طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : تصورات غلط در مورد موتورهای جستجو

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : تصورات غلط در مورد موتورهای جستجو

فصل 9 – تصورات غلط در مورد موتورهای جستجو

در طول چند سال اخیر، تصورات غلطی پیرامون نحوه‌ی عملکرد موتورهای جستجو پدید آمده است. این موضوع باعث شده تا سئوکاران مبتدی در یافتن راه‌کارهای تاثیرگذار دچار مشکل شوند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا تمامی حقایق پشت پرده‌ی این زمینه را بیان کنیم.

ثبت در موتور جستجو

در زمان‌های ابتدایی پیدایش سئو (اواخر دهه‌ی 90 میلادی) موتورهای جستجو فرم‌های ثبت سایت ارائه می‌کردند که خود جزئی از پروسه‌ی بهینه سازی سایت به شمار می‌آمد. وبمسترها و صاحبان سایت‌ها صفحات موجود در سایتشان را با کلمات کلیدی تگ می‌کردند و برای موتورهای جستجو ارسال می‌نمودند. اندکی بعد از ارسال فرم، یک خزنده به سراغ این منابع می‌آمد و با بررسی آن‌ها، این صفحات را اندیس گذاری می‌نمود.متاسفانه این رویه‌ی خوبی برای سئو نبود، چرا که اکثر فرم‌های ارسالی مربوط به صفحات اسپم بودند. این رویه در نهایت منجر به این شد که کار پیمایش سایت‌ها و اندیس‌گذاری آن‌ها منحصرا به موتورهای جستجو واگذار شود. از سال 2001 تا کنون دیگر نه نیازی به فرم‌های ثبت سایت بوجود آمده و نه کمبودی در این راستا احساس شده است.

اکنون جایگزین برای این رویه‌ی قدیمی ارسال فرم ثبت سایت، دریافت لینک از دیگر سایت‌ها است که این کار به طور طبیعی طراحی سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی می‌نماید.امروزه ممکن است گاهی با فرم‌های قدیمی ثبت سایت مواجه شوید (برای مثال در سایت بینگ) اما این صفحات باقیمانده‌ ای از گذشته هستند و در فعالیت‌های امروزی سئو نیازی به وجود آنها احساس نمی‌شود. در صورتی که با تبلیغاتی پیرامون این فرم‌ها مواجه شدید، بدون توجه به آنها به فعالیت‌های اصلی و موثر سئوی خودتان ادامه دهید. حتی اگر یک موتور جستجو از این فرم‌ها برای پیمایش سایت شما استفاده نماید، به نظر نمی‌رسد به آنها در الگوریتم رتبه بندی خود سهم قابل توجهی اختصاص دهد.

همیارهای موتورهای جستجو

تگ‌های متا

روزگاری تگ‌های متا یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو سایت محسوب می‌شدند. می‌توانستید کلیدواژه‌هایی که قصد دارید تا برای آن‌ها رتبه‌ی خوبی داشته باشید را تگ کنید تا هنگامی که کاربران آن کلمات را جستجو می‌نمودند، صفحه‌ی شما در نتایج جستجو به آن‌ها نمایش داده شود. این پروسه آنقدر مورد سوء استفاده‌ی اسپمرها قرار گرفت تا اینکه اهمیت خود به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه‌بندی‌ها در اکثر موتورهای جستجو را از دست داد.دیگر تگ‌ها، به ویژه تگ عنوان و توضیحات متا، برای یک سئوی با کیفیت بسیار با اهمیت هستند. علاوه بر اینها تگ‌های متا ربات ابزار مهمی برای کنترل خزنده‌ها به شمار می‌آمدند؛ بنابراین اگرچه درک درست از نحوه‌ی عملکرد متا تگ‌ها بسیار با اهمیت به نظر می‌آید اما این فاکتورها دیگر نقش اساسی را در سئوی امروزی بازی نمی‌کنند.

گنجاندن کلمات کلیدی در محتوا

آیا تا به حال با صفحاتی مواجه شده‌اید که به نظرتان اسپمی باشد؟ شاید این متون اسپمی چیزی شبیه به متن زیر باشند:
لوله‌کشی شرکت X بهترین و ارزان‌ترین لوله‌کشی را برای نیازهای شما به لوله‌کشی اجرا می‌نماید. پس بهتر است قبل از اینکه دیر شود با لوله‌کشی X تماس بگیرید. یکی از رموز ماندگار سئو استفاده از مفهومی به نام چگالی استفاده از کلمات کلیدی است. تعداد کلمات کلیدی تقسیم بر تعداد کلی کلمات کلیدی استفاده شده در متن. این فاکتور توسط موتورهای جستجو به منظور بررسی ارتباط جستجو با محتوا و محاسبه‌ی رتبه‌بندی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.اگرچه بارها ثابت شده است که فاکتور چگالی کلیدواژه دیگر تاثیر گذشته‌ی خود را ندارد اما دیده می‌شود که بعضی اسرار دارند تا این فاکتور را در محتوای خود لحاظ کنند.

بسیار از ابزارهای سئو وب سایت این مفهوم را به خورد کاربران می‌دهند که چگالی کلمات کلیدی همچنان یکی از فاکتورهای مهم در سئو به حساب می‌آید در حالی که اصلا اینطور نیست. چگالی کلیدواژه را فراموش کنید و بجای آن هوشمندانه و در موارد نیاز از کلمات کلیدی استفاده نمایید. استفاده‌ی بیجای 10 مورد از کلیدواژه‌ها، در مقایسه با دریافت یک لینک از یک سرمقاله‌ی مناسب که مطمئن است مطلب شما اسپمی نیست، تاثیر به مراتب کمتری در بهبود سئوی محتوای شما خواهد داشت.

نمایش نتایج تبلیغاتی (نمایش نتایج با پرداخت هزینه) باعث تقویت نتایج ارگانیک می‌شوند

گول تبلیغات در رابطه با نتایج پولی موتورهای جستجو را نخورید. بزرگ‌ترین توطئه در این رابطه این باور غلط است: تخصیص بودجه به بخش تبلیغاتی موتورهای جستجو باعث بهبود نتایج ارگانیک سئوی شما خواهد شد.تجربیات و تحقیقات قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته که نشان می‌دهد هیچ مدرکی برای اثبات تاثیر مثبت تبلیغات پولی بر نتایج ارگانیک وجود ندارد. گوگل، بینگ و یاهو به وضوح نتایج ارگانیک خو را از نتایج به دست آمده از تبلیغات تفکیک نموده‌اند.در گوگل، شرکت‌های تجاری ماهانه ده‌ها میلیون دلار را صرف تبلیغات خود می‌کنند اما حتی این شرکت‌ها مدعی هستند که نتوانسته‌اند کیفیت مناسبی در نتایج جستجو به دست بیاورند و حتی گروه‌های اسپمی نتایج بهتری در مقایسه با آن‌ها کسب نموده‌اند. تا زمانی که موتورهای جستجو بین نتایج تبلیغاتی و نتایج طبیعی تفاوت قائل باشند، ادعاهایی مربوط به تاثیر نتایج پولی بر روی نتایج ارگانیک در حد یک افسانه است.

اسپم و موتورهای جستجو

تا زمانی که نتایج جستجو مهم باشد، پدیده‌ی اسپم هم به حیات خود ادامه می‌دهد. فعالیت‌های مربوط به استفاده‌ی اسپمی از موتورهای جستجو، دستکاری محتوا و نتایج به منظور افزایش غیر قانونی رتبه‌‌ی سایت در نتایج جستجو در اواسط دهه‌ی 90 میلادی کلید خورد.حتی یک روز حضور در رده‌ی بالای نتایج جستجوی مربوط به کلمات کلیدی محبوب می‌تواند تاثیر بسیار بزرگی بر درآمد‌های یک شرکت داشته باشد. بنابر این اصلا دور از انتظار نیست که دستکاری موتورهای جستجو کار بسیار محبوبی باشد. البته فعالیت‌های اسپمی اکنون دیگر کار بسیار دشواری شده و به دو دلیل ارزش خود را از دست داده است:

1) به تلاشش نمی‌ارزد

کاربران از اسپم متنفرند و موتورهای جستجو انگیزه‌های اقتصادی خوبی برای مبارزه با آن دارند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که یکی از بزرگترین برتری‌های گوگل به نسبت رقبای خود در ده سال گذشته، توانایی این شرکت در مبارزه‌ی بهتر با پدیده‌ی اسپم بوده است. بدون شک پدیده‌ی اسپم موضوعی است که تمامی موتورهای جستجو وقت و هزینه‌ی زیادی را صرف مبارزه با آن می‌کنند.اگرچه فعالیت‌های اسپمی در پاره‌ای از موارد نتایج مناسبی را به همراه دارد اما با اطمینان می‌توان گفت که تلاش برای پیشبرد یک مجموعه‌ی اسپمی بسیار بیشتر از تلاش برای تولید محتواهای مناسب است و از طرف دیگر برای موارد اسپمی هیچ آینده‌ای وجود ندارد.به جای صرف هزینه و زمان بر روی چیزی که دیر یا زود توسط موتورهای جستجو دور انداخته می‌شود، بهتر است بر روی مجموعه‌ی ارزشمندی سرمایه گذاری شود که در بلند مدت، سود شما را تضمین نماید.

2) موتورهای باهوش تر

موتورهای جستجو تلاش‌های قابل توجهی در زمینه‌ی شناسایی موارد اسپمی و مبارزه با آنها انجام داده‌اند. از این رو تاثیر بر روی الگوریتم های بسیار پیشرفته‌ی آنها برای تولید موارد اسپمی کار بسیار پیچیده‌ای است. معیارهایی مانند Moz’s TrustRank، statistical analysis و historical data باعث کاهش ارزش موارد اسپمی شده و همچنین باعث جذاب‌تر شدن استفاده از استراتژی های سئوی کلاه سفید شده است.به روزرسانی موسوم به پاندا توسط گوگل، الگوریتم‌های بادگیری ماشینی را معرفی نمود که به مبارزه‌ با موارد اسپمی و صفحات کم ارزش می‌پردازد و به موتورهای جستجو کمک می‌نماید تا در نتایج خود نوآوری داشته باشند و نتایجی با کیفیت را به کاربران ارائه نمایند.بدیهی است که ما هرگز توصیه نمی‌کنیم که از موارد اسپمی استفاده کنید.

اما برای کمک به تعداد زیادی از سئوکاران که سایت آن‌ها به دلیل استفاده از موارد غیرقانونی مورد جریمه واقع‌شده و یا به‌طور کامل بسته‌شده است، بهتر است مواردی را که موتورهای جستجو به‌عنوان عناوین اسپمی قلمداد می‌نماید را باهم بررسی کنیم.مهم‌ترین نکته‌ای که در این رابطه باید به یاد داشته باشید این است که: تکنیک‌های دستکاری موتورهای جستجو هرگز به شما کمک نخواهد کرد و این روش‌ها اغلب منجر به اعمال جریمه از طرف موتورهای جستجو خواهد شد.

آنالیز اسپم صفحه‌ای (PAGE-LEVEL SPAM ANALYSIS)

موتورهای جستجو اغلب آنالیزهایی را به صورت صفحه به صفحه و بر روی کل دامنه انجام می‌دهند. ابتدا بهتر است تا نگاهی بیاندازیم به آنالیزهای مربوط به اقدام به دستکاری در سطح URL :

انباشتن کلیدواژه (Keyword Stuffing)

یکی از واضح‌ترین و تاسف بار ترین تکنیک‌های اسپم، انباشتن کلیدواژه است. در این روش معمولا کلیدواژه‌ها و عبارات کلیدی به طور افراطی در یک صفحه مورد استفاده قرار می‌گیرند تا برای موتورهای جستجو اینطور به نظر بیاید که ارتباط این متن با کلیدواژه‌ی استفاده شده بسیار زیاد است. همانطوری که در بالا نیز به آن اشاره نکردیم، این استفاده از این تکنیک کاملا بی‌فایده است.بررسی یک صفحه به منظور یافتن کلیدواژه‌های انباشته، برای موتورهای جستجو بسیار آسان است. گوگل این توانایی الگوریتم خود را بارها و بارها در کنفرانس‌های مختلف به اطلاع عموم رسانده است.

لینک های دستکاری شده

یکی از محبوبترین روش‌های اسپمی در وب، کسب لینک‌های دستکاری شده است. از آنجا که دریافت لینک در الگوریتم موتور جستجو به عنوان یک فاکتور مهم برای رتبه بندی‌ها محسوب می‌شود، اسپمرها از این روش برای افزایش رتبه‌ی سایت و افزایش میزان بازدید از سایتشان استفاده می‌نمایند. این روش یکی از سخت ترین فرم‌های اسپم است که موتورهای جستجو به سختی می‌توانند از پس یافتن آن بربیایند. چرا که این روش اسپمی به صورت‌های مختلفی انجام می‌گیرد. تعدادی از روش‌های دستکاری لینک در ادامه آورده شده است:

برنامه‌های تبادل لینک :

سایت‌ها لینک‌هایی تولید می‌نمایند که کاربران را در چند صفحه دائما به عقب و جلو می‌برند تا از این طریق میزان کلیک روی آن لینک بیشتر شده و اینطور به نظر بیاید که این لینک از محبوبیت بالایی برخوردار است. موتورهای جستجو در تشخیص و کاهش ارزش این لینک‌ها بسیار ماهرانه عمل می‌نمایند و الگوهای بسیار مناسبی را برای مبارزه با این روش اتخاذ نموده‌اند.

ترفندهای نامناسب جذب لینک:

لینک‌های شبکه‌ای و فارم لینک‌ها جزئی از این مجموعه هستند که معمولا توسط وب‌سایت‌های کم ارزش برای افزایش محبوبیت سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. موتورهای جستجو معمولا با رصد دقیق ارتباط بین وب‌سایت‌ها و رفتار وب‌سایت‌ها در قبال یکدیگر، معمولا در تشخیص ترفندهای نامناسب جذب لینک موفق عمل می‌کنند.

خرید لینک :

این مجموعه سایت‌ها به دنبال دیگر سایت‌هایی هستند که در ازای دریافت مبلغی به صفحات آن‌ها لینک ارسال کنند. این رویه گاهی شبکه‌های بسیار بزرگ خریدوفروش لینک را شکل می‌دهد و اگرچه موتورهای جستجو سخت کار می‌کنند تا این شبکه‌ها را شناسایی کنند اما این شبکه‌ها بر روش خود برای فراهم آوردن ارزش افزوده برای خریداران و فروشندگان لینک اسرار می‌نمایند.

مسیرهای بی‌کیفیت دریافت لینک :

این روش، یکی از محبوب‌ترین منابع دست‌کاری لینک است که به‌طور مکرر در سئو از آن استفاده می‌شود. تعداد بسیار زیادی سایت وجود دارند که در ازای دریافت مبلغی لینک سایت شما را در سایت خود قرار می‌دهند و عموما این سایت‌ها کار خود را در سطوح مختلف کاملا مشروع جلوه می‌دهند. گوگل اغلب به این رویه با از بین بردن امتیاز رتبه بندی این سایت‌ها واکنش نشان می‌دهد اما در تمامی موارد قادر نیست تا با آنها برخورد نماید.تاکتیک‌های دستکاری لینک بسیاری وجود دارد که اغلب آنها توسط موتورهای جستجو شناسایی شده‌اند. در اکثر موارد، موتورهای جستجو برای این تاکتیک‌ها متدهای الگوریتمیک می‌یابند تا اثرات آن‌ها را بر نتایج جستجو به حداقل برسانند. هنگامی‌که یک متد جدید اسپم مورد استفاده قرار می‌گیرد، مهندسان تلاش می‌کنند تا با بهینه‌سازی الگوریتم، بازرسی دستی و جمع‌آوری گزارشات اسپمی از وبمسترها و سئوکاران، این متد را شناسایی کرده با آن به مبارزه بپردازند.

پنهان کردن

یکی از دستورالعمل‌های موتورهای جستجو این است که صفحات سایت‌ها باید همان محتوایی را به خزنده‌های موتورهای جستجو نشان دهند که به کاربران نمایش می‌دهند؛ یعنی در میان قسمت‌های مختلف نباید محتوایی در کد HTML گنجانده شود که آن محتوا اصلا در صفحه وجود ندارد یا از دید کاربران پنهان بماند.هنگامی که این دستورالعمل نقض شود، موتورهای جستجو آن را پنهان کاری قلمداد کرده و از رتبه‌بندی صفحاتی که مرتکب به این پنهان‌کاری شده‌اند، در نتایج خود جلوگیری می‌نماید. پنهان‌کاری می‌تواند از طریق روش‌های مختلف و متدهای بسیار گوناگونی انجام شود. البته پنهان‌کاری می‌تواند هم جنبه‌ی مثبت داشته باشد و هم جنبه‌ی منفی. گاهی اوقات ممکن است موتورهای جستجو اجازه دهند تا اقدامات پنهان کارانه بدون هیچ مشکلی انجام شود چرا که گاهی این اقدامات تجربه‌ی بهتری را برای کاربران ایجاد می‌نمایند.

صفحات کم ارزش

اگرچه از لحاظ فنی این صفحات اسپم به حساب نمی‌آیند اما موتورهای جستجو متدهایی دارند تا محتوای صفحات را بررسی نموده تا از تازگی و اصالت محتوای به نمایش در آمده برای کاربران مطمئن شوند. رایج‌ترین فیلترهایی که موتورهای جستجو در این رابطه مورد استفاده قرار می‌دهند، فیلترهایی هستند که منجر به یافتن محتواهای کم حجم، محتوای مشابه و تکراری و محتواهای دینامیک تولیدی در صفحه می‌شوند. موتورهای جستجو همواره تلاش می‌کنند تا صفحاتی با مشکلات اشاره شده در نتایج جستجو به مخاطب ارائه نشود و همواره با بهبود الگوریتم خود و استفاده از متدهای جدید در تلاش هستند تا صفحاتی که محتوای کم ارزش به مخاطب ارائه می‌دهند را شناسایی کرده و از چرخه‌ی جستجو خارج نمایند.به‌روزرسانی پاندا توسط گوگل در سال 2011 گام بسیار بلندی در جهت برخورد با محتواهای کم ارزش در سراسر محیط وب بود و گوگل همچنان به پیگیری این رویه اسرار می‌ورزد.

آنالیز اسپمی دامنه‌ای (DOMAIN LEVEL SPAM ANALYSIS)

بجای آنالیز صفحه به صفحه برای یافتن محتواهای اسپمی، موتورهای جستجو می‌توانند دامنه‌هایی را که در آن فعالیت‌های اسپمی صورت می‌گیرد را شناسایی کرده و با آن‌ها برخورد کنند.

اقدامات مربوط به لینک دهی

درست همان‌طوری که در مورد صفحات اشاره شد، موتورهای جستجو می‌توانند انواع لینک‌های ارسالی برای یک سایت و کیفیت آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهد. سایت‌هایی که بطور واضح اقدام به دستکاری محتوا می‌نمایند در اندیس گذاری‌های موتورهای جستجو با مشکلاتی مواجه می‌شوند و یا حتی ممکن است از اندیس گذاری به طور کامل محروم شوند.

ایجاد اعتماد

وب‌سایت‌هایی که دارای شاخص اعتماد هستند، در مقایسه با آن‌هایی که این شاخص را ندارند، اغلب با رفتار متفاوت کاربران مواجه می‌شوند. کاربران معمولا به تحلیل سایت‌هایی که دارای شاخصه‌ی اعتماد بالاتری هستند بیشتر توجه می‌کنند. برای موتورهای جستجو، شاخصه‌ی اعتماد زمانی حاصل می‌شود که دامنه‌ی شما از تعداد زیادی دامنه‌ی دیگر لینک دریافت کند. اگر شما محتوای کم کیفیت و تکراری در وبلاگ خود منتشر نمایید، سپس از طریق مسیرهای اسپمی تعدادی لینک برای آن محتوا خریداری کنید، خیلی زود با مشکلات رتبه‌بندی مواجه خواهید شد.

در عین حال اگر شما محتوایی را در ویکی‌پدیا منتشر کنید و حتی در آن از لینک به URL های اسپمی نیز بهره گرفته باشید، این مطلب به‌طور فوق‌العاده خوبی در رنکینگ بالا خواهد رفت. این قدرت یک دامنه‌ی مورد اعتماد و با اقتدار را نشان می‌دهد.اعتماد همچنین می‌تواند از طریق لینک‌های داخلی بوجود بیاید. تعداد کمی محتوای تکراری و چند لینک مشکوک، به احتمال زیاد در مقابل صدها لینک باکیفیت که در سایت شما موجود است، نادیده گرفته می‌شود.

ارزش محتوا

همان‌طور که می‌بینیم، ارزش یک صفحه با توجه به میزان تازگی محتوا و نحوه‌ی رفتار کاربران با آن محتوا تعیین می‌گردد. همچنین ارزش یک دامنه نیز به صفحاتی که در آن موجود است بستگی دارد.سایت‌هایی که همواره محتواهای تکراری و کم ارزش را انتشار می‌دهند، ممکن است هرگز در رتبه‌بندی‌ها جایگاه مناسبی به دست نیاورند؛ حتی اگر اصول دیگر سئو را به خوبی رعایت نموده باشند. مشخص است که موتورهای جستجو اصلا علاقه ندارند تا کپی‌های ویکی‌پدیا را در دامنه‌های مختلف به کاربران ارائه نمایند، از این رو از الگوریتم‌ها و متدهایی استفاده می‌کنند تا از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنند.موتورهای جستجو دائما نتایجی که به کاربران ارائه می‌نمایند را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

هنگامی که یک کاربر بر روی یک لینک در نتایج کلیک می‌کند و سریعا آن صفحه را بسته و لینک بعدی را باز می‌کند، موتور جستجو متوجه می‌شود که آن لینک پاسخگوی نیاز کاربر نبوده است. هنگامی که این موضوع برای یک لینک مکررا اتفاق بیافتد، موتور جستجو متوجه می‌شود که این لینک مورد توجه کاربران نبوده و از محبوبیت مناسبی برخوردار نیست؛ بنابراین در نتایج بعدی رتبه‌ی پایین‌تری را به آن لینک اختصاص می‌دهد.کسب رتبه‌ی مناسب برای یک عنوان جستجو برای یک صفحه تمام هدف را ارضا نمی‌کند. هنگامی‌که صفحه‌ی شما رتبه‌ی مناسبی بدست آورد، باید ثابت کنید که این صفحه لیاقت حضور در این جایگاه را دارد.

در صورتی که عملکرد شما مناسب نباشد، از کجا به این عملکرد بد پی می‌برید؟

پی بردن به اینکه سایت توسط موتور جستجو جریمه‌شده است یا خیر، کار بسیار سختی است. گاهی اوقات الگوریتم موتور جستجو تغییر می‌کند و گاهی شما چیزی را در طراحی وب سایت خود تغییر می‌دهید که اثر منفی بر رتبه‌ی شما می‌گذارد. قبل از اینکه فرض کنید که سایتتان جریمه شده است، بهتر است گام‌های زیر را در مورد سایت خود اجرا نمایید:

1) گام اول: جلوگیری

هنگامی‌که اقدامات موجود در لیست زیر را انجام دادید، برای راهنمایی‌های بیشتر از فلوچارت پیروی کنید.

  • خطاها (Errors)

خطاهای موجود در سایت ممکن است موجب کندی حرکت خزنده‌ها و یا جلوگیری از پیمایش صفحات توسط آن‌ها شود. برای مدیریت این موضوع استفاده از Google Search Console ایده‌ی بسیار خوبی به نظر می‌‌رسد.

  • تغییرات

عملا تغییرات در سایت ممکن است بر نحوه‌ی نمایش محتوای شما در نتایج جستجو تاثیر مستقیم داشته باشد (تغییر درون صفحه‌ای، ساختار لینک‌های درونی، تغییر در محل محتوا و …).

  • تشابه

سایت‌هایی را که از سیستم لینک‌های برگشتی همانند شما استفاده می‌کنند را چک کنید و ببینید که آیا آن‌ها نیز رتبه‌ی خود را از دست داده‌اند یا خیر. هنگامی‌که موتور جستجو الگوریتم خود را به‌روزرسانی می‌کند، ارزش لینک‌ها و اهمیت آن‌ها ممکن است تغییر کند و در نتیجه تغییراتی در رتبه‌بندی مشاهده شود.

  • محتوای تکراری

وب‌سایت‌های مدرن معمولا مملو از محتواهای مشابه هستند و همواره این مشکل برای آن‌ها وجود دارد، بخصوص زمانی که اندازه‌ی سایت بسیار بزرگ می‌شود. موتورهای جستجو علاقه‌ای به نمایش چند محتوای تکراری را در نتایج جستجو نشان نمی‌دهند. لذا در صورتی که در یک سایت چند محتوا‌ی مشابه وجود داشته باشد، شانس آن‌ها برای کسب رتبه‌ی مناسب بسیار پایین می‌آید.

2) فلوچارت را دنبال کنید

اگرچه این چارت در تمامی موارد منجر به حل مساله نمی‌شود اما منطق حاکم بر آن برای یافتن جریمه‌های اعمالی و یا شناسایی خطای موتورهای جستجو در اسپم دانستن محتوای شما، بسیار کمک‌کننده‌ است. با اقدام به‌موقع، می‌توان گاهی اوقات از افت محسوس رتبه‌ی سایت جلوگیری نمود.

تصورات غلط در مورد موتورهای جستجو

اقدام برای برطرف نمودن جرائم یا پنالتی‌ها

ارسال درخواست برای تجدیدنظر معمولا کار ملال‌آوری است و معمولا با موفقیت همراه نمی‌شود. این درخواست‌ها به‌ندرت با پاسخی همراه می‌شوند و شما هرگز نخواهید دانست که چه اتفاقی برای شما افتاده و دلیل آنچه بوده است. به‌هرحال بسیار مهم است که هنگامی‌که سایت شما دچار جرایم این چنینی شده و یا به‌طور کامل مسدود می‌شود، چه اقداماتی را باید انجام دهید.
1) اگر تا کنون سایت خود در سرویس ابزارهای وبمستر موتور جستجو (engine’s Webmaster Tools service) ثبت نکرده‌اید، این کار را انجام دهید. این کار موجب ایجاد ارتباط و شکل‌گیری اعتماد بین شما و تیم کنترل کننده‌ی موتور جستجو خواهد شد.
2) مطمئن شوید که تمامی پیام‌ها و اطلاعات موجود در حساب کاربری Webmaster Tools خود را به طور کامل مطالعه نموده‌اید و هیچ پیامی را در زمینه‌ی صفحات خراب، خطاهای پیمایش خزنده‌ها و هشدارهای اسپمی نخوانده باقی نگذاشته‌اید. اغلب اشتباه در اعمال جرائم اسپم هنگامی اتفاق می‌افتد که دسترسی خزنده‌ها به محتوای شما دچار مشکل باشد.
3) درخواست تجدید نظر خود را بجای حالت عمومی، از طریق سرویس Webmaster Tools ارسال نمایید. این کار احتمال پاسخگویی را بیشتر کرده و ممکن است باعث جلب اعتماد تیم موتور جستجو شود.
4) اقرار به انجام فعالیت‌های اسپمی برای مورد توجه قرار گرفتن بسیار ضروری است. در صورتی که عمدا یک فعالیت اسپمی انجام داده‌اید، مسئولیت آن را بطور کامل به عهده بگیرید. لینک‌هایی که بطور اسپمی دریافت کرده‌اید، نحوه‌ی دریافت آن‌ها، کسی که این لینک‌ها را به شما فروخته است و… همه را ذکر کنید. موتورهای جستجو، به‌طور خاص گوگل، به جزئیات کار شما نیاز دارند تا الگوریتم خود را در مقابل این جرائم ایمن کنند. در صورتی که این کار را نکنید آن‌ها به شما اعتماد نخواهند کرد و سایت شما را متقلب، فاسد و اصلاح‌ناپذیر قلمداد می‌نمایند.
5) تمامی خطاهای خود را برطرف کرده و یا اصلاح کنید. اگر شما لینک‌های غیر قانونی به دست آورده‌اید، سعی کنید آن‌ها را به نحوی نابود کنید. اگر در سایت خود دست‌کاری غیر مجازی انجام داده‌اید، قبل از ارسال درخواست تجدید نظر، آن‌ها را به حالت صحیح خود بازگردانید.
6) صبور باشید. پاسخ به این درخواست‌ها ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول بکشد و درصورتی‌که در جرائم شما تجدیدنظری صورت بگیرد، پروسه‌ی اعمال آن بسیار زمان‌بر خواهد بود. صدها و شاید هزاران سایت وجود دارند که هر هفته جریمه‌هایی را دریافت می‌کنند؛ بنابراین حجم درخواست‌های ارسالی بسیار زیاد است و پاسخ به‌تمامی آن‌ها بسیار زمان‌بر خواهد بود.
7) اگر از طریق وب در حال پشتیبانی از یک برند بزرگ و قدرتمند هستید، مراجعه به اشخاص تاثیر گذار در موتور جستجو در کنفرانس‌ها و رخداد‌ها، می‌تواند پروسه‌ی رسیدگی به مشکلات شما را سریع‌تر کند. مهندسان تمامی موتورهای جستجو معمولا در کنفرانس‌های صنعت جستجو شرکت می‌کنند.در نظر داشته باشید که برطرف کردن جریمه‌های اعمالی جزو مسئولیت‌ها و تعهدات موتورهای جستجو نیست. از نظر قانونی موتورهای جستجو اجازه دارند که هر سایت یا صفحه‌ای را قبول یا رد کنند. تجدید نظر یک امتیاز است که موتورهای جستجو به کاربران داده‌اند و نباید اینطور تصور شود که تجدید نظر حق کاربران است؛ بنابراین بهتر است محتاطانه عمل کنید و از تکنیک‌های سئو که نسبت به قانونی بودن آن‌ها اطمینان ندارید، استفاده نکنید تا دچار مشکلات اسپمی نشده و سایتی سلامت داشته باشید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید