طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : ابزارها و سرویس های موتورهای جستجو

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : ابزارها و سرویس های موتورهای جستجو

فصل ۸ – ابزارها و سرویس های موتورهای جستجو

متخصصان سئو و بهینه سازی سایت برای پیش برد کار خود از ابزارهای بسیاری استفاده مینمایند. تعدادی از بهترین ابزارهای موردنیاز متخصصان سئو سایت توسط موتورهای جستجو در اختیار آن‌ها قرار داده میشوند. موتورهای جستجو پیوسته از وب مسترها می‌خواهند تا محتواهایی تولید کنند که برای موتورهای جستجو قابل دسترسی باشند ، از این‌ رو موتورهای جستجوگر ابزارهای گوناگون، آنالیزهای مناسب و راهنماییهایی را برای وب مسترها فراهم آوردهاند . این منابع، فرصت خوبی برای را برای تبادل اطلاعات با موتورهای جستجو فراهم کرده است.در ادامه به المانهای مختلفی که توسط موتورهای جستجوی مختلف پشتیبانی میشوند ، اشاره مینماییم و در هر مورد بیان میکنیم که دلیل مفید بودن آن المان برای سئوکاران چیست.

پروتکلهای مشترک موتورهای جستجو

1) نقشه سایت

داشتن یک نقشه ی سایت مناسب ، سرنخ های خوبی را برای نحوه ی پیمایش سایت به موتورهای جستجو میدهد . نقشه‌ی سایت به موتورهای جستجو کمک میکند تا محتواها را یافته و به دسته‌بندی آن‌ها بپردازند . نقشه ی سایت با فرمتهای گوناگونی در سایتهای مختلف قرار داده میشود و محتواهای مختلف ازجمله ویدئوها، تصاویر، اخبار و تلفن همراه را شامل میشود.
شما میتوانید جزئیات کامل این پروتکل را در آدرس Sitemaps.org مورد مطالعه قرار دهید. بعلاوه شما میتوانید با استفاده از امکانات موجود در XML-Sitemaps.com نقشه ی سایتی با علایق خود تولید نمایید . نقشههای سایت به‌طورکلی در سه دسته ارائه میشوند:

XML

زبان نشانه گذاری توسعه پذیر (توصیه میشود کاربران از این فرمت استفاده نمایند)

 • مزایا : این نقشه پذیرفتنی ترین فرمت نقشه ی سایت از دید کاربران است. این فرمت کار تجزیه‌وتحلیل را برای موتورهای جستجو آسان کرده و به راحتی میتوان آن را توسط بسیاری از ابزارهای تولید نقشه ی سایت، طراحی و تولید نمود. علاوه بر این ، با استفاده از این فرمت به راحتی میتوان پارامترهای صفحه را کنترل نمود.
 • معایب: اندازهی فایل تقشه ی سایت در این فرمت بسیار بزرگ است. از آنجایی که در XML برای هر المان نیاز به یک open tag و یک close tag میباشد، اندازهی فایل ممکن است بسیار بزرگ شود.
RSS

در این فرمت پیوندها بسیار ساده بوده و یک خلاصه ی غنی از سایت ارائه میشود

 • مزایا: نگهداری این فرمت نقشه ی سایت بسیار ساده است. در فرمت RSS میتوان به سادگی با استفاده از کدهایی ، نقشه را در هنگام اضافه شدن یک محتوای جدید ، به روزرسانی نمود.
 • معایب: مدیریت این نوع نقشه بسیار سخت است. اگرچه RSS برگرفته از XML است اما با توجه به روز رسانی سریع امکانات، مدیریت تغییرات آن بسیار سختتر از XML میباشد.
 • Txt:این نقشه بصورت یک فایل متنی است
 • مزایا: بسیار ساده است. در این فرمت در هر خط یک URL قرار دارد و تعداد خطوط میتوان د تا 50000خط افزایش یابد.
 • معایب: در این فرمت امکان اضافه نمودن meta data به صفحات وجود ندارد

2)  فایل Robots.txt

این فایل در آدرس روت وبسایت (برای مثال www.google.com/robots.txt) ذخیره شده است. در این فایل دستورالعملهایی وجود دارد که به خزنده های موتورهای جستجو میگوید که چطور صفحات سایت شمارا بپیمایند.
با استفاده از robots.txt، وب مسترها میتوانند به موتورهای جستجو بفهمانند که میخواهند رباتها، چه محیط‌هایی از سایت شان را پیمایش نموده و به چه محیط هایی از سایت وارد نشوند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه ی مرکز مطالعات robots.txt مراجعه نمایید.
دستورهایی که در فایل robots.txt قابل دسترسی هستند عبارتند از:

Disallow

این دستور اجازه نمیدهد که ربات به صفحات و پوشه های خاصی دسترسی داشته باشد.

Sitemap

این دستور محل نقشه و یا نقشه های وب سایت را نشان میدهد.

Crawl Delay

سرعتی که در آن ربات میتواند یک سرور را پیمایش نماید را مشخص میکند.
مثالی از فایل Robots.txt:

#Robots.txt www.example.com/robots.txt
User-agent: *
Disallow:
# Don’t allow spambot to crawl any pages
User-agent: spambot
disallow: /
sitemap:www.example.com/sitemap.xml

هشدار: همه ی خزنده ها از فایل robots.txt پیروی نمینمایند . افرادی با نیت بد (به طور مثال دزدان آدرسهای ایمیل) رباتهایی طراحی میکنند که از این پروتکلها پیروی نمی‌نمایند و در بعضی موارد این ربات ها به منظور دسترسی به اطلاعات شخصی افراد طراحی میشوند. به همین دلیل توصیه میشود که محل بخش administration و دیگر بخش های محرمانه ی سایت در فایل robots.txt قرار داده نشود. در عوض برای این صفحات میتوان از تگ های متا ربات (meta robots) استفاده نمود تا از دسترسی موتورهای جستجو به برخی اطلاعات و اندیس گذاری محتواهای با ریسک بالا، جلوگیری شود.

3) Meta Robots

تگ های متا ربات باید در قسمت head اسناد HTML قرار داده شوند.
مثالی از یک کد مربوط به تگ متا ربات :

در مثال بالا، NOINDEX و NOFOLLOWبه ربات های خزنده میگویند که نباید صفحه ی موردنظر را اندیس گذاری نمایند و همچنین نباید هیچ‌کدام از لینکهای موجود در صفحه را ردیابی کنند.

4) “Rel=”Nofollow

Nofollow به موتورهای جستجو میگوید که لینک را دنبال نکنند. بااین‌حال گاهی بعضی از موتورها برای یافتن صفحات جدید این لینک ها را دنبال میکنند. این لینک ها مسلما در مقایسه با همتایان خود از ارزش پایین تری برخوردارند اما در موقعیت های مختلف ، همانند زمانی که منبع غیر مطمئنی را برای محتوای خود ذکر نمودهاید، استفاده از این لینک ها میتواند بسیار مفید باشد.
یک مثال برای کد nofollow :

در مثال بالا، مزایای و ارزشهای این لینک به سایت example.com نخواهد رسید چراکه از rel=nofollow برای این لینک استفاده شده است.

5) “Rel=”canonical

گاهی اتفاق میافتد که چند محتوای یکسان، با URLهای متفاوت در سایت شما بوجود میآید. برای مثال تمامی URLهای زیر به یک صفحه ی اصلی ارجاع میدهند:

 • https://www.example.com/
 • https://www.example.com/default.asp
 • https://example.com/
 • https://example.com/default.asp
 • https://Example.com/Default.asp

این 5 آدرس از نگاه موتورهای جستجو باید نشانگر 5 صفحهی متفاوت باشند . از آنجا که هر 5 لینک به یک صفحه ارجاع میدهند، این موضوع میتواند باعث شود که موتورهای جستجو ارزش محتوای صفحه را کم کرده و بنابراین محتوا پتانسیل کسب رتبه‌ی مناسب را از دست بدهد.
با استفاده از تگ کانونیکال میتوان به راحتی این مشکل را برطرف نمود. تگ کانونیکال به خزندههای موتور جستجو میگوید که کدام صفحه را باید به عنوان صفحه ی اصلی در نتایج جستجو اندیس گذاری کند.

در مثال بالا، rel=canonical به رباتهای جستجو میگوید که این صفحه یک کپی از صفحه‌ی https://www.example.com بوده و باید صفحهی https://www.example.com را به عنوان صفحه ی اصلی درنظر گرفت.

ابزارهای موتورهای جستجو

Google Search Console

ویژگیهای کلیدی

هدف جغرافیایی : اگر یک سایت کاربران یک موقعیت جغرافیایی خاص را هدف قرار بگیرد، وب مستر آن سایت می-تواند اطلاعاتی را به گوگل انتقال دهد تا آن سایت در نتایج جستجو های یک کشور خاص به نمایش درآید و همچنین موقعیت سایت خود را در نتایج جستجو های محلی بهبود بخشد.
دامنهی ترجیح داده شده : دامنه ی ترجیح داده شده، دامنه ای است که وب مستر تمایل دارد تا صفحات سایت خود اندیس گذاری شوند. اگر وب مستر دامنه ی مورد نظرش را https://www.example.com عنوان کرده و گوگل لینک ارجاعی به آن سایت با دامنه ی https://example.com بیابد، گوگل این لینک را با فرمت https://www.example.com در نظر گرفته و برای این دامنه اندیس گذاری انجام میدهد.
پارامترهای URL : شما میتوانید اطلاعاتی در مورد هرکدام از پارامترهای سایت خود را به گوگل ارائه کنید. ازجمله: sort=price و sessionid=2 . این کار به موتورهای جستجو کمک میکند تا سایت شمارا به‌طور موثری پیمایش نمایند.
نرخ پیمایش : این فاکتور بر سرعت درخواست های ربات گوگل در طول پروسه ی پیمایش تاثیر میگذارد.
نرم افزارهای مخرب : در صورتی که گوگل در سایت شما نرم افزار مخربی را بیابد، موضوع را فورا به شما اطلاع می دهد. نرم افزارهای مخرب موجب میشوند تا کاربران تجربه‌ی بدی را در سایت شما داشته باشند و این موضوع موجب کاهش رتبه ی سایت شما در نتایج جستجو خواهد شد.
خطاهای پیمایش : اگر خزنده ی گوگل در هنگام پیمایش سایت با خطا های عمده (مانند خطای 404) مواجه شود، فورا این موضوع را گزارش مینماید.
پیشنهادات HTML : گوگل به دنبال یافتن المانهای HTML ناسازگار با موتورهای جستجو (از جمله مشکلات توضیحات متا و تگ های عنوان) میباشد.

ابزارها و سرویس های موتورهای جستجو

سایت شما در محیط وب

آمارها و اطلاعات ارائه شده توسط ابزارهای موتور جستجو به متخصصان سئو سایت کمک کرده تا بطور حرفهای به کار خود ادامه دهند. از جمله این آمارها میتوان به تاثیرات کلیدواژه ها، نرخ کلیک و آمارهای لینک دهی سایت اشاره شود.

پیکربندی سایت (Site Configuration)

در این بخش مهم به شما اجازه داده میشود تا نقشه ی سایت را ارسال کنید، فایل robots.txt را تست نمایید، سایت-لینک ها را تنظیم کنید و هنگام تغییر دامنه ی سایت تان، در خواست تغییر آدرس را ثبت نمایید. این محیط همچنین دارای بخشهای تنظیمات و پارامترهای URL میباشد.

+1 Metrics

هنگامی که کاربران محتوای شمارا با استفاده از دکمه ی +1 در گوگل پلاس به اشتراک میگذارند، این فعالیت اغلب روی نتایج جستجوها تاثیر میگذارد و میتواند رتبه‌ی سایت شمارا در نتایج جستجو بهبود دهد.

Labs

بخش آزمایشگاه های Search Console شامل گزارشاتی است که گوگل آن‌ها را هنوز در مرحله‌ی تحقیقاتی نگاه داشته است. بااین‌حال، این گزارشات میتواند برای وب مسترها بسیار مفید باشد. یکی از مهمترین این گزارشات، گزارش مربوط به عملکرد سایت (Site Performance) است که نشان میدهد که یک سایت با چه سرعتی برای کاربران بارگذاری میشود.

ابزارهای سایت بینگ (Bing Webmaster Tools)

ویژگیهای کلیدی

بررسی اجمالی سایت (Sites Overview) : این رابط ، از نحوه ی عملکرد یک سایت در نتایج جستجوهای بینگ، یک دید کلی را برای وب مسترها فراهم میاورد. در یک نگاه معیارهای آن شامل کلیک ها، تاثیرات (impressions)، اندیس گذاری صفحات و تعداد صفحات پیمایش شده در هر سایت میباشند.
آمار پیمایشها : در اینجا شما میتوانید گزارشی از تعداد صفحاتی از سایت تان که توسط بینگ پیمایش شده را ملاحظه نمایید و متوجه تمامی خطاهای رخ‌داده در مسیر پیمایش صفحات شوید. همانند Google Search Console، میتوانید به سایت خود یک نقشه ی سایت اضافه کنید تا بینگ به آسانی بتواند صفحات سایت شما را شناسایی و اولویت بندی کند.
اندیس (Index) : وب مسترها با استفاده از این بخش میتوانند به بینگ بگویند که چگونه باید صفحات سایت شان را اندیس گذاری کند. دوباره همانند تنظیمات Google Search Console، در اینجا نیز میتوانید بررسی نمایید که محتوای شما توسط بینگ چگونه سازماندهی میشوند. همچنین میتوانید نحوهی اضافه کردن URLها و حذف کردن آن‌ها از نتایج جستجو، کشف لینک های ورودی و تنظیم پارامترهای سایت و … را در این بخش کنترل نمایید.
ترافیک : در ابزارهای وب مستر بینگ، با استفاده از داده های مشترک نتایج جستجوهای یاهو و بینگ، میتوانید از نرخ کلیک سایت و تاثیرات پارامترها بر رتبه ی سایت مطلع شوید. در این قسمت، گزارشات بطور متوسط موقعیت و رتبه ی سایت شما را نشان میدهد و نشان میدهد که هزینه‌ی نمایش تبلیغاتی در جستجوها برای کلمات کلیدی مختلف چقدر خواهد بود.

ابزارها و سرویس های موتورهای جستجو

Moz Open Site Explorer

این ابزار، دید ارزشمندی از وب سایت و لینکهای سایت به شما ارائه میدهد.

ویژگیها

شناسایی لینکهای پرقدرت : این ابزار تمامی ردهبندی لینک های سایت شمارا توسط معیارهای خود مشخص میکند که این کار به شما نشان میدهد که کدام یک از لینک های سایت ارزش بیشتری برای سایت شما خواهد داشت.
یافتن قویترین دامنه ای که به شما لینک داده است : این ابزار به شما نشان میدهد که قویترین دامنه ای که به شما لینک داده کدام دامنه بوده است.آنالیز توزیع انکر تکست لینکها – Open Site Explorer به شما نشان میدهد که دیگر سایت ها هنگام ارسال لینک به شما بیشتر از چه عبارتهایی استفاده نموده اند.
امکان مقایسهی وبسایتها : این ابزار به شما این امکان را داده است تا با مقایسهی دو وب سایت دریابید که چرا یک وبسایت در رتبه‌ی بالاتری نسبت به دیگری قرارگرفته است.
معیارهای اشتراکگذاریهای اجتماعی : این ابزار اشتراک گذاری ها و لایک های فیسبوک، توییت ها و +1 ها را برای هر URL اندازهگیری مینماید.موتورهای جستجو اخیرا شروع به فراهم آوردن ابزارهای بهتر برای کمک به وب مسترها نمودهاند تا آن‌ها بتوانند رتبه ی سایت شان را در نتایج جستجو بهبود دهند. این موضوع یکی از بزرگترین گامهای روبه‌جلو در سئو و ایجاد رابطه بین وب مسترها و موتورهای جستجو بوده است. میتوان گفت که موتورهای جستجو قصد دارند که به کمک مدیران سایتها بیایند. هرچه جلوتر میرویم این تمایل برای ایجاد ارتباط بیشتر و بیشتر میشود تا اینکه در نهایت تمامی مسئولیت کیفیت سئو سایت به طور کامل بر دوش بازاریابها و صاحبان سایت بیافتد.به همین دلیل است که پیوسته گفته میشود که یادگیری سئو و بهینه سازی سایت برای هر صاحب سایتی بسیار مهم است.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید