طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو در چیست؟

راهنمای کامل سئو برای مبتدیان : اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو در چیست؟

فصل 3 – اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو در چیست؟

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سئو، بهینه سازی وب‌سایت، هم برای استفاده کاربران و هم برای پیمایش آسان ربات‌های جستجوگر است. اگر چه موتورهای جستجو به‌طور فزاینده‌ای پیچیده شده‌اند، با این حال هنوز هم نمی‌توانند یک صفحه را همانند آنچه انسان در آن می‌بیند، درک کنند. سئو به موتورهای جستجوگر کمک می‌کند تا دریابند که در یک صفحه‌ی وب چه محتوایی موجود است و این محتوا چه کاربردهایی برای کاربران خواهد داشت.

یک استدلال علیه سئو

اغلب عباراتی شبیه به مطلب زیر در مورد سئو به گوش می‌رسد:
هیچ مهندس توانمندی تاکنون نتوانسته موتور جستجویی تولید نماید که وب‌سایت‌ها را ملزم کند که از قواعد و قوانینی مشخصی (قواعد سئو) پیروی کنند تا رتبه‌بندی و اندیس گذاری شوند. هر کاربری با هر سطحی از دانش به سیستمی نیاز دارد تا کدهای بسیار پیچیده را تجزیه‌وتحلیل کرده و راهی بیابد تا نتایجی مرتبط به او ارائه دهد و هیچ‌کس نتایجی را که توسط متخصصان بازاریابی جستجو بهینه سازی شده تا با ترفندهایی برای کاربران به نمایش درآید را نمی‌خواهد.تصور کنید که یک پست آنلاین منتشر نموده‌اید که در آن عکسی از گربه‌ی خانوادگی‌تان وجود دارد. یک انسان ممکن است این گربه را یک گربه‌ی سایز متوسط سیاه‌رنگ توصیف کند که در پارک در حال بازیگوشی است.

اما از طرف دیگر بهترین موتورهای جستجو در جهان نیز در درک این تصویر به مشکل خواهند خورد. حال چطور می‌توان به یک موتور جستجو فهماند که در داخل یک تصویر چه چیزی موجود است؟ خوشبختانه سئو این امکان را برای صاحبان سایت فراهم نموده تا سرنخ‌هایی را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهند تا این موتورها بتوانند به محتوای درون تصویر اشراف پیدا کنند.در واقع اضافه کردن ساختار مناسب به محتوا برای سئو امری ضروری است.درک درست از توانایی‌ها و محدودیت‌های موتورهای جستجوگر به شما کمک خواهد کرد تا محتوای خود را به نحوی بنویسید و ویرایش کنید که برای این موتورها به‌راحتی قابل‌هضم باشند.بدون سئو، یک وب‌سایت برای موتور جستجو کاملا نامرئی خواهد بود.

محدودیت‌های تکنولوژی موتورهای جستجوگر

عمده‌ی موتورهای جستجو به روشی یکسان عمل می‌کنند. ربات‌های خزنده اتوماتیک وب را پیمایش کرده و لینک‌ها را پیگیری می‌کنند و در یک پایگاه داده‌ی بزرگ محتواها را اندیس گذاری می‌نمایند. ربات‌ها این عملیات را با استفاده از هوش مصنوعی خیره‌کننده‌ی خود انجام می‌دهند اما مشکل اینجاست که تکنولوژی جستجو هنوز بسیار قدرتمند نیست. محدودیت‌های فنی متعددی وجود دارد که باعث به وجود آمدن مشکلات عمده در رتبه‌بندی‌ها می‌شود.در ادامه به عمده‌ترین مشکلات موجود در تکنولوژی جستجو اشاره‌شده است:

مشکلات خزیدن ربات‌ها و اندیس گذاری

فرم‌های آنلاین:

موتورهای جستجو اصلا در تکمیل فرم‌ها توانمند نیستند؛ بنابراین همواره ممکن است بعضی از اطلاعات مخفی بماند و در لیست وارد نشود.

صفحات مشابه:

وب‌سایت‌هایی که از سیستم‌های مدیریت محتوا استفاده می‌کنند اغلب نسخه‌های مشابهی از یک صفحه را تولید می‌نمایند. این‌یک مشکل بزرگ برای موتورهای جستجویی است که به دنبال محتوای کاملا منحصربه‌فرد هستند.

کدهای مسدود شده:

خطا در دستورات پیمایشی یک وب‌سایت (فایل robots.txt) ممکن است به‌طور کامل روند خزیدن ربات‌های موتورهای جستجو را مسدود کند.

ساختارهای لینک ضعیف:

اگر ساختار و نحوه‌ی تولید لینک در یک سایت برای موتورهای جستجو قابل‌فهم نباشد، این موتورها نمی‌توانند به‌تمامی محتوای موجود در وب‌سایت دسترسی داشته باشند. یا ممکن است محتواهایی با حداقل اهمیت توسط این موتورها با اولویت بیشتر اندیس گذاری شوند.

محتوای غیر متنی:

اگرچه توانایی موتورهای جستجو در خواندن متن‌های غیر HTML بهتر شده است اما هنوز هم تجزیه‌وتحلیل محتواهای چندرسانه‌ای کار سختی برای موتورهای جستجو به‌حساب می‌آید. این محتواها شامل متن موجود در فایل فلش، تصاویر، ویدئوها، عکس‌ها، صوت‌ها و پلاگین‌ها می‌شوند.
مشکلات تطبیق عناوین جستجوها با محتواهای نمایش داده‌شده

عبارات غیرمعمول:

یک مشکل بزرگ برای موتورهای جستجو در تطبیق جستجوها و نتایج، استفاده‌ی کاربران از عبارات غیرمعمول در جستجو است.

زبان‌ها و ناهمخوانی بین‌المللی:

برای مثال دو کلمه‌ی color و colour هر دو به معنی رنگ هستند. هنگامی‌که در مورد عباراتی نظیر این به مشکل برخورد کردید، عبارتی را که کاربران بیشتر جستجو می‌کنند را بیابید و در محتوای خود از آن استفاده کنید.

ناهمگونی در هدف‌گیری محل مخاطب:

برای مثال شما کاربران لهستانی را هدف قرار داده‌اید اما در کمال تعجب اکثر کاربرانی که به سایت شما مراجعه می‌کنند اهل ژاپن هستند.

ترکیب شدن سیگنال‌های متنی:

به‌عنوان مثال فرض کنید که عنوان پست شما Mexico’s Best Coffee باشد اما خود محتوا در رابطه با یک گردهمایی و گذراندن تعطیلات در کانادا باشد که در آن قهوه‌های خوبی سرو می‌شود. عنوان مکزیکو و کانادا موجود در عنوان محتوا و متن آن دو سیگنال ناهمگون هستند که موجب خواهند شد تا موتور جستجو سردرگم شود.

مطمئن شوید که محتوای شما مورد بازدید قرار می‌گیرد

بررسی جزئیات فنی در مورد توسعه‌ کاربرپسند وب‌سایت بسیار مهم است اما زمانی که موارد اولیه در این رابطه رعایت شد، وقت آن می‌رسد تا محتوای خود را به بازار عرضه کنید. موتورهای جستجو به‌خودی‌خود هیچ شاخصی برای مشخص کردن کیفیت محتوای وب ندارند. برای بررسی کیفیت محتوا، موتورهای جستجو معیارهای ارتباط و اهمیت محتوا را موردبررسی قرار می‌دهند. موتورها این دو معیار را با زیر نظر گرفتن رفتار کاربران استخراج می‌نمایند: اینکه کاربران چه چیزی برداشت می‌کنند، چه عکس‌العملی نشان می‌دهند، چه کامنت‌هایی می‌گذارند و به چه محتواهایی لینک می‌دهند؛ بنابراین تنها طراحی یک وب‌سایت عالی و تولید محتوای فوق‌العاده برای موفقیت کافی نیست. شما باید کاری کنید تا این وب‌سایت و محتوای درون آن دیده‌شده و در فضای مجازی دست‌به‌دست شود.

تغییرات مداوم سئو

هنگامی‌که در اواسط دهه‌ی 90 میلادی بازاریابی جستجو شروع شد، ارائه‌ی کتابچه‌های راهنمای کاربر، تگ‌های متای کلمات کلیدی و استفاده‌ی زیاد از کلمات کلیدی در محتوا از تاکتیک‌های اصلی سئو برای رتبه‌بندی مناسب به شمار می‌آمد. در سال 2004، بمباران لینک توسط انکر تکست‌ها، خرید لینک‌های اسپمی و استفاده از مجموعه‌هایی که کار کلیک بر روی لینک‌ها را بر عهده می‌گرفتند، منجر به این می‌شد تا یک وب‌سایت ترافیک جذب کند. در سال 2011 بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از روش‌های اصلی بهینه‌سازی موتورهای جستجو به بازار آمد.

موتورهای جستجو نیز همگام با این تغییرات پیوسته الگوریتم خود را تغییر دادند، به نحوی که بسیاری از تاکتیک‌های مناسبی که در سال 2004 منجر به بهبود رتبه‌ی سایت می‌شد اکنون می‌تواند موجب نابودی یک سایت شود.آینده‌ی سئو نامشخص است، اما در دنیای جستجو، “تغییر” یک امر اجتناب‌ناپذیر است. به همین دلیل بازاریابی جستجو همواره یکی از اولویت‌های کسانی به‌حساب می‌آید که می‌خواهند همواره در رقابت آنلاین باقی بمانند. بعضی اعتقاددارند که سئو از بین رفته است و یا مفهوم سئو با اسپم گره‌خورده است. برای دفاع از سئو می‌توان از یک منطق ساده استفاده نمود : وب‌سایت‌ها برای جلب‌توجه کاربران و کسب رتبه‌ی بهتر در نتایج جستجو با یکدیگر رقابت می‌کنند و در این بین کسانی که از دانش و تجربه‌ی بیشتری در بهبود رتبه‌ی سایت برخوردارند قطعا بهتر می‌توانند ترافیک خود را بیشتر کرده و بیشتر دیده شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید