طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : چگونه کلمات کلیدی را بیابیم؟

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : چگونه کلمات کلیدی را بیابیم؟

فصل 5 – چگونه کلمات کلیدی را بیابیم؟

همه چیز از کلمه‌ی تایپ شده در نوار جستجو آغاز می‌شود. تحقیق در مورد کلمات کلیدی یکی از مهمترین و با ارزش‌‌ترین فعالیت‌ها در شاخه‌ی بازاریابی جستجو به حساب می‌آید. هدف‌ گرفتن کلمات کلیدی مختلف، می‌تواند باعث بهبود رتبه‌ی وب‌سایت و یا از بین رفتن آن شود. با بررسی نیازهای بازار هدف، هم می‌توانید به کلمات کلیدی مورد نظرتان دست پیدا کنید و هم به طور کلی از مشتریان شناخت کافی بدست آورید. موضوع فقط کشاندن بازدید کننده به سایت نیست، بلکه مهم است بتوانید مخاطب مورد نظر (مخاطب هدف) را به طراحی سایت وارد کنید. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی، می‌توانید تغییرات نیازهای مشتریان را رصد کنید، به تغییرات شرایط بازار پاسخ دهید و محصولات، خدمات و محتوایی تولید کنید که جستجوکنندگان به دنبال آنها هستند.

چگونه در مورد ارزش کلیدواژه‌ها می‌توان قضاوت نمود؟

یک کلمه‌ی کلیدی برای وب‌سایت شما چقدر ارزشمند است؟ اگر یک فروشگاه اینترنتی فروش کفش داشته باشید، به بازدیدکنندگانی که کفش قهوه‌ای را جستجو کرده‌اند، محصول بیشتری خواهید فروخت یا کسانی که بوت مشکی را جستجو نموده‌اند؟ کلمات کلیدی که بازدید کنندگان در نوار جستجو وارد می‌کنند اغلب در دسترس وب‌مسترها قرار دارند و ابزارهای بررسی کلمات کلیدی به ما کمک می‌کنند که اطلاعات پیرامون آنها را بررسی نماییم. با این وجود این ابزارها نمی‌توانند مستقیما به ما نشان دهند که جذب ترافیک بوسیله‌ آن کلمات تا چه اندازه برای سایت ارزشمند خواهد بود. برای پی بردن به ارزش کلمات کلیدی، باید از وب‌سایت خود شناخت داشته باشید و چند فرضیه مطرح کرده و آنها را تست کنید. این متدی است که از آن با عنوان فرمول بازاریابی وب کلاسیک یاد می‌شود.

فرآیندی بنیادی برای ارزیابی ارزش یک کلیدواژه

از خودتان بپرسید که …
آیا این کلمه‌ی کلیدی با محتوای وب‌سایت شما ارتباط مشخصی دارد؟ آیا بازدیدکنندگان با جستجوی این کلمه‌ی کلیدی به هدف جستجوی خود در سایت شما خواهند رسید؟ آیا از آنچه که می‌یابند راضی خواهند شد؟ آیا این ترافیک پاسخگوی اهداف اقتصادی خواهد بود و با اهداف سازمان‌یافته‌ی دیگر را تامین می‌نماید؟ اگر پاسخ به تمامی این پرسش‌ها مثبت باشد پردازش روی این کلمه آغاز می‌گردد.

کلیدواژه‌ی خود را در موتورهای جستجوی بزرگ، جستجو کنید

فهمیدن این موضوع که در حال حاضر کدام وب‌سایت با کلمه‌ی کلیدی شما در صدر جدول قرار دارند به شما کمک خواهد کرد تا دید درستی از رقابت داشته باشید و میزان سختی فرآیند کسب رتبه برای آن کلمه را درک کنید. آیا در بالای جدول جستجوی ارگانیک، لینک‌های تبلیغاتی پولی به نمایش در می‌آید؟ معمولا وجود لینک‌های تبلیغاتی پولی در جستجوی یک کلمه‌ی کلیدی نشان از ارزشمندی آن کلمه دارد و اگر تعداد این تبلیغات زیاد باشد به این معنی است که سودآوری و استعداد تبدیل مخاطب به مشتری برای این کلمه بسیار بالاست.

یک مجموعه تبلیغی برای کلیدواژه مورد نظرتان در Google AdWords یا Bing Adcenter بخرید

اگر وب‌سایت شما برای کلیدواژه‌ی مد نظر در رتبه بندی‌ها جایی ندارد، می‌توانید با ترافیکی که از تبلیغات به برای شما فراهم می‌آید از ارزشمند بودن این کلیدواژه اطلاع پیدا کنید. در Google Adwords، نتایج دقیق (exact match) را انتخاب نموده و ترافیک را به صفحه‌ی مورد نظرتان هدایت کنید. برای حداقل 200 تا 300 کلیک نرخ تبدیل مخاطب به مشتری و تاثیر این ترافیک را مورد بررسی قرار دهید.

با استفاده از داده‌هایی که به‌دست آورده‌اید، ارزش دقیق کلیدواژه‌ها را تخمین بزنید

برای مثال فرض کنید که تبلیغ جستجوی شما 5000 برای جستجوها به نمایش درآمده و از این میان 100 کاربر به سایت شما وارد شده و سه تای آنها به مشتری تبدیل شده‌اند که برای شما 300 واحد شود به همراه داشته‌اند. در این مورد، هر بازدید کننده برای این کلمه‌ی کلیدی سه واحد پولی ارزش دارد. برای کلمات کلیدی که از 5000 نمایش در روز نرخ کلیکی در حدود 18 تا 36% را برای رتبه‌ی 1 فراهم می‌آورد، اگر فرض کنیم که هر کاربر 3 هزارتومان ارزش داشته باشد، در سال می‌تواند چیزی در حدود 1 تا 2 میلیارد تومان سود برای آن سایت فراهم آورد. به این دلیل است که تجارت‌های مختلف همگی عاشق بازاریابی جستجو شده‌اند.

درک صحیح از آناتومی جستجوی کلیدواژه‌ها

به مثال خرید کفش برگردیم. بسیار ایده آل است که برای این کلیدواژه به رتبه‌ی 1 جستجوها برسیم. آیا این امر امکان پذیر است؟
بسیار هیجان انگیز است که برای کلمه‌ی کلیدی که 5000 بار در روز و یا حتی 500 بار در روز جستجو می‌شود، رتبه‌ی مناسبی کسب کنیم اما در واقع این جستجوهای محبوب، تنها کمتر از 30% از کل جستجوها را به خود اختصاص می‌دهند. 70% باقیمانده قصه‌ای طول و دراز درون خود دارند. این دسته شامل 100ها میلیون جستجوی منحصر به فرد می‌شوند که این عبارات جستجو ممکن است در هر روز فقط چند بار تکرار شوند.

اما هنگامی که این جستجوها در کنار هم قرار داده شوند، اکثر جستجوها را به خود اختصاص می‌دهند.درس دیگری که نیاز است بازاریابان جستجو آن را فرا بگیرند این است که کاربرانی که از طریق جستجوهای بی‌قاعده (70%) وارد سایت می‌شوند، بیشتر مستعد تبدیل شدن به مشتری هستند. کسی که کلمه‌ی کفش را جستجو می‌نماید شاید تنها با هدف وب‌گردی این کار را انجام داده و برای خرید آماده نباشد. اما در طرف دیگر، کسی که برای کفش چرمی برند فلان برای سایز 40 جستجو می‌کند، مطمئنا به خرید بسیار نزدیکتر خواهد بود.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

منابع
تمامی اطلاعاتی را که در بالا پیرامون آن صحبت شد را می‌توانید از منابعی که در لیست زیر به آن اشاره شده بیابید:

  • ابزار Google AdWords Keyword Planner
  • ابزار Google Trends
  • ابزار Microsoft Bing Ads Intelligence
  • ابزار Keyword Explorer در سایت Moz
  • بخش نیازهای کلمات کلیدی در سایت Wordtracker

از طریق این منابع می‌توانید نرخ تقریبی جستجوها برای کلمات کلیدی مختلف را پیدا کنید و میزان سختی کسب رتبه برای آن کلمه را تخمین بزنید. همچنین می‌توانید کلمات کلیدی نزدیک به آن کلمه را دریافت نموده و برای آنها نیز کار رتبه بندی را آغاز نمایید. از آنجا که این کار زحمت زیادی نداشته و امتحان آن رایگان است، پیشنهاد می‌کنیم که این تست را انجام دهید.به طور خاص ابزار AdWords Keyword Planner گوگل، منبع خوبی برای آنالیز سئو برای کلیدواژه‌ها است.

این منبع هم کلیدواژه‌ها را پیشنهاد داده و تخمین درستی از میزان جستجوی آن ارائه می‌دهد و هم میزان بودجه‌ی مورد نیاز برای تبلیغات برای آن کلمه را تخمین می‌زند. برای تخمین درست، بهتر است که گزینه‌های جستجوی دقیق (Match Type to [Exact]) و بررسی ماهانه‌‌ی جستجوهای محلی را انتخاب نمایید. به خاطر داشته باشید که بسته به رنکینگ و نرخ کلیک شما، میزان سهم شما از بازار جستجو مشخص خواهد شد.

میزان سختی رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی

شانس موفقیت شما در این زمینه چقدر است؟برای اینکه تصمیم درستی در مورد هدفگیری کلمه‌ی کلیدی مورد نظرتان بگیرید، باید هم متوجه میزان تقاضا برای آن کلمه شوید و هم میزان کار مورد نیاز برای رسیدن به رتبه‌ای مناسب برای آن کلمه را بدانید. اگر برای یک کلیدواژه، برندهای بزرگ 10 رتبه‌ی اول را در نتایج به خود اختصاص داده باشند و شما تازه کار را بر روی آن کلیدوازه آغاز نموده باشید، احتمالا راه درازی برای کسب رتبه‌ی مناسب درپیش خواهید داشت و احتمالا سال‌ها تلاش کورکورانه، همه‌‌ی زحمت‌‌های شما را نابود خواهد کرد.

به این دلیل است که درک درست از میزان سختی رتبه‌بندی برای یک کلیدواژه اهمیت پیدا کرده است.بنابراین بهتر است با استفاده از ابزارهای مناسبی که در وب در اختیار شما قرار داده شده است گام اول را محکم بردارید تا در مسیر حرکت تجارت خود دچار مشکل نشده و به موفقیت دست پیدا کیند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید