طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند؟

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند؟

فصل 1 – موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند؟

جستجوگر چگونه کار می‌کنند ؟ عملکرد موتورهای جستجوگر معمولا شامل دو بخش اصلی می‌باشد Crawling (کراول کردن و یا خزیدن) و Indexing (اندیس‌گذاری). وظیفه اصلی موتورهای جستجوگر ایجاد یک لیست رتبه‌بندی شده از وب‌سایت‌هایی است که ازنظر موتورهای جستجوگر می‌توانند برای کاربر مفید باشند و یا به‌عبارت‌دیگر بیشترین مشابهت و ارتباط را با مفهوم موردنظر کاربر دارند.اگر فرض کنیم که شبکه جهانی وب، شبیه یک شبکه بزرگ از ایستگاه‌ها درون سیستم حمل‌ونقل یک شهر باشد و هریک از ایستگاه‌ها یک صفحه وب و یا یک مطلب مثل یک مقاله، یک فایل وورد، یک PDF و یا یک تصویر و … مشخص باشد، وظیفه موتورهای جستجوگر کراول کردن و یا به عبارت دیگر خزیدن در میان تمام این ایستگاه‌ها و شناسایی تک‌تک آن‌ها به‌منظور فراهم آوردن بهترین مسیر ممکن برای جابه‌جایی کاربران درون شهر می‌باشد.

موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند

لینک‌های درون سرور

ساختار لینک‌های درون سرور وب، موجب ایجاد پیوستگی میان تمامی صفحات وب به یکدیگر می‌شوند.لینک‌ها برای ربات‌های اتوماتیک موتورهای جستجوگر که اصطلاحا کراولرها (Crawlers) و یا اسپایدرها (Spiders) نامیده می شوند، این امکان را فراهم می کنند که به میلیاردها صفحه وب به‌هم‌پیوسته دسترسی بیابند.زمانی که موتورهای جستجوگر هریک از صفحات را می‌یابند، کدهای آن‌ها را رمزگشایی می‌کنند و قسمت‌های انتخاب‌شده‌ای از آن‌ها را در پایگاه داده غول‌آسایی ذخیره می‌نمایند تا زمانی که کوئری مورد جستجوی یکی از کاربران با آن صفحه مرتبط بود، آن صفحه را مجددا فراخوانی نموده و در لیست نتایج جستجوها به کاربر عرضه نمایند.

برای انجام این کار عظیم و ذخیره اطلاعات مربوط به میلیاردها صفحه اینترنت و بازیابی آن‌ها در کسری از ثانیه، کمپین‌های موتورهای جستجوگر، مراکز داده‌ای در سراسر جهان برای خود ایجاد نموده‌اند.این امکانات ذخیره‌سازی عظیم، هزاران ماشین را نیز شامل می‌شوند که این ماشین‌ها برای پردازش سریع مقدار زیادی از داده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. زمانی که کاربران مساله ای را در موتورهای جستجوگر جستجو می‌کنند انتظار دارند تا پاسخ‌های آن‌ها بلادرنگ در صفحه نتایج ظاهر گردد. در برخی مواقع حتی یک یا دو ثانیه تاخیر می‌تواند موجب نارضایتی کاربران شود، بنابراین هدف اصلی موتورهای جستجوگر آن است که در سریع‌ترین حالت ممکن، بهترین پاسخ‌ها را برای کاربران فراهم نمایند.
موتور جستجوگر در واقع ماشینی است که باید بتواند به سوالات کاربران پاسخ دهد. زمانی که فردی یک جستجوی آنلاین انجام می‌دهد.موتورهای جستجوگر در میان تمامی دیتاهای خود (حجم بسیار عظیمی از داده‌ها) جستجو می‌کنند و سپس دو کار انجام می‌دهند:

اول:

تنها صفحاتی که حاوی داده‌های مرتبط با موضوع مورد جستجوی کاربر هستند را برای آن فرد نمایش می‌دهند.

دوم:

این صفحات را بر اساس شهرت و محبوبیت صفحه و دامنه‌ای که صفحه در آن قرار دارد اولویت‌بندی می‌کند و ترتیب آن‌ها را در صفحه نتایج پیشنهادی به کاربر تعیین می‌کند.پس دو عامل مرتبط بودن و محبوبیت رتبه یک وب‌سایت در نتایج جستجوها را تعیین می‌نمایند.

موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند

موتورهای جستجوگر چگونه مرتبط بودن و محبوبیت یک مطلب را تعیین می‌نمایند؟

برخی افراد به‌اشتباه فکر می‌کنند که عامل Relevancy و یا مرتبط بودن، تنها شامل در برگرفتن کلمات مشابه (در عبارت جستجو و در متن‌های موجود در یک صفحه) می‌باشد اما این‌طور نیست. در اوایل ایجاد اینترنت و موتورهای جستجوگر، عملکرد جستجوی موتورهای جستجوگر محدود به همین مورد می‌شد زیرا صفحات وب بسیار محدودتر بودند و نتایج محدودی برای عبارت مورد جستجوی کاربران در اینترنت وجود داشت.اما باگذشت سال‌ها و افزایش تعداد صفحات موجود در وب و پیشرفت‌های ایجادشده در زمینه سئو و تولید محتوا، موتورهای جستجوگر نیز پیشرفت کردند و روش‌های بهتری برای شناسایی ارتباط یک مطلب با عنوان مورد جستجوی کاربران شناسایی نمودند.

امروزه هزاران فاکتور مختلف وجود دارند که نتایج جستجوها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و عوامل متعددی وجود دارند که میزان ارتباط یک مطلب با عنوان مورد جستجوی کاربر را تعیین می‌کنند که در ادامه این مقاله مهم‌ترین آن عوامل را موردبررسی قرار خواهیم داد.موتورهای جستجوگر فرض می‌کنند که سایت‌ها و یا صفحاتی که از محبوبیت بیشتری در میان کاربران برخوردارند، باید حاوی اطلاعات مفیدتر و باارزش‌تری باشند.

این فرضیه تا حدود بسیار زیادی درست است و توانسته است عملکرد موفقی در جلب رضایت کاربران اینترنت از نتایج جستجوها داشته باشد.شاید بپرسید محبوبیت و مرتبط بودن چگونه محاسبه می‌شوند؟ آیا این معیارها به‌صورت دستی برای هر سایت محاسبه می‌گردند؟
نه این‌طور نیست، الگوریتم‌هایی وجود دارند که این پارامترها را به‌صورت خودکار محاسبه می‌نمایند. این الگوریتم‌ها ابتدا مطالب مرتبط با موضوع مدنظر کاربر را شناسایی کرده و سپس آن‌ها را بر اساس کیفیت و یا به عبارت بهتر محبوبیت آن‌ها در میان کاربران رتبه‌بندی می‌نمایند. این الگوریتم‌ها بالغ‌بر هزاران فاکتور را در رتبه‌بندی‌ها لحاظ می‌کنند که اصطلاحا به این فاکتورها، فاکتورهای رتبه‌بندی گفته می‌شود.

چگونه می‌توان در رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کرد؟

چگونه بازاریابان جستجو در زمینه رتبه‌بندی موفقیت‌هایی کسب می‌کنند؟
ممکن است تصور کنید که الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر به حدی پیچیده هستند که نفوذناپذیرند، باوجود تمامی این پیچیدگی‌ها طراحان این موتورها راهنماهایی برای بازاریابان موتورهای جستجوگر ایجاد می‌کند و در این راهنماها، راه‌کارهایی برای کسب ترافیک بیشتر و به دست آوردن نتایج بهتر به آن‌ها ارائه می‌کنند. برخی از این نکات و راهنمایی‌ها در زیر آورده شده‌اند، اگر شما به کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوها و جذب ترافیک بیشتر اهمیت می‌دهید به شما پیشنهاد می‌کنم نکات آورده شده در ادامه این مقاله را به‌خوبی به خاطر بسپارید.

راهنمای سئوی گوگل برای صاحبان وب‌سایت‌ها

موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند

موتور جستجوی گوگل برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر، نکات زیر را به صاحبان وب‌سایت‌ها توصیه می‌کند:

  • صفحات و مطالب خود را برای کاربران تولید کنید نه موتورهای جستجوگر، کاربران و یا موتورهای جستجوگر را با ایجاد عناوین غیر مرتبط با محتوای موجود در وب‌سایت خود، فریب ندهید. این کار “cloaking” نامیده می‌شود.
  • ساختار وب‌سایت خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که در آن دسترسی به‌تمامی مطالب ساده باشد و به ازای هر یک از صفحات وب‌سایت خود حداقل یک لینک و یا یک انکر تکست ایجاد کنید که به آن صفحه ارجاع دهد.
  • محتوایی که در وب‌سایت خود ایجاد می‌کنید باید مفید و غنی از اطلاعات باشد، توضیحات متای مطالب خود را کاملا صحیح و واضح بنویسید. دقت کنید که تگ عنوان و تگ ALT خود را به‌درستی تنظیم نموده و این تگ‌ها توضیح کاملی از محتوای شما ایجاد نمایند.
  • باید URL هایی ایجاد کنید که کاربران بتوانند آن‌ها را درک کنند و یا به‌عبارت‌دیگر URL های شما یوزرفرندلی باشند. برای این منظور شما باید از کلیدواژه های مرتبط در URL ها استفاده نمایید. برای آدرس‌دهی مطالب تکراری در وب‌سایت خود حتما از تگ کانونیکال و ریدایرکت 301 استفاده نمایید تا دچار مساله داپلیکیت محتوا و یا ایجاد محتوای تکراری در وب‌سایت نشوید.

راهنمای سئوی بینگ برای صاحبان وب‌سایت‌ها

موتورهای جستجوگر چگونه کار می‌کنند

مهندسان موتور جستجوگر بینگ در کمپانی ماکروسافت، راه‌کارهای زیر را برای حصول نتایج بهتر در رتبه‌بندی‌های این موتور

جستجوگر ارائه داده‌اند:

  • مهم‌ترین پارامتر داشتن URL هایی است که برای کاربر قابل‌درک باشند و غنی از کلیدواژه‌ها باشند. URL ها باید ساختاری بسیار منظم و درست داشته باشند و نباید به‌گونه‌ای باشند که کاربران نتوانند از نام URL ها محتوای احتمالی آن‌ها را پیش‌بینی کنند.
  • دقت کنید که رسانه‌های غنی‌تر (Adobe Flash Player، JavaScript و Ajax) نباید موجب شوند که کراولرها نتوانند لینک‌های شمارا کراول کنند (نباید موجب مخفی شدن لینک‌ها از کراولرها شوند).
  • محتواهای تازه و بروزی ایجاد کنید که برای کاربران مفید باشد و پاسخگوی نیازهای کاربران باشد و درون محتواهای خود به‌درستی از کلیدواژه‌ها استفاده نمایید. علاوه بر این باید دقت کنید که کلیدواژه‌هایی را استفاده کنید که کاربران آن‌ها را در موتورهای جستجوگر جستجو می‌کنند.
  • موتورهای جستجوگر قادر به خواندن و اندیس‌گذاری مطالب و نوشته‌های درون تصاویر نمی‌باشند. پس اگر می‌خواهید متن شما اندیس‌گذاری شود دقت کنید که نباید متن را درون تصویر بنویسید، مثلا نام کمپانی و یا آدرس کمپانی شما اگر درون یک لوگو باشد موتور جستجوگر قادر به اندیس‌گذاری آن‌ها نمی‌باشد.

نتیجه گیری

خب تا اینجا با مهم‌ترین نکات مربوط به رتبه‌بندی که توسط کمپانی گوگل و بینگ تعیین‌شده بودند آشنا شدید. شاید با خود بگویید که این نکات تنها بخش کوچکی از اقیانوس نکاتی است که ما باید برای کسب رتبه‌های بهتر در رتبه‌بندی نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر آن‌ها را در نظر بگیریم؟.

درست است، تعداد این نکات بسیار زیاد است؛ اما نگران نباشید، با بازاریابان موتورهای جستجوگر همراه شوید و به آن‌ها اعتماد کنید.بیش از 15 سال است که جستجو در اینترنت در میان اقشار مختلف جامعه وجود دارد و در تمام این مدت بازاریابان موتورهای جستجوگر متدهایی را شناسایی کرده‌اند که به‌وسیله آن‌ها بتوانند طرز کار موتورهای جستجوگر را پیش‌بینی کنند و تا بتوانند دریابند که موتورهای جستجوگر بر چه اساسی صفحات را رتبه‌بندی می‌نمایند. در تمامی این مدت متخصصان سئو و بازاریابان با استفاده از همین روش‌های غیرقطعی و مبتنی بر پیش‌بینی‌ها توانسته‌اند رتبه وب‌سایت‌های خود را در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر بهبود دهند.

برای بررسی عملکرد موتورهای جستجوگر می‌توان از آزمون‌های عملی استفاده نمود

ازآنجایی‌که هیچ ابزار خوبی وجود ندارد که بتواند به صاحبان وب‌سایت‌ها کمک کند که عملکرد موتورهای جستجوگر را موردبررسی قرار دهند، بهتر است صاحبان وب‌سایت‌ها از انجام آزمایش‌هایی عملی بر روی موتورهای جستجوگر برای بررسی فرضیات خود و کسب تجربیاتی درباره آن‌ها استفاده نمایند.از طریق تکرار آزمایش‌های زیر نتایج و اطلاعات قابل‌توجهی درباره عملکرد موتورهای جستجوگر حاصل گردیده‌اند که از این اطلاعات برای بررسی اینکه موتورهای جستجوگر چگونه صفحات را در نتایج جستجوها رتبه‌بندی می‌نمایند استفاده می‌گردد.
1) ایجاد یک وب‌سایت جدید با نام دامنه نامفهوم (e.g. ishkabibbell.com)

2) ایجاد صفحات متعدد در آن وب‌سایت و هدف‌گذاری تمامی آن صفحات بر روی یک کلیدواژه مضحک و بی‌معنی، مثلا استفاده از کلیدواژه yoogewgally و سعی در رتبه‌بندی برای این کلیدواژه.

3) ایجاد صفحات کاملا یکسان ازلحاظ ساختار و محتوا و سپس ایجاد تغییرات جزیی در محتوا، لینک‌ها، ساختار، کلیدواژه‌ها و … به‌صورت مجزا و بررسی تاثیرات آن‌ها.

4) ایجاد صفحات کاملا یکسان و سپس لینک دادن از صفحات مختلف (صفحات معتبری که قبلا اندیس‌گذاری شده‌اند) به آن‌ها.

5) ثبت رتبه صفحات با ایجاد تغییرات کوچک در آن‌ها و شناسایی تغییرات موثر تر.

6) ثبت نتایجی که به نظر موثر تر می‌آیند، برای مثال ثبت تغییراتی که موجب بهبود رتبه یک وب‌سایت شده‌اند و سپس تکرار آن‌ها بر روی سایر دامنه‌ها، اگر این تکرارها نتایج یکسانی را ارائه کنند و یک تغییر موجب شود که بهبودی در رتبه‌بندی یک وب‌سایت ایجاد شود بدین معنی است که آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است و شما یکی از برگ خریدهای رتبه‌بندی موتورهای جستجوگر شناسایی کرده‌اید.

یک نمونه عملی، آزمایشی که ما آن را انجام دادیم

در آزمایش انجام‌شده توسط ما، قصد ما آن بود که این فرضیه را موردبررسی قرار دهیم: یک لینک در ابتدای صفحه از ارزش بیشتری نسبت به یک لینک در پایین صفحه برخوردار است». ما این کار را با ایجاد یک دامنه جدید که کاملا بی‌اعتبار بود و ایجاد یک صفحه اصلی و قرار دادن سه لینک به سه صفحه که همگی آن‌ها شامل محتوای بی‌معنی بودند، انجام دادیم. پس‌ازآنکه موتورهای جستجوگر این صفحات را کراول کردند، ما متوجه شدیم صفحه‌ای که لینک آن در صفحه اصلی از لینک دو صفحه دیگر بالاتر بوده است رتبه بهتری در نتایج جستجوها کسب نموده است.این نوع از آزمایش‌ها می‌توانند برای بازاریابان موتورهای جستجوگر بسیار مفید باشد، اما روش‌های دیگری نیز برای درک عملکرد این موتورها وجود دارند.

روش دیگر درک عملکرد موتورهای جستجوگر استفاده از یافته‌های دیگران و نتایج کسب‌شده توسط متخصصانی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند. متخصصان زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند و تلاش‌های روزافزون آن‌ها منجر به کسب اطلاعات بیشتر و بیشتر درباره موتورهای جستجوگر و روش‌های اخذشده توسط آن‌ها برای رتبه‌بندی صفحات وب شده است. با توجه به آنکه الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر دائما در حال تغییر هستند، مطمئنا آزمایش‌های انفرادی و یا حتی تیمی شما نمی‌تواند تمامی قابلیت‌های آن‌ها را برای شما آشکار سازد و لذا بهترین روش اعتماد به سایر متخصصان و استفاده از نتایج آن‌ها و اشتراک‌گذاری نتایج کسب‌شده توسط شما با آن‌ها است.

دیدگاه ‏خود را بنویسید