیدی هم می‌تواند بسیار هزینه باشد و هم می‌تواند با هزینه‌های اندکی انجام شود، پس اگر شما آگاهی کافی از ابزارها داشته باشید می‌توانید این کار را با کمترین هزینه ممکن انجام دهید. در این مقاله یک راهنما کامل برای شروع انتخاب کلیدواژه‌ها و چگونگی انجام مراحل بعدی آورده شد و همچنین ابزارهای متعددی به شما معرفی گردید، امید است که شما با خواندن این مقاله توانسته باشید اطلاعات خوبی در این زمینه کسب نموده و بتوانید در آن موفق‌تر ظاهر شوید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید