طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : اصول اولیه‌ی طراحی متناسب با موتورهای جستجو!

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : اصول اولیه‌ی طراحی متناسب با موتورهای جستجو!

فصل 4 – اصول اولیه‌ی طراحی متناسب با موتور جستجو!

رفتار موتورهای جستجو محدود به خزیدن در صفحات وب و تفسیر محتوای درون این صفحات شده است. صفحات وب برای کاربران و موتورهای جستجو به دو شکل مختلف به نمایش درمی‌آیند. در این مقاله‌ به جنبه‌های حرفه‌ای و خاص ساخت صفحات وبی می‌پردازیم، به نحوی که هم برای موتورهای جستجو مناسب به نظر برسند و هم کاربران طراحی آن‌ها را دوست داشته باشند.

محتوای قابل اندیس گذاری

برای داشتن عملکرد بهتر در رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجو، مهم‌ترین محتواهای شما باید در فرمت متنی HTML تهیه شوند. باوجود پیشرفت چشمگیر در فن‌آوری موتورهای جستجو، تصاویر، فایل‌های فلش و تمام محتواهای غیر متنی اغلب توسط خزنده‌های موتورهای جستجو نادیده گرفته‌شده یا بی‌اهمیت جلوه داده می‌شوند. بهترین و آسان‌ترین راه برای اطمینان از اینکه کلمات و عباراتی که به کاربران نشان داده می‌شود، برای موتورهای جستجو نیز قابل‌مشاهده هستند، قرار دادن این محتواها در متن HTML صفحه است. علاوه بر این، متدهای بسیار پیشرفته‌ای هم موجود است که افراد خبره می‌توانند با استفاده از آن‌ها، سبک صفحه‌ی نمایش و قالب‌بندی منحصر به خود را داشته باشند:
1) ارائه‌ی متن Alt برای تصاویر: تصاویر را با فرمت‌های gif، jpg یا png به بخش Alt در HTML تخصیص دهند تا به موتورهای جستجو توضیحی در مورد محتواهای دیداری ارائه‌شده باشد
2) باکس‌های جستجو را با یک نقشه‌ی سایت و لینک‌های قابل پیمایش همراه کنید
3) فلش‌ها و پلاگین‌های جاوا را با متن‌های مرتبط در صفحه همراه کنید
4) برای محتواهای ویدئویی و صوتی یک توصیف متنی ارائه کنید تا این محتواها توسط موتورهای جستجو قابل اندیس گذاری شوند.

به وب‌سایت خود همانند یک موتور جستجوگر نگاه کنید

تمامی وب‌سایت‌ها مشکلات قابل‌توجهی با محتواهای قابل اندیس گذاری دارند، از این‌رو چک کردن دوباره‌ی این محتواها می‌تواند سودمند باشد. با استفاده از ابزارهایی همچون Google’s cache، SEO-browser.com و MozBar می‌توانید ببینید که کدام المان‌ها در محتوای شما برای موتورهای جستجو قابل‌مشاهده و اندیس گذاری است. برای مثال دو صفحه‌ی زیر هم از طریق مرورگر و هم آنچه در Google’s cache در آن نمایان می‌شود، به شما نشان داده‌شده است:

اصول اولیه طراحی وب سایت
با استفاده از ویژگی‌های Google cache دیده می‌شود که تمامی محتواهای قابل‌مشاهده برای کاربران در این صفحه، برای موتورهای جستجو قابل‌مشاهده نیست. این موضوع پیدا کردن رابطه‌ بین محتوا و عناوین جستجو شده توسط کاربران را برای موتورهای جستجو بسیار سخت می‌کند.

اصول اولیه طراحی وب سایت
در تصویری که از Google cache به‌دست‌آمده مشاهده می‌شود که صفحه از دید موتورهای جستجو کاملا سفید است. حتی هیچ توضیحی وجود ندارد که برای موتور جستجو محتوای داخل صفحه را روشن کند. این صفحه کاملا توسط فلش پرشده و متاسفانه موتورهای جستجو نمی‌توانند هیچ‌کدام از متن‌ها را اندیس گذاری کنند. بدون متن HTML، این صفحه بعید است که در صفحات نتایج جستجو رتبه‌ی مناسبی به دست آورد.

این‌یک عمل هوشمندانه است که تنها محتوای متنی مورد بازبینی قرار نگیرد، بلکه بهتر است با استفاده از ابزارهای سئو، صفحات ساخته‌شده، از دید موتورهای جستجوگر دوباره بررسی شوند. بهتر است این بررسی تمامی تصاویر و لینک‌ها را شامل شود.

ساختارهای تولید لینک قابل خزیدن توسط رباط‌های پیمایش‌گر

درست همان‌طور که موتورهای جستجو نیاز به بررسی محتواهای صفحات دارند تا رتبه‌بندی‌های عظیم خود را بر اساس اندیس گذاری کلیدواژه‌ها انجام دهند، به همان صورت نیاز است تا از محتوای درون لینک‌ها نیز اطلاع پیدا کنند. یک ساختار لینک قابل پیمایش، نقشی حیاتی در نحوه‌ی خزیدن ربات‌ها در میان تمامی صفحات سایت ایفا می‌کند. صدها هزار سایت وجود دارد که در آن‌ها نقشه‌ی مشخصی برای جستجو در سایت برای موتورهای جستجو موجود نیست و خزنده‌ها به‌تمامی صفحات سایت دسترسی ندارند و ازاین‌رو خودشان مانع اندیس گذاری صفحات سایت توسط موتورهای جستجو شده‌اند.
در مثال زیر نحوه‌ی به وجود آمدن این مشکل را به نمایش درآورده‌ایم:

اصول اولیه طراحی وب سایت

در مثال بالا خزنده‌ی گوگل به‌راحتی به صفحه‌ی A دسترسی پیدا می‌کند و لینک‌هایی را از این صفحه به صفحات B و E می‌یابد. این در حالی است که حتی اگر در صفحات C و D محتوای بسیار قدرتمندی موجود باشد، خزنده‌ها هیچ راه دسترسی به آن‌ها ندارند و حتی نمی‌توانند تشخیص بدهند که این صفحات وجود دارند. اگر موتورهای جستجو به محتوای شما دسترسی نداشته باشند، محتوای عالی، هدف‌گیری کلیدواژه‌های مناسب و بازاریابی هوشمندانه هیچ‌کدام تاثیری در بهبود وضع سایت شما نخواهند داشت.

آناتومی لینک

تگ‌های لینک می‌توانند شامل تصاویر، متن و یا دیگر انواع محتوا باشند که هرکدام از آن‌ها یک محدوده‌ی قابل کلیک را در صفحه فراهم می‌کند که کاربر را تشویق می‌نماید تا از طریق آن به صفحه‌ای دیگر برود. این لینک‌ها المان‌های اصلی راهبری و هدایت در اینترنت هستند که با عنوان هایپرلینک (hyperlink) شناخته می‌شوند. در تصویر بالا، تگ “<a” نشان‌دهنده‌ی شروع یک لینک است. محل ارجاع لینک (link referral location) به مرورگر و موتور جستجو نشان می‌دهد که لینک به کجا ارجاع خواهد داد. در بخش بعد بخش قابل‌مشاهده برای کاربران اضافه می‌شود که به آن انکر تکست (anchor text) گفته می‌شود. این بخش توصیفی از صفحه‌ای که به آن ارجاع داده می‌شود را ارائه می‌نماید. تگ “” پایان‌بخش لینک است و متن بین تگ‌ها را محدود می‌کند تا با یکدیگر درهم نشوند.
این فرمت پایه‌ای‌ترین فرم یک لینک است که برای موتورهای جستجو نیز قابل‌فهم خواهد بود. خزنده‌ها به این طریق می‌دانند که این لینک باید به گراف لینک‌های وب اضافه شود و از این لینک برای محاسبه‌ی سیگنال‌های رتبه‌بندی استفاده نموده و این لینک را برای اندیس گذاری پیگیری می‌کنند.در اینجا نگاهی می‌اندازیم به چند عامل که می‌تواند یک صفحه را غیرقابل دسترسی نماید:

1) فرم‌های تکمیلی برای دسترسی به بخش‌های خاص

اگر در صفحه‌ی شما برای دسترسی به یک محتوای خاص نیاز است کاربران فرمی را تکمیل نمایند، این محتواها هرگز توسط موتورهای جستجوگر قابل‌دسترسی نخواهند بود. برگه‌ها اغلب توسط یک رمز ورود محافظت می‌شوند. ازآنجایی‌که خزنده‌ها در تکمیل فرم‌ها ناتوان هستند پس هرگز به محتوای درونی این صفحات دسترسی نخواهند داشت.

2) لینک‌های تعبیه‌شده در جاوا اسکریپت‌های غیرقابل تجزیه ‌

اگر برای لینک‌ها از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنید، ممکن است مشاهده کنید که موتورهای جستجو یا اصلا این لینک‌ها را پیمایش نمی‌کنند و یا وزن بسیار کمی برای لینک‌های تعبیه‌شده در آن‌ها قائل می‌شوند. لینک‌های HTML استاندارد باید بجای جاوا اسکریپت‌ها (و یا همراه آن‌ها) قرار داده شوند تا خزنده‌ها بتوانند این لینک‌ها را پیمایش نمایند.

3) لینک‌هایی که به صفحات بلوکه‌شده توسط ربات‌های متا و یا فایل robots.txt ارجاع می‌دهند

ربات‌های متا و فایل robots.txt هر دو به صاحب سایت اجازه می‌دهند تا دسترسی خزنده را به بعضی صفحات سایت محدود کند. لازم است هشدار داده شود که بسیار پیش‌آمده که وبمسترها برای محدود کردن دسترسی خزنده‌های هرز، به‌طور سهوی دسترسی موتورهای جستجو را نیز مسدود نموده‌اند.

4) فریم‌ها و آی فریم‌ها (Frames or iframes)

از نگاه فنی لینک‌ها در هردوی فریم‌ها و آی فریم‌ها قابل پیمایش و خزیدن هستند؛ اما هر دو ساختار نامبرده شده مشکلاتی را برای موتورهای جستجو درزمینه‌ی سازمان‌دهی و پیگیری لینک‌ها به وجود می‌آورند. درصورتی‌که تخصص زیادی درزمینه‌ی استفاده از این امکانات ندارید، توصیه می‌شود که از آن‌ها استفاده نکنید.

5) ربات‌ها از فرم‌های جستجو استفاده نمی‌کنند

اگرچه در بخش فرم‌ها به این موضوع اشاره شد اما این موضوع به حدی شایع است که لازم است دوباره ذکر شود. بسیاری از وبمسترها فکر می‌کنند که اگر یک نوار جستجو در سایت خود قرار دهند، از آن پس موتور جستجو هر چیزی را که کاربران جستجو کنند را در سایتشان پیدا می‌کنند. متاسفانه تا زمانی که یک‌صفحه‌ای که در حال حاضر توسط موتور جستجو پیمایش می‌شود به یک محتوا لینک ندهد، خزنده‌ها جستجویی برای یافتن آن محتوا انجام نمی‌دهند و به این ترتیب میلیون‌ها صفحه محکوم‌به نادیده گرفته شدن هستند و هیچ راه دسترسی به آن‌ها برای موتورهای جستجوگر وجود ندارد.

6) لینک‌های موجود در فلش، جاوا و دیگر پلاگین‌ها

لینک‌های جاسازی‌شده در مثال پاندا در عکس بالا، مثال خوبی برای این بخش هستند. اگرچه ده‌ها لینک در آن صفحه وجود دارد اما هیچ خزنده‌ای نمی‌تواند به آن‌ها از طریق ساختار لینک سایت دسترسی داشته باشد. ازاین‌رو این لینک‌ها برای موتور جستجو غیرقابل دسترسی هستند و کاربران از طریق جستجو نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

7) لینک‌هایی که در صفحاتی با صدها یا هزاران لینک قرار دارند

موتورهای جستجو تنها تعداد مشخصی از لینک‌ها را در یک صفحه موردبررسی و پیمایش قرار می‌دهند. این محدودیت برای جلوگیری از اسپمینگ و سوءاستفاده لازم به نظر می‌رسد. صفحاتی با صدها لینک ریسک این موضوع را می‌پذیرند که هیچ‌کدام از آن لینک‌ها اندیس گذاری و یا پیمایش نشوند زیرا این خطر همواره برای این دسته سایت‌ها وجود دارد.
اگر سایت شما هیچ‌کدام از این خطاها را در طراحی خود نداشته باشد، سایت پاکی خواهد بود که لینک‌های HTML آن برای خزنده‌ها قابل پیمایش بوده و به موتورهای جستجو اجازه خواهد داد تا به‌آسانی به تمام محتوای صفحات دسترسی داشته باشند.
rel=”nofollow”
Rel=”nofollow” می‌تواند با استفاده از دستور زیر اعمال شود:

<a href="https://moz.com" rel="nofollow">Lousy Punks!</a>

 

لینک‌ها می‌توانند ویژگی‌های بسیاری داشته باشند. موتورهای جستجو تقریبا تمامی آن‌ها را در نظر نمی‌گیرد به‌جز این استثنای مهم یعنی “rel=”nofollow. در مثال بالا با اضافه کردن ویژگی rel=”nofollow” به تگ لینک به موتورهای جستجو دستور داده می‌شود که صاحب سایت نمی‌خواهد این لینک به‌عنوان صفحه‌ی هدف، اندیس گذاری شود.
Nofollow به‌طورکلی موتورهای جستجو را وادار می‌کند تا لینک موردنظر را دنبال نکنند (اگرچه بعضی از موتورها این کار را می‌کنند). لینک‌هایی که Nofollow شده‌اند توسط موتورهای مختلف به گونه‌های متفاوتی تفسیر می‌شوند؛ اما کاملا روشن است که این لینک‌ها وزنی هم‌تراز لینک‌های عادی نخواهند داشت.

آیا لینک‌های Nofollow لینک‌های بدی هستند؟

اگرچه این لینک‌ها به‌اندازه‌ی لینک‌های عادی نمی‌شوند اما این لینک‌ها یکی از گونه‌های عادی لینک‌ به‌حساب می‌آیند. وب‌سایت‌های با تعداد زیاد لینک ورودی، لینک‌های Nofollow بسیاری خواهند داشت و این اصلا موضوع بدی نیست. بررسی‌ها نشان داده است که سایت‌های دارای رتبه‌های بالا، بیشتر از دیگر سایت‌ها از لینک‌های Nofollow استفاده کرده‌اند. نحوه‌ی برخورد سایت‌های جستجو با Nofollow در زیر به تفسیر توضیح داده‌شده است:

گوگل

گوگل اعتقاد دارد که در اکثر موارد، لینک‌های Nofollow را دنبال نمی‌کند و برای این لینک‌ها رتبه‌بندی انجام نداده و به انکر تکست آن‌ها ارزشی نمی‌گذارد. اساسا استفاده از Nofollow باعث خواهد شد تا این لینک توسط گوگل دیده نشود. Nofollow هیچ وزنی نخواهد داشت و همانند یک متن HTML تفسیر می‌شود.

بینگ و یاهو

بینگ هم ادعا می‌کند که لینک‌های Nofollow را در گراف لینک‌ها وارد نمی‌کند؛ اما خزنده‌های بینگ ممکن است از لینک‌های Nofollow به‌عنوان راهی برای یافتن صفحات جدید استفاده کنند؛ بنابراین اگرچه این لینک‌ها دنبال می‌شوند، اما در رتبه‌بندی‌ها به آن‌ها توجهی نمی‌شود.

استفاده از کلیدواژه‌ها و هدف‌گیری آن‌ها

کلیدواژه‌ها اساس کار جستجو هستند. از آن‌ها به‌عنوان سنگ بنای جستجو یاد می‌شود. درواقع، تمام علم بازاریابی اطلاعات (ازجمله موتورهای جستجوی بر پایه‌ی وب مانند گوگل) بر پایه‌ی کلمات کلیدی بناشده‌اند. هنگامی‌که موتور جستجو به خزیدن و اندیس گذاری در وب می‌پردازد، صفحاتی را پیگیری می‌نماید که در آن‌ها از کلیدواژه‌های جستجو استفاده‌شده است و تمامی 25 میلیارد صفحه‌ی موجود در پایگاه داده را قطعا بررسی نخواهد کرد. میلیون‌ها پایگاه داده‌ی کوچک بر اساس کلمات کلیدی و یا عبارات کلیدی تشکیل‌شده است که به موتورهای جستجو این امکان را می‌دهد تا در کسری از ثانیه به داده‌ی موردنظر کاربران دست پیدا کنند.
روشن است که اگر شما می‌خواهید صفحه‌ای از سایت شما در رتبه‌بندی‌های عبارت طراحی سایت» جایگاه مناسبی به دست آورد، باید مطمئن شوید که این عبارت در متن‌هایی که توسط ربات‌های جستجو مورد پیمایش قرار می‌گیرند، موجود باشد.

اصول اولیه طراحی وب سایت

سلطه‌ی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی بر روند ارتباط و تعامل ما با موتورهای جستجو سلطه دارند. هنگامی‌که کلماتی را جستجو می‌کنیم، موتور جستجو صفحات را با عناوین جستجوی ما تطبیق می‌دهد. ترتیب قرارگیری کلمات، املا، نشانه‌های نگارشی و بزرگ و کوچک نوشتن کلمات اطلاعات تکمیلی هستند که موتور جستجو با استفاده از آن‌ها صفحات را بازیابی کرده و به آن‌ها رتبه اختصاص می‌دهد.
موتورهای جستجو نحوه‌ی استفاده از کلیدواژه‌ها را رسد می‌نماید تا بتوان بهترین نتایج را برای عنوان جستجو شده به نمایش درآورد. یکی از بهترین راه‌ها برای بهینه‌سازی رتبه‌ی صفحه، اطمینان از این نکته است که کلمه‌ای که می‌خواهید رتبه‌بندی برای آن انجام شود را به‌طور برجسته در عناوین، متن‌ها و داده‌های متا بگنجانید.هرچه کلمه‌ی کلیدی شما خاص‌تر باشد، رقابت برای نمایش در نتایج کمتر خواهد بود و شانس کسب رتبه‌ی بالا برای صفحه‌ی شما بیشتر خواهد شد.

تخلف در استفاده از کلیدواژه‌ها

از ابتدای پیدایش موضوع کلیدواژه‌ها، افرادی در تلاش بودند تا با دست‌کاری‌هایی موتورهای جستجو را به‌طرف صفحات خود بکشانند. این دست‌کاری‌ها شامل انباشته کردن کلیدواژه‌ها در متن، URL ها، تگ‌های متا و لینک‌ها می‌شد. متاسفانه امروزه استفاده از این تاکتیک‌ها بیشتر به ضرر سایت خواهد بود تا منفعتی برای آن به همراه داشته باشد.در روز‌های اول، موتورهای جستجو از کلیدواژه‌ها به‌عنوان سیگنالی برای یافتن ارتباط بین عنوان جستجو و محتواها (بدون توجه به نحوه‌ی استفاده از این کلیدواژه‌ها) استفاده می‌نمودند. امروزه اگرچه همچنان موتورهای جستجو در خواندن و درک متن‌ها ناتوان هستند اما استفاده از یادگیری ماشین (machine learning) کمک کرده است تا سطح درک موتورها به سطح درک انسان نزدیک و نزدیک‌تر شود.بهترین اقدام، استفاده‌ی طبیعی و استراتژیک از کلیدواژه‌ها است.

برای مثال اگر هدف‌گیری شما عبارت برج میلاد» باشد، بنابراین باید محتوایی طبیعی در مورد برج میلاد تهیه کنید. تاریخ ساخت برج و تفریحاتی که در مجموعه‌ی میلاد در دسترس است می‌توانند سوژه‌های خوبی برای تولید محتوا پیرامون عبارت برج میلاد باشند. از طرف دیگر اگر به‌طور غیرطبیعی از عبارت برج میلاد در یک متن غیر مرتبط استفاده کنید، تلاش‌هایتان برای رتبه‌بندی با این عبارت کلیدی به نتیجه نخواهد رسید. نکته‌ی اصلی در مورداستفاده از کلمات کلیدی این است که نیاز نیست تا برای تمامی کلمات کلیدی رتبه‌ی خوبی داشته باشید، بلکه کافی است تا عباراتی را هدف قرار دهید که کاربران با جستجوی آن‌ها به محصولاتی که سایت شما ارائه می‌دهد، می‌رسند.

راز و رمز میزان استفاده از کلمات کلیدی در متن

میزان استفاده از یک کلمه‌ی کلیدی در متن دیگر به‌عنوان یک فاکتور برای رتبه‌بندی مطرح نیست. اگر دو محتوا، متن 1 و متن 2، دارای 1000 آیتم باشند و یک آیتم در آن 20 بار تکرار شده باشد، یک آنالیزگر چگالی کلیدواژه به شما نشان خواهد داد که نرخ استفاده‌ی آن آیتم در متن 2% خواهد بود. زمانی ارزش دو متن یکسان خواهد بود که در هر دو متن 500 آیتم موجود بوده و تعداد تکرار آیتم موردنظر در هر دو متن 10 بار باشد. بدیهی است که در این شرایط یک آنالیزور چگالی کلیدواژه نمی‌تواند تشخیص دهد که ارتباط کدام متن با کلمه‌ی کلیدی بیشتر است. آنالیز چگالی استفاده‌ی کلیدواژه‌ها در موارد زیر هیچ اطلاعات مفیدی به ما ارائه نخواهند داد:

 • فاصله‌ی نسبی کلمات کلیدی در متن (مجاورت)
 • این کلمات در کجای متن مورداستفاده قرارگرفته‌اند (نحوه‌ی توزیع)
 • موضوع کلی، عنوان و زیر موضوع‌های بحث در محتوا (مساله‌ی اصلی متن)

بنابراین چگالی کلیدواژه‌ها فاکتور مناسبی برای بررسی کیفیت و ارتباط محتوا به شمار نمی‌آید.

بهینه‌سازی درون صفحه‌ای

استفاده از کلیدواژه‌ها و هدف‌گیری آن‌ها همچنان به‌عنوان یکی از بخش‌های الگوریتم‌های رتبه‌بندی به شمار می‌آید و ازاین‌رو برای بهینه‌سازی مناسب صفحه می‌توان از چند تکنیک مناسب در نحوه‌ی استفاده از کلیدواژه‌ها بهره برد. هنگامی‌که در سایتتان فعالیت می‌کنید، می‌توانید از این پروسه‌ها بهره‌ بگیرید:

 • در تگ عنوان حداقل یک‌بار از عبارت کلیدی مدنظرتان استفاده نمایید. تا آنجایی که می‌توانید این عبارت کلیدی را در ابتدای عنوان خود جاسازی کنید.
 • از عبارت کلیدی یک‌بار به‌طور برجسته در ابتدای متن استفاده نمایید.
 • در بدنه‌ی محتوا دو یا سه بار از عبارت موردنظر استفاده کنید. اگر متن شما طولانی است می‌توانید تعداد دفعات استفاده از این عبارت را بیشتر کنید. ممکن است با استفاده‌ی بیشتر از عبارت کلیدی موردنظر یا معادل‌های آن‌ها در متن به توفیقی دست پیدا کنید، اما تجربیات متخصصان این زمینه بر این نکته تاکید دارد که استفاده‌ از کلیدواژه‌ها بیشتر از این حد، هیچ تاثیری بر رتبه‌ی شما نخواهد داشت.
 • از عبارت کلیدی خود دست‌کم یک‌بار در تگ Alt تصاویر موجود در صفحه استفاده نمایید. این کار نه‌تنها در جستجوها کمک‌کننده است بلکه به این طریق ممکن است از بخش جستجوی تصاویر گهگاه ترافیکی به سمت صفحه‌ی شما سرازیر شود.
 • از عبارت کلیدی یک‌بار در URL استفاده نمایید. توضیحات بیشتر در مورد URL ها و کلمات کلیدی در ادامه‌ی این مقاله ارائه خواهد شد.
 • از عبارت کلیدی دست‌کم یک‌بار در توضیحات متا استفاده کنید. اگرچه این فاکتور برای رتبه‌بندی‌ها مورداستفاده قرار نمی‌گیرد اما این کار در هنگام نمایش نتایج، کاربران را تحریک خواهد نمود تا بر روی لینک شما کلیک کنند.

و به یاد داشته باشید که نباید از کلمات کلیدی در انکر تکست‌های لینک‌های درونی سایت استفاده کنید.

تگ‌های عنوان

عنوان یک صفحه دقیق‌ترین و مختصرترین توضیح در مورد محتوای درونی صفحه است. رعایت این موضوع هم در ارتباط با کاربران اهمیت دارد و هم در بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو نقش مهمی ایفا می‌کند.ازآنجاکه تگ‌ها یکی از بخش‌های مهم در بهینه‌سازی موتورهای جستجو به‌حساب می‌آیند، اقداماتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود می‌توانند ترافیک بسیاری را برای سایت به همراه داشته باشند. توصیه‌های زیر، گام‌های اساسی برای بهینه کردن تگ‌های عنوان را پوشش می‌دهند.

اصول اولیه طراحی وب سایت

1) طول تگ عنوان را در نظر داشته باشید

موتورهای جستجو تنها 65 تا 75 کاراکتر اول تگ عنوان را در نتایج جستجو به نمایش می‌گذارد. این محدودیت معمولا در تمامی موتورهای جستجو اعمال می‌شود؛ بنابراین بهتر است تا این محدودیت را همواره در نظر داشت؛ اما درصورتی‌که عبارت کلیدی شما بسیار طولانی بوده و ذکر آن در تگ عنوان ضروری است، توصیه می‌شود که این عبارت را در تگ عنوان قرار داده و به این محدودیت توجه نکنید.

2) کلمات کلیدی مهم را در ابتدای تگ عنوان قرار دهید

هر چه کلمات کلیدی به ابتدای تگ عنوان نزدیک‌تر باشد، می‌تواند در رتبه‌بندی صفحه تاثیر بیشتری بگذارد و احتمال اینکه کاربر با مشاهده‌ی کلمه‌ی کلیدی روی لینک کلیک کند بیشتر خواهد بود.

3) در عنوان از برند خود استفاده نمایید

استفاده‌ی مداوم از برند در عناوین، به‌تدریج موجب شناخته شدن برند شده و پس‌ازآن کاربران با مشاهده‌ی برند تمایل بیشتری به کلیک بر روی لینک‌های دارای آن برند از خود نشان داده و به همین سادگی نرخ کلیک سایت افزایش خواهد یافت.

football-yahoo-sitesazan

4) تاثیر احساسی عنوان و خوانایی آن را در نظر داشته باشید

تگ عنوان باید توصیفی و خوانا باشد. تگ عنوان اولین نقطه در مواجهه‌ی کاربر با برند شماست؛ بنابراین باید سعی کنید که تگ عنوان شما، مثبت‌ترین تاثیر را بر کاربر داشته باشد. تولید یک تگ عنوان قانع‌کننده می‌تواند در جلب‌توجه کاربران در صفحه‌ی نمایش نتایج جستجو موثر باشد و بازدید سایت را بالا ببرد. این موارد تاکید می‌کند که سئو فقط بهینه‌سازی و استفاده‌‌ی استراتژیک از کلمات کلیدی را پوشش نمی‌دهد بلکه تمامی موارد مربوط به تجربه‌ی کاربر در سایت شما را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • تگ عنوان هر صفحه در بالای مرورگر اینترنت به نمایش درمی‌آید و هنگام انتشار محتوا در شبکه‌های مجازی از این تگ در نقش‌عنوان محتوا استفاده می‌شود.
 • استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان این امکان را فراهم می‌آورد که هنگامی‌که جستجویی شامل این کلمات انجام شود، موتورهای جستجو این کلمات را در نتایج جستجو به‌صورت برجسته به نمایش درآورد. این کاردیده شدن صفحه را تسهیل نموده و نرخ بازدید از سایت را بالا می‌برد.
 • دلیل مهم آخر برای تولید یک تگ عنوان توصیفی و شامل کلمات کلیدی، رتبه‌بندی در موتورهای جستجو است. در نظرسنجی‌هایی که در سایت‌های معتبر انجام‌گرفته است به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد که بیش از 90% از افراد معتقدند که استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی برای رسیدن به رتبه‌ی مناسب در نتایج جستجو به‌حساب می‌آید.

football-google-sitesazanتگ‌های متا

بسیاری از متا تگ‌ها به همراه توضیحی پیرامون نحوه‌ی صحیح استفاده از آن‌ها در زیر آورده شده است:

1) روبات‌های متا

تگ روبات‌های متا می‌تواند به‌منظور کنترل رفتار خزنده‌های موتور جستجو مورداستفاده قرار گیرد. راه‌های زیادی برای استفاده از ربات‌های متا به‌منظور کنترل نحوه‌ی نگاه موتور جستجو به یک صفحه وجود دارد:
index/noindex به موتور جستجو می‌گوید که آیا صفحه باید پیمایش و اندیس گذاری شود یا خیر. اگر از noindex استفاده شود، صفحه اندیس گذاری نخواهد شد. به‌صورت پیش‌فرض موتورهای جستجو فرض می‌کنند که می‌توانند تمامی صفحات را اندیس گذاری کنند. از این رو استفاده از index کاری اضافی است.
follow/nofollow به موتورهای جستجو می‌گوید که لینک‌های موجود در صفحه توسط خزنده‌ها باید پیمایش شوند یا خیر. اگر از nofollow استفاده شود، موتورهای جستجو تلاشی برای یافتن لینک در صفحه نخواهند نمود، یا آن را در رتبه‌بندی‌ها به‌حساب نخواهد آورد (در بعضی موتورها مانند گوگل هر دو مورد باهم اتفاق می‌افتد). به‌صورت پیش‌فرض تمامی لینک‌ها قابل پیمایش هستند و از follow استفاده می‌نمایند. نحوه‌ی استفاده از nofollow:

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

 

Noarchive به‌منظور محدود کردن موتورهای جستجو برای ذخیره کردن یک نسخه (a cached copy) از صفحه سایت در پایگاه داده‌ی خود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور پیش‌فرض موتورهای جستجو، نسخه‌های قابل‌مشاهده از تمامی صفحاتی که اندیس گذاری می‌کند را در حافظه‌‌ی خود نگه می‌دارند و در نتایج جستجو لینک کپی شده را به کاربر نمایش می‌دهند.
Nosnippet به موتورهای جستجو می‌گوید که بعد از عنوان صفحه و URL در نتایج جستجو، هیچ توضیحی آورده نشود.
noodp/noydir تگ‌های تخصصی هستند که به موتورهای جستجو می‌گویند که از دایرکتوری یاهو یا Open Directory Project هیچ اسنیپت توصیفی را برای نمایش در نتایج جستجو برداشت ننماید.
از تگ‌ X-Robots نیز برای رسیدن به اهدافی که در بالا به آن اشاره شد استفاده می‌شود. این تکنیک بخصوص برای محتواهایی کاربرد دارد که در فایل‌های HTML قرار نمی‌گیرند (مانند تصاویر).

2) توضیحات متا (Meta Description)

تگ توضیحات متا، توضیحات کوتاهی در مورد محتوای درون صفحه است که در صفحه‌ی نتایج جستجو در پایین لینک صفحه به نمایش در‌می‌آید. از محتوای درون این تگ برای رتبه‌بندی صفحه استفاده نمی‌شود اما این توضیح اولین برخورد کاربر با محتوای درون صفحه هستند و می‌تواند در جذب او بسیار تاثیر گذار باشند. این توضیحات تبلیغی از محتوای صفحه‌ی شماست که کاربران را به صفحه‌ی شما دعوت می‌نماید. از توضیحات متا به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم بازاریابی جستجو یاد می‌شود. استفاده از یک توصیف خوانا و قانع‌کننده به‌وسیله‌ی کلمات کلیدی، می‌تواند نرخ کلیک یک صفحه را به‌طور چشمگیری افزایش دهد.
این توضیحات می‌تواند هر تعداد کاراکتری را در خود جای دهد اما موتورهای جستجو معمولا تا 160 کاراکتر اول آن را برای کاربران به نمایش می‌گذارند. اگر شما در بخش توضیحات متا چیزی وارد نکنید، موتور جستجو به‌طور تصادفی بخشی از المان‌های درون صفحه را بجای این توضیحات در نتایج به کاربران نشان خواهد داد. برای صفحاتی که چند موضوع را درون خود جای‌داده‌اند، خالی گذاشتن تگ توضیحات متا یک تاکتیک محسوب می‌شود.

ساختار URL ها

در بازاریابی جستجو ساختار URL بسیار اهمیت دارد، زیرا URL‌ها در مکان‌های زیادی به نمایش درمی‌آیند:

 • ازآنجاکه موتورهای جستجو URL ها را در نتایج جستجو به نمایش درمی‌آورند، URL ها نیز می‌توانند در نرخ کلیک و میزان بازدید از سایت تاثیر داشته باشند. از طرف دیگر سایت‌هایی که در URL آن‌ها عبارت‌های کلیدی نهفته شده است از امتیاز همراه داشتن آن کلمه‌ی کلیدی و رتبه‌بندی بهتر برای آن کلیدواژه، به‌طور خودکار بهره می‌برند.
 • URL، ظاهری از سایت شما در نوار جستجوی مرورگر کاربران بوده و تا حد کمی بر روی موتورهای جستجو تاثیر گذار است. ساختار نامناسب و طراحی ضعیف URL می‌تواند از سایت شما زمینه‌ی بدی در ذهن مخاطب بسازد.

دستورالعمل‌هایی برای تولید یک URL مناسب

1) از دیدگاه مخاطب نگاه کنید

خودتان را در جایگاه یک کاربر فرض کنید و به URL سایتتان نگاه کنید و ببینید که آیا به‌آسانی و با دقت می‌توانید محتوای مورد انتظارتان در سایت را پیش‌بینی کنید؟ اگر این‌چنین است پس URL مناسبی انتخاب نموده‌اید.

2) هرچه کوتاه‌تر، بهتر

اگرچه استفاده از URL های توصیفی سودمند است اما کوتاه کردن طول URL و کاهش اسلش‌های استفاده‌شده در آن به کاربران کمک می‌کند تا آن را به‌راحتی در هر مکانی کپی کنند. از طرف دیگر این کار باعث می‌شود که تمام URL شما در نتایج جستجو نمایش داده شود.

3) استفاده از کلمات کلیدی در URL مهم است (اما افراط در این کار خطرناک است)

اگر صفحه‌ی شما یک کلمه یا عبارات مشخص را هدف گرفته، بهتر است آن را در URL بگنجانید. در نظر داشته باشید که انباشته نمودن کلیدواژه‌ها تاکتیکی اشتباه است؛ اگر بیش‌ازاندازه از کلیدواژه‌ها استفاده کنید، URL شما کمتر قابل‌استفاده بوده و به‌عنوان اسپم، فیلتر خواهد شد.

4) URL استاتیک تولید کنید

بهترین URL ها آن‌هایی هستند که به‌راحتی توسط کاربران خوانده می‌شوند. با استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند mod_rewrite و ISAPI_rewrite به‌راحتی آدرس‌های دینامیک مانند https://www.sitesazan.net/blog?id=123 را به آدرس‌های استاتیک مانند https://www.sitesazan.net /blog/google-fresh-factor تبدیل نمود. حتی یک پارامتر دینامیک در URL می‌تواند در مجموع در رتبه تاثیر منفی گذاشته و باعث اندیس گذاری کمتر شود.

5) از خط فاصله (hyphen) برای جدا کردن کلمات استفاده کنید

بجای استفاده از علاماتی مانند (_)، (+) و (%20) بهتر است از کاراکتر () برای جدا نمودن کلمات در URL ها استفاده کنید.

نسخه‌ی کانونیکال و مشابه از یک محتوا

محتوای مشابه (Duplicate content) یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که هر سایتی با آن روبرو می‌شود. در چند سال اخیر، موتورهای جستجو،سایت‌هایی که از محتوای تکراری و صفحات با محتوای کم استفاده می‌کردند را تنزل رتبه داده و در رتبه‌بندی خود با افت روبرو کرده‌اند.
کانونیکال سازی (Canonicalization) هنگامی اتفاق می‌افتد که دو یا چند نسخه‌ی تکراری از یک صفحه‌ی وب با URL های مختلف پدیدار می‌شوند. این موضوع با استفاده از دستگاه‌های مدیریت محتوا بسیار رایج شده است. محتوای تکراری حتی ممکن است در چند سایت مختلف مشاهده شود. این موضوع برای موتورهای جستجو یک مشکل بزرگ است چراکه نمی‌تواند به‌درستی تشخیص دهد که کدام نسخه را باید در نتایج جستجو به کاربران نمایش دهد. در محافل سئو، از این مشکل با عنوان duplicate content یاد می‌شود که در اینجا قصد داریم آن را با جزئیات بیشتر بررسی نماییم.
موتورهای جستجو معمولا برای جلوگیری از یک تجربه‌ی بد برای کاربر از نمایش دو محتوای مشابه در نتایج جستجو خودداری می‌کنند. در این موارد صفحه‌ای در نتایج ارائه می‌شود که از دید موتور جستجوگر به نظر مطلب اصلی می‌آید. نتیجه این خواهد شد که تمامی صفحات مشابه شما رتبه‌ای پایین‌تر ازآنچه باید داشته باشند را به دست می‌آورند.
کانونیکال کردن به فرآیندی گفته می‌شود که در آن محتواهای مشابه و تکراری همگی مدیریت‌شده و تنها یک محتوا به‌عنوان محتوای اصلی به نمایندگی از تمامی محتواهای مشابه به موتورهای جستجو معرفی می‌شود تا موتورهای جستجو تنها آن صفحه را اندیس گذاری کرده و در نتایج جستجوها آن صفحه را به نمایش درآورد. این فرآیند توسط ریدایرکت 301 انجام می‌شود. هنگامی‌که چند صفحه با پتانسیل کسب رتبه‌ی مناسب باهم ترکیب شوند و فقط یک صفحه اندیس گذاری شود، نه‌تنها دیگر با یکدیگر رقابت نمی‌کنند بلکه صفحه‌ای را تشکیل می‌دهند که از تک‌تک صفحه‌ها قدرتمندتر بوده و رتبه-ی بهتری کسب خواهد نمود.

تگ کانونیکال؛ راهی برای نجات

یک گزینه‌ی مناسب برای بهینه کردن صفحات مشابه استفاده از تگ کانونیکال است. این تگ می‌تواند در میان سایت-های مختلف نیز مورداستفاده قرار گیرد، به‌طوری‌که یک URL از یک دامنه توسط این تگ به یک URL در دامنه‌ی دیگری ارجاع داده شود.از تگ کانونیکال در میان صفحاتی که محتوای تکراری و مشابه دارند استفاده کنید. هدف تگ کانونیکال این است که صفحه‌ای را به‌عنوان صفحه‌ی اصلی برای اندیس‌گذاری و رتبه‌بندی معرفی نماید.

نحوه‌ی کارکرد داخلی

<link rel="canonical" href="https://www.sitesazan.net /blog"/>

 

این کد به موتورهای جستجو می‌گوید که صفحه‌ی شامل این کد، یک کپی از نسخه‌ی اصلی https://www.sitesazan.net /blog بوده و تمامی سیگنال‌های رتبه‌بندی این صفحه باید به صفحه‌ی اصلی یعنی https://www.sitesazan.net /blog انتقال داده شود. از دیدگاه سئو تگ کانونیکال بسیار شبیه به ریدایرکت 301 است. در واقع با استفاده از هردوی این‌ها به موتور جستجو می‌گویید که چند صفحه باید به‌عنوان یک صفحه در نظر گرفته شود، بدون اینکه کاربران به یک URL دیگر ارجاع داده شوند.

ریچ اسنیپت‌ها (Rich Snippets)

تابه‌حال رتبه‌بندی‌های 5 ستاره را در نتایج جستجو مشاهده کرده‌اید؟ موتورهای جستجو این اطلاعات را از ریچ اسنیپت-های جاسازی‌شده در صفحه‌ی وب دریافت می‌نماید. ریچ اسنیپت‌ها نوعی داده‌ی ساختاری هستند که به وبمسترها این امکان را می‌دهند محتوایی تولید نموده و به‌وسیله‌ی آن اطلاعاتی را برای موتورهای جستجو فراهم نمایند.
درحالی‌که استفاده از ریچ اسنیپت‌ها و داده‌های ساختار یافته به‌عنوان المان‌های موردنیاز برای طراحی متناسب با موتورهای جستجو مطرح نیستند اما رشد استفاده از آن‌ها توسط وبمسترها نشان از این دارد که این فاکتورها در بعضی از شرایط مزیت‌هایی را نصیب سایت می‌نماید.
اغلب موتورهای جستجو داده‌های ساختاریافته را در نتایج جستجو به نمایش می‌گذارند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بررسی نظر کاربران (ستاره‌ها) و پروفایل نویسنده (عکس‌ها) اشاره نمود. منابع خوبی برای یادگیری بیشتر در مورد ریچ اسنیپت‌ها موجود است. از جمله اطلاعات موجود در Schema.org و Google’s Rich Snippet Testing Tool.
نمونه‌ای از استفاده‌ی ریچ اسنیپت
فرض کنید که شما در وبلاگ خود یک کنفرانس در مورد سئو را اعلام کرده‌اید. در یک HTML منظم، کد شما احتمالا به این شکل خواهد بود:

<div>
SEO Conference<br/>
Learn about SEO from experts in the field.<br/>
Event date:<br/>
May 8, 7:30pm
</div>

اما اکنون با ساختاری کردن این داده‌ها می‌توانیم به موتورهای جستجو اطلاعات بیشتری در مورد این نوع داده انتقال دهیم. نتایج نهایی به این شکل خواهد بود:

<div itemscope itemtype="https://schema.org/Event">
<div itemprop="name">SEO Conference</div> 
<span itemprop="description">Learn about SEO from experts in the field.</span>

تاریخ این رخداد:

<time itemprop="startDate" datetime="2012-05-08T19:30">May 8, 7:30pm</time> 
</div>

از سایتتان دفاع کنید

چگونه افراد دیگر رتبه‌ی شما را می‌دزدند؟
متاسفانه فضای وب پرشده است از سایت‌هایی که تجارت و مدل جذب ترافیک آن‌ها به برداشتن محتوا از سایت‌های دیگر و انتشار آن در سایتشان باکمی تغییر، وابسته شده است. اقدام به برداشتن محتوا از سایت شما و انتشار مجدد آن درجایی دیگر را scraping می‌نامند. متاسفانه افرادی که از این شیوه بهره می‌گیرند، رتبه‌ی خوبی در نتایج موتورهای جستجو کسب می‌کنند (حتی بهتر از رتبه‌ای که سایت اصلی مطلب کسب نموده است).
هنگامی‌که مطلب خود را با هر نوع از فرمت محتوا انتشار می‌دهید (مانند RSS یا XML) مطمئن شوید که به سرویس‌های ردیابی و وبلاگ نویسی اصلی (Google, Technorati, Yahoo! و …) پینگ بدهید. دستورالعمل‌های سرویس‌های پینگ دادن مانند گوگل و Technorati مستقیما از سایت‌هایشان قابل‌دسترسی است. همچنین می‌توانید برای این کار از سرویس‌هایی مانند Pingomatic برای خودکار نمودن فرآیند پینگ دهی استفاده نمایید.
بعد از این مرحله می‌توانید از ابزارهایی برای دور کردن این دزدان استفاده نمایید. اکثر این سارقان محتوا را با ادیتینگ آن دوباره منتشر می‌نمایند. بنابراین با قرار دادن لینک‌های برگشتی به سایت خود در محتوا، می‌توانید مطمئن شوید که موتورهای جستجو متوجه می‌شوند که اکثر کپی‌ها به شما لینک داده‌اند. برای این کار به‌جای لینک دادن به صفحه‌ی اصلی (یعنی Home) از کد زیر استفاده کنید:

<a href="https://www.sitesazan.net ">Home</a>

 

به این طریق هنگامی‌که یک سارق محتوای شما را کپی کند، لینک مربوطه همچنان به سایت شما ارجاع می‌دهد.

راه‌های پیشرفته‌ای برای محافظت از محتوا در مقابل سارقان وجود دارد، اما هیچ‌کدام از آن‌ها بدون خطا نیستند. باید انتظار داشته باشید که هرچه محبوبیت سایتتان بیشتر شود، محتوای بیشتری از سایت شما در سایت‌های دیگر بازنشر داده شود. اغلب می‌توانید این مشکل را نادیده بگیرید اما هنگامی‌که دیدید سارقان در حال دزدیدن ترافیک و رتبه‌ی سایت شما هستند، می‌توانید از روند قانونی این موضوع را پیگیری نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید