طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : عوامل موفقیت در وب

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : عوامل موفقیت در وب

فصل 10 – محاسبه و ردیابی موفقیت

اگر شما بتوانید موفقیت خود را اندازه بگیرید، یقینا می‌توانید آن را بهبود ببخشید. در بهینه‌سازی موتورهای جستجو، اتدازه‌گیری، پارامتری مهم برای رسیدن به موفقیت به‌حساب می‌آید. سئوکاران حرفه‌ای با ردیابی داده‌های مربوط به رتبه‌بندی، لینک‌های ارجاعی و بسیاری دیگر، در صدد هستند تا استراتژی سئوی خود را ارزیابی نموده و یک نقشه‌ی راه مطمئن برای رسیدن به موفقیت بسازند.

معیارهایی برای ارزیابی‌های سئو

اگرچه هر تجارتی با دیگری متفاوت است و هر وب‌سایتی معیارهای متفاوتی را برای موفقیت دنبال می‌کند، اما لیستی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، تقریبا برای تمامی وب‌سایت‌ها و تجارت‌ها کارآمد است. در اینجا تلاش کرده‌ایم تا معیارهای حیاتی سئو را پوشش دهیم؛ در این لیست تعدادی از معیارهای عمومی را حذف کرده‌ایم.

1) ردیابی موتورهای جستجو و بررسی نحوه‌ی ارجاع کاربران به لینک‌ها

هر ماه بررسی کنید که ترافیک سایت شما از کدامیک از منابع زیر تامین شده است:

 • ورود مستقیم کاربر با تایپ آدرس سایت
 • ارجاع کاربران توسط لینک‌ها
 • تامین ترافیک از طریق موتورهای جستجو

دانستن درصد این فاکتورها و همچنین تعداد دقیق کاربران تامین شده از هر یک از مسیرهای بالا، کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را یافته و همواره یک معیار مناسب برای مقایسه‌ی میزان ترافیک سایتتان در اختیار داشته باشید. برای مثال، اگر مشاهده کردید که ترافیک سایتتان به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده اما این ترافیک توسط لینک‌هایی با ارتباط کم با محتوای شما تامین می‌شوند، اصلا نباید هیجان زده و خوشحال شوید؛ اما در طرف مقابل اگر ترافیک ورودی از طریق موتورهای جستجو بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت، باید نگران وضعیت خود شوید. شما باید از این داده‌ها برای ردیابی تلاش‌های بازاریابی خود استفاده کنید و با استفاده از داده‌های خروجی این ردیابی‌ها، برنامه‌های خود را تدوین نمایید.

2) ارجاع‌های موتورهای جستجو

95% از جستجوها در ایالات متحده تنها با استفاده از 3 موتور جستجو انجام می‌گیرند: گوگل یاهو و بینگ. برای بیشتر کشورها بیش از 80% از جستجوها صرفا با استفاده از موتور جستجوی گوگل اتفاق می‌افتد (برخی کشورها مانند روسیه و چین این آمار را ندارند). محاسبه‌ی نحوه‌ی توزیع ترافیک حاصل شده از موتورهای جستجوی مختلف، به چند دلیل می‌تواند مفید باشد:

مقایسه‌ی عملکرد سایت در مقایسه با بازار

میزان توزیع ترافیک جذب شده‌ی خود را با میزان توزیع مشتریان در هر یک از موتورهای جستجو، مقایسه کنید.

اطلاع دقیق از نقاط ضعف بالقوه

اگر ترافیک تامین شده از طریق جستجوها به طور قابل ملاحظه‌ای با افت روبرو شود، دانستن سهم دقیق هر کدام از موتورهای جستجو در این افت، برای تشخیص مشکل به وجود آمده بسیار ضروری است. اگر میزان این افت در تمامی موتورهای جستجو یکسان گزارش شود، احتمالا مشکل مربوط به دسترسی به سایت خواهد بود. اگر ترافیک گوگل افت کند در حالی که دیگر موتورها با همان میزان ترافیک به سایت ارجاع دهند، احتمالا سایت شما توسط گوگل جریمه شده و یا تلاش‌های سئوی شما در این موتور جستجو دیگر ارزش قبلی خود را از دست داده‌اند.

کشف ارزش استراتژیک هر موتور جستجو

این احتمال بسیار زیاد است که تلاش‌های سئوی شما در برخی از موتورهای جستجو در مقایسه با دیگر موتورها، نتایج مثبت قابل توجه تر و بزرگتری را برای شما به ارمغان بیاورد. در مقالات قبلی این مجموعه مشاهده کردید که تاکتیک‌های سئو درون صفحه‌ای (مانند گنجاندن حساب شده‌ی کلیدواژه‌ها در متن) در موتورهای یاهو و بینگ (در مقایسه با گوگل) منافع بیشتری را برای سایت به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر، دریافت لینک‌های مناسب از طریق دامنه‌های متعدد، تاثیر مثبت بیشتری را در موتور جستجوی گوگل (در مقایسه با دیگر موتورهای) برای سایت به همراه خواهد داشت. اگر بتوانید تاکتیک‌های مناسب برای موفقیت سئوی خود در موتورهای جستجوی مختلف را شناسایی کنید، می‌توانید تلاش‌های خود را موثرتر و هدفمندتر دنبال نمایید.

3) ترافیک را به تفکیک عبارت‌های جستجو، در هر یک از موتورها ارزیابی نمایید

کلیدواژه‌هایی که ترافیک را برای شما به همراه می‌آورند، بخش مهم دیگری از آنالیزهای شما را تشکیل می‌دهند. همواره باید کلمات کلیدی را رصد کنید تا از روند تقاضای مشتریان و کاربران مطلع شوید و همچنین بتوانید عملکرد سایتتان را در مورد عبارت‌های کلیدی ارزیابی نمایید. این اقدامات به شما کمک خواهد کرد که دید درستی نسبت به کلیدواژه‌های اصلی داشته باشید و دریابید که سایت شما با استفاده از کدام کلمات کلیدی پتانسیل بهینه‌سازی دارد.ممکن است با رصد صحیح جستجوها، بتوانید عباراتی را بیابید که جزو کلیدواژه‌های اصلی نیستند اما می‌توانند برای کسب و کار شما بسیار ارزش آفرین باشند.

اگر بررسی‌ها نشان داد که روند سایت شما در مسیر صحیح خود نیست، متوجه می‌شوید که باید در تلاش‌هایتان برای بهینه‌سازی سایت تغییراتی را اعمال نمایید. ترافیک حاصل از جستجو، در 15 سال اخیر در سراسر دنیا رشد فزاینده‌ای داشته است و عدم جذب مخاطب از این بازار داغ می‌تواند برای شما مشکل ساز شود.

4) نرخ تبدیل مخاطب به مشتری که توسط عبارات جستجو بدست آمده است

یکی از مهمترین فاکتورها در هر سازمانی نرخ تبدیل مخاطب به مشتری است. بسیار مهم است که بدانید نرخ تبدیل مخاطب به مشتری برای سایت شما با استفاده از کدام کلیدواژه بیشتر خواهد بود. با دانستن این اطلاعات و آمار و ارقام، می-توانید دو اقدام مهم انجام دهید:

 • رتبه‌ی خود را برای بهترین کلیدواژه‌ی سایتتان بدست آورید و تلاش کنید تا این رتبه را بهبود دهید تا نرخ تبدیل مخاطب به مشتری سایتتان بالاتر برود.
 • از آنجایی که انالیزها به شما نشان می‌دهند که با این کلیدواژه‌ها، صفحه‌ی هدف مخاطبان شما کدام صفحه از طراحی سایت است، شما می‌توانید تمام تلاشتان را برای بهبود کیفیت آن صفحه انجام دهید.

با انجام این آنالیزها خواهید دانست که کدام کلمات کلیدی بازدیدکنندگان سایت را به مشتریانی تبدیل می‌کند که حاضرند برای دریافت خدمات شما هزینه کنند. اگرچه ردیابی نرخ تبدیل مربوط به ارجاع مخاطب از طریق کلیدواژه‌ها بسیار مهم است اما همه چیز با بهبود آن به دست نمی‌آید. یافتن راه‌های دقیق تبدیل مخاطب به مشتری در سایت، نیاز به واکاوی عمیق‌تری داشته و منحصر به کلیدواژه‌ها نمی‌شود.

5) تعداد صفحاتی که حداقل یک بازدید را از طریق موتورهای جستجو دریافت می‌کنند

دانستن تعداد صفحاتی که از طریق موتورهای جستجو ترافیک جذب می‌کنند، معیاری بسیار مهم برای نظارت بر عملکرد کلی سئو سایت شما به حساب می‌آید. با استفاده از این عدد، می‌توانیم نگاهی اجمالی بر اندیس‌گذاری‌های سایت داشته باشیم و متوجه شویم که موتورهای جستجو کدامیک از صفحات را اندیس گذاری می‌کنند. برای اکثر وب‌سایت‌های بزرگ با بیش از 50000 صفحه، این معیار می‌تواند نشان دهنده‌ی شکست یا موفقیت سایت باشد. هرچه بیشتر بر روی موضوعاتی همچون معماری سایت، دریافت لینک، نقشه‌ی سایت و اصالت محتوا کار شود، متعاقبا باید تعداد صفحات ظاهر شده در موتورهای جستجو نیز افزایش داشته باشد.اگر چه داده‌های دیگری نیز وجود دارند که آنالیز آنها با اهمیت است اما نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، باید به طور جامع اعمال شوند تا حداکثر بهره از مجموعه‌ اقدامات سئو بدست آید.

نرم افزارهای مورد نیاز برای انجام آنالیزهای سئو

نرم افزارهای غیر رایگان
 • Moz Analytics
 • Omniture
 • Fireclick
 • Mint
 • Sawmill Analytics
 • Clicktale
 • Coremetrics
 • Unica NetInsight
نرم افزارهای رایگان
 • (Yahoo! Web Analytics (formerly Indextools
 • Google Analytics
 • Clicky Web Analytics
 • Piwik Open Source Analysis
 • Woopra Website Tracking
 • AWStats

انتخاب از میان این نرم افزارها کمی سخت است. در مورد ابزارهای رایگان، توصیه می‌شود که از Google Analytics استفاده نمایید. به دلیل استفاده‌ی فراوان از این ابزار، همواره می‌توانید راهنماها و آموزش‌های آن را بطور آنلاین دریافت کنید. برتری بزرگ دیگر Google Analytics نسبت به دیگر ابزارها، همخوانی آن با دیگر ابزارهای گوگل مانند Search Console، AdWords و AdSense است.مهم نیست که کدامیک از این ابزارها را مورد استفاده قرار دهید، قویا توصیه می‌کنیم که نسخه‌های مختلف صفحات موجود در سایتتان را تست نمایید و بر اساس نتایج به دست آمده از این تست‌ها نرخ تبدیل مخاطب به مشتری سایتتان را بهبود دهید.

تست صفحات طراحی وب سایت ، می‌تواند به سادگی استفاده از یک ابزار رایگان برای تست دو نسخه‌ی از سرتیتر (header) صفحه بوده و یا به پیچیدگی استفاده از یک نرم افزار چند متغییره‌ی گران قیمت برای تست صدها مدل مختلف از یک صفحه باشد.

معیارهایی برای اندازه‌گیری‌ها

بهینه‌سازی موتورهای جستجو

بهینه سازی برای یک رفتار خاص از موتور جستجو بسیار کار پیچیده‌ای است، زیرا الگوریتم این موتورها عمومی نیستند؛ اما با استفاده از ترکیبی از تاکتیک‌های مختلف می‌توان به برخی از فرمول‌ها و فاکتورهای تاثیر گذار در این الگوریتم‌ها دست پیدا کرد. این اقدامات به سئوکاران کمک می‌کند تا دریابند که چه فاکتورهایی نقش کلیدی در سئوی سایت ایفا می‌کنند و چگونه می‌توان سایت خود را به بهترین شکل بهینه‌سازی نمود. با استفاده از داده‌هایی که توسط خود موتورهای جستجو بدست می‌آید می‌توان به عبارت‌های هوشمندانه‌ای در جستجوها دست یافت و برتری قابل توجهی نسبت به رقبا پیدا کرد.

گوگل

جستجوهای سایت گوگل

جستجوهای خود را به یک سایت خاص محدود کنید. این کار برای یافتن تعداد و لیست صفحات اندیس‌گذاری شده در یک دامنه مفید خواهد بود. شما می‌توانید با ذکر عبارتی همچون inurl:tools در جستجوها، جستجویی دقیق‌تر را در URL ها انجام دهید. این تعداد همواره در نوسان است، اما انجام این اندازه‌گیری مناسب خواهد بود.

Google Trends

در google.com/trends شما می‌توانید در مورد حجم استفاده از کلیدواژه‌های و میزان محبوبیت آن‌ها مختلف به تحقیق و جستجو بپردازید. با حساب کاربری گوگل خود وارد شوید تا اطلاعات ارزشمندتری (بجای خطوط ساده‌ی روند جستجوها) دریافت نمایید.

بینگ

عبارت‌های جستجو در سایت بینک

جستجوهای خود را به یک سایت مشخص محدود نمایید. همانند گوگل، بینک به شما اجازه می‌دهد تا از تعداد و لیست صفحات اندیس گذاری شده در یک دامنه اطلاع پیدا کنید. لازم به ذکر است که شمارش انجام‌گرفته توسط بینک نوسانات زیادی دارد که این موضوع می‌تواند استفاده از داده‌های به دست آمده را با محدودیت‌هایی مواجه کند.

جستجوی IP در بینگ

جستجوی خود را به یک IP خاص محدود کنید. این جستجو صفحاتی را که موتور جستجو با این IP یافته است را به نمایش می‌گذارد. این کار به شما نشان خواهد داد که آیا صفحات دارای این IP از یک سرویس میزبان اختصاصی استفاده می‌نمایند یا اینکه این سرویس به‌صورت اشتراکی توسط چند سایت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

Bing Ads Intelligence

Bing Ads Intelligence دارای تنوع بسیاری در تحقیق پیرامون کلیدواژه‌ها و ابزارهای audience intelligence است که در درجه‌ی اول برای جستجو و نمایش تبلیغات در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد نداریم تا عمیقا در مورد هر کدام از ابزارهای موجود در این بخش بحث کنیم اما این ابزارهای ارزش سرمایه گذاری دارند و می‌توان برای بهبود سئو وب از آن‌ها بهره گرفت.

Google

جستجوی لینک‌های موجود در وبلاگ‌ها

این لینک‌ها با کیفیت مناسبی در جستجوهای عادی گوگل به نمایش گذاشته نمی‌شوند؛ اما بخش جستجوهای وبلاگی گوگل همواره نتایج ارزشمندی را در این زمینه ارائه می‌نماید. این نتایج به‌وسیله‌ی تاریخ انتشار و ارتباط با عبارت جستجو شده رتبه‌بندی شده و به کاربر نمایش داده می‌شود.

MOZ

معیارهای اندازه‌گیری درون هر صفحه

قدرت صفحه

این معیار تخمین میزند که یک صفحه بدون توجه به محتوای درون آن، پتانسیل کسب چه رتبه‌ای را خواهد داشت. هرچه قدرت صفحه بالاتر باشد، طبیعتا پتانسیل بالاتری برای کسب رتبه‌ی بهتر خواهد داشت.

MozRank

این قسمت بخشی از Moz’s Open Site Explorer است که بر اساس سیاست موز رتبه‌بندی‌ها را با توجه به قدرت لینک‌ها به‌صورت لگاریتمی اندازه می‌گیرد. هدف MozRank بسیار به اندازه‌گیری اهمیت استاتیک صفحات توسط موتورهای جستجو همانند گوگل نزدیک است، به این معنی که اهمیت یک صفحه با توجه یک عبارت جستجو تعیین نمی‌گردد. موتورهای جستجو اغلب لینک‌های با قدرت جهانی بالاتر را نسبت به لینک‌های ضعیف‌تر، در رتبه-ی بالاتری قرار می‌دهند. از آنجایی که معیارهای اندازه‌گیری MozRank جهانی و به‌صورت استاتیک است، می‌توان قدرت رتبه‌بندی آن را برای رنج وسیعی از عبارت‌های جستجو کارآمد دانست.

MozTrust

یکی دیگر از مولفه‌های Open Site Explorer است که توزیع لینک‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. در ابتدا سایت‌های قابل اعتماد شناسایی می‌شوند تا محاسبات این معیار مورد ارزیابی قرار گیرد. از جمله سایت‌های قابل اعتماد می‌توان به سایت‌های دانشگاه‌های بین‌المللی و سایت‌های دولتی اشاره کرد. در درجه‌ی بعدی سایت‌هایی قرار می-گیرند که از سایت‌های قابل اعتماد اشاره شده لینک دریافت نموده‌اند. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که تمام سایت‌های وب را پوشش داده و رتبه‌ی اعتماد پذیری سایت‌ها مشخص شود. هرچه لینک‌ها از سایت‌های قابل اعتماد دورتر باشند کمتر قابل اعتماد خواهند بود.

Number of Links

تعداد کل صفحاتی است که دست کم شامل یک لینک به صفحه‌ای دیگر هستند. اگر لینک به صفحه‌ی دیگر چند بار در این صفحه تکرار شود تنها یکی از لینک‌ها شمارش می‌شود. برای مثال اگر از یک صفحه درون سایت، سایت سازان هم در متن و هم در پانویس صفحه لینکی به صفحه‌ی گوگل داده شود هر دوی این لینک‌ها یک لینک به حساب می‌آیند.

Number of Linking Root Domains

تعداد دامنه‌هایی که به یک صفحه لینک داده‌اند. اگر از یک دامنه چند لینک به یک صفحه ارسال شود، تنها یکی از آن لینک‌ها شمارش خواهد شد. برای مثال اگر از بخش اصول طراحی سایت و مقالات سایت سازان دو لینک به‌طور جداگانه به یکی از صفحات گوگل داده شود، تنها یکی از این دو لینک در این معیار شمارش خواهند شد.

External MozRank – MozRank

قدرت لینک‌های داخلی و خارجی را محاسبه می‌کند اما external MozRank تنها رتبه‌بندی را محاسبه می‌نماید که از طریق لینک‌های خارجی برای یک صفحه به دست می‌آید. از آنجایی که لینک‌هایی که از دامنه‌های دیگر به یک صفحه ارسال می‌شوند نشان دهنده‌ی محبوبیت آن صفحه هستند، می‌توان گفت که external MozRank معیار بسیار مهمی در پیش‌بینی رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجو به حساب می‌آید.

معیارهای اندازه‌گیری درون هر دامنه

Domain Authority

معیار قدرت دامنه یا همان Domain Authority در سایت MOZ پیش بینی می‌کند که یک صفحه‌ی وب در یک دامنه‌ی خاص چه رتبه‌ای در نتایج جستجو به دست خواهد آورد. هر چه قدرت یک دامنه بیشتر باشد، پتانسیل یک صفحه در آن دامنه برای کسب رتبه‌ی مناسب بیشتر خواهد بود.

Domain MozRank

این معیار محبوبیت کمی یک دامنه، در مقایسه با دامنه‌های دیگر وب را به کاربران نشان می‌دهد. این معیار هم برای زیر دامنه‌ها و هم برای دامنه‌ی اصلی محاسبه می‌گردد. الگوریتم این معیار به MozRank شباهت دارد با این تفاوت که این الگوریتم بر دامنه‌ها اعمال می‌گردد و توجه خاصی به تک‌تک صفحات ندارد. بررسی وب از این زاویه می‌تواند به کاربران دید وسیع‌تری از محبوبیت یک دامنه به کاربران ارائه کند. درست همان‌طور که صفحات می-توانند بر حقانیت صفحات دیگر صحه بگذارند، لینکی که از یک دامنه به دامنه‌ی دیگر ارسال می‌شود به معنی تاییدیه‌ای است که دامنه‌ی اول برای دامنه‌ی دوم امضا نموده است.

Domain MozTrust

همان‌طور که الگوریتم MozRank می‌تواند بر دامنه‌ها نیز اعمال شود، MozTrust نیز این قابلیت را دارد که بر دامنه‌ها اعمال گردد. این فاکتور کاملا شبیه به MozTrust است فقط با این تفاوت که همان الگوریتم با توجه به قابلیت اعتماد دامنه‌ها در سراسر وب اعمال می‌شود و آن‌ها را از نظر اعتماد پذیری اولویت دهی می‌نماید. صفحات جدید و یا صفحاتی که لینک‌دهی به آن‌ها ضعیف است، اگر در یک دامنه‌ی قابل اعتماد ایجادشده باشند، قابلیت اعتماد دامنه را به ارث برده و در اولویت بندی صفحات از لحاظ اعتمادپذیری در جایگاه مناسبی قرار خواهند گرفت.

Number of Links

این معیار تعداد صفحاتی را نشان می‌دهد که به یک دامنه لینک داده‌اند. اگر از دو صفحه‌ی موجود در یک دامنه به یک دامنه‌ی دیگر لینک ارسال شود، در این معیار هرکدام از لینک‌ها به‌طور جداگانه مورد شمارش قرار خواهند گرفت.

Number of Linking Root Domains

این معیار نشان دهنده‌ی تعداد دامنه‌های منحصر به فردی است که حداقل یکی از صفحات آن‌ها به یک صفحه از دامنه‌ی مورد نظر لینک داده باشد. برای مثال اگر دو صفحه از دامنه‌ی سایت، سایت سازان به صفحه‌ای از سایت https://searchengineland.com لینک ارسال نماید، سرچ انجین لند (searchengineland) تنها یک امتیاز در این معیار دریافت می‌کند چراکه فقط از دامنه‌ی سایت، سایت سازان لینک دریافت نموده است.

اعمال داده‌هایی که از معیارهای بالا به دست می‌آیند

دانستن نکات سئو برای موفقیت لازم است اما کافی نیست. شما باید بتوانید تمامی نکات فراگرفته شده را در کسب‌وکار خود اعمال نمایید. در ادامه ما یک نمونه از رایج‌ترین سیگنال‌هایی که با ردیابی داده‌ها به دست می‌آید را بررسی می‌کنیم و در مورد نحوه‌ی سرمایه‌گذاری بر روی آن و نتایجی که از آن به دست خواهد آمد بحث می‌کنیم.

نحوه‌ی عملکرد سیگنال در صفحه‌ی نتایج جستجو و تعداد دفعات مشاهده‌ی لینک

اعداد گزارش شده در مورد تعداد دفعات جستجوی لینک و سایت، به ندرت از دقت بالایی برخوردار هستند. در نتیجه باید محتاطانه به این آمار توجه نمایید و فقط زمانی که رنج گزارش شده تغییر محسوسی در افت ترافیک به شما نشان داد، نسبت به آن حساس شوید. برای مثال سایت یاهو روزانه بین 800000 تا 2000000 لینک به سایت MOZ را گزارش می-کند. مشخص است که در هر روز این سایت به اندازه‌ی صدها هزار لینک افت و صعود ندارد و این تغییر ناشی از اشکالات محاسباتی است. در نتیجه این آمار فقط می‌تواند در دراز مدت رشد و نزول آمار لینک‌های سایت را نشان دهد.اگر افت لینک‌ها یا صفحات اندیس گذاری شده در سایت با افت ترافیک سایت همراه شود، احتمالا شما در حال از دست دادن بخش قابل ملاحظه‌ای از لینک‌های سایتتان هستید.

در این زمان بهتر است بررسی کنید که آیا لینک‌های مهمی که برای شما ترافیک و رتبه‌ی مناسب به همراه می‌آوردند، هنوز موجود هستند یا خیر. سپس باید بررسی شود که آیا این افت ترافیک طبیعی است یا به دلیل اعمال پنالتی، هک شدن یا بدافزارهای اینترنتی اتفاق افتاده است؟ یک آنالیز کامل با استفاده از ابزارهای آنالیز وب سایت و Search Console گوگل، می‌تواند در یافتن مشکلات بالقوه‌ی بوجود آمده بسیار کمک کننده باشد.

افت ترافیک ناشی از یک موتور جستجوی خاص

اگر یک موتور جستجوی خاص برای طیف وسیعی از جستجوها ترافیک ارسالی به سایت شما را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است، احتمالا یکی از مواردی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم اتفاق افتاده است:
1) شما به دلیل رعایت نکردن قوانین آن موتور جستجو و نقض دستورالعمل‌های آن پنالتی دریافت نموده‌اید. با استفاده از روش‌هایی که در مقالات قبلی پیرامون تشخیص پنالتی ارائه شد، این موضوع را بررسی کنید.
2) شما به‌طور تصادفی از دسترس خزنده‌ی موتور جستجو خارج شده‌اید. فایل robots.txt و تگ‌های متا ربات را بررسی نمایید و نگاهی دوباره به وبمستر تولز آن موتور جستجو بیاندازید تا مشکلات احتمالی به وجود آمده را بیابید.
3) آن موتور جستجو احتمالا الگوریتم رتبه‌بندی خود را تغییر داده است و با توجه به فاکتورهای جدید، سایت شما دیگر از محبوبیت قبلی خود در آن موتور برخوردار نیست. این اتفاق اغلب زمانی رخ می‌دهد که لینک‌های ارجاعی به سایت شما به دلایلی ارزش خود را از دست می‌دهند. این اتفاق به‌خصوص برای سایت‌هایی که از متدهای ضعیف لینک سازی و لینک‌های کم کیفیت استفاده می‌کنند، رایج‌تر است.

افت ترافیک ارجاعی از چند موتور جستجو

احتمالا تغییراتی را در سایتتان اعمال کرده‌اید که موجب بلوکه شدن دسترسی خزنده‌ها شده و روند اندیس گذاری را متوقف نموده است. این تغییر می‌تواند در فایل robots.txt یا در تگ‌های متا ربات اتفاق افتاده باشد یا اینکه مشکل مربوط به سرویس میزبان سایت بوده و یا مربوط به DNS باشد. در این موارد بهتر است با سرویس دهنده‌ی سایت، توسعه دهندگان سایت یا فراهم کننده‌ی سرویس میزبانی سایتتان مشورت نموده و موضوع را بررسی کنید. همچنین با دقت وبمستر تولز و ابزارهای آنالیز را مورد بررسی قرار دهید تا شاید بتوانید با کمک آن‌ها علت افت ترافیک را تشخیص دهید.

نوسانات مقطعی در رتبه‌ی سایت

افزایش و کاهش رتبه‌ برای یک یا چند عبارت خاص میلییون‌ها بار برای میلیون‌ها صفحه اتفاق می‌افتد و در این مورد نباید نگرانی خاصی برای شما پیش بیاید. نوسانات الگوریتم رتبه‌بندی، تولید و از دست دادن لینک توسط رقبا، استباه در اندیس گذاری و پروسه‌ی رتبه بندی و عوامل بسیار متنوع دیگر همواره باعث بوجود آمدن نوسان در رتبه بندی‌های صفحات می‌شوند. توجه داشته باشید که در هنگام قرار گرفتن یک مطلب جدید بر روی سایت، یک دوره‌ی موقت بازدید بالا و یک افت در تعداد بازدید‌ها پس از این دورره، یک امر طبیعی و رایج است.

در جوامع سئو از این روند تحت عنوان “freshness boost” یاد می‌شود.تحت تاثیر نوسانات کوچک قرار نگیرید. در هنگام مشاهده‌ی افت‌های بزرگ در ترافیک ارجاع داده شده به سایت، چند روز صبر کنید و در صورت ادامه دار شدن روند افت ترافیک در مورد آن قضاوت کنید. اگر شما به تازگی یک سایت راه‌اندازی نموده‌اید یا در حال برنامه ریزی برای دریافت لینک و بازاریابی آن هستید، احتمالا بیشتر با این افت و خیزهای موضعی مواجه خواهید شد؛ بنابراین با آن‌ها کاملا آگاهانه برخورد کرده و به کار خود ادامه دهید.

اعمال تغییرات مثبت در معیارهای لینک سازی و عدم مشاهده‌ی بهبود رتبه‌ی سایت

بسیاری از صاحبان سایت فرض می‌کنند که با اعمال تغییرات مثبت در سئوی سایت خود فورا باید نتایج مثبت آن را مشاهده کنند. متاسفانه این اتفاق نخواهد افتاد. به ویژه اگر سایت، صفحه و یا مطلب جدید شما در زمینه‌ای با رقابت شدید تولید شده باشد، بهبود رتبه زمانبر خواهد بود. حتی دریافت لینک‌های فوق‌العاده نیز ممکن است برای رسیدن به رده‌های بالای رنکینگ جستجو کافی نباشد. به یاد داشته باشید که نه تنها خزنده‌های جستجو باید به صفحاتی که به شما لینک داده‌اند رفت و آمد کنند بلکه نیاز است تا آن لینک‌ها اندیس گذاری شده و کیفیت آن برای موتور جستجو مشخص شود تا امتیازات آن لینک برای سایت شما لحاظ شود. از این رو، رتبه‌ای که به دنبال آن هستید ممکن است روزها و یا هفته‌ها پس از پروسه‌ی بهینه‌سازی، برای سایت شما بدست آید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید